tuinderscredieten veilingen SCHAGEN Nogmaals de Vestigingswet kleinbedrijf LANGENDIIK De kwestie der Het klaarmaken van Bordeauxscbe pap GROENTEN Langendijker Het Middenstandsdiploma j,AI- gemeene Handelskennis." Men schrijft ons: Meer dan twaalf duizend jonge menschen in Nederland zaten Woensdag 23 April gebogen over hun boekhoud-werkstukken. hun han delsreken vraagstukken en hun opgaven voor Nederlandsch taal en handelscorrespondentie. Deze jonge mannen en jonge vrouwen, voor een groot gedeelte toekomstige mid denstanders, nemen deel aan het middenstandsexamen „Algemeene- Handelskennis",. De examinandi welke door dit schriftelijk gedeelte heen zijn gekomen, bereiden zich thans ernstig voor op het monde linge gedeelte, wat afgenomen wordt in de maand Juni. Het wordt zoo langzamerhand een tonig steeds maar weer over de Vestigings wet te moeten lezen of te moeten hooren, en ware het niet dat een ontstellend misverstand over doel en beteekenis van deze Wet uit den weg geruimd dient te worden, men zou er beu van worden telkens weer ditzelfde onderwerp te moeten aansnijden. In breeden kring wordt nog steeds niet Ingezien, waarom de middenstander zoo'n „groote" dosis algemeene handelskennis moet bezitten. Waarom wordt dan gezegd - moet een schoenmaker kennis bezitten van de vennootschapsvormen? Wat heeft de fo tograaf te weten van de wet op uitverkoo- pen? enz. enz. Heel dikwijls ziet men de volgende stellingen over het hoofd: Wie vakbekwaam is, wijst hiermede slechts zijn kwaliteit als werknemer. Wie eigen zaken man wil worden, moet nog andere kwali teiten bezitten. Tot die andere kwaliteiten behoort o.m. een behoorlijke dosis han delskennis, een algemeene ontwikkeling op handelsgebied. Met nadruk zij er hier nogmaals op ge wezen dat Voor alle vakken, bedrijven en detailhandel deze opleiding algemeene han delskennis precies dezelfde is en het mid denstandsdiploma „Algemeene Handels kennis," geeft als het ware den sleutel, den passe-partout om voor zoover het de ge noemde handelskennis betreft in alle be drijven te kunnen komen. Denk niet, ik heb niets met de Vestigingswet te maken, vele bedrijfstakken vallen reeds ondere de ze wet en binnen korten tijd zullen tal van bedrijfstakken volgen. Iedere middenstan der krijgt vroeg of laat met deze wet te maken. In de toekomst zullen daarom vrij wel alleen jonge menschen met een diplo ma „Algemeene Handelskennis" en een di ploma van vakbekwaamheid zich kunnen vestigen of een zaak of bedrijf overnemen, ook wanneer een zoon zijn vader in de zaak wil opvolgen, daarnaast heeft men veel te doen aan eenige eischen van cre- diet waardigheid. Blijkens de examensta tistiek voor,het middenstandsdiploma Al gemeene Handelskennis slaagden erin de jaren 1938 en 1939, respectievelijk 10257 en 13976 candidaten, in 1940 werden 17156 can- didaten geëxamineerd, hiervan slaagden er 10975 en werden 6181 candidaten afgewe zen. Thans werken duizenden jonge midden standers in den lande aan hun geestelijke ontwikkeling en elk dezer middenstanders komt daardoor op een iets hooger peil dan hij tevoren was, het totaal dezer hoogere ontwikkeling beteekent de verheffing van den middenstand. Individueel gezien be teekent dit alles heel weinig en zijn de mid denstanders na hun opleiding niet de lich ten die Prof. van der Wijck op het- oog had. Maar ik mag het Dr. Elzinga nazeggen „Het zijn maar schemerlichtjes, doch hun groot getal zal toch een glans aan een maatschappelijke groep verleenen, in staat een ieder te verheugen, die voldoende soci aal gevoel en inzicht heeft. Tot slot wil ik er nogmaals met nadruk op wijzen dat deze Wet tot stand is geko men op aandrang van de, vak en midden standsbonden en dat deze Wet uitsluitend en alleen beoogt verheffing van den mid denstand, door het tegengaan van ongebrei delde vestiging van zaken en zaakjes door onvakkundigen en beunhazen, en ik ben overtuigd dat deze Wet een hoeksteen is bij de weder opbouw van een gezonde en krachtige middenstand. Schagen Mei 1941. W.D.N. DE RENTELOOZE VOORSCHOT TEN EN DE TUINDERSVOOR SCHOTTEN ONDER GARANTIE VAN PROVINCIE EN TUINDERS. Elke zaak heeft twee kanten: algeheele kwijtschelding zou on billijkheden opleveren. Als gevolg van de ongunstige financieele resultaten der tuindersbedrijven in Noord- Holland, in het bijzonder in de rayons van de Langendijker tuinbouwveilingen. War menhuizen, Obdam en in de Streek, het tuin bouwgebied tusschen Hoorn en Enkhuizen, zijn, tot steun van die bedrijven, een tiental jaren geleden rentelooze voorschotten ver strekt, 30 pet. door de gemeente, waarin het hoofd van het bedrijf gevestigd was 70 pet. door het Rijk en bovendien door de Boerenleenbanken voorschotten, waarvoor de gemeente ten bedrage van 30 procent en de provincie Noord-Holland voor 70 procent borg werd. Na de ver strekking van deze voorschotten is de toe stand in den tuinhouw in genoemde gebie den ongunstig gebleven, met uitzondering van de laatste 2 jaar. toen 'er eenige ver betering viel te bespeuren.' echter nog niet in die mate. dat de betrokken gcldonnemers in staat waren de voorschotten af te lossen. Intusschen zijn er van de zijde der tuin dersorganisaties voor en na pogingen aan gewend. deze voorschotten geannuleerd 'te krijgen door de betrokken instanties, als geldschieter of als borg. te verzoeken de voorschotten bij de Boerenleenbank af te los sen. of. wat de Riiksvoorschoften betreft, hun deze kwijt te schelden. Nu eens kwam een dergelijk voorstel uit den boezem van een bij een veilingsvereeniging aangesloten tuinbouwvereeniging., dan weer werd het initiatief, om het op de agenda van een al gemeene vergadering te plaatsen, genomen door een afdeeling van een standsorganisa tie. Zoo is deze materie een onderwerp van bespreking geweest op de algemeene verga dering van den Ned. Tuindersbond. op die van Provinciale Commissie in Noord-Hol land,. op die der Langendijker Groenten- centrale te Broek op Langendijk en van den Noordermark tbond te Noordscharwoude. maar nog altijd is aan het verzoek, de voor schotten te annuleeren niet voldaan. Nog op de laatste vergadering van de Langendij ker Groentencentrale is een voorstel van „De West" te Koedijk een onderwerp van discussie geweest, waarbij de volgende toe lichting werd gegeven: Deze voorschotten zijn verstrekt in de eer ste jaren van inzinking in den tuinbouw. toen nog maar een deel der bedrijven, nl. de grove tuinbouw ten gronde dreigde te gaan. Toen de inzinking zich uitbreidde tot alle takken van den tuinbouw, is de regeering overgegaan tot het verstrekken van steun door het uitbetalen van richtprijzen. Deze steun kan dan ook beschouwd worden als vervanging van de eerst toegepaste crediet- verleening. „Alle reden voor kwijtschelding" Nu onder de veranderde omstan digheden de producten tegen een normalen kostjrijs als hoogste en laagste basis worden afgenomen, en deze prijs berekening is voor bedrij- is er alle reden genoemde voorschot ven, die geen overbelasting dragen, ten te annuleeren. Te meer,, daar de wetgever de prijzen der bedrijfsgron- den heeft vastgelegd op basis van 10 Mei 1940. is ook de weg om door "ver koop tegen hoogen prijs van de over belasting af te komen, afgesneden. Wanneer-bij een zeker overschot op een bedrijf aflossing gevraagd zou worden, zou deze aflossing moeten worden genomen van de middelen, bestemd voor levensonder houd, of van de reserve ter opvanging van oogstrisico's, wat in beide gevallen onge- wenscht zou zijn om soiciale en economische redenen". Het Bestuur gig met deze motiveering niet accoord en wees er op, dat geheele annulee ring moeilijk zal zijn, daar deze credieten an elk persoonlijk zijn verstrekt,, en ook, wat afwikkeling betreft, persoonlijk zullen worden behandeld. Wie wat meer bekend is met den loop van zaken met betrekking tot dit onderwerp, weet wel, dat het eenvoudiger is, om geheele annuleering te vragen dan daarin toe te stemmen. Als men. als beheerder van de financiën van gemeente, provincie of Rijk. zijn medewerking heeft verleend tot het ver strekken van deze voorschotten of zich borg heeft gesteld voor de richtige aflossing en hetaling van rente dan spreekt het vanzelf, dat men zedelijk verplicht is (immers heeft men hier over gelden van de gemeenschap en niet over eigen middelen beschikt) om. zoo dit eenigszins mogelijk is. de door den geldopnemer aangegane verplichtingen door dezen zelf te laten nakomen. Nu is het ons bekend, dat geldschieters en borgen de ge- gesteunden op geregelde tilden op die ver plichtingen hebben gewezen, maar ook. dat nooit op het onmogelijke is aangedrongen. Soepel genoeg. Met voorbeeldige soepelheid en een ernst, een bewindsman waardig, zijn de gevallen telkens nagegaan en nooit is het den voor schotnemers last gemaakt Ware dit wel het geval geweest, dan zou daaromtrent zon der eenigen twijfel, hetzij in tuindersverea- deringen. hetzij anderszinsf wel uiting zijn gegeven. Nimmer is ons daarvan iets ge bleken, zoodat pien zonder eenig voorbehoud mag aannemen, dat tot klachten over on- heusche behandeling geen aanleiding is ge weest. Bovendien is het ons niet onbe kend. dat al verschillende voorschot ten door de gemeente en provincie zijn afgelost, belangrijke bedragen aan rente zijn betaald, in het bijt zonder vóór hen. wier bedrijf ge heel of zoó goed als geheel is opge heven. Een algeheele annuleering zou intusschen niet vrij van onbillijkheden zijn. onbillijk heden. welke in den kring der tuinders als zoodanig zelf zouden worden gevoeld. Het is nu eenmaal zoo. dat de een er gemakkelijker toekomt, zich door de gemeenschap te la ten helpen dan de ander, die zich liefst het j zelf helpt, al is het dan bok daar schulden te maken, doch op een wijze, waarbij hij Die de plaats van den tractor innemen. Gezapig trekken de karbouwen de eg door de zware Limburgsche klei. (Het Zuiden.) zich voorneemt, het koste wat het kost, te zorgen, dat zijn helper geen financieele scha de zal lijden. We zouden tal van voorbeel dten kunnen noemen, waarbij in de crisis jaren van den tuinbouw schulden zijn ge maakt door tuinders, die even goed in aan merking kwamen om door de gemeenschap te worden geholpen, maar dit op andere wijze deden, als zij, aan wie de vobrscho't- ten zijn verstrekt. Plaatst men nu beide ge vallen naast elkaar, dan springt de onbil lijkheid van een algeheele annuleering dui delijk in het oog. Ook zijn ons gevallén bekend, waarbij de voorschotten door betrokkenen zelf zijn af gelost, daartoe, hetzij door bet verkrijgen van een erfenis als anderszins, in staat ge steld. Zoo zijn er nog meerdere gevallen te noemen, waaruit blijkt de groote verant woordelijkheid. welke de beheerders van overheidsfinanciën op zich zouden laden, als zij tot een generale annuleering mee werkten. Na 't bovenstaande moge men dan inzien, dat deze materie twee kanten heeft en dat zij niet zoo eenvoudig is, als sommigen mecnen. De zekerheid evenwel, dat de overheidsim stanties nimmer eischen hebben gesteld, die in dezen niet voor inwilliging vatbaar wa ren. stelle de geldopnemers gerust. Laten de tuindersorganisaties. zooals ze blijken gaven te kunnen, strijden voor het bedingen van prijzen voor hun producten, waarop zij. aua hun beteekenis voor de gemeenschap, recht hebben en „alles zal rech kom". MEDEDEELINGEN VAN DEN PLAN- TENZIEKTENKUNDIGEN DIENST. Uit ingekomen vragen is mij gebleken, dat verschillende menschen nog in het bezit zijn van voorraden kopersulfaat, dat ze na tuurlijk op de een of andere manier nuttig willen maken bij het bestrijden van de aardappelziekte. Sodex, waarmede normaal pap poeder ge maakt werd. is op het oogenblik in het geheel niet te verkrijgen, zoodat er slechls één mogelijkheid overblijft en dat is. het maken van Bordeauxscbe pap. Het middel dus, dat heel in het begin altijd en overal voor het bestrijden van de aardappelziekte gebruikt werd. Zooals ik reeds meerdere malen he-b ge zegd en geschreven, moet men nu niet den ken, dat wij met het gebruik van dit oude middel op den weg terug zijn. Het is wel De uitkomsten van den tuin bouw zijn bevredigend gemaakte prijzen weken weinig af van de berekende door veilings- en stands- organisaties er is voldoende vraag geweest voorloopiq zal ditwordt gem,eend, wel zoo blijven als iransportmogelijkheid gunstig blijft, kan men dvs opti mistisch zijn maar anders voorzorgsmaatregelen zijn wel ge- wenscht nu het minimumstel sel is verdwenen regeeren pt vooruitzien - rninimvmrrijzenfonds staat in de bedavastelling als de tuinders dit zélf bijeenbrengen, ter- dient dit zeer zeker buide wei nig verandering aan de veiling vjel minder rmde producten en nieuwe verschijnen nieuwerege- linn op komst, voor uitvoer naar Duitschlond export voor toma ten, g.nede prijs voor rabarber er kwam heel wat. ook te Noord- Scharwoude zelfde maximum prijzen voor roode, gele en witte kool aanvoer zeer gering bloemkool voor maximvmvriis ver kocht veel witlof goede prijs idem voor prei. Zoowel de voorzitter van den Noorder- markthond als die van de Langnndüker Groentencentrale hebhen over den afloon van het nu geëindigde hookiaar geennsta- feert dat de uitkomsten vrii bevredigend znn.Wii hehhen oo dc vergadering waarin dit geconstateerd werd geen tegensnronk vernomen van hen. tot wie het werd ge zegd. zoodat mae aangenomen worden, dat men het mpf dip uitspraak eens is. Dat zon ook moeiliilc ziin. a's men weef, dat de ge maakte nrüzen, voor'wat de winterknol ba- treft. maar heel weinig afweken van dp door de stands- en veilingsorganisaties-vast 'gestelde kostprijzen. Voor roode kool Is de gemiddelde bedongen prijs nog iets hooger komen te liggen dan die der genoemde or ganisaties. voor gele kool was het wat min der, doch -voor Deensche witte weer wat meer. Als men dit meerdere en mindere te genover elkaar stelt in verhouding tot de hoeveelheden, welke zijn geveild, dan zal het ontvangen bedrag wel niet zooveel af wijken van dat, hetwelk bij de door de vei lings- en standsorganisaties vastgestelde prijzen zdu 'zijn verkrgen. Uiteindelijk is de Ned. Groenten eh Fruitcentrale er dus niet zoo ver naast geweest en het vertrou wen, dat velen in dit college stelden, in geen enkel opzicht geschokt. Dat de zaken alzoo bevredigend zijn verloopen. is wel te danken aan het feit. dat er voldoende vraag naar de Langendijker producten was: men kon ze gebruiken. Dit is ook nu weer eebleken. dat bii een vol doenden exnorf de Langendijk wel vaart. En insiders zijn er wel van overtuigd, dat men voorloonisr eeen al te eroote vrees moet koesteren, dat er geen plaatsing voor zou zijn te vinden. Dit behoeft echter nog niet te heteekenen lat men de toekomst voor onzen tuinbouw nu onbezorgd tegemoet kan gaan. Het is niemand gegeven in de toekomst te kijken althans met zekerheid te zeggen, wat die ons brengen zal. Zplfs al is men overtuigd dat de vraag voidoendp zal ziin pn de nro ducten in buiten- en binnenland wel gp olaatst zullen kunnen worden het tranc. •ortvrparrstuk heeft daarin toch ook een ,,roordip mee te spreken. Een goed bestuurder ziet. vooruit, regeeren is immers vooruitzien en het is altijd voorzichtig rekening te houden met onvoorziene omstandig heden. die toch wel eens roet in het eten zouden kunnen gooien, reke ning te houden. En dan getuigt het van wijs beleid met deze mogelijk heden rekening te houden. Het maximumprijzen-stelsel heeft zijn voordeel en. doch dat had ook het stelsel van minimumprijzen: dan toch wisten de tuinders, wat ze in minimum voor hun producten kre gen. Aangenomen, dat een kleiner of grooter gedeelte niet zou kunnen worden verkocht, dan zou men maar moeten afwachten, wat de opbrengst zou zijn en diat zou voor velen zeer funeste gevolgen kun nen hebben. De nadeelige gevolgen van een dergelijke situatie onvan- gen, zou inderdaad van een wijs be leid getuigenis afleggen. Als dan de tuinders zelf meenen, dat daartoe een fonds moet worden gevormd door de betrokkenen zelf. dan kan men niet anders dan eerbied hebben voor dé wijze waarop zij moeilijkheden wenschen op te lossen. Het zal dus wel zoo worden, diat een zekér percentage-van de opbrengst der geleverde producten voor een dergelijk' fonds zal moeten worden afgestaan. Het allen voor één en één voor allen komt hier dus wel tot zijn recht. Aan de veilingen is deze week betrekke lijk weinig verandering gekomen. Alleen is de aanvoer van oude producten nog wat minder geworden en neemt die van de nieuwe toe. Hiermee gaat het echter ook maar langzaam aan T-Iet koude 'weer zorgt er wel voor. dat de groei der groenten «lerht opschiet Voor de nriizen is ook maar weinig wiizigïng aangebracht! alleen in die streken, waar de vroege groenten in grooter hoeveelheden worden aangevoerd, is de ver- anderino' »rbofpr: ze worden geleidelijk 'acer Het is tp verwachten, dat het liisrie t'oor exnortnriizen weer wel gauw met en kele arfïkeVn wordt aangevuld: met name 'uller> de torn a*enprii zen daartoe wel hehoo- hui. Ook is er een nieuwe regeling op komst voor den uitvoer naar Dnitsehland Wat de sorteering aangaat, zullen voor bloemkool diezelfde maten gelden, terwijl de export voor tomaten wordt toegestaan voor de sorteering A. B en C, welke tot he den de gebruikelijke was. Voor rabarber is de maximum-veilingspriis voor het binnenland f 9 gebleven, ongetwii- feld een mooie priis. waarmee de tuinders zeer zeker tevreden zullen zijn. Als we zoo de noteeringen van de laatste iaren gaan. mag deze nrijs er zijn. Het is echter t.e verwachten, dat. als de aanvoer grooter wordt, de prijs ervan wel geleidelijk op een lager niveau zal worden gebracht. Toch kwam er deze weck aan de Broeker veiling nog 6300 Kg. en te Noordscharwoude zelfs bijna 13000 Kg. Was voor enkele jaren in Broek de aanvoer van dit product grooter. het hliikt nu. diat men zich in het meer noordelijke gedeelte ook wat meer voor deze groeutp gaat interesseeren. Voor roode kool was de maximumprijs ook do.7,c wéék f 9.—. wat verwacht was. omda' vrii duidelijk was te kennen gege ven. dat men niet hooger meer zou gaan. F.en verhooging zou intusschen ook niet veel eerde aan den dijk hehhen gebracht, want r?te« aanvoer was uiterst gering: ruim een spoorwagen te Noordscharwoude en nog minder dan 5000 Kg. te Broek op Langen dijk. Gele kool zag men aan de laatstgenoemde veiling zelfs in het geheel niet meer; aan de veiling van den Noordermarkthond kwam er ruim een halve spoorwagen. De priis was f 7.60. Dan was er nog een 10.000 Kg. Deensche witte kool aan de veiling te Noordscharwoude. waarmee de aanvoer van de winferkonl wel een eind zal hebhen ge nomen. De Broeker veiling kreeg nog wat uien aangevoerd waarvoor f 9 werd betaald, terwijl stek nog den prijs van f 7.20 op bracht. Broek heeft altijd de primeur van de vroege groenten. Zoo ook nu weer. Er werd n.1. voor het eerst bloemkool aangevoerd, afkomstig van hef oude Dom onst ra t iebe- drijf. Voor die met een middelliin van meer dan 20 c.M. werd f 25 betaald, voor de kleinere f 13.30 en voor afwijkend f 15.10 Vrii veel witlof werd er aan de veiling te Bropk aangeboden, n.1. ruim 10,000 Kg. Aan vankelijk bracht eerste soort f 12.1015.61) op. tweede f 6.10 -10.10. Later werdien de1 nriizen iets lager. Ook voor prei werden goede prijzen betaal, ze werd voor f 12.50 f 19 verkocht! 1 het oudste, maar tevens het beste sgyuitanid del tegen die aardappelziekte. Al-leen, daar zit hem de kneep, moet bet zorgvuldiii bereid worden en daar heeft in het verledet nogal eens wat. aan gemankeerd. Om-dat er bij het bereiden van Bordeaux- sche pap zoo gemakkelijk fouten gemdakl worden, is men da.n tenslotte ook overga gaan tot het gebruik van de nieuwere, maai niet betere, wel echter weer gemakkelijker! middelen als -normaalpappoeder en de poj nieuwere middelen als Baver. Wacker. Ura niakoper. Fusikrimp. enz. enz. Voor het. spuiten van aardappelen bruikt men algemen een nnn ter sterkte van IVo pet. Hiervoor wordt Wo kg. koper sulfaat en 1 kg. ongebluschte kalk itn 100 liter water opgelost. Het konersulfaat en de kalk moeten echter afzonderlijk worden opgelost en dan eerst bij elkander gevoegd onder flink roeren. Het beste kan men gebruik maken van 2 even groote vaten waarin in het eene 50 liter water wordt gedaan waarin IVr kg.' konersulfaat wordt opge lost. In het. andere vat wordt, even eens in 50 liter water 1 kg. onge bluschte kalk opgelost. (Ook mag men 1 kg. versch geblusehte kalk nemen). Is alles goed opgelost, dan wordt onder goed roeren de koper- sulfaatoplossing bij de kalkoplos- sing gedaan. Vooral niet andersom. Dus niet de kalkoplossing bii de kop ersu I f aa toplossing doen. Nu had den sommige menschen de ge woonte om het kopersulfaat op te lossen in een heèl klein beetje wa ter en dan die sterke kopersulfaat- oploss'ing bii de kalkoplossing te brengen, maar dat is ook niet zoo goed als het gebruik maken van evengroote hoeveelheden water. Omdat konersulfaat in koud water niet vlug oplost kan men eerst wat warm wa ter nemen om het koper op te lossen, maar dan moet men evengoed zooveel water bij voegen tot men 50 liter oplossing gekregen heeft. De kalk kan men het beste eerst in een kleine hoe vei heid water doen en dan door een doek eveneens in 50 liter water doen. Heeft men de kalk en het koper bij elkander gedaan, dan moet men onderzoeken, of de oplossing goed is. n.1. of ze niet teveel koper bevat en dus zuur is. Dat kan men doen met een blank stalen of ijzeren voorwerp, b.v. een mes of een spijker. Is de oplossing zuur dan wordt een laagje koper op het mes afgezet en bet mes of de spijker wordt, rood van het koper. Is de oplossing nog zuur. dan moet een weinig kalkoplossing worden bijgevoegd totdat de nan niet zuur meer is. Dit klinkt allemaal omslachtiger dan het in werkelijkheid is. Men moet ook niet vergeten, dat men minstens 100 liter oplossing tegelijk klaarmaakt. Desnoods zou men een erootere hoeveelheid oplossing in een schuit b.v. kunnen klaarmaken als man geen vaten ter beschikking heeft Geen metaal! Wel met men er rekening mede houden, dat Bordeauxsche pap niet in metalen voor werpen mag worden klaargemaakt, dtus geen blank koper, zink. ijzer. enz. In een bouten schuit of in een ijzeren schuit, die reeds dikwijls geteerd is, kan men het ge rust doen. De laatste jaren is er veel geschreven over het toevoegen van een uit vloeier aan spuit- vloeistoffcn. maar dat heeft bii aardappelen niet veel zin. omdat, de bladeren daarvan toch- al gemakkelijk te bevochtigen zijn. Naast de methode van het, bereiidien speelt de fijnheid bii de Bordeauxsche pao een heel groote rol. Omdat nameliik de kalle nooit voor 100 pet. zuivere kalk is. blijven er onopgeloste deeltjes achter, die gemak- lijk de verstuiver verstoppen kunnen. Daar om is het aan te raden veel door zeven werken. Dan zijn deze bezwaren heel goed' te onUoonen. Uit dit alles blijkt, dat he.t niet mogelijk is om konersulfaat en kalk met elkander te mengen en dan dat mengsel on te lossen in water (evenals dat met Normaalpappoe der' geschiedt.) Tndien men moeilijkheden ondervindt hij bet klaarmaken va.n Bordeauxsche. pan of bii 't hereidlen van welke sproei vloei stof dan ook. dan ben ik gaarne bereid persoonlijk hulp en advies te verleenen bii het klaar maken. Ook voor andere middelen ter bestrijding van de aardappelziekte, zal ik gaarne, des gevraagd. van advies dienen. De ambtenaar hij den Plantenziekten- kundfigen Dienst. VAN HERWIJNEN, SI P&ncras,

Schager Courant | 1941 | | pagina 6