N1PPER EN PELLE Yl.U.R. Schagen-DTS In ons district Ik heb gekozen, Arkacli VOETBALPROGRAMMA VOOR ZONDAG de interessante strijd aan de Loet in Schagen AD O naar Almelo; VSV ontvangt PSV In de tweede klasse EDO-HVC Belangrijke wedstrijden wachten ons morgen en dan noemen we allereerst de twee kampioenswedstrijden, de beslissings wedstrijd in het Noorden, alsmede wed strijden als HVCEDO, ZVV—Zaandijk en niet te vergeten SchagenDTS. Kampioenschap van Nederland. De eerste wedstrijden om het landskam pioenschap zijn vastgesteld en ADO staat al direct voor een moeilijk probleem. De Hage naars moeten n.1. naar Almelo, een reisje, hetwelk vandaag zal aanvangen, doch daar naast een bijzonder zwaren wedstrijd, want o.i. zijn de Almeloërs één der vooraanstaande favorieten voor den titel. Toch zullen de Ha genaars hun beste beentje voor zetten en nu de zenuwen wel eenigszins geweken" zullen zijn, komt het ons voor dat Heracles nog een zware dobber zal hebben. Beide elftallen hebben de meeste kracht zitten in de achter hoede, terwijl juist de voorhoede, zoowel van Heracles als van ADO de zwakste delen zijn. Heracles heeft een kleine kans op de punten, hoewel een gelijk spel ook lang niet uitgeslo ten is. In Velsen gaat VSV zijr eersten grooten wedstrijd spelen, waarbij als gast fungeert PSV uit Eindhoven. IJmuiden en omstreken heeft dus ook weer zijn sensatie Het is al weer een tijd terug dat Stormvogels voor een dergelijke afwisseling zorgde, en nu de eer aan VSV te beurt valt, Is het nog een nieuw tje ook. Hoe zal deze wedstrijd afloopen? Vanzelf is er nog maar weinig van te zeg gen, van welke kracht de clubs zijn. Als wij het moeten zeggen, denken wfl dat in Velsen VSV een kans heeft, we zeggen juist in Vel sen, want we hebben in de uitwedtrijden van de roodhenu'en niet zooveel vertrouwen. In ieder geval zulen er weer velen naar IJmui den gaan om dezen wedstrijd bij te wonen. Na Zondag kunnen we misschien beter de clubs onderling van kracht onderscheiden; dan weten ve meteen welke club uit het Noorden de vijf kampioenen'zal completeeren. Beslissingswedstrijd. In Groningen, alweer in Groningen dus, speelt Be Quick tegen HSC den laatsten strijd om het kampioenschap. Dat HSC in Gronin gen heeft toegestemd zal wel vanuit financieel oogpunt bekeken zijn. Een dergelijk besluit zal wel goed ouerwogen zijn, hoewel wij van onzen kant dit besluit nu niet zoo ideaal voor de Hoogezanders vinden. Het publiek telt toch altijd mee. Desondank zal er spanning genoeg zijn, zal Groningen toch behoorlijk vertegen woordigd zijn op het GVAV-terrein. Ditmaal zien we Be Quick met de beste kansen starten, vooral nu de vorm weer gevonden is. Of zou het spel van HSC wederom Be Quick doen struikelen, dan zouden de nieuwelingen de overhand rij gen in de kampioens-competitie! JBe teMie, klaMtM De restanten worden afgewerkt en de mees te wedstrijden hebben dan ook niet veel meer om 't ljjf. Hier volgen ze: RFC ontvangt VUC en de Rotterdammers kunnen misschien een gelijk spelletje berei ken. MW ontvangt BW en ook hier heeft de thuisclub de beste papieren. Nu we het toch over het Zuiden heb ben, kunnen wij de wedstrijden van afge- loopen Zondag zoo maar niet zonder ver der commentaar voorbij laten gaan. Wat is n.1. het geval? Limburgia is onderaan geëindigd, doch wanneer we diverse bla den lezen, dan blijkt dat de Limburgers de dupe geworden zijn van onsportivitei- ten. Hoewel het laatste doelpunt van Roermond in den wedstrijd tegen BW gescoord 2 min. voor het einde door Ver- mont, al een doelpunt was met een luchtje, is het in den wedstrijd NOAD Helmond heelemaal vreemd gegaan. De scheidsrechter zag zich genoodzaakt den Tilburgschen aanvoerder een waarschu wing te geven, omdat zijn elftal-genooten zich niet inspanden te winnen. Daarna nog zag aanvoerder Wagemakers zich gedwongen een eigen speler om boven staand feit het veld ait te sturen. Limburgia werd dus de dupe van on- sportiviteit door NCb_L) geleverd, door NOAD, dat een week te voren PSV met 51 klop gaf. Dat de Limburgers 'de kracht mogen vinden zich volgend jaar te wreken door in de komende zware wedstrijden te ze gevieren. In het Noorden hebben we nog Sneek Veendam, waarbij de Veendammers nog ge ïnteresseerd zijn, misschien dat het aanleiding is voor de punten, terwijl bij Achilles Sneek de punten1 broederlijk gedeeld kunnen worden. Ze klasse A. Heel Zaandam is Zondag in spanning, want VVZ ontvangt AFC, en daar de Zaandam mers nog een kleine kans hebben den dans te ontspringen, zullen zij zich daar zeker voor inspannen. De inspanning zal door de ZFC-aanhang worden aangewakkerd, want een eventueele overwinning der Zaandam mers brengt aan ZFC het kampioenschap. Doch ZFC weet er wel raad mee, met zoo'n kleine kans nog voor oogen. OSV ontvangt zijn buurman DWV en de Oostzaners doen er goed aan nu eens kalm te gaan spelen, want anders blijft er straks van OSV 1 niet veel meer over. Zondag wer den er maar weer twee spelers van het veld gezonden. West-Frisia ontvangt Zeeburgia; de Enkhuizenaren kunnen weer stijgen. Ook WFC heeft kans op de punten, want de Boys zullen toch niet veel moeilijkheden aan de Wormerveerders bezorgen. 2e klasse B. De kampioen zal zich Zondag melden, ten minste naar alle waarschijnlijkheid, want HVC ontvangt EDO. Hoewel naar onze mee ning er weinigen aan een Amersfoortsche overwinnig denken, houden we het daar wel op. Tevens wordt hier nog gespeeld: HerculesWatergraafsmeer; Volendam De Spartaan; RCHHilversum; De Kenne- mersHFC. 8e klasse A. QSC, leider no. 1, ontvangt GVO uit Krom menie; de Wormerveerders dienen uit te kij ken, waarna wij ze de punten wel toedenken. Always Forward heeft weer een kans op de punten nu Purmersteijn naar Hoorn komt; of het zoovër komt zullen we dienen af te wachten. ^t. George ontvangt Hollandia, twee ern stige gegadigden voor de fatale plaats, daar de Spierdijkers terreinvoordeel hebben kan het Hollandia nog wel eens punten kosten. ZVV heeft ook weer een zware wedstrijd, want gesteld: Koek; De Jong, Choufoer; Ben Tap, Zaandijk js er vooral de laatste weken uit stekend in en we meenen dan ook dat de Zaandamsche kansen Zondag wel verkeken zullen zijn. 4e klasse A. Er staan ons morgen in 4 A weer interes sante wedstrijden te wachten, waarbij één der partijen, in een enkel geval zelfs alle twee, ten nauwste betrokken zijn bij den strijd om de bovenste of onderste plaats. DTS moet op bezoek naar Schagen, een zware opgave voor de mannen uit Oudkar spel. Schagen, daf zelf uitgeschakeld is, ziet zich nu echter voor de sportieve taak gesteld DTS op dezelfde wijze partij te geven als zij twee weken geleden tegen BKC deed. Ih dit geval zal het DTS niet makkelijk vallen beide punten mee naar huis te nemen. O.i. ligt ook hier een gelijk spel het meest in de lijn der verwachting. BKC zal, geïnspireerd door de belangrijke match in Schagen, ongetwijfeld op eigen ter rein van MFC kunnen winnen, al dient zij de tegenpartij heusch niet te onderschatten. Na morgen luidt het resteerende program ma voor de 2 leiders: DTS: thuis: Watervogels; uit: BKC. BKC:, thuis: DTS, Watervogels; uit: Bergen. De wedstrijd BKCDTS kon hier dus de uiteindelijke beslissing nog wel eens moeten brengen. Ook de wedstrijd WieringerwaardWater vogels is zeer belangrijk. Verleden week be haalde W.W. een onverwacht groote overwin ning. Wanneer ook nu wordt gewonnen, waar toe zeer zeker de kans bestaat, zou het ge vaar voorloopig althans weer even voorbij zijn. Wel kunnen dè Vogels, met nog 3 achter stallige wedstrijden, nog voor verschillende verrassingen zorgen, maar hun programma, met o.a. nog uitwedstrijden naar DTS en BKC, is verre van gemakkelijk. Nieuwe Niedorp, dat ook nog lang de „ge vaarlijke zóne" niet verlaten heeft, moet naar Wieringen op bezoek en zal, wanneer Succes de zaak niet te licht opneemt, wel met leege handen huiswaarts keeren, waardoor de span ning ook onderaan eerder toe- dan afneemt. ONDERAFDEELING NOORDHOLLAND. I O. De eenige wedstrijd in deze afdeellng is, nu Vrone's lot reeds beslist is, van geen be lang meer. Petten ontvangt Vrone en zal de punten wel thuis kunnen houden. Of Vrone moet, nu er, naar wij vernamen, weer enthou siast getraind wordt, de nog resteerende wedstrijden als goede oefenpartijen opvatten. In dat geval is Pettens zege nog lang niet safe. Hollandia 3Twisk, 11 uur; MFC 2Berk hout; Andijk 2Sijbekarspel; West-Friaia 3 Hoogkarspel. n d. Alkmaar-r Alkm. Boys 3; Graftdijk—Ur- sem; DTS 2—Egmondia; Bergen 2Alkm. Boys 4. n e. VCLr—Hem; Horna 1—MOC 1. n v. Wieringerwaard 2Succes 2. De laatste wedstrijd in deze afdeeling. Een overwinning van de thuisclub kan hier niet meer baten. Het zijn dus wel 2 dure verliespunten ge weest, die het niet opkomen tegen Schagen 2 kostte. m d. Koedjjk 2—Oudorp 2. m e. Nieuwe Niedorp 2Hauwert. Alkm. Boys 8Bergen S, 10 uur; Boys 5Alcm. Victrix 5, 10 uur. IV e. Winkel 8St. Maartensvlotbrug; Schage® 3Oudesluis 2, 10.30 uur; Barsingerhom— Winkel 4; BKC 3—Petten 2, 11.30 uur. ADSPIRANTEN. Afd. m. mfc aNieuwe Niedorp a. Afd. N. BKC aOudesluis a, 10 uur; Succes b, 12.30 uur; Schagen a, 12.30 uur. afdeeling bijzonder voetbal. i a. Geen wedstrijden. n a. Geel ZwartHugo Boys; ZAPVZV; LSW 2—Con Zelo; SVW—SRC; Hollandia^- St. Victor. Indien niet anders vermeld, beginnen de wedstrijden om 2 uur. In de Afd. Bijz. Voetbal om 2.30 uur. Winkel ar— Wieringerwaard a— Terug naar het tijdperk van de reuzen. 1. Nipper, Pelle, Zip en Waw- hoo zetten, hun reis met de tijdmachine naar de oertyd voort. 2. Plotseling houdt de ma chine stil en ze blijven ste ken in een fantastisch landschap, waa reuzen- paddenstoelen tot boven hun hoofd groeien. 3. Een reuzenvoet dreigt hen allemaal te zullen verplet teren... Zelfs Wawhoo is ditmaal absoluut machte loos. 156. De bezitter van de reuzenvoet. 1. De reus kijkt met belang stelling naar het kleine, eigenaardige „mierennest", en neemt het mee naar huis, naar zijn moeder! 2. Dat is p-achtig speelgoed! Net iet voor de „kleine" jongens!! Feuilleton Een roman uit het hooge Noorden* Door Agathe Pogner 43 „Wat?" riep ik, totaal verbluft. „Ben je dan toch niet verloofd? Niet getrouwd?" Opnieuw kleurde een donkere blos Maria's wangen. Dan keek ze mij met haar warme, trouwe oogen goedig aan. „Destijds in den tuin bij mijn vriendin heb ik je immers bekend, dat mijn hart zijn keus allang had bepaald. Ben je dat vergeten?" Nee, dat was ik allerminst. Maar bij deze herinnering van Maria aan het beteekenisvolle oogenblik duizelde het mij toch even. Als mijn vermoeden waarheid bevatte?... Als mijn hoop nu toch nog eens verwezenlijkt werd?... „Maria!" juichte ik, zóó luid, dat alle om standers naar ons keken... „Maria...!" Maar op dat oogenvlik kwam de conducteur die me zonder vorm *an proces met beide handen optilde en mij in den reeds langzaam rijdenden trein schoof. „Tot ziens!" riep ik luid, mij zoover mogelijk uit het portierraampje buigend. „Ik kom gauw terug!" Het noodlot bleek echter anders te hebben beslist. Ik keerde niet zoo spoedig terug. Mijn verblijf in de hoofdstad, dat ik op een paar dagen had berekend, duurde eenige weken. Daar was in de eerste plaats de reis. Zy was eenvoudig verschrikkelijk. Alle coupé's over vol. De hitte en de stof twee plagen, waar van ik het bestaan bijna vergeten was deden het overige om deze reis alle bekoring te ont nemen en ik was dan ook dolblij, toen ik na anderhalven dag sporen eindelijk de plaats van bestemming bereikte. Straat en huisnummer waren spoedig ge vonden en daar stond ik nu met een, van zonderlinge agitatie bonzend hart voor de woning, die Wadim's moeder en dochter her bergde. Nog vóór ik echter mijn vinger op den knop van de electrische schel had gelegd, werd de deur van binnen met een ruk ge opend en de volgende seconde hing een jonge vrouw, schreiend van blijdschap aan mijn hals Ik hoorde, hoe je de trap opsloop, vadertje. Dat doe je elk jaar zoo en sinds gisteren heb ik al op je gewacht! Met deze woorden trok .Wadim's dochter mfl van het donkere portaal de kamer in. Daar bleef zy echter als aan den grond ge nageld staan, toen ze haar vergissing be merkte. In plaats van haar vader stond daar een wildvi-eemde man dien ze nooit eerder ge zien had. Haar verbijstering duurde echter niet lang. Ik verwachtte mijn vader, zei ze uiter lijk kalm. Het blijkt, dat ik me vergist heb, maar ik hoop, dat de man, die ons in zjjn plaats bezoekt, geen slecht nieuws brengt En als dat inderdaad het geval was? Wanneer hy u, tegen zijn wil, nu eens leed zou moeten berokkenen? Zij antwoordde niet, maar keek mij onder zoekend aan. Ik maakte van de gelegenheid gebruik ook haar wat beter op te nemen. Zij was nog veel bekoorlijker dan op de foto, die Wadim had nagelaten. Wie bent u? vroeg ze eindelijk, eenigs zins onzeker en met onmiskenbare angst in haar oogen. Uw vader en ik hebben twee jaar lang samengewerkt. Waar is mijn vader nu? Hy verzocht mij u zijn groeten over te brengen. Had hij daarvoor een vreemde noodig? Hij zendt u ook zyn zegen. Omdat hij het zelf niet meer kan? Zoo is het Het jonge meisje schreide niet en jammer- de niet. Zij vouwde slechts stil haar handen en staarde bedroefd naar buiten. Daarop stak ze mij met een bemoedigend lachje haai- hand toe. Als mijn vader u heeft gezonden, moet ik u ook welkom heeten. Neemt u plaats en vertelt u mij alles, wat u weet. Ik voldeed aan haar wensch en met tranen in haar oogen luisterde ze naar mijn droef relaas. Wilt u, als u eind Augustus weer naai de Kruisbaai terugkeert, een krans van mij op het graf van mijn vader leggen? Het is het eenige, dat ik hem... Zij zweeg plotseling en keek verschrikt naar den anderen kant van het vertek, waar Wadim's bejaarde moeder in de deuropening stond en zich, als steun zoekend, met een hand aan den knop, met de andere aan de deurpost vasthield. Voor haar kleindochter haar ter hulp kon snellen, wankelde zij en het volgende oogenblik zakte zij, een zwakken kreet slakend, bewusteloos ineen. Wij tilden haar op en legden haar op bed. Bijna twee volle weken verkeerde zij in levens gevaar. Al dien tjjd stond ik het zwaar be proefde meisje zoo goed mogelijk terzijde. Mijn eenige ontspanning bestond uit het schrijven van brieven aan Maria. Intusschen ontving ik van haar slechts zelden een paar regels, die dan meestal nog in telegramstijl waren gehouden. Zy begreep of wilde niet be grijpen, hoe ik de dagen, welke myn geluk nog in den weg stonden, telde. Het weerzien met mijn moeder kenmerkte zich door oprechte hartelijkheid. Slechts met moeite maakte ik mij los van deze gezellige omgeving om tijdig aan boord van de boot te kunnen gaan, welke mij, voorloopig voor een laatste bezoek, naar de Kruisbaai zou brengen In mijn geboorteplaats gebruikte ik het middagmaal weer bij mijn vrienden. Tit wijdde daarbij een dronk aan mijnspoedigen, behou den terugkeer. Toen wij afscheid namen, hield ik Maria's hand lang in de myne en ik vroeg haar, of ik haar na mijn terugkomst een belangrijke vraag mocht stellen. Maria trok haar hand terug en liep, zonder mij een antwoord waardig te keuren, de kamer uit. Tit echter klopte mij bemoedigend op den schouder. Alleen dwazen stellen nog vragen, waar alles reeds lang beantwoord is, zei hij lachend. Ik spoedde mij nu haar huis, nam mijn handkoffer en reed naar den aanlegsteiger. Mijn hart klopte onstuimig; ik voelde mij zeer onrustig en ik wist niet waarom. Toen wij reeds een heel eind buitengaats waren, zag ik tot mijn .groote verbazing Maria op het voordek zitten. Zij wilde ook een krans op het graf van Wadim leggen, verklaarde ze haar verrassende aanwezigheid, dat kon ik toch wel begiïjpen. Ik begreep er weliswaar niets van, maar ik was buiten mijzelf van blijdschap. Jammer genoeg, was deze vreugde echter van korten duur. Weldra toch stak een hevige wind op, die binnen zeer korten tijd overging in een woedenden storm. Maria bleef, als slachtoffer van de zeeziekte in haar kooi en zij wilde niet, dat ik haar bezocht. Zoo zat ik al dien tijd alleen op het voordek, waar de wind om mijn ooren gierde en de regen mij doorweekte. Na 3 dagen arriveerden we in de Walvisch- baai. Bij aankomst bleek de storm ook te zijn uitgeraasd, zoodat we overal konden heen trekken. Ik liet Maria de vroegere woningen van Rodion en Wenjamin zien en ook de grot, waar ik met Pelka „Koning en Koningin" had gespeeld. Men moet zoowel innerlijk als uiterlijk heel sterk zijn om in deze ijzige pracht te kunnen leven... zei Maria. Maar zij begreep de groote bekoring, die dit eiland in zijn onge repte schoonheid en droomende eenzaamheid op het menschelijk hart uitoefende. Wij hadden ons aan land moe geloopen en toen de boot full speed verder naar het Noor den stoomde, zocht Maria weldra haar hut op. Ik volgde haar voorbeeld en viel onmiddellijk in slaap. Ik wist niet, of ik lang of kort had geslapen, maar toen ik mijn oogen opende, schrok ik hevig. Onze boot lag stil en ook de machines schenen tot rust te zijn gekomen. Ik keek door de patrijspoort en een kreet van blydschap ontsnapte myn mond. Daar lag de Kruisbaai! Mjjn baai!... In vijf minuten was ik geheel gekleed en daarna stormde ik mijn hut uit om Maria te gaan opzoeken. Een matroos vertelde my, dat de juffrouw met de lichtgrijze bontjas reedA met de eerste boot aan land was gegaan. Ik holde naar het middendek en liet mjj eveneens aan land brengen, waar onze honden uitgelaten keffend tegen mij opsprongen en Rodion en Wenjamin mij m'n botten bijna fijn drukten. Ik zoek een dame, zei ik, toen de eerste spontane begroeting voorbij was, een dame in een lichtgrijze jas. Die is allang boven by de kruisen, ant woordden beiden vrijwel gelijktijdig. Nikita en een matroos zijn met haar meegegaan. Z\j had zooveel te dragen en Dobrez heeft haar bijna omver geloopen van blijdschap. Met groote stappen snelde ik den welbeken den heuvel op. Daar zag ik Maria voor Wadim's graf staan. Zij hing een mooien, grooten krans aan het kruis. Ik moest toch eerst naar hem toe gaan om hem te bedanken, dat hij jou het leven heeft gered Arkadi, Als ik er aan denk, dat jij hier ook had kunnen liggen. Zou je dat heel erg hebben gevonden? Vraag je dat nog? Haar oogen verrieden echter meer dan haar lippen. Maria, is het waar? Zij knikte. Dat deed de laatste phase van mijn schroom verdwijnen. Ik breidde mijn armen uit en zij aarzelde geen oogenblik aan deze veelzeggende uitnoodiging gevolg te geven. Maria!... Hier heb ik twee jaar lang hartstochtelijk naar je verlangd! Zij keek mij aan met een lieven glimlach en iets van den ouden spotlust in haar mooie trouwe oogen. En dat, terwijl ik' mijn keus allang be paald had, Arkadi...! Toen tilde ik haar op en hier, in de een zaamheid van mijn geluksoord, droeg ik haar juichend de zon tegemoet. EINDE.

Schager Courant | 1941 | | pagina 10