STALMESTCIJFERS Dr. E. Hoekstra's Enkele Hoestpillen Zaterdag 26 A pril 1941 Tweede blad Uit onze Omgeving In het goud KENT GE Poldersche Prikjes en Preekjes Hooger gewaardeerd dan enkele Jaren geleden. VERKLEINT DE VERLIESKANSEN! Er is dit voorjaar heel wat ruige mest over het land gebracht, schrijft ons de rijkslandbouwconsulent, ïr. Lienesch, maar gelukkig is er ook nog zeer veel bewaard voor bemes ting in den nazomer. Bij stalmest is het weer steeds een vraag, welke waabde men er aan moet geven. Tegenwoordig is de waardeering van stalmest weer heel wat hooger dan voor enkele jaren terug. Helaas zijn we met de bewaring van stalmest en gier nog niet zoo ver als met de ensilage van gras. Bij het graskuilen toch is vrijwel iedei-e boer overtuigd van de groote verliezen, welke hij lijdt, indien niet gewerkt wordt volgens de nieuwe methode (finsche ensilage, toevoe ging van formasil e.d.). De stalmestbewaring gebeurt nog op zeer verschillende manieren en de verliezen welke daarbij worden gele- Ewaliteitsverbetering. Deze cijfers, afkomstig van hetzelfde be drijf, laten wel heel duidelijk zien welke kwaliteitsverbetering goed bewaarde mest kan ondergaan. Wel neemt gedurende de bewaring de totale massa af, maar dat is een reden temeer om oude mest in kleinere hoe veelheden per oppervlakte eenheid te strooien dan versche mest. Niet altijd zijn de kwaliteitsverschillen zoo groot als hierboven staat aangegeven. Men Deze cijfers hebben betrekking öp mest- monsters, welke uit de mestgroep genomen zijn. 00 —Waar de bewaring niet' volgens de regels der kunst heeft plaats gehad, moet men de stlkstofverliezen bij de gier toch zeker op 60 schatten! Wie de ruige mest niet op een goe de mestplaat netjes gesloten heeft opgestapeld, heeft ook in de vaste mest behoorlijke verliezen gehad en niet alleen aan minerale bestanddee- len maar vooral aan organische stof fen. Deze laatsten hebben groote waarde voor het behoud van een goede bodemstructuur en waar de luchttoetreding in de mest niet is- be lemmerd» wordt de organische stof snel geoxydeerd. Een goede luchtafsluiting van de nog aanwezige vaste mest kan men nog bevorderen door afdekking van de mestvaalt met een laagje grond. Daarnaast verdient het alle aanbe veling de gierkélder nog even te con troleeren op luchtdichtheid indien alle gier nog niet is uitgereden. Ten slotte nog enkele cijfers over de hoeveelheden minerale stoffen, welke men per ha geeft bij gebruikelijke bemestingen met gier, ruige mest' of gemengde mest. Bij een giertoediening van 10.000 liters per ha komt er op het land ongeveer 50 kg zui vere stikstof indien men over goede kelder- gier beschikt. Waar de meeste gier dit voorjaar een la ger gehalte heeft dan 0.5,% zal de hoeveel heid stikstof per ha niet veel meer zijn dan 30 a 40 kg. Via gier geeft men vrijwel geen fosfor zuur. De hoeveelheid kali in 10.000 liter gier is ten naaste bij 100 kg zuiver kali-oxvd. over- j eenkomende met 2.5 baal kalizout 40 Dit is voor een snede kuilgras genoeg maar niet j voer het geheele weide-seizoen op licht land. Wie dit voorjaar ruige mest oo het hooi- i land heeft gereden naar 20.000 kg/ha moet rekenen op een effect dat overeenkomt met één tot twee balen kalkammonsalpeter. Hoe ruiger de mest was, des te minder zal het stikstofeffect zijn in de eerste maanden. Ten einde de hooioogst wat veiliger basis te ge- j ven is het zaak het nu nog overgebleven stroo van het land te halen en daarna nóg 1 een baaltje stikstof op deze perceelen te brengen. Wie dit niet kan doen zal er toch ver standig aan doen het stroo weg te harken. Uit bemestingsoogpunt heeft het, weinig waarde meer voor de komende hooioogst. Via een stalmestgift van 20.000 kg is on geveer 45 kg fosforzuur per ha gegeven. Hoe wel dit. fosforzuur niet direct ter beschikking zal komen is het toch een hoeveelheid welke ongetwijfeld een gunstigen invloed heeft. De kaligift. via vaste mest is onder deze omstan digheden nog altijd 80 kg/ha. Bij het uitrijden van de oude mest in de a.s. zomer worden de .cijfers voor de hoeveel heden stikstof, fosforzuur en kali vrij- wat den, zijn van dezelfde grootte als'die welke optreden bij ensilage zonder v toevoeging! Dat mag niet zoo blijven. Sedert tientallen van jaren is de bouw van giërkelder en mestplaten al gepropageerd. Toch zijn er nog heel veel bedrijven waar men van deze elementaire hulpmiddelen geen gebruik maakt. De bewaring van gier in een goede lucht dichte kelder en de goede stapeling van de ruige mest op een on doorlaten de beton plaat dienen nu toch algemeene toepassing te krijgen. De provincie Noord-Holland heeft een ge lukkig initiatief genomen door het, bekend maken van dè subsidie-regeling voor de gier- keldeivbauw. Laat men toch deze kans aanpakken om een blijvende bedrijfsverbetering op gemak kelijke wijze tot stand te brengen. Op het gemeentehuis zijn over de hier be doelde subsidieregeling nadere inlichtingen te krijgen. Teneinde nogmaals de aandacht op de stalmest en gier te vestigen geef ik hier nog enkele analyse cijfers van recente onderzoe kingen uit Noord Holland afkomstig. Ter verduidelijking dient nog te worden vermeld dat de cijfers betrekking hebben op mest- monsters van normaal geleide bedrijven, waar dus geen sprake is geweest van extra stal voedering e.d. Wel beschikte meti over prima hooi en kuilgras. lette bij de huidige schaarschte vooral op de percentages voor het fosforzuur, men kan daar z'n voordeel mee doen. Bij een gift van ongeveer 20.000 kg/ha versche ruige mest brengt men toch nog 40 kg/ha zuiver fosfor zuur naar het land! Cijfers uit de stalperiode 1940'41 kan ik hieronder meedeelen. In het algemeen is de kwaliteit van mest en gier in den afgeloopen winter gewonnen, heel wat minder. gemengde mest (versch) 0.32% 0.31% 0.07% 0.10% 0.18% 0.13% 0.40% 0.50% 7.2 6.3 gunstiger, zooals uit de analysen valt af te leiden. Men doet er dan verstandig aan de giften per oppervlakte eenheid kleiner te nemen en meer land te bemesten; bijvoor beeld al het gehooide land. Het eerst noodige is momenteel te trach ten de verlieskansen in de nog aanwezige meststoffen te verkleinen. Dit kan gebeuren door de afsluiting van de keldergier zoo goed mogelijk- te doen zijn en verder de mestvaalt zoo goed mogelijk te beveiligen tegen lucht- indringing. Een laagje grond op de vaalt is al het minste wat men moet doen. Het gaat hier om groote waarden! Per bedrijf is de zoo te besparen mestwaarde misschien niet zoó heel groot, maar voor, alle bedrijven ge zamenlijk is de winst gelijk te stellen met een waarde van duizenden guldens. ANNA PAULOWNA, 25 April 19il. Beste Reintje Wel, wat zeg van onze mannen. Gaan ook gymmen hè? Wat zullen we hier een kwieke m.enschen krijgenWie er alle maal m.eedoen weet ik nog niet, maar 'k. heb wel al een paar namen hooren noe- rtien van menschen, die den heelen dag op een stoeltje en met d'r neuzen in pa oerassen zitten. Die hebben zoo'n uur tje gymnastiek ook welnoodig.dat is goed voor de spijsvertering. Ze zullen ook wél naar de gymnastiekzaal in Breezand trek ken en ais ze sportief zijn, loopen ze er natuurlijk heen. Ik Hoop het, dan heb ben we er langs den weg ook nog wat aan. 'k Zie ze al stappen, met. vliegende vaandel en slaande trom. (en met d'r tong op Tt 'derde knoopsgat komen ze weerom). Zou 't ook niet wat voor een paar dikke kasteleins wezen? of krijgen die met hun sport op 't groene laken genoeg bewe- ging? Voor 't meedoen aan den optocht heen. en terug, zou t zeker een welkome ■aanvulling zijn. De dames gymnasten ze noemen zich tegenwoordig „Altijd Fithouden braaf stand. Eiken keer als ze gymmen, hebben ze reuze lol en dat is al heel. wat iri dezen tijd, nu er niet zooveel te lachen valt. Vrooïijk zingen ze het oude rijmpje van Vader van Alphen „Mijn leeren is spelenen gaan als een troepje uitgela ten hondjes en dartele lammetjes weer naar den huiselijken haard terug. Ma Windstreek is al zoo lenig gewor den, dat ze met. een groote zwaai d'r eene been' op 't stuur legt en zoo over den weg fietst (riat,uurlij ie kijkt, ze eerst goed of er geen manvolk in dr buurt is als ze dat kunstje uithaalt). Of ze qaat, niet op, maar achter het zadel op den bagagedrager zitten, net zoo als je de schooljongens wel ziet doen en dan maar trappen! De anderen doen dan onderweg nog wat aan Tèver-gymnastiek ev kunnen zoowat niet voort van 't lachen. Nee hoor 'k geloof, dat Jan het indertijd te zwart bekeek; die gymnastiek voor dames-se- niores" is een weldaad voor lichaam en gemoed"! SCHOORT ONVERKWIKKELIJKE VERGADERING VAN „DE LAATSTE EER". Als U het. hart tot spreken dringt, Zoo spreek! Mlaar wat gij spreekt of preekt of zingt, Hou steek! Nooit rake uw bol, wat zeng of zied. Van streek! P. A. de Génestét De begrafenisvereeniging „De laatste" eer" hield een goed bezochte jaarvergadering in „De Roode Leeuw". De voorzitter, de heer R. Wognum, wees er in zijn openings woord op, dat de vereeniging noodgedwon gen weer de oude karretjes van stal had moeten halen, toon de burgemeester toe stemming weigerde voor het gebruik van auto's bij begrafenissen. Gelukkig had „De laatste eer" in-1940 weer alle diensten tot volle tevredenheid kunnen verrichten. Een woord van dank werd gericht tot voor- looper, dragers en allen, die zoo nauwgezet hun plicht hadden gedaan. Notnlen en Jaarverslag. De notulen werden onder dankzegging aan den secretaris, den heer C. Koel. on veranderd vastgesteld. Uit het jaarverslag stippen wii het volgen de aan. Het ledental was met 55 toegeno- nomen en bedroeg 810. Het aantal gezims- lwofden was van 297 terugge.loopen tot 290. Ter aarde besteld waren 9 leden en 15 niet-leden. Het gebruik van auto's had men moe ten staken. Een paar der aanwezigen gaven hierover hun bevreemding te kennen: zou in Schoorl niet mogen, wat elders wel gebeurt? Aan het einde van het. onverkwikkelijke debat, dat hierover ontstond, zegde de voorz. toe, dat de zaak in bestuursvergadering nog eens zou worden behandeld. Financiën. De ontvangsten hadóen bedragen f 2441.48. waaronder een batig saldo van het voorafgaande jaar van f 1228.04 en f 833.68 aan contributiegelden. De uitgaven bedroegen f 1270.35. zoodat er een voordee- !i.g saldo was van f 1171.13. De vereeniging bad dus in 1940 een financieel nadeel van f 56.91. Enkele posten gaven aanleiding tot kri tiek en discussie. Een der leden kon niet goedvinden, dat bestuursleden „salaris" genoten, anderen daarentegen zouden voor al den penningmeester gaarne een hoogere tegemoetkoming uit de kas zien toegekeno. Aanmerking werd er verder on gemaakt, dat de vereeniging geen vast tarief had voor alle van haar gevraagde diensten. De heer Fr. Mosk zou het toejuichen, dat er niet slechts voor de leden, maar ook voor de niet-leden een uniforme rege ling' werd getroffen, zoodat geen gemar chandeer mogelijk was. De voorz. zegde toe. met het bestuur te zullen óverleggen om te komen tot zoo'n regeling. Naóat de kascommissie bij monde van den heer W. Sevenhuijsen rapport had uitgebracht, werd de penningmeester, de heer J. Hoogland, gedechargeerd. Tot leden van de financiöele commissie voor 1941 werden benoemd de heeren Fr. Mosk. bestuurslid. W. Sevenhuijsen (oud lid) en C. Schoen (nieuw lid). Bestuursverkiezing. Aan de beurt van aftreden waren de heeren C. Jonker, G. Duinmeijer en, A. Nottelman. Allen werden bjj acclamatie herkozen. De voorz. deelde iets mede omtrent de voor dragers en voorlooper te betalen loon- Wat meer reuring langs den weg kan er' tegenwoordig best bij, want 't is hier nou erg stil. Auto's zie je haast niet, paarden wat meer, en je trapt en fietst daardoor geregeld, irf wal de Egmonder en Zandvoorter jongentjes vroeger, zoo dra 'l er lag, in een zeepkistje op een on derstel van een ondèn kinderwagen schepten om het naar de duinaardappel veldjes te brengen. Misschien doen se het nou wel weer en dan kunnen we nis al tijd zeggen, er is niets nieuws onder de zon. Wal hier ook een verschijnsel van de zen tijd is; Je ziet soms zoo maar een man met z'n vrouw gearmd loopen. Dat gebeurde hier vroeger nooit, hè? Stel je voor, dat je je eigen man een arm gaf en samen een stukje ging loopen. Ze zou den gauw over t ondergordijntje ge gluurd hebben en gezegd: „Wat is 't an"! Gek is dat eigenlijk hè, dat we haast nooit eens een eindje wandelen, zoo man en vrouw samen. Een enkele dan uitge zonderd. Nóu heb je hier niet zooveel wandelpaden, 't is waar, maar je kon toch evengoed wel eens een paar wegen om-kuierenWeet je waar ik 't wel eens zagTn Breezand. Maar dat zit vast in de Zuienaars. die zijn dat Zondags zoo gewend, geloof ik. Nou. je begrijpt, nis ie hier zoo'n niet meer heel jong stelletje midden op den dag langs de Molenvaart ziet loopen gearmd en wel dus, dan zijn dat geen echte Polderschen maar Hel derschen. want Pa en Moe samen van Breezand naar de Sluis loopen dat is toch zeker een Zuienaar te erg. Omge keerd kan't natuurlijk nog minder. Zeg non zelf: Van de Sluis naar Breezand is toch zeker veel verder dan van Breezand naar de Sluis. Dat is altijd zoo geweest en dat blijft zoo. Wanneer komen wij eigenlijk in Breezand? Zoo eens in de vijf iaar gaan we eens te gast naar een oude kennis, die naar dien hoek vertrokken is. Naar de bollenvelden? Dat laten we aan Helderschen, Schaqenaars en andere belasting (reep.6 en 18 cent per keer) en dankte de gewezen dragers Wognum Snr. en Wognum Jnr. voor de bewezen dien sten. De ledige plaatsen zullen worden in genomen door W. Oostindië en Alb. Duin meijer. De heer C. Koel bracht verslag uit van de laatstgehouden bondsvergadering, waar op onder meer was meegedeeld, dat het personeel verzekerd moet zijn, en dat. er winst- en loonbelasting zal moeten worden betaald. Bij het begraven van leden uit een gemeente, waar geen vereeniging be staat, zal „De laatste eer" de meerdere kosten niet hebben te vergoeden. De rondvraag leverde niets bijzonders op. waarna de voorzitter deze vergadering met haar vele onverkwikkelijke momenten sloot. ZIJPE T ZAND. Het eohtpaar de Wit—Zuurbier. (Foto Pater). Op 5 Mei hopen twee bekende dorps- genooten hun gouden echtvereeniging te vieren. Hier zijn ze: de heer W. de Wit en zijn vrouw J. de Wit—Zuurbier. De Wit is 74 jaar, zijn vrouw 72 en bei den genieten nog een zeer goede gezond heid. Ongeveer 30 iaar heeft de Wit op een boerderij aan de Kolksluis gewoond. Hij is buitengewoon vroolijk door het, leven gegaan, is verscheidene jaren voorzitter geweest van Polder ,,'t Hoekje" en is bij na «40 jaar voorz. geweest van de hard draverij vereen., waarvan hij thans nog eerelid is. Wij wenschen de familie een prettigen dag. BURGERLIJKE STAND. Van 18 t.m. 24 April 1941. Geboren: Petronella Wilhelmina. d. v. Mar- tinus Matttheus Antonius Janssen en Ge- rarda Margaretha Ligthart. Cornelis Johan- nes, z. v. Norbertus Johannes Kraakman en Geertruida Elisabeth Groot. Ondertrouwd: Pieter Appel. 24 jr.. veehou der, te Schagen en Martha Marees, 19 jr. zonder beroep, te Zijpe. Getrouwd: Cornelis Commandeur, 40 jr.. arbeider luchtbeschermingsdienst en Geer- truda Maria Baars, 35 jr., zonder beroep beiden te Zijpe. Overleden: Klaas Bos, 71 jr., echtgenoot van Jannetje Vrie3. Pieter Houdewind, 74 jr. echtgenoot van Elizabeth Bruin. LANGEND1JK WANNEER LANGENDIJK ééN GEMEENTE? In de- kringen van de gemeentebesturen wordt er nu op gerekend, dat de vereeni ging der Langendijker gemeenten niet met 1 Mei a.s. zal geschieden. Zonder iets po- nieuws gierig en over, maar daar gaan wij toch niet naar kijken. Niks hoor! 'k Had t straks over een verschijnsel van dezen tijd. In de Molenvaart, is er nog één. 'k Heb het je nog nooit verteld, geloof ik, maar vooral tusschen de Drie- bruggen en de Zandvaart liggen zooveel schepen, dat het wel het Heldersche ka naaltje lijkt. Wonnscheepjes van allerlei soort en naam. Kleine jachtjes met ka juit, een gewone visschersschuit aan de Van Ewijcksluis liggen daarvan nog veel meer) zolderschuiten, een beetje scheef gezakt, met getimmerten, die je aan de arke Noach's doen denken, enz. De Trek vogel. Morgen gaat t beter, Holiday of Vluchteling heelen ze bijvoorbeeld. De laatste naam zegt je zeker al genoeg. Er wonen Helderschen in die, al gingen ze tiit de stad weg, toch graag eigen baas hieven. Over 't algemeen verhoogen die bootjes ons landelijk schoon nu juist niet. Maar je kunt ie zoo levendig voorstellen, dat de m.enschen zich den koning te rijk voelen, dat ze toch hun beenen onder eigen'tafel kunnen steken al is 't vanzelf vaak vreesetijk behelpen op zoo'n schuit je. Wat zullen ze geschrokken zijn, van dat krantenbericht, dat t kampeeren in tenten en 't overnachten in bootjes zou vallen onder het verbod om tusschen 12 e.n 4 uur 's nachts buitenshuis te wezen. Tn den trein wisten ze me te vertellen, dat daarom het slapen in die schuitjes al verboden was: Maar ik, heb er niets m.eer van gehoord. Toen ik 'ter trouwens met Jan over had. zei die. dat er wat over in het blaadje van den Wielrijders- bond had gestaan. Ze zouden probeeren een soepele toepassing te krijgen en 't zal dus voorloopig wel bij afwachten blij ven, wat dat oplevert. Voor deze men schen is t. „kampeeren" zeker geen pret je en hun boot toch eigenlijk hun (tijde lijk) huis. Of zouden alle schippers ge zinnen dan ook niet meer in hun roefje mogen slapen? Nee, dat geloof ik niet Te gebruiken bij hoest, kinkhoest, pijnlijke keel en bronchitis. In al die gevallen bren gen die pillen bij flink gebruik een spoedig succes. Hebt ge kou gevat en hoest ge sterk, eebruikt de HOEKSTRA-HOESTPILLEN, 3 maal daags 4 tot 7 stuks en spoedig zult ge verlichting bemerken. Bij den kinkhoest der kinderen voorkomen deze pillen het be nauwde langdurige hoesten. Is men er spoe dig bij. dan zijn 3 maal daags 2 stuks vol doende., Voor heeschheid, schorheid, pijnlijke keel móet men de pillen om de 2 uur inne men. telkens 1. 2 of 3 stuks. In gevallen van bronchitis kunnen de pillen om het kwartier worden ingenomen: 1 of 2 tege lijk. De goede werking van deze pillen is niet tijdelijk, maar blijvend, daar zij niet enkel slijmoplossend. dus verzachtend wer ken. doch de ziektekiemen dooden en de ontstoken slijmvliezen genezen. Vandaar het groote succes dat deze pillen steeds hebben. F L58 per flacon, inhoud 250 pillen, met ge bruiksaanwijzing". Verkrijgbaar bij alle Dro gisten en Winkeliers, welke Drogist-artikelen verkoopen. sitiéfs te weten, wordt nu 1 Juni als da tum van vereeniging genoemd. Ook ten opzichte van den toekomstigen burge meester, secretaris en ontvanger Verkeert men nog altijd in het onzekere. Er worden wel namen genoemd, doch een goede bron verzekerde ons. dat dit alles slechts ge ruchten zijn. Het. is intusschen, wat den datum betreft, wel heel anders geloopen, dan men aanvankelijk veronderstelde. De haast, welke werd gemaakt met het uit brengen van advies door de gemeenteraden, gaf voedsel aan de veronderstelling, dat de vereeniging met 1 Januari zou geschieden. We zijn inmiddels 4 maanden verder. We mogen dan ook verwachten, dat het nu toch wel niet lang meer zal duren, wat zeer ze ker gewenscht is. omdat in de verschillen de gemeenten de uitvoering van dringende zaken wordt uitgesteld in afwachting van de vereeniging. ZU1DSCHARWOUDE HET WERK VOOR DEN NIEUWEN WEG IN DEN KOOG. Men is thans druk bezig met de* verschil lende werkzaamheden voor den nieuwen weg in de Koog. Het brugdek van de „roos ter" is opgeruimd, de ondergrond wordt op geruimd om die brug door een breedere te vervangen. De wegwerkzaamheden zijn ook begonnen, zoodat nu alles een ander aan zien begint te krijgen. Een en ander wijst er op, dat het.daar aardig zal opknappen. Alleen is het jammer, dat het café van den. heer Kramer niet wat achteruit kan worden geplaatst; als het voorste gedeelte kon ver dwijnen, zou dat voor de veiligheid van het verkeer zeker een verbetering beteekenen. Reeds nu is het duidelijk op te merken, dat de gemeenteraad een goed besluit heeft genomen door het perceel van den heer Kliffen aan te koopen, waardoor het. uitzicht veel beter zal worden, terwijl de Achterburg gracht daar ter plaatse kan worden ver breed. Enkele ingezetenen,, wier uitzicht hunner woningen wordt belemmerd door het.urinoir ten Z. van het café De Roode Leeuw, hebben een verzoek aan het gemeentebestuur ge richt om dat op te ruimen. We vernemen, dat,het in de bedoeling ligt, dit inderdaad te doen en het naar het brandspuitgebouwtje te verplaatsen. Ook dat zal een verbetering be teekenen. Zuidscharwoude wordt in de toe komst nog een mooi dorp. hoor. dat het verbod zoo uitgelegd zal worden. Ttisscheribeide sta je er anders wel eens voor, hoe soms vastgehouden wordt aan wat iemand eenmaal in z'n hoofd ge haald heeft. Je hebt b.v. van die men schen, die zeggen na den schoonmaak of Paschen stook ik niet meer en het dan niet meer doen ook, al is 't misschien kouder dan vele dagen van middenwin- ter. Nou begrijp ik zoo iets niet. Ja, als er geen kolen zijn. is 't erg genoeg, dan ben je er natuurlijk uit. Maar anders laat ik bij mij thuis het stoken van de kou afhangen en niet van den kalender. Natuurlijk doe je zoo zuinig mogelijk an. Kan je wat overhouden voor 't volgende jaar. dan probeer je dat. Maar om daar voor nu al in de kou te gaan zitten? Tk beklaag de stumperds. die 't van de week zonder kachel moesten stellen. Wat was 't gemeen koud hè? De kinderen kwa men verkleumd uit school, Tk kreeg een venter aan de deur, die zei, dat ze in Breezand mopperdenomdat de verwar ming voor de bioscoop wel aan was, maar voor de school niet. Dat zou de omgekeerde wereld zijn hè? Kleine hinde ren, die er werken, moeten in de kou en groote menschen, die er voor hun plezier zitten in de warm te. Maar ja, of het zoo precies is, weet ik niet, de menschen praten soms zóo veel. 'k Hoop, dat het morgen mooi weer is, want dan wil ik nau toch wel eens naar de bollenvelden in Breezand. Niet, dat 4 ik geloof, dat er zooveel te zien zal zijn, dat heb ik laatst wel gemerkt, toen we naar de bioscoop gingen waar ik je al over schreef. Nee. 't was lang niet alle.- maal meer bollenveld waar we zoo on derweg langs kwamen, maar in dezen tijd al mooie, stukken groen land, van bollen in blad te zien en wat er dan verder aan narcissen en hyacinten bloeit, al is het ook veel minder dan vroeger, daar wil ik graag weer eens van genieten, 't Le ven is toch al zoo weinig fleurig, dat ik er echt naar verlang die frissche kleuren weer eens te zien en me te overtuigen dat het werkelijk voorjaar wordt. Als je zin hebt, kom dan over rlan gaan we samen. Dirk vindt het wel goed. dat je er eens uitbreekt en anders neem je hem mee. In afwachting dvs. je Stijntje. Analysen stalmestmonsters seizoen 1939—'40. Versche 4 maanden jaar oude 1 jaar oude grupmest oude mest ruige mest ruige mest Stikstof 0.3!) 0.56 0.68 1— Amm. stikstof 0.11 0.12 0.25 0.005» Fosforzuur oplosbaar in zuren 0.20 0.28 0.21 0 02 Kali oplosbaar in water 0.26 0.45 0.76 1.50 Organische stoffen 8.8 9.9 12.2 11.9 Analysen stalmest en gier winter 1940—'41. versche gter versche grupmest Totaal stikstof 0.52» 0.51» 0.33% 0.43% Amm. stikstof 0.44» 0.45% 0.04» 0.07» Fosforzuur oplosbaar In zuren 0.02% 0.02» 0.23% 0.20» Kali oplosbaar in water 1.15» 1.15» 0.15» 0.40» Organische sloffen 1.4 1.5 82 S.5

Schager Courant | 1941 | | pagina 5