m N1PPER EN PELLE Uitbreiding HeLen unn H0T moeRRS van den oorlog langs de lijn Birma-Sinqapore 1 De onlusten in Britsch - Indië Radioprogramma 161. In de. oertfld. 1. De tijd-machine wijst nu het jaar 200.000 voor Christus aan; we moeten dus nu op het ergste voor bereid zijn! 2. „Mag ik me even voorstel? len, mijn naam is Nipper; kunt u ons misschien ver tellen, waar we ons hier bevinden, en wat voor een eigenaardig schepsel u bent. „Wannëer iemand eigen aardig is, dan ben jij dat wel; je moet me niet sto ren, want ik zoek naar vuursteen!" 162. Nipper helpt een handje. 1. „Nu zullen wij u eens evei laten zien, hoe men tegen woordig in een padvinders kamp een vuur aanmaakt Kijkt u maar eens!" „Het gaat heel eenvoudig Wanneer het harde staafj in het weke hout snel rond draait, vat het vlam, zoo als u ziet!" „Wel alle mensen! waar wij eigenlijk ons hele leven lang moeite mee hebben, doet me dat ventje in één handomdraaien Vereenigde Staten grijpen op tweeërlei wijze in tsjank kai sjek zou moeten SAMENWERKEN MET WESTER- SCHE MOGENDHEDEN. Voorziet men in Engeland en in Amerika, dat de oorlog zich zal üit- breiden tot het Verre Oosten? Men zou het mootcn opmaken uit de woorden van den nieuwen minister van builcnlandsche zaken van i Tsjang Kai Sjek op een banket in •New York.' Hij sprak daar van een linie BirmaSingapore, x waarlangs het oorlogsgeweld 'zich zou ontwikke- 1 len. Japansche strategen zijn dc meening toe gedaan. dat de eerstvolgende groote slag zal plaats hebben in 't ccbied van den Indisclicn Oceaan en van beslissende, beteekenis zal zal zijn voor de toekomst van Europa, Azië en Afrika; Onder den Imlischen Oceaan zou men in dit. verhand alle gebieden moeten verstaan van Afrika over Arbaië tot aan de" eilandengroep in den omtrek van Singa pore. Deze Japansche meening is gebaseerd op Iwee feiten, die in nauw verband met el kaar staan. In de eerste plaats op het feit, dat de door. de Duitschers en Italianen in Griekenland behaalde overwinning, bijgevolg in het gebied van de Egeische zee het stra tegische zwaartepunt in de Middellandsclic Zee hebben verplaatst in do richting van dc Aziatische Landerihmg (de kusten van Egyp te en Palestina)., Men -neemt hier aan, dat deze linie nog verder vooruitgeschoven zal worden. In de tweede plaats houdt men het feit in het oog, dat in het gebied, dat zich uit strekt tüsschen Palestina en Singapore ver schillende volken wonen, die zich niet vrij willig hebben onderworpen aan de Engelsehe opperheerschappij, Deze volken streven das naar onafhankelijkheid en zijn er volstrekt niet over te spreken, dat de Engelschen hun land gebruiken als bolwerk voor Engelsehe doeleinden. Wanneer men dus in Londen spreekt van een verdedigingslinie, die zich zou uitstrek ken van Palestina tot Birma, moet men daar bij bedenken dat deze linie inwendig tal van zwakke punten vertoont. De Amerikaansche invloed bin nen dezen kring. 4 Tusschen Palestina cn Birma bestaat vol gens Japansche meening niet één land. dat niet ecp „oude rekening" met Engeland heeft te vereffenen. En ten slotte sluit zich aan di' gebied de Chineescli -Japansche opera tiezone aan. als-mede alle zuidelijke zones, waarbij Japan ten sterkste is geïnteresseerd. Op dit enorme terrein, dat tot dusver als ccn centrum van de imperiale macht van Groot-Brittannië geldt, grijpen thans ook de Vereenigde Staten op tweeërlei wijze in. In het Verre Oosten openbaart zich deze in terventie in den vorm van openlijken steun aan Tsjang Kai Sjek. Deze steun wordt juist op dit oogenblïk bijzonder demonstratief onderstreept door de reis van den zoon van president Roosevelt en door de Engelsch— Amerikaansche maatregelen en plannen in de Zuid-Chineesche zee (Singapore, de Phi- lippijneri, Nederlandsch-Indic). In dc tweede plats richt dc Amerikaansche politiek zich steeds duidelijker cn zonder Feuilleton Door Mouica Hart •4. Harry verstond de kunst zijn zin door te drijven en een bankbiljet; van vijf pond deed den waard tenslotte zwichten. Zooals u wilt, heeren, mopperde hij, toen hij hun met de druipende kaars voorging, de krakende traptreden af. maar denkt er aan dat ik u gewaarschuwd heb en niet ver antwoordelijk ben voor de gevolgen. Hij bracht hen tot de deur van de kamer om vervolgens naar de gelagkamer af te dalen. De béide vrienden zagen het licht van zijn kaars verdwijnen. HOOFDSTUK V. Daar zijn we nu in de spelonk van het mysterie, zei Harry met een spottenden glim lach, terwijl hij meteen de kaars, die zij had den meegebracht aanstak. We zullen ten minste den nacht comfortabel doorbrengen, heter dan op het tochtige zolderl^hnertje van onzen bijgeloovigen gastheer. Ik verwacht niet, dat wij last zullen hebben van den geest van wijlen den heer William Marden, in leven vermoedelijk eerbiedwaardig drankcon sument! Philip was het daar volkomen mee eens. Een nadere inspectie van de kamer deed hen zien, dat de voornaamste deelen van het meu bilair zooals het ouderwctsche bed, met zijn vier stijlen, de eiken klecrenkast en eenige van' de stoelen niet van het soort waren, dat men zou verwachten in een eenvoudige plattelandsherberg. Ze leken afkomstig uit een of ander deftig landhuis, met hun onmis kenbare kenteekenen van verwaarloosde def tigheid. Harry bekeek nauwkeurig een van de stoe len, een zwaar, antiek, eiken meubelstuk. Ik zou wel eens willen weten, waar dit vandaan komt. Het is achttiende-eeuwsch e" kijk eens P.hil er staat hier een wapen op Jen rug, maar het. is half afgesleten. omwegen op de westelijke zone van den In- dischen Oceaan, door het zinspelen op de Amerikaansche belangen bij de pcirolcumge- bieden in de Perzische golf en door het op verschillende punten ingrijpen ip de gebeur tenissen in het nabije Oosten. De rol, die aan Tsjann Kai Sjek is toegedacht In het westelijke deel van dit gebied kan dc Amerikaansche invloed zich minder doen gelden, omdat de kern van de gebeurtenis sen in de daarbij betrokken landen ligt, waar in de Amerikanen minder goed kunnen door dringen. Dc strategische lijn in de omgeving van Singapore echter ligt veel dichter in het bereik van Amerika. Hier nu zou Tsjang Kai Sjek de rol zijn toegedacht, de gemeenschap pelijke belangen tegenover Japan te verde digen. De nieuw benoemde minister van buiten-- landsche zaken van Tsjang Kai Sjek, die vroeger in Londen stond en zich thans op de doorreis naar Tjoenking in New York be vindt, moet volgens zekere berichten ter gele genheid vap een banket, dat te zijner eere was aangericht, hebben gezegd, dat de oor log zich dreigt uit te breiden langs de linie Birma—Singapore en in dat geval zou het zuidwesten van China de hoofdbasis vor men van de democratische staten in den strijd tegen de spilmogendheden. Met deze rolverdecling schijnen de aanwezige Engel schen en Amerikanen het volkomen eens te zijn geweest. Bij den buitenstaander rijst echter de vraag indien de oorlog .zich" inderdaad in die richting uitbreidt, hetgeen nog geenszins vaststaat hoe het gestéld is met de verbin ding tusschen Tsjoengking cn zijn Engelsch Amerikaansche bondgenooten. Dit is een punt, dat niet over het hoofd mag worden gezien. Wanneer er sprake mocht zijn van Samenwerking, dan is dit zeer zeker geen kwestie van ondergeschikt belang. DE BINNENLANDSCHE POLITIEK IN ARGENTINIë. Met 41 tegen 19 stemmen heeft de radi cale parlementsfractie besloten haar maan denlang geduurd hebbende intransigentie op te geven en weer actief met de regee ring samen te werken.. In radicale kringen wijst men er op,- dat dit beèluit niet het zelfde beteekent als prijsgeven vhn de op positie tegen dc rcactionnaire tertdenties van de regeering. Algemeen neemt men aan, dat de radicalen gebracht zijn tot dit besluit door den wensch zichzelf niet uit te schakelen van een actieveren invloed op buitenlandsch politieke problemen, die in verband met de internationale ontwikkeling sterk op den voorgrond komen te staan. Philip hield de kaars er vlakbij en uitte een vei'baasden kreet. Dat is het wapen van de Tarra nts! Ik herinner het mg van brieven, die vader mij wel eens heeft laten zien. Die dingen moeten van Wendlesham Manor komen! Vermoedelijk op een veiling gekocht, door den oorspronkelijken eigenaar van de herberg, meende Harry. Hij liep naar het bed om ook dat te bekij ken. Het was een groot eiken meubel met zware gordijnen, waarin allegorische voorstel lingen waren geweven. Het is haast niet te begrijpen, meende Harry, dat zoo'n bed naar deze herberg is verdwaald; ik begrijp niet, dat de tegenwoor dige eigenaar, Lord Raynour, er nooit over gedacht heeft het terug te koopen. In ieder geval lijkt het me een interessante gewaar wording er den nacht in door te brengen. Philip scheen minder voor het experiment te voelen. Als je er niets tegen hebt, slaap ik van nacht op de sofa en mag jij er in je eentje van genieten. Hij trok een van de gordijnen opzij. Het ziet er niet erg aanlokkelijk uit, zei hij. Ik denk, dat onze goede vriend Marden er nooit over gedacht heeft, na die geschie denis voor een paar behoorlijke lakens te zor gen, antwoordde Harry. Maar ik kleed me tóch niet uit. Ik geloof dat ons eerste plan het beste was, namelijk met een paar dekens in de warme gelagkamer te blijven slapen. Philip hield nog steeds het gordijn van het hed in zijn hand, terwijl hij zijn handen la->gs den houten kant bewoog. Plotseling keel? hij verschrikt over zijn schouder, i Wat was dat?, fluisterde hij. HET BEWAPENINGSCENTRUM VAN HET VERRE OOSTEN. TROEBELEN IN BOMBAY KUNNEN VERSTREKKENDE GEVOLGEN HEBBEN CONGRESPARTIJ TRACHT UIT ALLES MUNT TE SLAAN. (V.P.B.) Het wordt hoe langer hoe onrus-' tigcr in de Engelsch-Indische steden. In tal van gevallen heeft de politie zich genood zaakt gezien, handelend op te treden cn zelfs de hulp van de militairen in te roepen. Thans is het ook tot onlusten in de arbei derswijken in Bombay gekomen. Dit is een zeer bedenkelijk, verschijnsel en kan vérstrekkende gevolgen hebben. In dië is in dezen oorlog namelijk niet alleen een menschenreservoir, zooals in den we reldoorlog, doch heeft tegenwoordig een bijzondere beteekenis gekregen, omdat het kan worden beschouwd als F.ngelands be wapeningscentrum voor het Verre Oosten. Dit. bewapeningsccntnun is na de .economi sche conferentie te Simla in October van het vorige jaar In versneld tempo uitge bouwd. Het kreeg tot taak, alle onder Brit- sche souvereinitcit staande landen aan geile zijde van het Suezkanaal van oorlogsmateriaal van allerlei aard te voorzien. Volgens betrouw bare schattingen geeft de Indische bewapeningsindustrie op dit oogen- blik werk aan meer dan 1.5 mdlli- oen industrie-arbeiders, afgezien nog van de millioenen arbeiders in. kleinere bedrijven en handwerks lieden, die eveneens bij het bevyape- nings-procedé kunnen worden be trokken. Zoolang de troebelen zich bepaalden tot slakingen, die hier of daar uitbraken, of ;ot onlusten van geringen omvang, was het gevaar niet zoo groot. Doch de zaak krijgt een geheel ander aanzien, als de gisting zich ook openbaart in de arbeiderswijken, zooals thans in Bombay. Dan zou er inder daad gevaar bestaan voor Engelands bevva- Harry stond aan het andere eind van de kamer en bekeek de kleerkast. De kaars stond naast hem en dientengevolge, was Phi lip in het. half duister gehuld. Wat er was vroeg Harry en ernstig voegde hij er aan toe: Kerel, je moet niet toegeven aan je zenuwen! Hoorde jij dan niets? Philip' liet het gordgn los en kwam op Harry toe. Weineen, antwoordde deze. Jij wel? Dan moet het verbeelding zijn; ik denk dat mijn zenuwen een beetje van streek zijn. Waar leek het-geluid op? Ik kan het moeilijk zeggen. Het was een doffe slag, maar ik kan niet de plaats bepa len, waar het geluid vandaan kwam. Het. zou dichtbij me of veraf hebben kunnen zijn. En na dien plof was er iets, dat op een zucht leek. Op dat oogenblik had ik wel kunnen zweren, dat er iemand bjj ons in de kamer was. j_.aten we naar beneden gaan om te eten; dan kunnen we besprenen, wat we verder zullen doen. Kom, Harry! Er was een zweem van geprikkeldheid in zijn toon. Laat die ellendige kast nu maar. Ik veronderstel niet, dat er iets in verbor gen is. In ieder geval is ze op slot, antwoord de Harry, toen hij met zijn vriend bij de deur stond. - Maar. Philip, ie moet me niet vra gen het plan op te geven om hier den nacht door te brengen. Ik geef nooit iets op. dat ik me voorgenomen heb en bovendien ga ik Marden geen vijf pond voor niets cadeau doen!. Neen, ouwe jongen, je moet me dezen nacht mijn gang laten gaan. Ik beloof je de rest van den tijd, dien we in Dartmoor door brengen, gehoorzaam te zullen zijn. Wat hin dert het als ik hier slaap en jij in degelag kamer pening, voorzoover Indië daarbij betrokken is. Van dit gevdar is men zich in Engeland zeer goed bewust. Niet voor niets is er bij den minister voor Indië, Amen', op aan gedrongen. zich persoonlijk daarheen te be geven. 'Men moet in Engeland alles in het werk trachten te stellen, om te voorkomen, dat- de politiek zich van de onlusten mees ter maakt. Men moet niet vergeten, dat de machtige Congrespartij uit alles munt poogt te slaan. CANADEESCHE VAKVEREENINGINGS- LEIDERS GEARRESTEERD. 'E 'J JSfi'C' 6.15 Lezing „Roemenië". 6.30 Gramofoonmuziek. 7.00 BNO: Economische vragen van den dag. 7.15 Septet. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Spiegel van den dag. 8.30 Omroeporkest, en soliste. 9.10 Causerie „Nederland voedt zich zelf", productieslag 1941. 9.25 Avondwijding, voorbereid door het Vrijz. Prot. Kerkcomité. 9.30 Berichten (Engelsch). 9.45 B.N.Ö.: Engelsehe berichten. 10.00 B.N.O.: Nieuwsberichten, sluiting. Nederlandsch Programma. Hilversum II. 301.5 m. De secretaris generaal van de Canadeesche vakvereeniging van kousenarbeiders heeft in Philadclphia op een vakverccnigingscon- gres' verklaard, dat in Canada vakverecni- gingsleidcrs zonder duidelijk motief op in struetie van de regeering gearresteerd zijn. In concentratiekampen aan de rivier de Ottawa zijn reeds 69 vakveréenigingsleiders opgesloten. - VRIJDAG 9 MEI 1941. Nederlandsch Programma. Hilversum I. 415.5 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Schriftlezing en meditatie (uitzending- voorbereid door de Christ. Radio Stichting). 8.25 Gewijde muziek (gr.pl.). 8.45 Gramofoonmuziek. 10,20 Declamatie. 10.40 Gramofoonmuziek. 11.00 Klaas van Beeck en zijn dansorkest. 11.30 Viool en piano. 12.00 Orkest Eloward. 12.42 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten. 1.00 Salonorkest en pianospel. 2.15 Voor de vrouw. 2.30 Ensemble Bart Ekkers. 3.00 Zang met pianobegeleiding. 3,30 Orgelmuziek. 4.00 Lezen in den Bijbel (uitzending voorbe reid door het Vrijz. Protest. Kerkcomité). 4.20 Gramofoonmuziek. 4.30 Gramofoonmuziek (met toelichting). 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 BNO: Nieuws-, economische- en beursbe richten. 5.30 Omroeporkest. Dat gebeurt in geen geval, protesteer de Philip; als je dan met alle geweld hier wilt slapen, blijf ik bij je. Als er spoken zijn, zullen we ze samen trotseeren! En laten we nu naar beneden gaan, want ik rammel van den honger. Daarop verlieten de beide vrienden de ka mer. Harry sloot de deur achter zich. Ik vind, zei hij. de hand nog op de kruk, dat we de kamer moeten nemen zooals ze is. Het is niet noodig, dat Marden hier nog rondscharrelt. Daarop haalde hij den sleutel uit het slot en stak hem in zijn zak. HOOFDSTUK VI. En jullie brengen dus je vacantie in Dartmoor door en je hebt al tegenspoed ge had op de eerste excursie? Daar ben ik toch eigenlijk big om, want daardoor heb ik het genoegen, jullie hier te ontmoeten. Het was Lord Raynour, die aan het woord was. Hij had het zich gemakkelijk gemaakt in een eenigszins bouwvalligen leuningstoel, dien hij bij den haard had geschoven, en rookte een geurige sigaar. Hij was een populair man, in Londen en in den omtrek van zijn landgoed, deze Cyril Franklyn, sedert den dood van zijn oudsten broer, nu vijftien jaar geleden. Lord Ray nour. Deze titel was wel het belangrijkste deel van de erfenis geweest, want zijn vader en broer hadden er maar op los geleefd en zoo was de Raynour State, in het Noorden van Engeland gelegen, zwaar verhypotheekt Lord Raynour was niet ver van de zestig maar zag er nog .uitstekend e-eoonserveerd uit, iets meer dan middëlma"g groot en zorgvuldig gekleed. Zijn her w3C grijs, zijn gezicht glad-geschoren; zijn heele voorkomen 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.00 Berichten. 12.15 Omroeporkest. 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten. 1.00 De Ramblers. 1.30 Orgelconcert. 2.00 Haarlemsche' Orkestvereeniging en solist. 3.00 Gramofoonmuziek. 3.30 Voor de vrouw. 3.45 Amusementsorkest en soliste. 4.30 Voor de jeugd. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 BNO: Nieuws-, economische- en beursbe richten. 5.30 Ensemble Erika Helen. 6.00 Causerie; „Wat de Brbe] zelf zegt (uit zending voorbereid door de Christ. Radio Stichting) 6.15 Ensemble Erika Helen. 6.45 Toeristische raadgevingen. 7.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Spiegel van den dag of gramofoonmuziek. 8.30 Gramofoonmuziek. 8.45 Radiotooneel. '9.20 Gramofoonmuziek. 9.30 Ensemble Bandi Balogh. 10.00 BNO: Nieuwsberichten, sluiting. was dat van een welgesteld adellijken land heer. Hij was van een ouderwetsche hoffe lijkheid, die hem populair maakte bij arm en rgk. Vreemd, jullie hier te ontmoeten in deze afgelegen herberg, zeide hij. nadat ze een poosje gepraat hadden. Ik was verbazend moe en ik was al half en half van plan maar naar bed te gaan. Philip, die bij het raam zat, vroeg waar om Lord Raynour was genoodzaakt hier te blijven. Ja, Wendelsham is niet meer dan een mijl hier vandaan en nu de mist weer zoo onverwacht is opgetrokken (hij wees naar het raam) zou het heel gemakkelijk zijn in Mardens rijtuig naar huis te gaan, of mijn eigen rijtuig te laten komen. Maar om de waarheid te zeggen, ik ben erg benieuwd naar het lot van den ongelukkigen gevan gene, die daar in het moeras rondzwerft, en dien de politie bezig is te vangen. Hij is er gens in de buurt van Torren Mire en er is een cordon rond hem getrokken. Jullie wa ren in grooter gevaar dan jullie dachten, toen jullie Torren Mire overtrokken, want de politie heeft opdracht te schieten en een ver gissing had gemakkelijk kunnen plaats heb ben. We hebben inderdaad politie gezien, zei Philip. Maar weten ze zeker, dat hij hier in de buurt is? Hij is het laatst gezien in de buurt van Wendlesham en hij had zijn gevangeniskle ren nog aan. Jullie weten zeker wel, dat deze Spencer Tarrant vroeger eigenaar was van Wedlesham; ze denken dat hij in zijn wanhoop ons kwaad heeft willen doen. Nu is dit absoluut onmogélijk, want Wendlesham wordt door de politie bewaakt. Maar toch ben ik blij, dat mijn vrouw en dochter op reis zijn. Het spijt me voor Spencer Tarrant. zei Philip; ik denk niet dat hij plan had u kwaad te doen. Hij zal vermoedelijk kleeren willen hebben. Bovtndien mijn vader be weerde altijd dat Tarrant onschuldig ver oordeeld w«s. Dat ben ik volkomen met 'u eens. ant woordde Raynour. Ik herinner me dat pro ces heel goed. Uw vader was een vriend van Spencer Tarrant, is 't niet? Wordt veröolqd

Schager Courant | 1941 | | pagina 7