Uii Alkmaar Dc centra'e Keuken JEURINK's Expd. Donderdag 15 Mei 1941 Tweede blad Het ij nu de tijd, om de vruchtboomen te enten. Als de kruin is aigezaagd, worden in schil en hout inkepingen gemaakt en daarin de bewerkte lootjes bevestigd, waarna het geheel met raffia vastgebonden en op de wonden een speciale balsem wordt gesmeerd (Pax-Holland) Uit onze Omgeving LANGEND1JK CENTRAAL GENOOTSCHAP VAN KINDER- HERSTELLINGS- EN VACANTIEKOLONIES Gisteravond hield de afd. Langendijk van het Centraal Genootschap van Kinderherstel- lings- en Vacantiekolonies de 35e algemeene jaarvergadering in „Concordia" te Noord- geharwoude, onder leiding van mevr.;Schene- Böttger. Er waren weinig leden aanwezig, toen de presidente de vergadering opende met wel-# kom tot de aanwezigen. Zij deelde mede, dat de koloniehuizen op één na alle zullen blij ven geopend. Dit is wel een verheugend tee- ken. Ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan van de afdeeling was een felicitatie ontvan gen van het Genootschap. Opgewekt wordt,, van dit jubileum gebruik te maken door meer kinderen uit te zenden en daarvoor de financiën te trachten bijeen te brengen. Ge probeerd zal worden een collecte te houden. Medegedeeld werd, dat een kind van Hel- dcrsche geevacuecrden voor rekening van de Heldersche afdeeling is uitgezonden. Aan het jaarverslag ontleenen wij, dat het ledental is teruggeloopen van 240 tot 233. Uitgezonden werden 19 kinderen. De col lecte heeft ruim f200.— opgebracht. Opgewekt werd, een ledenwerfactie te be ginnen, aangezien het ledental sterk terug geloopen is in de laatste jaren. De rekening van de penningmeesteresse, mevr. PaarlbergHartland sloot op een to taal vén f 1010,08, met een kassaldo van f 2S4.62. Begonnen was met f 186.40. De rekening werd op advies van mevr. Wagenaarde Waard goedgekeurd. De presidente vroeg de meening van de aanwezigen over de nazorg van de uitge zonden kinderen. De leden gevoelden wel voor deze nazorg. Het is wel heel nuttig dat ook na terugkomst uit het Koloniehuis, de kinderen zich houden aan de regelmaat van het „huis". Er zijn besprekingen gaande over kleuter- jzorg; ook kleinere kinderen zouden kunnen worden uitgezonden. Hierbij werd gewezen op de moeilijkheden 'welke deze categorie kinderen oplevert tav. kinderziekten. Toch gevoelde men veel voor jdeze plannen. Tot afgevaardigde naar de alg. verg. werd zuster Gorisscn benoemd. Tot leden van de controlecommissie wer den mevr. BorstHart en de heer L. Malle- benoemd. Hierna werd de uitzending van kinderen besproken. Men zal aan de doktoren en de hoofden der scholen opgaven vragen van kinderen, die voor uitzending in aanmerking komen. Hierna sluiting. NOORDSCHARWOUDE. MET EMERITAAT. De classis Rotterdam der gereformeerde kerken verleende aan ds. J. Schoonhoven te Delfshaven eervol emeritaat. Ds. die op 23 Juni a.s. zijn veer ambtsjubileum hoopt te herden ken, werd in 1901 predikant te Nooi'dschar- tvoude. Daarna stond hij te Scherpenzeel en van 5 Mei 1912 de gemeente te Rot Delfshaven. DE VOORUITZICHTEN IN DEN KOLENHANDEL. Af en toe hoort men op het oogenblik mompelen over plannen om gedurende komenden zomer gelijk ook verleden aar geschiedde weer een deel van de vinterbehoefte ter beschikking te stellen. Verleden jaar werd, gelijk men zich zal 20 pet. ontvangen van het kwan- um, dat gedurende den daaraan voorafge- anen winter was betrokken. Waar in den fgeloopen winter nog aanmerkelijk is be- uinigd, mooht. dit zomerrantsoen worden op wellicht circa 30 pet. van het- een gedurende dezen winter is ter beschik ing gesteld. Men zal begrijpen, dat deze voorraad bij e particulieren waar even mogelijk had publiek de toegestane 20 pet. grif opge- onien een groote vergemakkelijking heeft eteekend bij de rantsoeneering gedurende en winter. Men diëht daarbij te overwe- en, dat het werk in den kolenhandel door ezuiniging op auto's en benzine en voorts gevolge van de korte werkdagen in ver and met de verduisteringsvoorschriften, in terke mate werd belemmerd. Zoo men alle gedurende het winterseizoen had weten verwerken, is het niet onmogelijk, at zich bezwaren zouden hebben voorge- aan. Toen we ons dan ook om Inlichtingen wendden tot ter zake bevoegden, werd uit drukking gegeven aan de hoop, dat geduren de den komenden zomer de maatregel van verleden jaar zou worden herhaald. Zeker heid daaromtrent kon men ons echter niet geven, zij het ook, dat men meende., dat er wel plannen bestonden in deze richting. De hoop, dat aan deze plannen ook inder daad uitvoering zou worden gegeven, vond voedsel in het feit, dat het tot dusverre met de steenkoolvoorziening redelijk wel is ge gaan. De in den afgeloopen winter ter be schikking gestelde voorraden mogen mond jesmaat zijn geweest, dooreen genomen wa ren ze voldoende. Vooral wanneer de noo- dige zuinigheid werd betracht. Daarnaast kan worden gewezen op de be schikbaarstelling voor kookdoeleinden, die er zelfs iets beter dan voorheen scheen uit te zien. Ten slotte kon de industrie op be vredigende wijze worden voorzien. Alles bijeen genomen lycgen wij den in druk, dat men de toekomst niet zonder zorg tegemoet zag, dat men zich echter liet lei den door de hoop. dat alles ten slotte goed op zijn pooten zou terécht komen. Een hoop, die onze lezers stellig zullen deelén. De omzetten zijn den laatsten tijd sterk gedaald. Zoo er iets is, wat moeilijk blijkt in deze dagen, dan is dit het voorzien van het ver loop bij de Centrale keuken. Wellicht, dat dit later, wanneer men een zekere ervaring heeft gekregen en wanneer men de beschik king heeft over een statistiek, beter gaat, vooralsnog is het een dienst, die de betrok kenen steeds opnieuw voor puzzlés stelt. Eenigcn tijd geleden konden we berich ten, dat het aantal deelnemers, na aanvan kelijk ongeveer 2G00 te hebben bedragen, was teruggeloopen tot circa 1700, op welk aantal het zich scheen te zullen handhaven. Intusschen heeft zich een nieuwe daling bemerkbaar gemaakt en op het oogenblik be draagt het aantal klanten dagelijks nog slechts 800 a 900. Omtrent de reden van deze daling tast men in het duister. Aan de kwa liteit van het eten ligt het niet. Deze is nog steeds uitstekgnd en hét lijkt verder onmo gelijk, dat men als particulier een portie zeer voedzaam eten ter grootte van 1 L. zou kunnen bereiden voor den prijs van 10 cent. Als het waarschijnlijkste wordt beschouwd, dat er een zeker gebrek aan bonnen, in het bijzonder aan vetbonnen is ontstaan. Onmogelijk is dit natuurlijk niet cn er is inderdaad eenige rekenkunst voor noodig, om, wanneer men een deel van het ter be schikking staande vet aan de Centrale keu ken heeft afgestaan, daarnaast nog te zor gen voor een behoorlijk smeerseltje op de boterham. Intusschen gaat men natuurlijk door. Het feit, dat nog steeds een kleine 1000 mcnschcn de keuken noodig blijken te hebben, is vol doende aanleiding om de werkzaamheden daar niet te beëindigen. De productieslag en planteoziektekundige dieast DE DIENST THANS ONMISBAAR DER DAN OOIT. Over de productieslag is in den loop der laatste maanden reeds zooveel geschreven, dat we meenen daar over hier niet meer te moeten uit weiden. In verband daarmee echter hadden we dezer dagen een onder houd met den heer M. van Stijge- rcn. controleur hij den, Planten ziektenkundigen Dienst. We meen den namelijk, dat ziektebestrijding een der eerste voorwaarden was om te komen tot een gezond gewas en daarmee tot een gewas met grooten opbrengst. De heer van Stijgercn bleek niet slechts bereid deze opvatting te deelen en bereid te zijn ons met alle mogelijke inlichtingen te dienen, hij juichte het bovenal toe, dat we juist nu bij hein kwamen. Immers, zoo zei hij. het is nu nog vroeg in den tijick Tal van gewassen zijn nog niet boven den grond en het is nog niet te laat. om, wan neer zich aanstonds ziekteverschijnselen voordoen, in te grijpen en te redden, wat te redden valt. Te veel menschen zijn, he laas, nog te weinig bekend met den Plan ten ziektenkundigen Dienst, die een over heidsinstelling is en die op grond daarvan voor iedereen open staat. Niet zelden valt onder de belanghebbenden een zekere schroom waar te nemen om er gebruik van te maken. En waarom eigenlijk? Voor den veehouder is de veearts tot een van zelfsprekendheid geworden Wanneer zijn dieren ziekteverschijnselen vertoonen, dan is zijn onmiddellijke gang naar don vee arts. De plantendokter is blijkbaar een be grip, waaraan velen zich nog niet hebben kunnen gewennen. En toch de bestrij ding der plantenziekten vereischt niet minder studie en onderzoek dan de ziek ten van mcnsch en dier. de geneeswijzen zijn vaak van verbluffend resultaat. Ter wijl bovendien de P1 an tenziek tek imd'i ge Dienst het groote voordeel bezit, dat zijn adviezen aan iedereen gratis worden gege ven. }Iiet wachten! Men aarzele daarom nooit, zich met dezen dienst in verbinding testellen! Zoowel tuin ders als particulieren kunnen er gebruik van maken, waarbij men er aan dient te ken. dat ook plantenziekten zich soms uit breiden. De particulier met een bescheiden hoekje bouwgrond, verricht daarom een goed werk aanzichzclf cn aan de ge meenschap. zoo hij niet aarzelt om, wan neer hij aan zijn planten iets bijzonders ontdekt, daarvan kennis te geven aan den naastbij wonenden controleur. Bij menschen is het wel eens gewoonte om den dokter te halen voor alle mogelijke en onmogelijke akkefietejs. Ten aanzien van de planten is men van zulk een gees- SCHAGEN-HOORN met tnsschengelegen plaatsen. Bestelhuis „Algemeen Belang" - Tel. 457. Dinsdags en Vrijdags, vertrek 3.30 uur. tesgesleldheid nog al te ver verwijderd en daarom kan voorloopig nog met volle ge rustheid bij hét publiek worden aangedron gen op een meerder gebruik \an den daar toe van overheidswege in het leven geroe pen dienst. De heer van Stijgeren verhaalde ons, hoe alle aanvragen, onverschillig of -deze verge zeld gaan van materiaal van onderzoek, door den Dienst worden behandeld. Deze stelt de oorzaak vast en geeft advies. Alle moderne hulpmiddelen der laboratoria en van de techniek, een schitterende bibliotheek en ten slotte de geweldige ervaring van de heeren. die aan den Dienst verhonden zijn, staan daarbij aan het publiek ter beschik king. De plantenziektekundc omvat in ons land alle soorten van planten- beschadiging, dus zoowel die, welke door dieren, door planten en door bodemtoestanden worden veroor zaakt, zoomede door onkruiden ver- oox-zaakte nadeelen. Alle desbetref fende vragen worden dus door den Dienst onderzocht, terwijl daarnaast van advies wordt gediend bij be schadiging aan opgeslagen voorra den, zoomede omtrent bestrijdings middelen en werktuigen. Steeds op de hoogte. Het spreekt vanzelf, dat de Plantenziekte- kundigen Dienst in geregelde corresponden tie staat met onze Nederlandsche specialis ten, die niet zelden geleerden zijn met we reldvermaardheid. Bij het verstrekken van adviezen wordt, waar mogelijk, gebruik gemaakt van de pu blicaties van den Plantenziektenkundigen Dienst. Dit zijn mededeelingen en vlug schriften, waarvan er sedert 1916 om streeks 150 zijn verschenen en die tegen kostprijs aan belanghebbenden ter beschik king kunnen worden gesteld. De verscheidenheid der onderwerpen, wel ke hierin wordt behandeld, geeft tevens een beeld van de veelomvattendheid van den Plantenziektenkundigen Dienst. Ze hebben betrekking op ziekten van ooftgewassen, warmoczerijgewasscn, landbouwgewassen, aardappelplanten. Er zijn er, die in het bij zonder zijn samengesteld voor bezitters van tuinen. Andere betreffen vogelcultuur en vogclstudie, bestrijdingsmiddelen en werk tuigen. De tijden zijn in menig opzicht slecht te noemen. Het menschelijk voedsel is een factor geworden, waarvan ieder het gewicht meer en- meer begint te gevoelen. Het zal er dit jaar op aan komen uit den bodem alles te halen, wat er in zit. Daartoe is en blijft noodig een gezond gewas. Zoo deze tijd er toe bijdraagt, dat de bekendheid met den Plantenziektenkundigen Dienst onder de belanghebbenden wordt vergroot, dan zal die tijd, naast haar groote nadeelen, toch ook zijn lichtzijde hebben gehad. BA RSINGERHORN „DER BETTELSTUDENT." Met belangstelling hebben velen uitgezien naar het nieuwe werk, dat door de bekende zangvereeniging „West Frisia" uit Winkel, „Caecilia" te Barsingerhorn en het Zijper Salon orkest voor het komende seizoen in studie genomen zou worden. Na de successen met „Ein W'alzertraum" 'en „Die Lustige Wit we" is de keuze gevallen op de onvergankelijk groot gebleven ope rette van den Weenschen componist Carl Millöcker „Der Bfcttelstudent". Van deze oude en tegelijk eeuwig jonge operette gaat een bekoring uit, waaraan niemand, die ook maar iets gevoelt voor muziek en voor de vroolijke romantiek van het tooneel, zich kan onttrekken. De zware eischen, welke aan koor, orkest en solisten gesteld worden, zullen geduren de de komende maanden met ernst en toe wijding door de bijna 100 medewerkenden overwonnen moeten worden. Met enthousiasme is men deze week met de instudeering onder de energieke leiding van den dirigent, Nico Snel, begonnen. Geen schoeiing van tife- ton of ijzeren balken. Wie niet sterk is, moet slim zijn, zegt 't spreek woord. De oplossing is gevonden in het vlech ten van rijshout. De ruimten tusschen de drie „vlechttuinen" wor den opgevuld met riet zoden. (Pax-Holla*id) BOEKBESPREKING. ,„Ons eigen volk". „Ons eigen volk", tijdschrift van de Volks kunde, orgaan van het Nederlandsch Volks kundig Genootschap en van de Westfrieze Styk, is waard gelezen te worden, omdat het tal van belangwekkende bijdragen bevat, welke een mcnsch dichter tot zijn geboorte land brengen. Het blad, thans uitgegeven door de Uitgeversmaatschappij „De West- friesche Kerkbode", ziet er over het alge meen welverzorgd uit. Voor deze streek is het gedeelte dat de Westfrieze Styk voor zijn rekening heeft genomen, Westfriesland dus, natuurlijk wel het belangrijkste. Men kan er door kennis maken niet het stand punt van de Styk, welke fel van leer trekt tegen de z.g. minimalisten, en het begrip Westfriesland niet bepaald" wenscht te zien tot de ringdijken. Jammer is het, dat hier en daar nog al eens met een woord gehaspeld wordt en ook dat de redactie nog steeds van „ganscher harte" in plaats van met „liecler harte" hoopt dat meerdere gewes telijke organisaties zullen volgen. In een boekje als dit, kan men dunkt ons voor alles zuiver Nederlandsch verwachten. Dit sluit niet uit dat wij het eerste nummer van den tweeden jaargang met genoegen hebben gelezen en de Westfriezen kunnen aanbevelen zich te abonneeren. VEEFONDS. In de gehouden vergadering van het vee fonds Barsingerhorn werd de omslag over het afgeloopen kwartaal bepaald op f 2.40 per koe. NIEUWE NIEDORP, EEN MOOIE PROMOTIE. Onze vroegere plaatsgenoot, .de heer N. D. Pool, is benoemd tot commissaris bij de centrale recherche te Den Haag. Voor dien was de heer Pool reeds als hoofdin specteur werkzaam, zoodat dit een mooie promotie voor hem is. BERGEN MOOI CONTRACT VOOR DEN HEER ZAAI. De heer H. J. Zaal, alhier, onder wiiena leiding de operette „Florimont, de zwer vende zanger" zulke groote successen1 oogstte, zal, naar wij vernemen in Carré te Amsterdam 62 opvoeringen leiden va.n „Robert 'en Bertram". De repetities zijn reeds aangevangen. Een mooie opdracht! HEER-HU GOWAARD BEKNELD GERAAKT. Woensdagmorgen geraakte de ongeveer 45-jarige timmerman D. G. hij het uitrijden van een wagen bij de firma Kuiters alhier tusschen den muur en het voertuig bekneld. Een bekkenfractuur ontstond. Na behan deld te zijn werd G. per auto naar zijn wo ning vervoerd. ZIJPE ST. MAARTENSBRUG. OUDERAVOND. Textielpunten gevraagd. Dinsdagavond werd in de O. L. school al hier een ouderavond gehouden. Allereerst vermeldde de agenda bezichtiging schrifte lijk werk en handwerken der leerlingen. Ruim een 70 ouders hadden aan den oproep van de oudercommissie gehoor gegeven en er heerschte een gezellige drukte. Het onder wijzend personeel verstrekte de noodige in lichtingen omtrent het werk van de kinde ren, en die werden met groote belangstel ling gevolgd. Na dezen rondgang volgde de officieele ver gadering. In zijn openingswoord heette de heer de Haan allen welkom, in het bijzonder de vierde onderwijzer, de heer Stoelenbroek van Den Helder, die in verband met de vele kinderen uit Den Helder, aan deze school was toegevoegd. Den secretaris, den heer Wieringh, wordt een voorspoedig herstel toe- gewenscht. Notulen werden door den waarnemend secretaris gelezen, en goedgekeurd. De tand verzorging had aller belangstelling en er kon worden vastgesteld, dat van de op 1 Mei toegelaten 17 nieuwe leerlingen, allen werdén ingeschreven voor tandverzorging. Verder werd nog gemeld, dat men in moei lijkheden geraakte voor het aankoopen van de goederen voor het Handwerkonderwijs, niet wat de financiën betreft, maar de tex tielpunten. Op de vraag, of de aanwezige op» ders wilden medewerken om daarin te voor zien, werd met algemeene stemmen aange nomen, en het hoofd der school, de heer Leeuwen, was de meening toegedaan, dat als elke huishouding van schoolgaande kinde ren drie punten gaf, de onderwijzeres wel voldoende voorraad zou verkrijgen en het on derwijs zou kunnen doorgaan. De heeren A. v. d. Sluis, ML Dekker en R. Kos, worden aangewezen om de reke ning van het St. Nicolaasfeest 1940 na t« zien, tevens werden deze heeren voor het jaar 1941 ook bij acclamatie benoemd. Het bestuursvoorstel om dit jaar weder om een Floraliafeest te organiseeren werd na uitgebreide bespreking aangenomen, en zal dit jaar aan de Vlotbrug-worden gehou den in de zaal Homan. Verder hield het Hoofd der School de heer Leeuwen een le zing over het Leesonderwijs in de loop der tijden, welke lezing met groote aandacht werd gevolgd. Bij de rondvraag werd door den heer E. Kooij een vraag gesteld, om trent de tandverzorging. Onderzocht zal worden of de tandarts, aan de opgegeven Vraag kan voldoen; Nadrukkelijk werd er nog op gewezen, dat de tandarts wel het blijvend gebit verzorgt, maar niet het melkgebit, tenzij op verzoek van de ouders. Mevr. Kreulen-Witlok bracht dank aan het onderwijzend personeel, voor het on derwijs dat haar kind had genoten, bij welke woorden Mevr. Nierop-Bregman zich aansloot Op voorstel van den lir A. v. d. Sluis, wordt aangenomen om stappen te doen, om alsnog een schoolfeest te organi seeren. Hierna sluiting van deze zeer ge^ animeerde vergadering.

Schager Courant | 1941 | | pagina 5