Bakkers en kappers Kamer van Koophandel moeten halve professoren zijn LOTEN WINTERHULP Duitsche zeelieden in New York gearresteerd Grieksche gevangenen in vrijheid Heftige critiek op de rede van Stimson DE HALTE BREEZAND EN DE DIENSTREGELING OP AM- STERDAM. De voorzitter, de lieer Arntz, deelde in zijn openingswoord lot de gister gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel mede, dat de heer Schmalz wegens ziekte de vergadering nog steeds'niet kon bijwo nen, dat hij échter goed vooruitgaande is. De notulen worden goedgekeurd. Aan de orde is dan het antwoord van de Neclerlandsche Inkoopcentrale voor Akker- bouwproducten inzake de prijs der duinaardappelen. Door de Kamer was er de aandacht op gevestigd, ddt de productiekosten der duin- aardappelen aanzienlijk hooger zijn dan die van andere soorten, in verband daarmee werd het onjuist geafcht de prijzen overal gelijk te stellen. De Kamer kon hier in zooverre een suc ces boeken, dat de toezegging werd verkre gen, dat in het komende seizoen afwijkende, prijzen zouden worden vastgesteld voor de rubriek duinaardappelcn. Voor het thans loopende seizoen echter zullen geen veran deringen meer worden aangebracht. Examens „Vakbekwaamheid". Een desbetreffend schrijven van het de partement van H-, N. en S-, waarin de me dewerking werd verzocht ten- einde dege nen, 'die bovenbedoeld examen willen afleg gen, in de gelegenheid te stellen een oplei ding daartoe te volgen, werd voor kennisge ving aangenomen. Intusschen ontspon zich een discussie over de theoretische examens, waaruit bleek, dat vele belanghebbenden, de zaak wat licht op vatten. De bewering, die wel eens gehoord wordt, dat kappers, bakkers, slagers, enz. halve professoren moeten zijn, gaat wel wat ver. Dit wordt.voldoende in het licht gesteld door het feit, dat soms jongelui van 14 jaar examen doen en slagen. Een normale cursus echter duurt 2 jaar en' wanneer sommigen dan mecnen hetin 6 maanden te kunnen doen, voert dit soms tot desillusies. IJsbrekerij. Er is.destijds bekend gemaakt, dat de ijs- brekerij was gemaakt tot een tak van rijks zorg. Dit werd noodig geoordeeld, omdat juist in dezen tijd het openhouden van het vaarwater niet het oog op de voedselvoor ziening van urgent belang was. De bedoeling was. dat de bestaande i.is- best rijdingscommissies zouden worden in geschakeld. Waar men nu te Alkmaar zulk een commissie bezat, door de Kamer een schrijven tot het departement van Water staat gericht. In antwoord daarop werd medegedeeld, dat het benoemen van een voorzitter der iisbestr i jdingscommissie thans, waar het ijs- breken is beëindigd, niet urgent is. Indien het ijsbreken gedurende den komenden win" ter op dezelfde wijze als in den winter 1940/41 wordt verzorgd, zal daarloe t.z.l. worden overgegaan. Bezwaren tegen Grond-, Winst en Waardevermeerderingsbelas- ting. De heer Moens bracht uitvoerig rapport uit omtrent deze materie, die is behandeld in een rapport van een commissie onder leiding van professor Diepenhorst. De nieuwe regeling van de grondbelas ting wordt in het bijzonder fnuikend geacht voor tal van kleine maatschappijen met een gering grondkapilaal. De middelen worden hier dikwijls verkregen uit livpothcken. waardoor de nieuwe belasting het karakter krijgt van een kapitaalheffing. Dit geldt ook ten aanzien van de winst belasting. in het bijzonder bij familieven nootschappen. Voorgesteld wordt daarom deze te mogen ontbinden en de betreffende waarden weer op naam te mogpn brengen van de belang- hehenden zonder overschriivingskosten. Bii de waardevprmeorderina-shelastina wordt er op gewezen, dat hvpotheekhouders bii executie soms in het bezit ziin gekomen van grond, legen prijzen gelegen heneden het bedrag hunner oorspronkelijke vorde ring. Gevraagd wordt ten minste rekening te houden met hét belang rlat bestond vóór de executie- Het ziin dooreen genomen klejne wijzigin gen. die de heer Moens zeer goed acht. De voorzitter deelt mede. dat de aange legenheid een mint van bespreking zal uit maken op de vergadering, die zeer spoedig zal worden gehouden door de Kamers van Koophandel Hoewel deze vertraging be zwaarlijk wordt geacht, wordt besloten de betreffende vergadering af te wachten. M'ddenstandsborqstellinnsfonds „Hollands Noorderkwartier." Het fonds werkt zeer goed. Het voordeelig saldo steeg in het afgeloopen jaar van f 5400 op f 7800. De verliezen bedroegen 1114, waarvan door het Rijk werd terugge- fourneerd f 270. Hei aantal aanvragen be liep het afgeloopen jaar 45, ongeveer de helft der aanvragen werd geholpen. De ver strekte bedragen zijn zelden grooter dan f 500, een enkele maal gaan ze tot f 1000. t Blijkens de gegevens loopen de risico's ech ter geleidelijk af. Besloten wordt de rekening goed te keu ren. Moeilijke tijden komen voor den kleinen winkelier. De voorzitter wijst in dit verband op de moeilijke tijden, welke den kleinen winke lier stellig wachteh. Ze verkoopen veel cn beleven schijnbaar een florissanten tijd. Een en ander zou echter wel eens anders kun nen worden, wanneer ze straks zitten met oorlogsgoederen en, na intrede van den vre de, andere goederen weer beginnen, los te komen. Het eenige middel daartegen is om nu reeds over te gaan tot kapitaalreservee- ring. Electrificatie Wilhelmlnasluis te Zaandam. Over déze materie, waarbij de Kamer tot dusverre heeft gefungeerd als corresponden- liebemiddclaar' tusschcn de Verceniging Schuttevacr en de Kamer van Koophandel te Amsterdam' en Zaandam ontspint zich ben levendige discussie. Te Amsterdam is men tegen electrificatie, die echter door den heer. Kramer geheel noodzakelijk wordt geacht, omdat het schut ten thans veel te langzaam geschiedt. En toch is het belang van Amsterdam in ver band met een vlotte levonsmiddelewaanvoer direct aanwijsbaar, terwijl de kosten even tueel elders zouden moeten worden gedra gen. Deze zouden vermoedelijk zijn voor de Uitwaterende Sluizen. Besloten wordt nog een antwoord van Amsterdam af te wachten en de zaak dan in handen te geven van de Verkeerscommis- sie. Halte Breezand. Besloten wordt een verzoekschrift van B. cn W. van Anna Paulowna aan de directie der Nederlandsche Spoorwegen om 's morgens een trein uit den Helder en 's avonds een trein naar den Helder te laten stoppen, te steunen. In verband met de Heldersclie geëvacueerden meent de Kamer tot request echter in dier voege te moe ten uitbreiden, dat zoowel 's mor gens als 's avonds ook een trein in omgekeerde richting- stopt. Aldus wordt besloten. Dienstregeling Alkmaar-Amsterdam De heer Grondsma wijst er bij de rond vraag op, dat enkele brieven met een groot aantal handteekeningen bij de Kamer zijn binnen gekomen, waarin wordt gewezen op het feit, dat de treinen uit Alkmaar thans op 4 minuten na bet volle uur te Amtersdam aankomen, wat ten gevolge beeft, dat velen genoodzaakt zijn een vroe gere trein te nemen; wat dan een on prettig wachten te Amsterdam met zich meebrengt. liet betreft hier in hoofdzaak scholieren en kantoorpersoneel, dat in Alkmaar woon achtig is. Na ampele discussie wordt besloten niet te veel te vragen en niet aan te dringen op een algeheele wijziging van de dienstre geling, die vermoedelijk toch niets zal ople veren: Te meer niet, waar de busaanslui tingen te Alkmaar uit de omliggende dor pen door de wijziging sterk zijn verbeterd. Besloten wordt aan te vragen om de trein, die om 8.03 uit Uitgeest vertrekt, te Alkmaar te laten beginnen, waardoor aan veel bezwaren zou zijn tegemoet gekomen. Niets meer aan de orde zijnde volgt slui ting van de openbare vergadering. Een verkooping met „muziek" Een bijna 2\K.M. lange waterleiding wordt thans gegraven voor den afvoer van het overtollige water in het Zuid Drentsche heidegebied, dat voor den landbouw ontgonnen wordt (Pax- Holland) Vor het district DEN HELDER, SCHAGEN en HOORN is aangesteld: HOORNSCH Geloks- en Assurantie kanfoor VEEMARKT 33 HOORN TEL. 177. Lotenverkoopers kunnen zich aan dit adres vervoegen. Algwerende verf in ZWEMBADEN Een euvel bestreden. (van onzen Haagschen correspondent.) Een tot dusver niet afdoend te bestrijden euvel in zwembaden was de groene alg- aanzetting, op bodem, wanden en traptre den onder water. In den Haags grootste openluchthad, n.1. dat in hot Zuiderpark zullen nu proeven worden genomen met een algwerende verf. Op den bodem en langs de wanden, zijn enkele vakken met deze bijzondere verf .bestreken. Blijkt de verf in het najaar zich goed. te hebben ge houden, ook tegen de inwerking van de in 't water aanwezige chemicaliën, dan zal bet geheele bassin liet volgend jaar met deze verf bestreken worden. Men hoopt een groo tere helderheid van bet water te bereiken en zoodoende ook een sterk verminderd gevaar voor botsingen onder water en ver drinking. Bemannigen van tankbooten. Meer clan honderd Duitsche zeelieden zijn op aanwijzing van Washington door de inimi gratie-autoriteiten gearresteerd. Het zijn vroegere leden der bemanning van tank schepen clcr Standard Oil Cy., die bij liet uitbreken van den oorlog in New York af gemonsterd waren. Daar de voorgeschreven wachtperiodc van zestig dagen na de af monstering vcrloopcn is." wordt de beschul diging tegen ben ingebracht, dat zij de im- .migratiewet van.. 1924 overtreden hebben. Daar de Standard Oil Cy. na de afmonste ring niet in staat was, de Duitsche zeelie den naar huis te sturen, waren zij in hotels te New York op kosten van de rêederïj on dergebracht. SCHADE DOOR NACHTVORST. Aardappelen kregen het te kwaad. Blijkens ingekomen berichten van ver schillende correspondenten heeft' de stren ge vorst van hedennacht, veel schade aan gericht in de aardappelvelden van Noord- Holland. Verschillende plaatsen zien zwart. HET PANAMAKANAAL GESLOTEN. Volgens het Japansche blad Nitsji Nitsji Atsji Boem heeft een scheepvaartmaatschap pij uit Osaka van haar vertegenwoordiger in San Francisco bericht ontvangen, dat de Vereenigde Staten het Panama-kanaal voor onbepaalden tijd zullen sluiten. Oude staatsie (Van onzen Haagschen correspondent). Een publieke verkooping is veelal een zw'aar-zakelijke aangelegenheid; toch zit er vaak muziek in en kan men clo sentiments- factor. dan niet verwaarloozen. Zoo was er in Den I-laag gisteren een verkooping van allerlei rij- cn voertuigen, lijkkoetsen, zoo wel als Victoria's. vigilanten en bestel wa gens. Men zag er trouwcoupé's met biauvve zijde bekleed, zwarte statie-koetsen met dito bok. prima lijkkoetsen, met cn zonder kneehtenbank en zelfs een kinderlijkkoets, als „iets heel aparts" extra aangeprezen. Er waren heel wat van de gebruikelijke rijtuigen en verder twee bijzonderheden, een Napoleon met kap en echte oude reiskoet sen. De eerste riep herinneringen op aan een welgedane boerin 'achter het hek van een welvarende hofstede, of aan een antie ken dorpsdokter, de laatst en behoorden toch eigenlijk bij posthoorns en logemonten-met- uithangbord in een ingeslapen stadje. Eerst kwam een gele en vervolgens een roode mailcoach onder de hamer en beide historische stukken verwekten nog al wat sensatie, bij de koopers cn kijkers. Dat wa ren overigons niet bepaald schilderachtige personages, passende bij deze vehikels uit II i klebra nid 's tij tl. Regra f en ison dernem ers „in burger" en ZuidhoHandsc.be polderboe ren zijn er nu eenmaal niet de sujetten naar om veel decorum rond zich uit te strooien. De. roode koets „een weekend huisje op wielen", zei een spotvogel is voor ruim f 200.naar Haarlem gegaan en zal worden gebruikt voor tochtjes langs de Bollenvelden en naar Zandvoort. Misschien prefereeren jonge paartjes deze huwelijks- koets ook wel boven fraptax en stadstram! Als het mooi weer is kunnen niet minder dan twaalf familieleden, hooger en lager opgesteld, met het hrnispaar meerijden. Tweehonderd gulden... neen. dan brach ten de statige lijkkoetsen heel wat meer op! Die gingen voor f 500.tot f 000-in an dere handen over. Hierbij werd vinnig te gen elkaar ongeboden. Het was den heel en dag een schilder achtig gezicht daar voor en in de stallen aan de rommelige Haagsche gracht: de afsla ger en de deurwaarders bevonden zich met hun tafeltje op 'n platten wagen de laat ste, koop! en de koopers hadden zich breed en lui-üit in de open landauers, vic toria's en vigilanten uitgestrekt en morsten goedkoone siearenasch op de eens kostbare trijpen bekleeding KLEINERE PORTIES, LAGERE PRIJZEN! (Van onzen Haagschen correspondent.) Tengevolge van de aardappeldistributie heeft men de porties der Haagsche Centrale Keukens moeten verminderen van 1,2 liter tot 0.9 liter. In verband biermede zijn ook de prijzen verlaagd, nl. van 25 tot 22 cent. voor houders van vetkaarten van 13 tot 10 cent. In zijn rede voor den Duïtschen Rijksdag óp den vierden Mei heeft de Fuehrer bekend gemaakt, dat als erkenning voor de dapper heid waarmede hel Grieksche leger den strijd gevoerd heeft, de Grieksche krijgs gevangenen naar hun vaderland zuilen mogen terugkeeren. De invrijheidstelling van de Grieksche gevangenen verloopt 'stel selmatig. Onder hun eigen officieren kecren de gevangenen naar Griekenland terug. Amsterdamsche effectenbeurs Geringe affaire. Prijshoudende markt. Kleine schommelingen Nederlandsche beleggingen kalm. OBLIGATIES STAATSLEENINGEN. VK. L.K. Nederland 1941 I 4 9S-98% 9S%-97% Nederland 1940 I 4 99 5/16 99 9/16 Nederland 1940 II 4 97% 97 1/16 Idem met bel. fac. 99% 99tj£ Nederland 1938 3.3% 89 5/16-S9% 89 9/16-89 5/16 Oost Indië 1937 3 89% 00 Oost Indië 1937 A 3 87% 87% DUITSCHLAND D. Gr. b '40 Ct. 6 Konv Kas (m.v.) 4 PROVINCIALE EN GEM. LEENINGEN. A'dam '37 I 3% 90% 90% 's Grav. '37 1 3% 91% N. Holl. '38 3 84% 84% N.-Holl. '38 II (3%) 3 88% 88% R'dam '37 I III 3% 87% Z.-Holland 1937 3 90 90% HYPOTHEEKBANKEN. Ned. I-Typ b. Veendam 3% 95 95 INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN. Buitenland. Farbenind I. G. 7 Gelsenk. Bergw. 5 AANDEELEN. BANK- EN CRED.-INST. Binnenland. Koloniale Bank A 190 189% Ned. Inrl. Handelsb. A 131 130 Ned Handel Mij. c.v. A 137% 138 INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN. Binnenland. A.KU. 130%-13-i 131-133 Calvé Delft c.v. A 75% 75% Centr, Suiker Mij. 206 206 Fokker g A. 183 182 Lever Bros en Unilever cv.A118%-122% 122-11934 Ned. Ford 298 305 Philips G B v A. 214-220 222-217. Philips pref. A. 157 157% PETROLEUMONDERNEMINGEN. Binnenland. Dordtsche Petr. g. A. 208 212% Kon. Petr. 229-235 237-232% SCHEEPVAARTMAATSCHAPPIJEN. Holland-Amerikalijn A 11S%-119% *119-118 Java China Japan lijn A. 145% 146% Kon. Ned. Stoomb. Mij. 156%-157% nat. bez. v. A. 157%-158% Kon. Pak et vaart A. 245 244 Ned. Scheepv. Unie A 177-179 178-177 1 Rott. Lloyd A 142% 112 Stoomv. M. Nederland A. 143 142% SUIKER-ONDERNEMINGEN. H.V.A. Javasche Cultuur N I SU. Ver. Vorstenl. Cult. 423-428 258 258 117 11734-117 „Washington de centrale van de internationale oorlogssamenzwe ring. DUITSCHLAND BEDREIGT BRAZILIË NIET. Van "Welingelichte zijde wordt ge meld: De bewering van den Amerikaan* schen minister, van oorlog, Stimson ,in zijn Dinsdag gehouden radiore de, waarin gesproken werd over een bedreiging van Brazilië door. Duitschland, werd in de Wilhelm- strasse als een onware en ongehoor de verdachtmaking ten scherpste af gewezen. In dit verband werd van Duitsche zijde ten aanzien van 'de opmerking van Stimson over „on rechtvaardigheden in de Duitsche oorlogvoering ter zee" verwezen naar vroegere handelingen en uitingen van den Amerikaanschen minister van oorlog, waaruit blijkt, dat Stim son van volkenrechtelijke kwesties weinig versland heeft en zich dus, naar men van Duitsche zijde onder-, streepte, beter niet op het terrein van rechtskwesties moest bewegen. De andere opmerking van Stimson. betref fénde het gebruik van Amerikaansdie vloot Ier bescherming van de transporten naar Engeland, heeft in Berlijn geen verbazing verwekt, daar de Amerikaansche minister van oorlog bekend slaat, als een beruchte scherpslijper. In de Wilhelmstrasse zeicle men hierover dat bet Duitsche rijk deze rede. niet als een regeeringsverklaring be schouwt, Stimson heeft hier heel duidelijk uitsluitend gesproken in zijn eigenschap van oorlogsophitser, Wat de Duitsche pers zegt. De Berliner Lokalanzeiger schrijft: Wij kunnen sinds het mislukken der vereenigde pogingen van Churchill en Roosevelt, om in Zuidoost-Europa het oorlogsvuur aan te wak keren constateeren, hoe men uit Washington als in een schotschrift op alles lostrekt, wat geen vriend van de Britsche en Nöor'd-Ame- rikaansclie „upper ten" is. Steeds duidelijker treedt aan het licht, dat Washington thans de centrale van de internationale, porlogs1 samenzwering geworden is. Roosevelts minister van oorlog, zoo schrijft de „Deutsche Allgemcinc Zcitung". ziet met souvereine stoutheid over het hoofd, dat Roosevelts eerste verordening bij het uitbre ken van den nieuwen Europecschen oorlog het verbod aan 'de Amerikaansche scheep vaart was, naar de oorlogszones te varen. Hoewel Stimsons geheele rede erop doelde, dat Amerika de zeeën veilig moet maken voor de aflevering van de munitie aan G root- Brit tanmc, ziet hij opzettelijk voorbij, dat de Amerikaansche scliepen Welke thans werke lijk het operatiegebied van de Duitsche weer macht binnenvaren, zich aan schending der neutraliteit uitsluitend schuldig maken, doordat zij oorlogsmateriaal aan de eene oor logvoerende partij leveren. De rede legt de kaarten der oorlogspolitiek van Roosevelt geheel open en onthult gelijk tijdig de geheele zwakte van Engeland, welks dreigende ineenstorting de eenige werkelijke zorg in Washington is.' Wij zien, aldus de Berliner Boersenzei- tung, de komende oorlogophitsingen van Stimson en zijn vrienden gelaten tegemoet en nemen zelfs met een schouder ophalen kennis van de Amerikaansche verklaring, dat de heer Stimson de rede tevoren met zijn heer en meester Roosevelt besproken heeft. Italiaansche persstem. Gayda schrijft in zijn commentaar in de „Giprnale d'Italia", dat deze rede beschouwd kan worden als een inleiding op een open lijke interventie van Amerika in de Euro- peeschen oorlog. Het, verlangen van Stim son om de Amerikaansche vloot onmiddellijk té gebruiken voor convooidiensten naar En geland, wekt geen verrassing, want sinds lang brengt de oorlogszuchtige houding van Roosevelt de Vereenigde Staten geleidelijk in. den oorlog. Het is duidelijk, dat de Ver. Staten de asmogendheden en Japan willen aanvallen, teneinde hun overheersching te vestigen op den Stillen Oceaan, den Atlan- TABAKSONDERNEMINGEN. Deli Batavia Mij. 199%-200% 201% Deli Mij. cv. A. 264%-266% 264-261% Senembah 210%-211 213 RUBBER-ONDERNEMINGEN. Amsterd Rubber 266-271% 272-269 Ban dar Rubber Mij. A. 218% 219% Deli Batavia Mij. A. 207 Koersen Nederlandsch clearinginstituut Koersen van stortingen op S Mei 1941: Bclga's 301432; Zwitsersche Francs 43.56; Fransche Francs 3.768; Lires 9.87; Deensche Kronen 36,37; Zvveedsche Kronen 44.85; Tsje chische Kronen (oude schulden) 6.42. WINTERHULP^NEDERLAND Stort op 5553 of op 877 POSTGIRO-NO'S VAN DE WIN TERHULP NEDERLAND. Winterhulp Nederland, Den Haag, Na 5553, Al» bank der Winterhulp Neder- derland 1» aangewezen de Kasver- eenlging N V., Amsterdam, No. 877. Ge brengt geluk ta veler leven!! tischen Oceaan en over de geheele wereld. Dat is een nieuwe toepassing op grootenl schaal van de dollarpolitiek, een uiting van een hevig en enorm imperialisme. Het spreekt, vanzelf, dat het Amerikaansche im perialisme door de gelijkheid van ras naast het Engelsche imperialisme optrekt. Stemmen uit Washington, Over de rede van den minister van oorlóg Stimson, meldt de New York Times uit Washington, dat men er aldaar van over tuigd is, rlat de regeering spoedig zal ban delen om op de een of andere wijze't trans port van oorlogsmateriaal naar Engeland te beschermen. De „Herald Tribune" meldt, dat de komende twee of drie weken de meest critieke in de geschiedenis van de Vereenigde Staten zijn. Fr is een eind ge komen aan dc politiek van voorzichtigheid, passiviteit en voorbereiding.

Schager Courant | 1941 | | pagina 2