Opmarsch naar Athene ENGELAND Handel in paarden geordend 8.55 uur DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER ENORME BUIT dreigt Portugal Verduisteren JOEGO-SLAVIË in den tragischen nacht der omwenteling Srlmi Laan. Schagen. Tel. 444 (2 lijnen). Netnummer 2240. VRIJDAG 25 APRIL 1941. 85e Jaargang. No* 11478. Uitgave cfer N.V. Uitg.-Mif. „Hollands Noorderkwartier" IN TWEE RICHTINGEN RUKKEN DE DUITSCHE LEGERS VERDER. Grieken door inneming van Ja- nina in netelige positie. valt den Duifschers in handen Bulgaren bezetten Thracië. Nu de belangrijke plaats Lamia in Duitsche handen is, ligt de hoofdweg (via Theben) naar Athene voor de oprukkende legers open. Van Theben uit gaat een weg direct in Zuidelij ke richting naar de Grieksche vloot- basis Salamis. In het operatie-gebied zijn ver scheidene verschepingshavens van beteekenis o.a, Vitrinitsa, Oianthia en Itea, allen gelegen aan de golf van Korinte. De voornaamste plaats né Lamia is de stad Chalkis gelegen aan het Atalanti kanaal. De zwarte pijl op ons kaartje geeft de Duitsche opmarschrichting aan. Na den val van Janina rukken de Duitsche gemechaniseerde colonnes op naar de belangrijke vlootbasis Prevesa. De Britsche verdedigingsli nie loopt van 't Pindusgebergte ten Oosten van Arta, vervolgens ten Noorden van Arta en vandaar naar Parga aan de kust. De Grieken die de kuststrook ten Noorden van het eiland Korfoe tot aan Parga bezet houden, zijn door de inneming van de stad Janina in een netilige positie gebracht. Zij loopen kans omsingeld te worden. Geweldige bult valt den Duit- schers in handen. Bij hun opmarsch naar Zuid-Griekenland hebben de Duitsche troepen, naar van wel ingelichte zijde vernomen wordt, het Brit sche leger niet alleen zware verliezen toe gebracht, maar ook groote hoeveelheden wapens, munitie, uitrustingsstukken en proviand buit gemaakt. Op een belangrijk strategisch punt in Thessalië hebben dé Engelschen, toen de Duitsche troepen na derden, geen tijd meer gehad om hun ten tenkampen in te pakken. Een reusachtig bivak voor verscheidene duizenden solda ten viel in Duitsche handen, eveneens tal rijke stukken geschut van 10.5 c.m. honder den tanks en voertuigen met materiaal, munitie en proviand. Op het station van deze plaats werd bovendien een ravitail- leeringstransport veroverd. Tegenstrijdige berichten De zender te Londen heeft gisteren me degedeeld, dat de Britsche strijdkrachten in Griekenland haar nieuwe stellingen'ver sterken. Daarentegen verneemt het DNB van bevoegde zijde te Berlijn, dat een deel der Britsche troepen zich reeds verschei dene dagen in volle zee bevindt. De Brit sche dekkingstroepen, die zijn achter-ge bleven. hebben geen tijd meer om nieuwe stellingen te versterken, daar de* hen ach tervolgende Duitschers reeds in de stellin gen van Thermopylae zijn binnengedron gen. Engelsche berichten, dat Duitschland het militaire toezicht op de Dardnnellen en den Bosporus zou hebben geëischt. ken merkte men gistermorgen in de Wilhelm- sfrasse als tvpisch Britsche propaganda, die de aandacht wil afleiden. Van Duitsche zijde verklaarde men in antwoord op een vraag, dat deze Engelsche berichten thuishooren in dezelfde groep als die omtrent druk der Duitschers op Spanje. Blijkbaar wil Engeland door een een dergelijke berichtenpropaganda op touw te zetten, de aandacht afleiden van de pijnlijke gebeurtenissen in Griekenland en tevens in nieuwe gebieden onrust stichten. Met iederen stap stooten de Duitsche achtervolgingstroepen in Griekenland op de sporen van den in een wilden vlucht ontaarden Engelschen terugtocht. Ce da vers van paarden, verbrande en vernielde ge1 vechtswagens en auto's op de verstopte wegen en talrijke gesneuvelden, voor het begraven waarvan dê "Engéfscheti zich op hun vlucht geen tijd hebben gegund, spre ken een duidelijke la^l over het krachtige optreden van het Duitsche luchtwanon. Engelsche en Australische soldaten ver klaarden bij hun gevangenneming, terwijl zij geheel versuft waren van de bomaan vallen van de Duitsche duikbommenwer pers: Oh, die verschrikkelijke gieren van Göring. Bulgaren bezetten Thracië. De Bulgaarsche troepen hebben bijna ge heel Thracië tusschen Maritza en Stroema bezet. Gisteren rukten zij Cavalla binnen. In Macedonië zijn de vastgestelde gebieden van de eerste etappe bezet. De komende dagen worden de steden Prilep, Britolia en Resen bezet. (Kaart van Pelt). „Portugal moet beslissen." Nadat de laatste dagen jn de Portugee- sche pers opnieuw de wil van Portugal tot uiting gekomen was. de door den minister president Salazar. verkondigde strikte neu traliteit te handhaven, heeft de Engelsche radio volgens het D.N.B. in de Porlugeesche taal openlijke dreigementen tot Portugal en zijn neutraliteitspolitiek, welke door't ge- heele Portugeesche volk wordt gesteünd, uitgesproken. Het uur is gekomen, aldus zeide de omroeper Woensdagavond, dat Portugal beslissen moet. De voortdurende leveranties aan Europa met ontduiking van de blokkadebepalingen moeten ophou den. In Portugeesche diplomatieke kringen wordt ten aanzien hiervan verklaard, dat (Je Portugeesche regeering, ondanks alle kuiperijen, ernaar streeft,- de 'neutraliteit, zooals zij door de regeering verkondigd is, te blijven volgen, en dat de Maandag ter gelegenheid van den verjaardag van dep ministerpresident Salazar plaats vindende groote hetooging het antwoord van het Por tugeesche volk aan bepaalde beroepsleu genaars zal zijn. FRANKRIJK Belangrijk onderhoud te PARIJS Darlan en de Brinon conferee- ren. De Temps meldt het volgende over- de reis van admiraal Darlan naar Parijs: Vol gens de tot dusverre in Vichy ontvangen inlichtingen heeft admiraal Darlan Woens dagmiddag, terstond na zij aankomst in Parijs, een onderhoud gehad met ambassa deur de Brinon. Donderdagochtend heeft de vice-president andere besprekingen ge voerd. In Parijsche politieke kringen, zoo merkt de Temps op, heerscht de indruk, dat deze gedachtenwisseling uiterst be langrijk is en dat de resultaten daarvan binnenkort bekend zullen worden. Fransch blad vier dagen ver boden. Hét vroeger in Parijs, tegenwoordig in Marseille verschijnende blad „Jour echo de Paris" is dour de Fransche censuur au toriteiten voor vier dagen verboden, omdat het blad zich niet had onderworpen aan de voorschriften van de regeering. Naar het ministerie van oorlog bekend maakt, zal van 15 Mei of opnieuw een deel der militaire dienstplichtigen van de lich ting 1939 afzwaaien. Eerstelingen op de veiling Tomaten, perziken en nienwe aardappelen. Aan de groente- en fruitveiling „Naald wijk" te Naaldwijk voerde de proeftuin van 't Zuidhollandsche glasdistrict de eerste to maten van het nieuwe seizoen aan, welke 26 cent per stuk opbrachten. Tevens werden de eerste perziken geveild, welke 61 cent per stuk noteerden. Aan de veiling te Monster werden de eer ste nieuwe aardappelen aangevoerd, welke 74 cent per kilo opbrachten. Nederlandsche tulpen in Duitsch'and Tentoonstelling te Berlijn. Zondag 27 April zal te Berlijn in het „Lehrervereinsbaus" een vergadering der Berlijnsche tuinders plaats hebben, waaraan een tentoonstelling van alle tulpensoorten verbonden is, die de laatste jaren in Neder land geteeld zijn en die in Duitschland tot nog toe niet bekend zijn. Vertegenwoordigers van Nederlandsche bloembollenkweekers zul len verklaringen geven. De tentoonstelling, die ook voor het publiek toegankelijk is, kan ook Maandag nog worden bezichtigd. Geen hoop meer voor oud-minister Slotemaker de Bruïne Toestand wordt steeds slechter. (Van onzen Haagschen correspondent.) Naar wij vernemen, wordt de toestand van prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruïne. opd- minister van Sociale Zaken en van Onder wijs, die sedert eenige maanden te zijnen huize in Wassenaar ziek ligt, den allerlaat- sten tijd'steeds slechter. Dé behandelende geneesheer heeft geen hoop meer gegeven. GEDENKTEEKEN VOOR DE GESNEUVEL DEN VAN HET 16E REG. INF. Op Zaterdag 3 Mei a.s. wordt op de begraaf plaats „Rusthof" te Amersfoort een gedeiik- teeken onthuld ter nagedachtenis van de ge sneuvelden van het voormalige zestiende re- giment-infanterie, dat voorheen te Amers foort in garnizoen lag. Nieuwe* inhoudsmaat Een kwart liter. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart is in het reglement op de ma ten, gewichten, meet- en weegwerktuigen, een nieuwe inhoudsmaat van *4 liter opge nomen. Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 6.20 uur Uiteenzetting van vroegeren minister-president „EEN GEESTELIJK VERWARDE GROEF VAN TWINTIG OFFICIEREN STORTTE HET LAND IN DEN AFGROND". De vroegere Joegoslavische ministerpre sident Tswetkowitsj heeft aan den specia- len verslaggever van het blad „Oetro" een uiteenzetting gegeven van dé wijze waarop de omwenteling in Joegoslavië is geschied. TSWETKOWITSJ. (Foto P.I.B.) Een geestelijk verwarde groep van twin tig officieren heeft in een enkelen nacht, naar Tswetkowitsj verklaarde, den grooten staat in den afgrond gestort en een geheel volk aan den ondergang prijsgegeven. Deze groep heeft niet willen begrijpen, dat de groote mogendheid Duitschland iedere hin- MAXIMUMPRIJZEN VASTGESTELD, TWEE KWALITEITSKLASSEN. Naar de gemachtigde voor de prij zen mededeelt, is een regeling to' stand gekomen in den vorm van het „Paardenbesluit 1941 (handel en prij zen)", waarbij de verkoopprijzen van paarden aan bepaalde maxima wor den gebonden. Dit besluit bepaalt o.m., dat het koopen van paarden slechts is toegestaan aan gebruikers, die in het bezit zijn van een schrifte lijke vergunning van de Landbouw crisisorganisatie en aan paardenhan delaren, aan wie door de Nederland sche Veehouderijccntrale een daartoe strekkende schriftelijke vergunning is verleend. Twee kwaliteitsklassen. De paarden worden voortaan in twee kwa liteitsklassen ingedeeld, die elk weer in vier ouderdonisklassen zijn onderscheiden. Maxi mum-prijzen zijn voor al deze categorieën vastgesteld. Bij den verkoop mogen echter deze maxi mumprijzen niet zonder meer worden aan gehouden. Voor ieder paard, dat ten verkoop wordt aangeboden, wordt namelijk een zoo genaamde vërkoopkaari verstrekt, waqrop naast de verschillende kenmerken van het paard, ook de getaxeerde verkoopwaarde wordt aangegeven. Deze taxatiewaarde mag niet hooger zijn dan de in het besluit vast gestelde maximumprijzen en mag bij den verkoop niet worden overschreden, hierop wordt alleen een uitzondering gemaakt voor den wederverkoop door een paardenhande- laar, die op den overeengekomen verkoops prijs een bepaalden vastgestêlden opslag voor kosten en winst mag leggen. Deze ver hooging van den verkoopprijs mag echter slechts éónmaal plaats vinden. De taxatie dér paarden en de verstrekking van de verkoopkaarten geschiedt door de taxatiecommissies, welke door de Veehoude rij-Centrale worden ingesteld. dernis op .den weg naar het vervullen van haar opgaven zou vernietigen en zoo heeft zij Duitschland van een vriendschappelijk land tot een beslist vijandig land gemaakt en dat ofschoon niet eens een doortocht van Duitsche troepen door Joegoslavië was ver langd. Doch de generaals hielden vast aan hun helsch plan en door een nach telijken putsch riepen zij het nood lot op. Tswetkowitsj werd dien nacht 'door den commissaris van politie telefonisch er van in kennis ge steld, dat voor het gebouw van den ministerraad militairen bij een kwa men- Toen Tswetkowitsj op 't punt stond, de regeeringsgetrouwe com mandanten van de koninklijke gar de op te bellen drongen drie vlie gerofficieren met eenige gewapen de soldaten zijn slaapkamer binnen en verklaarden, dat de putsch was voltrokken, waarop Tswetkowitsj met zijn vrouw werd gearresteerd en in een kamer werd opgesloten. Na drie dagen werden hij en zijn vrouw vergezeld van een kapitein en eenige sol daten naar Nisj overgebracht en daar in een villa geïnterneerd. Op 7 April doken de eerste Duitsche pant serwagens in Nisj op, hetgeen voor den kapitein en de wacht aanleiding was te vluchten, waarbij zij Tswetkowitsj en zijn vrouw meenamen met de bedoeling, hen over te geven aan het in de richting van Morava terugwijkende Servische leger. Onderweg gelukte het daarop aan een offi cier. den kapitein te bewegen Tswetkowitsj en zijn wouw vrij te laten. Thans leeft hij in Nisj in volledige vrij heid. De Duitsche autoriteiten zijn zeer correct. Tenslotte zeide Tswetkowitsj, dat de vroegere Joegoslavische minister van bui- tenlandsche zaken Cincar-Markowitsj even eens na den terugtocht bevrijd is en zich naar Belgrado heeft begeven. Samenvoeging van gemeenten Beide Abcoudes één, ambt- en stad Hardenberg samen. Bij beschikking van den secretaris-gene raal van het departement van Binnenland- sche Zaken is bepaald, dat met ingang van 1 Mei 1941 de gemeente Abcoude-Proostdij en Abcoude-Baambrugge worden samengevoegd tot een nieuwe gemeente, welke den naam Abcoude draagt. Voorts worden met ingang van 1 Mei de gemeenten stad-Hardenberg en ambt-Har- denberg samengevoegd tot.e en nieuwe ge meente, welke den naam Hardenberg draagt. De aardappelmoeilijkheden in DEN HAAG (Van onzen Haagschen correspondent.) In verband met de hier evenals te Delft en Rotterdam gerezen aardappelmoejlijk- heden, was aanvankelijk besloten, over te gaan tot een quoteering van den kleinhan del. waartegenover het publiek dan verplicht zou zijn steeds hij 'n vasten handelaar zijn aardappels te Kpopen. Deze regeling zou voor- loopig alleen voor de genoemde drie gemeen ten gelden, doch aangezien dergelijke plaat selijke regelingen toch eigenlijk niet goed in ons algemeen distribuliesysteem zou pas sen, is hiervan na 24 uur al weer afgezien, nog voor er begin van uitvoering aan gegeven had kunnen worden. Dochter van Griefcschen koning naar Afrika Op Portugeesch schip. Het Portugeesche ptessagiersschip Ango la is Donderdag met 1380 passagiers, onder wie grotendeels emigranten, naar Afrika vertrokken. Onder die passagiers bevindt zich oo k de dochter* van den Griekschen koning Eugenie mét» haar familie en een zoon van den ex-neg'jp van Abessinië.

Schager Courant | 1941 | | pagina 1