HESS huldigt Duitsche bedrijfsleven Vindingrijke smokkelaars EEN HALVE EEUW Het nieuwe spoorboekje Per diligence De viering van den eersten Mei N.S.B. houdt bijeenkomsten te Amsterdam en Den Haag. IR. VAN DER VEGTE: WIE ZIjfo ARBEIDSKRACHT UIT LUIHEID NIET GEBRUIKT, IS EEN SCHANDVLEK VAN ONZE SAMEN- LEVING. PARADE TE MOSKOU. PETAIN SPOORT TOT SAMEN WERKING AAN. Rijksminister Rudolf Hess heeft gisteren in een vergadering van de „Reichsarbeits- kammer", welke in de Messerschmitt-fabrie- kcn plaats vond, een rede gehouden, waar in hij o.a. zeide, dat de Duitsche bedrijfslei ders en de Duitsche arbeiders heden met trots op het door hen gemaakte materiaal kunnen terugzien. Zoowel in 't hooge Noor den als in het woestijnzand van Noord-Afri- ka, in zomer en winter, heeft dit materiaal zijn kwaliteiten aan den dag gelegd. Wan neer de Duitsche arbeiders zich het ver schil in de verliezen aan beide zijden voor oogen houden, dan kan elk van hen zeg gen, dat ook zijn werk er toe bijgedragen heeft, dat de verliezen aan Duitsche zijde zoo gering zijn. RUDOLF HESS. (Foto P.I.B.) Vervolgens verleende Rudolf Hess de een jaar geleden door den Führer ingestelde on derscheiding, „pionier van den arbeid", aan den rijksleider voor de pers, Amann, aan den rijkspostminister Ohnesorge en aan profes sor dr. Messerschmitt. De minister sloot met de woorden: „Wij gaan de miliaire beslissing tegemoet, en daarvoor levert ook hef Duitsche bedrijfsle ven zijn grootste prestatie". DE MEIVIERING IN NEDERLAND. De N.S.B. heeft in de grootera1plaatsen, o.a. Amsterdam en Den Ilaag den eersten Mei als dag van den arbeid, opgewekt gevierd. Gisteravond is in de geheel gevulde zaal van het Concertgebouw te Amsterdam een her denking gehouden. Verschillende Duitsche autoriteiten waren aanwezig. Het woord voerde o.a. de organisatieleider van het N.V.V., de lieer van Kampen. Thans gaat beslist worden, aldus spr., wat primair zal zijn in den komenden tijd: ka pitaal of arbeid. Het Germaansche volk heeft zichzelf hervonden onder den grooten staats man Adolf Hit Ier en dit volk strijdt zijn strijd. In ons land strijden Mussert en zijn volgelingen sinds 1931 en zij zullen zorgen, dat bij den bouw van een nieuw Europa Ne derland zal worden opgebouwd naar natio- naal-socialistische bestekken, zoodat ons volk eens zal zijn de parel in de gemeen schap van Germaansche volkeren. Na den heer van Kampen sprak de heer Spelt, van liet Agrarisch front, die het Mei feest in het verleden, het heden en de toe komst beschouwde. In het verleden was er de verdeeldheid en de klassestrijd. In het he den is er het begin van een beteren tijd en in de toekomst zal er de eenheid zijn in de nat ionaal-socialistische arbeidersgemeen schap, welke boeren, arbeiders, middenstan ders en intellectueelen, de werkers dus met hoofd en handen, omvat. Het platteland ipeelt daarbij een groote rol, omdat dit de bloedbron van ons volk is. Zonder het plat teland immers is het leven van de stad on mogelijk. Nadat nog eenige sprekers waren opgetre den was het woord aan den leider van. het economisch front, en plaatsvervangend lei der van den raad van volkshuishouding, ir. van der Vegte. De grootste gave. zoo zeide ir. v. d. Vegte, is onze arbeidskracht, die opge bouwd wordt uit onzen geest, en ons lichaam. Hij. die deze arbeidskracht uit- luiheid niet gebruikt, is een schandvlek voor do samen leving. Het zal niet lang meer duren, misschien nog slechts enkele maanden, of Churchill en zijn kliek zullen naar Amerika vluch ten. En dan begint het groote vredeswerk. Een prachtige taak wacht ons dan. wan neer wij Indië kunnen behouden. Een tijd perk van bloei zal komen voor de scheeps werven en de fabrieken en op alle gebie den zal verbetering merkbaar worden. Tegen vrijmetselarij en politiek Christendom. Als laatste spreker trad op de voorzitter van don Raad van Volkshuishouding, mr. M. M. Rost van Tonningen. In de 1 Mei viering van ons volk ligt het voorlstroomen van het nationaal-socialisme. Duizend jaar is dit Meifeest oud en eenige iaren is het door de S.D.A.P. gevierd. Maar zij hebben alleen onvervulde wenschon nagelaten en het verlangen van den arbeider, dat zijn kinderen eens de vreugde van den arbeid zullen leeren kennen, die zii nooit gekend hebben. Vervolgens wees mr. Rost van Tonningen op de gevaren, welke bet nationaal-socialis me nog trachten te bedreigen dóór de vrij metselarij en het politieke christendom. Hij ROST VAN TONNINGEN. (Foto Pax). waarschuwde daarbij tegen geestelijken van verschillende religies, die een haat in het hart dragen en tegen het toepassen van oude methodes door liet episcopaat. In Theater Carré te Amsterdam heeft de werkgemeenschap „Vreugde en Arbeid" van het Nedcrlansdch Verbond van Vakver- eenigingen voor leden en huisgenooten gis teravond een groote variétévoorstelling ge geven, als eerste van een tournée, dat deze werkgemeenschap in de maand Mei in een aantal plaatsen in ons land heeft georgani seerd. Op enthousiaste wijze heeft gisteren de Nationale Jeugdstorm te Amsterdam den dag van den arbeid gevierd. Mot vlaggen en muziek zijn de slormers en stormsters, de meeuwen en mecuwkes, door de straten gemarcheerd, zii hebben rond de Meiboom gedanst en al ontbrak de zon. die glans aan dezen eersten Meidag had moeten ge ven. toch werd dit feest, dat verder met sport en spel werd gevierd, een. feest vol bruisende vreugde. Gratificatie voor personeel Ned, omroep. Naar de persdienst van den Nederland- schen omroep meedeelt, heeft de directeur- generaal, dr. ir. W A. Herweyer, na ern stige overwegingen helaas niet kunnen be sluiten reeds dit jaar op den eersten Mei aan het gcheele personeel vrijaf te geven. De omroep toch is in zekeren zin een con- tinu-bedrijf, dat nooit ock maar een dag stil kan staan en van zijn geboorte tot aan zijn einde zonder rustpoos doordraait. Daarom werd daar men dezen dag toch niet onopgemerkt meende voorhij te mogen laten gaan besloten om aan alle medewerkers en medewerksters een grati- catie te doen toekomen. 1 Mei in andere landen. Te Moskou is de gebruikelijke parade ge houden. In een dagorder heeft admiraal Koesnetzof, de Russische volkscommissaris van marine o.a. gezegd: De economische en defensieve macht van den socialistischen staat' neemt onophoude lijk toe. Buiten onze grenzen neemt de tweede imperialistische wereldoorlog steeds grootere vormen aan. De oorlog verkrijgt steeds meer het karakter van een strijd van langen duur en wordt steeds meer destructief. Zijn onverdraaglijke last drukt op de schouders van de arbeiders in de kapitalistische landen. De Sovjetregeerïng' en het Sovjetvolk sparen geen moeite om deze verdediging te versterken en het roode leger en de marine van de modern ste technische middelen té voorzien. Rede van Pétain. In alle steden en dorpen van het onbezette Frankrijk zijn gisteren plechtigheden en de monstraties gehouden, waaraan voor de eerste maal arbeiders en werkgevers ver- eenigd deelnamen. Bij de Meivicring in de industriestad Commentry waren Pétain, Darlan en een reeks andere leden der re- gcering officieel aanwezig. Maarschalk Pé tain hield bij deze gelegenheid voor duizen den arbeiders een rede. De eerste Mei. zoo sprak hij, is in Frank rijk tot dusver een symbool van tweespalt on haat geweest. Voortaan zal hij een sym bool van eendracht en vriendschap zijn, omdat hij hot feest van den arbeid en de arbeiders zal zijn. De maarschalk verlangde in de eerste plaats een ander standpunt van den onder nemer tegenover den arbeider. De werk gever moet de vrijheid van den arbeider respecteeren en zijn welzijn in 't oog hou den. De arbeider wcnscht bescherming te gen werkloosheid, veiligheid in zijn beroep, aandeel in den vooruitgang van de onder noming, doeltreffende bescherming togen ellende, ziekte en ouderdom enz. Alle eischen zijn gerechtvaardigd en moeten in dc nieuwe orde die in Frankrijk wordt voor bereid, vervuld worden. IN VERHOUDING TOT DEN VOOR- RAAD GESMOKKELDE PARTIJEN AARDAPPELEN GERING. Rijksbureau van voedselvoorzie ning overweegt ingrijpende maatregelen. Reeds geruimen tijd geleden werd bekend, dat consumptie-aardappelen uit de voorra den, die zich in de grensstreek bevonden, in steeds grooteren omvang naar België frau duleus werden uitgevoerd. Om hieraan een eind tc maken, heeft toen de groothandel, ge organiseerd in de vereeniging tot beharti ging van den Nederlandschen aardappel- handel (V.B.N.A.) deze voorraden in korten tijd van de telers opgekocht. Echter werd de vraag naar aardappelen in België steeds grooter en bleek men bereid, hiervoor nog hoogere prijzen te betalen. Zoo werd de aandacht van den smokkelhandel op de goedgekeurde, geplombeerde pootaardap- pelen gevestigd, die in Nederland zonder eenige formaliteit konden worden vervoerd. De handel in deze soort was uitsluitend in handen van pootaardappelhan ielaren, die door dc V.B.N.A. worden erkend. Al spoedig gingen groote partijen naar en over de grens Doordat de douane ettelijke hoeveelheden hiervan in beslag nam, kwam ook deze frau duleuze handel aan het licht. Er zijn toen direct maatregelen genomen, waardoor het vervoer van deze soort aardappelen aan de zelfde bepalingen werd onderworpen als dat der consumptie-aardappelen, terwijl tevens het vervoer naar de grens zoo goed als ge heel werd stilgelegd. Bonnenstelsel. Nog op een andere manier werd de smok kelhandel bestreden. Door middel van een bonnenstelsel konden telers, in de grensstre- bonnenstelsel konden telers, in de grens streek woonachtig, de aardappelen bestellen, benoodigd voor eigen uitpoot. De aanvraag om bonnen nam echter, juist te Zundert, Achtmaal en Baarle-Nasau, zulk een groo ten omvang aan, dat de behoeften van die telers aan een grondig onderzoek werden on derworpen, voordat tot levering toestemming kon worden gegeven. De vindingrijkheid van het smokkelaars- gilde bleek echter nog niet uitgeput. Im mers, spoedig kwamen ten kantore van den provincialen vcedselcommissaris copie-ver- voerbewijzen binnen, welke betrekking had den op het vervoer van zoogenaamde voe- deraardapplen naar de grens. Voederaard appelen zijn zeer kleine aardappelen, uit sluitend voor veevoer geschikt. Uit den aard der zaak trok het de aandacht, dat de grensstreek de bestemming van deze aard appelen was. Daar ock bet veevoer in oils land niet in ruime mate voorhanden is, moest ook het vervoer van deze voederaard appelen streng aan banden worden gelegd. Ondanks de hierboven geschetste maat regelen onveinst men zich geenszins, dat de smokkelhandel steeds blijft zinnen op nieuwe mogelijkheden om aardappelen frauduleus uit te voeren. Moch in de ko mende dagen blijken, dat optreden hierte gen noodig is, dan zal hiertoe onverwijld worden overgegaan. Maatregelen van in grijpend karakter zijn in dit verband in overweging. De tot dusverre gesmokkelde partijen aard appelen zijn, wat het aantal kilogrammen betreft, ongetwijfeld belangrijk, maar in verhouding tot den totalen Nederlandschen voorraad zeer gering. HAAGSCHE KUNSTKRING Herdenkingstentoonstelling geopend. (Van onzen Haagschen correspondent.) Gisteren, 1 Mei, was het 50 jaar geleden, dat de bekende Haagsche Kunstkring werd opgericht. Hij was, van meet af aan, anders dan h£*t oudere Haagsche Genootschap Pul- chri Studio, een vex*eeniging, waarin kunste naars van allerlei aard elkaar konden ont moeten, dus niet slechts een broederschap van schilders, doch ook van beeldhouwers on sierkunstenaars, van litteratoren, musici, architecten cn tooneclspclcrs. Hoewel dc op richter, Théophile de Bock, zeker niet het type «was van wat er omstreeks 1890 aan re- volutionnaire kunststroomingen leefde, is de Kunstkring al spoedig geworden het concen tratiepunt van alles wat in Den Haag op kunstgebied verjonging en vernieuwing wenschte cn nastreefde. De Haagsche Kunstkring is het immers ge weest. die Verlaine voor het eerst naar ons land deed komen, die een tentoonstelling van Van Gogh organiseerde, toen die hier te lande nog maar weinig waardeering onder vond, maar die ook moderne componisten heeft gepousseerd, van wie velen in hun jon ge jaren zich in het intieme concertzaaltje achter de Societeitslokalen 1-hoog aan de Lange Houtstraat hoek Casuaristraht, heb ben laten hooren. Beneden worden tweedc- handsch auto's en dassen- en overhemden verkocht, boven is de ITaagscbe Parnassus... Ter eere van dit 5-jarig bestaan wordt Zondag -4 dezer in het Haagsche Gemeente Museum eon herdenkingstentoonstelling geopend, bestaande uit twee afdeelingen, 'n retrospectieve met werken welke leden van den Kring gedurende de eerste tien jaren van zijn bestaan hebben geschilderd met daartegenover de afdeeling van hedendaag- sche kunst met werken van levende leden uit de laatste jaren, zcowel schilderijen en beeldhouwwerken, als voortbrengselen van toegepaste kunst, architectonische ontwer pen en teekeningen. Twee Zondagmidda gen zullen voorts'gewijd zijn-aan uitvoe ring van composities van leden en voor drachtskunst door leden, ook eigen werk Tenslotte omvat de tentoonstelling nog een eerezaal waar belangrijke relieken van den Kunstkring zijn uitgestald, waaronder de drie „Gcuden Boeken" met handteekenin- gen en opdrachten van beroemde gasten 'en bezoekers, verder de 32 premieplaten, welke de Kring in den loop der jaren heeft uitgegeven en tal van andere documenten welke licht werpen op het belang, de veel zijdigheid, de activiteit cn de humor in dit 50-jarig Kringbestaan. Geheel nieuwe dienst. De persdienst der Ncderlandsche spoor dienst deelt mede, dat op 5 Mei a.s. een nieuw spoorboekje zal gaan gelden. Het is niet, zooals met de uitgave van den laatsten winterdienst eenige malen het ge val was, een bijgewerkt spoorboekje, maar liet. betreft, een geheel nieuwe dienst. Deze uitgave, waardoor men van de vele aanvullingsbladen voor laten wij hopen niet al te korten tijd verlost wordt, zal in rei zigerskringen zeker met vreugde worden be groet. tusschen de bloemen Groote belangstelling voor „Bloemen en Beelden". (Van onzen Haagschen correspondent). Dc belangstelling voor de tentoonstelling „Bloemen en Beelden" in het Haagsche Zuiderpark" blijkt met den dag grooter te worden. Aangezien de honderdduizenden bloembollen over groote afstanden zijn uit gezet. is vooral voor oudere bezoekers iets nieuws bedacht: er wordt een diligence- dienst georganiseerd, zoodat zij, die tegen een lange wandeling opzien men moet zeker een uur loopen om zoowat alles ge zien te hebben rustig in een met twee paarden bespannen omnibus alles kunnen bekijken. De bedoeling is. dat deze bussen kriskas door het park zullen rijden. Ongetwijfeld voor velen een attractie meer. Ook de schoolkinderen komen nu klassegewijs naar de bolbloemen; tot dus ver zijn er reeds 20.000 aanmeldingen. Het aantal betalende bezoekers naderde Wocns dag ook reeds de 20.000. een mooi succes na twee weken waarin het weer nog niet eens erg heeft medegewerkt. Er is zelfs reeds een excursie van Wageningsche stu denten geweest. Tweejarig kind mishandeld Moeder slaat zoontje met brood zaag op de vingers. Wegens mishandeling van haar twee jarig zoontje had zich de 23-jarige M. V. te verantwoorden voor de I-Iaariemsche recht bank. Zij was destijds getrouwd met een 36-jarigen man, die reeds twee kinderen van acht en zes jaar had. Nadat een baby ge boren was, ontstonden in het huwelijk al lerlei moeilijkheden. De vrouw werd zenuw achtig en trad vaak hardhandig tegen de kinderen op. In September hadden buren gezien, dat zij haar eigen zoontje, dat toen ongeveer twee jaar was, met een broodzaag op de vingers had geslagen. Dc officier eischte tegen de vrouw, die vroegr in Wëstzaan wonod, doch thans bij haar moeder in Rotterdam verblijf hóudt, drie maanden gevangennisstraf. ,Ik kom bet radiotoestel balen" Nieuwe oplichterstruc. Een bewoner van de Tintorettostraat te Amsterdam kreeg een dezer dagen 'een on bekende man op bezoek, die, naar hij be weerde, opdracht had, het radiotoestel mee te nemen. Nadat de bewoner had geantwoord geen Jood te zijn, vertrok de onbekende weer, doch later bleek, dat hij dezelfde truc ook bij de buren had uitgehaald, echter evenmin met succes, wijl deze geen radiotoestel be zaten. Het zal zaak zijn, voor dergelijke oplich ters op zijn hoede te blijven. Engelsche vliegtuigen boven Duitsch gebied Dooden en gewonden. Dc R.A.F. is in den vorigen nacht met zwakke strijdkrachten naar Duits.ch gebied gevlogen, zoo wordt aan het D.N.B. mede gedeeld. Eenige vliegtuigen bereikten de Rijkshoofdstad, waar zij op doeltreffende af weer van het afweergeschut stieten. Dien tengevolge gelukte het geen enkel aanval lend toestel hoven het stedelijk gebied van Berlijn te vliegen. De enkele bommen, die werden uitgeworpen, kwamen op het rand gebied dér stad neer en richtten geen scha de aan. Overigens was de Engelsche activi teit in de lucht vooral gericht tegen het Noordwest Duitsche kustgebied, waar op verscheidene plaatsen brisant- en brand bommen werden geworpen. Militaire schade ontstond nergens. De schade was beperkt tot woonhuizen in verschillende plaatsen. In een geval werd door een voltreffer een woonhuis vernield. Onder de burgerbevol king zijn dooden cn gewonden te betreuren. BOVEN ZIJN STAND GELEEFD. Een 41-jarige beheerder van filialen in Den Haag cn Amsterdam van een chemische wasschoiïj uit Maastricht, is dezer dagen in Den Haag gearresteerd. Gebleken is, dat dc man zijn firma voor eenige duizenden gul dens heeft tekort gedaan. Hij had den laat sten tijd boven zijn stand geleefd cn daardoor meer geld moeten uitgeven dan hij verdiende. TE WATER GEREDEN EN VERDRONKEN. Gistermiddag om tien uur reed de 31-jarige drogistbcdiende K., wonende in de Rogge straat achter het Stadion, te Utrecht, in het water van den Krommen Rijn. Vrij spoedig werd K. uit het water gehaald. Men paste kunstmatige ademhaling toe, doch de le vensgeesten keerden niet weer. Een dokter constateerde den dood. ZIGEUNERBRUILOFT IN SPANJE. Een rijke zigeunerfamilie in Barcelona heeft een schitterend bruiloftsfeest gegeven, waaraan'werd deelgenomen door ruim 2000 zigeuners uit alle doelen van Spanje. Van dc Balearen waren 250 zigeuners overgekomen, uit de Catalannsche provincies ruim 1500. Na een kerkelijke plechtigheid werd in een der grootste zalen van Spanje een feestmaal tijd aangeboden. Amsterdamscbe effectenbeurs Weinig zaken. Gedrukte markt, Meerendeels lagere koersen. Ne. derlandsche beleggingen kalm. OBLIGATIES STAATSLEENINGEN. V.K. L.K. Nederland 1941 I 4 973,4-977/,, 973,4-9715/16 Nederland 1940 I 4 9S7/« 98 15/16 Nederland 1940 II 4 97% 97% Idem met bel fac. 9S% 98 15/16 Nederland 1938 3.3% 89 7/16-89 88%-S) Oost Indië 1937 3 89% 89 Oost Indië 1937 A 3 8<3/s S7 DUITSCHLAND D. Gr. b '40 Ct. 6 Konv Kas (m.v.) 4 PROVINCIALE EN GEM. LEENINGEN. A'dam '37 I 3% 907% 90% 's Grav. '37 I 3% 92% N. Holl. '38 3 83 N.-Holl. '38 II (3%) 3 883,4 R'dam '37 I III 3% S7% 87 Z.-Holland 1937 3 90% HYPOTHEEKBANKEN. Ned. Hypb. Veendam 3% 95 95 INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN. Buitenland. Farbenind. I. G. 7 Gelsenk. Bergw. 5 - AANDEELEN. BANK- EN CRED.-INST. Binnenland. Koloniale Bank A 192% 189% Ned. Ind Handelsb. A 131 130 Ned. Handel Mij. c.v. A 136 1363% INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN. Binnenland. A.K U. 128%-127 126%-125 Calvé Delft c.v. A 74 73% Centr. Suiker Mij. 207% 205 Fokker g A 189 1S2 Lever Bros en Unilevcr"cv.A122%-119% 119-114% Ned. Ford 289 290 Philips' G B.v.A. 234%-231 234%-221 Philips pref. A 157% 155% PETROLEUMONDERNEMINGEN. Binnenland. Dordtsche Petr. g. A. 219 215% Kon. Petr. 253-245 243-239 SCHEEPVAART-MAATSCHAPPIJEN. Holland-Amerikalijn A 119-117 116%-116 Java China-Japanlijn A 14S%-146 146-141% Kon. Ned. Stoomb. Mij. nat bez. v. A. 156% 154%-153% Kon. Paketvaart A. 248-246% 243% Ned. Scheepv Unie A 180%-178 177-175 Rott. Lloyd A. 145%-144% 141 Stoomv. M. Nederland A. 145-144% 143-141 SUIKER-ONDERNEMINGEN. H VA. Javasche Cultuur NISU. Ver. Vorstenl. Cult 437-425 427-423 258 254 258 254 119-117 114%-115 TABAKSONDERNEMINGEN. Deli Batavia Mij. 202-200% 201-200 Deli Mij. cv. A 269%-2673/4 2683,4 Senembah 219 219% RUBBER-ONDERNEMINGEN. Amsterd Rubber 273-269% 266-270 Ban dar Rubber Mij. A. 215 213 Deli Batavia Mij. A 205-206% 208 Koersen Nederlandsch clearinginstituut Koersen van stortingen op 2 Mei 1941: Belga's 30.1432; Zwitscrsche Francs 43.56; Fransche Francs 3.768; Lires 9.87; Deensche Kronen 36,37; Zweedsche Kronen 44.85; Tsje chische Kronen (oude schulden) 6.42. WINTERHULPEN EDERIAND Stort op 5553 of op 877 POSTGIRO-NO1! VAN DE WIN TERHULP NEDERLAND. Winterhulp Nederland, Den Haag, Na 56BS. Als bank der Winterhulp Neder- derland ie aangewezen de Kasver- eeniglnR N V„ Amsterdam, No. 877. Ge brengt geluk tn veler leven!! Jodcnwet in Kroatië Analoog van de Duitsche wetten. De Kroatische ministerraad heeft een jodenwet aangenomen, die nog denzelfden dag door dr. Pavelitsj is onderteekend. De wet komt in hoofdlijnen overepn met de Duitsche wetten op de bescherming van het ras en maakt onderscheid tusschen staatsburgers en slaatsonderdanen, Zij be vat verder bepalingep ter bescherming van de eer van het Kroatische volk. Voorts is er een bepaling in opgenomen, volgens wel ke naamveranderingen, die na 1 November 191S voltrokken zijn, ongeldig wordep ver- I klaard. Dc wet is met de publicatie in de F staatscourant reeds van kracht geworden. I

Schager Courant | 1941 | | pagina 2