Amersfoortsche geëvacueerde!) jaatjeiigheid" Kostverlorenpolder veilingen Dinsdag 20 Mei 1941 Uit Bergen toonen hun dankbaarheid GROENTEN Langendijker TOEN... Besttijding van de kan zich redden Tweede blad EEN MONUMENTALE BANK OM VAT THANS DE OUDE LINDE. EEN SOBERE, DOCH TREFFENDE PLECHTIGHEID. Daar, waar in do zeventiende eeuw Studler van Surck een lindeboompje plantte op het kruispunt Raadhuis- straat-Hoflaan-Dorpstraat en Oude Prins we*?, op één der knooppunten dus van ons fraaie dorp, is in den loop der tijden dit kleine boompje uitgegroeid tot een machtige linde, wier bladerdak de gchcele omgeving beheerscht en waar de Bergenaren en de vreemdelingen, die in de zo meimaanden de gasten van ons dorpje kjcin zijn, een koel en heer lijk zitje hadden, is gistermorgen om elf uur de oude bank, welke den boom omsloot, vervangen door een - prachtige monumentale ban'lc, aan- geboden door det comité „Aanden ken der geëvacueerde Amersfoor- I ters" aan het Gemeentebestuur als een blijk van dankbaarheid voor de genoten gastvrijheid, gedurende de evacuatie van 1119 Mei van het vorige jaar. Nadat in de Raadszaal van het. Raadhuis e koffie was geserveerd, werd gistermorgen m elf uur de bank officieel aan het Ge- Pentcbestuur overgedragen. Er bestond tr deze sobere* plechtigheid een groote be- gstelling. Wie er tegenwoordig waren. Het Comité uit Amersfoort bestond uit de avolgende personen: F. Boerewinkel, voor- itter, hoofdleider van wijk IV; A. Hollan- er Jr., Secretaris, die het initiatief nam lf n J. Plettenhaar, eveneens initiatiefnemer. enningmeestcr: C. Bloem endaal. hoofdlei der van wijk III; C. van Nïmwegen, hoofd- ider v. wijk 14; A. J. Tanhauser, hoofcllei- er van wijk 1; N. v. d. Vliet, hoofdleider an wijk II; C. v. d. Burg, wnd hoofdleider an wijk I; A. van Doorn, wnd. hoofdleider an wijk III: R. van Ea, wnd. hoofdleider an wijk 2; J. Haussmann. wnd. hoofdlei- ir van wijk 4 en J. C. van der Starre, wnd. hjoofdleider van wijk 44. 'Voorts waren aanwezig de burgemeester r. II. D. A. van Reenen; de wethouders Wielekes Macdonald en J. E. Midenburg; 3 raadsleden A. M. de Lange, J. H. W. :hmidt, J. Swaag en P. Vrije; de gemeente- jcretaris. de heer G Taapken; de directeur in Gemeentewerken, dn heer J. II. Rogge- ien en de heer G. J. H. Fijn, Commies ter cretarie. De overdracht van de Bank. Nadat de koffie was geconsumeerd, begaf oi :t comité, vergezeld door het Dagcliiksoh i fstuur der gemeente, de Raadsleden en de j imcente-architcct, naar den boom, waar de 'erdracht der bank zou plaats hebben. De voorzitter van het comité, de heer uit Amersfoort, hield een toe n-aak. waaraan wij het volgende ontleencn. Als Voorzitter van de Commissie tot aan- eding van eén huldeblijk aan de Gemeen Bergen, rust op mij de aangename taak, namens de bewoners van de wijken 1— •34en 44 van onze goede stad Amers- ort op dezen gedenkwaardigen dag U ons geschenk aan te bieden als blijk van dankbaarheid voor de gastvrijheid ons tij dens de evacuatie, nu juist een jaar gele den. bewezen. Het was in November 1939, dat de toen malige Burgemeester van Amersfoort, Graaf van Randwijck, een aantal ingezetenen bij eenriep en met hen overleg pleegde, om in geval van nood de bevolking te cvacueeren. Weinigen onder ons konden vermoeden, dat binnen oen half jaar die plannen tot werkelijkheid zouden worden. Veel van het leed en de moeilijkheden, die vooral de zieken en ouden van dagen ge durende de nachtelijke reis hadden te door staan, werd vergoed door de hartelijke ont vangst, die ons ten deel viel. Het negatieve „wat gij niet wilt, dat TJ geschiedt, doe dat ook aan een ander niet." hebt gij, Gemeente van Bergen, op liet positieve plan gebracht naar Christus' lief- dpgebod: „Al wat gij wilt, dat U de men schep zouden doen, doe Gij hun desgelijks" In dien korten spanne tijds waren ech ter reeds banden gelegd en het afscheid was dan ook hartelijk. Groote dankbaarheid vervulde onze har ten, toen we weer thuis waren en de wensch werd geboren, de Gemeente van Bergen een blijvend bewijs van waardee ring voor de genoten gastvrijheid aan te bieden. Spontaan en unanien viel de keuze op een monumentale bank, te plaasen op het drukste knooppunt van verkeer, rondom de Studies van Surck-boom. Hierna volgde de onthulling. Al dadelijk viel ons oog.op de gebeeld houwde, in kleur geschilderde wapens van de gemeenten Bergen en Amersfoort ge plaatst boven aan, als symbool van de iotsgemeenschap in bewogen dagen. Het wapen van Bergen is ecti schuine balk van oud-zilver op een oud-rood veld met aan weerszijden 3 marletten (oude naam voor marais) Het wapen van Amersfoort is een kruis van oud-zilver op een oud-rood veld. Merkwaardig dat de kleuren der wapens geheel gelijk zijn. Tusschen de wapens de in kunstig- smeed werk uitgevoerde en vergulde letters A. B., eveneens symbolisch door-elkaar heen gewerkt, met de data van aankomst en ver trek 10—19 Mei 1940. PT nadere beschouwing ontwaren wij op de hoeken der bank de gebeeldhouwde kop van acht dieren, die in deze streek worden geteeld, of die hier karakteristiek in- heemsch zijn: schaap, koe, haan, eekhoorn, gaai, kikvorsch, veldmuis en uil. Het geheel, dat tegen wecrinvloeden is gel; \t, wordt gedragen door een duurzaam fondument van beton. Ter herinnering werd een oorkonde aan geboden. DE BURGEMEESTER AANVAARDT DE BANK- I-Iet is mij een aangename taak, aldus de burgemeester, dit buitengewoon fraaie ge schenk van wijk 1, 2, 3. 4 en 44 van de gc- meente Amersfoort, te mogen aanvaarden en daarbi.i velen Uwer weer in ons midden te mogen begroeten. Wjj zijn er van overtuigd, dat de inwoners van dit deel van Amersfoort, dat hier on derdak heeft gevonden, dankbaar is gestemd over de genoten gastvrijheid. Bergen's burgerij heeft het zich destijds tot een voorrecht gerekend U dezen dienst te kunnen bewijzen en wij allen zijn U er kentelijk voor de groote medewerking en inschikkelijkheid betoond, zoowel bij de huisvesting van de 6000 tijdelijke inwoners als bij de administratieve arbeid, die daar op is gevolgd. Bergen's burgerij heeft in die dagen met U, Amersfoorters, meegeleefd! En wanneer wij deze monumentale bank van nabij bezien, hoe sterk komt dan tot uiting de groote zorg. die daaraan is be steed 'door Uwen architect den heer TI. J. van den Heuvel, in samenwerking met den heer J. TI. Roggeveen. Deze bank uit onze eeuw. zoo schoon omsluitend de 17e eeuwsche linde, vormt daarmede een harmonisch en fraai geheel in het dorpsbeeld. F.N NU! Bij de eieren beginnen. Enkele mcnschcn hebben mij gevraagd, aldus de ambtenaar van den P.Z.D., of het niet reeds te laat was om Caulinringen bij de koolplanten te leggen of koolkragen. Een tuinder schreef mij, dat iemand hem verteld had, dat hij het leggen van ringen of kragen nu wel laten kon, omdat het nu toch reeds te laat zou zijn. Die man had natuurlijk de gebeurtenissen van verleden jaar nog in zijn gedachten, toen het inder daad voorgekomen is, dat ringen of kragen, die 3 a 4 dagen na het zetten van de plan ten, waren gelegd, geen doel meer troffen. Omdat er nog wel meer koolbouwers zul len zijn, die zich dezelfde vragen gesteld hebben, lijk het mij nuttig even dit onder werp nader te bezien. De „maatjerigheid" bij de kool wordt ver oorzaakt door de maden van de kool vlieg. Deze kooïvlieg is een aschkleurig-grijs insect, dat veel weg heeft van onze bekende kamervlieg, alleen is het wat kleiner van stuk. Deze vliegen zitten gedurende den winter in popvorm in den grond en komen uit in de maand April of Mei. De speling is dus nogal groot. Is het mooi droog weer in April, dan kunnen de vliegen reeds in die maand uitkomen. Is het weer zooals wij dat, dit voorjaar hebben gehad, dan komen de vlie gen pas in Mei voor den dag. De vrouwelijke koolvliegen leggen eieren dicht bij de hoofdwortels van onze koolplanten en ietwat onder den grond. Na verloop van 3 tot 7 dagen komen uit de eieren larven en die larven nu zijn de eigenlijke boos doeners. Die vreten aan de wortels der koolplanten en ze vernielen hoofdzakelijk de buitenste lagen van die wortels en, omdat de wortels ten slotte niet meer in staat zijn om wortelharen te vormen, gaat de koolplant kwijnen en gaat tenslotte, vooral als het tegelijk droog weer is, dood. Nu zou deze geleerdheid voor den prac ticus van heel weinig belang zijn als wij er geen gebruik van zouden kunnen maken. In de eerste plaats dan zou ieder tuin bouwer voor zichzelf kunnen uitmaken wanneer hij nog maatregelen zou kunnen nemen tegen dc maatjerigheid als hij zijn oogen iets meer den kost gaf. Hij zou dan namelijk in staat zijn de eieren van de kool- vlieg te zien. Die eieren zijn namelijk heel duidelijk met het bloote oog te zien. Ze zijn nog wel een paar milimeter lang en met niet teveel oefening dus heel goed te zien. Beter zou het natuurlijk nog zijn, als ieder practicus de vliegen zou kennen, maar dat is iets minder eenvoudig. Het is toch dui delijk, dat men de maden Van dc kooïvlieg nog niet beheoft te gaan bestrijden, als er nog geen vliegen zijn, die eerst nog eieren moeten leggen (en eerst nog bevrucht moe ten worden). Nu waren de omstandigheden in 1940 veel vroeger gunstig voor het verschijnen van de koolvliegen en het is dan ook niet te verwonderen, dat de vliegen er reeds wa ren in het allereerste begin van Mei. Mcn- schen die toen hun kool gingen uitzetten, hadden dus zelfs geen tijd om te wachten tot de planten overeind stonden, want, zelfs 3 dagen na het planten lagen er reeds eieren bij. Het is dan ook herhaaldelijk voor gekomen. dat de ringen, of de kragen, geen resultaat meer gaven. Nu op het oogenblik dat ik dit schrijf zijn er nog geen koolvliegen en dus ook geen larven of eieren. Zii. die nog geen maatre gelen genomen hebben kunnen dat dus al tijd nog doen. Wel verwacht, ik nu de vliegen iederen dag, omdat de temperatuur inmiddels aan het oploopen is, maar eerst moeten de vrouwtjes nog bevrucht worden (waar niet veel tijd voor noodig is), maai' bovendien gaan er nog enkele dagen overheen voor de eieren uitkomen. Ik raad verder ieder aan om te trachten zelf de eieren te vinden. Het is heusch geen heksen. Vragen op plantenziektenkundig gebied worden gratis beantwoord. De ambtenaar bij den Plantenziektcnkundigen Dienst, St. Pancras. Van Herwijnen. De stille tijd niet zóó stil als Vroeger toen enkele weken heele maai geen aanvoer kooplui gin gen relaties opzoeken of trachtten nieuwe aan te knoopen de om- 1 standigheden daartoe nu weinig gunstig wijziging bij de export naar Duitschland Tuinbouw Ex il port Bureau opgericht bevoegd heid om export naar Duitschland 1 c. g. naar andere landen te rege len belangrijke verandering in verdeeling producten worden ge bracht daar, waar ze het meest noodia zijn verlading vooral an ders late vroege aard,appelen I vóór half Juni zeer weinig aanvoer ivordt op een behoorlijke prijs be- rekend met ondernemingswinst exportprijzen voor onze veilin gen van weinig belang ook niet maximumprijzen voor binnenland t.a.v. wint erpro duel en deze kwa- I men er niet meer tegenstelling met vroeger jaren vrij ivat ra barber goede prijs weinig bloemkool vrij veel witlof dure prei. We beleven momenteel aan de Langendij- sr veilingen den zoogenaamd en stillen tijd. et is er wel niet zoo stil, zooals dat ver killende iaren geleden het geval was. toen in den stillen tijd hoegenaamd niets nging aan de veiling, maar het is er thans ch verre van druk. Als vroeger de kool as geruimd, was er gedurende enkele eken niets te doen. De kooplui gingen dan aak hun relaties in het buitenland opzoe- m. of trokken er op uit, om nieuwe rela- es aan te knoopen. Met is daar tegenwoor- c ook den tijd niet naar en de omstandig- i(ien zijn oorzaak, dat een en ander in dc uidige situatie weinig bcteekenis zou heb ben. De ordening, ook op handelsgebied, maakt dit minder noodzakelijk. Niettemin zijn de omstandigheden ook niet weer zoo. dat zij heelemaal geen zorgen zouden heb ben. De nieuwe regeling bij den export naar Duitschland is voor de exporteurs een ma terie. die ongetwijfeld niet zonder meer aan hen voorbijgaat. Die wijzigingen, welke ver band houden met het uitvallen van de Reichsstelle en de inschakeling van de Haputvereinigung der Deutschen Garten- banwirtschaff hebben het noodzakelijk ge maakt. dat ook in Nederland veranderingen werden aangebracht bij de exportaandeelen der belanghebbenden. Er is nu een Tuin bouw Export Bureau opgericht, dat de be voegdheid heeft om den export naar Duitschland. eventueel ook naar andere landen te regelen aan de hand van richt lijnen. door de betrokken Duitsche en ITol- landsche instanties tot dat doel getroffen. Als gevolg daarvan zullen helangriike ver anderingen plaats vinden bij de verdeeling van de producten,, welke voor export be schikbaar komen. Het doel. dat men zich daarbij stelt, is. dat in het vervolg het pro duct. rechtstreeks daar worde ge bracht. waar onze groenten het meest gewenscht zijn .zoodat de ex porteurs niet moer onmiddellijk aan velen van hun oude relaties zullen kunnen leveren. De verlading zal anders worden, waardoor moeilijk heden ontstaan, welke men echter zooveel mogelijk tracht te onder vangen. Geachte Amersfoorters, ge hebt niet alleen ons verwend., maar ook het nageslacht in Bergen iels geschonken waar het; terecht met trots naar zal zien, wanneer het ge denkt de waardecrende woorden neergelegd in de fraaie oorkonde, die Uw burger cn onze evacué, de heer D. Veis Hevn, zoo fraai onawierp en uitvoerde. Deze oorkonde zal naar Uw wensch een ccrcplaats in onze Raadszaal worden inge ruimd. Met gi'ooten dank aanvaard ik namens het gemeentebestuur voor heel Bergen's burge lij deze fraaie oorkonde cn monumentale bank die ik in zorg van het publiek aan beveel, opdat zij tot in de verre toekomst moge blijven getuigen van de erkentelijk heid van Amersfoorts geëvacueerden jegens Bergen's burgerij (applaus). De voorzitter der V.V.V. spreekt. De hoer D. Klomp, voorzitter van de Ver. lot Bevordering van het Vreemdelingen Verkeer bracht dank voor de goede gedach te, dit geschenk dienstbaar te maken aan het Vreemdelingen Verkeer. We hebben de gasten uit Amersfoort met groote liefde ont vangen en wij hopen ze spoedig weer in ons midden te zien (toejuichingen-. Nadat er cenige foto's van de bank en de autoriteiten, die daarop hadden plaats genomen, waren gemaakt, was deze korte sobere plechtigheid teneinde. Agrarisch nieuws DE KOSTPRIJS VAN MELK. In opdracht, van de drie Centrale Land bouworganisaties en den Algemecnen Ne- derlandschen Zuivelbond (F.N.Z.) heeft het Landbouw-Economisch Instituut een onder zoek ingesteld naai' den kostprijs van de melk. Uit een uitvoerig rapport blijkt, dat de kostprijzen zeer uiteen loopen in de ver schillende bedrijven en in de verschillende veehouderijgebieden. Het rapport is in hoofd zaak gebaseerd op een onderzoek van 204 bedrijven in Friesland en 102 bedrijven in Overijssel, welke gebieden echter het over wegende wcidebedrijf en het gemengde be drijf vertegenwoordigen. De gevonden kost prijzen zijn herleid tot kostprijzen van melk met een uniform vetgehalte van 3.3%. Bij de berekening is uitgegaan van een norma le pachtsom, terwijl voor de arbeid van den boer en zijn gezinsleden evenveel in reke ning is gebracht als wanneer dezelfde werk zaamheden door betaalde arbeidskrachten zouden zijn "verricht. Het voor 1939/40 gevormde kostenbeeld neemt het, rapport als uitgangspunt om te kostenbeeld voor 1941/42 en wel door re kening te houden met een stijging van de kosten met 6 daling van de melkproduc tie met 30.3%, daling van het vetgehalte van 3.3% op 3.15% en een extra winst op verkoop van rundvee met 0.35 cent per Kg. nvelk. Bij een netto-kostprijs van 10.36 ct. per Kg. zou in Friesland van de 100 boeren de 90ste precies zijn kosten gedekt hebben en dus een landarbeidersloon verdienen. In Overijssel zou bij een kostprijs van 10.47 cent de 61ste van 100 boeren nog juist een belooning krijgen gelijk aan die van een landarbeider, terwijl 39% daar beneden zou blijven. Óp grond van de verzamelde gegevens zijn de dagelijksche besturen van de drie Centrale landbouworganisaties en de F.N.Z. van oordeel, dat een gemiddelde melkprijs voor 1941/42 van gemiddeld 1034 cent per kg. zeer bescheiden moet worden genoemd, cn dat de zomerprijs op 10K cent en de winterprijs op 1114 ct. per kg. melk met 3.3% vetgehalte dienen te worden gesteld. ONS LAND AAN DE SPITS. Uit, het volgende overzichtje, dat de ge middelde opbrengst aan melk per koe en per jaar in liters in enkele landen aan geeft, blijkt, dat ons land de hoogste op- brengstcijfers heeft: Bulgarije S00 L.; Zuid Slavië 1350 L.; Roe menie 1400 L.; Hongarije 1700 L.; Duitsch land 2350 L.; Decnemarken 3310 L.; Neder land 3420 L. Wanneer zullen de nieuwe aardappelen aan de veilingen verschijnen, is een vraag, die hier onder de tuinders druk besproken wordt en niet zonder reden, omdat de afzet voor het vervolg kan bemoeilijken. Van ver schillende zijden hoorden we de meenïng uiten, dat vóór half Juni al heel weinig zal worden aangevoerd. De stand is van dien aard, dat dit met groote zekerheid kan worden voorspeld. Ook al krijgen we dade lijk warm. zonnig weer, dan nog moet een aanvoer van heteekenis niet eerder dan in de tweede helft van Juni. misschien tegen het eind worden verwacht. En dan de xraag. hoe het met afzet en prijzen zal loopen. Er wordt natuurlijk op gerekend, dat weer een behoorlijke priis zal worden betaald, waarin een redelijk ondernemersloon zal zijn verdisconteerd Doch nog altijd heerseht de vrees, dat een kleiner of grooter gedeelte den vastgestel de» prijs niet zou kunnen opbrengen. Ge leerd echter door den gang van zaken met de winterkool. meenen velen het, verloop niet te pessimistisch te moeten inzien. Wat de exportprijzen van deze week be treft. deze waren voor onze veilingen van weinig belang, omdat er hier maar weinig groenten' woHen aangevoerd, die aan deze prijzen zijn onderworpen. Zij gelden voor rabarber, spinazie, raapstelen, tomaten, kaskomkommers, glassla, gelichte sla. bloemkool, radijs en bospeen, bijna alle producten, waarvan de aanvoer bier maar weinog te beteekenen heeft. Alleen rabar ber maakt hiprop een uitzondering. Voor de verschillende koolsoorten, uien, brcek- peen en rapen golden minimumprijzen voor het binnenland, doch van deze artikelen werd niets meer aangevoerd. In vorige ja ren wilde het, vaak gebeuren, dat we om streeks midden Mei nog van de genoemde producten we?*den aangevoerd: verleden jaar was dit nog het geval met de kool soorten en uien. Tengevolge van de priis- regeling, die deze campagne gold, was dit nu niet te verwachten. Aan beide veilingen kwam in de afgeloo- pen week heel wat rabarber, over 't alge meen genomen van goede kwaliteit, welke volgens voorschrift moest gebonden zijn voor binnen- en buitenland in bossen van Kg. Pogingen, om daarin verandering te brengen, zijn voor kennisgeving aange- NIEUWE NIEDORP Lasten niet verhoogd. Vergadering van den Kostverlorenpolder in de zaal van den heer H. J. Kossen. Voor zitter de heer D. v. d. Stok. secretaris de heer D. Pool. Voorzitter opent met een woord van wel kom. waarna de secretaris de notulen leest, welke onveranderd worden goedgèkeurd. Ingekomen is een sehrijven van Ged. Sta ten om een tijdelijke toelage te verleenen van 6 pet. aan het lager bezoldigd perso neel vanaf 1 Dec. 1940. Er wordt toe beslo ten dit te doen vanaf 1 Jan. 1941. Tevens is er een schrijven binnengekomen over de Stemgerechtigde Ingelanden. Voor heen was de gewoonte, dat ieder ingeland een aantal stemmen vertegenwoordigde naar zijn totaal aantal bunders land. Thans geldt echter een hoofdelijke stemming en voorzitter hoopt dat dit 'n aansporing mag zijn voor de ingelanden om meer ter ver gadering te komen. Dan wordt verslag uitgebracht door den heer Schouten als lid van dc kascommissie over het nazien der rekening 1940. Alles is in de beste orde bevonden en den pen ningmeester wordt décharge verleend. De uitgaven bedroegen f 3250.29. de ontvang sten f 4062.93, al zoo een voordeelig saldo van f 812.64. De ingediende begrooting wordt dan voor gelezen, en zonder verandering aangeno men. Uit deze begrooting blijkt, dat, de Polderlasten niet verhoogd zijn, dus de Kostverloren polder is een van de weinige, die de lasten op hetzelfde peil kunnen handhaven. Hierna wordt in de vacature Schouten tot lid der kascommissie aangewezen dc heer S. van der Stoop. Het Bestuur wordt ge machtigd alle voorkomende werken uit te voeren. Bij de rondvraag vraagt de heer Jb. Lan- gedijk of Kamp in de Vijver bij het lek in den dijk. waarbij bij zich zeer verdienstelijk gemaakt, beeft, nog eenige extra uitkeering heeft genoten. Door zijn activiteit heeft hij èn voor den Polder èn voor de Provincie veel schade en onheil voorkomen. Voorzitter licht toe. dat dit niet op den weg ligt van het Polderbestuur, maar dat dit een kwestie is die de Provincie betreft en de Polder als zoodanig hierop geen pressie kan uitoefenen. Hij spreekt den wensch uit. dat de Provincie dit zeer zeker te zijner tijd zal weten te waardeeren. De heer Keesom vraagt of de erven Jan de Boer welke steeds een schuit beschik baar houden voor eventueele onheilen in den dijk. hier ook nog vergoeding voor krijgen. Er wordt besloten zoolang de tijds- nomen. Intusschen ontvingen de f\anvo^r ders een goede priis n.1. f 9per 100 Kg. en f 7.20 voor afwijkend goed. Bloemkool word nog in kleine hoeveel heden ter markt gebracht. De kassen leve-^ ren nog weinig van dit product. De maximumprijs was op f 23 gesteld voor exemnlaren met een middellijn van 20 cm. of meer en op f 17.30 voor die van 16-20 c.M. De eqrste sorteering, werd v'oor f 20—f 23 verkocht, de andere bracht, f 18,40 op. Witlof kwam uitsluitend aan de Broeker veiling, in totaal 6000 Kg. Er was vriï goe de belangstelling voor deze groente. Eerste soort werd verkocht voor f 13.40f 19.50, tweede voor f fi.50f 12.30 Dan kwam er nog wat prei. die voor den zeer goeden prijs van f 18.10f 21.-30, al naar gelang van kwaliteit, werd verkocht. Deze week zal aan de veiling te Broek- op Langondijk weer eiken dag gelegenheid tot aanvoer worden gegeven. omstandigheden dit noodzakelijk maken, een jaarlïjksche vergoeding te geven, welke vastgesteld zal worden op de eerstvolgende vergadering. Niets meer aan de orde zijnde, sluit voor zitter de vergadering. BARS1NGERHORN HENGELSPORT. De hongelsportverecmging „Vischhist" is eenige dagen geleden "begonnen met het werven van donateurs. Dat dit een succes belooft te worden, bewijst wel, dat zich bin nen enkele, daeen reeds een groot aantal liet inschrijven. Zooals „Vischlust" per circulaire heeft la ten bekend maken, wordt de Voorsloot niet meer als openbaar vaarwater beschouwd, zoodat zonder vergunning van „Vischlust" als rechtheblvende hier niet mag wor den gevischt. En waar gedurende het sei zoen zoovelen hier de hengelsport beoefenen, heeft het bestuur van genoemde vereeni- ging gemeend door het aanbieden van het lidmaatschap als donateur, hierin te kunnen tegemoet komen. Ongetwijfeld zullen dan ook nog velen zich laten inschrijven, daar de geringe kosten geen bezwaar kunnen zijn. terwijl het geheele gezin er van kan profiteeren. Verder zal het Bestuur door het uitzetten van pootvisch in dc Voorsloot den visch- stand nog belangrijk verbteeren. W ARMENHUIZEN EEN LEELIJKE SCHADEPOST. Toen de veehouder S. VI. Zaterdagavond zijn koeien in de weide aan het melken was, raakten 2 koeion met elkaar aan het stoeien, met het noodlottige gevolg, dat een der beesten kwam te vallen op een ijzeren pon, waaraan de beesten onder bet melken worden vastgezet. Deze pen waarvan het oog af was, drong het beest ongeveer 20 c.M. in het lichaam. Waarschijnlijk is een edel deel geraakt, daar het Tier heel spoe dig dood was. Voor den heer VI. een flinke schadepost. Het was een van zijn beste melkkoeien. ZIJPE PETTEN. PETTEN 2—CALLANTSOOG 1, 4—3. Callantsoog. spelend' voor den wind, be gon den strijd in een straf tempo, dat P. vooreerst te machtig bleek. Het spel was nauwelijks 5 minuten oud. toen de l.bin- nen met Pen uitstekend schot ziin club de leiding gaf. Telkens kwam C. terug en het zag er voor P. donker uit. temeer daar de achterhoede 'n allesbehalve solieden indruk maakte. Niet zonder geluk bleef evenwel voorloopig de stand ongewijzigd, tot. even voor de rust de l.binncn keihard inkogelde. Onmiddellijk na de hervatting kreeg W. de. Waard een kansje, doch zijn schot ging over. C. kreeg nu het leer in bezit en de r.buiten stelde voor C. de overwinning vei lig. Ajthans zoo scheen het, maar de P.- ploeg dacht er anders over. Onversaagd werd verder gestreden. De backs herstelden zich magnifiek en ook de spil vertolkte een prima partij. Na eerst enkele tegenstanders gepasseerd te zijn, maakte deze speler met een ver schot een mooi tegenpunt. Nadat, W. de Waanrl den achterstand tot één goal had teruggebracht, kwam de spanning er eerst ten volle in. Een schitterende kans op den gelijkmaker ging verlóren: T. de Waard schoot n.1. een pcnaltv tegen de lat. J. Vriendjes deed het bete?', uit een vrijen Iran buiten het strafschopgebied bracht hij de partijen on gelijken vopt. TTet was ten slotte W. de Waard, die vlak voor het ein de op fraaie wijze P. aan de ovorwinripg hielp, dat #aarmee het ki-anige stukie had uitgehaald een 0—^3 achterstand in een zege om te zetten.

Schager Courant | 1941 | | pagina 5