Heemkunde IRAK M eester Westenberg doet het an ders dan vele andere meesters. Die doen het natuurlijk óók wel goed, want welke schoolmeester doet het ooit verkéérd, maar we zouden zoo zeggen: meester Westenberg doet het tóch beter. Dat komt. hij is zoo bru taal ook eens buiten de zéér wijze en deugdelijk bevonden, dus alleenza ligmakende leerboekjes voor mees ters om te Kaan en de jeuKd ook eens iets anders bij te brengen, dan dat de pinksterblom zes meel draden heeft en een overblijvende plant met een wortelstok is. Hij trekt rpet zijn jongens en meisjes de wei in en den weK op, en leert ze het leven van de planten uit eiKen aan schouwing En als het moKelijk was, zou meester WestenberK het rad van den tijd een eeuw of zes teruK draaien. WESTENBERG IN DE OPEN EEN MIDDAG BIJ MEESTER BARE LAGERE SCHOOL TE BROEK OP LANGENDIJK. Een eenvoudige dorpsschool waar den kinderen alles wordt qeleerd om ze tot goede vaderlanders te maken. ken, we zullen nog kunnen zien waar die Eenlgenburcht heeft ge staan." Dfw moois teekende een Het Heem van een kind is het ge bied, waarin het zijn jeugd door brengt, hetwelk het uit eigen erva ring leert kennen en waarin het jeugdervaringen opdoet, welke sterk tot het gevoel spreken. Het Heem is de verbinding van het IK met de gcheele omgeving, door al de duizenden draden, welke uitgaan van de plekjes, van de na tuur, van de menschen uit dezen tijd,met hun beschaving en van de menschen uit vroeger tijden, wier denken, voelen en willen als cul tuur tot ons is gekomen. Zoo ge zien is het Heem de som der be trekkingen tusschen mij en de om geving, de verbinding tusschen mij en mijn levensgemeenschap. Deze betrekkingen beteekenen op de eerste plaats een aantal gevoels complexen. Deze zijn echter onbe staanbaar, zonder een aantal be grippen en voorstellingen, zonder een zekere mate van kennis, welke op het Heem betrekking heeft,. Het is de belangrijkste en aantrekke lijke taak der school door en haast het aanbrengen van deze kennis dit Heemgevoel te ontwikkelen. J. L. H. J. WESTENBERG. Dan zou hij met zijn leerlinKen op een vei- liiK plekje achter den Huigendijk kruipen om zélf te zien. hoe de Langendijkers van leer trokken tegen de mannen van Floris dè Vijfde, opdat ze maar goed zouden begrij pen dat die Floris wel een beste brave ion gen was, maar toch niet heelemaal deri naam van der Keerlen God. den troost en den toeverlaat van de armen verdiende. Een deel van die armen, de vrijbuiters uit het Geestmerambacht, de roemruchte geest mannen, had immers een gloeienden hekel aan hem, want toen de edelen Van Aemstel en Van Velzen Floris in 1296 nabij het Mui- iderslot deden sneven, gingen ze van pure leut en bij wijze van een verzetje alle burchten afbranden en verwoesten, die de graaf in Westfriesland had gebouwd om de Geest mannen beter onder den duim te kunnen houden. Maar omdat zoo'n rad van den tijd terugzetten nog niet is uitgevonden, teekent meester voorloopig prachtige kaarten op het bord. en de jop- gens en meisjes tooveren allerlei calligrafi- sche kunstproducten in hun schriften Zoo on der het vertellen door komen ze uitmuntend op de hoogte van de geschiedenis van hun eigen streek, ze leeren de namen van de dorpen, van die wegen begrijpen, zooals die uit de grijze historie zijn voortgekomen, ze krijgen zooais Dr. Jac. P. Tijsse dat zoo pre cies uitdrukt: intelligente en gevoelvolle be langstelling in eigen omgeving. Belangstel ling, welke volgens dezelfde leermethode la ter wordt uitgebreid tot de dingen, welke buiten de grenzen van ons vaderland lig gen. Ze leeren reeds op de lagere school de Heemkunde volgens sommigen een nieuwe wetenschap, volgens anderen een opbloei van het, .cul tuurbewustzijn der Nederlanders. Nieuw lijkt ons de heemkunde allerminst., alleen noemde men het vroeger anders. Er, wa ren vroeger reeds meesters. die gingen school wandelen om in de vrije natuur Hol- landseh „heem1' met eigen oogen te aan schouwen en er is al jaren een commissie voor Heemkunde, welke vroeger een deftige naam had- „com-nissie Ier bevordering van de heemschutgedac.hfe". Dezelfde Dr. Thvsse dien wij hierboven citeerden en deze ge- leerde is waarlijk niet die eerste de beste vindt het bepaald noodig dat het vak heem kunde dwingend wordt opgelegd aan de kweekscholen voor onderwijzers en dat de goede bestaande leerboeken aan den eisch voor dezen aanschouwingsvorm worden aan gepast. Geen overhaasting, geen beunhaze rij, geen overlading en veel herhaling oor deelt hij. Het moet levensgenot blijven. Dnitscb weermachtHericht NEGEN BRITSCHE KOOPVAARDERS GEZONKEN. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend1: Duikbooten hebben in een taaien aanval van verscheidene dagen op een door torpe dojagers krachtig beschermd konvooi ne gen vijandelijke koopvaardijschepen met te zamen 56.248 brt. tot zinken gebracht. Daar mede zijn door aa'nvallen van het duikboot wapen op dit konvooi, met inbegrip van de reeds vermelde resultaten, dertien vijan delijke koopvaardijschepen met tezamen 76.248 brt. tot zinken gebracht. Het luchtwapen bombardeerde in den af- geloopen nacht met goede uitwerking ha vensteden in Zuid- en Zuidoost Engeland Gevechtsvliegtuigen brachten overdag voor de Schotsche kust een koopvaardijschip van 8.000 brt. tot zinken en in den afgeloo- Pen nacht een klein oorlogsschip hij Lands- end. Door bommen en beschieting met boordwapens werden bovendien twee groole koopvaardijschepen en een patrouillevaar tuig zwaar beschadigd. In Noord-Afrika hebben pantserauto's van het Duitsche Afrikacorps bij Tobroek een Britsche batterij in elkaar geschoten. Plaat selijke aanvallen van Britsche pantserwa gens werden afgeslagen. Bij Sollo.em: we- derzijdsche activiteit van verkenners. Duit sche gevechtsvliegtuigen'en duikbommen werpers bombardeerden tezamen met forma ties van het ïtaliaansche luchtwapen ravi- tailleeringsinlichtingen van den vijand bij Tobroek. In de* haven werd een schip in brand a-ebombardeerd. In de baai van Soéda en ten Zuiden van het eiland Kreta bescha digden Duitsche gevechtsvliegtuigen ver scheidene. kóopvaard'iischepen. op ernstige wijze. Op het eiland Malta viel het Duitsche luchtwapen belangrijke militaire inrichtin gen. o.a. het vliegveld Lucca en de haven La Valetta met goede uitwerking aan. De vijand wierp vannacht met zwakke strijdkrachten hommen in West- en Zuid west Duitschland. In eenige steden, o.a. Mannheim en Keulen, ontstonden branden in woonwijken en fabrieken. De mirtcrieele schade en de verliezen aan dooden en ge wonden zijn gering. Een formatie duikbommenwerpers onder bevel van den eersten luitenant Rieger heeft zich bij den succesvolen aanval op een Britsche vlootformatie voor Bcnghasi in denn acht van 10 op 11 Mei bijzonder on derscheiden. (taliaaosch weermachthericbt BEZETTING VAN DEN EPIRUS VOLTOOID. Het ïtaliaansche weermachtsbericht luidt als volgt. Onze troepen hebben bij de voltooiing van de bezetting der veroverde gebieden ten oosten van Albanië, Pee, Prizren, Tetovo, Gostivar en Kicevo bereikt, in Griekenland werd de bezetting van den Epirus en van de landstreken Akarnanie en Etolie voltooid en Missoongi en Lepanto aan de golf van Pa tras bereikt. In den nacht van 11 op 12 Mei hebben formaties gevechtsvliegtuigen van het Duit sche vliegerkorps belangrijke doelen van de steunpunten op het eiland Malta met zichtbaar succes aangevallen. In Cyrenaica levendige aétiviteit van ïta liaansche en- Duitsche vooruitgeschoven eenheden bij Solloem en Tobroek. ïtaliaan sche en Duitsche formaties vliegtuigen heb ben herhaalde malen de steunpunten van Tobroek gebombardeerd. Een torpedojager werd getroffen Munitie- en benzineopslag plaatsen werden in brand geworpen. In Oost Afrika blijven onze troepen on danks de grootste moeilijkheden heldhaf- tigen tegenstand bieden, bezield en aange spoord door den daad en het voorbeeld van Zijne Koninklijke Hoogheid, den hertog van Aosta. WINKELIERS PAST OP UW BONNEN! Een bakkersfirma in de Tolstr. te A'dam heeft bij de politie aangifte gedaan van diefstal van 5 opplakvellen, elk met 200 broodbonnen en een opplakvel met 100 bloembonnen. Uit een fabriek aan de Schagerlaan heb ben inbrekers 300 brood- en 65 vleeschbon- nen gestolen. meisje van elf Jaar. Meester en zijn leerlingen. „En daar gaan we nu van den zomer eens kij- GELAATSEXPRESSJESl Te beginnen links bovten: Ik wou dat ik er btj weest was, wat zou ik 1 geraakt hebben. - Ik zou best in zoo'n bui willen wonen. Achthonderd dooden, sj ge wat een boel. Die Floris was ook nitst gisteren jongens... Om nu weer naar meester Westenberg en zijn klas terug te keeren, het leeren moet daar wel een genot zijn. en o zoo graag badidien we zelf weer eenis zalig willen wor den door den jongcnskiel nog eens om d© schouderen te laten glijden o zoo graag waren we zelf in de bank eekrop>en om die spannende geschiedenis van dien Floris de Vijfde en zijn zoon Jan de Eerste, alles in verband met eigen slreek en plaats in het schrift te schrijven en er teekeningen uit van die fijne gekleurde inkt bij te ma ken. Meester vertelt We waren gebleven jongens, vertelt meester, bij den dood van Graaf Willem de Tweedie. dat was die man. die om de Berk meer trok. Waar is die Berkmeer Jan? Juist, goed onthouden, zwaar geharnast op zijn paard en zoo. rhaar daar praten we allemaal niet meer over, dat zou vervelend worden. We gaan nu praten over Floris de Vijfde; over hem hebben we het, trouwens vroeger'.ook al eens gehad, een goeie brave man, weten jullie nog wel. van de samen zwering te Utrecht van van Aemstel en van Velzen. maar nu gaan we dien Floris es uit uit een andier oogpunt bekijken, hoe de Langen dijkers, jullie voorvaderen, hem za gen. Nou. die vonden bet ook een besten, braven man, maar ze waren toch erg blij. toen hii eenmaal dood was. En zelf had bil' aan die konpiee West friezen een gloeienden hekel. De Langendijkers maak ten zelfs van niid den Huiigendijk kanot, Maar Floris was ook niet van gisteren. Die dwong een stuk of wat boeren om den dijk weer in orde te maken. Boogschutters van de lijfgarde zouden hen wel beschermen. Maar toen kwamen de Geestmanoen uit bun boeken en gaten» en alle boog schutters on de vlucht. En miaar loopen! Tot Heiloo. Daar daar kregen de Goed mannen klop. want die waren wel thuis in „de poelen en plassen, maar op de boogere gronden niet en er kwam rouw over den Langendiik. want er waren 800 dooden.. Jan Kuiper zit recht. Ja, en toen stuurde Floris zijn veldheer Brcderode. een eerste klas. vechtjas. Die kwam langs de vaart van Vronen over de Dellen en on slot moesten de Langen dijkers naar Alkmaar naar de Torenburcht waarom zou die zoo hee- ten9 K"k maar on dte kaard „Omdat er zooveel torens waren, mees ter." Goed zoo. Jannie en als ie nou in Alkmaar komt. vindt ie bij de Friescbe brug altijd nóg ©en straat die Toren burcht heet. Dan weet je nu hoe die straat aan zijn naam komt. Goed. naar Torenburcht dus om te zeggen bos aardig ze Floris nu wel vonden. Ze gingen natuurlijk met looden schoenen, die uit Suskerwout, uit Noorskerwout en uit Broec met een c. Zware belasting werd opge legd, ook zelfs aan de weduwen van de-ver slagenen. Die moesten de helft van hun be zit afstaan,. Denk je da,t es in. hè, die we duwen, die daar verslagen om de tafel zaten te treuren, omdat de man en vader nooit meer terugkwam, moesten óók nog de helft van alles wat ze bezaten afstaan. Maar dèt is wat. En bovendien ging Floris toen „ge- meene wegen" aanleggen, daaraan moesten de boeren ook al helpen. En wie weet nu wat gemeene wegen waren? Die boeren von den 't niets lollig, dat kan ik je verzekeren. Die laatste opmerking had meester maar niet moeten maken, of misschien was het juist goed. anders had een van de knapen misschien zoo'n origineel antwoord niet ge geven: „Ze hackten zoo'n hekel aan dat wegenbouwen meester, dat ze die wegen gemeene wegen noemden..." Een van de bolleboozen weet het beter, want in den stijl van de keurige leerboekjes zegt hij: dat wa ren algemeene wegen meester, die iedereen mocht betreden. Da's mooi gezeid. Henk. vindt meester met een knipoogje naar den kranten luisteraar achter mees ters lessenaartje. (Morgen vertellen we meer van dit inte ressante onderwerp). 0 land en volk Hoewel het land Irak, aan de beide stroo men Euphraat en Tigris gelegen, tot de oudste kultuurgebieden ter wereld behoort, is het onder den naam „Irak" pas in de laatste jaren bekend gekorden. Het woord Irak beteekent in het Arabisch ongeveer hetzelfde als Nederland -het land der laagte. De opgravingen van Duitsche ge leerden hebben eerst kortelings nauwkeu rige gegevens opgeleverd over de vele heer schar s en machtige krijgslieden, die het land in oude tijden hebben geregeerd. Men zou kunnen zeggen, dat Irak voor den wereld oorlog de Schoone Slaapster in het Bosch was. die pas in den jongster) tijd gewékt werd. Tot 1914 was het niets anders dan een afgelegen, stoffige Turksche provincie. Toen de Engelschen over Basra binnen drongen. begon men pas. de hulpbronnen van het land te onderzoeken en de gewel dige petrol eura voo r rade n in het. Miosoel- gebied uit te buiten. Sindsdien is de aan dacht van Europa meer en meer op dit gebied gevestigd. Het tegenwoordige koninkrijk Irak omvat geheelMesopolamië met inbegrip van het Mosoel-gebied. Het is ongeveer 1000 K.M. lang. 500 K.M. breed en heeft aan den Per zisch en Golf een kustgebied, dat ongeveer 110 K.M. lang is. De geheele oppervlakte 'bedraagt c.a. 370.000 vierkante K.M.. het is (iius 11 maal zoo groot als Nederland. In 1920 werd de bevolking op 2.8 millioen inwoners geschat: thans kan deze 3.4 millioen bedra gen. Het land kan nog vele menschen be val ten. want het is vruchtbaar en de ont wikkeling is er de laatste jaren geweldig vooruitgegaan. Na den wereldoorlog werd uit het vroegere Turksche vilajet Mosoel en. de steden Bas- ra en Bagdad door den Volkenhond het koninkrijk Irakgevormd, dat aks mandaat door Engeland zou worden bestuurd. 1932 besloot c'e Volkenhond het mandaatsrecht op te heffen. Eerst moest echter Irak met Engeland ©en bondgenootschaps- en vriend- schansverdrag sluiten, en moest toestaan, dat Engeland ter bescherming zijner be- Gemeene wegen zij in gen, die door een ieüer I treden kunnen worden. Ik vind de oorlog van vr ger lolliger dan tegenwo dig (Foto's en montage Fred. Gr< langen Engelsche troepen in het land derhield. Verder zon Engeland, evenaüs Egypte, voor de bescherming der Ir aks grenzen zorgen, zoodiat de Engelsche vloed er zeer groot was. Hot onderscheid tusschen de bewon van Irak en de Arabieren in Egypte at lestina. is tamelijk groot. .De eersten meer met de woestijn verwant en hejbl meer Bedouïnenbloed. Behalve 2 milïi Aipbieren wonen, ©r in Irak ook Koeqd Turken Iraniërs en Armeniërs. De „fe kers" hebben meer vrijheidszin dan de dere volken in Voor-Azië. Sinds den reldoorlog is de bebouwing van het Ut met tarwe, gerst, katoen, rijst en dad-elk het boren naar petroleum zeer toegenoB Rondom de hoofdstad Bagdad, die 200.000 inwoners telt, zijn een groot aal moderne tuindorpen ontstaan. Het land hl overvloed aan voedingsmiddelen en de a trekkingskracht voor de bewoners der i liggende landen is groot. Het onderwijs is sinds 1920 zeer bei derd. 1928 bestonden er in Irak 264 op bare volksscholen!, tien middelbare seho twee middelbare technische scholen, scheid-ene kweekscholen voor onder wij/: en onderwijzeressen en, te Bagdad.'een x versiteit. die in 1926 is opgericht. Het koninkrijk Irak is het gelukt, eerste der Arabische landen onder B sche heerschappij een. zekere zelfstandigl) te bereiken. Thans! tracht het, zich gel van de vreemde heerschappij vrij te mak Waarbij Duitsche hulp zeer welkom zal z Engelsche aanval op Bremt In den nacht van Zondag op Maand hebben de Britten opnieuw-een aanval Brefhen gedaan, waarbij zij wederom h brisant- en brandbommen willekeurig 1 ven het geheele stadsgebied neerwierpi Een lagere school werd o.a. door brai grootendeels vernield, een meisjesiyeeu door brandbommen getroffen en een hisl risch museurn, waarin niet te vervasnff verzamelingen waren ondergebracht, we door een zware brand beschadigd. Vam e ziekenhuis werden de wasscherij, de miacl nekamer en het lijkenhuis totaal verniel DOOR VRACHTAUTO OVERREDEN EN GEDOOD. Gistermorgen om 9.50 uur is de vïer'jarif C. Barendse, gewoond hebbende aan df Hilledijk te Rotterdam, in de omgeving vi de ouderlijke woning, door een vraclitau welke beladen was met zand, o verre dien f gedood.

Schager Courant | 1941 | | pagina 8