llit de geschiedenis GILDEN Mr. Rost vm ïonninjtn Maarschalk Pétain 86 jaar Veroordeeld Veilig Verkeer op school. De Vereeniging voor Veilig Verkeer organiseert op verschillende Amsterdamsche scholen voor de leerlingen een cursus In de verkeersvoorschriften, opdat zij in de toekomst goede weggebruikers rullen worden (Pax-Holland) Bij voorkeur in het voorjaar wordt het land gedraineerd. Met een smalle graaf worden de gleuven gemaakt, waarin de draineerbuizen gelegd kunnen worden. De landbouwer verricht dezen arbeid in de lente, omdat hij in dezen tijd minder overlast van het water ondervindt (Pax-Holland) der DE OUDSTE GILDEN EN HUN STAATKUNDIGEN INVLOED. De organisatie van gilden in ons land zooals het nieuwe Muziekgilde bij voorbeeld roept de herinnering wakker aan den bloeitijd van het gildewezen in Nederland in vroegere eeuwen. Aan een zeer oude studie van Prof. Dr. P. J. Blok, ontleenen wij enkele fragmenten die wij in een tweetal artikelen afdrukken. (N.P..B.) Van oudsher reeds hebben de menschen, die hetzelfde vak beoefenden, zich bij elkander aangesloten, hetzij om gemeen schappelijke belangen te bevorderen, hetzij om uiting te geven aan een gevoel van ge meenschap, van bijeen behooren in het al gemeen. De overoude Romcinsche „collegia opificum", vereenigingen van handwerkslie den, hadden reeds hun vereenigingshuizen, hun statuten, hun gemeenschappelijke kas sen, hun gezamenlijke offers en geleken zoo in sommige opzichten op de middeleeuwsche vereenigingen van dien aard. Die laatsten vinden wij, in navolging mis schien van de Romcinsche „collegia", op de Karolingische „villac" van de 9e, weldra in. de opkomende middeleeuwsche steden der 11e en latere eeuwen. Zij dragen er den naam van „confratriae", (broederschappen), „gel- doniae", (gilden), „eningen' of „inningen" (vereenigingen). De tweede hier genoemde term komt af van het woord „gild", „geld", dat oorspronkelijk vergelding en in samen hang daarmee boete, offer, offerplechtighcid beteekent, waaruit zich dan de beteekenis drinkgelag, plechtige feestelijke samenkomst en eindelijk vereeniging heeft ontwikkeld. Van zufke vereenigingen is ten onzent sprake te Tiel in den aanvang der 11e, te Utrecht en in onze Hollandsche, Stichtsche, Geldersche en Overijsselsche steden in de 13e, 1de en 15e eeuw. Voor Tiel spreekt de gelijktijdige geschiedschrijver Alpertus van kooplieden, die „pècuniam si mul conferunt" (geld bijeenbrengen) en daaruit „certis tem- poribus", drinkgelagen aanrichten. Te Utrecht en verder is later van bepaalde am- bachtsverecnigingcn sprake. Er is onderscheid. Men make onderscheid tusschen „broeder schappen", „ambachten" en „gilden', De eer sten dragen een zuiver kerkelijk karakter en bepalen zich tot gemeenschappelijke kerke lijke feestviering met gemeenschappelijkcn feestmaaltijd, onderlinge verplichtingen bij begrafenissen. Onder „ambachten" verstaat men vereenigingen van ben, die hetzelfde ambacht of verwante ambachten uitoefenen, gesticht met het doel om gemeenschappelijke belangen te bevorderen. „Gilden" noemt men die vereenigingen, waaraan door de overheid het monopolie van het bedrijf is toegekend en het recht om voor dit bedrijf bindende voorschriften te maken. De middeleeuwsche taal maakt echter volstrekt niet altijd scherp onderscheid tusschen deze woorden, bij wel ker gebruik men, zelfs in officiecle stukken, geen oogenblik placht te denken aan onze behoefte aan scherpe onderscheiding en juiste formuleering, zoodat men dikwijls^te genover de middeleeuwsche instellingen in onzekerheid verkeert, wat er eigenlijk be doeld wordt. Zooveel is zeker, dat. op den duur onder een „gild" een vereeniging van handwerkslieden werd verstaan, waarop de boven aangegeven laatste bepaling past. Die handwerksgilden hebben, zoo als algemeen bekend is, in de 13e eeuw en volgende eeuwen in weste lijk Europa aan stedelijke overheden en landsregeeringen vrij wal te doen gegeven en herhaaldelijk plaatselii- ken staatkundigen invloed, vooral op de benoeming der stedelijke rc- geerincr en op het beheer dor stede lijke geldmiddelen, niet alleen go- wenscht. maar ook uitgeoefend, zelfs met, zij het dan gewapender hand of door andere middelen af gedwongen. toestemming der over heid. In de naburige Vlaamsche. Brabantsclie en Luiksche industrie centra. in de. Rijnsteden ook, heeft die staatkundige invloed meermalen langdurige en ernstige gevolgen ge had. Ook ten onzent, in steden als Utrecht en Groningen, heeft men aan de gilden op den duur grooten invloed op de stadsregeering moeten toekennen; in Holland is dit in veel minder mate het geval geweest, op den duur eigenlijk alleen, en dan nog in beperkten zin, te Dordrecht, al werd in andere sleden, met name in het industrieele Leiden, herhaaldelijk door de gildon naar iets dergelijks gestreefd. Nog in het. laatst der lGe en in de 17e eeuw geeft deze eisch van staatkundigen invloed voor de gilden ten onzent hier en daar tot groote moei lijkheden aanleiding, ja in de om went e- lingsjaren 1747/'48 is er nog ernstig sprake van. Maar de toenemende ontwikkeling on zer stedelijke instellingen in aristocratische, patricische, zelfs oligarchische richting (fa- milieregoering) belette de- hernieuwing hier zoowel als de opkomst elders van den staatkundigen invloed der gilden. Van gilde tot familie. Te Utrecht beeft die reeds tusschen 1267 en 1270, maar voorgoed eerst van 1304 tot 1528 bestaan, zij het dan niet altijd in de zelfde mate en uitte zich bij de verkiezing der stadsregeering. hij het beheer der stads- geTdniïddelon. bij economische wetgeving, hij belangrijke staatkundige ^gebeurtenissen, in welke zaken vooral de U (soms 12) „hoofdgilden" zich lieten gelden, terwijl het zevental „cleyne" of „lage" gilden ook niet geheel van invloed ontbloot was. In verband hiermee lieten tal van vermogende burgers, die geen handswerkslieden of nijveren wa ren. edelen zelfs, zich in het gildeverband opnemen. De regeering van Karei V heeft (in 1538) aan deze staatkundige werkzaam-' heïd kort na zijn optreden als landheer van het Sticht een einde gemaakt cn ze beperkt tot „zakken hair gilde aengaende'; maar bij de woelingen in den Leicesterschen tijd (15851588) lieten zij zich weer gel den. Te Groningen hooren wij van invloed der gilden op de stadsregeering sedert 1425. welke invloed werd uitgeoefend door hun later dikwijls met de Romeinsche volkstri bunen vergeleken „bouwmeesters", zoo ge noemd naar het hun opgedragen hoheer der stedelijke „tymmeringhc"; zij konden raadsbesluiten doen schorsen, totdat de gilden daarover gehoord waren. De macht der gilden is hier vooral groot geweest in den woeligen lijd omstreeks 1500. toen Gro ningen zoo diep gewikkeld was in de Frie- sche veeten en weldra zijn onafhankelijk heid moest prijsgeven, eerst aan den Gel dersehen hertog Karei van Egmond. later aan Karei V zeiven. Ook de laatste heeft den invloed der Bouwmeesters niet. geheel kunnen breken, zoodat nog op bel einde der 16e eeuw de geschiedschrijver Emmius verklaart, dat er niets belangrijks werd besloten zonder hun tuesrhejikomst. Maar toon waren bun hoo- ec sprongen ook'geëindigd, want bij de re geling van bet stadsbestuur in 1601 werd de toegang tot de raadsvergaderingen hun ontzegd. Fransche pers spreekt zijn ver trouwen uit. 'Naar aanleiding van het feit, dat maar schalk Pétain gister 86 jaar werd, publiceer den de Parijsche bladen artikelen, waarin zij de toewijding van het Fransche volk aan de persoonlijkheid van Pétain tot uitdruk- Maarschalk Pétain. (Foto P.I.B.) king brengen. Zij spreken de hoop uit, dat het den maarschalk gelukken zal een voor Frankrijk nuttige herorienteering van de Fransche politiek te voltrekken. De Petit Pa- risien verklaart, dat in Montoire evenals in Verdun geheel Frankrijk zich achter maar schalk Pétain heeft gesteld en hem gehoor zaamt. Gezien het snelle verloop van de ge beurtenissen zal de maarschalk het volk den weg moeten wijzen, dien het gaan moet. GELIJKSTELLING VAN GETUIG SCHRIFTEN. Het Verordeningenblad bevat een besluit van de Secretarissen-Generaal van de Depar tementen van opvoeding, wetenschap, en cul tuurbescherming, van justitie, van handel, nijverheid cn scheepvaart, van landbouw en visscherij, van waterstaat en van sociale za ken betreffende de gelijkstelling van getuig schriften. Getuigschriften, welke door binnen het groot-Duitsche rijk dan wel binnen Neder land gelegen Duitsche onderwijsinstellingen worden uitgereikt zoo lezen wij in dit be sluit worden gelijkgesteld met de overeen komstige getuigschriften van Nederlandsche openbare of bijzondere onderwijsinstellingen. Veel te dure heerencostnums Enkele weken geleden werd te Hilversum een textielfabrikant aangehouden, die hee- rencostumes tegen zeer verhoogde prijzen verkocht. Het onderzoek, dat in deze zaak werd ingcseld, wees uit, dat een confectie fabriek in Amsterdam deze cosstuums tegen zeer verhoogde prijzen bad verkocht. Een directeur van deze fabriek werd gearresteerd en voor den officier van justitie geleid. Bij het verhoor, dat hem werd afgenomen, kwam vast te staan, dat de zoo dure costu- ines niet alleen naar Hilversum, maar ook naar Leerdam, Gulpen, Eibergen en andere plaatsen over het land verspreid, waren ver kocht. Van de tachtig cestüums, die zonder textielcoupures aan handelaren waren ver kocht, kon het grootste deel te Rotterdam achterhaald worden. De koopers zullen nog meer van deze ge schiedenis hooren. secretaris-generaal VOOR BIJZONDER ECONOMISCHE AANGELEGENHEDEN. Het rijkscommissariaat maakt het volgen de bekend: De Rijkscommissaris voor he bezette Ne derlandsche gebied heeft den president der Nederlandsche Bank Mr. M. M. Rost van Tonningen tot secretaris-generaal voor bij zondere economische aangelegenheden be noemd. De rijkscommissaris heeft tegelijkertijd Mr. Rost van Tonningen tot nader order met de waarneming der zaken van het secretariaat- generaal in het departement van. financiën in alle aangelegenheden van de generale thesaurie der afdeeling comptabiliteit en in de algemeene aangelegenheden van dit de partement belast. Tevens heeft de rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied de overeenkom stige opdracht, die hij 27 Maart 1941 aan den thesaurier-generaal, den heer De Leeuw in het departement van financiën gegeven heeft, ingetrokken, zulks onder dankzegging voor de bewezen diensten. Ten slotte droeg hij aan den directeur-ge neraal der belastingen in het ministerie van financiën den heer Postma, die den 27sten Maart 1941 reeds met de waarneming der zaken van het secretariaat-generaal van het departement van financiën in alle zaken van 't, belasting- en douanebestuur, der do meinen en in de afdeeling voor kabinet- en secretarie belast werd, bovendien nog op, om de zaken van deze secretaris-generaal ten aanzien van den rijksgebouwendienst op zich te nemen. De omvang der werkzaamheden van het departement van handel, nyverheid en scheepvaart wordt door deze verordening niet aangetast. Honderd en drie jaar Op 10 Mei a.s. hoopt de heer P. Polder t.e Battenoord gemeente Nieuwe-Tonge zijn 103en verjaardag te vieren. De heer Polder bevindt zich nog in een goeden welstand. Hij is de oudste inwoner van het eiland Goeree-Overflakkee en een van de oudsten van Nederland. 's-G r a v e n h a ge, 24 April: Het S.S. en Polizeifeldgericht veroordeeld den Nederlander Lambrecht Roodzant u Sommelsdijk wegens smaden en doen smi den. van de Duitsche bezetting tot een g vangenisstraf van twee jaar en zes maai den. De veroordeelde beleedigde, niettegenstaaj de een bijzonder dringende waarschuwin van den hoogeren S.S. en Polizeifuehrer e commissaris-generaal voor den veiligheid dienst, in de verschillende dorpen van hi eiland Overflakkee door provoceerend optr den een politiepatrouille, en prikkelde de bi volking tot een zoodanige houding, dat d patrouille van het schietwapen gebruik mi ken moest. Schoenen en winkelinventaris in beslag genomen 1500 paar schoenet Controleurs van den Almeloschen distij butiedienst hebben in samenwerking met d marechaussee, den geheelen inventaris val den schoenhandel H. B. aan de BornscM straat te Almelo in beslag genomen en naa elders overgebracht. Tegen den eigenaar bestonden vermoedcnl dat hij groote partijen schoenen zonder bol verkocht en nadat tot zijn arrestatie \va overgegaan, volgde de inbeslagneming val den geheeie winkelinvenlaris, bestaande u| ongeveer 1500 paar schoenen. De heer B. is later weer op vrije voeten gi steld. Muttet REVANCHEWEDSTRIJD EUWE-KRAMEI Morgen begint te Leeuwarden de revan chewedstrijd tusschen den Nederlandschei schaakkampioen dr. Euwe en een Frieschei kampioen, den heer Kramer. Het is te verwachten, dat in dezen twee den wedstrijd, die wederom acht partijen zal omvatten, de Nederlandsche kampioen er al les op zal zetten, andermaal zijn superiori teit over zijn jeugdigen tegenstander te be; wijzen. Van de acht partijen worden er zes tt Leeuwarden gespeeld en wel op 26, 27 en 2! April en 2, 3 en 4 Mei. Op Dinsdag 29 April spelen de kampioene]) te Sneek en op Woensdag 30 April te Steen- wijk. Donderdag 1 Mei is een rustdag. Ondanks de moeilijkheden, verbonden aan hot verkrijgen van grondstoffen werkt de Nederlandsche textielnijverheid op volle kracht Een kijkje in een dfcr interessante textiel-bedrijven. De ketting wordt geschoren, d.w.z.: het lengtedraad- systeem der weefsels wordt samengesteld Pax-Holland)

Schager Courant | 1941 | | pagina 8