Loonbelasting Dierenbeul in de cel Dc beeldhouwer Ingen Housz 60 jaar Kind onder wagen ALS HET BRANDT IN GENEMUIDEN Koersen Nederlandsch clearinginstituut BRANDWEER STOND MACHTELOOS Achwtle. t3e£aiiingjwuutg^tu/Jcen* Slot. De administratieve regeling en het recht van reclame. Heb ik in de voorgaande artikelen, den lezer een kort overzicht willen geven van den inhoud en strekking der bepalingen van het besluit op de loonbelasting, die voorschrijven wat belast en wat onbelast is, dus het mate rieel fiscaal recht, thans wil ik als slot van deze beschouwingen de administratieve rege ling en het recht van reclame en beroep, der halve het formeel fiscaal recht, beknopt ver melden. De inspecteur zendt, voor den aanvang' van ieder kalenderjaar, een aantal loonbelasting- kaarten en een aantal werknemersverklarin gen aan iederen werkgever toe. De werk gever deelt de werknemersverklaringen aan de werknemers in duplo uit. Dezen zyn ver plicht deze verklaringen in duplo in te vul len, volgens den toestand van 1 December van het loopende kalenderjaar, te ondertee kenen en daarna weer binnen twee dagen na de uitreiking bij den werkgever in te leveren. Indien de werknemer weigert aan deze ver plichtingen te voldoen, dan valt hij automa tisch in het hoogste tarief. (Het tarief voor ongehuwden). Op deze werknemersverklarin gen kan ook een verzoek om ontheffing der inkomstenbelasting over het tijdvak 1 Jan. 19411 Mei 1941 worden gesteld. Aan de hand van deze ingeleverde werk nemersverklaringen. vult de werkgever de loonbelastingkaart in; de werknemersverkla ringen zendt hij daarna door aan den inspec teur. De werkgevers zijn bovendien verplicht loonstaten by te houden. Van deze verplich ting kan de werkgever worden ontheven, in dien zijn loonadministratie aan gestelde eischen voldoet. Indien eerst in den loop van het kalen derjaar een werknemersverklaring wordt ingevuld, kan de werknemer hierop de gegevens naar den toestand van 1 De cember van het voorafgaande kalender jaar vermelden zoo naar dezen toestand minder loonbelasting verschuldigd is. Werknemers, die uitsluitend huiselijke diensten verrichten en een loon (in geld en geldswaarde) genieten van minder dan 43.per maand, behoeven geen werk nemersverklaring In te leveren. Geen loonbelasting verschuldigd. Geen loonbelastingkaart behoeft te worden aangelegd en geen loonstaat behoeft, te wor den bygehouden voor een werknemer on verschillig voor welke diensten hy wordt ge bezigd die een loon (in geld of gelds waarde) geniet van minder dan 43.per maand. Indien een zoodanige werknemer een loon van 43.per maand of meer gaat genieten, behoort, voor zoover zulks te voren nog niet heeft plaats gevonden, een loon belastingkaart te worden aangelegd en een lóonstaat te worden bygehouden. Indien een werknemer meent, dat hy min der belasting behoeft te betalen wegens hoogere kosten tot verwerving van het loon of ter zake van persoonlyke verplichtingen tot een hooger bedrag dan 100.of wegens buitengewone lasten, dan dient hij zijn loon belastingkaart van zyn werkgever op te vragen en met een verzoekschrift in te zen den aan den inspecteur. Bij een gunstige be slissing vermeldt de inspecteur op de kaart het bedrag, dat per maand op het loon in mindering moet worden gebracht. Van een afwyzende beslissing wordt een aanteekening op de desbetreffende loonkaart vermeld. De werknemer is verplicht zyn loonkaart ter stond na terugontvangst weer by den werk gever in te leveren. Bezwaarschrift. De werknemer, die bezwaar heeft tegen een beslissing van den inspecteur, gedaan op een verzoek ter zake van vermindering van be lasting wegens hoogere kosten tot verwerving van het loon, persoonlyke verplichtingen of buitengewone lasten, kan binnen een maand na de dagteekening van de beslissing een be zwaarschrift indienen by den inspecteur. Op gemerkt zij. dat tegen het bedrag, dat de in specteur als buitengewone last heeft vrijge laten, geen bezwaar kan worden Ingebracht. Een werknemer ondervindt in zijn gezin ziekte. Bezwaar kan alleen worden ingebracht over het feit of er in dit geval al dan niet een buitengewone last op hem drukt. Het bedrag dezer buitengewone last, dus b.v. of zij ƒ.400.dan wel 1000.— per jaar be draagt kan niet in het geding worden ge bracht. Van de uitspraak van den inspecteur staat weer binnen een maand beroep open b(j den raad van beroep. De taak van den werkgever. De werkgever moet de in te houden belas ting berekenen. Uit den aard der zaak weet hij welk loon zijn werknemer verdient. Hij weet ook tot welke groep van belasting plichtigen de werknemer behoort, want dit volgt uit den inhoud der werknemersverkla ring; hij weet tenslotte ook welk bedrag wegens hoogere kosten van verwerving, per soonlijke verplichtingen of buitengewone lasten, fiscaal van het loon mogen worden afgetrokken, want de daarvoor noodige bc- sllssingèn van den inspecteur, staan op de loonkaart vermeld. Het kan natuurlijk gebeuren, dat de werk nemer het inet de berekening van zijn werk gever niet eens is. Hij moet dan binnen een maand na de inhouding aan den inspecteur teruggaaf van belasting verzoeken. Tegenover den werkgever heeft hy geen aanspraken. Van de beslissing van den inspecteur over het verzoek om teruggaaf van belasting, kan weer bezwaar bij 'dezen ambtenaar worden ingebracht, terwijl daarna weer beroep by den raad van beroep mogelijk is. Navordering by foutieve invulling. Het geval kan zich ook voordoen, dat een werknemer zijn werknemersverklaring ver keerd invult, terwijl de werkgever ter goeder trouw derhalve te weinig belasting inhoudt. Jn dit geval liangt de werknemer een navor deringsaanslag boven het hoofd, terwijl in geval van opzet of grove onachtzaamheid de belasting kan worden verdubbeld. Doen er zich omstandigheden voor, waar door minder belasting verschuldigd zou zijn (b.v. indien door geboorte het aantal kinderen vermeerderd; huwelijk van den werknemer; het bereiken van den 65-jarigen leeftijd door een ongehuwden werknemer), dan stelt de werkgever den werknemer op diens verzoek cpnieuw een werknemersverklaring in twee voud ter hand. De werknemer vult beide exemplaren van het formulier volgens de ge wijzigde omstandigheden in en onderteekent ze. Na terugontvangst neemt de werkgever de- gewijzigde omstandigheden op de loonbe lastingkaart en op de loonstaat over. Ver volgens zendt hij beide exemplaren van het formulier door aan den inspecteur. De werkgever is verplicht de ingehouden belasting uiterlijk op den tienden dag van de maand, volgende op die, waarin de inhouding heeft plaats gevonden, af te dragen aan den ontvanger der directe belastingen. Voor huis-personeel is de afdracht per kwar taal bepaald. Na deze afdracht, behoort aan gifte van de ingehouden belasting te geschie den. Aan deze aangifte moet het ontvang bewijs worden gehecht. Afdracht van belas ting en inlevering der aangifte kan door den werkgever ook op een postkantoor geschieden Het doen van opzettelijk onjuiste aagifte is strafbaar. P. Hajonides v. d. Meulen, Belastingconsulent. BEANTWOORDING DER GESTELDE VRAGEN. 4. (Betreft de kwestie van militair- en burgeriyk pensioen, door mij Vrydag j.1. aan de Redactie ingezonden). Zie Held. Crt. van Maandag 21 dezer. 5. N. vraagt: „Onder welke groep wordt de kostwinner geschaard? Bestaat de kans voor hem om geheel vrijgesteld te worden van loonbelasting, wanneer hij in zware omstan- i digheden verkeert? Hy is immers in dezelfde omstandigheden als een gehuwde. Zoo ja, welke is de weg daartoe." In geval van buitengewone omstandigheden zooals voorziening in het levensonderhoud van eigen- en aangehuwde kinderen en pleeg kinderen, voor wie geen kinderaftrek wordt genoten, en van andere bloed- en aanverwan ten in de rechte linie en in den tweeden graad der zijdlinie (dus o.a. ouders, broeders, zusters, In de nabijheid van het heldenkerkhof op den Grebbeberg wordt door de gemeente Rhenen een groote parkeerplaats voor auto's en rijwielen aangelegd, zulks in verband met het drukke bezoek aan de graven der gesneuvelden. Het contrólehuisje nadert zijn voltooiing. (Pax-Holland). grootouders)ziekte van den werknemer en ziekte van zyn familie in de rechte linie en in tweeden graad der zydlinie, kan de werk nemer den inspecteur verzoeken op de loon belastingkaart een aanteekening te stellen, dat op het loon, alvorens de belastingtabel daarop wordt toegepast, een bedrag in min dering wordt gebracht. Deze buitengewone lasten moeten echter meer bedragen dan 10% van het geschatte jaarlijksche loon, verminderd met de vermoe- delyke kosten van verwerving van het loon. benevens met een bedrag van 10 pe,r kind, waarvoor kinderaftrek wordt genoten." Indien uw loon meer bedraagt dan 333 per maand, wordt de aanteekening alleen dan verleend, indien u in financieele moeilijk heden zou 1" omen. indien eerst bij den aanslag in de inkomstenbelasting met deze lasten rekening wordt gehouden. Zijn deze buitengewone lasten zeer zwaar, dan is het mogelijk, dat een dergelijk bedrag in mindering moet worden gebracht, dat de overblijvende som belastingvry is. U vraagt uw loonbelastingkaart van uw werkgever en stuurt deze met een verzoek schrift aan den inspecteur. De tusschenkomst in te roepen van een belastingconsulent is wellicht wenschelijk. Vragen omtrent deze rubriek kunnen ge zonden worden aan de redactie van dit blad. Afgetobd paard met ijzeren hamer bewerkt BUREN KONDEN HET NIET LANGER AANZIEN. Heel Maarssen sprak er schande van, zooals de 19-jarige landbouwer A. de R. zijn beesten afbeulde. Bij herhaling hadden de buurtbewoners er hun ergernis over uitgesproken, dat de R. zoo onmenschelijk ruw met zijn paard omging. Sommige Maars- sensche boeren, die hun paarden met de niterste zorgen omringden, kon den het niet langer aanzien, dat de jeugdige de R. zoo wreed met zijn paard omsprong en zij besloten bij da eerste de beste gelegenheid, wan neer de R. zijn paard weer eens mis handelde, de zaak in handen van de politie te geven. Op 24 Maart, toen het paard van de R. een heelen, lan gen dag voor zijn „baas" had ge werkt en doodmoe van het sjouwen den stal wilde binnen gaan en dat naar den zin van de R. niet vlug ge noeg deed, werd het dier weer zoo geducht afgeranseld, dat de buren er aan te pas moesten komen. MET EEN IJZEREN HAMER. De aanwezigheid van de huurlieden werk le op de R. als een roode lap op een stier en alsof het arme paard cr iets aan doen kon, pakte hij een ijzeren hamer en sloeg niet volle kracht op het achterlijf van het dier, dat kreunde van de pijn. Gistenuiddag moest de R. voor den Ulrechtschen politierechter terecht staan en verantwoording afleggen van zijn wandaad. Uit het rapport van den veearts bleek, dat hij het paard wat men noemt „beurs" ge slagen had, waardoor het deerlijk verwond was geworden. Tot bloedens toe had ver dachte zijn viervoeter afgerost en door de harde slagen van den hamer was het dier niet meer in staat om een been te.verzetten. Beestachtig Achtereenvolgens werden personen gehoord, die van deze schandelijke mishandeling getuige waren geweest en ieder op zijn beurt sprak zijn er- genis erover uit, dat verdachte zoo beestachtig met zijn dieren omging. „liet is een ruwe klant, die nooit anders dan de zweep weet te gebrui- ken, als hij wat van zijn paard ge daan wil hebben", zoo beklaagde oen oude hopr zich en in gelijken toonaard legden de andere getui gen hiervan getuigenis af. 'De officier van justitie vond hetgeen ver dachte had gedaan zoo schandalig, dat er geen sprake van was. dat hij er met een geldboete zou kunnen afkomen. Verdaéhte moet zelf maar eens voelen, wat het betee- kent, straf te moe-Hn ondergaan. Zijn jeugd nog in anamerking nemend elschte spr. een gevangenisstraf voor den tijd van zes we ken. De politierechter vond den eisch van den officier nog uiterst clement. Het was mijn bedoeling, aldus spr., verdachte tot een hoogere .straf te veroordeelen, doch nu de officier zes weken heeft geëischt, wil ik niet. hooger gaan. Conform den eisch werd ver dachte veroordeeld. Groote belangstelling van de leerlingen van de Akademie voor Beeldende Kunsten. (Van onzen Haagschen correspondent). Vrijdag was de bekende Haagsche beeld houwer en leeraar aan de Akademie voor Beeldentje Kunsten B. M. A. Ingen IIousz 00 jaar. Hij is er het levende voorbeeld van dat een kunstenaar tevens zeer wel een uitmun tend paedagoog kan zijn al vereenigen zeer velen deze beide kwaliteiten niet in zich en vele leerlingen heeft hij de eerste schre den leeren zetten op den weg naar een suc cesrijk kunstenaarschap. Hij ziet zijn taak als leeraar allereerst als opvoeder van jonge menschen. „Ze leeren van mij niet allereerst het maken van kunst werken of hoe men artist moet worden", heeft hij onlangs eens gezegd, „neen, ze moe ten om te beginnen alleen het handwerk, het vak leeren, en daarbij help ik hen, zoo veel ik kan". Na in 1917 een aanbod te Berlijn te hebben afgeslagen, kwam hij in 1918 te 's-Gravenha- ge, waar toen vooral de avondcursussen op gang maakten. De jonge kunstenaars werk ten toen overdag nog veel op de beeldhouw- ateliers, waar in massa ornamenten voor den huizenbouw werden gehakt, gebeeld houwde stoelen vervaardigd en zoo meer. Met de veranderende mode geraakten deze ateliers in verval en zoo ontstond de moge lijkheid van dagcursussen en sedert 1930 is het nu zoo, dat de opleiding overdag aan de Akademie vier jaar duurt. Dit beteekende tevens dat Ingen Housz bijna geheel door zijn leeraarschap in beslag genomen werd. Toch heeft hij een respectabel aantal heelden vervaardigd, zooals voor het Rotterdamschc stadhuis, voor het Schürmann-monument in de Maasstad, het. grafmonument voor van Hcutz te Amsterdam en het monument voor .Tuliana van Stolberg te 's-Gravcnhage. De thans 60-jarige is vrij laat met beeld houwen begonnen. Hij zat. tot zijn 21ste jaar met weinig' succes, op een kantoor, ging naar Amerika, waar hij werkzaam was bij spoor wegaanleg. en waar hij uit liefhebberij des avonds koppen ging boetseeren uit den over doe: eebaggerdek lein. kwam spoedig in ons land terug en volgde toen 4 jaren de Am- steidamsche Rijksschool voor Kunstnijver heid. vervolgens 2 jaar de Akademie voor fieldende Kunsten te Brussel. In 1908 haal de hij de Prix de Rome en werkte te Rome. Parijs en Berlijn om in 1918 in den Haag te worden benoemd. Zijn leerlingen heeft hij steeds als zijn kin deren beschouwd en het heeft dezen char- manten Brabander hij is geboortig uit Breda dan ook niet aan belangstelling ontbroken. Voerman Het het vallen. Gistermiddag omstreeks één uur is te Lun- teren een ernstig ongeluk gebeurd. Het zevenjarig zoontje van de familie Snel len uit Nederwald bij Lunteren, reed op een kar, geladen niet grind. Toen de voerman bij de woning van de fani. Snellen was, tilde hij het kind van den wagen. Het voorwiel ging den man over den voet, waardoor hij schrok en het kind liet vallen. De knaap kreeg liet achterwiel over het. lichaam en werd zoo ernstig gewond, dat hij korten tijd later overleed. - Het dorp der hooibergstraten, Waarschijnlijk doordat kinderen met vuur hebben gespeeld is hier hrand uitge broken in een hooiberg aan den Achter weg te Genemuiden. Welke ernstige gevol gen dit had kunnen hebben is duidelijk, als men weet, dat de Achterweg een straat is, die dwars door alle verzamelde Gcnemui- der hooibergen loopt. De bepaling, dat er geen hooibergen meer in het stadje mo gen staan, is destijds met het oog op brand- vaar gemaakt. Ondanks den krachtigen wind heeft de brandweer den brand tot vier hooibergen en een wagenschuur kun nen beperken. De gedupeerde veehouders waren slechts gedeeltelijk tegen de aange richte schade verzekerd. Door tram aangereden Gisteravond omstreeks zes uur is op de Beyerlandschelaan de 57-jarige wielrijder J Ilunink, wonende cp den Hilledijk, bij hét oversteken van die laan door een tram aangereden. De man werd tien meter mee gesleurd en bleek behalve een sehedelba- sisfractuur verwondingen aan hoofd en voe ten te hebben opgeloopen. Hij is in het Zui derziekenhuis ter verpleging opgenomen. Biljarten Om het kampioeosd a van NEDERLAND Van der Pol en Sweerlng ernstige candidaten. Het tournooi om het kampioenschap anker kader 45/2 is in de biljartzaal van café Du- bois to Amsterdam aangevangen, waarvan de organisatie in handen is van de biljartyen- eeniging Benoorden hét IJ. Daar dit kampioenschap 45/2 feitelijk geldt als het kampioenschap van Ne derland, bestond op dezen eersten dag reeds een zoodanige belangstel ling voor de verschillende partijen, dat vrijwel geen plaats in deze overi gens toch ruime biljartzaal onbezet bleef. Des te meer werd betreurd,1 dat Van Vliet dezen keer niet van do partij is, hetgeen op dezen eersten dag evenwel geen nadeeligen invloed heeft uitgeoefend op de belangstel ling. Op dezen dag hebben de Rotterdammer v. d. Pol en de Amsterdammer Sweerlng b«: wezen ernstige candidaten te zijn voor den kampioenstitel. Vooral de inzet van v. d. Pol, die in de eerste partij den jeugdigen Hage naar Metz tegenover zich zag, was lantas- tisch. Hij presteerde het te beginnen met een drietal poedels, om daarna de partij in de overige zeven beurten uit te spelen. Hij bereikte hiermede in deze partij het fraaie gemiddelde van 40.00. hetgeen in dezen wed strijd niet gemakkelijk nog geëvenaard zal worden. Ook zijn tweede partij op dezen dag wist hij te winnen, waarbij hij evenwel groq- .teren tegenstand ondervond in den Haarlem mer Kohus, die in ieder geval sterker spel demonstreert dan de Hagenaar Metz. Sweering won van de l eeuw en moest we gens tijdsgebrek zijn partij tegen Metz op het laatste oogenblik afbreken. Toch zal hij de ze partij eveneens winnen, zoodat hij even als v. d. Pol er na den eersten dag het beste voorstaat. Pommering won van Kobus. doch moest het afleggen, tegen de Leeuw. Op dezen eersten dag noteerde v.'d. Pol het hoogste gemiddelde. 40; terwijl de Leeuw de hoogste serie, 135, maakte. Het tournooi wordt heden voortgezet. Amsttrdansehe effectenbears Weinig zaken. Gedrukt» locale markt. Nederlandsch» beleggingen vast. OBLIGATIES STAATSLEENINGEN. V.K. L.K. Nederland 1941 I 4 97%—97% 97%-98 Nederland 1940 I 4 98% 9815/lfi Nederland 1940 II 4 9615/16 97% Idem met bel. fac. 98% gg 1A/1H Nederland 1938 3.3% 87%-88 1/16 88%-89% 89% 87% Oost Indië 1937 3 88% Oost Indië 1937 A 3 86% DUITSCHLAND D. Gr. b '40 Ct 6 Konv Kas (m.v.) 4 PROVINCIALE EN GEM. LEENINGEN. A'dam '37 I 3% 88% 84 's Grav. *37 I 3% 92% N. Holl. '38 3 83 N.-Holl. '38 II (3%) 3 86% R'dam '37 I III 3% 84% 8* Z.-Holland 1937 3 89 90% 1 HYPOTHEEKBANKEN. Ned. Hyp b. Veendam 8% 94 94% INDUSTRIEELS ONDERNEMINGEN. Buitenland. Farbenind. I. G. 7 Gelsenk. Bergw. 5 AANDEELEN. BANK- EN CRED.-INST. Binnenland. Koloniale Bank A 193 194% Ned. Ind. Handelsb. A .133 130 Ned. Handel Mij c.v. A 139 137% INDUSTRIEELS ONDERNEMINGEN. Binnenland. A.K U. 129%—129 128%—127 Calvé Delft C.V. A 76 76% Centr. Suiker Mij. 220 219% Fokker g A. 185 185 Lever Bros en Unilevcr cv.A125%126% 124%121% Ned. Ford 290 298 Philips G B.v.A 23G%—233 242%238 Philips pref. A 158, 159 PETROLEUMONDERNEMINGEN. Binnenland. Dordtsche Petr. g. A. 225% 222% Kon. Petr. 248%-251% 253%247 SCHEEPVAART-MAATSCHAPPIJEN. Holland-Amerikalijn A. 120-121 120-118% Java China Japanlijn A. 152:152% 150 Kon. Ned. Stoomb. Mij. nat. bez. v. A. 156% 154%-151 Kon. Paketvaart A. 248 247 Ned. Scheepv. Unie A. 178%-179% 179-176 Rott Lloyd A 148% 145 Stoomv. M. Nederland A 148 143% SUIKER-ONDERNEMINGEN. H.V.A Javasche Cultuur N.I.SU. Ver. Vorstenl. Cult. 440-443 437-432 260 257 ex. div. 256 257% 121%-120% 1213,4-110% TABAKSONDERNEMINGEN. Deli Batavia Mij. Deli Mij. 'cv. A. Senembah 203-%-204% 2031.4-202% 269% 2611/2-263% 221%-220 221%-2J RUBBER-ONDERNEMINGEN- Amsterd. Rubber 273-275 274-270% Bandar Rubber Mij. A. 221 218% Dell Batavia Mij. A 210 211 Koersen van stortingen op 26 April 1941:'; Belga's 301432; Zwitsersche Francs 43.56; Fransche Francs 3.768; Lires 9 87; Deensche Kronen 36,37; Zweedsche Kronen 44.85; Tsje chische Kronen (oude schulden) 6-42 WINTERHULP^NEDERLANO Stort op 5553 of op 877 POSTOIRO-NO'8 VAN DE WIN TERHULP NEDERLAND. vVlnterhulp Nederland, Den Haag, Va 6GM. Al» bank der Winterhulp Neder- lerland ls aangewezen de Kasver- senlfrfng N V., Amsterdam. No. 877. Te brengt gelnk In veter leven!! Café en boerderij verbrand. Door vonken uit een kookpot ontstond gis-f tcravond brand in het café Keizer te Bel- lingvvolde. Door den feilen wind sloeg bet vuur over naar de kapitale boerderij van den beer W. Vrioze. Ondanks assistentie van de Winsehoter brandweer, die met een motor- spuit. uitrukte, was tegen de vuurzee niets te beginnen. Café en boerderij zijn uitgebrand. Alleen de levende have en wat inventaris werden gered.

Schager Courant | 1941 | | pagina 2