Zaterdag 26 April 1941 Vierde blad SCHAGEN Watervogels I - Schagen I Uit Alkmaar VAN EEN FABRIEK, DIE VERDWEEN Dc Alkmaarschc Kaasmarkt „HET CHINEESCHE LANDHUIS". Vrij da* 2- Mei komt het gezelschap van Albert van Lalsum met het zeer bijzon dere tooneclstuk „Het Chineesche land huis" in Theater Royal. De persrecensies over het optreden elders zijn buitengewoon gunstig. Men oordeele: „De Telegraaf" 29/3-'41: Betooverlng van liet Oostersche, ..Het Chineesche Landhuis", de magische aantrekkingskracht van de zen naam, zoo moeilijk te scheiden van dien van den hoofdrolspeler Albert van Dalsum was mede verantwoordelijk voor de volle zaal. „Het Chineesche Landhuis" zal ongetwijfeld zijn reeks van triomfen voortzetten en daarmee een belangrijk hoofdstuk 'bijdragen in de geschiedenis van het Amsterdamsch Tooneel. „Algemeen Handelsblad", 2ï>/3-'41: Zoo lang Albert van Dalsum de figuur van den Chineeschen edelman kan uitbeelden, zoo lang kan men ten onzent ook zeker zijn van de aandacht voor dit drama van ge heimzinnigheid. mystiek en geraffineerde wraakzucht. Waar van Dalsum's creatie als Yan Sing nog niets van haar kracht, haar raffinement en haar spanning heeft verloren .waar deze knappe en boeiende uitbeelding nog immer de verto'oning draagt. Naast van Dalsum ziet men een goede bezetting, zoodat men vrijelijk mag aannemen, dat „Het Chineesche Landhuis" ook verder nieuwe en duurzame triomfen zal kunnen boeken, getuige het. geestdrif tige applaus en de vele bloemstukken. „De Tijd" (R.K.) 29/3-'41: Het feit. dat van Dalsum aan een volle zaal van Roval zijn tooneelspeelkunst en die van zijn troep kan aanbieden is op zichzelf een verheu gend verschijnsel. Het stuk blijft pakkend, misschien minder om zijn mérites dan wel om de voorstelling zelf, waarin van Dalsum als Yuan Sing het leeuwenvan- deel heeft. Er zijn sterke scènes in dit stuk die vooral door Van Dalsum. Tine Mede- ma. Nelly Ernst en Paul Storm dankbaar worden waargenomen. Naast hen ziet men In kleinere rollen Nell Knoop. Edwin Tho mas. Ben Groenier, Jo Sternheim. Gerrit Lindeberg en Ferdinand Sterneberg. Alles bij elkaar een goede voorstelling, die ons voor kinderen natuurlijk minder geschikt lijkt. VANDAAG WEER SCHOOLVOETBAL. Zooals wij gisteren reeds aankondigden: 3e schoolweel strijden gaan vandaag weer beginnen. Bij voorbaat kan men „meester Beunder" wie kent de heer K. Beunder anders? dankbaar zijn. dat hij na door rijstebrijbergen van moeilijkheden te zijn geworsteld, eindelijk met zijn jongens het voetballuilekkerland kan binnentreden! Veertien elftallen hebben ingeschreven, zeker geen s'.echt resultaat. Te betreuren is het,, dat de Roomsch-Katholieke school besturen zich weer afzdig houden; en hoe bet is. om zelfs den heer Beunder met taal no<ih teeken te antwoorden, laten wij gaarne aan de beoordeeling onzer lozer.s over. De organisator van de schoolvoetbal- wedstrijden had, gezien, wat zich den laatsten tijd in de „groote" voetbalwereld afspeelt, zeker wat meer sportiviteit en collegialiteit mogen verwachten. Gunstig steekt daarbij weer af de hou ding van het bestuur van de Chr. Nat. School te Schagen. De fiksche voetballers van deze onderwijsinrichting zullen weer present zijn. Aardig is het. dat de Heldersche school jongens. die hier onderwijs genieten, met een „eigen" eltfal uitkomen. Het zullen weer aardige middagen wor den. Wanneer het. beroemde Ware Jacob en Bakkesvolpaleis van den veldregent Freek Molenaar nu op deze middagen ook nog geopend werd, zou het feest compleet zijn! BURGERIJKE STAND. Geboren: Adrianus Gerardus, zoon van Maximilianus Nuijcns en van Alida Deu- tekom. Ondertrouwd .Tohan Hendrik George Krcos, oud 25 jaren, werfwerkman, wo nende te Den Helder en Catharina Vlugt, oud 19 jaren, zonder beroep, wonende te Schagen: Pieter Kistemaker, oud 29 jaren, landbouwer, wonende te Barsingerhorn en Wilhelmina Dorothea Grootes, cud 28 jaren, zonder beroep, wonende te Scha gen. Getrouwd: Gerardus Wiebertus Poiesz en Catharina Johanna Ploeger; Cornelis Petrus Veul en Elisabeth Visser; Ccrnelis Jong en Maria Wilhelmina Groot. Overleden: Cornelis Roos, oud 87 jaren, weduwnaar van Guurtje- Zeeman. POLITIE. Gevonden: Een textielkaart, een veekon- persstok, een kinderpantoffel, een want, 'n pCTtemonnaie, 'n hruine dameshandschoen en een portemonnaie met vreemd geld. Verloren: Een lipssleutel, een paar don- kerroode wanten, een bril ,in étui, een paar bruine glacé handschoenen en een spoor- kaart. WINTERHULP. De opbrengst van de in het tijdvak 1520 April 1941 gehouden lijstencollecte bedroeg alhier f278.68. STAND DER ARBEIDSBEMIDDELING. Op Zaterdag 19 April stonden 21 personen als werkzoekenden ingeschreven, waarvan 1 grondwerker, 1 timmerman, 2 arbeiders chauffeur, 1 stoker, 10 landarbeiders, 1 bloe mistknecht en 5 losse arbeiders. In de overeenkomstige weck in 1940 be droeg dit aantal 31; in 1939 51 en in 1938 102. LID BIOSCOOPCOMMISSIE. In plaats van den heer .T. Bregman, die heeft, bedankt, is benoemd tol lid der bios coopcommissie alhier de heer H. K. Folkerts. BOUWVERGUNNINGEN. De volgende bouwvergunningen zijn door Burgemeester en Wethouders verleend: aan V. J. Molenaar, Laagzijdc, voor het aanbren gen van een dakkapel; J. Bal voor het aan brengen van nieuwe raamkozijnen in een- bqprderij te Burghorn; P. Balk, N. Laagzijde voor bel verbouwen van zijn bakkerij; M. T. Kapteijn te Alkmaar, voor hel aanbrengen van nieuwe deuren in een pakhuis aan de Boosslraat. BEZOEKT ZÓNDAG A.S. DE BELANGRIJKE VOETBALWEDSTRIJD AAN DE LOET: Aanvang 2 uur. Terrein Schagen. STAND DER WERKLOOSHEID. Op Zaterdag 19 April stonden 13 werkloo- zen ingeschreven, waarvan 10 in de centrale werkverschaffing, terwijl 1 werklooze een wachtweek doormaakte. HAARLEMSCHE ORKESTVEREEN. De Haarl. Orkestver. zal op Zaterdag 3 Mei a.s. 's middags 3 uur het laatste abonne- ments-concert in het seizoen 19401941 ge ven. Dit concert, dat onder leiding van Toon Verhey zal worden uitgevoerd, wordt ge opend met de Ouverture „Coriolan" van L. van Beethoven. Hierna zal de in Alkmaar zoo gevierde so list Theo van der Pas, met orkestbegeleiding het piano-concert in a kl. terts van Edv. Grieg voordragen. Na de pauze wordt nog de Symphonie in D. Gr. terts van Joh. Brahms gespeeld. IN EEN CAFETARIA CLANDESTINE CARBONAADJES! Een dezer dagen werd door de politie een inval gedaan in een cafetaria-bedrijf in deze gemeente, waarvan het vermoeden bestond, dat aldaar vleesch werd verkocht, afkomstig van frauduleuze slachtingen. Een hoeveel heid varkensvleesch, hetwelk niet was voor zien van de vereischte keuringsmerken, werd aangetroffen, gedeeltelijk in gebraden toe stand. Het vleesch werd in beslag genomen, ter wijl tegen den exploitant proces-verbaal werd opgemaakt. De leveranciers, waaronder J. B., die bij zijn aanhouding verklaarde van niets te weten, werden aan het bureau van politie ingesloten. Na voortgezet onderzoek bekende hij zich aan frauduleuze slachting te hebben schuldig gemaakt, in samenwer king met zijn aanstaanden zwager, O. a*- naamd. Tegen beide personen werd proces verbaal opgemaakt, wegens overtreding van het slachtverbod van varkens, wegens het niet verdooven van slachtdieren voor de slachting, wegens overtreding van de distri- butiewet en wegens overtreding van het prijsbeheerschingsbesluit. Tegen den boer, op wiens erf de slachting met zijn mede weten plaats had, werd eveneens proces-ver haal opgemaakt. Eveneens werd tegen een slager in Alk maar proces-verbaal opgemaakt wegens het te duur verkoopen van varkensvleesch. Voorts werd nog een clandestienen koffie handel achterhaald. Ongeveer 21 pond kof fie werd in beslag genomen, die verhandeld bleek te zijn tegen den prijs van f7.per pond. Naar aanleiding hiervan werd tegen een drietal personen proces-verbaal opge- ALG. VERGADERING „WITTE KRUIS" In de vergaderzaal van „De Oude Prins" werd de jaarlijksche Algemeene Vergadering van de afd. Bergen van „Het Witte Kruis' onder voorzitterschap van den heer G. Taap- ken gehouden. De voorzitter opende de vergadering met een woord van welkom en verzocht daarna den secretaris, den heer dr. J. A. Blok, de notulen voor te 'lezen van de vergadering van 14 November 1940, welke zonder op- of aanmerkingen goedgekeurd werden. De voorzitter deed mededeeling, dat de hoogtezon reeds was gekocht voor den prijs van f 100. De cursus voor huishoudelijke ziekenver pleging vond geen doorgang, daar er te wei nig cursisten waren. Dr. J. A. Blok bracht daarna zijn jaarver slag uit. Het afgeloopen jaar was niet on gunstig geweest. Op 1 Januari 1940 bedroeg het aantal leden 864, terwijl het ledental op 31 December d.a.v. 880 bedroeg. Het materiaal bevond zich in goeden toestand. De Emma- bloem-collecte bedroeg dit jaar f246.63, het geen meer is dan het vorige jaar. Droef avontuur van „Wim en Karei". (Van onzen Alkmaarschen correspondent) Wim was Ja wat waa hij eigenlijk? Een jonge man, die meer in de leer was dan in betrekking. Elke week bracht hij enkele harde guldens mee naar huis, die verdwenen in de bo- demlooze put van het ouderlijk huis houden als een druppel op een gloeiende plaat. En toch hij had ook zijn behoeften. Hij hield van de bioscoop, en van een sigaretje, van chocolade en van voetbalwedstrij den. Hij ging graag naar een dan cing en de meisjes vond hij lang niet onaardig. Hij had zoo den leef tijd. Maar voor dat alles was geld noodig en zoo bleef het meestal bij het bewonderen van de foto's aan den ingang onzerAlkmaarsche bios copen, bij de geur van sigaretten van anderen. De genietingen des levens schenen onbereikbaar Plotseling kwam er verandering! Karei, zijn beste vriend, had een plan. Eigenlijk was het niet van hemzelf, maar van een ouder familielid, dat in den handel De penningmeester, de héér A. Wincfer, bracht daarna finantiee! veuslag uit. Ten eerste van de afdeeling: Saldo 1 Januari 1940 f5802.32; contributies f 1827.50; giften f 15.50; rente f 139.34; diversen f 3.(50 totaal f 1982.94. Uitgaven f 1295.59. I Totaal saldo f 6489.67. Aan versterkende middele n werd in 1940 uitgegeven een bedrag van ff 156.97; het ma gazijn kostte de afdeeling in het afgeloopen jaar f425.77 en het schoolzwemmen f150. Ten tweede van do T.B.C.,-a kleeling. Sal do 1 Januari 1940 f 153.94ontvangsten f 1394.13. Totaal f 1498.07. Uitgaven f 1344.84; Saldo* 31 December 1940 f 155.84. De begrooting van ds a fdeeling sloot met een vermoedelijk saldo van f 6100. De ontvangsten en uitgaven' sloten met 'n totaal van f8273.17. De begrooting van de T.B.CC,.-afdeeling van het Witte Kx-uis sloot met eifen totaal aan ontvangsten en uitgaven van f 1583.84. De Kascommissie bracht liij monde vam den heer Blankendaal verslng uit en zeide dat boeken en bescheiden in de beste orde waren bevonden. De penningmeester werd gedéchargeerd. De voorzitten deelde mede., dat vermoede lijk de Gemeente het Scho/olzwemmen zal ter hand nemen. Dit is echter nog niet in kannen en kruiken. Mocht'; een en ander niet doorgaan, dan zou de öfdeeling daar voor weer een bedrag van ten minste f 150 dienen te voteei'en. De prudentie over het al erf niet doorgaan van de Emma-bloemcollecte,, wordt aan het bestuur overgelaten. De bcgrootingen worden zewder op- of aan merkingen vastgesteld. Den penningmeester en de wijkzuster mej. de '(Vit zullen over het komende jaar een hpoffpre toelage ont vangen. Ook het, salaris vam den bode wordt vcx-hoogd. Hierna sluiting. HEER-HUGO WAARD DE STEUN. In deze gemeente werden voor het jaar '41 in de tuinderssteunregelin.g totaal opgeno men 53 personen. Hiervan behooren er 16 tot de B-gi'oep (theoretisch inkomen minder dan f 7.per week) en 37 tot de C-groep (Th. ink. meer dan f 7.per week). Afgewezen werden 14 gevallen. Kleine boerensteun wordt verstrekt aan 12 personen, waarvan 10 in de B-grocp val len en 2 in de C-groep. Door het ongunstige wec'ler blijft het aan tal werkloozen in.de tuinbouwbedrijven vrij wel constant. Een 25-tal personen is nog steeds in werkverruiming- [geplaatst. HET GING ZOO MOOI. Een 9-jarig zoontje van den heer R- aan het Kruis alhier, wist bij afwezigheid van de ouders zich meester te maken van een bus carbid. Hij vermaakte zicfh kostelijk hij de met water besprenkelde bruisende inhoud. Een waarschuwing door' een arbeider had slechts tot resultaat, da^ lucifers gehaald werden. Bij de ontploffing van jde bus werd het jongmensch zoozeer in bïtet gelaat gewond, dat"den volgenden morgen geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. WIER1NGEN BURGERLIJKE' STAND. Vanaf 1LD tot 25 April 1941. Geboren: Pieter, zoon van J. ten Bokkel en van H. Jager. Ondertrouwd en Getrouwd: Geene. Overleden: D. J. Hermans. 5 maanden, zoon van P. Hermans ism van A. Bakker; Simon Lont, 53 jaren, echtgenoot van P. Koorn. OVERTREDING VISSCHERIJ. Tegen den schipper 15. uit Andijk is, we gens het vervoer van 34 stuks ondermaat- sche aal. door den tecljjnisch-opziener der Visscherij proces-verba al opgemaakt WINTERHULP. De laatstleden gehou.dcn collecte tcx\ be hoeve van de Winterhulp Nederland heeft in deze gemeente f 3719.opgebracht. VISSCHERLfREGISTER. De W.R. 184. eigenlaar C. Wagcmaker alhier is onderhandnch verkocht aan H. Baijs te Den Helder. He W.R. 14 en de W.R. 130 zijn beiden verkocht naar Texel en worden daar opnieuw.- in de vaart gebracht. was en dat wist, wat, er in de wereld zooal te koop was. Voor ee,p handigen jongen was het tegenwoordig een kleinigheid iets extra's te verdienen. Er war» gebrek aan alles en wie daarvan een good gebruik wist te ma ken, kwam veel van wat tot dusverre onbe reikbaar was, binnen de grenzen van het mogelijke. Er moest iets woxdden gemaakt om dan onder de hand te worden verkocht. Zeep. koffiesurrogaat, wajt, dan ook. Het deed er weinig toe. Alles w.as tegenwoordig te ver koopen, had oom gtuzegd. die ovex-igens ook voor de noodige grondstoffen kon zorgen. Wim voelde er wel voor. Gevaar was er immers nauwelijks he duchten. Ze zouden danig voorzichtig zijjn en in geen geval ver koopen aan menscbnen, die hen wellicht zou den verraden. De zaak ging -aan. Wat. er geprodu ceerd werd? W'e weten het niet pre- cies en het do^t er ook weinig toe. Maar de zaak marcheerde perfect. De bereiding bleel); een kleinigheid in een tijd, waarin het goed allereerste hoofdzaak was en kwaliteit van on dergeschikt be'Sang. En de geringe productie ging grif van de hand bij goede bekendertn. De prijs werd een tikje hooger gjesteld en bleef toen de verkoop hoegenaamd niet stag neerde. stijgen., Sigaretten cn chocola, bioscopen en voetbalwedstrijden le verden geen bezwaren meer. Het werd een rijke tijd. In den grond genomen zijn alle mcnscheri gelijk. Successievelijk worden ze brutaler en voor iedereen geldt het motto: meer meer! De produeitie nam toe. de verkochte partijtjes werden grooter. Men beperkte zich niet meer 1<!>I. goede bekenden, directe i consumenten, dip het gekochte opborgen BOUWVERGUNNING, Aan den heer C. Koorn Pz. alhier is ver gunning verleend tot den verbouw van zijn woonhuis aan den Westerlanderweg. POLITIE. Verloren: een slinger van een zaaimachi- ne een glacé heerenhandschoen en een rij wielplaatje. Gevonden/: een paar glacé dameshand schoenen. Inlichtingen gera. boda. W ARMENHUIZEN VERGADERING „DE LAATSTE EER". Donderdagavond hield de begrafenisver- eeniging „De Laatste Eer" een algemeene vergadering in zaal Slikker. Voorzitter, de heer P. Dissel, opende de vergadering en heette de aanwezigen wel kom. Den secretaris den heer P. Mink.-werd verzocht de notulen te willen voorlezen. Zonder aanmerking werden deze goedge keurd en dank gebracht voor de uitge breide notuleering. Jaarverslag. Hieruit valt te vermelden, dat 8 volwas senen en 1 kind ten gravc zijn gedragen. Eén keer werd hulp ingeroepen van buiten. Een woord van hulde aan* het personeel voor hun lofvollen arbeid. Op 1 Jan. '40 telde de vereeniging 448 leden, op 1 Jan. '41 438 leden, 145 gezinnen. De contributiebetaling gaat zeer goed. Voorzitter dankte den secretaris vóór zijn Uitgebreid verslag. Voorzitter deelde mede, dat de aanspreker-voorlooper voor zijn functie heeft bedankt wegens andere werkzaamheden. Dit is voor de vereeniging zeer te betreuren, omreden hij zijn werk zaamheden op keurige wijze volbracht. Na mens de vereeniging wordt hem hiervoor dank gebracht. Rekening en verantwoording van den penningmeester. Ontvangsten f 929.86. uitgaven f 938.66, nadeelig saldo f 8.80. De heer P. Barsin gerhorn en W. Vlam hadden boeken en bescheiden gecontroleerd en eerstgenoem de verklaarde alles in orde te hebben be vonden en werd tot goedkeuring overge gaan. Verkiezing voor een lid van het be stuur, wegens periodieke aftreding van den heer P, Mink. Met bijna algemeene stemmen wordt de heer Mink herkozen en neemt deze herbenoemine aan. Verkiezing van twee commissarissen we gens periodieke atfreding van de heeren J. de Groot en P. Wildeboer. Ook deze hee ren worden met eroote meerderheid her kozen. De heer Wildeboer nam de herbe noeming aan en de heer de Groot, die wegens ziekte niet ter vergadering was, zal hiermede in kennis worden gesteld. Tot plaatsvervangend lid der rekening commissie wórdt aangewezen de heer W. Vlam. Rondvraag. Na gehouden bespreking is tot reserve aanspreker-voorlooper benoemd de heer A. Vergaij. De heer Vergaij nam deze be noeming aan. hiits als reserve. De heer P. Barsingerhorn informeerde naar het bewaarloon van de kleedingbe- waarster. In de vorige vergadering is be sloten het bewaarloon met f 5.te ver minderen. omreden de kleeding van den aanspreker door hem zelf bewaard werd. De heer P. Mink verklaarde dat dit baantje, vergeleken bij andere vcreenigin- gen, niet slecht betaald wordt. Door de vergadering wordt besloten dat bij het aan stellen van een nieuwen aanspreker dit pak bij den hcwaarster komt en wederom f 44).vergoed wordt. Hierna volgde sluiting onder dankzegging voor de aangename besprekingen. VEILINGOMZET OVER MAART. Maart 1941: 1.700.225 Kg. roode kool, 317.225 Kg. gele kool, 1.125.050 Kg. Deen- sche witte kool, 39.350 Kg. uien. 1300 Kg. peen. bieten. Maart 1940: 2.366.900 Kg. roode kool. 1.153.700 Kg. gele kool. 1.095.400 Kg. Deen- sche witte kool. 70.025 Kg. uien. 2975 Kg. peen, 650 Kg. bieten. De omzet hedroeg in Maart 1941 f 240.501.32 tegen f 251.861.70 in Maart 1940. in kelder of provisiekast, zonder dat er ooit meer een haan naar kraaide. De bom barst Op een goede of liever op een kwade dag barstte de bom. Wim was aan het werk bij zijn baas, toen plotseling Karei verscheep, zenuwach tig en geagiteerd. Hij beduidde Wim, dat er iets belangrijks was en kreeg hem op een apartje. Er was van hem goed door de politie in heslag genomen! Goede raad was duur! Maar er was niets aan te veranderen. En het eenige. wat kon worden gedaan, was afwachten. Evenwel de fabriek moest verdwijnen! Het was maar een fabriekje gelukkig en toen het avond was geworden, was er niets meer van terug te vinden. Enkele dagen leefden de vrienden in vrees Ze hadden zich langzamerhand vereenigd met de gedachte aan onvermijdelijke straf. Maar het bleef stil. Er gebeurde niets. Was hun naam niet genoemd? Of was het misschien toch ander goed geweest? Dc vraag zal vermoedelijk nimmer worden opgelost. Weken verstreken. De weken werden tot maanden. De vrees Ver dween. de geschiedenis wei'd half verdwe nen. De sigaretten werden duurder, de chocola is verdwenen. Bioscopen en dancings zijn onbereikbaarder dan ooit. Maar gefabriceerd wordt er niet meer. De schrik zit er nog altijd in. De vrienden zien terug op een tijdje van ongekende weelde in het; verleden, maar men behoeft niet meer te leveren. Het risico is te groot en liever dan zich- opnieuw bloot te stellen, doen ze het liever zonder de luxe, waarin ze zich cenigen tijd hebben gebaad. De aanvoer was gister aanmerkelijk groo ter bij een ongeveer onveranderd aantal stapels. Er waren 16 fabi'ieken en 2 boci^en- stapels, samen wegende ongeveer 28.000 K.G. Intusschen was het percentage 20 plus kaas grooter dan de vorige week, ja, het begint er naar uit te zien, dat de Alkmaar- sche kaasmarkt geheel e«n 20 plus markt wordt. Voor zoover we konden nagaan, waren er heden twee 40 plus stapeltjes, de rest was 20 plus kaas. Men dient hierbij te bedenken, dat de pi*oductie nog steeds betrekkelijk gering is en dat de 12Vz 40 plus kaas. die gemaakt mogen worden, voor veel aanvoerders slechts een zoo ge ring aantal stuks opleveren, dat met een geregeld wekelijks of zelfs om de 14 dagen markten, niet is te rekenen. Daarvoor is het te weinig de moeite waard. Dat de productie in het algemeen niet zoodanig toeneemt, als mocht worden ver wacht. houdt mede verband met het. aan houdende koude weer. Intusschen is ook met het nu toch zeker nabij zijnde voor jaar niet. te rekenen op een melkproductis van een omvane als we dat gewend waren Daarvoor is de veestapel te zeer afgeno men. terwijl ook de voederpositie van in vloed zal blijken te zijn. De hoogste prijzen waren f 35,25 voor fabriekskaas 40 plus. Een boerenstapel ging van de hand voor f 33.50. De goede kwaliteit 20 plus noteerde f22 en we kregen den indruk, dat de eerste soort 20 plus sned vertegenwoordigd was. Mindere kwaliteit bleef daaronder, want ook de 20 plus kaas wordt onderworpen aan de keuring van overheidswege. ZIJPE ST. MAARTENSBRUG. DE PAARDENFOKKERIJ. Donderdagavond hield de vereeniging van Oudleerlingen van den landbouwcursus St. Maartensbrug en Omstreken, in lokaal Ros sen een algemeene vergadering. Na opening door den Voorzitter, met een kort welkomstwoord, werd onmiddellijk het wcord verleend aan Ir. de Vries die'n cause rie hield over de Paarden fokkerij, in den te gen woordigen tijd, een onderwerp, waarvoor thans zeer groote belangstelling is, in ver band met de abnormaal hooge prijzen, die voor goede paarden worden betaald. Op on derhoudende wijze wist spr. het publiek te boeien, en verschillende voorbeelden en wenschen werden gegeven, om een goed paard te fokken. Na dit praatje, waarvoor Ir. de Vries, door voorzitter hartelijk dank werd gebracht, werd nog gelegenheid gegeven tot vragen stellen, waarvan eenige leden gebruik maak ten. Tevens werden nog eenige huishoude lijke zaken besproken en had een bestuurs verkiezing plaats wegens aftreding van den heer E. de Boer herkiesbaar en Kl. Brak, niet herkiesbaar. De heer E. de Boer werd herbe noemd, en als nieuw bestuurslid werd be noemd verklaard de heer L. v. Buuren. Ook' werd nog een afgevaardigde en plaatsver vanger benoemd voor de algemeene vergade ring van den bond, die op 28 Mei te Alkmaar zal worden gehouden, waarvoor na gehou den stemming werden aangewezen de hee ren Jn. Hoogland en G. Schuit Kz. In het laatst van September werd besloten excursie te maken naar de suikerbietenfa- briek te Halfweg, en werd wederom besloten, om dit jaar de gelegenheid te geven, voor het nemen van grond- en hooimonsters. De rondvraag leverde geen bijzonders op, waarna sluiting volgde. BENOEMD. Onze plaatsgenoot de heer M. Hiemstra, onlangs benoemd als kaasmaker te Groet cem. Schoorl, is thans benoemd als contro leur aan het Gemeentelijk Mel'kcontröle Bu reau de „Mêba" te Amsterdam. ANNA PAULOWNA BREEZAND. NARCISSEN EN HYACINTEN BLOEIEN. In een tijd als nu, waarin de voedselvoor- ziening zoo groote aandacht vraagt, tellen bollen «als tuinbouwgewas natuurlijk niet erg mee. Het land moet nu voor nuttiger producten gebruikt worden. Groote lappen gronds, waai'op eens Breezand's roem groei de en bloeide, woden ook thans klaarge maakt om ons straks van aardappelen, brui ne boonen enz. te voorzien. Het bollenland is dus wel heel sterk in gekrompen en als dan bovendien een koude noordooster over de velden en wegen blaast ne voorjaarspraat je over de bloeiende velden ne voi-jaarspraatje over de bloeiende velden te houden. Maar ja, we weten het bij onder vinding, om dezen tijd word't uit naaste en verdere omgeving altijd zoo iets van deze zijde verwacht en dus... Een goede verstaander heeft aan een half woord genoeg en in 't bovenstaande zeiden we al, dat Breezand niet meer 't Breezand van voorheen is. Maar toch er zijn bol len en de narcissen en hyacinten (zoover de voorraad strekt, zouden we haast, zeg gen) bloeien! Wie ze wil zien wachte niet te lang en beklimme op een mooien, zon- nigen dag z'n fietsje. Veel is er niet. maar, mooie plekjes een aardige hoekjes en zelfs enkele flinke velden zijn er toch wel! LAN GEN DIJK BROEK OP LANGENDIJK. WITLOF. Er is bij de leden van de Langendijker Groenten Centrale zeker nogal wat. witlof in voorraad. De volgende week zullen n.1. spe ciale witlofveilingen worden gehouden. GEEN KOUDE RABARBER VOOR EXPORT. Naar wij vernemen zal met ingang van heden geen rabarber van den kouden grond meer voor export mogen worden geveild. Ook t.a.v. de sla is een beperkende bepaling ingevoerd.

Schager Courant | 1941 | | pagina 11