Voor den Zaterdagavond Brabantsche Brief RADIO Tob nooit De van Dré PROGRAMMA Geluk Ulvenhout, 24 April 1941. Als, na 't eerste schoft in den akker, den oogenblik is aangebroken om mee den ge- lajen wagel weg te rijen naar stad, dan is 't mee 'n bietje jaloersigheid, da 'k over den steenweg, langs de zonovergoten velden, langs de jonge akkers, langs de runders daar aan den waterkant, langs 't volk daar wijerop in t akkerland, den wagel naar de stad douw. 't Is zoo goed op den buiten, nou de komen de Mei, de Bloeimaand, heur blomkes strooit in 't welig veldgewas der Grasmaand. 't Is zoo goed op den buiten nou, onder de hooge lochten waarin de witte voorjaarswolken drij ven, straf glanzend van de zon. 't Is zoo deugd zaam op den buiten nou, in die lichte stilte, die hier rondwaaiert op 't spulsche zonnewindeke, dat gouwen schervels toovert op de Mark. dat ravot mee 't zonneke deur 't rustelooze gras gewas, mee den witten bloei van madeliefkes, lenteklokskes, kandelèèrkes. Hag! 's Is nieverans beter zijn, dan ln d'open velden, waar "t Voorjaar van den hemel klast in overdaad van licht. Waar de verre enders wegnevelen in 't zuiveren lichtgewemel, dat over d'eerde danst. Nieverans beter dan hier, alleen mee de veugels, die zwieren langs 't wolkenspul; dan mee 't windeke, dat, ge loof ik, fliert uit de zonï Dan mee de runders, die gunderwyd verdoken liggen in de malsche wei, soms hun groote, bonte lijven spiegelen in de diepblaauwe Mark. Daar fliert 'n koppelke kapellen uit den slootkant, 'k docht sjuust, 't waren twee vroege boterblomkes die daar bloeiden. Maar 't is schoonder! Ze sieren nie deus plekske langs den sloot, ze sieren de heele wei, deus schepseltjes, zoo schoon geschapen als de blommen! Bonten tule hangt over 't geboomt. In alle tinten van pastel. Hier staat 'n teer citroen geel teugen den ultramarijnen hemel gespren keld, zoo schoon of 't goud uit de zon is neer- gedaauwd over den wilgekruin. Daar flonkert groenen „dauw" aan de boom toppen. Gunder zwijmelt 'nen pèèrsen „damp" over de kolossale buuken. De Mei peerlt over 't geboomt en struikge was. Nóg staat den Winter mee één been in 't Voorjaar, maar Mei is komend! Want den pruimenboogerd van mijnen overbuur staat te blossemen! Tot schuimens-toe! Tintel witte vlokken van louter blomtrossels blanken deur den vruchtenhof, 'nen kijk diep! Eénen, diepen kijk van stillen, reinen bloei. Eénen zwanger van zoeten blommengeur hangt daar tusschen de manshooge boomkes onder den witblossemenden sluier, bespikkeld mee transparante figuurkes uit 't hemel- blaauw. Hah, 't Is nieverans beter zijn, dan op den buiten nou, waar 't Voorjaar van den hemel klast; waar de verre enders wegnevelen in 't zuiveren lichtgewemel dat over d'eerde danst. Waar de kapellen flieren, de veugels langs de wolken zwieren. En waar 't zonne goud te drillen ligt onder 't windeke op de Mark. Ja, ik ga nooi van m'n gedoeike 's mer- gens. Want in stad... Allee, den vrêe van deus tij is alleen op den buiten. Bij de kapellekes. By de veugels. Bij 't zonnewindeke. Bij de runders, bij den blossem, bij... wel overal, waar gin menschen zijn. Gin afgunst dus. Gin eerroof. Gin teenengétrap, om oew plekske in de zon af te stelen. Gin gehuichel. Doch alleen „maar": rust en schoonheid, lijk 't veur iederen mensch bedoeld en weggelegd is deur zynen Schepper! Neeë, na dat eerste schoft in den akker, ga 'k nie geren van mn gedoeike. Warm komt de zon al op, 'Nen eersten veugel fluit deur den daauwnatten mergen. 'Nen leeuwerik klapwiekt zingend naar den dageraad. 'Nen tweeden veugel fluit. En dan, ineens, dan „hagelt" den veugelenzang over 't land. Den nuuwen dag is geboren. Den daauvv glimt en „leeft" als veugelenoogskes in 't jonk gewas. Den donkeren èèrde van den akker klontert en koekt onder m'n klompen. Hij riekt naar 't Voorjaar: broeisch, malsch, hartig. Veur m'n plazier klaauw ik in dieën goeien grond, grond van m'n eigen; grond waarin 'm Vader z'n zweet en z'n krachten al liet. Grond, dien 'k al zestig jaren ken. Ken mee al z'n hebbelijkhedens. z'n wonders, z'n gaven, z'n... zurgen. Grond, waarin ik m'n heele leven ploeterde; dien 'k zoo geren voel hangen aan m'n handen; grond, waarin ik gulzig vroeten kan. Grond, waarin en waarveur ik zoo dik- kels, als den dag er zijn eerste licht op strooi de, m'nen eersten Vader-ons opzee. Grond zoo dikkels gezegend deur Onzenlie- venheer, mee rijke vrucht, mee overdadige» oogst, grond, die 'n stuk van m'n zielement geworden is. Grond, waarin m'n geloof opgroeide, gelijk mee de vruchten, waarom wij altij, alty vra- gen...! En als ik ennigte uren gewerkt heb in dieën kustelijken, in dieën dierbaren grond, onder den huiver van den vroegen mergen, waarin alleen 't windeke vezelde tusschen 't jonk ge was, dan schemert daar aan den ender 'n moirré van zonnenevel, tot er de bloeiende velden in verloren gaan! Streelend schuift 't lage Zuidenwindeke over den vruchtbaren eerde, lekker in m'n mouwen, over m'n klamme vel. Dan efkes rustig, languit bij den waterkant, niks anders doen dan asemen, zoo maar stille- lees leven lijk 'n blom en oew eigen laten be schijnen deur 't pittig zonneke, 't windeke laten kruipen in oevven nek, over oew bloote borst, langs oew sokken, te leven zóó, heele- gaar gedachtenloos in de hand van den Schep per van heel den schoonen mergen, da's één genieting, da's één lieve lust. Oew zielement laten wegdrijven als 'n blom- mepluis op 't windeke, da's wegdroomen naar den Hemel, waar louter vrêe en rust is veur 'nen moeigewerkten, veur 'nen moeige- vochten mensch, die zat is van geplaag, van konkelarij en gespannen strikken en al wat zoo tot de maatschappelijke samenleving van God's kinders schijnt te behooren. En als ik dan mee sluimeroogen boven aan dieën graskant ligt, zuigende op 'n sappig zuringsteeltje en ik kijk de wije Schepping af, over den blekkerenden, vonkenden waterspie gel, die krioelt van petieterig leven van on- zichtbaarkleine schepseltjes, ik zie, dan wijerop m'n Meidurpke rusten op den dons van 't nuuwe groen, overwerld van zonnepoe- ier en onder 'n stilte die 'k over den water spiegel zweven hoor, dan... ineens... dan komt den duvel van 't plichtgevoel aan m'n lurven trekken en 'k spring ortahoog of er 'n adderke in m'nen... rug beet. Dan, na den eten, op route mee den wagel, zwaar van d'akkervrucht. En 't eerste klan tje beweert, terwijl 'k de patatten afweeg: „hou maar goeien moed, Dré, we staan er bestig veur hebben „ze" gezeed!" „Goeien moed. houwen, juffrouw? Ik heb nog nie anders gedaan! Ik wéét dat we 'r goed veurstaan...! Kom maar 'ns kijken, op deu buiten, mensch! Den Zomer ziede woelen' in eiken blad- en blombolster! Ge próeft 'm als ge diep ase..." t- Maar wijer kan 'k nie komen, want 't wefke d'r oogen steken lyk angels in m'n ziel, Onbegrijpelijk staar ik ze aan. Zwijg. En dan: „Zoo... Judas! Hoorde gij óók bij de verrajers, die... En dan heb ik 'n heele toer, amico, om mee 'nen „leutigen" slag, mee 'n lachend gezicht en 'n bitter hart deus kwebbel als klantje te beschouwen! Dan zegt er een: „vandaag nie!" En deus engeltje dondert de deur veur oew gezicht toe, dat 'n passeerend oud-manneke naar... den bomtrechter speurt, bevend over al z'n lejen. En ik gaai wijerop, peinzend óp' wat ik gis teren misschien „teveul" gezeed zou kunnen hebben teugen dieën lesten weerborstel, die den huisbaas z'n deur gebruikt, om heur even- menschen de stuipen op 't lijf te jagen. Maar ik ben al by nomnier drie. En deus ouwe merakel orakelt: „elf Mei, Dré, dan ge beurt er 'n wonder!" Ik knik. Leg heur eierbonnekes in m'n boekskc. En maak dan de rekening op. „Zeu- ven-en-dertig centen astemblief, juffrouw." Zij: „elf Mei gebeurt er 'n wonder." Ik: „Zonsverduistering, juffrouw?" Zij: „Luiserde gy dan nooit naar den radio... Ik: „gin tijd, jufrouw, deus maanden". Zij: „Zoo! Dus 't kan jou nie schillen hoe 't gaat mee oew land...?" Ik: „M'n land, mensch? Ik staai er mee op en gaai er mee naar bed. 't Is 'nen zurg, horre, zoo'n boerenbedrijf!" Zij: „Dan weet ik genogt". Bens! De deur wordt dichtgesallemanderd, dat ge 't kiepevel op oew lyf voelt pukkelen. Vort, Bleske, naar 't volgend stekelsverken! M'nen trouwen beest zet z'n eigen schrap, net als den baas, daar rolt den wagel weer wijer! 'Nen kearel doet open. „Mergen, meneer Jansen! Wat mak 't zijn, astemblief?" Jansen: „Zeg, ré, vertel m® nou w&arbfl hoorde gij nou eigenlijk... Ik: „Bij de pk leg die den productieslag pro beert te winnen ;veur Nederland, meneer Jan sen!" Jansen: „Da's .mooi gezeed. maar nou eerlek: zyde gij ook lid van En htf draalt zijn revér om, laat z'n speldeke zien. Ik: „Meneer Jansen, 't bordeke is ln den maak, mergen b.ingt 't aan den wagel: „ln de zaken gin politiek", staat er op". Jansen: „Flapdlrol! Wat kost den blomkool?" Iki „Zeuven snuivers". Jansen-: „En de spruiten?" Ik: „Die zijn gjedaan meneer Jansen". Jansen: „Wat Icrijgen die EngelBchen op 'r smoel, ee!" Ik: „Ja. Erme 'Grieken!" Jansen: „Ik veiitrouw jou nie, Dré!" Ik: „Ik lever Mier toch al zeuven tl en Jaren, meneer Jansen". Jansen: „Jood!"* Ik: „Meneer Jainsen, nou kennen mfl al aoo- veel jaren. Ge wit;, wie lk ben, wat Ik ben, hoe ik en! En nou hebt ge in één minuut al nege- gaan of ik N.S.Bï-er, Unieman of jood ben...! Is dat nou billijk Jansen: „Vrek maar!" Ik: „Gin horke minder!" Jansen: „Gif dam maar 'n blomkooltje afleg ger!" Ik: „Astemblielf". Jansen: „We... we... wablief?? Zoo 'n snert- dinlc zeuven stuivurs?" Jansen: „Wil ik jou 's iets zeggen... Ik ver ander van groenbenboer! 'k Zal maar 'ns zoe ken naar 'n partijliki, dan weet ik zéker nie be lazerd te worden! Bonjour!" Amico, ik kan ouwen krant volschrijven mee zulke gesprekken. Maar deus weinigen heb lk 'ns opgeschreven jg'had, om oe duidelijk te maken. Waarom Uk: 'smergens zoo nooit den akker in den steek: laat. De menschen praten over 'nen Nieuwen Tfld. Geloof me, ik bén veur 'n grondige vernieu wing! Afijn, dat witte, dunkt me! Ik kost mee den ouwen tijd niet Ktwepen. Daaraan mankeer de veul. Heel veuh! Maar één benaaitrwd gedacht bekruipt me wel 'ns! Den Nuuwan Tijd mot gevurmd wor den deur de... „ouwe" menschen. Ik bedoel: deur de lui van viioeger, die den ouwen tyd toch ook meevurmflen en misvurmden! 't Zou van groot, van héél groot belang zjjn, als de menschen van vandaag begrijpen kosten, ik zonder niemand uit, dat de vernuuwing bij d'r .eigen mot beginnen. M'n recept van vroeger oog! Dat we den Nuuwen Tijd nie motten verwachten van... van onzen evennoste. Zóólank "blijf ik Jtn'nen bulten nog maar- trouw! Ik snak naar Vrede. En ik kan 'm ondier de menschen nie vin den. Veul groeten van. T.rui, Dré m, den Eeker en ais altij gin horke..minder van oéwen t.a.v. f Dré. WAT MENIGEEN NIET WEET. Vele geschiedkundigen "beweren, dat Dio- genes nooit in een .ton heeft gewoond. Een van zijn vijanden zou eens geschreven hebben: „Een dergelijke man moest eigen lijk in een ton leven als een hond. De inwoners v#n ^Tacoma in .den staat Washington hebben öok hun trots. Deze heeft hoofdzakelijk betrekking op een bergtop, die vanaf eien hoogte van 14.418 voet op het stadie neerkijkt. Tot hun groo te verdriet hoorden zij) eenigen tijd geleden, dat een naburig stadye een berg had, die 10 voet hooger. was. .Dadelijk besloten de Tacoma'ers „hun" berg kunstmatig te vcr- hoogenl zij hebben tfians een technische commisie ingesteld, die zoo snel mogelijk moet onderzoeken,.hoe- men het goedkoopst en het veiligst de ontbrekende tien voet op den bergtop kan plaatsen. IN HET OEITEWEIDJE i STOND EEN HééL KLEIN GEITJE Foto P.I.B. (Jacqueline van der Waals) MIarco Minchetti (181S-1886). die drie maal minister-president van Italië is ge weest, kende alle werken van Virgilius, Dante, Tasso, Ariosto en Thomas k Kem- pis. Er werd'van hem verteld, dat hij in slaat was. om elke gewenschte passage uit de werken van deze acteurs van voren naar achteren of omgekeerd te citeeren. Hij sliep altijd met een dichtwerk onder zijn kussen. De fabels in verschillende landen hebhen verschillende dieren tot hoofdpersoon. Wat bij ons Reintje de Vos is, is de spin in West-lndië. de coyote en de raaf in Ameri ka, de kantjil (dwerghert) op Java en Sumatra. de spookaap op Celebes en de haas in Afrika. Volgens de legendg ontstond de roos uit het bloed van Adonis of bij de geboorte van Aphrodite uit het van haar afvallend schuim der zee. In vele Oostersche landen gebruikt men sinds overoude tijden vingerafdrukken als ondertoekening van passen, schuldbeken tenissen, en andere oorkonden. Onder ko ning Asoka dienden in Voor-Indië voetaf drukken voor hetzelfde doel. Is dit mis schien iets voor de nieuwe persoonsbe wijzen? ZONDAG 27 APRIL 1941. Nederlandsch Programma. Hilversum I. 413.5 m. 8.00 Gramofoonmuziek. 8.30 BNO: Nieuwsberichten. 8.45 Gramofoonmuziek. 10.55 lOzart-concert (opn.). 12.00 Gramofoonmuziek. 12.42 Alma .ak. I.45 Nederlandsch Verbond voor Sibbekunde: „Kent U de Sibbe?" causerie. 2.00 Ajnusementsconcert en soliste. 2.45 Voor de boeren. 3.30 Üitr Berlijn: 71e Verzoekconcert voor de Duitsche Weermacht. 6.00 Voor de kinderen. 6.30 Revue-programma. 7.30 vHool en piano. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Spiegel van den dag. 8.30 Berichten (Eneelsch). 8.45 Omroeporkest en soliste. 9.4-5 BNO: Engelsche berichten.. 10.00 BNO: Nieuwsberichten, sluiting. Nederlandsch Programma. Hilversum n. 301,5 m. 8.00 Orgelconcert (opn.). 8.30 BNO: Nieuwsberichten. 8.45 Gramofoonmuziek. 9.00 Studio-Vroegdienst (voorbereid door het Vrijz.-Prot. Kerkcomité). 10.00 Gramofoonmuziek. 10.45 Revida-sextet, II.30 Kinderkoor „De Merels". 12.00 Cyclus „Kent gij Uw Bijbel?" (gr.pl. voorbereid door dé Christ. Radio-Stichting). 12.15 Bach-cantate (opn.). 12.45 BNO: Nieuw - en economische berichten. 1.00 Kusiquette en gramofoonmuziek. 1.50 Gramofoonmuziek. 2.00 Fragmenten uit de opera „Die Meistersin- ger von Nürnberg" (opn.). 4.00 Nederlandsch-Hei •vormde Kerkdienst (voorbereid door de Chirïat. Radio-Stichting) 5.30 Sportuitslagen. 5.35 Montmartre-prograrriuna. 6.15 Pianovoordracht. 6.45 Sport van den dag. 7.00 Radiotooneel. 7.25 Schrammelkwa'ftet eto soliste. 7.45 Sportwetenswaardigheden. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoorumziok. 8.30 Omroeporkest, solist er en dames- en mannenkoor. 9.30 Radiotooneel.' 9.45 Gramofoonmuziek. 10.00 BNÓ: Nièuwsberichlien,' sluiting. MAANDAG 28 APRIL 1941. Nederlandsch Programma. Hilversum I. 415.5 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Dagopening (voorbereid door het Vryz.- Prot. Kerkcomité). 8.25 Gewijde muziek gr.pl. 8.45 Gramofoonmuziek. 10.00 Gerard Lobon en zijgi orkest (10,20— 10.40" Declamatie). 11.15 Viool, piano en gramofoonmuziek. 12.00 De Ramblers. 12.30 Gramofoonmuziek. 12.42 Almanak. .12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten 1.00 Dë Romancen, en soliste» (1.301.45 Gra mofoonmuziek). 2.10 Voor de vrouw. 2.30 Melodisten en het Rococo-octet. 3.45 Gramofoonmuziek. 4.30 Muzikale causerie met illustraties aan 1 de piano. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 BNO: Nieuws-, econominche en beursbe richten. 5.30 Gramofoonmuziek. t 5.45 Orgelspel. 6.15 Boekbespreking. 6.30 Omroeporkest (7.007.15 BNO: Econo mische vragen van den dag). 7.45 Gramofoonmoziek. 8.00 Nieuwsberichten. 8.15 Spiegel van den dag. 8.30 Berichten (Engelsch). 8.45 „Die vestdeutsche Kammermusikvereini- g'ing". 9.45 BNO: Engelsché berichten. 10.00 BNO: Nieuwsberichten, sluiting. NfwirlandscJi Programma. Hilversum II. 301,5 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgendienst (voorbereid door de Christ. Radio-Stichting; 10.20 Pianovoordracht. 11.00 Declamatie. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.00 Berichten. 12.15 Omroeporkest (12.451.00 BNO: Nieuws- en economische berichten). 1.30 Orgelspel. 2.00 De Haarlemsche orkestvereeniging, so liste en gramofoonmuziek. 3.30 Huishoudelijke vraagbaak. 3.45 Gramofoonmuziek. 4.30 Voor de leugd. 5.00 Vertelling (voorbereid door de Christ. Radio-Stichting) 5.15 BNO: Nieuws-, economische en beursbe- richter. 5.30 Ensemble Tonny Roxiri met piano-inter- mezzi (6.006.15 Gesprekken met luiste raars, voorbereid door het Vrijz.-Prot. Kerk- comi' 6.45 „De organisatie der gilden", vraagge sprek. 7.00 BNO: Friesch praatje. 7.15 Zang ea p'ano. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Spiegel van den dag of gramofoonmuziek. 8.30 Omroeporket. 9.30 Voor de ouders. 9.45 Reportage. 10.00 BNO: Nieuwsberichten, sluiting. Wij verwachten allemaal het geluk of wy nu jong of oud, ryk of arm, gecompliceerd of eenvoudig van geest zyn. Zelfs de meest ver stokte cynicus heeft een hoekje in. zijn hart, waar hij nog een vertrouwend kind gebleven is ey hoopt op hetgeen voor hem geluk ver tegenwoordigt. Wat is geluk? Het antwoord op deze vraag hangt nauw samen met de persoonlijkheid van degene, aan wie die vraag gesteld wordt. De een zal zeggen: „geluk is Roem", een tweede „geluk is Rijkdom", een derde „geluk is Liefde,". En hoe dikwijls gebeurt het, dat wij datgene krijgen, waarvan wij gedacht hebben dat het voor ons geluk vertegenwoor digde en dat wij dan, tegen alle verwach ting in, volstrekt niet gelukkig zijn. Misschien is het beste antwoord op de vraag: „Wat is Geluk"? „Geluk is een gemoedsstemming". Gelukkige menschen hebben veel punten van overeenkomst onafhankelijk van hun type, onverschillig van de oorzaak van hun geluk. Ze zijn zachter, begrijpender, hulpvaar diger en hartelijker dan voordat ze gelukkig waren. En wie zijn geluk verloren heeft, wordt meestal bitter en egocentrisch t toegankelijk voor het Lief en Leed van anderen. Dat is begrijpelijk, tenminste wan neer het niet te lang duurt. Er zijn menschen, die zooveel nadruk legen op een verloren ge luk, dat ze zich als het ware afsluiten voor al wat het leven levenswaard maakt. Zij bezien dat eene wat verloren ging door een ver grootglas, en zijn ziende blind voor al het andere. In hun hart vinden ze zichzelf martelaren, maar in werkelijkheid zijn ze alleen maar kortzichtig en eenzijdig. Zou niet elk mensch op een oogenblik in zijn leven het geluk verliezen? Hebben wij niet allen in onze herinnering een verloren Paradijs iets waarvan wij alles verwacht hebben, en dat tenslotte geworden is tot een nauwelijks meer gevoelig lidteeken in ons hart? Waarschijnlijk wel maar ongelukkig degenen die door het verloren Paradijs tegen over het verdere leven een negatieve houding aannemen. Wij kunnen niet voorkomen, dat een teleurstelling ons treft, maar wij kunnen er wel voor waken dat wij te lang onze ge- heele aandacht concentreeren op een teleur stelling. Het leven is zoo veelzijdig en biedt zooveel mogelijkheden, als men er zich maar voor open stelt. Zelfs zoolang men nog wacht op het geluk, kan men uren doorleven in een gemoedsstem ming van gelukkig zijn. „Ergens op de wereld is een klein beetje geluk", heet het in een oud liedje. Het zou juister zijn te zeggen: „overal op de wereld is een beetje geluk" als men het maar weet te vinden en te waardeeren. Het behoeft niet veel te zijn een onver wachte mooie dag de teere tinten van een zonsondergang, de vertrouwelijkheid waarmee een jong kind of een dier ons tegemoet komt, dat kan al voldoende zijn om ons een oogen blik gelukkig te maken. En het leven bestaat uit oogenblikken. Tracht Uw aandacht los te maken van Uw „Verloren Paradijs" om de lichtpuntjes op te merken. Nadruk verboden. Dr JOS DE COCK.

Schager Courant | 1941 | | pagina 12