Grootere bevoegdheden voor Roosevelt DAGBLAD VOOR HOLLAND'S NOORDERKWARTIER Treffers in de haven van T0BR0EK Critiek op Australische regeering neemt toe Verduisteren 8.56 uur De nieuwe jachtwet Nog geen nieuwe theebon Laan. Schaden. Tel. 444 (2 lijnen). Netnummer 2240. ZATERDAG 26 APRIL 1941. 85e Jaargang. No. 11479. Uitgave <fee N.V. Uitg.-Mif. „Hollands Noorderkwartier" £1 Uitbreiding patrouille- dienst op den Atlantischen Oceaan KNOX, MINISTER VAN MARINE: IJ kennen niet toestaan, dat onze goede- i op den Atlantischen Oceaan naar den bodem der zee worden gezonden. (Foto P.I.B.) Oorlogszuchtige redevoeringen van Knox en Huil De Dullsche pers: Amerika, heeft geen recht Iemand anders aansprakelijk te stellen, dan zichzelf. De democraat Vlnson heeft ln het Huls van Afgevaardigden een wetsvoorstel ingediend, waardoor president Roosevelt aanzienlijk grootere volmachten zon krijgen, waardoor voorkeursrechten zonden worden Ingesteld voor bewapenings doeleinden en voor de hnlp aan Engeland en een rantsoeneering zon worden ingevoerd. Vlnson verklaarde, dat hij dit voorstel had Ingediend op rechtstreeksch ver- zoe k van den leider van het fede rale procutiebnreau, Enndson. Op zijn persconferentie heeft president Roosevelt verklaard, dat de regeering niet voornemens is een convoolstelsel ln te voeren. Alleen zal de patrouille-actie der Ameri- kaansche vloot worden uitgebreid. Roosevelt weigerde Iets te zeggen over de wijze, waarop h Ij de leve ring van oorlogsmateriaal aan En geland wilde doen geschieden. „STEEDS MEER DOOR MILITAIRE MACHTEN OMSINGELD." De Amerikaansche minister van Marine, Knox, heeft in een rede voor de vereeniging van Amerikaansche dagbladuitgevers be weerd, dat Amerika „steeds meer door mili taire machten wordt omsingeld." Sinds maanden, aldus Knox. is het recht streeksch contact tusschen de Ver. Staten en geheel Europa met uitzondering van Groot-Brittannië verbroken. De sechepen, die deze route bevaren, worden bedreigd door een sterke duikbootvloot, waarvan de sterkte aan niemand bekend is en de activi teit door wetenschappelijke ontdekkingen aanzienlijk doeltreffender is dan in den vo- rigen oorlog. Ook de snelbooten „belagen den handel tusschen Groot-Brittannië en Amerika in noodlottige mate". Sterke forma ties vliegtuigen verhoogen de gevaren, die Engeland tot een belegerd land hebben ge maakt. De voortdurende toeneming van de scheepsverliezen kan door aanbouw niet meer worden aangevuld. De Middel landsche Zee is tegen woordig „verboden terrein" en alle contact met de landen, die aan deze zee grenzen, ie verloren gegaan. Evenmin kunnen de Afrikaansche havens door de Amerikaansche vrachtbooten worden gebruikt Over al stuiten de Ver. Staten op den vijandelijken aanvaller. De laatste schakel in dezen keten van omsinge ling van de V. S. is door de asm»- gendheden gesmeed door de recente overeenkomst tusschen Rusland en Japan. ln het verdere verloop van zijn uiteenzet tingen herhaalde Knox de these, die geheel en al den grondslag vormt van de politiek van Roosevelt, nl. dat de almogendheden voornemens zijn de Ver. Staten aan te val len. Dientengevolge zullen de V. S., aldus conculdeerde de minister, tenslotte moeten vechten, indien zij geen doeltreffende midde len vinden, die Engeland aan de overwin ning helpen zonder dat de Ver. Staten aan den strijd deelnemen. Wij zij al heel ver m de*9 richting gegaan", zoo vervolgde Knox „Wh hebben verklaard, dat de door Enge land bestreden vijanden ook onze vijanden zijn. Omdat wij zoo ver zijn gegaan, kunnen wh niet meer terug. Wh kunnen nog slechts voorwaarts gaan. Wh kunnen niet toestaan. dat onze goederen op den Atlantischen Oceaan naar den bodem der zee worden ge zonden." REDE VAN HULL. De staatssecretaris voor 'buitenlandsche zaken, Huil, heeft op de jaarvergadering van de Amerikaansche vereeniging voor volken recht, waarvan hij voorzitter is, een propa- gandaredevoering uitgesproken, waarin hij de Ver. Staten opriep tote en zoo snel en in tensief mogelijke hulpverleening aan Enge land. De ondersteuning, zoo zeide Huil, moet zonder verder talmen geleverd worden aan Engeland en de landen, die weerstand' bie den aan „aggressies". Men moet wegen en middelen vinden, opdat deze hulp in zoo kort mogelijken tijd en in zoo groot mogelij ke hoeveelheden de plaats van bestemming bereikt. Huil gaf de meening te kennen, dat voor de V. S. van den afloop van dezen oor log veel afhankelijk is. In geval van een overwinning der spilmogendheden, zoo zeide Huil, ter motiveering van zijn eisch om En geland versterkt hulp te verleenen, zouden de Ver. St. met den rug tegen den muur staan en vier continenten als vijand hebben, zonder de mogelijkheid de oceanen te ge bruiken. DUIT8CHE PERSSTEMMEN. Inplaats dat dé oorlogshitsers thans aan leiding vinden hun positie te herzien, aldus de Diplo, schijnen zij thans goed te gaan vasthouden aan hun stoere politiek van in menging van den oorlog. Dit wordt beves tigd door een nieuwe veldtocht van rede voeringen door de meest vooraanstaande oorlogsophitsers. De Diplo neemt in dit verband de jong ste redevoeringen van Knox en Huil onder de loupe en meent: inderdaad bestaat het driemogenidhedenpact, dat een waarschu wing moet zijn voor allen, die bedacht zijn op een uitbreiding van dezen oorlog. De heer Knox heeft dus volkomen gelijk, wan neer hij toegeeft, dat de regeering der Ver. Staten zich hierop getroffen moet gevoe len, doch alleen, indien zij haar voornemen werkelijk in daden wil omzetten. Wanneer de tegenwoordige Amerikaansche regeerders zich tegenover bepaalde fronten geplaatst zien, moeten zij bedenken, dat alleen zij het zijn, die deze fronten van noodweer heb ben opgericht. Zij hebben er werkelijk geen Tien procent dutirtetoeslag voor overheidspersoneel 1 Naar wij vernemen, is een 10 pro cent duurtetoeslag voor het Over heidspersoneel thans ln een verge vorderd stadium van overweging en voorbereiding. Vijftigduizend ton tot zinken gebracht In de Grleksche wateren. Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt mede: „Ook ojp 24 April heeft de luchtmacht bij haar vastberaden aanvallen op schepen in de Grieksche wateren groote successen behaald. Door bomtreffers werden 13 koop vaardijschepen met een gezamenlijken in houd va n ongeveer 50.000 ton vernietigd en 17 koopvaarders zwaar beschadigd. Boven dien werd een klein oorlogsschip tot zin ken gebracht; Op een oorlogsbodem van ouder type werden bomtreffers geplaatst. Het aantal vliegtuigen, die, op Grieksche vliegvelden staande, vernietigd werden, is nog gestegen. Op verschillende vliegvelden zijn gisteren in totaal 55 vliegtuigen ver nield." Engelsoh garnizoen uit Palestina naar Noord-AMka. Het D.N.B. verneemt, dat de Duitsch- Italiaansche af deelingen duikbommenwer pers, die gisteren een aanval op militaire doelen in de haven van Tobroek hebben gedaan, er in slaagden den vijandelijken afweer te verrassen en-£un bommen bij zonder effectief konden^ plaatsen. Vijf schepen werden vernietigd, oen aantal an dere zoo zwaar beschadigd, dat de repa ratie geruimen tijd zal vergen. Uit Palestina wordt gemeld, dat het En- gelsche garnizoen aldaar in de grootste haast naar Noord-Afrika wordt overge bracht. waarbij alle beschikbare transport middelen worden gebruikt. In de plaats van de uit Palestina gehaalde Engelsche troepen zullen de via Basra komende troe pen daar gelegerd worden. Zij zullen door de woestijnen van Irak en Transjordanië worden vervoerd. recht toe, hiervoor iemand anders verant woordelijk te stellen als zioh zelf. De mo gendheden van de as en van het diriemo- gendhedenpact beschouwen in ieder geval slechts hen als hun „vijanden", die zich met geweld in de zaken van anderen mengen en op vreemde continenten huisvredebreuk plegen. Materiaal voor silobouw beschikbaar Premie per kubieke meier silo overwogen. De commissie dr. F. E. Posthuma deelt het volgende mede: Van den directeur-generaal van den land bouw ontvingen wij bericht, dat het alge meen commissariaat voor den wederopbouw het voornemen heeft voor silobouw mate rialen als betonijzer en cement beschikbaar te stellen. De voorraad bitumen voor afdek king van het beton tegen inwerking van zuren is echter zeer beperkt. In verband met de aanmerkelijk hoogere kosten van silobouw vergeleken bij vroege- jaren, wordt het geven van een premie per kubieke meter silo overwogen, welke ge baseerd zal- zijn op de tegenwoordige kos ten. Een onderzoek hiernaar wordt thans ingesteld. Voorts deelde hij mede, dat van het rijks bureau chemische producten bericht is ont vangen, dat in de behoefte aan zuur voor het conserveeren van groenvoeder kan wor den voorzien. Het is dus volkomen verant woord een sterke actie te voeren voor het inkuilen met zuur. Ook waar landbouwers niet tot silobouw overgaan moet deze actie worden aangevat, omdat ook dan een be langrijk betere kwaliteit kuilvoer kan wor den gewonnen. Onbehaaglijke stemming in het land. De moeilijkheden voor de Australi sche regeering nemen toe, zoo meldt Domei uit Sydney. De arbeiderspar tij heeft de huidige regeeringsmeer- derheid verbroken en de arbeiders- leiders wijzen een deelneming aan de regeering van de hand. Nu de ne derlaag in Griekenland duidelijk ie, neemt de kritiek op de Australische regeering toe. Volgens het blad Tokio Nitsji Nitshi is het te Londen tusschen den Australischen minis ter-president Menzies en de Britsche regee ring tot „ernstige conflicten" gekomen. Men zies heeft de Engelschen verweten, dat zij verantwoordelijk zijn voor den nederlaag in Griekenland en vooral voor de verliezen on der de Australiërs, daar het aan het Griek sche front ontbroken heeft aan ondersteu ning en hulp van de Engelschen. De betrek kingen tusschen Australië en Engeland, zoo verklaart het Japansche blad, zijn opmerke lijk toegespitst. Onbehaaglijke stemming. De Daily Herald meldt uit Sydney, dat de openbare meening in Australië onbehaag lijk gestemd is wegens het verloop van den oorlog. Slechts twee maanden geleden was de val van Benghazi met klokgelui in geheel Australië en vlaggen overal op straat begroet. Menzies was rechtstreeks uit Libye naar Londe n gereisd. „Vol bëgrij- pelijken trots c-p de daden van zijn lands lieden". Kort daarop heeft toen Fadden, zijn plaatsvervanger als premier, een rede gehouden, welker uitwerking in het Austra lische weekblad Truth (Waarheid) met de volgende woorden werd beschreven: „Syd ney heeft slechts zelden een dergelijke verwarring en teleurstelling beleefd. De koersen vielen, de zaken kwamen op het dcode punt en ondoordringbare duister nis heerschte overal". Limburgsen» Betuwe staat m bloeL - Als rausachtlga bruldsbouquettan prijken thans da kersanboomgaarden In Zuid Limburg In volle pracht (Het Zuiden» Vanavond gaat do verduistering in om en duurt tot morgenochtend 6.18 uur BELANGRIJKE REORGANISATIE VAN VEROUDERDE JACHT WEZEN. Naar wij vernemen is thans spoe dig de goedkeuring van het eind ontwerp voor de nieuwe Jachtwet te verwachten. Het staat evenwel nog niet vast of deze wet, welke een belangrijke reorganisatie brengt ten aanzien van het verouderde jachtwezen hier te lande, nog voor den aanvang van het aanstaande jachtseizoen 1 Juli zal kunnen zijn ingevoerd. SLA-CAMPAGNE IN VOLLEN GANG Bevredigende prijzen. Duitsch- land neemt veel af. In het Westlandsche tuinbouwcentrum ne men de aanvoeren van tuinbouwproducten dagelijks toe. Zoowel voor de binnenlandsche- als de bui- tenlandsche markt is er groote vraag naar de voorjaarsgroenten. In het Westland is thans de slacampagne in vollen gang en iederen dag worden dui zenden en nog eens duizenden kroppen sla aan de^groente- en fruitveilingen aangevoerd De kwaliteit hiervan is over het algemeen zeer goed en er doet zich weinig „rand" voor. Alleen al aan de groente- en fruitveiling te Poeldijk werden gisteren ruim 80.000 krop pen sla aangevoerd, die dank zij den ruimen, export naar Groot Duitschland bevredigende prijzen noteerden, van f 7.tot f 8.5Ó per 100 stuks. Aan de Westlandsche veilingen zijn thans diverse primeurs, zooals natuurspinazie, per ziken, tomaten, nieuwe aardappelen, snij- boonen en bospeen. Ook de export der overige voorjaarsproduc ten Verloopt uitstekend. Deze vlotte export van tuinbouwproducten naar Duitschland is zeer verheugend, temeer daar ook de behoef- ter der binnenlandsche markt steeds geheel gedekt kan worden. Duizend kilo spek op zólder Naar aanleiding van geruchten, dat in. de gemeente Woudenberg vleesch zou zijn opgeslagen, afkomstig van frauduleuze slachting, werd door de beide gemeentveld- wachters een onderzoek ingesteld met het gevolg dat een hoeveelheid gerookte hammen en spek tot een gezamenlijk ge wicht van ongeveer duizend kilogram is achterhaald. Deze voorraad was opgeslagen op den zolder van een schuur van den heer van W., terwijl ook een zekere van A., in deze zaak betrokken bleek te zijn. De vleeschwaren zijn naar het gemeente huis overgebracht in afwachting van een nadere bestemming. DISTRIBUTIENIEUWS. Geldigheidsduur van bon 18 tot en met 11 Mei verlengd. 5 Mei wordt de nieuwe boa aangewe zen. De secretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherij maakt het vol gende bekend met betrekking tot de distri butie van koffiesurrogaat en thee. Zooals bekend, heeft de met „18" genum merde bon van de bonkaart „algemeen" ge durende het tijdvak van 17 Maart j.1. tot en met 27 April recht gegeven op het koopen van 50 gram thee of 125 gram koffie, voor zoover voorradig, of 250 gram koffiesurro gaat Er zij in dit verband aan herinnerd, dat. uitsluitend koffiesurrogaat, van de van overheidswege voorgeschreven samenstelling, in de verpakking, welke het, opschrift „ver gunning no.." draagt, wordt gedistribueerd en andere soorten koffiesurrogaat zonder bon mogen worden uitverkocht. Aangezien hef in den handel brengen van het officieele koffie surrogaat meer tijd in beslag neemt, dan aan vankelijk werd verwacht, wordt, teneinde het publiek in staat te stellen ook de even tueel nog niet ingeleverde b.onnen bij de detaillisten tegen het daarop verkrijgbaar ge stelde rantsoen in de wisselen, de geldig heidsduur van bón 18 met 2 weken verlengd. De met „18" genummerde bon geeft derhalve ook nog gedurende het tijdvak van Maan dag 28 April tot en met Zondag 11 Mei a.s. recht op het koopen van 50 gram 'thee of 125 gram koffie, voor zoover voorradig, of 250 gram koffiesurrogaat. Zooals destijds werd bekend ge maakt, wórdt in den vervolge de duur der distributieperioden gesteld op vier in plaats van zes weken. Het rantsoen zal 40 gram thee of 250 gram koffiesurrogaat per peri ode van vier weken bedragen. Ten einde de vraag naar koffiesurrogaat geleidelijker te verdeelen, is be sloten de nieuwe distributieperiode niet op Maandag 28 April a.s., doch een week later, d.i. dus op Maan dag 5.,Mei a.s. te doen aanvangen. Waar hét echter niet in de bedoeling ligt de distributieperiode als zoodanig naar een lateren datum te verschuiven., doch uitsluitend den aanvangsdatum daarvan, zal de eerstvolgende op 5 Mei aanvangen de periode bij uitzondering drie inplaats van vier weken duren. Voor het tijdvak van Maandag 5 Klei tot en met Zondag 25 Mei a.s. zal derhalve een nader aan te wijzen bon van de „bonkaart algemeen" recht geven op het koopen van 40 gram thee of.250 gram koffiesurrogaat. In verband met het bovenstaande dienen de detaillisten de in ontvangst genomen bonnen 18 in plaats van gedurende het tijdvak van.28 April tot en met 2 Mei in te leveren in het tijdvak van 5 Mei tot en met 9 Mei a.s De bonnen, welke zij na 5 Mei van hun klanten ..ontvangen, dienen- na afloop van de volgende distributieperiode, dat is dus in het tijdvak van 26 tot en met 30 Mei te worden ingeleverd.

Schager Courant | 1941 | | pagina 1