Centrale Veilingsvereeniging Warmenhuizen en Omstreken Zaterdag 10 Mei 1941 Tweede blad 5 De cultuur in den Noord Oostpolder. Een landbouwer uit Blokzijl is er toe overgegaan, om een strook grond van den Noord Oostpolder, welke op sommige plaatsen aan de Overijselsche kust drooggevallen is, in cultuur te brengen. Het Is ee«i stuk grond, dat tot ongeveer 300 meter in den polder doorloopt. De landbouwer is met zijn dochter en eén knecht druk aan den arbeid getogen (Pax-Holland) De maximumprijs is niet steeds loonend. De tuinderscredieten weer ter sprake. Geen be stuursleden boven 70 Jaar. De omzet was ruim f 1 millioen. Geen evenredige vertegenwoor diging in bet Centraal Bestuur. De samenstelling van bet be stuur wordt niet gewijzigd. Onder leiding van haar voorzitter den heer Molenaar werd gistermiddag de al- gemeene vergadering der Centrale Veilings vereeniging „Waimenhuizen en omstreken" gehouden. De Kolfbaan van café „De Mori aan" was goed bezet. Onder de aanwezigen merkten wij onder anderen op den burge meester van Warmenhuizen en Harenkars- en vetegenwoordigers van de zuster verenigingen te Broek op Langendijk en Noordscharwoude. Het oud-bestuurslid, de heer K Nottel- man, was eveneens aanwezig. De voorzitter, de heer K Molenaar, open de de vergadering met woorden van wel kom, in het bijzonder tot de gasten; spr. herinnerde aan de vorige vergadering, die op denzelfden datuim. daags .voor den oor log werd gehouden. De voorz. memoreerde, dat. behoudens een droevige uitzondering, alle tuinders uit deze streek ongedeerd uit den oorlog zijn teruggekomen.. Gezien de groote moeilijkheden was het een verblijdend teeken. dat weer spoedig, dank zij de krachtige veilingsorganisatie, de afzet onzer producten ozo goed geregeld werd. De huidige prijzenregeling bespre-, kende, zeide de voorz., dat de maximumprijzen niet altijd hooge prijzen beteekenen. Zij bedoelen, zoo mogelijk den tuinder een loonend bestaan te geven; toch lijn we er niet mee! Alles ligt er niet in op- reeloten, zoodat hij geen loonen bedrijf leetf. Er zijn mogelijkheden, dat de tuinder ir niet aan toekomt, doordat de oogst te tering is. of dat de producten niet tegen len maximumprijs worden afgenomen. Als voorbeeld noem iele spr. de andijvie, al was lit geen hoofdproduct. Daarom hebben wij en voorstel gedaan ooi de maximumprijzen teeds uit te betalen. De voorz. gaf een overzicht van den gang m zaken aan de veiling gedurende het af eloopen vereenigingsjaar. Hoe staat de veiling t.o". de maximum prij en? is een belangrijke vraag. Eigenlijk laan ze tegenover elkaar. Spr. vindt er zoo Is het thans aan de veiling gaat, niets aan. Het heeft met veilen niets uit te staan, pl het veilen overbodig worden?, vroeg r. zich af. Hij kon er geen antwoord op even, maar het gevaar bestaat. Daarmee ent rekening te worden gehouden. Indien zou blijken dat er éen heter sy- teem mogelijk is, zal men het aannemen, laar spr. hoopte, dat de veilingsklok nog 'eer eens spoedig meer zal ronddraaien an nu. Spr. merkte op, dat de nood in den tuin- luw niet te wijten is aan de voormannen den tuinbouw zooals wel beweerd ordt. voorz. herinnerde aan de invoercon- ngenteering in de verschillende landen, H.elke zich in de jaren sinds 1930 hebben porgedaan: Wij mogen de leiding van den i#iiiinbouw wel dankbaar zijn dat de tuin- '•puw ondanks deze moeilijkheden er nog /io voorstaat in dezen tijd. De voorz. ein- ede zijn rode met de bede, dat spoedig etere tijden mogen aanbreken. [jjj De notulen van de vorige vergadering wer- pn aldus vastgesteld. De secretaris deelde mede, dat het ledental 0 bedroeg. De voorzitter gaf een overzicht van de el« nzetcijfers sinds 1917. In dat jaar was de nzet f2067.000, in 1922 f 616.000 in 1929 599.000, waarna het bergafwaarts ging tot 113.000 in 1933. |ln 1940 was de omzet weer f 1.033.484. Een onaangename mededeeling, Ten aanzien van de omzetbelasting werd edegedeeld, dat deze ook voor producten Bttelke naar Duitschland geëxporteerd wor- 3N in, moeten worden betaald. Verhaal op den handel is nog niet moge- Tot nu toe was het alleen voor het bin- blandsche product, welke de veiling voor (lar rekening heeft genomen. Als het niet ?dig verandert, zal de belasting op de (inders verhaald moeten worden door ver ding van het veilingpercentage. Ie vergadering ging accoord met het voor- Si van het bestuur om aan de aandeelhou- [rs 4 dividend te betalen en de rest na [taling der winstbelasting, te reserveeren. DE REKENINGEN. g, [Rekening 1940 en begrooting 1941 wor- (Het bestuur stelt voor van dit saldo te jstemmen f 200.voor uitkeering divi- ojhul van 40% over het aandeelenkapitaal de aangesloten vereehigingen en van Tt restant het gedeelte dat na betaling }r winstbelasting overblijft te reserveeren. het debet der V. en W. rekening is opgenomen afschrijving veilingsgebouw terreinen f 2000.en bijdrag 10% Fonds ntraal Bureau f 2858.71. In het credit is aan percentage van den omzet 16355.07. In de begrooting 1941 is dit be- naar een omzet van f 900.000 ge- &md op f 11.350.De begrooting sluit kit een onvoorzien van f 3270.tot een drag van f 12450.—. Bij de behandeling van de begrooting stel- het bestuur voor, aan den marktopzichter Iiurmeester een duurtetoeslag te verleenen n 15 den telefonist en den schoonma- r iedpr f25.verhooging en aan den secre- ris en den penningmeester ieder f 100. r jaar verhooging te geven. Oe heer Jonker wilde de entrécgelden of- haffen. De financieele toestand is toch gun- e voorzitter vond de entrée heelemaal niet og. Het bestuur kan het echter voor een gilgend jaar overwegen. De begrooting werd goedgekeurd op oen totaalbedrag van f 12150.met een post voor onvoorzien van f3270.—. De commissie die de rekening had nage zien, adviseerde tot goedkeuring, waartoe be sloten werd. JAARVERSLAG. Na een passage over het wereldgebeuren wijst de secretaris op de vele moeilijkhe den in het afgeloopen vereenigingsjaar. Op 27 Juni werd de veiling geopend en reeds dadelijk ondervond men moeilijkheden door dat per dag niet meer dan 4 kg aardappelen p. A. mocht worden aangevoerd De prijzen der aardapp. waren bevredigend. De vroege roede en gele kool bracht goede, voor een tijdje zelfs hooge prijzen op tengevolge vap den export naar België. De gewone Witte kool bracht vaste doch goede prijzen op. De teelt had iets beter kunnen zijn. Bij de in ventarisatie hiervan bleek aanwezig te zijn 248 wagons Vorige jaar 246 wagons Ook de prijs van de uien was goed en liep tot bo ven de zeven gulden. Een teleurstelling was het toen op 18 Nov. de maximumprijs werd vastgesteld op 4 gld. Gelukkig was de voor raad hier toen voor 80% geruimd'. De an- dijviebouwers ondervonden dit jaar 'n groo te teleurstelling, een groot gedeelte bevroor op 't land doordat niet aangevoerd mocht worden. Toen hebbën we ondervonden, dat een maximumprijs wel mooi kan zijn als wij ze maar altijd uitbetaald krijgen. De bewaar koolteelt viel niet mee, door de groote droogte kregen wij veel luizen in de kool, waardoor stagnatie in de groei ontstond. De onr/.et bedroeg in 1940 f 1.033.484.54 te gen f 807.989.88 in 1939, een vermeerdering dus van f 223 89496. De buitenstaander zal misschien zeggen: een mooie vooruitgang, doch als we nagaan de stijging van arbeids loon. ploegloon, kunstmest enz. en we ver gelijken de kosten van levensonderhoud bij die van het vorige jaar. dan geloof ik dat menige tuinder slechter uit zal komen dan het vorige jaar, terwijl bovendien de eigenaars van den grond werden getroffen door 100 opcenten op de grondbelasting. Voor het eerst sinds 1929 werd weer het millioen overschreden. In het afgeloopen seizoen js 247 maal geveild tegen 272 maal in het vorige. Door 'de vaststelling van c\ prijzen waren de vporradJen spoediger ge ruimd dan andere jaren. In vergelijking met vorige jaar is de aan voer van bijna alle koolsoorten afgenomen. De aanvoer van roode kool verminderde met 222 wagons, gele kool met 152 wagons, gew. witte met 49 wagons, terwijl de aan voer van Deensehe witte vermeerderde met 13 wagons. Late aardappelen verminderde met 15 wagons, uien met 13 wagons, nep met 3 wagons, zilveruien met 3 wagons en bieten met 5000 Kg. De vroege aa,nd«ppeien- aa.nvoer vermeerderde met 140 wagons, wat wel zijn- oorzaak vond in het beperkte aan voeren. "Peen vermeerderde met 45.000 kg. en andijvie met 106.000 stuks en 3400 kg. Door den keurmeester werden geïnspec teerd voor Duitschland 22.142 baal aardap pelen. De finantieele positie van onze veiling toomt een gunstig beeld, zoodat een 'bedrag van ruim 3000 gld. bij de reserve kon wor den geschreven. De secretaris besluit zijn verslag met den wensch en de bede tot God, dat hij ons spoedig en tenminste nog dit jaar de lang gewenschte en vurig verbeide vrede mag schenken. Uit het kwade wend! dikwijle het goede weer geboren. Moge de menschheid uit dezen oorlog een zoodanige les trek ken, dat we nooit, meer oorlog zullen krij gen in de toekomst VOORSTELLEN DER AFDEELINGEN. De Vereeniging „West-Friesland" stelt voor om een verzoek te richten aan de gemeentebesturen en Prov. Staten om de tuinderscredieten van 1931 geannuleerd te krijgen, tevens eenzelfde verzoek te rich ten tot de Regeerings;mstantias voor de Rijkscredieten. Praeadvies: Dit voorstel heeft al In vele vergaderingen een punt van bespreking uitgemaakt. Door ons bestuur maar vooral door het Prov. bestuur zijn reeds verschil lende malen pogingen in 'twerk gesteld deze geheel of gedeeltelijk geannuleerdJ te krijgen, echter steeds zonder resultaat. Het bestuur kan in zooverre met het voor stel meegaan, dat het wil tachten te ver krijgen dat de rente die betaald wordt op de hoofdsom wordt afgeschreven. Wel leuk, maar geen halve ra ken doen. De heer Wildeboer, Schoorldam, verdedig de het voorstel van „West Friesland". Hij vond het prae-advies wel leuk, maar hield niet van een handelszaakje. Men moet de zaken niet half doen. De heer Mink, Warmenhuizen, zeide dat zijn vereen, ook niet heelemaal met het nrae-advies kon meegaan. We moeten niet bij de pakken neer gaan zitten. Spr. wilde in algemeene samenwerking van veilings- en standsorganisaties tot een beter resul taat te komen. De zaak is het wel waard.. De voorzitter zeide, dat het bestuur niet moedeloost is. Wanneer men weet te ver krijgen dat. de betaalde rente als aflossing wordt beschouwd, wordt de schuld toch minder. Dat is al een tegemoetkoming. Er niet veel eenstemmigheid over. dit onder werp. Ged. Staten gevoelen niet voor an- nuleéring, al kunnen daarvoor in aanmer king komende credieten worden afgewik keld. Spr. vindt de huidige toestand niet gewenscht, maar het wordt den menschen toch niet lastig gemaakt. Het bestuur bleef bij het prae-advies. Na eenige besprekingen werd het prae- advies aangenomen. Leeftijdsgrens van 70 jaar voor de bestuursleden. „Groenteteelt" stelt voor om de leef tijdsgrens voor functionarissen in deTuin- bouwvereenigingen in het algemeen, te be palen op 65 jaar, ingaande bij de eerstvol gende periodieke verkiezing. Praeadvies: Het bestuur kan met dit voor-. ""^Vnia stel niet accoord gaan daar het van mee ning is dat iemand van 65 jaar nóg' heel goed in staat kan zijn een bestuursfunctie te vervullen. Wel wil het eenigszins in deze richting gaan en de leeftijdsgrens van de leden van het Centraal Bestuur op 70-ja- rige leeftijd te stellen. De heer Bij post. SI Maarten zeide dat Groenteteelt zijn .voorstel handhaaft. Men meende, dat 65 jaar die leeftijdsgrens moet zijn. De heer P. J. Mink. Warmenhuizen, ge voelde meer voor het prae-advies. De voorzitter, die het voorstel van „Groen teteelt" wel wat onduidelijk vond. was van meening. dat er ouderen in de organisatie werkzaam zijn, die hun taak op uitsteken de wijze verrichten. De heer .Breed, St. Maarten, zeide, dat er ook anderen zijn. Daarom is een leeftijds grens heter dan iemand maar af te stem men. s -- Na. nog-eenige discussie werd het voorstel van Groehtecultunr d-jyt gesteund werd. verworpen en' hét prae-advies van het H.B. aangenomen. Evenredige vertegenwoordiging. De L.T.B. afd. Tuitjenhorn stelt voor op de algemeene vergadering de statuten te wij zigen in dien zin, dat we kunnen raken tot een evenredige vertegenwoordiging in de samenstelling van het Centraal Bestuur der Veiling, n.1. voor iedere 50 leden of een gedeelte daarvan een Centraal -Bestuurslid. Als lid van de Veiling te beschouwen hen die voor tenminste f 100.per jaar aanvoe ren of veilen. De afdeeling komt met dit voorstel, om dat ze van meening is, dat het niet juist is, wanneer een véreeniging met meer dan 100 leden dezelfde vertegenwoordiging in het be stuur heeft, als een met 25 leden. L.T.B. Warmenhuizen stelt, voor art. 11 der statüten zoo te wijzigen, dat iedere aan gesloten vereeniging voor elke 50 of gedeel te van 50 leden één vertegenwoordiger in het bestuur krijgt. Het praeadvies op beide voorstellen luidt afwenzend. Het centraal bestuur meent, dat ook een kleine vereeniging door 2 leden in het bést uur vertegenwoordigd moet zijn. Voorgesteld wordt art. 11 zoo te wijzigen, dat een vereeniging van meer dan 100 leden 3 vertegenwoordigers krijgt en een vereeni ging met minder dan 200 leden 2 vertegen woordigers. Een minimum van 2 en een maximum van 3. De heer Pronk. Tuitjenhorn, lichtte het voorstel toe. Het is niet de bedoeling, de le den. die voor minder dan f 100 veilen, als lid te schrappen. Het gaat alleen om de vertegen woordiging in het bestuur. Den heer Breed. St Maarten, was het niet recht duidelijk, waarom dit voorstel is ingediend. Groenteteelt vond het heelemaal niet noodig, dat er een verandering komt. zooals het bestuur thans is, worden de za ken der veiling juist behartigd. De heer P. J. Mink, Warmenhuizen, zag geen noodzaak om het bestuur te verande ren. Het. bestuur is volgens spr. niet log, maar wel een wat onhandelbaar lichaam. Niets Hoe meer koeien, hoe meer stemmen. Spr. wil niet gaarne den tijd terug van het systeem der koepalen: Hoe meer koeien hoe meer stemmen. De voorzitter vond, dat men de zaak niet moet bekijken, dat de vereen, probeeren zullen, nu nog door een paar leden te-win nen, nog een bestuurslid in het centr. be^ stuur te verkrijgen. Dat zou heelemaal verkeerd zijn. Er is misschien wel wat tegen, maar ook veel voor. Er kan veel beter gewerkt worden in de samenstelling als wij nu hebben. Aange zien de alg. vergadering toch de beslis sing heeft in de meeste zaken, achtte spr. het voorstel van de vereenigingen niet ge wenscht, hij ried aan, het prae-advies aan te nemen. Verscheidene heeren voerden in tweede instantie nog het woord over het begrip evenredige vertegenwoordiging en de taak van het bestuur. De heer Hopman, Warmenhuizen, vond deze voorstellen een greep naar de macht en een bewijs van wantrouwen in het zit tende bestuur. Is de evenredige vertegen woordiging wel noodzakelijk? De voorzitter meende, dat hiervan geen sprake is. De af deelingen handhaafden hun voor stellen. In stemming gebracht werden ze met 34 voor en 31 stemmen tegen verworpen, om dat een besluit met 75% der uitgebrachte stemmen moet worden genomen. De voorzitter wilde het prae-advies van hetb estuur in stemming brengen, doch de heer P. Breed, St Maarten, maakte daar tegen bezwaar. Hij 'meende, dat dit niet in aanmerking kwam. De voorzitter was van meening, dat het bruidspaar te Gennep trok dezer dagen met familie en genoodigden bij gebrek aan auto's en rijtuigen per stoomtram naar het raadhuis. De bruid stijgt uit (Het Zuiden) wel degelijk in stemming kon worden ge bracht. De heer Breed legde zich er tenslotte bij neer. Het prae-advies werd eveneens verwor pen, om dezelfde reden. De heer Wildeboer besprak de kunstmest- positie. Het „ruttelt" niet erg met de stik stof. Zonder stikstof teel je niet gemakkelijk kool. De voorzitter kon er niet op antwoorden. De heer Pronk, kunst mes th ande 1 aar, deel de mede dat men zegt, dat het komt. De heer Klant zeide, dat de Prov. Comin. een onderhoud heeft gehad met den Voed- selcommissaris. Het staat er met de stikstof voorziening niet best voor. Er zullen pogin gen worden gedaan, om deze kunstmest- aangelegenheden zoo goed mogelijk afgewik keld te krijgen. De heer Pronk, Tuitjenhorn, wilde aan dringen dat de gelegenheid gegeven werd kool per snees over de veiling te verkoopen. De voorzitter meende dat het weinig suc ces zal hebben, maar het is te probeeren. Er zal naar gevraagd worden. De hoogere grondbelasting. De heer Pronk wees verder op de onbil lijkheid in de grondlasten welke zijn ge baseerd op de taxatie van 1880. Goedegron- den in andere polders betalen nu overal melder dan in het Geestmerambacht Her ziening is noodig. Wij staan hier het hoogst. De voorzitter zeide, dat er veel geld noo dig is voor de schatkist. Het zal hier wel niet bij blijven. Als het onbillijk is, dat on ze belasting te hoog is, dan dient gepoogd worden, dit veranderd te krijgen. Indien er export van rabarber blijft, zal er veiling voor worden gehouden. Ook voor het binnenland is veel vraag, dus ook daarvoor zal geveild worden. De heer De Boer gaf een toelichting van het onderhoud met de N.G.F.C. ovér het aan voeren van bossen van Zy2 KG. Hij hoopte, dat binnenkort een andere regeling komt voor den aanvoer van rabarber, zoodat de voor het binnenland bestemde bossen 1 K.G. mogen zijn. Spr. wekte op, ook in de toekomst eensge zind op te treden. Aangedrongen zal worden de bestrijdings middelen tegen aardappelziekte spoedig be schikbaar te stellen. Nadat nog eenige besprekingen waren ge voerd en eenige gasten het woord hadden ge voerd, volgde sluiting der vergadering. Zondag 11 Mei Moederdag. Zeg het met bloemen, denkt de jeugd, maar ook h, dat geval kan de keuze moeilijk zijn (P«-Hol1«nd) (Er is in den loop van de week een ver gadering geweest van de tuinbouwvereeni- 1 ging De Noord. Onze correspondent had I hiervoor geen uitnoodiging gekregen, en de ze zal in het algemeen de secretaris toch moeten zenden, wil er een verslag in. de l courant komen. Red.)

Schager Courant | 1941 | | pagina 5