Engelschen verlaten Syrië DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Rouw in stilte Drie fronten in ABESSINIË Amerikaansch graan naar Frankrijk Steun aan de schapenfokkerij Conflict in Irak spoedig beëindigd? Nederlandsch vrachtschip gezonken KERKEN OP WIELEN Voor 1 Juli granen inleveren Verduisteren 9.19 uur Nieuwe Dijkgraaf Hoogheemraadschap Vredesverdrag geteekend 5eiü Hoofdredacteur: J. KEESMAN, Schagen. ZATERDAG 10 MEI 1941. *5e Jaargang. No. 11491. Uitgave der N.V. Uitg.-^Aij". „Holland» Noorderkwartier" Schagen Over 10—15 Mei Men deelt ons van bevoegde zijde mede: Ongetwijfeld zullen in de komen- dagen onze gedachten terug gaan naar de gebeurtenissen, welke zich het vorige jaar in ons land tusschen jl den lOen en den 15en Mei hebben voltrokken. Bij menigeen zal wel licht de neiging opkomen op eeniger- [ei wijze aan zijn gevoelens van rouw uiting te geven. Hoe begrijpelijk deze neiging ook moge schijnen, de bijzondere omstan- jigheden, waarin ons land sedert de Mei-dagen van het vorige jaar is ko nen te verkeeren, maken het in het jelang van ons land en van eiken Nederlander ongewenscht en mits- iien ontoelaatbaar, deze gevoelens op zoodanige wijze tot uitdrukking ;e brengen, dat dit zou kunnen lei- len tot demonstraties tegen de bezet tende macht of tot verstoring der ipenbare orde. Het is dan ook de uit- Irukkelijke wensch van de bevoegde Juitsche autoriteiten, dat alles, wat ^ls een demonstratief gebaar van de Jederlandsche bevolking beschouwd :ou kunnen worden, onvoorwaarde- ijk achterwege blijft. Daartoe behoo- en ook plechtigheden bij oorlogsge- lenkteekenen, kerkelijke en andere lijeenkomsten tot herdenking van [evallenen, inzamelingen ten behoe- re van de oorlogsslachtoffers en der- lelijke. Ook dient het leggen van doemen op de graven wanneer dit n gesloten formaties of anderszins n groepsverband geschiedt, achter wege te blijven. Het ontmoet evenwel geen be waar, indien in de dagen van 10—15 ]ei op de graven van de in den oor- «l gevallenen door de nabestaanden oemen worden gebracht, mits hier- an elk demonstratief karakter ont- reekt. Brie Italiaansche groepen strijden. iANVALLEN EN :egenaanvallen. Over het verloop van den strijd in Abes- inië wordt in politieke kringen de volgen- Ie uiteenzetting gegeven: De Italianen strijden in drie afzonderlijke Toepen. De eerste groep vecht onder per- oonlijk bevel van den onderkoning, den ertog van Aosta, in h,et gebied van Amba Jagi, op ongeveer 400 kilometer ten noor- en van Addis Abeba. Dit is de belangrijk- te sector, waar heftig gevochten wordt, de talianen ondernemen aanvallen, de Engel- clien tegenaanvallen. De tweede groep staat n de omgeving van het Tanameer bij Gon- ar, de derde opereert onder bevel van ge- eraal Gazzera in het gebied van Djimma n Galla in het zuidwesten van Abessinië. Her bevindt zich het uitgestrekte gebied an groote meren en onbetreden oerwouden. Tot dusverre zijn de Engelschen hier nog iet verder opgerukt. Voorts'bevinden zich ier en daar nog centra van Italiaanschen egenstand. Maandelijks twee scheepsladin gen tarwe. De Fransche ambassadeur, Henry Haye, leeft gisteren een onderhoud gehad met len onderstaatssecretaris van buitenland- che zaken Sumner Welles. Na .deze be preking deelde hij mede, dat de Amerikaan- che regeering toestemming heeft gegeven ot den aankoop van twee scheepsladingen arwe voor Frankrijk. Indien de situatie ich niet wijzigt, kan Frankrijk voortaan naandelijks twee scheepsladingen tarwe hopen. Commissie van advies ingesteld. .De staatscourant bevat een besluit van Jen secretaris-generaal van het departe- nent van landbouw en visscherij, houden- ie bepalingen krachtens welke uit het land- )ouw-crisisfonds steun wordt verleend aan ipn, die binnen de gemeente Texel schapen okken. Een commissie van advies voor deze teunverleening is ingesteld. In een jaar is veel veranderd. Ongedwongen verhouding tusschen Neerlands Jeugd •n de Dnitsche soldaat. VOLGENS BERLIJN HEEFT TUR KIJE EEN OPEN OOG C/VTR DE SITUATIE. De Syrische pers wijst erop. dat de Engelsche consulaten in Bei roet en Damascns hun burgers heb ben aangeraden het mandaatsge- bled te verlaten. Talrijke Engel schen zouden reeds klaar staan om te vertrekken. De Amerikaansche universiteit heeft den Palestijn- schen, Irakschen en Egyptischen studenten aangeraden, naar hnn land terug te keeren. Alle Britsche vrouwen en kinderen te Bagdad zijn, naar Reuter meldt, hij het begin der vijandelijkheden uit de Iraksche hoofdstad geëvacu eerd en naar Basra overgebracht De meerderheid hunner is intns- schen volgens het Engelsche bureau over zee naar Britsch Indië vertrok ken. INNONU, President van Turkije. (Foto Pax-Holland) Naar radio Levante meldt, is den Engel schen, die Istanboel verlaten, aangeraden zich niet naar Egypte, maar naar Kaap stad of Britsch Indië te begeven. Iraansche sympathie nit zich. De oproep van den Groot Moefti van Je ruzalem aan de Arabische bevolking, waar in hij alle Arabieren opriep om zich aan te sluiten bij den strijd van Irak tegen de En gelsche onderdrukkers, heeft bij de bevol king van Iran levendigen geestdrift ge wekt. Ook de Iraansche dagbladen geven uitdrukking aan hun sympathie voor het Iraaksche volk. De verdediging van Egypte. Op de Australische troepen rust het groot ste deel van de Egyptische verdediging, zoo heeft volgens een bericht uit United Press uit Canberra de plaatsvervangende Austra lische premier, Fadden, verklaard. Het in Telaviv verschijnende blad „Telaviv" publiceert, een oproep aan de Joodsche jeugd. Daarin wordt deze opnieuw verzocht zich op te geven voor het Engelsche leger. De oorlog in Irak, zoo schrijft het blad, vormt voor de joden een ernstig gevaar. De joodsche staat in Palestina zal ten ondergaan, wan neer Groot-Brittannic den oorlog in het na bije Oosten verliest. Het gevaar daarvoor dreigt. Het geheele Jodendom moet groote of fers brengen om den Engelschen aan de over winning te helpen. Zonder deze overwin ning is er voor de Joden in Palestina geen toekomst meer. Irak heeft munitie genoeg. Naar uit Bagdad' geméld wordt, verklaart men in officieele Iraksche kringen met be trekking tot het bevel spaarzaam te zijn met munitie, dat dit bevel niet op een gebrek aan munjtie duidt, zooals de vijandelijke pro paganda beweerde, doch slechts uitgevaar digd is om de bevolking ervan te weerhouden, op nuttelooze wijze zeer veel munitie op vij andelijke vliegtuigen te verschieten. Naar uit Beiroet gemeld wordt, hebben zich reeds 40.000 Syriers bij het Iraksche consulaat in Syrië als vrijwilliger aange meld. De oproep van Emir Abdoellah van Transjoröanië daarentegen is door nog geen 500 aanmeldingen beantwoord. Bovendien zijn talrijke soldaten van den emir gedeserteerd om aan den bevrijdings oorlog van Irak deel te nemen. In Transjor- danië zijn nieuwe botsingen ontstaan tus schen Arabieren ep Engelsche politie. In Amman werden dertig Arabieren door de politie gewond.. In Palestina hebben 1500 Arabieren een Engelsche colonne vracht auto's overvallen en zich van de auto's meester gemaakt Duitschland en Irak. In een artikel over de gebeurtenissen op den Balkan schrijft de bekende Duitsche publicist Karl Megerle o.a.: dat de vrees voor de annexatieplannen van. Duitschland, door Amerika en Engeland werd aange kweekt. Men is van oordeel, dat vooral in Turkije, de militaire en politieke oplossing van de Balkankwestie bepaalde indrukken heeft gewijzigd. Er heeft zich geen ontsteltenis of kortslui ting voorgedaan, doordat het gezonde ver stand de goede zenuwen en het innerlijke zelfvertrouwen eenerzijds en de vriendschap pelijke en oprechte houding van Duitschland anderzijds dat hebben ovorkomen. Het ver loop van den oorlog op den Balkan en de gevolgen op het gebied der buitenlandsche politiek hebben de houding van Turkije en zijn vertrouwen op het woord van Duitsch land gerechtvaardigd. Het kon en kan zich er van overtuigen, in groote en kleine aan gelegenheden, dat Duitschland's begrip voor de waardigheid en veiligheid en de vitale belangen van Turkije een factor is, waar mede het volledig rekening kan houden. De woorden, die Hitier heeft gewijd aan den bondgenoot uit den wereldoorlog en aan „den grooten en genialen legeraanvoerder van het jonge Turkije" brengen tot uiting, dat Duitschland dit begrip heeft, en dat het in staat is bij de betrekkingen tusschen 35 man omgekomen? Marinekringen te New York deelen de tor pedeering mede van het Nederlandsche vrachtschip „Saleier" (6563 brt.) dat op reis van Engeland naar New York in het noor delijke deel van den Atlantisohen Oceaan tot zinken is gebracht. 35 leden der bemanning zoudten daarbij zijn omgekomen. Volgens dezelfde bron is het onder Brit sche vlag varende Noorsche vrachtschip „Borgestad" (3924 brt.) op 12 Februari waar schijnlijk het slachtoffer geworden van een duikboot. beide landen het voorbijgaande van het blij vende en kleine dingen van de groote ont wikkelingslijn te onderscheiden. In de Wilhelmstrasse is indirect de aan dacht gevestigd op een wijziging in de hou ding van sommige Turksche kringen, die lot nu toe niet wegens een bijzonder pro- Duitsche houding van zich hebben doen spreken. Terwijl de vorige week reeds ver scheidene Turksche bladen op de fouten van Engeland op den Balkan hadden gewezen, deed het blad „Tasviri Efkiar" thans een scherpen aanval op president Roosevelt. „Dit is een nieuw geluid" verklaarde de woordvoerder. Hij wees er op, dat de be- tëekenis van deze houding niet onderschat dient te worden. De Duitsche ambassadeur te Ankara, von Papen, vertoeft nog steeds in de Duitsche hoofdstad en heeft gistermorgen een bezoek aan het ministerie van buitenlandsche za ken gebracht. Op de vraag van een bui- tenlandsch journalist, of Duitschland bij de besprekingen tusschen de Turksche regee ring en den Irakschen minister van oorlog te Ankara betrokken zal worden, kon geen antwoord worden gegeven. Over het onder werp van deze besprekingen is tot dusver nog niets bekend, al zijn er enkele Turk sche persstemmen, volgens welke het con flict in Irak spoedig tot het verleden zal behooren. Uit de laatste berichten uit Irak blijkt, dat de Engelschen op enkele punten in de meerderheid zijn. INCIDENTEN OP GIBRALTAR Bij de evacuatie. Gistermiddag is uit Gibraltar het eerste schip vertrokken met personen, diie ge- evacueerd worden. Daarbij hebben zich bloe dige incidenten voorgedaan, daar velen weigerden Gibraltar te verlaten. Drie perso nen werden zwaar gekwetst en 18 gearres teerd. De ongeregeldheden kregen een dus- danigen omvang, dat de evacuatie verder stopgezet moest worden. Als gevolg van deze oproerige beweging is de nieuwe gouverneur van Gibraltar. Lord Gort, zonder eenige plechtigheid geïnstal leerd. Lord Gort trad des ochtends om elf uur in functie, terwijl de politiepatrouille de haven en de haveninstallaties bewaakte. Gemotoriseerde kerkelijke auto's voor den Duitschen arbeidsdienst Teneinde de geestelijke belangen van de katholieken in den Duitschen Arbeitsdienst beter te kunnen verzorgen, is in Duitschland een gemotoriseerde kerkelijke dienst opge richt. In 38 automobielen zijn altaren inge richt en bevinden zich alle benoodigdheden voor den kerkdienst. De benzine voor deze auto's wordt door de overheid ter beschik king gesteld. In Beieren en bij godsdienst oefeningen te velde hebben deze altaar auto's reeds goede diensten bewezen.. Na dien datum in voorraad heb. ben van granen, zaden en peul vruchten gestra f. Het Rijksbureau voor de Voedsel voorziening in Oorlogstijd brengt onder de aandacht van alle land bouwers. dat het in het voornemen ligt maatregelen te treffen, volgens welke het verboden is om na 1 Juli a.s. nog granen, zaden en peul vruchten. hetzij gedorscht. hetzij on- gedorscht in voorraad te hebben op de bedrijven of elders. Dit verbod geldt voor alle granen met in begrip van boekweit, voor peulvruchten, voor koolzaad, karwijzaad, kanariezaad, geel mosterdzaad en lijnzaad, en voor alle producten, waarvan één of meer der boven- genoemiden een bestanddeel uitmaken met uitzondering van mengvoeder, dat op regel matige wijze door den landbouwer is betrok ken. Het verbod geldt dus ook voor die hoe veelheden enkelvoudige producten als bo vengenoemd. welke van eerder verstrekte toewijzingen als veevoeder eventueel zijn overgehouden, alsmede voor de hoeveelhe den van 25 Kg. per persoon en de voor zaai- doeleinden bestemde hoeveelheden, welke ingevolge het land'bouwinleveringsregle- ment 1940 mochten worden behouden. Men dient er dus rekening mede te hou den. dat het in voorraad hebben van boven genoemde producten na 1 Juli a.s. zal wor den gestraft, terwijl dan tevens iot Inbezit neming dezer producten zonder eenige for maliteit zal worden overgegaan. Alle aanwezige hoeveelheden dienen dus vóór dezen datum bij de P.I.C.A. te worden ingeleverd. Het bovenstaande geldt niet voor het op 1 Juli a.s. nog aanwezige res tant van de hoeveelheid tarwe of rogge, welke de teler voor eigen gebruik van de tot zijn gezin ^of inwonend personeel be- hoorende personen tegen inlevering van het broodhonboekje. volgens de bepalingen van het landbouwinleveringsreglement 1940 II. mag behouden. Indien door één der P.I.C.A.'s aan de land bouwers een vroegeren datum dan boven genoemde voor de inlevering van één of meer der genoemde producten is gesteld, dan zijn de desbetreffende landbouwers te dien aanzien aan dezen vroegeren datum gebonden. Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 5.52 uur BURGEMEESTER VAN TEXEL BE NOEM Dl Foto Niêeta/M. Naar wij vernemen is met Ingang van 7 Mei J.L benoemd tot Dijkgraaf van het Hoogheemraadschap Hol lands Noorderkwartier, de heer Mr, A. F. Kamp, Burgemeester van Texel en lid van het Bestuurscollege van de Wieringermeer. In verband met deze benoeming heeft Mr. Kamp te gen 1 September a.s. ontslag ge vraagd uit zijn functie van Burge meester. De benoeming is geschied buiten de voordracht van de hoofd ingelanden, die als eerste candidaat hadden gesteld de heer H. K. Koster, Heemraad van Hollands Noorder kwartier uit Wieringerwaard. Voor nadere bijzonderheden zie men pagina 2 van het eerste blad. Thailand- Indochina Verklaring van Matsoeoka. Het vredesverdag tusschen Frankrijk en Thailand op den grondslag van de Japan- sche bemiddelingsvoorstellen tot regeling van het grensgebied tusschen Thailand en Fransch Indochina, dat op 11 Maart werd geparapheerd, is gisterochtend om 10 uur formeel onderteekend; Tegelijkertijd werden de Japansch-Fransche en de Japansch-Thai- landsche protocollen geteekend betreffende de waarborging en de politieke overeenstem ming. Na de onderteekening van het vredesver drag tusschen Frankrijk en Thailand heeft de Japansche minister van buitenlandsche zaken. Matsoeoka, verklaard: „Het zoojuist onderteekende verdrag dient er toe de don kere wolken te verdrijven, die een half jaar lang hebben gehangen boven Thailand en Fransch Indochina en, de vriendschappelij ke betrekkingen tusschen beide landen te herstellen. Verder dient het tot beveiliging van hun toekomst." Wat de Japansch-Fransche èn Japansch- Thailandsche garantieprotocollen betreft zei de Matsoeoka: „Het verdrag heeft o.m. de bevordering bewerkstelligd van nauwere economische betrekkingen en onze politieke, economische en -militaire betrekkingen met Thailand en Fransch-Indochina geregeld. De betrekkingen tusschen Japan. Frankrijk en Thailand zijn thans veel nauwer en hech ter.

Schager Courant | 1941 | | pagina 1