DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Laatste appèl Troepenconcentraties in Irak ia Noord-Atlantischen Oceaan niet erkend De eindstrijd op de PELOPONNESUS TURKSCHE TABAK NAAR DUITSCHLAND Verduisteren 9.06 uur Grieksche leger demobiliseert Geen spanning tusschen Rusland en Iran? Gerst ScImmi r Co n ii I Ujn. Schasren Tel. 4U <2 lijnen). Netnummer 33 TRIJDAG Uitgave der N.V. Uitg.-Mij". „Hollands Noorderkwartier" Alle hens zijn aan dek, om de bloemencollecte ten bate van de stichting Winterhulp Nederland te doen slagen. Op het hoofdkantoor aan het Rokin te Amsterdam zijn ijverige handen bezig om de kussens met speldjes te vullen (Pax-Holland) Winterbnlp Nederland 'aGravanhage, 1 Mei. f Nog éénmaal in dit seizoen zullen de ijve rige collectanten met de-bekende roode bus sen van Winterhulp Nederland onze -aan dacht vragen en wel bij de huizen- en straat collecte op heden en Zaterdag. Daarmede wordt de eerste collecte-periode voor dit mooie sociale werk afgesloten en kan de balans worden- opgemaakt van de offervaardigheid van het Nederlandsche volk voor zijn minder bedeelde landgenooten. Hoe wel de tot dusver behaalde resultaten niet geheel en al onbevredigend mogen worden genoemd, wanneer allerlei tegenwerkende factoren in aanmerking worden genomen, mag toch niét worden verheeld, dat de op brengsten geenszins aan de verwachting heb ben beantwoord. Immers bij de oprichting van Winterhulp Nederland stond den organi satoren eenerzijds de groote nood voor oogen, waarin een belangrijk gedeelte van de Ne derlandsche volksgemeenschap nog verkeert, terwijl anderzijds het vertrouwen bestond, dat alle andere Nederlanders, dién grooten nood kennende, doordrongen zouden zijn van de sociale plicht, welke op hen rust, om het leed van de minder bedeelden naar vermo gen te helpen verzachten. Helaas echter werd dat vertrouwen in ze keren zin beschaamd, en daarom was Win terhulp Nederland niet in staat, het bij de oprichting gestelde doel ten volle te verwe zenlijken. Dit is in hooge mate te betreuren, niet alleen omdat als gevolg daarvan velen van hen, die dringend hulp behoeven, niet of niet voldoende kunnen worden geholpen, maar niet minder, omdat daardoor tot uiting komt, dat bif vele Nederlanders nog niet aan wezig is eenig besef van gemeenschapszin om de zwakkeren bij te staan, teneinde geza menlijk eendrachtig te trachten de kracht van het g e h e e 1 e Nederlandsche volk te vergrooten en te komen tot een samenleving, waarin 't schrijnende leed, dat thans nog als gevolg van geldelijke zorgen in zoo vele huis gezinnen heerscht, wordt verbannen, om plaats te maken voor een blijven den zon nestraal, waaruit ook deze gezinnen de kracht zullen putten zelf daadwerkelijk me de te helpen aan de veivhooging van hun eigen levensniveau en dat van anderen. Daarin ligt de grondslag van de kernspreuk van Winterhulp Nederland: „Voor het volk, door het volk", want de nu te verleenen hulp zal uiteindelijk ten goede komen aan het geheele Nederlandsche volk. Daarom mag niemand achterblijven in de vervulling van deze op allen rustende sociale plicht en de hoop moge worden uitgesproken, dat ieder zal voldoen aan het voor deze dagen geldende parool: „Aantreden" en zoo moge lijk in het eerste gelid. Legt thuis uw offer gereed voor de huis collecte en tooit u allen Zaterdag met het bloemenspeldje van Winterhulp Nederland. Nieuw stuk Britsch troepencon tingent ontscheept. PROTESTEN DER IRAKSCHE REGEERING. De Londensche nieuwsdienst meldt, dat de regeering van Irak in eenige plaatsen troepen heeft geconcentreerd die voor de Engelsche troepen een „zekere bedreiging beteekenen. Van Engelsche zijde is daarom het verlangen geuit, dat deze troepenconcen traties ongedaan gemaakt zullen worden „om het bevaar voor een ernstig incident te vermijden." Naar Reuter meldt, zijn m de Iraksche haven Basra nieuwe Britsche troepenafdee- lingen aangekomen ter versterking van de aldaar onlangs reeds aan land gezette Britsche afdeelingen. Zij hebben tot taak de verbindingswegen van Irak te openen. Nader wordt nu uit Bagdad gemeld, dat. de regeering van Irak geen toestemming heeft verleend voor de ontscheping van een sterk contingent Britsche troepen, dat op 30 April te Basra was aangekomen en onmiddellijk de noodige maatregelen voor de handhaving der onafhankelijkheid heeft getroffen. Onverwijld stelde men zich in verbinding met de Britsche ambassade te Bagdad, waarbij de regeering zich reso luut op het standpunt stelde, dat nieuwe Engelsche troepen het land pogen binnen komen, wanneer de vroeger aangekomen strijdkrachten Irak in andere richting ver laten hebben. Volgens verdere berichten is het in Irak rustig. Een bericht, als zouden zich ge wapende botsingen hebben voorgedaan tus schen Engelsche en Iraksche troepen in de haven van Basra. werd door het Irak sche consulaat-generaal te Beiroet tegen gesproken. De Britsche ambassadeur te Bagdad heeft naar de Britsche berichtendienst meldt, de regeering van Irak opnieuw in kennis ge steld van de opvatting der regeering van Groot Brittannië, dat de landing van nieu we Brüsche troepen in Irak volledig in overeenstemming is met de bepalingen van het verdrag tusschen Engeland en Irak. In het bericht wordt verder gezegd, dat de ambassadeur destijds wegens de mogelijk heid van incidenten tijdens den jengsten staatsgreep in Bagdad machtiging gekre gen had. alle noodige stappen te doen om de veiligheid van de Britsche vrouwen en kinderen te waarborgen. Aftreden van Duff Cooper verwacht Door de scherpe critiek in radio en pers. De Associated Press meldt uit Londen, dat het spoedige aftreden van den minister van Voorlichting, Duff Cooper. verwacht wordt als gevolg van de scherpe critiek in radio en pers. Ver klaringen van Roosevelt NEUTRALE ZONE GELDT NIET VOOR OORLOGSSCHEPEN. Maandelijks 200.000 ton scheeps- ruimte voor defensiedoeleinden? In antwoord op een uitlating van admi raal Stark, heeft president Roosevelt er nogmaals den nadruk op gelégd, dat de neutrale zone, die hij ingesteld heeft, al leen betrekking heeft op koopvaardijsche pen. Oorlogsschepen, aldus Roosevelt, staat het vrij om alle zeeën te bevaren. Overi gens weigerde Roosevelt nadrukkelijk om het Duitsche blokkadegebied in het Noor delijke gedeelte van den Atlantischen Oce aan te erkennen. In een schrijven aan den voorzitter van de federale scheep vaartcommissie, admiraal Land, heeft Roo sevelt, aldus D.N.B., verzocht minstens 2 millioen tc-n seheepsruimte beschikbaar te stellen voor het transport van Amorikaan- sche materialen voor de democratie n. Roo sevelt verklaart, dat de Amerikaansche koopvaardijvloot sneller meet worden uit gebreid dan voorzien was en dat de federa le scheepvaartautoriteiten vrachtschepen van alle types moeten nemen om het trans port van oorlogsmateriaal en levensmidde len mogelijk te maken. De leider van de fedeïale scheepvaartover- heid, admiraal Land, heeft een onderhoud ge had ma£ president Roosevelt en diens per soonlijken adviseur, Harry Hopkins. Roose velt heeft aangedrongen op zoo groot^ mo gelijke bespoediging van het beschikbaar ma ken van scheepstonnage door de centrale fe derale overheid. Land deelde mede, dat men uit alle aanwezige seheepsruimte, met in begrip van de oude, opgelegde koopvaarders, een pool zal vormen, waaruit de schepen voor de noodige taken zullen worden geno men. Wanneer dat noodig is. zouden eenige dezer schepen ook aan Engeland kunnen worden afgestaan. In een toespraak, die hij daarna heeft gericht tot de Amerikaansche kamer van koophandel, heeft admiraal Land het de voornaamste taak van de fe derale scheepvaartoverheid genoemd om op het oogenblik maandelijks 200.000 ton voor defensiedoeleinden beschikbaar te maken. Duitsche waarschuwing In scherpen vorm bepaalt de Voelkischer Beobachter een standpunt tegen de wijze, waarop op het oogenblik het convooieerings- probleèm in de Ver. Staten wordt besproken. Het blad vindt het bijzonder opmerkelijk, dat de convooikwestie in de Amerikaansche pers behandeld wordt in een omvang en uitvoe righeid, alsof het daarbij een zuiver Ameri kaansche aangelegenheid betrof. Het feit, dat men in Washington in den senaat reeds thans openlijk er over redetwist, of de Ame rikaansche marine reeds oorlogsdiensten be wijst aan Churchill of niet, sipreekt boekdee- len, zoo merkt het leidende nationaal socia listische blad op. Wij weten niet,'zoo ver PELOPONNESOS De strijd in Griekenland loopt ten einde. Wij geven hierbij een kaart van de Pelopon- nesos het Zuidelijkste deel van Griekenland, waar de eindstrijd beslist zal worden voor de Duitsche legers. De Britsche troepen schepen zich in aller ijl in de nog overblijvende Gneksche havens Kalamata en Gargalianii om het eiland Kreta nog te kunnen bereiken. De Duitsche troepen, waarvan de opmarschrichtingen op de kaart met zwarte pijltjes zijn aangegeven zijn nd de inneming van Korinte opgerukt naar Argos en Nauplia. De belangrijke plaats Tripolis werd 28 April bezet, vandaar gaat de opmarsch in twee richtingen, n.1. naar Kalamata en Sparta. Met de bezetting dezer steden en na eenige zuiveringsacties in de zone van Patras en Tripolis zal het lot van Griekenland in duen «trijd bezegeld zijn. (Kaar' van Pelt). klaart het Duitsche blad, of de schrijvers van deze verklaringen en dagbladartikelen zoo dom zijn om te gelooven, dat het Duitsche rijk met de bedreiging van Amerikaansche convooien kan worden geïntimideerd. Van de waarschuwing, die bij de' afkondi ging van de Duitsche operatiegebieden is ge richt tot internationale scheepvaart, zijn de Amerikaansche schepen niet uitgezonderd. Zij is op gelijke wijze voor deze scheepvaart bedoeld. Tot dusver hebben de Noordame- rikaansche schepen deze gebieden gemeden om de neutraliteit te bewaren en om inci denten te vermijden. Wanneer zij thans, in strijd met de tot dusver ingenomen houding, de operatiegebieden opzoeken, dan beteekent dat niet anders dan zich opzettelijk blootstel len aan de gevaren. De verantwoordelijkheid daarvoor komt neer op de Amerikaansche staatslieden. Groote hoeveelheid zal worden geleverd. Onder de rookers wordt de onderteekening van het DuitschTurksche handelsverdrag met veel belangstelling besproken. Naar wij in welingelnchte kringen vernemen, zaj Tur kije volgens de bepalingen van het verdrag een eneorme hoeveelheid tabak aan Duitsch- land leveren. Een officieele bevestiging hier van was nog niet te verkrijgen, al geeft men van bevoegde zijde toe, dat dit „niet onmo gelijk" is. Overigens kan de tabakstoestand niet slecht genoemd worden. De tabakshande laren hebben een distributiesysteem inge voerd, maar toch is men blij over het pact met Turkije en over het feit dat de toestand op den Balkan een tijd van stabilisatie tege moet gaat. Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 6.07 uur Terwijl de lentebloemen het land sieren, gaat de oorlog op den Balkan rusteloos voort. Duitsch luchtafweer geschut aan den voet van den Olympus (Weitbild-Pax-Holland) Duitsche veldtocht op den Bal kan afgeloopen. Radio-Athene heeft een bevel omgeroepen van den Griekschen minister van oorlog, Bakos, nopens de demobilisatie van het ge heele Grieksche leger. Als aanvulling op het Duitsche weer- machtbericht wordt aan het D.N.B. mede gedeeld dat de veldtocht op den Balkan is afgeloopen. Op 't uitgestrekte en zeer berg achtige schiereiland van de Peloponnesus zetten Duitsche troepen hun zuiveringsac tie stelselmatig voort. Groote gevechten zijn hier niet meer te verwachten. De Duitsche troepen hebben nog slechts tot taak ver strooide afdeelingen van Servische en Grieksche strijdkrachten, als mede de res ten van het Britsche expeditieleger, die langs den een of anderen weg nog de zee hopen te bereiken, op te jagen en gevangen te nemen. De grenzen nog steeds open. De ambassade van Iran te Ankara deelt ten aanzien van buitenlandsche berichten mede. dat er tusschen Iran en Bakoe in Rusland nooit een Iuchtverbinding heeft bestaan, zoo dat deze ook niet gestaakt kon worden. Er zijn geen troepen versterkingen van Iran naar de Russische grens vertrokken. Even min zijn aan de Russische grens manoeuvres waargenomen. De grenzen tusschen Iran en Rusland zijn nog steeds open. redder m den nood Allen aan het gerstebrood. (Van onzen Haagschen correspondent). Weldra zal, zooals wij reeds hebben ge meld. de samenstelling van het brood wor den gewijzigd, doordat de rogge erin vervan gen wordt door gerst. Er werden hiermede op het oogenblik in Den Haag bij een der groote broodfabrieken- proeven genomen, zoowel wat smaak als wat duurzaamheid betreft Gebleken is wel reeds dat de smaak er niet slechter op zal worden, oud brcod is zelfs smakelijker te achten dan tot dus ver. Versch blijft het brood helaas ietwat kleffig. Hoe dit zij, de gerst is redder in den nood en stelt voor langen tijd ons broodrantsoen veilig en dat is ook wat waard in dagen van dalende bonnenconjunctuurl De volgende bonnen zijn door den secre-< taris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij voor gebruik aange wezen. AARDAPPELEN. De twintig met „17" genummerde bonnen van de broodkaart geven tezamen recht op het koopen van iyz kg. aardappelen. De ver- bruiksperiode van deze bonnen loopt vanaf Maandag 5 Mei tot en met Zondag 11 Mei a.s. en het koopen op deze bonnen is geoorloofd vanaf Zaterdag 3 Mei tot en met Woensdag 14 Mei a.s. MELK. De met „15" genummerde bon van de melk- kaart geeft recht op het koopen van 1% liter me'lk. De verbruiksperiode van dezen bon loopt vanaf Maandag 5 Mei tot en met Zondag 11 Mei a.s. Het koopen op dezen bon is geoor loofd van Zaterdag 3 Mei tot en met Zondag 11 Mei a.s. EIEREN. De met „95" genummerde bon van de „bonkaart algemeen" geeft recht op het koo pen van één ei. De verbruiksperiode van den bon loopt vanaf Maandag 5 Mei tot en met Zondag 11 Mei a.s. Het koopen op dezen bon is geoorloofd van Zaterdag 3 Mei tot en met Zondag 18 Mei a.s. Gedurende den koop*- tijd mag de bon ook gebruikt worden in ho tels, restaurants e.d. KAAS. De met „65" en „75" genummerde bonnen van de bonkaart algemeen geven elk recht op het koopen van 100 gram kaas. De ver bruiksperiode dezer bonnen loopt vanaf Maandag 5 Mei tot en met Zondag 18 Mei a.s. Het koopen op deze bonnen is geoor loofd van Zaterdag 3 Mei tot en met Zondag 1 Juni a.s. BROOD, GEBAK, THEE EN KOFFIESURROGAAT. De bonaanwijzingen voor brood en gebak alsmede voor thee en koffiesurrogaat zullen bij afzonderlijk persbericht bekend worden gemaakt. Italië neemt Mexicaansche schepen in bes'ag Vergeldingsmaatregel. Als represaille tegen de beslaglegging: op 'ien in Mexicaansche havens liegende Ita- liaansche schepen door de Mexicaansche regeering heeft, naar in bevoegde Ttaliaan- sche kringen wordt medegedeeld, de Ïtali- aansche regeering drie op Ttaliaanscbe wer ven liggende voor rekening van Mexico ge bouwde motorschepen in beslag genomen.

Schager Courant | 1941 | | pagina 1