N1PPER EN PELLE Neen Akkertje: Waarom de rijwielbelasting Portsmouth, Plymoath en Harwich bestookt Uitvallen uit T0BR0EK verhinderd Ik heb Arkadi geko zen, Hoofdpijn verdwijnt Radioprogramma Duitsch wecrmachtbericht Het opperbevel van de weermacht maakt lekend: In het kader van den aanval van Duit sche formaties tot diep in de flank van het Noordelijke Grieksche leger is het, zoo als roeds in een extra bericht is medege deeld, sedert 20 April tot plaatselijke ca pitulaties en tot verzoeken om wapenstil stand aan liet twaalfde Duitsche leger ge komen. Nadat op 22 April een Grieksche delegatie ook'aan den be\e!hebber van het elfde Italiaansche leger aan het Epi rus front aanbood de wapens neer te leggen, heeft thans het geheele Grieksche leger in jipirus en Macedonië, dat dooi- dc Italiaan sclie weermacht in het noorden en door de Duitsche troepen in het oosten was in gesloten en van de achterwaartsche ver bindingen was afgesneden, gecapituleerd. Tot deze capitulatie werd te Saloniki be sloten door de verbonden opperbevelin- slantiès eenerzijds en den Griekschen op- perbevcIhehber anderszij ds. In den strijd niet de Britsche achter houden slaagden wij er in door te dringen in de stelling van Thermopylay, die door het terrein bijzonder gunstig is. Tusschen Larissa en Lamia werden dertig Britsche pantserstrijdwagens buitgemaakt. Het lucht wapen bombardeerde gisteren overdag en in den afgeloopen nacht Brit-, sclie vliegvelden, beschadigde met bommen schietwapens talrijke geparkeerde vlieg tuigen en plaatste hommen op hangars, barakken en munitiehunkers. Overdag wer den de haveninstallaties van Harwich met goed resultaat aangevallen. Sterke for malies gevechtsvliegtuigen bestookten in den afgeloopen 'nacht met goed zicht op aarde nogmaals de marinehaven Plymouth met talrijke brisant- en brandbommen. In fabrieksinstallaties en pakhuizen woed den nog branden van den aanval van den voorafgaande?! nacht Bij .deze schade kwa men nieuwe ernstige verwoestingen, voor al in groote. opslagplaatsen voor benzi ne, die reeds na de eerste bommen brand den. Een andere doeltreffend luchtaanval was in den afgeloopen nacht op de marineha ven Portsmouth gericht. Gevechtsvliegtui gen schoten ten zuiden van \\ick met twee bonivoltreffers een torpedojager in brand en beschadigden ten oosten van Aherdeen twee groote koopvaarders. Nachtjagers schoten een vijandelijk vliegtuig neer. Stel selmatig werden weer overdag en des nachts mijnen voor Britsche havens ge legd. Lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen be nevens Duitsche en Italiaansche stuka's hebben gisteren onder escorte van jagers [meermalen den te Tobröek ingesloten vij and aangevallen. Bomvoltreffers stelden pantserwagens buiten gevecht, dreven auto colonnes uiteen en veroorzaakten brand. In de haven konden de schepen, die nog drijvende waren, zwaar beschadig'd en een trvan tot zinken gebracht worden. Bij deze aanvallen verloor de vijand in luchtgcvech ten twee gevechtsvliegtuigen van het ty pe Bristol-BIenheimcn vier jagers van het Itype Hurricane, het eigen luchtwapen een vliegtuig. Boven het eiland Malta 'werd nog een jager van het type Hurricane neer geschoten. Boven Duitsch gebied voltrokken zich geen krijgsverrichtingen. (aliaansch wecrmachtbericht Het weermachtbericht nummer 323 luidt als volgt: De opmarsch op Grieksch gebied werd gis teren zonder ophouden tot zes uur des mid dags voortgezet, hot uur waarop de vijande lijkheden aan het front van het negende en elfde leger werden gestaakt. Gedurende de Feuilleton 1. Zonder vorm van proces met een rekent Wawhoo paar dozgn kannibalen af! Hoera! Wawhoo en de zij nen zijn de toestand volko men meester! De kanniba len hebben voorlopig wel ge noeg leergeld gehad! Zip als gids. 1. „Wawhoo is geen slecht reisgezelschap op zo'n tocht >m de wereld Weest maar blij, dat je hè bij je hebt, want hij staat zijn man netje!" 2. „Dames en heeren, u ziet hier een van de ozon reser voirs, die ons van de onmis bare zuurstof voorzien. Ze zijn dr r een van onze grootste geleerden uitgevon den, enife duizenden jaren geleden, toen bleek, ^dat At- lantis langzaam maar zeker begon te verzinken." gevechten van deze laatste dagen hebben wij omstreeks 6000 man buiten gevecht ge steld. Onder de dooden en gewonden bevon den zich omstreeks vierhonderd officieren. Onze eenheden bommenwerpers hebben in de haven van Patras en in de baai van Milo gemeerde schépen aangevallen. In het oostelijk deel van de Middelland- sche Zee hebben Duitsche bommenwerpers in volle zee van 8000 tomaangevallcn. In den nacht van Dinsdag op Woensdag hebben vliegtuigen van het Duitsche lucht- corps herhaaldelijk de vlootbasis van La Va- letta (Malta) aangevallen, waardoor scha de en brand werd veroorzaakt. Een torpedo jager werd lot zinken gebracht. In Nood-Afrika heeft de vijand, gesteund door vliegtuigen, te Tohroek opnieuw ge poogd door de steeds nauwer omsingeling heen te breken, maar hij heeft zich moeten terugtrekken, waarbij bij tarijke gevange ne en automatische wapenen achterliet. Herhaaldelijk vielen Italiaansche en Duit sche .vliegtuigen in duikvlucht dc haven van Tobrock installaties cn gemeerde schepen aan. Een vaartuig werd tot zinken gebracht en talrijke andere zwaarbeschadigd. Zes vij andelijke vliegtuigen werden tijdens luchtge vechten neergeschoten. In Oost-Afrika zt de vijand, in Dessie zijn aanvallen voort, maar hij wórdt door onze troepen in bedwang gehouden. In Motla (Amhara) beantwoordt onze artillerie het vijandelijk vuur. „DE STANDAARD" veroordeeld Wegens beleediging. In de editie van 6 Mei 19-40 berichtte „De Standaard", dat de heer J. H. Gallen fels te Wassenaar, directeur van het post- cn tele graafkantoor aldaar, wegens het lid-zijn van een voor overheidspersoneel verboden orga nisatie ontslagen was. terwijl het tevens ïne- -dodeelde, dat genoemde lieer Callenfels be hoorde tot de 21 geïnterneerde personen. De 'heer Callenfels stelde een vordering wegens beleediging tegen „De Standaard" in, waar in (ie rechtbank te Amsterdam gisteren uit spraak deed. De rechtbank achtte de publi catie bclecdigend en veroordeelde „De Standaard" tot betaling van f 100.en ver oordeelde „De Standaard" tevens tot. het openhaar maken van het vonnis door aan plakking in het paleis van justitie. Een roman uit het hooge Noc-den Door Agathe Pogner 35 Zonderling, zoo zwak als je bent gewor den, Katja. zei ik hoofdschuddend. Een oogenblik keek ze mij met groote oogen aan. Daarna zei zei. bijna fluisterend: Ik kan niet meer! Semjon! Die «-Jaapt der. slaap des rechtvaardi gen, antwoordde ik. vol vertrouwen, want nu begon ik zoo langzamerhand te begrijpen, wat er in haar omging. Maar 's nachts m mijn droom zie ik hem altijd. Bijna eiken dag. Daarom ben ik bang oir in te slapen. Je hebt toch niets verkeerds gedaan, Katja. Dan behoef je ook niet bang voor hem te zijn! Maar waarom komt hij dan altijd? Waarom? Ja, ik denk, dat hij komt om je te vragen zijn kind niet te vergeten, als het andere er eenmaal is. Dat is immers vanzelf sprekend. Elke vader zou dat doen. Katja keek mii vragend aan; zij streed kennelijk -tusschen hoop en twöjfel. - Denkt u weCielijk, dat het alleen daar om i- Daar ben ik van overtuigd! Waar zou het anders~om zijn? Zij haalde verlicht adem. Natuurlijk, u hebt gelijk. Wat zou hij ook anders van mg kunnen eischen Merkbaar opgelucht, ging ze weer aan haar werk. Ik riep Fedja in mijn kamer en leerde hem het liedje van den wolf en Let grijs-grauwe gèitje. De kleuter luisterde met groote aandacht Een onsociale druk op de minder gegoeden. Het verordeningsblad vermeldt het besluit van den secretaris-generaal van het departement van financiën, waarbij de rijwielbelastingwet wordt ingetrokken met ingang van 1 Mei 1941, behalve ten aanzien van de dan reeds verbeurde boeten en van de be gane strafbare feiten. Hiermede is dus ons bericht van gisteren beves tigd. Deze maatregel beteekent de voltrekking van de door den rijkscommissaris in zijn rede te Amsterdam aangekondigde opheffing der rijwielbelasting. Deze belasting was in haar heffingsvorm zeer. onsociaal, daar zij zonder onderscheid van inkomen (behoudens de kostelooze verstrekking van rijwielmer- ken aan zekere categorieën van onvermogen- den en'werkloozen) in gelijke mate voor ieder gebruikt rijwiel werd gevorderd. Daar door was zij juist voor dc minvermogende bevolkingsklasse en in het, bijzonder voor kinderrijke gezinnen een onevenredig hooge heffing. De geschiedenis van het rijwiel- plaatje. Het rijwiclplaatje werd met ingang van 1 Augustus 1924 in werking gestel.d In de eer ste jaren moest men er f 3 voor betalen, welk bedrag evenwel ingaande 1 Januari '28 tot f 250 is verlaagd en sindsdien onveran derd is gebleven Over de jaren 1924 en '25 kwam de op brengst geheel ten bate van de algeincene middelen, in 1926 is 70 pet., 1927 40 pet. en 1928 10 pet. van de opbrengst ten goede van die middelen gebracht, terwijl het restant in het Wegenfonds werd gestort, welk fonds over de jaren 1929 tot. en met '34 de geheele opbrengst dezer belasting heeft genoten. Van 1935 af. toen het wegenfonds werd vervan gen door het verkeersfonds, is de rijwielbe- lasting in haar geheel naar laatstgenoemd fonds overgeheveld. Van de instelling af tof en met 1929 heeft de rijwielbelasting per jaar gem. f 6.497.000 pp,gebracht, daarna tot cn met 1934 f 7 109 000 Verder heeft de opbrengst zich steeds in stijgende lijn bewogen. Over 1935 was deze opbrengst f 7.655.595, 1936 f 7.632.455, 1937 f 8.032.760, 1938 f 8.189.167.50, '39 f 8.40S.902.50 en 1940 f 9.034.010. In 1934 is aan de kostelooze verstrekking uitbreiding gegeven, onder bepaalde voor waarden, tot werkloozen. Tien koeien verbrand Modelboerderij vlammen. een prooi der Gisterochtend is te Rinncgom gemeente Egmond Binnen door kortsluiting brand uit gebroken in de kapitale boerderij van den heer Siraathof. Een bijzonder mooie collec tie roodbont vee van tien runderen vér- brandde, terwijl drie beesten zulke brand wonden opliepen, dat zij moesten worden afgemaakt. Dc brandweren van Egmond Binnen, Eg- mond aan Zee en Alkmaar waren spoedig aanwezig, maar konden, doordat de slooten droog waren, niet veel uitrichten. Zij slaagden er in het heerenhuis, dat op enkele meters van de boerderij staat, te be houden, hoewel belangrijke schade aan den inboedel werd toegebracht. eD modelboerderij, die slechts laag verze kerd was. ging geheel in vlammen op. De modelboerderij, die slechts laag ver zekerd was, ging geheel in vlammen op. ZATERDAG 26 APRIL 1941. Nederlandsch Programma. Hilversum I. 415,5 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 ANP: Nieuwsberichten. 8.15 Gewijde muziek (gr.pl.). 8.45 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de vrouwen. 9.17 Gramofoonmuziek. 10 00 Ernstige avondmuziekprogramma's (opn.). 12.00 De Melodisten. 12.42 Almanak. 12.45 ANP: Nieuws- en economische berichten 1.00 Molto Cantabile (1.251.35 Gramofoon muziek). 2.00 Causerie „Hortensia's in kamer en tuin". 2.20 Gevarieerd concert. 4 00 Christelijke Radio Stichting: Bijbellezing. 4.20 Zang met pianobegeleiding. 4.35 Duitsche les (in hoorspelvorm). 5.05 Zang met pianobegeleiding. 5.15 ANP: Nieuws-, economische- en beurs berichten. 5.30 Orgelspel. 6.00 Gramofoonmuziek. 6.15 Voor binnenschippers. 6.30 Gramofoonmuziek. 7.00 ANP: Vragen van den dag. 7.15 Omroeporkest en solist. 7.45 Voor de boeren. 8.00 ANP: Nieuwsberichten. 8.15 Spiegel van den dag. 8.30 Berichten (Engelsch). 8.45 Hobo, fluit, piano en gramofoonmuziek. 9.40 Christelijke Radio Stichting: Dagsluiting, 9.45 ANP: Engelsche berichten. 10.00 ANP: Nieuwsberichten, sluiting. Nederlandsch Programma. Hilversum II, 301,5 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 ANP: Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.00 Vrijzinnig Protest. Kerkcomité: Morgen wijding. 10.20 Herhaling van vroolijke avondprogram ma's (opn.). 12.00 Berichten. 12.15 Omroeporkest. 12.45 ANP: Nieuws- en economische berichten 1.00 Gramofoonmuziek. 1.45 Causerie: „De natuur roept de jeugd. Voorjaarsteekenen in de stad". 2.00 Utrechtsch Stedelijk orkest. (2.453.00 Causerie „Vogels van onze heide"). 4.00 Omroeporkest en soliste. 5.00 Vrijzinnig Protest. Kerkcomité: Cyclus „Twee tentoonstellingen". 5.15 ANP: Nieuws-, economische-' en beurs berichten. 5.30 Gramofoonmuziek. 5.40 Rococo-octet. 6 "5 De Meesterzangers en gramofoonmuziek. 6.45 „Tien Nederlandsche componisten thuis", vraaggesprek. 7.00 ANP: Gronigsch praatje. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.30 Lezing „Tegen de Mooren: Van Portu- gal's grootheid". 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 ANP: Nieuwsberichten. 8.15 Spiegel van den dag of gramofoonmuziek. 8.30 Gevarieerd programma. 10.00 ANP: Nieuwsberichten, sluiting. en toen ik de drie coupletten had opgezegd, sprong hij op mgi. schoot en zei: Jij bent de geit en ik ben de wolf. En nu eet ik je op! Hij knarste met zgn tandjes als een woe dende beer maar direct d arop scheen hij te vreezen, dat hij zich niet behoorlijk had ge dragen, want zondei dat 6 hem daarom had gevraagd, ging hij op zijn bankje naast de deur zitten en zei: Fedja zoet! Fedja heel zoet! Plotseling klapte hg opgewonden in zgn handjes. De groote vogel! De groote vogel! Met een paar sprongen stond hij naast mij aan het raam en samen keken wij, hoe het Noorderlicht zijn stralende wonderen aan den hemelkoepel penseelde en dc sneeuw met zijn betooverenden glans overdekte. Fedja drukte z.ich nog dichter tegen mij aan en roeg met glinsterende oogen: Is dat nu de lieve God? 15 Februari. Lang en hard was des winters nacht. Hoe we ook stookten, zelden was de temperatuur in huis hooger dan zes of zeven graden. De wind was de schuld van alles, de wind, die met alles den draak scheen te steken. I et spreekwoord „Strenge heeren regeeren niet lang" bleek hier niet or te gaan. want hoe strenger de heer, des te langduriger zwaaide hij zijn scerter. Den eersten den besten dag, waarop de wind ons met rust liet, gingen we naar de Walvischbaai. Tychon had, in verband met K itja's toestand, thuis willen blijven, maar zij drong net zoolang aan tot hij tenslotte eveneens in de slee plaats nam. Zij wilde hem met dezen tocht een genoegen doen en met .Fedja aan de deur staande, keek ze ons lachend na. In de Walvischbaai was niet veel veranderd, zg het dan, dat de dood opnieuw een offer had geëischt een zeer jonge vrouw, die eveneens pas dezen zomer naar het hooge noorden was gekomen. Ik vroeg, wat haar gescheeld had en het antwoord luidde, zooals ik dat verwacht had: „Scheurbuik". Rodion en Wen.amin hadden geluk gehad op de jacht en onder meer een prachtigen wal rus Duit gemaakt. Grootmoeder had wat gehoest de ver raderlijke, scherpe wind was door de stevige houten wanden heengedrongen en ze had zich al die maanden niet behoorlgh kunnen verwar men Maar nu voelde ze zich toch weer beter en haar oogen straalden in hun ouden glans. Stepanida was veer in bigde verwachting. Nog acht of veertien dagen, zei ze. En ze glimlachtehèt gelukzalige lachje van de aanstaande moeder. Pelka was. naar het mij le.ek, veel langer geworden, maar zg zag angstwekkend bleek en haar groote oogen stonden als twee won derbaarlijke sterren in haar lief gezichtje. Toen wij samen wat rond wandelden, vroeg ik haar hoe oud zij eigenlgk was. Ik geloof dat ik ell wordt. Maai 't kan ook' zijn van tien. Ik weet het niet precies. Wanneer ben je dan jarig? In den winter. De winter is lang. Nou ja. voor Kerstmis. Dat is nog langer. Pelka dacht een oogenblik na. Daarna zei ze: In November, En de dag? Daarop moest Pelka het antwoord schuldig blijven. Ze vroeg, of dat dan zoo belangrijk was. Ik zweeg. De eenvoud van het kind maakte me beschaamd. Want niets, niets was belang rijk. Slechts wg .elf maakten de dinren be langrijk. W;j legden er ons hart en onzp ge dachten m en dan hielden ze ons als zware ketenen overal en voortdurend in hun macht. Toen we f ezamenlijk aan den maaltijd zaten, vroe<r Pelka plotseling: „Mamoesja, wanneer ben ik geboren? Stepanida wist het evenmin, althans niet precies. Maar in haar plaats antwoordde grootmoeder- Vijftien November." „Zie je wel", praalde Pelka, „grootmoe weet alles! Ze is clan ook. toen ze nog klein was. vier jaar lang op school geweest." ,.En ze was altijd de beste leerling", liet nu ook R.odion zich hooren. „Toen de schoolop ziener eens een onderzoek kwam instellen, was zij de eenige, die wist in welk jaar Caesar was gestorven. Destijds was ik leerling in de zaak van haar vader. En haar vader kwam stralend van trotsch den winkel binnen om ons te ver tellen, dat zijn dochter het er op school het beste had afgebracht. Zij was de eenige, die alles van Caesar had afgeweten. En hij gaf ons een handvol kleingeld om er een gezelli- gen dag van te maken. Ik wilde natuurlijk weten, wie die Caesar, wiens dood zoo be langrijk werd gevonden, was geweest, maar daaromtrent kon mijn broodheer mg ook niet wijzer maken. „Zweren kan ik het niet", zei hij maar ik geloof, dat het een meermalen bekroonde rashond is geweestLater In formeerde ik toen bij de dochter zelf maar eens naar Caesar en die zei..." Moet je nu persé die ouwe koe weer uit de sloot halen?" vroeg grootmoeder glim lachend, maar_ het was haar duidelijk aan te zien, dat ze zich in stilte over het herinne ringsvermogen van haar man verheugde. en die zei, vervolgde Rodion zijn verhaal, ik zal het je bij gelegenheid wel eens uit mijn schoolboek voorlezen. Ze heeft weliswaar geen woord gehouden, maar dat verzuim is later goed gemaakt. Ze heeft me namelijk bekend, dat ze alleen daarom zoo graag over Caesar las, omdat hij zoo trotsch en zoo stoutmoedig was geweest en omdat ik zoo veel op hem leek..." Allen hadden we met groote aandacht naar Rodion geluisterd, maar nog vóór iemand er toe kwam een of andere opmerking te maken, trok Pelka mij aan m'n mouw. Dan lijk jij ook op hem, Arkadi! Beslist! Want jij ben ook heel trotsch! Allen schaterden het uit, maar ik boog me naar Pelka over en vroeg, mgn stem zooveel mogelijk dempend: Ben ik werkeigk trotsch, Pelka? Even leek het kind verlegen door de uit werking van haar woorden, maar daarna zei ze op haar eigen vrij moedigen toon: „Van buiten ben je niet trotsch, maar van binnen wel!- Goed zoo, Pelka! prees Rodion haar. Innerlijk is hg inderdaad trotsch. Maar dat bevalt ons juist wel! Waarheid, Wenjamiri? Waarheid! Toen wij weer in de slee zaten, op weg naar huis. vroeg Tychon: Was die Caesar nu werkelijk een mensch of was het maar een hond Moet je dat bepaald weten? Ja. want als hij een mensch is geweest, wil ik mijn kind naar hem noemen. Die naam bevalt me! Noem hem dan maar gerust zoo. Hij zal je geluk brengen. Denkt u? Garandeeren kan ik het niet; ik denk het zoo maar. Daarop glimlachte Tychon stil voor zich heen. Wellicht waande hij zich-reeds vader en riep hij zijn zoon bij diens trotschen naam. En als het nu eens een meisje is? vroeg ik schertsend. Een meisje? Nee. daaraan had hij nog in het geheel niet gedacht, dat het kind. dat zijn vrouw verwachtte, een meisje zou kunnen zijn. Wat zou dat..." zei hij tenslotte berus tend. De naam bevalt me! Of het een jon gen of een meisje is ons kind zal Caesar heeten. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1941 | | pagina 7