AfrikaasBche woestijn Dwars De verliezen van de Grieksche vloot Daitsch weermachthericht In het Stichtsche fruitparadijs Bunnik bij Utrecht zijn interessante resultaten van onze onvolprezen Nederlandsche fruitteelt te bewonderen. De pruimeboomen staan in bloei eft beloven een goede oogst en terwijl in de Betuwe de bloesem nog nauwelijks te zien is worden in de kassen te Bunnik reeds de kersen geplukt. (Pax-Holland) door de IN NAUWELIJKS ACHT WEKEN WERD 1700 KILOMETER AFGELEGD. (V.P.B.) —-Thans, nu de strijd in Grieken land beslecht is, wenden zich de blikken weder naar Noord-AFrika, waar ongetwijfeld het volgende bedrijf in het" oorlogsdrania zich zal afspelen. In verwonderlijk korten tijd is men er in geslaagd, bijna al de door de Engelsc.hen overmeesterde stellingen te rug te winnen en door te dringen tot over de Egyptische grens. Onder het geloei van de zandstormen en het steken van de heete Afrikaansche zon.wordt, ver bitterd gestreden met een hardinekkigen te genstander om eiken duimbreed grond. In het midden van Februari'wer den do eerste Duitsche troepen aan land gezet op Afrikaanschen bodem en thans, nauwelijks acht weken la ter. zijn zij reeds over een afstand van 1700 kilometer langs den kustweg gemeten, opgerukt. Deze vele honderden kilometers hebben zij afgelegd ten koste van zware, -inspannende marschen. onder de grootste ontberingen, 'verbitterden strijd, dag en nacht wakend en kam pend, beurtelings zich verdedigend en aanvallend, zandstormen en zon negloed trotseérend. Wat menèchen en materiaal in die weken- te ver duren hebben gehad, is werkèlijk met geen woorden uit te drukken. De mannen kenden de woestijn alleen nog maar -van hooren zeggen; hoogstens hadden zij er het een en ander over gele zen. Nu maken zij er persoonlijk kennis mede en die kennismaking valt lang niet altijd mee. Op hun harden, langen weg, die hierheen leidde, hebben zij er on dervinding van opgedaan. Doch mannen en machines hebben bewezen, wat een vaste wil vermag. Bij Agedabia vond op den 24.sten Februari het eerste treffen met do Britsche troepen plaats; en op den kop af een maand later, den 24sten Maart, volgde een tweede treffen hij F.1 Agheila. Zoo raak ten zij vertrouwd èn met den vijand, èn met de woestijn eveneens een vijand. DE MARSCH DOOR DE WOESTIJN. jZoo gaat het voorwaarts, steeds voorwaarts. Af en toe krijgt men contact met den tegenstander, men zwenkt meer naar het Oosten, verwijdert zich van den weg die langs de kust loopt. De woestijn wenkt. Het parool is nu: marchee- rcii.Men moet trachten, den vijand niet uit het oog te verliezen, voe ling met hem te houden. De wielen van de voertuigen rollen nu niet meer over den gladden straatweg, doch worstelen zich met moeite door het mulle, gloeiende zand. hier en daar afgewisseld door losse'sfee- nen, overkoepeld door een meedoo- genlooze zon. Alles is in een dichte stofwolk gehuld. De tong kleeft in den mond, spreken is bijna onmogelijk in deze oventemperatuur. Doch steeds verder, steeds verder. Men heeft een gevoel, alsof men een zee zou kunnen leeg drinken en dat men dan nog dorst zou heb ben. Doch ieder weet. wat er van dezen marsoh afhangt en ieder is bezield met den vasten wil. om vol te houden. Tntusschon zit de tegenstander niet stil. Hij versterkt ziin druk op de Egyptische regeeringj Evenals dit, vroeger reeds het geval is geweest, tracht Groot-Brittannië zich te verzekeren van de medewerking van de Egvntische troenen. Tn weerwil van allo ontimisme. kan echter worden getwij feld. of de F.gvptisrhe regeering daartoe ooit haar toestemming zal geven, EGYPTE VOELT MEER VOOR DE ROL VAN TOESCHOUWER. Deze indruk wordt nog versterkt door een verklaring, dezer dagen afgelegd door den opperbevelhebber van het Egyptische terri toriale leger ten aanzien van de verhou ding tussch.cn Egypte en fengeland. Wel is waar stelde hij voorop, dat Egypte trouw zou blijven voldoen aan zijn verplichtingen .tegenbvèr zijn bondgenoot en gaf hij uit drukking aan de béwondering, die hot Egyptische leger gevoelde voor de kracht en 'het .uithoudingsvermogen van de legers en het volk van Groot-Brittannië; doch daarna gaf hij in tamelijk duidelijke be woordingen te verstaan, dat Egypte het daarbij wilde laten blijven, want, zeide hij, „zijn land zou niet afwijken van de tot dusverre gevolgde politiek." Het Egyptische leger heeft de verplich tingen tegenover Engeland, waartoe het hij verdrag was gebonden, getrouwelijk vervuld. Dit heeft Engeland kort, geleden zelf erkend. Uit het feit, dat de opperbevelhebber zin speelde op hét voortzetten van de tot dus verre door Egypte gevolgde politiek en den nadruk, dien hij legde op de vervulling van de uit het verdrag met Engeland voort vloeiende .verplichtingen, meent men te moeten opmaken, dat de regeering te Kai'ro er. voorloopig niet aan'denkt verder te gaan en aan de zijde van Engeland actief aan den strijd deel te nemen. Van dien kant is dus voorloopig niets ie vreezen voor den opmarsch door de woes tijn. Wijziging in de hooge POLITIELEIDING Eervol ontslaq aan den inspec teur-generaal. Bij beschikking van den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied is aan den kolonel der marechaussee A. W. de Koningh* met ingang van 30 April 1941 eerv.ol onislag verleend uit het ambt van inspecteur-generaal der Nederlandsche po litie. Bij beschikking van den hoogeren' S.S.- vior het bezette Nederlandsche gebied is de luitenant-kolonel der marechaussee H. W. B. Croiset. van Uchelen met ingang van 30 April 19-41 tot hét,, tijdstip,' waarop 'een de finitieve regeling zal zijn getroffen belast met de voorloop!ge waarneming van liet ambt van 'inspecteur,-generaal der Neder landsche politie. Jeugdige fietsendief gepakt De kruik gaat zoo lang te water t tot zij breekt De Utrechtsche politie heeft een 15-jarigcn jongen uit Amsterdam gearresteerd. Deze had zich in Utrecht schuldig gemaakt aan diefstal van verschillende rijwielen. Reeds een paar maal had men hem ernstig ver dacht van diefstal van fietsen. Hij was toen van huis weggeloopen had een fiets gestolen om naar Utrecht te komen, maar zag kans ergens tusschen de hoofd- en de domstad 't gestolen rijwiel të verkoopen, zoodat hij „genoodzaakt" was een andere fiets te ste len. In Utrecht maakte hij goede sier van het geld, dat hij kreeg van opkoopers, die van hem do fietsen kochten. Zoo kon hij lang uit de handen van de politie blijven. Ten slotte is hij gegrepen en overgebracht naar het hoofdbureau van politie, waar hij is opgesloten. Gisteren is de knaap op trans port gesteld-naar Amsterdam en voor den officier van justitie geleid. Voor zoover de politie kon nagaan heeft de jongen alleen al in Utrecht en omgeving zeven rijwielen weggenomen en verkocht. VREEMDELINGENVERKEER NEDERLAND—DUITS CHL AND. De heeren W. I. I. Hoordijk, waarnemend hoofd van de afdeeling Cultureele Ontspan ning van het departement van Volksvoor lichting- en Kunsten, en H. W. R. de Waal, directeur van de Algemecne Nederlandsche Vereen icing voor Vreemdelingenverkeer, zijn op uitnoodiging van de Reichsbahnzentral fuer den Deufschen Reiseverkehr naar Ber lijn geweest, teneinde de toekomstmogelijk heden van het vreemdelingenverkeer te be spreken. Het belang, dat beide landen bij een wc- dérziid'sch vreemdelingenverkeer hebben, is zeer groot. Duitschlanrl leverde jaarlijks een groot aantal bezoekers aan Nederland, terwijl de Nederlanders een der grootste posten op de Duitsche vreemdelingen statis tiek uitmaakten. Wegens het belang van deze zaak worden reeds, .gedurende den oorlog» voorbereidin gen voor het vreemdelingenverkeer tus schen Nederland en Duitschland getroffen. In den laatst en tijd hebben hier en daar, o.iii. in de provincies Friesland en Noordhol land, groepen landbouwers, los staande van de werkgeversbonden in het landbouwbedrijf en zonder overleg mét de landarbeidersbdn- den, de loonen van hun vaste en losse ar beiders vastgesteld en daarvan medodceling' gedaan door middel van de pers en van de radio. „Voreenigt IJ", het weekblad van den Xe- derlandschcn Landarbeidcrsbond,, acht bo venstaande vaststelling vaji de loonen on juist; eii motiveert zijn standpunt o.m. als volgt: „Wat nu hier en daar geschiedt, is in prin cipe hetzelfde, wat vroeger, toen de vakbewe ging er niet was of zwak was,, de landbou wers overal deden. Zij vergaderden en deel den daarna aan hun arbeiders mede, wat het uur- en dagloon en de tarieven voor aange nomen wcrit zouden zijn. De landbouwers dachten voor en.beslisten over, maar zonder de arbeiders. Wat nu gebeurt, geschiedt «ogenschijnlijk in modernen vorm, maar in wezen is het de ouderwetsche manier. Een manier, welke van de weeromstuit, in de ach- icr ons liggende jaren landarbeiders, vooral niet-georganiseerde, ook wel eens hebben toe gepast, wanneer ze per circulaire of per ad vertentie de loonen aan de boeren mededeel den De landarbeidersvakbeweging heeft van den beginne af zich zoowel tegen liet een als tegen, bet ander gekeerd. Naast, verbetering van de loonen wenschtë zij voorafgaand over leg en medezeggenschap. Na e.en langen en moeizamen strijd is dat recht van medespre- ken over de geheele linie verkregen. De hon derden collectieve arbeidsovereenkomsten en loonregelingen in land- en tuinbouw, in veen- en zuivelbedrijf leggen daarvan getuigenis af. Eveneens de crisis-organisatie-beschikking 1934/'39, welke de landbouwers en tuinders- patroons o.m. verplicht inzake de loonen, enz. overleg te plegen met de vertegenwoordigers van de landarbeidersbonden. Ook de nieuwe loonvormingsverordening stelt overleg tus schen werkgevers- en werknemersorganisa ties en de afsluiting van collectieve arbeids overeenkomsten voorop. Het vaststellen van de loonen der land arbeiders alléén door landbouwers, is daarom niet te aanvaarden. Het is een. stap terug. Het is in strijd met karakter en doel van de arbeidersorganisaties en niet minder met, het gerechtvaardigd verlangen van de land-' arbeiders om volberechtigd bedrijf,genoot te zijn. Ja, maar deze werkgevers betalen toch iets hoogere week- of uurloonen uit! Hier en daar meer dan de landarbeidersbonden heb ben gevraagd! Zelfs deze feiten kunnen geen wijziging 'brengen in ons afwijzend stand punt. - Het gaat, behalve om recht van medezeg genschap, immers om meer dan alleen om de loonen. 't Gaat om lick geheele complex van arbeidsvoorwaarden voor alle arbeiders: ïeugdlooncn, tarieven, arbeidsduur, vrije Zon dagen, vacantie, betaling overuren, oplossing van geschillen, enz., enz., waaraan heide par tijen gedurende een bepaalden tijd gebonden zijn. Dat. is voor alle arbeiders als regel van meer bcicokenis dan voor een deel van de ondernemingen een iets hooger loonpeil, dat alleen de beste werkkrachten' aantrekt." Duur v'ccsch zonder bon OOK TEGEN DE KOOPERS ZWARE STRAFFEN GEëlSCHT. Voor de Almelosche rechtbank stonden gisteren eenige personen terecht, die betrok ken, waren bij den verkoop of het slachten van varkens.-De officier vond, dat dit be drijf hand over hand toeneemt, en dat er streng tegen opgetreden dient te Worden. Derhalve eischte hij tegen vijf personen, die varkens clandestien hadden doen slach ten of zonder bon.ncn van het vlecsch ha.d- den gekocht .straffen van anderhalf jaar. Tegen een inwoner van Almelo, die zonder bonnen twee hammen had gekocht, en die zonder bonnen in ontvangst te nemen weer had verkocht werd een jaar geëischt. TEGEN DEFAITISME IN CANADA. Uit Qucbec. wordt gemeld, dat het Cana- deesche gerechtshof iedere uitlating om trent een mogelijke óYerwinning van Duitschland kenmerkt als. „vergrijp 'tegen de oorlogsvoorscliriften van. Canada".. .Op grond van cén dergelijke uitlating is een zekere Patrick Deniers veroordeeld tot acht dagen gevangenisstraf. ENGELSCHE HAVENSTEDEN OPNIEUW GETEISTERD. Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Het luchtwapen heeft ook in den vorigen nacht met zeer sterke formaties gevechts- vliegers hevige aanvallen ondernomen op werven, bewapeningsfabrieken en ra'vitaif lecrrngsbcdrijven in de havens, aan de Cly. de. Een groot aantal brisant- en brandbom- meïi- veroorzaakte vooral in de scheeps- bouwcentra rondom Glasgpw opnieuw zwa re verwoestingen. Andere succesvolle lucht aanvallen waren gericht op de haven- en wcrfinstallaties van Liverpool, Ncwcastle e Plymouth alsmede op andere havens aan d Britsche Zuid- en Zuidoostkust. Bij den aanval" op vliegvelden in Zuidoost Engeland wierpen gevechtsvliegtuigen ha,ngars en kwai'tiemiïmteii in brand, vernielden beschadigden een aantal op den grom staande vliegtuigen. In het zeegebied rondom Engeland kreeg een 'koopvaardijschip van 10.000 brt. dik bomvol treffers. Aangenomen kan wórden dat dit schip verloren- is gegaan. Een andei groot schip werd door homtreffers zwaai beschadigd. Bij aanvallen van Duitsche j_ gers op Engeland en-tijdens pogingen van den vijand om de bezette gebieden en de Duitsche bocht binnen te vliegen, verlooi de vijand zeven jacht- en twee gevechts vliegtuigen, alsmede zes versperring,|ba! lons. In Noord Afrika mislukte opnieuw eoi tegenaanval van vrij sterke Britsche strijd krachten tegen de in de versterking van Tobroek binnengedrongen Duitsch-ltaliaan sche troepen, waarbij de vijand zware ver liezen leed. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben eer gisteren meermalen het vliegveld Lucca oj het eiland Malta aangevallen. Voltreffer werden geplaatst op de startbanen, parkeer plaatsen, alsmede op hangars en kwartier ruimten; er ontstonden verscheidene hevigi branden. Bij een nachtelijken aanval vai Duitsche gevechtsvliegtuigen dn duikbom menwerpers op de haven van La Valctti werd vooral de staatswerf zwaar getroffen Duitsche jachtvliegtuigen schoten hoven ht eiland .drie Britsche vliegtuigen neer. De vijand heeft in den zelfden, nacht'me zwakke strijdkrachten, ondoeltreffende sto ringsaanvallen gedaan op eenige plaatsei in het Noordwest Duitsche kustgebied. Ei ontstond noch oorlogseconomische, noci militaire schade. In de periode van. 30 April tot 6 Mei ver loor de vijand in totaal 55 vliegtuigen hiervan werden dertig vliegtuigen tijden luchtgevechten, tien dooreenheden der marine en vier door luchtdoelartillerie neer geschoten, terwijl de rest op den grom werd vernield. In dezelfde periode gingei 3S eigen vliegtuigen verloren. Italiaansch weermachthericht ACTIVITEIT OP ALLE FRONTEN. Weernfachtsbericht no. 336 luidt als volg] Formaties van het Duitsche vliegercorp bebben een vliegveld gebombardeerd op eiland Malta. Drie Hurricane-machincs zj neergeschoten tijdens een luchtgevecht, bo ven Malta. Deze prestatie is geleverd doo Duitsche jachl,toestellen. In Noord Afrika blijven onze operatie zich afwikkelen rondom Tobroek, waar vij andelijke tegenaanvallen zijn afgeslagen Aan het front van Solloem, wordt activitei gemeld van patrouilles. Tijdens luebtope raties tegen de basis van Tobroek in di laatste dagen is nog een tweede vijandelij; schip van gemiddelde tonnage tot zinkei gebracht. Onze jaehttoestellen hebben bo ven de sterkte een toestel van het typ Blenhoim neergeschoten. Britsche vliegtui gen hebben aanvallen gedaan op eenigl plaatsen in Cyrenaica: eenige slachtoffers lichte schade. In Oost Afrika is een nieuwe aanval van den vijand in den sector van Aniba Aladj met. verliezen afgeslagen. Een groote uitges'rek'heid vruchtbare heidegrond in Zuid Drente wordt en macht ontgonnen voor den landbouw. Om den grooten plpeg door zwar» tractor noodig op het oogenblik met man den grond te trekken is een (Pax-Holland) Bijeenkomst van het Amerikaansche oorlogskabinet Optimistisch verslag Over de gehouden zitting van het oorlogs kabinet, in het Witte Huis meldt de New York Times uit Washington dat de uit En geland teruggekeerde chef van het Ameri kaansche luchtwapen, gëneraal-ma.joor Ar nold een optimistisch verslag heeft uitge bracht, dat in de komende weken een gron ten invloed zal uitoefenen op de Ameri kaansche buitenlandsche politiek. Over he op dezelfde vergadering besproken progran om zware lange afstandsbommenwerpers ie groote hoeveelheden te bouwen zijn geen bijzonderheden bekend geworden. Het ver luidt echter in goed ingelichte kringen lt Washington, dat de geeischte maandelijk- sche productie van in totaal 500 zwart bommenwerpers in geen geval voor tien maanden mogelijk is en dat het zelfs twee jaar zou kunnen duren voor het. gewensebte aantal bommenwerpers kan worden verva digd. Dertig hulpschepen vernietigd, De naar Kreta gevluchte Grieksche emi- gran tenregeeri ng heeft, naar Associated Press meldt, de verliezen van de Grieksche vloot gepubliceerd. Meer dan dertig „hulp- schepen" werden door het luchtwapen ver nietigd. De bemanningen van de tot zin kon gebrachte schepen zijn omgekomen. Als „huInschepen" worden beschouwd mij- nen loggers. patrouillevaartuigen en escorte- vaartuigen. Bovendien heeft het luchtwa pen. naar Associated Press vorder meldt drie van de (ion Grieksche torpedo jagers tot zinken gebracht Van de dertien Griek sche tnrnerlobooten zijn er tot dusver slechts twee in Alexandrië aangekomen. Of de andere elf torpedobooten tot zinkon zij" gebracht, wordt niet mcrieeedeeld. Van de Grieksche vrachtschepen zijn er slechts enkele overgebleven, n.1. in totaal zes. die •niet in Grieksche havens lagen. LOONEN VASTSTELLEN PER PERS- BERIQHT EN RADIO.

Schager Courant | 1941 | | pagina 8