BERLIJN en zijn kwartieren Roode haan heeft goeden dag Verklaring van Churchill Sombere stemming in Londen GROOTESTADSBEÉLD IN HONDERD REGELS, Punten kwamen, .mannequins verdwenen. Berlijn hoeft verschillende „kwartieren", en „wijken". Zoo heeft men b.v. het „Zei- tungsviertel" in de huurt van de Ziminer- st rasse en Jerusalemer Strasse, ifier vindt hij de burenux van alle dagbladen cn tij<|- scliriften. Vroeger liepen er de meeste man- nen met pen bril op en waren er slordig gekleed. Zij deden ergd ruk en gewichtig, want zij leverdén de geestelijke voeding voor 4/2 millioen menschen in Berlijn en 30 tot 40 millioen er buiten. Zij brachten het nieuws pnder de menschen en hadden een zware verantwoording. Al was het dikwijls niet waar. wat zij vertelden. „Spass macht's dorh". zooals de Borlijncr zegt. De nieuwe journalistengeneratie is wat kaln^ geworden. Het is er nog druk. Ver slaggevers, redacteurs, schrijvers, dichters teeke"Pi-s, schilders, fotografen, lieden, die pon betrekking zoeken en die in de leesta len der dagbladen hopen te vinden, alles lr u't .er nog door elkaar. De schrijvers ho- T n un letterkundige voortbicngselen aan ii n- man te brengen F,n er is vaak haast b", want wat zij gisteren hebben geschre ven, is morgen alweer oudbakken! Wij le ven in een tijd. die eiken dag iets nieuws brengt. Tusschcn de vele zenuwachtige kran ten menschen bloeien als exotische bloemen de sekretaresjes. Want iedere redacteur, die het tot iets heeft gebracht, houdt er een sekretaresje op na. Zij houdt alle lastige dingen ver van hem af. heeft liet program voor de heele* week in haar hoofdje, alle conferenties, vergaderingen, en besprekin gen. Het confectiekwartier. Het „Konfektions-Viertel". waar de stoffen japonnen, heerenpakken enz. en gros wor den verkocht, rondom den Hausvoglciplatz heeft een heel ander gezicht, hoewei het aan het ..Zeitungviertel" grenst. Tot in de vierde étage ziet men balen slof liggen. Op den bc- ganen grond zijn de toonzalen.' Met publick is goed gekleed. Het zijn de heeren verte genwoordigers. die dikwijls het geheele land bereizen. Zij moeten hun firma waardig ra- presentecrcn. Veertig jaar tfeleden ging geen Berlijnsche stadsreiniger zonder liooge zijden op stap! Vóór hem liep de huisknecht met den monsterkoffer. En al had de firma slechts één monstertje besteld, de huisknecht ging vooruit met het pakje en mijnheer de vertegenwoordiger volgde met den hoogen hoed! Ook in het „Konfeklions-Viertel" bloeien de schoonste bloemen. Hier zijn het de mannequins, in het Duitseli „Vorfïihr- dame". ook we! „Gclbstcrn" voor wollen ja ponnen en „Goldstcrn" voor zijden avond japonnen genoemd. Zij zijn alle slank No. 42 tot 44 en moeten een mooi figuur en een lieftallig gezichtje hebben. Deze bloemetjes bloeien niet zoo in hef verborgen, zooals in het ..ZeitungsvicrfclIntegendeel, men ziet haar op de renbanen en op den Kyrfürsten- damm. om de nieuwste mode-grillen te pre senteeren. Maar in de „Kofyfektions-Viertel" zijn ze thuis. Zij hanteeren met de handigheid van een filmprinscs lippenstift, en rouge, dragen aangeplakte oogharen. 20 c.M. lang, kregen van de hecren vertegenwoordigers en inkoopers pra lines en leiden een heerlijk leven. Zoolang zij jong zijn en 42 taille wijdte hebben! Maar dit kwartier is tijdelijk stil geworden: er zijn geen reizigers en geen mannequins meer noodig; alles wordt toch verkocht. Als het puntenstelsel afgeschaft is. zal de oude bedrijvigheid in dit kwartier wel weer terugkomen. Het filmkwartier. Het „Filmviertel", dat ook vlak bij ligt. hoofdzakelijk in de tweede helft der Frie- drlchsstrasse gelegen, is niet minder inte ressant. Hier speelt de jeugd en de taille- wijdte een minder belangrijke rol. Hoofd zaak is, dat men een goed profiel heeft en er op het doek goed uitziet. Wat men kier ziet, zijn elegante dames en mannen met lange en korte haren. met. of zonder langen haard „dikwijls een halven meter lang! Zoo'n baard vertegenwoordigt dikwijls een kapitaaltje; waarvan je kan leven! Want hij kan gebruikt worden voor een rechter, een dokter, een generaal, een geleerde, die in het stuk slechts behoeft „ja" te knikken! Vandaar, dat de baard verzorgd, gekamd, gestreken en gekruld wordt. Want wat men hier ziet, zijn niet de hoofdrollen. Die Het krantenkwartier, het confectiekwartier, het filmkwartier. verschijnen slechts in de ateliers. Het is de statisteric, die bijrolletjes en de stoffage, die hier voor den volgenden dag. of als zij fortuinlijk zijn, voor de geheele week weilc krijgen. Vroeger bestonden er beurzen, waar 'de hulpregisseurs heen kwamen om hun types uit te zoeken. Daar zaten de „rokbeeren'" met monocle, de „grijsaards" met lange baarden, de kunstenaarstypes met lange lokken, de deflige „tooneelva- ders". de „kellners". de agebonden", te veel om op te noemen, I)e vrouwelijke stof fage ontbrak evenmin, maar was niet zoo opvallend. Jong nn oud, slank en dik, on schuldig met Madonne-scheiding, of als „vamp" opgemaakt. De hoofdzaak was: een goede janon. Dit alles heeft nu opgehouden. Men ziet hen nog in de Friedrichstrasse. Maar de „Reichsfilmkammer" heeft thans alles onder één hoed gebracht. Geen onbe voegde, die nog nooit gefilmd heeft, komt er binnen. Er wordt naar gestreefd, in het bijzonder de statisten vast bij een filmfir ma te engageeren. zoodat, de firma haar vast personeel heeft, en niet meer van het .toeval afhankelijk is. Zij kregen een klein salaris en, kunnen leven, ook al hebben zij eens niets te doen. Want op de vroe gere beurzen kon men verhonge ren. En het gehalte van de „kunste naars" was er dan ook naar! Het kwam voor, dat de heeren „colle ga's" elkaar bedrogen en bestalen, alleen maar om te eten te hebben! De zeden stonden op het laagst mo gelijke peil. Nergens was de strijd om 't bestaan harder en werd deze meer met „nagels en tanden" ge voerd dan op de filmbeurzen. Dit is thans gelukkig voorbij. De Rijks- filmkamer* heeft werkelijk orde ge schapen en uitstekend werk ver richt. Het regeeringskwartier. Zoo heeft Berlijn nog meer „Viertel": het „Rcgierungsviertcl" in de buurt van de Wil helm, stï»asse, waar de meeste ministeries, zijn en men geschiedenis maakt, het „Mu seums-Viertel", het „Gehei'nirats-Vierfel", achter den „Tiergarten" gelegen, waar echter geen „Gehcimrate" meer wonen, het „Vergnu- gungsviertel" (om de „Kaiser Wilhelm Ge- ilüchtniskirche"), het „Antiquiteiten-Viertel" (tusschen Wittenberg-, Nollendorf- en Lüt- zowplatz), het „Baverische Viertel", dal zeer duur was cn waar vroeger uitsluitend de kin deren ïsraëls woonden, het „Stheun en vier tel", ergens achter Alexanderplatz, waar de menschen. vaak in krotwoningen verblijf hielden en de ordinaire misdadigers thuis waren. Het is dus in Berlijn naar Duitschen aard geregeld: „Ordnung musz sein", elk kwartier zijn eigen aspect, zijn eigen eigenaardighe den! Japansche keizer bekrachtigt neutraliteitsverdrag VERDRAG REDEN VAN KRACHT. Matsoeoka brengt rapport uit. Officieel wordt medegedeeld, dat de Kei zer van Japan, het neutraliteitsverdrag met de Sovjet Unie bekrachtigd heeft. Het verdrag wordt heden van kracht. Het Japansche kabinet is gisterochtend in (je officieele woning van den minister president bijeengekomen voor liet aanhoo- ren van een uitvoerig rapport van Mat soeoka over het verloop'cn de resultate"n van zijn reis van 40 dagen. Het voornaam ste punt van de beraadslagingen vormde het sluiten van het Japansoh-Sowjetrus- sische neutraliteitspact. Voorts trok het kabinet uit het reservefonds der regcering 27 millioen yen uit voor de opvoering der Historische boerderij te Naar- den In vlammen opgegaan. Brand in lijstenfabriekje. Driehonderd pakken houtwol verbrand. Gisteren hebben in ons land verschillen de flinke branden gewoed. Gistermiddag ontstond brand in de herbouwde houtwol- fabriek van de gebroeders van Hout te Mill. Het vuur. aangewakkerd door den felen noordenwind, vond een gemakkelij- ken prooi in ongeveer vijfhonderd ter ver zending gereed staande pakken houtwol. De vrijwillige brandweer was spoedig met den ouden brandspuit der gemeente ter plaatse. Zij heeft door energiek op treden. daarbij gesteund door een aantal burgers, den brand na oen uur hard wer ken lot staan kunnen brengen en daar door een groot aantal kostbare machines voor vernietiging kunnen vrijwaren. Drie honderd pakken houtwol gingen verloren. Historische boerderij te Noorden verbrand. Gisteravond brak brand uit in een tot landhuis verbouwde historische boerderij aan de Bollelaan te Naarden, datecrcnde uit de vorige eeuw. De brandweer werd zeer in haar werk belemmerd doordat in de nabijheid van het ver van de staat gelegen, landhuis geen waterleiding is en het water uit een sloot gehaald moest worden, welke zeer veel modder bevatte. De krachtige wind wakkerde liet vuur aan en de brand weer. die ecnige uren voor het blusschings- werk noodig had. kon niet beletten, dat *t landhuis geheel afbandde. Brand in lijstenfabriekje. Gisteravond omstreeks half tien ontdekte een voorbijganger, dat brand was uitgebro ken in een lijstenfabriekje van den heer Nanninga aan de Groote Houtstraat ie Am sterdam. De brand was ontstaan op de eer ste verdieping, waar de lakspuiterij is on der gebracht en waar dus veel brandbaar materiaal aanwezig is. Daar het oude pand bestaat uit een benedenruimte, een eerste verdieping en een vliering, sloeg de brand dus gemakkelijk over naar het dak. Op de vliering lag veel hout voor lijsten opgestapeld, waardoor de vuurhaard aan zienlijk werd uitgebreid. De brandweer kon niet voorkomen, dat het dak instorrte en de eerste verdieping en de vliering verbrandden. De beneden ruimte kreeg ernstige waterschade. Over de oorzaak van den brand is niets bekend. Dc politie stolt een onderzoek in. „Wij verliezen niet ons gevoel voor den omvang van den ernst". Naar Beuier uit Londen meldt, hcetf Churchill gisteren in het Lagerhuis op de vraag van den conservatief Sluthby. of de regcering met het oog op „den ernst van de jongste gebeurtenissen" in staat is, een voledig overzicht hiervan te geven, geant woord: „Wij verliezen niet ons gevoel voor den omvang van den ernst der eene of andere gebeurtenis". HIROHITO, Keizer van Japan. (Foto P.l ,B.) Chineesche soldaten in Burma Nieuwe Japansche operaties in China. Het blad Asa.hr Sjimboen deelt mede, dat 2.000 soldaten van de regeering te Tsjocng king op 20 April op 't. gebied van Britsch- Burma zijn aangekomen, nadat met dc Britsche autoriteitan een overeenkomst was getroffen. De Japansche troepen hebben nieuwe ope raties in Anhwei en l-Ionan op touw gezet. De negentiende Chineesche divisie, die zich aan de zijde van Nanking geschaard heeft, tr#dt in Noord Kiangsoe op. LABOUR IN AUSTRALISCHE REGEERING? De Australische vice-premier Faddcn heeft gister de Australische Labourpartij uitgenoodigd naar dc Londensche berich tendienst meldt, toe te treden lot de re geering. daar het .thans geen tijd is voor oneenigheden". Keerpunt in het Amerikaansche denken Meer Amerikaansch, minder Euro- jyesch, verklaart senator Nye. De indrukken van het Britsche fiasco op den Balkan op de openbar»* mcening van dc Ver. Staten heeft dc isolationstische senator Gerald Nye gisteren voor studenten Van de Yale Universiteit gekenmerkt als „keerpunt in het Amerikaansche denken". In de laat ste acht dagen, aldus Nye, is overal een ge weldig ontwaken bespeurd, waardoor de kans, dat de Ver Staten buiten den oorlog kunnen blijven, thans meer clan vijftig pro cent bedraagt, terwijl het tevoren /oo goed als zeker leek, dat de oorlog onvermijdelijk was. De ontnuchtering, welke inmiddels als gevolg van de gebeurtenissen op den Balkan ontstaan is, doet nu evenwel verwachten, dat de Amerikanen voortaan meer Amcri- kaansch en minder Edropeesch zullen den ken en zich meer om de toekomst van de Vereenigde Staten dan van Europa zullen bekommeren. De inlevering van radiotoestellen door joden Verklaring dat ruiling of omwis seling niet heeft plaats gehad, vereischt. Het is den Hoeheren S.S.-und Polïzeifueh- rer gebleken, dat een groot gedeelteder Joocfsche bevolking, in verband met dc ver ordening betreffende de inname der radio- ontvangsttocstellcn van Joden, probeert de radiotoestellen te vervreemden. Daarbij wor den dan slechtere toestellen in betaling ge nomen en worden deze aan de autoriteiten ingeleverd. Naar aanleiding hiervan heeft de Hoehere S.S.-und Polizcifuehrer beim Reichskommissar fuer die besetzten Nfed'erlaendischen geblete bepaald, dat iedere persoon bij dc inlevering van een radiotoestel een verklaring moet tcekénen, dat ruiling of om wisseling van het foestcl-na de af kondiging der verordening betreffen de dc inname der ontvangtoestellen niet heeft plaats gehad. Dc verplichting tot inlevering der radio ontvangtoestellen geldt niet ten aanzien van Joden, die de nationaliteit van staten bezit ten. die zich niet in oorlog met Duitschland bevinden of bevonden hebben. PAUS PIUS MAANT TOT GEBED VOOR DEN VREDE. In een brief aan den .kardinaal staats secretaris maant Paus Pius de gcloovigen aan te bidden voor den vrede, die ge vormd wordt door de geheiligde majesteit der gerechtigheid en de kroon der liefde. DE EVACUATIE VAN ISTANBOEL. De evecuatie van Islanboel heeft een dusdanigen omvang gekregen, naar de correspondent van „Social-Demokraten" te Islanboel meldt, dat de spoorwegen het niet meer afkunnen, zoodat de transporten Voortaan ook over zee zullen gaan. Schepen ïd Grieksche wateren vernietigd Folie Duitsche luchtaanvallen. De aanvallen van Duitsche gevechtsvlieg tuigen op vijandelijke schepen in de Griek sche wateren in den lóóp van 23 April wa ren bijzonder succesvol. Tezamen werden vijf vrachtschepen met bij elkaar 21.600 b.r.t. tol zinken gebracht, en tien koopvaardijschepen met bij elkaar 35.000 b.r.t. beschadigd. Hier over wordt nog afzonderlijk bekend, dat bij Saïamis een vrachtschip van 10.000 b.r.t tot zinken gebracht en een koopvaardijschip van duizend b.r.t.'vernietigd werd. Een torpedo jager werd door voltreffers -zwaar bescha digd en een koopvaardijschip van 5000 b.r.t. door voltreffers midscheeps onder zware rookontwikkeling eveneens ernstig getrof fen. Een vliegboot opd e reede van Salamis werd in brand geschoten. Bij M-eead werd een vrachtboot van 4000 b.r.t. tot zinken ge bracht. Twee koopvaardijschepen met te zamen 3000 b.r.t werden zwaar beschadigd en twee oorlogstiulpvaartuigen van elk 2000 b.r.t. kregen zware voltreffers. Bij Metiann werd een vrachtboot van 600 b.rt.. tot zin ken gebracht. In de baai van Argnlikos werd een koopvaar dijschip van 6000 b.r.t. tot zinken gebracht en een ander schip van 10.000 b.r.t. zwaar beschadigd. Bij Nauplia en Ydra werden een vrachtboot van 6.000t b.r.t. en een ander vaartuig van 4.000 b.r.t' zwaar beschadigd. In de golf van Corinthe werden twee transportschepen van tezamen 3.000 b.r.t. zoo zwaar getroffen, dat de bemanning terstond daarna' in de boo ten ging. productie op het gebied der voeding. Deze productieverhooging zal geschieden binnen het kader van het aigemeene mobilisatie- plan. In aansluiting hierop begaven de minis terpresident, de ministers van binnen- en buitcnlnndsche zaken, de ministers van oorlog, marine en justitie, zich naar een buitengewone conferentie van den gehei men staatsraad in het paleis van den Ten- no. Hier gaf minister president Konoye nogmaals een gedetailleerd overzicht en een motiveering van de tusschen Japan en de Sowjct-Unie getroffen overeenkomst. Ernstige kruitontploffing Porlugeescïie gamizoensiad jge teisterd. Dertien dooden. Het Portugeesche ministerievan oorlog publiceert het volgende officieele communi qué: Op 22 April, des ochtends, om 9 uur, is in de artillèriekazerne van de stad Ilorta, een hevige kruitontploffing alsmede een ont ploffing van andere aldaar opgestapelde munitievoorraden ontstaan. Daardoor werd de kazerne volkomen verwoest. Bovendien werden een kerk en andere gebouwen aan zienlijk beschadigd. Het, ongeluk geschiedde juist, toen een groote hoeveelheid kruit naar een kruithuis werd overgebracht, dat met het oog op.het verdedigingsplan voor de Azorcn daar onlangs was" gebouwd. De re geering moet tot haar leedwezen mededee- len, dat het ongeluk den dood van twaalf soldaten en een burger veroorzaakt heeft, een officier en acht manschappen werden gewond, van wie vijf ernstig. De ontploffing is in geen enkel opzicht van nadeeligen invloed op de onlangs aan gelegde verdedigingswerken. Aan boord van liets.s. Mousiuho zijn reeds nieuwe troe- pencontingentcn ter versterking van het garnizoen der stad Hort'a vertrokken, welke door andere gevolgd zullen worden. Geen hoop meer op den Balkan. De laatste berichten van het oorlogsfront op den Balkan hebben in Londen, naar de correspondenten van Stockholms-Tidningen en Dagens Nyhctor uit. de Britsche hoofdstad melden, ook de laatste nog overgebleven illusies, die men zich in de laalsle dagen aan de Theems nog gemaakt had, in rook doen vervliegen en men heeft geen hoop meer, dat de Engelsch-Grieksche posities nog eenigen tijd te houden zijn. De stemming in de< Engelsche hoofdstad is uiterst gedrukt. Men voelt, dat het plotseling de hoogste tijd geworden is voor een snellen aftocht van de Britsche troepen uit Griekenland. Dc openbare meening in Londen beschouwt den strijd als verloren. Na de- vlucht van den Grickschen koning uit Athene naar Kreta, verwacht men in de Engelsche hoofdstad, naar de Londensche correspondent van Stockhohns Tidningen met nadruk verklaart, slechts nog gevechten van dc achterhoeden om den Engelschen terugtocht uit Grieken land te dekken, een vlucht, die echter, naar men in Londen voelt, in gevaar gebracht is. De Evening Standard schrijft, volgens een bericht van den Londenschen correspondent van Dagens Nyheter, over de stemming in Engeland, dat „er nog slechts zeer weinig illusies over zijn." Enkele weken geleden, toen Engeland zich in een overwinningsroes bevond over de Afri- kaansche successen van generaal Wavell, heeft hef vergeten, dat het nog nooit, be halve in de lucht boven Engeland, tegenover de verzamelde krachten van den Duitschen vijand te land, ter zee en in de lucht ge staan bad TJians is Engeland gedwongen den vijand tegemoet te treden. Zelfs dc Times velt, volgens Stockholms Amstcrdamsche effecteobcnrs Kalm marktverloop. Locale markt goed prijshoudend. Op. loopende koersen. Nederland- sche beleggingen .vast. OBLIGATIES STAATSLEENINGEN. V.K. L.K. 971/2-97 5/16 97%-91% 9815/16 9S'/r 96% 96 15/16 983/* 98% 87 11/16-87 13/16 87%-881/16 Nederland 1941 I 4 Nederland 1949 I 4 Nederland 1940 II 4 Idem met bei. fac. Nederland 1938 3.3% Oost Indië 1937 3 88% 88% Oost Indië 1937 A 3 87 86% DUITSCHLAND D. Gr. b '40 Ct. 6 Konv Kas (m.v.) 4 PROVINCIALE EN GEM. LEENINGEN. 88% A'dam '37 13% 's Grav. '37 I 3% N. Holl. '38 3 N.-Holl. '38 II (3%) 3 R'dam '37 I III 3% Z.-Holland 1937 3 87% 92% 83 87% 84% 88% HYPOTHEEKBANKEN. Ned. Hyp b. Veendam 3% 93% 94 INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN. Buitenland. Farbenind. I. G. 7 Gelsenk. Bergw. 5 AANDEELEN. BANK- EN CRED.-INST. Binnenland. Koloniale Bank A Ned. Ind. Hahdelsb. A Ned. Handel Mij. c.v. A 191% 193 134 133 139% 139 INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN. Binnenland. A.K U. 130%-129 129%-129 Calvé Delft c.v.' A 76% 76 Centr. Suiker Mij. 211% 220 Fokker g A. 185 185 Lever Bros en Unilever cv.A129%-126% 125%-126% 280 290 242-236% 236%-233 158% 15S Ned. Ford Philips G B v.A. Philips pref. A. PETROLEUMONDERNEMINGEN. Binnenland. Dordtschc Petr. g. A. Kon. Petr. 22234 225% 255%-247 248%-251% SCHEEPVAART-MAATSCHAPPIJEN. Hol land-Amerika lijn A. Java China Japan lijn A. Kon. Ned. Stoomb. Mij. nat. bez. v. A. Kon. Paketvaart A. Ned Scheepv. Unie A. Roft Lloyd A. 122-120 153-150 120-121' 152-152% 156% 248' 157-156 248% 181-178% 178%-179%' 148% 148% Stoomv. M. Nederland A. 147 148 SUIKER-ONDERNEMINGEN. H.V.A. «7-437 440-443 Javasche Cultuur 260 ^GO NI SU. 256 Ver. Vorstenl. Cult. 125-1203% 121%-120%'j TABAKSONDERNEMINGEN. Deli Batavia Mij. 203-202% 20334-204% 272-26S 269% 222 221%-220 Deli Mij. cv. A. Senembah RUBBER-ONDERNEMINGEN. Amsfèrd Rubber 276-270% 273-275 Bandar Rubber Mij A. 219% 221 Deli Batavia Mij. A. 214 210 Koersen Nederlandsch clearinginstituut Koersen van stortingen op 25 April 1941? Belga's 30.1432; Zwitscrsche Francs 43.56; Fransche Francs 3.768; Lires 9.87; Deensche Kronen 36,37; Zweedsche Kronen 44.85; Tsje chische'Kronen (oude schulden) 6.42. WINTERHUIP#NEDERLAND Stort op 5553 of op 877 POSTGIRO-NO^ VAN DE WIN TERHULP NEDERLAND. Winterhulp Nederland, Den Haag, tfa 5553. Al» b«nk der Winterhulp Neder- der!and U aangewezen de Kasver- eeniging N V, Amsterdam. No. 877. Ge brengt gelnk In veler levenH Tidningen, een vernietigend oordcel over de in de Engelsche pers zoo zeer geprezen En gelsche lerugtochtstrategie en schrijft, dat ook „door den moefligslen en meesterlijken Engelschen terugtocht geen oorlog gewonnen kan worden." Het eenige wat Engeland nog kan hopen.-is dat 't de verovering v. Europa door Duitschland kan verdragen. Engeland mag niet uit het oog verliezen, dat het ge heele oorlogsjaar 1941, 'waaronder de bittere strijd om de Atlantische slagader, slechts een vertragingsactie kan zijn. om de mobilisa tie vnn.de Amerikaansche krachten moge lijk Ie maken, die Engeland in slcods stij gende mate noodig heeft.

Schager Courant | 1941 | | pagina 2