DISTRIBUTIEMAP DE GEDACHTENLEZER Druk bezoek en hooge prijzen Uit Alkmaar Predikbeurten Vrijdag 25 April 1941 Tweede blad SCHAGEN De schoolvoetbal rolt weer De sehoolwedstrijden beginnen morgen. Wij geven hieronder het eerste programma en to rnen op een en ander nader terug. Zaterdag 26 April. (Voorronde). Schapen C.X.S.Nieuwe Niedorp, 10 uur, arbiter: Mol. Wierinperwaard— Schapen (Helder) 10.50 uur. arbiter: Van Ketel. (In dit eltfal spelen uitsluitend Heldcrsche ionpens, die leerlingen zijn van <ie O.L.S. te Schapen. Schapen II O.L.S.—Kolhorn, 1.30 uur, ar biter: de Groot. Oudesluis—Breezand, 2.20 uur, arbiter: Mol. SchaperbrupDirkshorn, 3.10 uur. arbiter: Taylor. Barsingerhorn—Burperbrup, 4 uur, arbiter: Wit. Schapen I O.L.S. speelt, als Kampioen 1910 in Afdeelinp I en Winkel speelt in Afdeeling II. Na afloop van deze voorronde wordt het verdere programma samengesteld voor de twee afdeelinpen. Afdeelinp I (Winnaars): 3 prijzen, w.o. de wisselbeker. Afdeelinp II (Verliezers): 3 prijzen. Elke afdeelinp speelt een halve compe titie. Bij gelijk aantal punten heeft een bes 1 i ss i n gswedstrijd p 1 aa ts. Elke wedstrijd, ook in de voorronde, duurt, 2 x 20 minuten. DE SCHAGER MARKT Geiten brengen den ongelooflij ken prijs van 1 80 op, konijnen tot f 15.— 79 koeien voor de Centrale aangevoerd. Hier waren wel aardige dieren bij. Kalf- koeien tot 430 gld., handel zeer matig. Groote aanvoer van pelde koeien of wei de koeien. Er waren geen bonnen of tc wei nig bonnen uitgegeven. Nu werd de duur ste verkocht voor f 275. Aardig wat pinken aangevoerd, handel vanzelfsprekend zeer 6tug. Dit geld ook voor het andere rund vee. Het weer was te koud. Als het wat zachter was geweest, zou dat wel f 20 op een beest gescheeld hebben. Week na week schrijven wij paarden zeer duur. Gisteren was de hoogste noteering f 1650, toch een verschil bij vorige weken. 3 mooie stieren aangevoerd, duur, stamboek, hoogste no teering f 480.prachtbeesten. Handel in overhouders was zeer matig, minder bij de vorige weken. Nu tot f 48.—. Bokken en /rciten zeer duur verkocht, noteering was f 2—f 80. handel zeer goed. Dit is op het oogcnblik een goede teelt, evenals de ko nijnen. Gisteren is er f 13 voor een exem- p'aar betaald. Dit was wel de favoriet. Zoo hoog hebben wij ze nog niet genoteerd. Schrammen lot f 45, hoogste noteering, big gen tot f 28, beide handel matig. Kippen iets duurder lot f 3.20. Zoowel op de markt als op de stallonmarkt was een aardige drukte en veel bezoek. Er ging veel om. „SCHAGEN-NIEUWS" De wedstrijd Winkel 4Schagen 3, wordt gespeeld om 2 uur. Vertrek per fiets vanaf Peetoom om 1 uur DE BRAND TE RINNEGOM. Oneenirjheid lusschen Egmondsche en Alkmaarsche brandweer. De Egmondsche brandweer was spoedig ie plaatse en kort daarna kwam ook de Alkmaarsche zijn assistentie verleenen. De schuur was niet te redden en werd opge- gegeven. Al spoedig bleek echter ook, dat bet woonhuis betrekkelijk gemakkelijk kon worden behouden. Toon de dingen zoo stonden, scheen men de Alkmaarsche brandweer het liefst zoo spoedig mogelijk tc willen zien verdwijnen, ten einde de eer aan die van Egmond te laten. Van den beginne af aan had de Alk maarsche brandweer het lastig gehad. Om water te kunnen geven moest ongeveer 200 meter slang worden uitgelegd, wat echter zonder bezwaar werd gedaan! Toen Egmond evenwel vermoedde de zaak verder wel af te kunnen waarbij overigens eerst het advies van de Alkmaarsche brandweer zou zijn ingehaald zou aan Alkmaar te ken nen zijn gegeven, dal bet wel kon inrukken. Nu pleegt onze brandweer de noodzake lijkheid daartoe zelf te bepalen en (oen de Alkmaarsche spuit niet onmiddellijk .verdween, moeten er van de zijde van de Egmondsche brandweer zelfs dreigementen zijn geuit voor het geval niet direct de aftocht werd geblazen. En zoo vermoeden we, dat den brand wel eens een muisje kunnen blijken te zijn met, een staartje van meer dan nor male lengte Want dat soortgelijke metho den zonder meer worden ..genomen" ach ten we onwaarschijnlijk. Het zou kunnen ziin. dat we er meer van hooren. Bij brand is het niet de bedoeling, dat de eene brandweer de andere de loef af steekt, bet komt er op aan gezamenlijk het gevaar te bezweren. Wat de behuizing betreft, deze was ver zekerd. Of liet, verzekeringshedrag vol doende zal blijken te ziin hij de prijsstijgin gen van den laatstcn lijd mag inlusschen W'ordcn betwijfeld. DE VEELBESPROKEN IDENTITEITS BEWIJZEN. Met de in uitzicht gestelde identiteits kaarten. voorzien van vingerafdruk, is het niet hard pegaan tot dusverre. Er deden zich moeilijkheden voor in verband met het onpeschonden bewaren van den afdruk Daarnaast waren de instructies ten aan zien van de foto's onduidelijk. Ook moest „Heel Nederland is blij! We zijden weer vrij!" Met ingang van 21 April is de rij wielbelasting op geheven en Neder land steekt haar vreugde over dit besluit niet onder stoelen of banken. (Pax-Holland). het noodipe onderricht worden pegeven aan de betreffende ambtenaren in het ne men van vingerafdrukken, terwijl ten slotte een massa voorbereidende bureau- arbeid noodzakelijk bleek. Dit alles bracht met zich mee. dat men niets meer vernam omtrent de aangelegen heid, die bij het groote publiek langzamer hand in het vergeetboek raakte. Inlusschen beeft de overheid de zaak niet vergeten. Want. zoo werd ons zeer positief verzekerd, in de maand Mei zal stellig een begin worden gemaakt met het werk. De ontstane vertraging zal welis waar met zich meebrengen, dat, men per 1 October de datum welke daarvoor oorspronkelijk was gesteld met den ar beid vermoedelijk niet gereed zal kunnen zijn. Zoodat deze einddatum wellicht even zal moeten worden versteld. Echter, in Mei gaat de zaak beginnen. WINTERHULP. Het Alkmaarsche bureau W.H.N. deelt ons mede, dat alsnog een gift van f 100. is binnengekomen, zoodat het totaal der laatste collecte daarmee stijgt tot f 1709. L,T.B.-afdeeling Langendijk jubileert 25-JARIG BESTAAN FEESTELIJK HERDACHT. Gisteren was bet voor de afdeelinp Lan gendijk van de L.T.B. een bijzondere, dag. Men herdacht n.1. het 25-jarig bestaan. Deze feestelijke herdenking werd gehouden in ho tel „De Burg", waar een groot aantal leden en genoodigden aanwezig waren, toen de voorzitter, de heer P. Duyves de bijeenkomst opende. Aanwezig waren o.m. de burgemeester van Noord- en Zuidscharwoude Jlir. A. I. van Spengler, Pastoor Moons, het dag. bestuur van den Noordermarktbond, van Tuin hou w- belang, de heer Mallekote, tuinbouwonder- wijzcr. bet eere-lid.de heer Jae. Groen Az., ■de heer Lek namens het H.B. van den L.T.B. In zijn openingsrede heeft de voorzitter in het bijzonder de gasten een hartelijk woord van welkom toegeroepen. Hij richtte in het bijzonder woorden van dank tot den heer Jac. Groen Az., die gedurende de afgeloopen 25 jaren wel de meeste activiteit heeft be toond t.a.v. de L.T.B. Sur. schetste de pret tige samenwerking, welke men thans heeft met Tuipbouwhelang en de andere verecni gingen in den Noordermarktbond. Nadat mcdcdeelinp was gedaan van ecnigc ingekomen schriftelijke felicitaties van de B K. E.H.B.O. en de gymnastiekvereeniging D.V.V., heeft de heer Jac. Groen Az. een herdenkingsrede uitgesproken. In dit historisch overzicht van de afgeloo pen 25 jaren wees de heer Groen op de vele moeilijkheden, welke men te overwinnen heeft gehad, zoowel niet de leden als met de niet-leden, doordat de L.T.B. gesticht werd terwijl er reeds, tuinbouworganisaties beston den, zoodat de leden uit andere vereenigin gen tot de L.T.B. kwamen. Dat heeft wel wat wrijving gegeven, maar dat is tenslotte voorbijgegaan. Er bestaat thans een heel goe de samenwerking, hetgeen ook tot uitdruk king komt in 't. aan de leden van den LTB toevertrouwen van belangrijke functies in 't NMB-bestUur. Wij zijn van oordeel, al dus de heer Groen, dat naast de stoffelijke belangen, ook de geestelijke belangen een groote factor zijn. waarom de r.k. standsor ganisatie is gesticht. Spr. heeft in zijn rede nog hulde gebracht aan den heer Mallekote, die als de dorps schoolmeester eigenlijk bet centrum van de cultuur is en "oor ieder steeds klaar staat. Voor den L.T.B. heeft de heer Mallekote vele cursussen gegeven. Vervolgens heeft. spr. de aandacht geves tigd op het belang van een hechte organisa tie van den land- en tuinbouw. Dat, komt, in dezen tijd weer uit. In het organisatie-leven neemt de L.T.B. een groote plaats in. Hoe wel het moeilijk te zeggen is, wat de toe komst ons zal brengen hoopte spr., dat men onder Gods zegen zijn taak zal mogen vol brengen. Hierna werd door verschillende sprekers het woord gevoerd. Namens het gemeentebe stuur voerde de burgemeester het woord. Hij bood den heer Groen een bloemenvaas aan De heer J. Kliffen sprak namens den Noor dermarktbond. Ook deze spr. wist van de moeilijkheden en de wrijving, welke de op richting van den L.T.B. heeft veroorzaakt, mee te praten. De samenwerking is echter later heel goed geworden. Spr. overhandigde een bloemstuk. Ook de heer K. van Dijk, voorzitter van Tuinbouwbelang, sprak een felicitatie uit, welke hij vergezeld liet gaan van een keurig bloemstuk. Namens het hoofdbestuur sprak de heer Tel, in welke rede hij op de groote verdiens ten van den heer Groen wees voor het orga- nisatielevcn van den tuinbouw. De heer Mallekote bood eveneens bloemen aan. Spr. heeft o.m. medegedeeld, dat hij in de 17 jaren, welke hij mi te Noordscharwoude staal, twintig cursussen voor den L.T.B. heeft mogen geven. Nadat de Geestelijke adviseur, kapelaan Schooncbeek de leden had toegesproken en er den nadruk op gelegd had, dat de chris telijke beginselen juist in dezen tijd hoog moeten worden gebonden, sprak de heer Jh. Beentjes een felicitatie uit namens den r.k. yolksbond. Een oud-lid, de heer P. Groen, heeft her innerd aan de goede samenwerking, welke steeds in het bestuur bestaan heeft. Pastoor Moons, die voor bet eerst een vergadering \an den L.T.B. bijwoonde zeide, dat deze kennismaking hem goed bevallen is. Daarna volgde sluiting der vergadering 's Avonds beeft de r.k. tooneclvcreeniging Elck wat Wils een uitvoering gegeven, welke uitste kend geslaagd is. WINKEL STAATSPENSIOEN BIEEN. Gisteravond had in het lokaal van den heer Laan een vergadering plaats van de afd. Winkel van den Bond voor Staatspensi- onneering. De voorzitter, dc heer P. Dekker, opende de vergadering en heette alle aanwezigen welkom, het speet spr. dat de opkomst niet groot er was. In 1940 zou op den Pinkster Maandag een algemeene Bondsvergadering plaats vinden, maar deze vergadering ging niet door in verband met de wereldgebeurtenissen. Er brak een moeilijke tijd aan, wat betreft de propaganda, waardoor het bestuur besloot de propaganda-avond voor onze afdeeling te verschuiven naar dit voorjaar en we zijn er in geslaagd thans onze leden iets aan te bieden, n.1. een zanguitvoering van „West- Frisia", dat door onze leden gratis kan wor den bezocht. „West Frisia" mag er wezen, aldus spr., ze heeft goede krachten en niet in het minst de kinderopcrette. De voorz. wekte ieder op deze uitvoering te bezoeken. De notulen en het jaarverslag, uitgebracht door den secretaris, den heer J. J. Peetoom, werden onder dank aanvaard. Bij de ingekomen stukken was een schrij ven van de Federatie „Hollands Noorden", betreffende de op te voeren propaganda. Voorzitter zeide dat we onze afdeeling in stand zullen houden, maar een propaganda- avond als voorbeen kan in dc gegeven om- DISTRIBUTIE-KAARTEN ZIJN GEEN KINDERSPEELGOED! Daarvoor zijn ze te kostbaar. Wij stellen daarom voor onze lezeressen een uiterst practiscbe beschikbaar, waarin alle kaarten keurig en overzichtelijk kunnen worden opgeborgen. PRIJS 35 CENT standigheden niet plaats vinden, zoodat we ons thans hebben gewend tot „Wqst Frisia" met reeds bovengenoemd resultaat. Voorts was ingekomen een schrijven van de afd. Winterswijk, vermeldend het over lijden van den Bondspenningmeester DsVis en in verband daarmede te trachten een fonds te stichten \oor het plaatsen vaneen gedenkteeken op zijn graf. Door onze afdeeling is ook een klein be drag in dit. fonds gestort. De voorzitter her dacht den overledene eerbiedig als iemand die veel voor het Staatspensioen heeft ge- aan. Hierna bracht de penningmeester de heer P. Zwagerman financieel verslag uit over de rekening 1940, de ontvangsten hebben be dragen f 158.30, de uitgaven f 109.05, batig saldo f 49.25. Dc rekening is door de com missie nagezien en in orde be\ ouden. Dc penningmeester werd gedechargeerd, de voo' zit ter bracht hem dank voor zijn gehouden beheer. Bij acclamatie werden de aftredende be stuursleden de'heeren P. Zwagerman en J. •I. Peetoom herkozen. Bcid'e hoeren namen hun benoeming aan, waarna felicitatie volg de. De rondvraag leverde geen bijzonderhe den op. waarna de voorzitter de aanwzigen dankte voor de opkomst, en blijk van mede leven, we moeten de zaak niel laten rusten, we moeten steeds voor premievrij Staats pensioen blijven ijveren. Hierna volgde sluiting. Luitenant-kolonel b.d. S. Tulp is als opvolger van den heer H. J. Versteeg benoemd tot hoofdcommissaris van Dolitie te Amsterdam (Pax-Holland) HARENKARSPEL ONDERLING PAARDENFONDS „ONZE BELANGEN." Dezer dagen vergaderde het bestuur van bovengenoemd fonds, ter vaststelling reke ning en Balans over het le kwartaal '41. Gedurende dit tijdvak waren verzekerd 308 paarden, met een verzekerde waarde v. f 231475De omslag werd bepaald op f 0.70 per f 10Q.- verzekerde waarde. Verder werd besloten de prijzen der paarden opnieuw vast tc stellen. Den betrok kenen zal ccn nieuwe polis gezonden wor den. KORT VERHAAL. door Frank Muurling Drie jongelui traden het café binnen en namen plaats aan een tafeltje bij het raam. Nad<at de kelner hen bediend had, nam Hans, die met zijn rug naar het raam zat het gesprek weer op, dat afgebroken was bij het binnentreden van het café. ..Ik verzeker jullie, het is een meisje uit duizend", dweepte hij. „Jullie hebt zelf go- zien hoe aardig zij er uitziet. Maar ondanks baar charmant uiterlijk is ze zachl en be- schoidenen dat is misschien nog het aan trekkelijkste in haar". Na een zucht met een lachend gezicht, voegde liij hieraan nog toe: „Ik geloof, ik ben dolverliefd op Edith". „Nu", zei Dolf, „jij bent een geluksvogel! Wij kennen haar alle drie en jij verovert haar. Verliefd zijn we..." „Zeg eens", onderbrak Hans hem, „ken nen jullie dien vent, die daar onder dat schilderij zit?" Dolf en Hein keken om. trokken de schou ders op en schudden ontkennend hun hoofd „Dc vent zit mij aan een stuk door aan to gapen, zoolans wij hier zitten Hij kijkt of hij iets van mij te vorderen heeft!" „Over vorderen gesproken," vervolgde hij. „de volgende week is F.dith iarig en ik hoon. beste Hein. dal je begrijpt dat ik je dus de lien gulden, die ik van ie leende, nog niet terug kan geven. Maar 't komt gauw in orde." „Maar let nu eens op! Die kerel nccml mij op. op een manier, die ik niét kan ver dragen! Als hij niet onmiddellijk voor zich kijkt, geef ik hem een klap om zijn ooren." De man onder het schilderij slond op. Groot, mager en donker, kwam hij lang zaam op ons tafeltje toe. „Heeren" begon hij rustig, „neemt U mij niet kwalijk, dat ik U even stoor..." ITij ging, zonder antwoord af te wachten, zitten. Zooveel brutaliteit sloeg Hans mot stomheil. Ook de twee anderen zwegen. Vriendelijk keerde hij zich lot Hans: „Ik heb Uw dreige ment gehoord. U sprak luid eenoog. Maar l' doet mij onrecht. Wanneer ik U zoo straks misschien wat brutaal fixeerde, heeft dat een bijzondere oorzaa.k. Ik ben namelijk ge- daehtenlezer! Hij lachte en keek dè jongelui één voor één aan. Het is wel een uitzonder lijk beroep en wordt weinig geacht, maar ik hoop U te overtuigen, dat die algemeen© Alle Lijders aan Rheumatiek moesten de eenvoudige Kruschenkuur volgen, zooals miljoenen menschen over de heele wereld dat dagelijks doen Kruichen zal ook U uitkomst brengen I Daèrom, neem óók Bij apota. en drog. 1.47, 0.76. 0.41. ZONDAG 27 APRIL. NetL Herv. Gemeente. Schagen. voorm. 10 uur. de heer A. Kalis. Wieringerwaard. voorm. 11.45 uur, Zondags school. 's Av. 7.30 uur, de heer A. Kalis. Dirkshorn. voorm. 10.30 uur, Ds. .de Leeuw. Oude Niedorp, geen samenkomst. Veenhuizen. voorm. 10.30 uur. Ds. de Mooy. Bevestiging nieuwe lidmaten en H. A. Heerhugnwaard. geen dienst. Nieuwe Niedorp, nam. 3 uur, Ds. de Mooy. Hinpolytushoef. voorm. 10.30 uur, Ds. Van Beek. Hippolylushoef (Maandag 28 April), 's av. 7.30 uur, Ds. Westmijze. Den Oever, nam. 2.30 uur, Ds. Van Beek. Doop. Anna Paulowna. 's av. 7 uur. Ds. Vorste man. Groet, voorm. 10 uur. Ds. Boeke. Voorm. 11.15 uur, Zondagsschool. Schoorl. zie Groet. Noordscharwoude. vm. 10.30 uur, Ds. Nelï. Oudkarspel, geen dienst. Winkel, geen dienst. Limmen, voorm. 10 uur. Ds. Prins van Wijngaarden. Haringhuizen, voorm. 10.30 uur, Ds. Van Biemen. Doop. Burgerbrug, voorm. 10.30 uur. Ds. Witkop. Eenigenburg, voorm. 10.30 uur. Ds. Vorsi- man. Oudesluis, nam. 2.30 uur, Ds. Witkop. Petten, geen dienst. St. Maartensbrug, zie Burgerbrug. Schagerbrug, zie Oudesluis. Zuidscharwoude. geep dienst. Koedijk, voorm. 10.30 uur, de heer C. A. Korndörffer. Huisduinen, geen dienst. .Tulianadorp, voorm. 10.30 uur. Ds. M. van Wichen. Doopsgezinde Gemeente. Barsingcrhorn, voorm. 10.30 uur. Ds. Oos- terbaan. Avondmaal. Oudesluis, nam. 2.30 uur. Ds. Oosterbaan. Avondmaal. Hinpolvtushoef, voorm. 10.30 uur, Ds. H. J. de Wilde. Diakenverkiezing. Broek op Langendijk. voorm. 10.30 uur, Ds. de Vries, van Hoorn. Geref. Kerk. Schagen, voorm 10 ur. Cand. W. H. Wam- steeker, van IJmuiden. Nam. 2.30 uur. Cand. W. TT. Wamsteeker. Kolhorn voorm. 10.30 uur. Ds. Visch. Nam. 3.30 uur. Ds. Visch. Middenmeer. voorm. 10 uur en nam. 3 uur, Cand. P. Westra. van Gerkesklooster. Sloot dorp. voorm. 10 uur en nam. 3 uur, Ds. L. J. Goede. Wieringerwerf. voorm. 10 uur en nam. 3 uur, Ds. H. van Twillert. Evangelisatie. Schagen. voorm. 10.15 uur. Cand. Beneder. Nam. 2.30 uur. Cand. Beneder. Bre.pzand. voorm. 10 uur, Ds. Tonnnn. van Amsterdam. Bevestiging nieuwe leden. Nam. 3.30 uur. Ds. Tonnon. H. A. Schagerbrug. voorm. 10.30 uur en nam. 2.30 uur. de heer F. van Rossum. Srhaeerhrue. Bijeenkomst Chr. .Tongeman- nenvereeniging. Dinsdagavond 8 uur in het Fvnnp-oiisat'pgehomv, The Star of Hope Mission. Julianadorp. nam. 3 uur. de heer SevenS- ma. van Amsterdam. opinie op wanbegrip berust. U is een prach tig medium", zei hij tegen Hans, „ik lees in U als in een opgeslagen boek." Alle drie keken zij bom verbaasd aan, Hij vervolgde: „U heet'Hans Vroolijk, U bent 33 iaar en woont Kipnenlaan 4. Ts dat niet zoo?" Hans' oogen vergrooton zich! De laatste dagen bent U voortdurend hezig met een iuffrouw Edith van den Berg. Is dat niet zoo?" Hans kreeg het benauwd. „Nog iets anders, U bentDe gedachten- lezer kuchte pens of hij een kleine verlegen heid tc overwinnen had. „U bent dezen heer hij wees naar T-Tein reeds eeruimen tijd tien gulden schuldig. Als 't. U blieft, houd U kalm zei hij. toen hij zag dat Hans een gezicht trok. dat niet veel goeds voorspelde. Ik zeg liet U alleen, om U de overtuiging te geven, dat U met geen zwendelaar te doen hebt. Ik z.ie ook. dat U op het oogenblik vijf tig gulden in Uw zak hebt." Men kon aan Hans zien, dat hij kookte van woede! Maar de oogpn van den ziener waren zoo trouwhartig als van een hond. Vriendelijk zei hij: „ik hen discreet, daar kunt U van verzekerd zijn! Hemel, wat zou het voor mij beteekenen even naar juffrouw Edith te gaan en te zeggen: „U kent mijn heer Vrooliik toch? U houdt misschien wel van hem! Maar wcpf U „Nu is het uit!" schreeuwde Hans en sloeg driftig op de tafel. „Mijnheer, het laat mij volkomen koud. wat IJ ziet en weet. Loop naar don duivel met Uw gave voor mijn part! Ober! Betalen!" Hoonend riep hii den gcdachtenlezer na: Laat ik U nog even zeggen, dat dat srhuldje vandaag betaald wordt!" Hij wierp Hein een bankje van tien toe en verdween zonder m-oel. Rustig zei Hein tegen den inmiddels weer teruggekeerden gedachtcnlezcr: „Uw rijks daalder. Zoo was immers onze afspraak?" „Dank U". antwoordde deze „mocht ik U nog eens van dienst kunnen ziin. dan gaar ne en misschien mag ik U vragen om aan beveling?" (Nadruk verboden.)

Schager Courant | 1941 | | pagina 5