BONNEN die deze week gelden Pas van Thermopylae genomen De distributie van' melk .Branie' ie Alkmaar. Zaterdag 26 April 1941 Derde blad Dnitsch weermachthericht Portsmouth opnieuw bestookt. Woonwijken van Kiel bescha digd. Twee duikbooten niet te ruggekeerd. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: In Griekenland is de pas van Ther mopylae door een omvangrijken aan val genomen. Daarmede is de vijand uit een bijzonder sterke, sedert lang gefortificeerde verdedigingsstelling verdreven. Aan dit succes hebben bergtroepen weer een groot aandeel. Door voortdurende aanvallen op schepen concentraties in de Gricksche wateren heb ben formaties gevechtsvliegtuigen en stuka's ook gisteren den vijand zware verliezen toe gebracht, Ten westen van het eiland. Thor- mia brachten zij een koopvaarder van 6000 brf. tot zinken en plaatsten elders op drie groote schepen bonjyoltreffers. Naar reeds in een extra bericht is bekend gemaakt, heeft het luchtwapen Woensdag bovendien vijf transportschepen en materi aalschepen van 21.600 brt.. in totaal tot zin ken gebracht en 11 andere schepen bescha digd, waarónder een torpedojager en twee hulpoorlogsschepen en wel zoo zwaar, dat zij niet meer gebruikt kunnen worden voor de inscheping van het Britsche expeditie corps. Bij aanvallen op het vliegveld Argos wer den twee vijandelijke vliegtuigen neerge schoten en 36 vliegtuigen, benevens talrijke auto's op den grond vernield. Een viermo torige Britsche vliegboot. werd in een ha ven van het eiland Salamis in brand ge schoten. Een oorlogsschip, dat in overzeesche wa teren opereert en reeds gemeld had, dat het 20.000 brt. tot zinken had gebracht, heeft nog 30.000 brt. vijandelijke scheepsruim te vrnietigd. Bij gewapende verkenningsvluchten, die zich gisteren over een groot deel van het Britsche eiland uitstrekten, heeft een ver kenner met grooten actieradius een Brit- schcn jager van het type Spitfire neerge: scholen. In den afgeloopen nacht bestook ten gevechtsvliegtuigen de oorlogshaven Portsmouth weer succesvol met brisant- en brandbommen. In de haveninstallaties ont stonden nieuwe verwoest tin gen en ver zicht bare branden. Andere luchtaanvallen richt ten zich op voor den oorlog belangrijke doe len aan de Britsche oostkust. Gevechtsvlieg tuigen brachten ten oosten van Dudee drie koopvaarders van 14.000 brt. in totaal van een convooi tot zinken en beschadigden ten L oosten van Sunderland een groot schip. Toen de vijand overdag en in de avond- uren de kust in de bezette gebieden nader de. haalde marine-artillerie twee vliegtui gen omlaag en jagers en luchtdoelartillerie ieder een. Lichte zeestrijdkrachten schoten op de Noordzee een vijandelijk vliegtuig neer. De vijand heeft in den afgeloopen nacht een inval gedaan in het Noordduitsche kust gebied en o.a. bommen op woonwijken in de stad Kiel laten vallen. De branden, die al dus ontstaan waren, konden snel worden gebluscht. Oorlogseconomische of militaire schade is nergens ontstaan. De aanvallen eischten eenige slachtoffers onder de burger bevolking. Een nacht jager bemand door luitenant Voelkers (commandant en bestuur der), feldwebel Biehne (marconist) en feld- webel Guertner (boordschutter) schoot bin nen drie kwartier vier vijandelijke gevechts vliegtuigen van het type Bristol-Blenheim neer. De Duitsche marine heeft sedert het be gin van den oorlog 872 vijandelijke of in dienst van den vijand varende koopvaarders met. een totale tonnage van omstreeks 1.900.000 brt. opgebracht of in bezette ha vens in beslag genomen. De duikbooten onder leiding van hüte- nant-terizee eerste klasse Kretschmer en kapitein luitenant-ter-zee Schepke zijn niet teruggekeerd van de vaart naar den vijand. Beide schepen hadden groot aandeel aan de vernietiging van vijandelijke convooien, die onlangs onder zeer moeilijke omstandig heden voltrokken werd, en zij hebben bij die gelegenheid hun totaal resultaat aan zienlijk verhoogd. Luitenant-ter-zee eerste klasse Kretschmer heeft thans behalve drie vijandelijke torpe dojagers waarvan twee gedurende zijn laatste onderneming in totaal 313.611 brt. waaronder de hulpkruisers Laurentic, Pat- roclus en Forfar tot zinken gebracht, ka pitein luitenant-ter-zee Schepke 233.971 brt. vijandelijke scheepsruimte. Deze beide com mandanten, wier buitengewone verdiensten in den vrijheidsstrijd van het Duitsche volk erkend werden door het eikenloof, behaoren de bij het ridderkruis van het ijzeren kruis hebben met hun dappere bemanning onver gankelijke lauweren verworven. Een deel der bemanning onder wie' luitenant-ter-zee eerste klasse Kretschmer is in gevangen schap geraakt. Ifaliaanscb weermachthericht Bezetting van Noord Epirns gaat verder. Het Italiaansche weermachtbericht num mer 324 luidt als volgt: Onze troepen zijn bezig in Griekenland ge heel Noord-Epirus te bezetten. Luchtforma- ties hebben talrijke vlooteenheden gebom bardeerd, welke gemeerd lagen in de baai van Soeda op Kreta. In de eerste uren van den ochtend van gisteren hebben vijandelij ke vliegtuigen het eiland Rhodos gebombar deerd. In Noord Afrika aan het front van To- broek bedrijvigheid van onze patrouilles. In den nacht van 23 op 24 April heeft de vij and een nieuwen aanval op Tripolis gedaan zonder slachtoffers te maken: eenige schade. In Oost Afrika zijn ten Zuiden van Dessie op belangrijke strijdkrachten van den vijand energieke tegenaanvallen gedaan door onze troepen. De vijand leed onder het vuur van onze artillerie zware verliezen. Ten Oosten van Gambela en in de zóne der meren zijn gevechten geleverd, die voor ons gunstig zijn afgeloopen. Een rantsoen Is 1% Hter melk. De secretaris-generaal van het departe ment van landbouw en visscherij maakt het volgende met. betrekking tot de distributie van melk bekend. Het is gebleken, dat op de met „een rant soen melk" gemerkte bonnen in sommige ge vallen slechts een kwart liter melk is afge leverd. De aandacht wordt er op gevestigd, dat een rantsoen melk 1% liter bedraagt. Te gen afgifte van bovenbedoelde bonnen kan dus dezelfde hoeveelheid worden gekocht als tegen afgifte van een bon van de melkkaart. Ook de met „een rantsoen melk" gemerkte bon, welke onbeperkt geldig is, kan iederen dag worden afgegeven aan den melkleveran- cier, die desgewenscht de volle hoeveelheid van 1% liteb ineens, dan wel in gedeelten aflevert. De distributie van vaste brand stoffen. De secretaris-generaal van het departe ment van handel, nijverheid en scheepvaart vestigt er de aandacht op, dat, ten aanzien van de distributie van vaste brandstoffen niet de regel geldt, dat de betreffende bon nen bij het afleveren der goederen door den kooper afgegeven en door den verkooper in ontvangst genomen moeten worden. Voor vaste brandstoffen geldt hetgeen ook is bepaald voor de aflevering van melk, na melijk, dat de bonnen vóór of gelijktijdig met de aflevering der goederen aan den ver kooper moeten worden ter hand gesteld. Nabi/ den historischen Accijnstoren te Allennaar is een groot werk ie uit voering Reeds meer dan een half jaar Is men bezig met den bouw van twee bruggen, nl. de Willembrug en de Turïmarktbrug (Pax-Holland) Engelsche luchtaanval op ons land Machine ge weer vuur op arbeiders geopend. Van 'Engelsche luchtaanvallen is niets bij- zondeirs te vermelden. Slechts valt te betreu ren ,d|at uit een Engelsch vliegtuig machine- geweervuur op arbeide.rs werd geopend, van wie eir 10 gewond werden en 3 naar een zie kenhuis moesten worden gebracht DE ORGANISATIE VOOR HET BEDRIJFS LEVEN. Dq/ organisatie-commissie voor het bedrijfs leven heeft den heer D. W. Lefeber te Lisse, die door genoemde commissie was benoemd tot adviseur voor het organiseeren van den groothandel in bloembollen, op diens ver zoek wegens gezondheidsredenen van zijn funictie ontheven. Jij, knul van de straat met je klep'rende klompen, Je pet nonchalant en verkeerd op je bol, Je» kleurlooze haren verward voor je oogen, die glins'tren van plannen, van pretlust en lol. Jij, knul van de straat, met je snioez'lige blouse, Die slobberig hangt om je magere lijf, Jie raaf'lige broek, met een rjem saamgebonden, Als knellende touwen, zoo krap en zoo stijf. Jij, knul van de straat met je schreeuwende stem en Je rake gezegden, zoo fel en rauw, Ie lachende snuit en je oolijke oogen, Die schijnen te vragen: Wat hindert dat nou? Jij, knul van de straat met je tien, ellef jaren Een kind in je laten, ëen kind in je doen, Jij wordt zoo veroordeeld door grootere menschen, JWant a 1 wat je doet is ver buiten fatsoen. Jij, knul van de straat (ja, dat zeggen de menschen), Je groeit toch vast op nog voor galg en voor rad. Je bent een mislukk'ling, zegt leelijjce woorden, Je jokt en Je steelt! Kleine knul, wist je dat? Jij, knul van de straat, met je branie-allures, Jij heerlijke deugniet, jij oolijke vent, De menschen, die praten omdat ze niet weten Wat of jij van binnen voor branie-man bent. Gré de Reus. De Ned. Hervormde Kerk te Wageningen is thans volledig gestut}, zoodat het gevaar voor instorten voorkomen is. Het terrein rond het bouwwerk wordt geëgaliseerd in afwachting Yan de restauratie (P«x-Holland) OM UIT TE KNIPPEN. Broodbonnen 14: geldig van 28 April tot en met 4 Mei (niet, gebruikte tot en met 11 Mei, echter niet in res taurants e.d.) Elke bon geeft recht op het koopen van 100 gram brood of één rantsoen gebak. Bloembonnen 7: geldig van 21 April tot en met 18 Mei. Elke bon geeft recht op het koopen van naar keu ze, 35 gram tarwemeel, tarwebloem, roggemeel, roggebloem, of zelfrij zend bakmeel of 50 gram brood of een half rantsoen gebak. Een rantsoen „gebak" is voor koek (ontbijtkoek) minimum 160 gram; voor speculaas 140 gr.; voor andere koekjes 200 gr.; voor biscuits en wafels 90 gr.; voor beschuit 75 gr.; voor cake 300 gr.; voor taart 600 gr.; voor gebakjes 600 gr.; voor gevuld groot korstgebak (boterletter e. d.) 500 gr.; voor gevuld klein korstge bak (amandelbroodjes e.d.) 400 gr. Boterbonnen 13 en 14: geldig van 21' April tot en met 7 Mei (niet ge bruikte tot en met 10 Mei). Elke bon geeft recht op het koopen van 250 gram boter. Vetbon 13. geldig van 21 April tot en met 7 Mei (niet gebruikte tot en met 10 Mei), rechtgevende op het koopen van 250 gram boter of mar garine of 200 gram vet. Vetbon 14: geldig van 21 April tot en met 7 Mei (niet gebruikte tot en met 10 Mei), rechtgevende op het koopen van 250 gram boter of mar garine. Melkbon 14: geldig van 28 April tot en met 4 Mei, rechtgevende op het koopen van 1% liter melk. Bonnen 13 Vleesch (vleeschkaart): geldig van 21 April tot en met 30 April (niet gebruikte tot. en met 4 Mei). Elke bon geeft recht op het koopen van 100 gram vleesch of één rantsoen vleesch waren. Bonnen 13 Worst, Vleeschwaren, (vleeschkaart): geldig van 21 April lot en met 30 April (niet gebruikte tot en met 4 Mei) rechtgevende op 't koopen van één rantsoen vleesch waren. Het rantsoen vleeschwaren be draagt 75 gram voor gerookt- of gekookt varkens-, rund-, kalfs-, paarden- of schapenvleesch en voor gerookte worstsoorten, 100 gram voor gekookte worstsoorten, rolpens en knakworst, 125 gram voor leverartikelen, tongenworst en nierbrood en 150 gram voor bloed worst. Bon 18. rechtgevende op het koopen van 50 gram thee of 125 gram kof fie, indien voorradig, of 250 gram koffiesurrógaat, verlengd tot en met 11 Mei. Bon 21: rechtgevende op het koo pen van één kilo suiker, geldig van 14 April tot en met 11 Mei. Bon 23: geldig van 21 April tot en met 18 Mei, rechtgevende op 't koo- pon van naar keuze 250 gram rijst, rijstemeel, rijstebloem, rijstgries of gruttemeel. Bon 24: geldig van 21 April tot en met 15 Juni, rechtgevende op het koopen van naar keuze, 250 gram havermout, havervlokken, haver- bloem, aardappel meel vlokken,, gort, gortmout of grutten. Bon 25. geldig van 21 April tot en met 15 Juni. rechtgevende op het koopen van naar keuze 250 gram gort, gortmout of grutten. Bon 26: geldig van 21 April tot en met 15 Juni, rechtgevende op het koopen van 100 gram vermicelli, spaghetti of macaroni. Bon 27: geldig van 21 April tot en met 15 Juni, rechtgevende op het koopen van naar keuze 100 gram maizena, gricsmeel, sago of aardap pelmeel of een hoeveelheid pudding poeder of puddingsauspoedcr, ten hoogste bevattende 100 gram zet meel. Bon 28: geldig van 21 April tot en met 11 Mei, rechtgevende op het koopen van 500 gram bruine boo- nen of capucijners of, indien voor radig, groene erwten. Bon 29: rechtgevende op het koopen van naar keuze 150 gram toilet zeep (nieuwe samenstelling), 120 gram huishoudzeep, 200 gram zachte zeep (oude samenstelling), 150 gram zachte zeep (nieuwe sa menstelling) 300 gram zachte zeep- pasta. 250 gram zeeppoeder of 600 gram waschpoedcr, geldig van 28 April tot en met 31 Mei. Voor zoover voorradig mag nog geleverd worden 125 gram zeepvlok ken, 250 gram zelfwerkende wasch- middelen of 200 gr. vloeibare zeep. De wasscherijen moeten voor elke 20 kg. droog waschgoed één bon 29 in ontvangst nemen. Bonnen 64 en 74: geldig v.an 21 April tot en met 4 Mei (niet ge bruikte tot en met 18 Mei). Elke bon geeft recht op het koopen van 100 gram kaas. 8on 85: geldig van 28 April tot en met 4 Mei (niet gebruikte tot en met 11 Mei, echter niet in restaurants e.d.), rechtgevende op het koopen van één ei. Bon 8 (hondenbroodkaart): geldig tot en met 30 April, rechtgevende voor de groepen 1. 2. 3, 4. 5 en 6 op resp. 10 Kg.. 10 Kg.. 8 Kg.. 5 Kg.. 4 Kg. en 3 Kg. hondenbrood. Bon 8 (kattenbroodkaart); geldig tot en met 30 April, rechtgevende op het koopen van 1 Yz Kg. katten brood. Scheerzeepbon 117: geldig tot en met 30 April, rechtgevende op het koopen van 50 gram scheerzeep of één tube of één pot scheercrême. Petrolenmzegel „periode 10": geldig van 21 April tot en met 15 Juni, rechtgevende op het knopen van 2 liter petroleum. Brandstolfenbonnen nummers „15, 16 en 17 haarden, kachels", „35 t.m. 41 centrale verwarming", „brand stoffen. één eenheid, vijfde periode" en .cokes, één eenheid, vijfde peri ode": verlengd tot en met 30 April. Elk der bonnen geeft recht op het koop van één eenheid vaste brand stof. 1 eenheid is 1 hl. (max. 75 kg.) anthraciet, steenkolen, industrie- of eierbriketten, of 2.5 hl. kolenslik, of 2 hl. (max. 100 kg.) cokes (ook gascokes) of 110 kg. bruinkoolbriket ten, of 450 stuks (200 kg.) bagger- of 300 stuks (195 kg persturf, of 175 kg. fabrieksfurf of 200 kg. ove rige soorten turf. Zitting van Vrijdag 25 AprtL Een raar Zijper zaakje Van kool, peulvruchten en nog wat. Onrechtmatig ontslag? Z ii p e. DAT MOCHT NIET! Het zou een partij roode kool zijn, welke de vrachtrijder W. P. uit de Zijpe op 22 November van het vorige jaar vervoeren zou. Maar de man was er feitelijk zoo'n beetje ingevlogen, want het adres waar hij de kool zou Jaden, bleek niet zoo safe le zijn. Vader cn zoon S. hadden verd. ge zegd, dat hij maar binnen „bij de vrouw" ©en kopje thee moest gaan drinken, dan zouden zij de kooi wel netjes opladen. Zulks geschied zijnde, reed verd. welge moed weg. De thee had hem best gesmaakt en inwendig lekker verwarmd ook. Maar vér kwam de man niet. want omftreeks negen uur in den morgen door get. 0. B. die erg nieuwsgierig was naar verdachtes spiegeltje, aan de vrachtauto had gekeken. Dat was wel in orde. maar toegedekt onder een kleed, had de verbalisant een partij peulvruchten ontdekt, voor het vervoer waarvan verd. geen vergunning had. Maar ik wist ook niks van peulvruchten af, verzekerde verd. plechtig. De kantonrechter, mr. Boerrigter. vond het een heel raar zaakje, de vader be weerde namelijk, dat de zoon de peul vruchten had opgeladen en de zoon zei- de, dat .papa" het gedaan had. Daar zich vader, noch zoon ter terecht zitting aanwezig waren, vroeg de Ambt. van het O.M.. mr. Royaards, aanhouding van de zaak, om deze getuigen alsnog te hooren. De Kantonrechter vereenigde zich hier mede en dus zal deze zaak nog wel een staartje hebben; hetzij voor verd. hetzij voor vader en zoon. S c h a g e n. De schildersknecht J. G. L. uit Schagen had zijn patroon C. H. C. aldaar aange klaagd. omdat deze hem ontslagen had, zonder eenige dringende reden. De aangeklaagde patroon had niet de moeite genomen, om per trein of anders per fiets van Schagen te komen. En was d'er heelemaal geen reden voor, dat u e'r uit moest?, vroeg mr. Boerrigter aan get. Heelemaal niet. antwoordde deze. Heeft u lang zonder werk geloopen? in formeerde de Ambt. van het O.M. Acht weken aldus get. De Ambtenaar reguisitoir nemend, vond dit van verd. geen manier van doen en eischte f 25.boete subs. 15 dagen hech tenis. De Kantonrechter was milder in zijn oordeel en veroordeelde verd. bij verstek tot f 15.boete subs. 10 dagen gratis ver blijf achter de hocge muren. Z ij d e. BREEDE VRACHT OP EEN SMAL PAD. Een visschersman, wonende te Zijpe, luisterend naar den naam L. K., was op 15 April te Alkmaar aangehouden, om<dat hij op z'n fiets een vracht vervoerde die 65 c.M. te breed was. Hij vloog erin toen hij op den Helderschen weg fietste. Het was zoo moeilijk voor me. omdat het fietspad langs die weg erg smal is. zeide verd. Ja, maar het mag toch niet hoor! vermaande de Kantonrechter. De Ambt. van het O.M, eischte f 2.50 boete subs. 1 dag. Verdachte vond dit nog wel een 'beetje veel. Mr. Boerrigter liet zich echter dit maal niet vangen door dén lokkende» roep des vogelaars en veroordeelde verd. con form den eisch van het O. M. UITSPRAAK. De Kantonrechter wees schriftelijk vonnis in de zaak tegen G. St. uit St- Pancras, die de vorige week had terecht, gestaan, omdat hij een fiets van een Kocdijksche juffrouw had. hesprongen en veroordeelde hem des wege tót f 12.boete subs. 6 dagen.

Schager Courant | 1941 | | pagina 9