als schimmetje GEMEENTEN IN DEZEN TIJD Politiemannen Bouwmeester HET WEEKEINDE DER INBREKERS Uit het rapport van admiraal Fürstner Arrondissementsrechtbank te Alkmaar VOOR DEN POLITIERECHTER. BURENRUZIE. N. S„ groentèntransppEteur te Koedijk, had een jong meisje geslagen, nadat dit een woordenwisseling had gehad met de zuster van S. De zaak bleek, volgens den polilic- rechter neer te komen op burenruzie, ge klets en had niet zoo heel veel om 't lijf. Maar S. had zijn handen gebruikt en zoo hoorde hij zich veroordeel en tot f 10 of 5 dagen hechtenis. Daarvoor in de plaats kreeg hij een ver standige les: Wanneer een kij vorige juf frouw het hem weer eens lastig maakte, moest hij niet weer voor eigen rechter spe len, maar naar de politie gaan. Intusschen, dit lesje kost hem een tien tje en goedkoop is het dus niet. EEN VERKEERDE OPWELLING. Ook S. W. L. te Winkel had niet. gestopt, toen hij daartoe door een veldwachter', werd aangemaand. Hc-t was 12VZ uur 's nachts en wegens "het te laat op straat zijn was hij er met f 4 volgens het oordeel van den politierechter niet kwaad afgekomen. „Waarom deed U dat nu toch?" „liet was een verkeerde opwelling, Edel achtbare". De opwelling was duur ook. Want hij werd veroordeeld tot f 20.of 10 dagen hechtenis. „U moet maar zien, dat U het geld leent van Uw familie," adviseerde de politierech ter den beklaagde, die zelf geen bronnen van inkomsten zei te hebben. ONEENIGHEID ONDER COMPAGNONS. G. J. S. te Bergen liad een verkeerde op gave gedaan aan de Kamer van Koophan del door zichzelf alleen te vermelden als eigenaar van een zaak, die hij in werkelijk heid met B. M. du Crocq te Bergen geza menlijk voerde. Beklaagde wist zich slecht .te verweeren en het zag er daarom aanvankelijk vrij be droevend voor hem uit. De officier van Justitie eischtc niet minder dan f 250.om dat beklaagde een en ander naar zijn mee ning uitsluitend en alleen had gedaan om zichzelf te bevoordeelcn. Gelukkig was beklaagde zoo verstandig geweest een raadsman mee te brengen, mr. Kamtninga, die er in slaagde aan te toonen, dat de inschrijving zonder practisch belang was geweest, omdat de zaak spoedig daar-, na inderdaad uitsluitend bezit van, beklaag de was geworden. Daarnaast had zijn vroe gere compagnon zich nu niet bepaald fijn gedragen en had deze tenslotte door het plaatsen van advertenties over deze recht zaak gepoogd er reclame uit te slaan. Het resultaat was, dat van de eischeen nulletje afging en beklaagde werd veroor deeld tot f 25.of 15 dagen. Want het feit zelf was nu eenmaal gepleegd. EEN SPIRITUSDRINKER, DIE OOK VAN KIP HIELD. A. v. d. W., thans gedetineerd in verband- met een delict tegen de wet.op het gedistil leerd en iemand, die'destijds hehpoorde tot de groep,, welke zich te buiten ging aan hert drinken van spiritus, werd er van beschul digd zich op 17 Maart j.1. een kip, toebe- hoorend aan een zijner b'uren. te hebben toegecigcnd, deze te hebben geslacht, ge kookt en opgegeten. Beklaagde, die een zielige indruk maakte en die zoo heesch was, dat, hij nauwelijks geluid voortbracht, wist zich van het geval niets meer te herinneren. Dat wil zeggen, er was wel een kip bij hem tegen de ramen gevlogen, maar het koken en opeten, daarvan wist hij niets. Een slecht geheugen scheen beklaagdes gewone verdedigingsmiddel te. zijn in pre caire gevallen. Én daarom nam de politic- rechter er weinig notitie van. Maar hij scheen zich verder toch te laten leiden door een gevoel van medelijden met dit wrakstuk van een mcnscL, getuige de clemente straf van f 10 of 6 dagen hechtenis. V. d. W. was de e,enige, die in de lange reeks van zaken het vonnis niet onmiddel lijk accepteerde en zich het recht op beroep voorbehield. Was het een stille wrok tegen de oppermachtige Nemesis, die hem ingaf zich te verzetten, waar dit mogelijk is? Of zou hij werkelijk het onmogelijke verwach ten en hopen op een nog milder rechter? Er sprak onmacht, zelfs uit zijn zich niet neerleggenhij het vonnis. Het was de eeni- ge werkelijk trieste zaak van dezen morgen, omdat, ze een mensch betrof, die als 'mcnsch feitelijk heeft afgedaan. Overal was kracht tot verweer, zij het dat dit verweer soms van een matig gehalte was. Hier ontbrak iedere kracht. Het was zielig, anders niet. Costunms, rijwielbanden en aardappelen. Gedurende hot weekeinde hebben inbre kers op verschillende punten van Amster dam hun slag geslagen. De grootste buit viel hun wel in banden in de Ivalverstraat, waar ongenoode bezoe kers zich via een leegstaand perceel toe gang wisten te verschaffen tot een kle dingmagazijn. Niet minder dan 120 coupons stof voor costuums en jassen, ongeveer twintig gabardine regenjassen, alsmede eenige costuums en jassen werden ont vreemd. In de van der Pekstraat waren het klaar blijkelijk theeliefhebbers die inbraken in een filiaal van een kruidenierszaak. Dertig kg. thee en eenig kasgeld werden na dit bezoek vermist. Dat fietshanden hoog genoteerd staan blijkt uit een tweetal inbraken resp. in een kelder aan den Oude Schans en in een rij wielstalling aan het-Stadionplein. In bei de gevallen werd een aantal rijwielbanden gestolen. In de fietsenstalling werd boven dien de electriciteitsmeter gelicht- Door verbreking, van een paneel kregen dieven toegang tot een pakhuis in de Palm dwarsstraat, vanwaar zij 2VZ mand aard appelen wegsleepten. Uit een opslagplaats aan de Kattenburgerdwarsstraat verdwe- i nen spoorloos ongeveer 400 eieren. HET OUDE NEDERLANDSCHE LIED GEëERD. De volksclie werkgemeenschap, gevestigd te 's-Gravenhage heeft haar aandacht uit gestrekt tot de oude volksliederen van Ne- (lerlandschen bodem. Zij wil pogen deze schoone en veel te weinig gekende liederen weer onder de menselien te brengen, Daar toe bereidt zij de uitgave voor van een reeks liederenbladen, welke melodie en tekst bevatten en voor zeer lagen prijs be schikbaar worden gesteld. Het eerste blad zal een viertal liederen bevatten, welke meerendeels ontstaan zijn in de vijftiende en zestiende eeuw. De bladen zullen tot een bundel vereenigd kunnen worden, zoodat er op deze wijze langzamerhand een oud- Nederlandsch liederenboek zal kunnen groeien. Economische crisis deed ge ducht invloed gelden op de fi- nantien. Een groot gedeelte van de onlangs ver schenen en door liet centraal bureau voor de statistiek samengestelde „statistiek der gemeentefinanciën 1940" wordt in beslag ge nomen door een aantal bijzonderheden" be treffende elk der gemeentebelastingen cn de uitkeeri'ngen aan de gemeenten uit het gemeente- en het werkloosheidssubsidie- fonds. Gemeentebelastingen. De totale geraamde opbrengst van alle ge meentebelastingen tezamen over 1940 beliep f 292 millioen, waarvan f 123 millioen in de bovengenoemde fondsen wordt gestort. In eerstgenoemd bedrag is begrepen wegens zakelijke belastingen f 72 millioen of 25 pet. wegens persoonlijke belastingen naar het inkomen en het vermogen f 142 millioen of 49 pet. en wegens verteringsbelastingen f 77 mililoen of 26 pet. Van alle door of ten behoeve der ge meenten geheven belastingen zijn de op brengsten der pcrsoneele (f 70 millioen) en der gemeentefondsbelasting (f 125 millioen) het belangrijkst. Bij vergelijking van déze cijfers met de overeenkomstige cijfers voor vroegere ja ren blijkt duidelijk dei nvloed van de eco nomische crisis op de financien der ge meenten, terwijl dit eveneens vooral merk baar- is uit de van jaar tot jaar toenemen de verhooging van het aantal opcenten voor de personeele en gemeentefondsbelas tingen en uit den overgang naar een hooger genummerde klasse voor laatstgenoemde belasting. Zoo waren ep 1 Mei 1940 voor laatstgenoemde belasting van de 1.054 ge meenten er 1.000 in de derde klasse gcrang schikt en hieven 755 gemeenten het maxi mum aantal opcenten, terwijl voor de pgr- soneele belasting 667 gemeenten 200 of meer opcenten hieven. Bedrijfswinsten. Hoe belangrijk de winsten on retributies der gemeentebedrijven nog altijd zijn, voor al voor de grootere gemeenten, blijkt wel hieruit, dat voor de groep gemeenten boven 100.000 inwoners deze opbrengst over 1938 per hoofd der bevolking f 20.beliep, ter wijl alle rechtstreeks geheven belastingen tezamen voor deze groep f 33.per hoofd opbrachten. Voor alle gemeenten tezamen waren deze opbrengsten belangrijk lager en was de verhouding ook geheel anders, (resp. f 8.— en f 19.—). Fondsuitkeeringen. Bovengenoemde publicatie bevat voorts voor elke gemeente gegevens betreffende de uit keeringen uit'het gemeente en werk- loosheidssubsi'diefonds. Berekend is o.ai ook voor elke gemeente, hoeveel zij meer of minder zou hebben ontvangen, indien de ten behoeve van deze fondsen geheven be lastingen rechtstreeks aan de gemeente zou den zijn ten goed gekomen. Hierbij bleek, dat instelling van 't gemeentefonds over 19381939 aan 927 gemeenten een gezamen lijk voordeel heeft opgeleverd van f 32 mil lioen en aan 128 gemeenten een gezamenlijk nadeel van f 13 millioen terwijl de instel ling van - het werkloossubsidiefonds over 1938 aan 404 gemeenten een gezamenlijk voordeel bracht van f 20 millioen en aan 651 gemeenten een gezamenlijk nadeel van f 17 millioen. F. VAN DE WALLE t Te Amsterdam is, 62 jaar oud, o\ de heer F. van de Walle, oud-tweei zitter van het Ncderlandsch Verboi Vakvereenigingen. Frederik van de Walle is op 10 At te 's Gravenhage geboren. Op jeugdig tijd kwam hij in het meubelvak en 1 zich al spoedig kennen als een man staat was leiding te geven, van w: stuwende kracht uitging. In 1919 w tweede secretaris van het lioofdbesh het N.V.V., in 1920 secretaris en in 195 de voorzitter, welke functie hij tot 1 bekleed. In dienst van bet N.V.V. heeft de d. Walle belangrijk sociaal werk ver In dit verband memoreeren wij het» voor de Troelstra-oorden heeft tot st bracht. De gebouwen te Avegoor, B gen en Egmond aan Zee zijn voor he ste deel zijn werk geweest. Tot 1936 heeft de thans ontslapen uitgemaakt van den Hoogen Raad beid. voorts is hij lid; geweest van de raad en van de Provinciale State Noord-Holland. Zijn belangrijk en baanbrekend ook door de regeering erkend: in 193 hij benoemd tot ridder in de orde van Nassau. VAN HET DAK GEVALLEN. Zondagmiddag klom de 53-jarige op het dak van zijn woning in de nootstraat. Toen hij zich even later r neden wilde hegeven, verloor hij hel wicht en viel op het balcon van etage. De man werd met een zware wond opgenomen en door den genees gen dienst naar het roode kruis-ziek vervoerd. Zitting van 19 Mei. Tooneelspel op de lange mat. Schager assuradeur contra de rijksveldwacht. ALS EEN BOM VALT MAG EEN MENSCH GEEN LEEL1JK WOORD ZEGGEN. Dat het niet soms gemakkelijk is om op zettelijk verzet aan te toonen, ondervonden heden- twee Schager politiemannen, die in den nacht van 27 op 28 April 1940 den assu radeur II. P. F. aldaar hadden aangehouden, als verdacht van een overtreding tegen de motor'cu rij wiel wet. Beide verbalisanten hiel den vol, dat de heer F. zich met geweld los had willen rukken, terwijl de heer F. er bij bleef, dat de beweging, die hij bad gemaakt, uitsluitend en alleen een greep was ge weest naar liet sleuteltje van zijn auto. Het kwam.zoover, dat de politierechter gedurende liet getuigenverhoor oenige malen sprak van „geen zwaar verzet" en de beide politieman nen moesten'tenslotte laten zien, hoe een be hoorlijk agent ook een soort tooneelspeler moet zijn. Ze moesten de heele episode maar eens voordoen. Do beklaagde had zich Mr. Dr. Bruiskool tot raadsman genomen, die betoogde, dat er van „opzettelijk" verzet, gelijk in de dagvaar ding stond, geen sprake was geweest. Be klaagdes woning was slechts een 40 meter van de plaats van aanhouding verwijderd, hij had bij opvordering zijn. papieren onmid dellijk vertoont, bad zelfs gezegd: „Maak toch wat voort, want ik wil naar bed", waar uit duidelijk zijn bereidwilligheid om zich te willen onderwerpen, was gebleken. Het eenige, wat hij had gedaan was een greep doen naar liet sleuteltje van zijn auto, wat, naar de verdediger meende, slechts kon wor den gebillijkt. De officier, die f 40.of 30 dagen hech tenis had geëischt, repliceerde, waarna Mr. Buiskool nog eenige verdere onjuistheden in de dagvaarding meende te kunnen aantoo- nen. Hij vroeg vrijspraak, subs. een lichte straf en zag in zooverre onmiddellijk reeds aan zijn wenscli voldaan, dat de politierech ter niet onmiddellijk een straf oplegde, doch de uitspraak bepaalde over 8 dagen. BOMMEN ZIJN NIET BEVORDERLIJK VOOR EEN RUSTIGE GEMOEDS GESTELDHEID. Een eenigszins onrustige episode bracht dé zaak-tegen J.v.O, te Den Bielder. De man betoonde zich zeer opstandig en had al dra eenige ernstige terechtwijzigingen. in ont-, vangst te nemen. Hij legde zijn zenuwachtig heid uit door te verklaren, dat zoo iets geen Vonder was, wanneer men enkele dagen ge leden „een hom op zijn zdemter had gekregen". De politierechter wilde zulke uit drukkingen niet. hooren en corrigeerde hem door te zeggen, dat men zich ook kan .uit drukken met wóórden als „er is een bom in mijn omgeving gebarsten". Beklaagde bleek echter de voorkeur te geven aan zijn eigen terminologie, wat hem de waarschu wing opleverde, dat hij, indien hij zoo door ging, uit de zaal zou worden gezet. Toen bleek, dat de getuigen niet waren verschenen, vond de politierechter hierin aanleiding de zaak te verdagen tot 26 Mei. Een en ander was zeer tegen den zin van v. 0„ die doorloopend protesteerde, „Ik had getuige de V. kunnen ophangen, hij heeft hout gestolen..." „Marechaussee! Zet U beklaagde uit de zaal". Dat was het slot. De reprise mogen we verwachten op Maan dag a-.s. DIE TWEEDE BEKEURING WAS NIET NOOD1G GEWEEST! M. W. JK. te Schagerbrug had op Maandag 10 Februari op het Noord te Schagen zonder licht gereden en was, toen een veldwachter hem gelastte af te stappen, doorgereden. Maar de politicman was hem achterna ge gaan, had hem te pakken gekregen en nu was K. er natuurlijk gloeiend bij. „Waarom stapte U niet af?" „Dan had ik een bekeuring gekregen. Edelachtbare". „Nu heeft U er twee gekregen! Die tweede was niet noodig geweest.. Wat heeft die be keuring wegens het licht U gekost?" „F 5.Edelachtbare" „Deze zal wel hooger zijn." Dat vermoeden van den politierechter bleek juist te zijn. Rekening houdende met zijn omstandigheden, werd beklaagde veroor deeld tot f 15 boete of 10 dagen hechtenis. Het landspel .De oude strijd vormde een der glanspunten van den' agrarlschen landdag, welke In de fraaie dennen- bosschen van Rolde voor de vertegenwoordigers uit de vier Noordelijke provincies werd gehouden t (Pax-Holland) In 1932 reeds een bepaald punt ingenomen. Uit een rapport van den Nederlani •chef van den marinestaf admiraal Fürstner, aldus het D.N.B., dat in D> handen is gevallen en op 30 Octobe onder nummer 11-4-2 aan den minis licht werd, blijkt ondubbelzinnig dat land reeds toen er van uitging, dat een toekomstigen oorlog aan Engel an de zou strijden. De admiraal schrijft lukkig is de positie in den internat.» politieken toestand zoodanig, dat in c zicht onze (Nederlands) oorlogsvooi dingen zich kunnen beperken tot maf len, welke in hoofdzaak zijn afgestei een oorlogsgeval, waarin het Britsch aan onze zijde staat". Vervolgens zocht admiraal Fuerstner wélke b( ming de Ncderlandsch koopvaardij v F.ngelsche vloot zou verwachten, waai tot het resultaat kwam, dat de Nede sche koopvaardijschepen zich in ieder reeds in vredestijd er op moesten vooi den, gewapend te worden. Hij schrijft „Het probleem der bewapening va koopvaardijschip vereischt. op kortei mijn een oplossing. De Engelschen h het systeem der bewapening van alle vaardijscliepcn openlijk ter hand gen en er zal een cursus geopend worden de kapiteins en bemanning vertrouw maken met de door hen te nemen nu gelen. Ook Nederland zal dit voorstel ten aanvaarden. De marine zal den s len leiddraad verstrekken, wat. de opsti cn bediening van het geschut betreft, zal van de Britsche handleidingen tre kunnen maken. Reeds heb ik aan den rine-aitaché in Londen opdracht pps om zoodra de zoojuist genoemde (F, sche) cursussen beginnen, daarover ii tinken te verstrekken." Vervolgens schildert admiraal Für tot in bijzonderheden welk militair o richt in het bijzonder de bemanning de Nederlandsche koopvaardijschepen krijgen moeten, waarna hij tot slot sc „aan den directeur van de hoosere ma krijgsschool is opdracht verstrekt, een ning op de kpart te houden waarin N land en Engeland zich mot Duitschlan oorlog bevinden! jachthaven van Loosdrecht heerscht een levendige drukte. De booten worden grondig nagezien, om voor het hoogseizoen in orde te zijn (Pax-Holland) .Hoogstaand" werk bij de voorbereidingen voor het zeilseizoen, dat zijn aanvang gaat nemen (P«.Holl«ndD

Schager Courant | 1941 | | pagina 8