loosevelt moet laren wijn schenken! De huurder beschermd tegen willekeur DAGBLAD VOOR HOLLAND'S NOORDERKWARTIER Monument DUITSCH E R S dringen Athene binnen (oionel Lindbergh ütgeschakeld Aardappelen op den bon Verduisteren 8.59 uur De scholen op 1 Mei vrij? Laan. Schagen. Tel. 444 (2 lijnen). Netnummer 2240. HAANDAG 28 APRIL 1941. 85e Jaargang. No. 11480. Uitgave der N.V. Uitg.-Mif. „Hollands Noorderkwartier" Zijn verklaringen vaag geacht De verklaringen van Roosevelt over de onvooieering en den patrouilledienst wor- en door verschillende senatoren vaag ge- cht, Zoo zeide o.a. senator Nye, volgens Uni- jd Press, dat zij blijkbaar bedoeld zijn om et publiek zoo angstig te maken, dat het ereid is de eerstkomende stappen, die döor e regeering voorbereid worden, te accep- «ren. Naar Phalps Adams, een Washing- tonsche correspondent van de „New York Times" meldt, heeft Roosevelt in de persconferentie den indruk ach tergelaten, dat de Vereenigde Staten steeds dichter komen bij een open lijk conflict met de As-mogendheden. I Roosevelt heeft de krantenmenschen in de conferentie met zijn verholen aanduidingen en met elkander in te genspraak zijnde antwoorden op hun vragen volkomen van hun stuk ge bracht. De republikeinsche afgevaardigde Ball is B meening toegedaan, dat het de hoogste jjd is, dat de president het volk in zake de ivooieering klaren wijn schenkt. Hoe kan l volk zich een opinie vormen indien alle lichtingen daaromtrent zich in de handen n den president bevinden en het volk zelf jver geen enkele beschikt, zoo vroeg hij. Lindbergh uitgeschakeld. i Inmiddels heeft Roosevelt medegedeeld, rhet leger Kolonel Lindbergh, dien Roose- leen Amerikaansch pacifict noemde, niet er in actieven dienst heeft geroepen we- is zijn meening over den internationalen stand. Aan dit besluit zal de redevoering, waarin lindbergh enkele dagen geleden allerlei voor oosevelt minder prettige uitlatingen heeft wel niet vreemd zijn. Maatregel van sociale en maatschappelijke strekking Ontruiming slechts in bepaalde gevallen. Vorderingen tot ontruiming van een woning om een hoog eren huurprijs te krijgen worden afgewezen Charles Lindbergh. (Foto P.I.B.) De voorzitter der afdeeling New York van comité „Amerika veilig", John Flynn, Beft met betreking tot de uitingen van pre- dent Roosevelt tegenover kolonel Lindbergh .'rklaard, dat Lindbergh zich sinds hij voor ït voetlicht is getreden, wel vele aanvallen Beft moeten laten welgevallen, maar dat niemand behalve de president hem tot een verrader genoemd heeft. Het is hopen, dat Roosevelt over dit gemis aan tegenover een verdienstelijken Ameri- ian, spijt zal hebben, zegt hij. Het comité „Amei'ika veilig" staat hecht chter Lindbergh en heeft tot doel, het. Ame- kaansche volk van deelneming aan den af te houden. Italiaansche marineattaché ver trekt. Met het Spaansche s.s. Marqués Decomil- is Zaterdag de Italiaansche marine-atta- admiraal Lais, uit New Y'ork vertrok- Zooals hekend, had de Amerikaansche om zijn vertrek verzocht. UITSCHE WAARSCHUWING. Onder het opschrift „hij zoekt het gevaar" Karl Megerle in de Berliner Boersen Roosevelt. zelf de drijvende kracht ?r Amerikaansche propaganda, die de Ame- kaansche volksmeening voor het recht- Irëeksche- optreden van Amerikaansche en oorlogsschepen rijp moet Het zenden van koopvaarders en oorlogs der Vereenigde Staten naar de oor- 'gszone zou volgens Megerle een Ameri- aanschen aanval vormen, van welk feit de resident en het Amerikaansche volk zich verigens welbewust zouden zijn. "Het is derhalve tijd, vervolgt Megerle, te aan het woord van den Fuehrer, Gisteren, Zondag is van kracht gewor den een besluit van de secretarissen-gene raal van Justitie en Binnenlandsche Za ken, houdende bepalingen in verband met het eindigen van huur van onroerende goe deren. Door dit besluit zal het niet meer mogelijk zijn een huurder, door opzegging tot ontruiming van het gehuurde te dwin gen, teneinde een hoogeren huurprijs te krijgen. Oontruiming zal voortaan slechts in geval van wanbetaling, slecht gebruiken van het gehuurde, of in het geval wanneer de verhuurder het pand zelf wenscht te betrekken mogelijk zijn. Echter zal ook in deze gevallen de rechter beslissen. In de nieuwe verordening wordt o.a. ge zegd: (1) De verhuurder van een onroerend goed kan de ontruiming door den huurder of den gewezen huurder slechts vorderen. Wegens onbehoorlijk gebruik van het ver huurde goed. wegens ernstigen overlast, hem zelf of zijn huisgenooten aangedaan of wegens wanbetaling van de huurpen ningen, voortzetting van de huur niet van den verhuurder kan worden gevergd; De verhuurder het verhuurde goed zoo dringend voor eigen gebruik noodig heeft, dat van hem, de economische belangen en maatschappelijke behoeften van beide par tijen naar billijkheid in aanmerking geno men, voortzetting van de huur niet kan worden gevergd; De verhuurder het verhuurde goed noo dig heeft, ten einde te kunnen voldoen aan een verplichting, welke hem door eenig rechtsvoorschrift of door een beschikking van overheidswege is opgelegd. De verhuurder kan wegens achterstallige huur geen ontruiming vorderen, indien de wanbetaling, de economische belangen en de maatschappelijke behoef ten van beide partijen naar billijkheid in aanmerking genomen, als van geringe be- teekenis kan worden beschouwd. Minder dan een maand huur schuld telt niet in het algemeen. Indien de huurder met de betaling van een bedrag, hetwelk de over een maand verschuldigde huurpenningen niet over schrijdt. in verzuim is, wordt de wanbeta ling slechts idan als van gewicht be schouwd, waarneer daarvoor geen genoeg zame grond aanwezig was. indien de huur der met de betaling van een hooger bedrag in verzuim is, wordt de wanbetaling slechts dan als van gewicht beschouwd, wanneer van hem. de economische belangen en de maatschappelijke behoeften van beide par tijen naar billijkheid in aanmerking eeno men. tijdige betaling niet gevergd kon wor den. Voor zoover de wanbetaling niet als van gewicht wordt beschouwd, kan de rechter de wijze van betaling der huurpen ningen bepalen. De huurder kan na opzegging door den verhuurder of indien deze vordert, dat het gehuurde goed na geëindigde huur moet worden verlaten, den rechter, die bevoegd zou zijn van de vordering tot ontruiming kennis te nemen, verzoeken te verklaren: dat een eventueels vordering tot ontrui ming dient te worden afgewezen. Aan een uitspraak zijn in een latere ont- ruimingsprocedure beide partijen gebonden, tenzij een der partijen nieuwe feiten aan voert. Geen hooger beroep. Tegen rechterlijke beslissingen, gegrond op de artikelen 1 tot en met 3, staat hooger be roep noch beroep in cassatie open, met uit zondering van cassatie in he belang der wet. In alle gedingen tot ontruiming kan de rechter den huurder een termijn gunnen, bin nen welken deze het gehuurde moet hebben die verklaarde, dat wie gelooft Engeland te moeten helpen, één ding in ieder geval moet weten: ieder schip, met of zonder convooi, dat ons voor de torpedobuizen komt, wordt getorpedeerd." De president, zoo besluit Megerle, heeft de zer dagen verklaard, dat het Amerikaansche volk niet weet, hoe ernstig de toestand is. Hij wilde daarmee zegen, dat het Ameri kaansche volk nog niet rijp genoeg was voor den oorlog. De ernst van den toestand van Amerika bepalen echter niet de door Roose velt verzonnen vijanden en gevaren van bui ten af, maar alleen hij zelf. Wanneer de pre sident de Amerikaansche schepen eenige duizenden kilometers ver over zee moet zen den, opdat zij in oorlogszones komen, en hij dan zeggen kan „Goddank, thans is Ameri kaansch leven en goed bedreigd, dan weet men, wie de aanvaller is! ontruimd. In dat geval wordt de huurover eenkomst geacht tot het einde van dien ter mijn te hebben voortgeduurd. De rechter kan dezen termijn echter slechts eenmaal en wel met ten hoogste twee maan den verlengen. Het verzoek tot verlenging moet uiterlijk vier weken voor het verstrij ken van den eersten termijn van ontruiming worden ingediend. Wijst de rechter de vordering tot ontrui ming af of willigt hij het verzoek van den huurder in, dan wordt in geval van geëindigde huur, van het einde der huur gerekend, een nieuwe huurovereen komst geacht op dezelfde voorwaarden voor ombepaalden tijd te zijn gesloten. In eiken, stand van het geding tot ontrui ming of van een procedure, kan de rechter, voor zoover hem de economische belangen en maatschappelijke behoeften van heide par tijen naar billijkheid in aanmerking geno men, redelijk voorkomt, in overeenstemming met partijen de voorwaarden der oorspron kelijke huurovereenkomst aanvullen of wijzi gen, met name ook den huurprijs wijzigen, trent geldende voorschriften. Huurder geen gerechtskosten. Wordt een vordering toegewezen, dan zul len de kosten, tot de uitspraak van het von nis vallende, niet ten laste van den huurder worden gebracht Bovendien kan de rechter op verzoek van den huurder den verhuurder de verplichting opleggen, den huurder de noodzakelijke kos ten van verhuizing binnen de gemeente ge heel of ten deele te vergoeden, Indien hem zulks, gelet op de omstandigheden en de economische belangen en maatschappelijke behoeften van beide partijen naar billijkheid in aanmerking genomen, redelijk voorkomt. Op sociale en maatschappelijke gronden. In de dagelijksche persconferentie te 's-Gra venhage hebben prof. mr. A. H. M. J. van Kan, raadadviseur van het Departement van Justitie en dr. Körner van het. Rijkscommis- saiaat een uiteenzetting gegeven. In de getroffen regeling is zoowel een sociaal als een maatschappelijk motief te vinden. Men wil den economisch zwakkere tegen den verhuurder beschermen en het zou uit maatschappelijk oogpunt dwaas zijn, indien de menschen thans van woning zouden moeten wisselen, alleen omdat de verhuur der misschien een hoogeren huurprijs zou kunnen bedingen. Aan den anderen kant gaat men den huurder natuurlijk niet be schermen door dik en dun, zooals voldoen de uit het besluit blijkt. Het streven van de regeling is de bescher ming te houden binnen billijke en redelijke grenzen, zoodat ook met gegronde motieven van den verhuurder rekening kan worden gehouden en de bescherming zich bijv. niet uitstrekt tot gevallen, waarin de huurder zijn verplichtingen niet nakomt, het ver huurde misbruikt of den verhuurder over last veroorzaakt. Met ingang van heden, Maandag, is de distributie van alle soorten consumptieaardappelen ingegaan. Het rantsoen is vastgesteld op an derhalve kilogram per persoon per week. Kinderen beneden vier jaar zullen het halve rantsoen ontvan gen, personen die zwaren en zeer zwaren arbeid verrichten, kan een extra-rantsoen worden verstrekt. Het broodrantsoen is verhoogd. De geldigheidsduur van den brood bon is van zeven op zes dagen ge steld. Geen aardappelkaarten zullen worden uitgereikt aan personen, die uit eigen teelt of door aankoop tot eind Juni a.s. voor zich en hun ge zinsleden beschikken over ten min ste 15 K.G. aardappelen per persoon. Voor degenen die 15 K.G. of meer in voorraad hebben, doch niet per gezinslid over 15 K.G. beschikken, zal een met hun voorraad overeen komend aantal kaarten worden in gehouden. Niet of verkeerd opge ven van voorraad kan strafrechte lijke vervolging meebrengen. In restaurants behoeven geen bon nen voor aardappelen te worden afgegeven. In afwachting van de nit te rei ken aardappelkaarten zal de brood kaart voorloonig dienst doen. Daar toe zullen de twintig bonnen no. 15 van de broodkaart in de eerste week gezamenlijk recht geven op het koo- pen van anderhalve K.G. aardappe len. Voor nadere bijzonderheden zie men pagina 2 van het eerste blad. voor Nederlandsche gesneuvelden onthuld Indrukwekkende plechtigheid bij de Haagsche schouw. Onder zeer groote belangstelling heeft Zaterdagmiddag nabij de Haagsche schouw, op de plaats, waar in den morgen van den lOen Mei gevechten w.erden geleverd tusschen de Duitsche voertroepen en on derdeden van de Nederlandsche weer macht, de plechtige onthulling plaats ge vonden van een monument ter nagedach tenis van de gesneuvelden van het voor-' malige 2de depot der infanterie die bij dezen strijd het leven lieten voor het va derland. Nadat het muziekcorps „Werkmans Wils kracht" „Ases Tod" uit de Peer Gynt Suite en het zangkocr ..ex Animo" „Wilt heden nu treden" ten gohoore hadden ge bracht, werd het woord gevoerd door den voorzitter van het voor deze gelegenheid gevormde comité, majoor F. A. J. Alofs. Wij meenden het monument te moeten Voorhoede van pantserafdeeling bezet de Grieksche hoofdstad CORINTHE VEROVERD. - DUIT- SCHE TROEPEN THANS DOOR GEDRONGEN TOT DEN PELOPO- NESUS. Aanvallen op Engeland onver minderd voortgezet. In een extra-legerbericht heeft het opperbevel van de Duitsche weer macht bekend gemaakt, dat gister morgen op 9.25 de voorhoede van 'n Duitsche pantserdivisie Athene is binnengerukt. Op de Acropolis werd de hakenkruisvlag geheschen. Kort daarop maakte het opperbevel van de Duitsche weermacht bekend, dat Duitsche valschermtroepen in een stoutmocdigen aanval in de lucht Za terdagmorgen de landengte van Co- rinthe hebben ingenomen, en de stad Corinthe, met het kanaal van Corin- the hebben bezet. Medegedeeld werd verder, dat de Leibstandarte Adolf Hitier in een ontstuimigen opmarsch ten Westen van het Pindusgebergte de golf van Patras heeft bereikt en na deze golf te hebben overgestoken is doorgedrongen tot den Peloponne- DE INTOCHT TE ATHENE. Volgens den correspondent van het D.N.B. werden de eerste Duitsche troepen in Athene door de daar gebleven Duitschers met groote geestdrift en stormachtig gejuich verwel komd en met bloemen overladen. De Griek sche bevolking, die den intocht eveneens als toeschouwers bijwoonde, hield zich rustig. Veelvuldig hoorde men uitingen van verba zing over de prestaties en het uiterlijk van de Duitsche troepen. De burgemeester van Athene, Kozias, die, zooals men weet, de vórming van een nieuw kabinet had afgewezen, is naar Turkije ge vlucht en te Ankara aangekomen. Generaal Papagos. de Grieksche opperbe velhebber is afgetreden. In bevoegde Fransche kringen verklaart men, dat -indien deelen van de uit Grieken land gevluchte Engelsch'cn of in En.gelschen dienst staande strijdkrachten zouden lan den in Syrië en een toevlucht zouden willen zoeken, zij door de Fransche autoriteiten vol gens het internationale gebruik zouden wor den geinterneerd, zoo wordt uit Vichv ge meld. GRIEKEN LIJDEN ZWARE SCHEEPSVERLIEZEN. Het opperbevel van de weermacht maakt verder hekend: in de Grieksche wateren berokkende het luchtwapen op 25 April den vijand opnieuw zware scheepsverliezen. Het vernietigde drie Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 6.14 uur plaatsen in de nabijheid van de Haagsche schouw, het terrein waaraan voor. ons zoo velerlei herinneringen verbonden zijn, al dus spr. Hier toch, op deze plaats, stonden wij onder leiding van onze depotcomman dant, ook in den prillen Meimorgen, toen het 2de depot infanterie met jonge recru- ten en weinig, wapenen, met enkele ter plaatse aanwezige artilleristen voor het eerst voor de harde werkelijkheid werd ge plaatst. En hoe zij hun soldatenplicht hebben vervuld, getuigen de vele namen op dit monument, want dapper hebben zij hier en ook elders gestreden, onze kameraden, die thans rusten in de aarde Spr. verzocht tenslotte den oud-inspec teur der infanterie den generaal-majoor W. F. A. Hackstroh, hét monument te ont hullen, waaraan deze voldeed Terwijl generaal Hackstroh bij gestaan door oorlogsinvaliden de beletselen, welke het monument voor het oog verborgen hielden, ver wijderde, brachten muziek en kcor het eerste en zesde couplet van het Wilhelmus ten gehoore, dat on der doodsche stilte werd aange hoord. Namens het gemeentebestuur van Oegst geest aanvaardde vervolgens wethouder T. va n Egmond, die den afwezigen burge meester verving, het monument en gaf de verzekering, dat bet bestuur en de bur gerij van Qoegsigeest het zullen onderhou den en verzorgen in overeenstemming met den eerbied voor en verschuldigd aan de nagedachtenis van de hier gevallen dap peren. Verzoek aan den Secretaris- Generaal. Het hoofd van het opvoedersgilde, mr. dr. R. van Genechten. heeft een schrijven gericht aan den secretaris-generaal van het departement van Onderwijs. Weten schap en Cultuurbescherming, houdende 't verzoek te willen bevorderen, dat op de scholen op 1 Mei a.s.. den dag van den ar beid, vrijaf worde gegeven. koopvaardijschepen met tezamen 27.000 b.r.t., waaronder twee groote transportvaartuigen en beschadigden nog twee andere koopvaar* dijschepen door bommen. NOORD-AFRIKA. In Noord-Afrika werden de Britsche strijd krachten, die oprukten in de richting Ca- puzzo-Solloem, door tegenaanvallen in samen werking met het luchtwapen verslagen en naar het zuiden verdreven. Daarbij werden zeven vijandelijke gevechtswagens en ver scheidene gepantserde verkenningswagens vernietigd. Uitvalpogingen van de Engel schen uit Tobroek mislukten. Actie der duikbooten. Duilcbooten brachten in de Atlantischen Oceaan vijf vijandelijke koopvaardijsche pen met lezamen 39.148 hrt. tot. zinken. Ge- vechtsvliegtuigen vernietigden Zaterdag in het zeegebied om Engeland een koopvaar dijschip van 5.000 brt. en in duikvlucht een Britschcn torpedojager. Een - derde schip dat met vliegtuisonderdeelen beladen was, kreeg twee voltreffers van bommen. De luchtoorlog. Zaterdagnacht bombardeerden gevechts vliegtuigen met goede uitwerking opnieuw de haven Liverpool alsmede andere, ha vens aan de Zuid- cn Oostkust van Enge land. Een patrouillevaartuig van duizend brt. werd 1ot zinken gebracht.' Op een vliegveld van don viiand werden hangars en schuilplaatsen met brandbommen be stookt. Batterijen verdragend geschut van de marine beschoten schepen in de haven van Dover. De beschieting had een goed! resultaat. Hamburg aangevallen. De vijand verloor bij vluchten overdag naar de kust van de bezette gebieden en naar de West- en Oost-Friesehe eilanden vier vliegtuigen, waarvan drie door jagers en een door luchtdoelartillevie. In den afeloopen nacht wierp de vijand op verschillende plaatsen van de bezette gebieden en van het Noord Duitsche kust gebied brisant- en brandbommen, hoofdza kelijk op woonwijken van de stad Ham burg. Nergens ontstond schade aan oorlogs bedrijven of militaire inrichtingen. Eenig© burgers werden gedood en gewond. Twee vijandelijke gevechtsvliegtuigen werden omlaag gebaald. In de gevechten bij Thermopvlae heeft zich de kapitein in een regiment infante rie. Waacke. biizonder onderscheiden. In een feilen nachteliiken strijd fpgen een in steling gelegen viiand opende hii met een bewegelijke afdeeling een belangrijken door gang en maakte 24 stukken gschut buit

Schager Courant | 1941 | | pagina 1