De aardappeldist ibutie toegelicht Zwemcompetilis in Hollands Noorden TWEE WEKEN AARDAPPELEN OP DE BROODKAART Week-end met ongelukken Felle brand te Amersfoort Radioprogramma llc héb gekozen, Arkadi ^uiMimen De oroote voorjaarsvergadering van de zwemkring Noordelijk Noord-Holland. 'In den regel' beteekenen vergade ringen van een zwemkring niet, veel meer dan een gelegenheid tot kennis making, kennisneming der notulen en jaarverslagen en vooral van de bespreking van het programma voor den komenden zomer. De bijeenkomst gisteren in Hotel G. Boontjes te Scha- gen gehouden, droeg echter een ge heel ander karakter. De kring Noor delijk Noord-Holland bevindt zich in een periode van opbouw, van bloei. Het spreekt vanzelf, dat er dan voor een energiek bestuur veel te doen is. Het doel der vergadering was daar door uitgebreider dan in normale om standigheden. Het bestuur verklaarde aan de aanwezigen tot in de finesses op wel ke wijze zij de organisatie ter hand had genomen en hoe zij de verdere opbouw v. d. kring zag De hoofdscho tel der agenda werd dan ook ge vormd door een causerie van den voorzitter, den heer C. W. Boonen. De aftredende bestuursleden (do heeren Boonen en Kouseband), hadden zich weder om beschikbaar gesteld, zoodat het Bestuur als volgt thans is samengesteld: C. \V. Boonen, voorzitter; P. de Ridder, le secretaris-penningmeester; Mcj. J. W. Jansen, 2e secretaresse-penni.ngmcesteresse; G. Kouseband, N. J. Vries en N. Keijzcr, le den. Het dagelijkscho bestuur blijft dus uit de drie eerstgenoemde:! bestaan. Het zomerprogrannna werd daarna voor- loopig vastgesteld, zoodra dit volledig is, zul len we in de gelegenheid zijn, dit to publi- ceeren. De causerie van den heer Boonen. De Voorzitter der Kring begon zijn cause rie met een brokje historie. De Kring Noor delijk Nood-Holland bestaat eigenlijk al ver scheidene jaren, maar het wilde hier nooit vlotten. De oorzaken hiervan thans na te gaan Is overbodig. Echter in het vorige jaar kwam er een keer ten goede. Op 22 Juni weid een voorjaarsvergadering te Den Hel der gehouden en daar is toen een hartig woordje gesproken. Met nieuw enthousias me en frbsche moed heeft het nieuwe be stuur zijn taak opgenomen. Het bombardement op Den Helder was oorzaak da' de beide ITelderache vereenigin gen (Sportclub Frissche Morgen en de Bruin visschen) uiteen vielen, heigeen een niel ge ringe schade voor de Kring betcekendc. Het werkprogramma ondervond daarvan een groote vertraging, maar niettemin werd 't seizoen 1940 een succes. Behalve de reeds bij den Kring aangeslo ten vereenigingen (De Wiel tc Schagen, de Wirg te Winkel, 't Oude Veer te Anna Pau- lowna, en de beide Heldersche sport afdee- lingen) kon in het vorige jaar nog de nieuw opgezrichte sportclub te Wieringer- waard worden aangesloten. De overige ver eenigingen in den Kring waren niet rijp voor een aansluiting. Met man en macht werd gewerkt om de ze clubs op een peil te brengen, waardoor zij waardige en goede afdcelingen van de Kring konden worden. Wij hopen, dat on ze werkzaamheden in deze richting spoe dig succes zullen hebben. Thans staan wij in een aangename relatie tot de vereenigin gen te Oude en Nieuwe Niedcrp, Oudkars pel en Texel, terwijl niet minder dan zes andere plaatsen op ons werkprogramma voor a.s. zomer staan. Vervolgens werd nog even de aandacht gevestigd op de kwestie met den Ncdcrland- schen Zwembond. Grootendeels om finaci- eele redenen werd besloten voorloopig niet tot dit landelijke verband toe te treden. Ech ter ligt 't in het voornemen, om. zoodra de Kring daarvoor geschikt is, en massc lid van den bond te worden. Het vele werk maakte het noodzakelijk dat liet secretariaat werd gesplitst, zoodat nu naast, het algemeen een tweede secre tariaat bestaat. Onder onze tweede Secre taresse ressorteert nu de klassc-indceling, de tijden-administratie en de wedstrijd-adniini stratie. De ervaringen hebben de deugdelijk beid van deze organisatie reeds bewezen. Een Huishoudelijk en een Technisch reg lement zijn gedurende de maandelijkschc Rest uursvergaderingen in den afgeioopen win Ier lot él and gekomen. De splitsing in een A en B-klasse voldoet nog steeds en zal dan ook gehandhaafd die nen fe blijven. Echter werd liet noodzakelijk geacht een aparte adspiranten-klasse in te stellen. Het bestuur is van meening dat aparte adspiran ten wedstrijden zeker van in vloed op liet ledenaantal zullen zijn. De tijdsgrenzen voor deze klasse zullen aan de hand van de uitkomsten van den eerstvol- genden wedstrijd worden vastgesteld. Schoolwedstrijden. De Voorzitter hesprak vervolgens de regeling der schoolwedstrijden Het ligt in de bedoeling om in de komende zomermaanden wedstrij den voor alle scholieren in het district tc hcuden. Deze zullen van wege het kringbesfuur door de aan gesloten vereenigingen worden ge organiseerd De winnaressen en win naars van deze plaatsen zullen daarna tegen elkaar mogen strij den om het kampioenschap. Het programma, luid als volgt: 25 meter schcolslag; 25 meter rug slag; 4 x 25 meter estafette vrije slag. Het Kring-Bestuur heeft met de diverse Gemeentebesturen reeds contact gezocht en van verschillen de kanten zijn goedgunstige berich ten binnengekomen. Van de groot belang is de me dische sportkeuring. Het Kring-bestuur beschikt over een al leszins deskundigen adviseur (Dr. Spits van Wieringerwaard). In nauwe samen werking met hem is een medische keu- rings-regeling tot stand gekomen. In den vervolge zal van eiken adspirant een me dische verklaring worden geëischt vcor hij of zij aan den start mag verschijnen. liet kosteriprobleem sprak hier natuur lijk een woordje mee. maar het is een ver heugend verschijnsel, dat bijna overal een ANDERHALF KILO PER PERSOON PER WEEK. Verhooging rantsoen niet uitge sloten. ER IS TE VEEL GEHAMSTERD In de toelichting op het besluit tot aardappeldistributie, waaromtrent wij op de frontpagina de voornaam ste bijzonderheden geven, wordt o.a. gezegd, dat het volstrekt niet uit gesloten is. dat over eenigen tijd het aardappelrantsoen verhoogd zal worden. Of dit mogelijk zal zijn. hangt o.a. van dc weergesteldheid af. Wanneer het weder gunstig is. zoodat de nieuwe aardappelen oogst vroeg gereed zal zijn, zal tot ver grooting van het rantsoen kunnen worden overgegaan. Bovendien bestaat de moge lijkheid. dat de vervoersomstandigheden in het buitenland alsnog tot aardappelenim port in staat zullen stellen. Ook in dit geval zal verhooging van het rantsoen mogcliik zijn. DE AARDAPPELKAARTEN. Bii de distributie zal binnenkort gebruik worden gemaakt van dc aardappelkaarien, welke op nader door de plaatselijke dis-tri- butiediensten bekend le maken dagen zul len worden uitgereikt. Elke nader aan te wijzen bon van deze kaarten zal per week arts bereid werd gevonden, om zoolang er geen officieel medisch spertkeuringsbu- icau beslaat, de keuringen tegen een zeer geringen vergoeding te verrichten. Zon der deze prachtige medewerking was deze regeling nooit tot stand gekomen. Een niet onbelangrijk ding is de waterkeuring. Men hcopt een regeling hiervoor spoe dig gereed te hebben, zooclat men deze zo mer met een gerust hart in elke inrich ting kan zwemmen. De kampioenschappen. In de voorafgaande jaren was het dc ge woonte, dat een wedstrijd per setzeen als een kampioonsehapswedstrijd werd aan gekondigd. Deze regeling werkt niet tot volle tevredenheid. Daarom is thans een' regeling ontworpen, waardoor iedere vereeniging eenige kampi oenschappen kan verzwemmen. Niet alleen dat dit de deelname aan de wedstrijden vcr- grooten zal, maar daardoor worden deze ook veel aantrekkelijker! Daarnaast wordt een tweede nieuwigheid ingevoerd. ITet succes van de zwenicompe- lities in andere kringen heeft het kringbe st uur doen besluiten om ook voor onzen kring iets degelijks in te stellen. Aparte wed strijden zullen hiervoor niet worden gehou den, maar alle kringwedstrijden zullen erin worden opgenomen. Ook hierdoor wordt een grootcre en constantere deelname ver kregen. Voor de beste prestatie zal een wis- seihekcr door het Kringbestuur beschikbaar gesteld worden. De regeling is in principe al vastgesteld, de nadere uitwerking zal bin nenkort gepubliceerd worden. Financiën. De lieer Boonen besprak eerst de interne organisatie, wal dit punt betreft. En merkte daarna op, dat hij graag zou zien, dat het algemeene financleele peil wat hooger kwam te liggen. Dit is wel moeilijk, maar het is van het grootste belang. Dan kan er wat „ge daan" worden! Van de rondvraag maakten vele aanwezi gen gebruik. Dc secretaris, dc heer De Ridder, dankte namens het Kringbestuur en de overige aan wezigen den voorzitter voor zijn duidelijke uiteenzetting en voor zijn vele werk. Daarna sloot de heer Boonen deze geani meerde en druk bezochte vergadering. recht geven op het koopen van anderhalve kg aardappelen. Aan kinderen, -die na 30 April 1937 geboren zijn. zullen halve kaar ten worden uitgereikt. Personen, die zwa nen arbeid verrichten zullen ieder, een hal ve kaart extra, dus in totaal ieder ander halve kaart ontvangen en personen, die zeer zwaren arbeid verrichten, ieder een heele kaart extra, dus in totaal twee kaarten. Men Is verplicht aan den uitreikenden ambtenaar alle gevraagde inlichtingen over den voorraad, waarover men beschikt, te verstrekken. Tegen diegenen, die niette genstaande het feit. dat zij over voldoende aardappelen beschikken, zich een aardap- pelkaarf doen uitreiken, zal op grond van de distributiewet 1939 een strafrechtelijke vervolging kunnen worden ingesteld. Het is noodzakelijk, de eerste twee we ken een afwijkende regeling te treffen, ten einde de. distributiediensten in de gelegen heid te stellen de kaarten uit te reiken. Deze voorloopige regeling is als volgt: De broodkaart zal voorloopig dienst doen bij de distributie. Daartoe zullen de twintig bonnen no. 15 van de broodkaart in de eerste week gezamenlijk recht geven op het koopen van anderhalve kg aardap pelen. Men moet dus de bonnen gezamenlijk af geven en doet het beste deze dus te zamen af te knippen. In dien tijd krijgen dus de personen tus- schen 14 en 21 jaar. die een extra rant soen brood hebben, iets meer aardappelen, doch dit voordcel vervalt bij dc uitgifte van dc aardappelkaarien. AARDAPPELEN OP DEN BROODBON. Zooals vermeld is, zal in verband met de distributie van aardappelen het broodrant soen worden verhoogd, hetgeen zal worden bereikt door dc distributieperiode voor brood voorloopig te verkorten tot zes dagen. Jongen verdronken in Rotterdam. De zevenjarige B. A. Gardenier, wonende aan de Prins Hendrikkade te Rotterdam, is bij het speten aldaar in de Koningshaven geraakt en verdronken Eenigen tijd later werd door een burger het lijkje opgehaald, waarna het naar het, bureau van do rivier politie is overgebracht Man onder den trein te Hengelo. Op het slation is de 27-jarïge ongehuwde G. K. afkomstig uit Almelo, die in een reeds in beweging zijnde trein wilde stappen, vooi- de wielen gevallen en overreden. Hij was onmiddellijk dood. Een ongelukkige duik. In een zweminrichting te Amsterdam is een 32-jarige dame bij het duiken op een andere dame terecht gekomen, die zich in het water bevond. Zij liep een hersenschud ding en 'n diepe schedelwon.de op en moest door den G.G. en G.D. naar het binnengast huis worden overgebracht. Hoogtevrees? De wed. B., wonende aan de Stationsstraat tc Wapenveld, had het ongeluk van een lad der te vallen. Ze werd met 'n schedclbasis- fractuur opgenomen, en is kort daarop aan dc gevolgen van het ongeval overleden. Uit het raam gevallen. In de Anjelierstraat te Amsterdam is gis teren een twaalfjarige jongen uit een raam van de tweede verdieping gevallen. ITij werd opgenomen met een hersenschudding en door den G.G. en GD. naai- het binnengast huis overgebracht. Gistermorgen heeft in een graan pakhuis ie Amersfoort een buitengewoon fel le brand gewoed. Het vuur werd door de omwonenden ontdekt, die onmiddellijk de brandweer waarschuwden. Hot vuur greep zoo snel om zich heen. dat de perceclen van de omwonenden ontruimd moesten worden. De Amersfoortsche brandweer kreeg van Duitsche militairen en personeel van de luchtbeschermingsbrandweer krachtige hulp om het vuur te bestrijden. De brand liet zich ernstig aanzien. Het acht stralen op de wa terleiding werd het vuur aangetast en wel dra gelukte het de brandweer het vuur te localiseercn. Het geheele pakhuis is echter volkomen uitgebrand. Alleen de muren staan nog overeind. Omtrent de oorzaak is nog niets bekend. De met „14" genummerde bonnen der broodkaart geven derhalve ge durende het tijdvak van Maandag 28 April tot en met Zaterdag 3 Mei, dus uiet, zooals bij het algemeen bericht betreffende bon aan wij zin gen is be kend gemaakt, tot en met Zondag i Mei, elk recht op het koopen van on geveer 100 gram brood oi een rant soen gebak. Deze bonnen mogen, voorts nog worden ge bruikt gedurende het tijdvak van 4 tot en met 11 Mei a.s. De eerstvolgende broodbon zal dit overeenkomstig het bovenstaande gel dig worden verklaard, voor een periode van zes dagen, aanvangende Zondag 4 Mei. TE VEEL GEHAMSTERD! In de Haa.£»sche persconferentie van Vrij dag jl., waarin dc Directeur-generaal van de 'Voedselvoorziening ir. S. L. Louwes, het woord heeft gevoerd, hebben de moeilijkhe den, in den laatsten tijd bij de aardappelen voorziening in eenige plaatsen des Iands on dervonden, een punt van bespreking uitge maakt. Bij deze gelegenheid heeft de heer Louwes er reeds op gewezen, dat een deel van het publiek in de afgeioopen weken veel meer aardappelen heeft gekocht, dan voor het dagelijksch verbruik noodig was, hetgeen de moeilijkheden ongetwijfeld in de hand heeft gewerkt. De totale aardappelpositie en in het bij zonder de te verwachten vervoersmoeilijkhe- den, waardoor de import van aardappelen in de naaste toekomst mogelijk stagnatie zal ondervinden, hebben er mede aanleiding toe gegeven als voorzorgsmaatregel tot de dis tributie van aardappelen over te gaan. Joden vluchten uit Palestii Have en goed verkt Als een teeken van de moeilijke po van Engeland in Palestina, aldus Stel kan men de vlucht der Joden uit dit i beschouwen. Honderden Joelen verkoo have en goed en betalen hoogc prijzen de grens over te komen. De autoriteiten •Jeruzalem hebben van strafmaatregelen j zien. daar Londen op het ootcenblik *n hierdoor de machtige Joodsche groep in.! rika voor het hoofd te stooten, die met geweld de inmenging van dc Verceui Staten in den oorlog ondersteunt. DINSDAG 29 APRIL 1941. Nedcrlandsch Programma. Hilversum I. 415.5 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Schriftlezing en Meditatie (voorbo door de Christ. Radio-Stichting). 8.25 Christ. liederen (opn.). 8.45 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.17 Gramofoonmzuiek. 10.00 Orgelconcert. 10.20 Declamatie. 10.'0 Ensemble Jonny Ombach en solist. 11.15 Zang met pianobegeleiding en gT* foonmuziek. 12.00 Ensemble Tonny Roxinl. 12.30 Voor de boeren. 1.00 Omroeporkest en soliste, met pla interrpezzi. 2.10 Voor de vrouw. 2.30 Amusementsorkest, solist en het Mum ensemble. 3.45 Gramofoonmuziek. 4.00 Cyclus „Ons geloof en ons werk" (vt bereid door het Vrijz.-Prot. Kerkcomité) 4.20 Gramofoonmuziek. 4.30 „Van pavane tot wals", causerie i gramofoonplaten. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 BNO: Nieuws-, economische en ben berichten. 5.30 Russisch orkest „Slawa" en solisten. 6.15 Cyclus „Het rassenvraagstuk". 6.30 Esmaralda. 7.00 BNO: Vragen van den dag. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.30 Duitsche les. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Spiegel van den dag. 8.30 Berichten (Engelsch). 8.45 Omroeporkest. (In de pauze: Zang n pianobegeleiding). 9.30 Gramofoonmuziek. 9.40 Avondwijding. 9.45 BNO: Engelsche berichten. 10.00 BNO: Nieuwsberichten, sluiting. Nederlandsch Programma. Hilversum H. 301.5 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.20 Orgelconcert. 11.00 Declamatie. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.00 Berichten. 12.15 Ensemble Jack der Kinderen en sol! (12.45—1.00 BNO: Nieuws- en economist berichten). 1.30 Gramofoonmuziek. 2.00 Rotterdamsch Philharmonlsch orkest. 3.00 Gramofoonmuziek. 3.30 Zonnestralen in ziekenzalen. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.30 Voor de jeugd. v 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 BNO: Nieuws-, economische en beui berichten. 5.30 De Ramblers. 6.00 „Welke taak heeft de huisvrouw t.o de haar toevertrouwde nationale goed ren?", lezing. 6.15 Orgelspel. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 BNO: Vragen van den dag. 7.15 Ensemble Tonny Roxini. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Spiegel van den dag. 8.15 Spiegel van den dag of gramofoonmu 8.30 Gramofoonmuziek met toelichting. 9.00 Microfoon-fantasie. 9.30 Kees Veening en zijn ensemble. 10.00 BNO: Nieuwsberichten, sluiting. Feuilleton Een roman uit het hooge Noo-den Deer Agathe Pegner 37 H<?e we ook rekenden en gisten, we konden er met den besten wil niet achter komen, of we ons nu een of twee dagen of misschien nog langer tusschen deze drijvende ijsvelden bevonden. En dan die honger! Die verschrikkelijke honger!... Als een getergd dier scheurde hij aan maag en ingewanden! Tychon spuwde woedend voor zich uit: daarop greep hg den hengel, ving een visch, brak den kop er af en at hem op. Toen ik er naar keek. walgde ik, maar een of twee uur later deed ik het hem na. En misschien at ik nog gretiger dan hij, want mijn maag brand de als vuur. Wederom gingen uren voorbij. Nog steeds zaten we zonder eenige kans op redding in het ijs bekneld. En het gevaar nam nog voort durend toe! Toen dacht ik aan een prent, die in mijn jeugd grooten indruk op mg had gemaakt. Het was de voorstelling van een woedende zee, waarop een groote roeiboot, welke in nood verkeerde. In deze boot bevonden zich twaalf mannen. Neen, het waren er dertien, maar de dertiende sliep. En de twaalf man nen wekten den slapende, die door moeheid overmand was, met de woorden: Heere, ontwaak! De nood is hoog gestegen! Ook bij ons was de nood hoog gestegen! Al leen hij ging voorbij, zonder een offer van ons te hebben geëischt. Ja, hij was zelfs grootmoedig en bewees dat door ons een gun* stigen wind te sturen, die ons mèif,de jjsschot- sen tot dicht voor den heuvel van onze baai dreef. Dit onverwachte buitenkansje deed onze krachten terugkeeren en na een laatsten inspannenden tocht over het ijs, waarbij dc wetenschap in veiligheid te zijn ons uithou dingsvermogen tot een ongekende hoogte op voerde, bereikten wij totaal uitgeput onze eenzame woning. Ruim zeven en zeventig uren aan een stuk hadden wij in het ijs bekneld gezeten, maar voor mijn gevoel was het, of er weken en maanden voorbij waren gegaan. Nooit heb ik zooveel zorg en angst gekend. Katja ging het iets beter. Toen wii aankwa men, stond z(j zelfs op en kwam ons eenige passen tegemoet. Zij zag er goed uit. Althans beter dan wij op dit oogenblik. 24 April. Wederom heeft een engel onze baai bezocht. Zjj ging rondom het huis en gluurde door alle vensters. Daarna verwijderde zij zich weer. Maar spoedig daarop kwam een ander met holle oogen en een vleeschloozen mond. Onder haar witte mantel verborg zij een lange zeis. Toen werd het stil in onze baai. want God had zijn bode gezonden. De blijdschap over onze behouden terug keer had Katja weer op de been geholpen. Drie dagen liep zij in huis rond, waschte, stopte de kleertjes van Fedja en bracht haar jongste spruit in de frissche lucht. Drie dagen lang haalden wij allen bevrijd adem. Wij zou den geen gewone stervelingen zijn geweest, als wij niet uit elke drogreden onmiddellijk nieuwe hoop hadden geput. Ik ging in dezen tijd niet op jacht, maar bracht mijn uren door bij de arme, zwaar be proefde vrouw. Ik wist van geen slaap of ver moeidheid meer, ik praatte met Katja en Fedja, en de tijd, hieraan besteed was aller minst verspild. In die oogenblikken kwamen mij Maria's woorden in herinnering: Men wordt van geven slechts rijker En ik begreep de waarheid van het spreekwoord, hetwelk ons leert, dat geven zaliger kan zijn dan ontvan gen. Katja was een zeer geduldige zieke. Zij klaagde niet en zij wanhoopte niet. Zij schikte zich zonder morren in de omstandigheden. Nog slechts eenmaal scheen het leven in haar opnieuw op te bruisen. Dat was, toen zij zeehondenblocd wenschte te drinken, omdat zooals zij er als een soort verontschuldiging aan toevoegde allen in de Walvischbaai hadden beweerd, dat men daarvan weer vol komen gezond werd. Tweemaal trokken mijn metgezellen er op uit om te trachten een zeehond machtig te worden en beide keeren kwamen zij met een andere rijke buit terug... Als wjj waren gaan visschen, zou er vast en zeker een zeehond in ons net zijn ge zwommen, zei Wadim. Dat is altijd zoo: als je een bijl noodig hebt, vind je een zaag. Den 17en April probeerden de drie mannen 't opnieuw. Zij wildon ditmaal naar de oost zijde van het eiland gaan. Er werd proviand meegenomen voor drie of vier dagen, hoewel zij naar zij verzekerden niet zonder zee hond zouden terugkomen, al zou het ook tot Kerstmis duren voor zij er een in het oog kregen. Op den daarvoor vastgestelden tijd voe derde ik onze vijf kleine beren, de tien ach tergebleven honden en de kat. Fedja vergezel de mij overal. Toen alle dieren voorzien waren, zei hij: Fedja ook eten! Ik gaf hem een stuk rauw, gezouten ren- diervleesch dat at onze kleine wilde nog het liefst. Als hij geweldigen honger had, stel de hij zich ook tevreden met brood, maar zoo dra hij dan eenigszins verzadigd was, gaf hij de rest aan zijn beide viervoetige vrienden. Katja sliep. Fedja stoeide wat met de hon den. Er heerschte een weldadige rust in het geheele huis. Lachend wierp de zon haar gou den stralen over de besneeuwde baai. Deze stilte was echter van korten duur, want plotseling begon Caesar van zyn aanwe zigheid bljjk te geven. Hij schreeuwde uit alle macht en dit schreeuwen werd steeds luider en dringender. Het was, alsof hjj om hulp riep. Dobrez legde zijn kop op nijjn knie en keek mij vragend aan; blijkbaar verwachtte hij van me, dat ik een onderzoek zou instel len naar de oorzaak van Caesar's ontstem ming. Ik stond op en ging naar Katja's kamer. Zjj lag daar met stralende, wjjcl geopende oogen. Ze glimlachte nijj toe, toen ik de deur opende, maar het kind, dat naast haar lag, scheen ze geheel te hebben vergeten. Caesar moet gevoed worden, zei ik. Hoor je niet, hoe hij huilt? Ik streek haar zachtjes over het dunne, maar mooie haar. Met een schok scheen zjj uit een andere wereld tot de werkelijkheid terug tc keeren. De stralende glans in haar oogen maakte plaats voor een stomme vraag. Toen scheut mijn woorden tot haar door te dringen en mt trillende vingers knoopte zjj haar jak los. Ik ben zoo blij, dat hij in leven is g» bleven, zei ze met een aandoenlijk lachje. Ja, hij is heel wat flinker geworden en z« lang ik nog... Zij viel zichzelf in de rede t vroeg: Vindt u ook niet, dat hjj er W uitziet Als zjj over Caesar sprak, noemde ze hal altijd „hij". Het woord „Caesar" wilde haa: als iets volkomen vreemds, niet over de II) pen. Den eersten tijd vond ze zelfs, dat dl heelemaal geen naam was. Ik antwoordde: Ongetwijfeld! Hij kal zich nu gerust laten zien. In stilte echte dacht ik: Je kunt hem nu tenminste aanziU zonder dat je daarbjj een rilling over den ru, loopt. Wat schjjnt de zon vandaag mooi...! Heel mooi! Wil je misschien een pooi) naar buiten? Ach nee. Ik dacht maar zoo... Tod Semjon stierf, was het ook zulk mooi weel Hij zei toen nog: Alleen om me te ergere» schijnt de zon zoo verleidelijk Waarom spreek je over sterven? Als 4 eerste boot er maar eenmaal is Zjj glimlachte vermoeid. De eerste boot? Niemand, die-hier zltf is geworden, heeft haar ooit gezien! Zou jij dan geen uitzondering kunns zijn? Zjj scheen mijn vraag niet gehoord te heb' ben. Als hij maar in leven bljjft! zei ze, m»! een liefdevollen blik op het kind aan hatf borst. Tychon zal ook voor Fedja een goed* vader zjjn! Dat heeft hjj me beloofd... Hjj zoo goed. Veel beter dan Semjon..* Wordt vemnlitH

Schager Courant | 1941 | | pagina 2