Helden Minder vee meer schapen Woensdag 21 Mei 1941 Tweede blad SCHAGEN De kermis gaat door vit Alkmaar DISTRIBUTIE-KAARTEN KINDERSPEELGOED! DISTRIBUTIEMAP van de pen De slaboonen in de kassen staan er best voor en brengen op de veilingen thans zeer gunstige prijzen op (Pax-Holland) Teneinda hat vochtgehalte in da groenten- en fruitkassen op peil te houden, moet regelmatig gesproeid worden, een arbeid, welke zeer veel zorg vereischt (r ax- Holland) van 21 tot 29 junl Door Burgemeester en Wethouders ls be- ei toteai de kermis dit jaar te doen doorgaan^ relkf) zal worden gehouden van 21 tot en net 29 Juni a.s. aanschaffing weegtoestel. Door Burgemeester en Wethouders is be- lotcw een snelweegtoestel voor klein vee Ëan te schaffen in verband met de leverin gen aan de Veehouderij Centrale. VBREENIGING VOOR ZIEKENHUIS- VERPLEGING. j De 'vereeniging heeft een ongekend goed aar uehad. Hét voordeelige saldo, dat de re- erveder vereeniging vormt, was verleden aar gedaald tot f5.295,37, een laagterecord j edcri de jaren .1935 en 1936, toen het was pgelóbpen tot ruim f13000.Daarvoor in e plaats wordt dit jaar een hoogtcrccord eboelkt! Want het is gestegen tot f 14.104.70, aarnnee alle vroegere bedragen worden vertroffen. De oorzaak van deze verbetering ligt niet ij eem toename van het ledental. Met 10106 tgen: 10170 een jaar terug, is dit ongeveer labie l gebleven. Hel; aantal verpleegdagen is echter ge aaid van 11080 op 8010, als gevolg waarvan et uitbetalingscijfer daalde van f 36.683,50 op £6.263.Deze daling houdt vermoedelijk rbamd met de tijdsomstandigheden, welke clen doen aarzelen zich buiten hun gezin- en \n doen verplegen. Daarnaast zij er ech- !r jum herinnerd, dat de vereeniging er toe overgegaan zich te verzekeren van de iensiten van een controleerend geneesheer. Zeker is intusschen, dat de finant.ieele po- tie'ider vereeniging heel wat sterker is ge- lorden en, waar de bijzondere omstandig- edetm zich nog steeds doen gelden, mag orden aangenomen, dat deze nuttige ver eniging de moeilijkheden van onzen abnor- lalwe tijd met succes zal doorstaan en er traks, aan het begin van een nieuwe pe- iodo, krachtiger zal voorstaan dan ooit. AN TWEE LEELIJKE JONGE EENTJES. De zwanen, die gehuisVest zijn in de Me- iusgracht, mogen zich gelijk ieder voor aar het geval is weer verheugen in het lezii van een pas geboren kroost. Het zijn wee donzige, grauwe zwaantjes, die den ansichcn dag onder het wakend oog der uden in het water plooteren en plassen en ie j men waarlijk zou kunnen houden voor \ve^ leelijke jonge eendjes. Iptusschen, de jeugd uit de omgeving ziet r wel degelijk jonge zwaantjes in. De kin- lerén hebben blijkbaar een ongekend plei- ier in het geval en niet zelden kan men ien de dieren van de wal broodkruimels oe' te werpen. Men zou niet zeggen, dat we evii n in een periode van broodrantsoenee- injr! 13.et, meerendeel van het voer verdwijnt vanwei in de rnagen der ouden, die een inaekond rijken tijd beleven na den stren- [eii winter, waarin hun wel eens karige rantsoenen moesten worden toegemeten. DEMONSTRATIE ALKMAARSCHE BRANDWEER. Hedien. Woensdagavond om 7.30 uur zal de gewone jaarlijiksche inspectie en demon stratie van de Alkmaarsche Vrijwillige Brandweer plaats hebben op het Waagplein In; het bijzonder zal daar de aandacht worden gevestigd op de nieuwe aanwinst van de Alkmaarsche brandweer, een Ajax motorspuitv met '.lucht gekoelde motor en hoogedruk-ccntrifugaalponip, waarvan de capaciteit 600—800 Liter per minuut be draagt. bij een opvoerhoogte van 50—60 M. Aan de inspectie en demonstratie nemen deel de vaste korpsen, de secties'van de Reservebrandweer en de fabrieksbrand weer van de Chocoladefabriek N.V. Ringers. Ten slotte zullen door de secties dier re serve-brandweer vaardigheidswedstrijden worden gehouden. BERGEN HOE WORDT HET KOMENDE SEIZOEN? Zeker beter dan het vorigeï Bergen is nu eenmaal een scizoenplaats; pensions, houders van gemeubileerde hui zen. café's en winkeliers leven op, als de zomer in het land komt en dc gasten Ber gen als recreatie-oord gaan beschouwen. Verleden jaar, kort nadat wij in den oorlog waren betrokken, kwam er feitelijk niets van het seizoen; de menschen waren met het oog op het in de nabijheid liggende vliegveld bevreesd om naar ons fraaie dorp te komen. Er werd zelfs beweerd, dat geheel Bergen plat zou liggen!! Deze facto ren werkten ertoe mede, dat het in den vo- rigen zomer zoo dood was als een pot in onze gemeente. De tijd gaat snel en er is nu alreeds weel een ruim jaar verloopen, toen Nedèrland in den oorlog betrokken werd. En daar het in Bergen rustig is gebleven, ziet het komende seizoen er gunstiger uit dan het vorige. Al leen voor de pensioen bestaat weinig animo het bonnetjes-stelsel en de schaarschte in levensmiddelen zal hiervan wel dc oorzaak zijn. Maar gemeubileerde huizen zijn er mo menteel reeds vele voor de zomermaanden verhuurd en aan dagjesmenschen zal d>ij mooi weer ook wel geen gebrek zijn. Dat heb ben wij Zondag jl. alreeds kunnen consta- teeren. Dus ook de café's zullen het onge twijfeld drukker hebben dan in het, vorige seizoen, toen de terrassen leeg en verlaten waren. Zoo zal Bergen weer een beetie op leven, ten voordeele van vele neringdoen den. LANGENDIJK OUDKARSPEL HARDSCHRIJFSTER. Mej. P. C. Jonker, alhier, slaagde voor het diploma B stenografie van de Ver. v. Leeraren in machineschrijven en stenogra fie. „ANDREA GEEFT HET OP." Morgen voert O.K.K.'s Jeugdtooneel voor de tweede maal bovengenoemd stuk op en wel in ,,'t Huis de Brcderode", te Oudkarspel O.K.K.'s Jeugdtooneel, dat bij de première van dit stuk van Jan van Alfen zulk een groot succes had. heeft gemeend ook het publiek, dat. deze première niet bijgewoond heeft, toch in de gelegenheid te stellen, het alsnog te gaan zien. 's Avonds is hieraan een besloten bal verbonden, doch er wordt uitdrukkelijk op gewezen, dat alleen diege nen die 's middags de uitvoering bezoeken of reeds in bezit zijn van een plaatsbewijs dit bal mogen bezoeken. Er komt een prima band en wel „The Gcorgians" f6 pers.). dus jongelui (ook de oudjes) gaat morgen middag zien en genieten en 's avonds zwie ren en genieten. Voor nadere bijzonderhe den zie men de advertentie in dit blad. NOORDSCHARWOUDE. VOETBALVEREEN. L.S.V.V. In de gisteravond gehouden jaarvergade ring van de r.k. voetbalver. LSVV heeft de voorzitter, de heer G. Huilema. in zijn ope ningsrede de resultaten van de competitie besproken. De verwachtingen t.a.v. het eer ste elftal, dat men kampioen had verwacht, zijn teleurgesteld. Men staat op de vierde plaats. De a-juniores staan op een goede plaats, de tweede. Medegedeeld werd, dat de vereeniging in Juni a.s. 15 jaar zal bestaan. In zijn toespraak heeft de Geestelijke Ad viseur, kapelaan Schoonebeck er den na druk op gelegd, dat de katholieke beginse len op sportgebied moeten worden doorge voerd. N.a.v. een ontvangen schrijven van de voetbalver. Limmen besloot men met het eerste en het tweede elftal deel te nemen aan de wedstrijden, welke genoemde ver eeniging zal organiseeren ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan. Bij de gehouden bestuursverkiezing wer den in de plaats van de heeren N. Bekker en J. Broers, die hadden bedankt, de heerey D. Zijp en Jb. Becrs gekozen. BROEK OP LANGENDIJK GESLAAGD. Voor het examen machineschrijven van de Vereen, v. Leeraren in machineschrij ven en stenografie slaagde W. van der Mo len, alhier. WINKEL vergadering plattelandsvrouwen Gistermiddag werd in de zaal van den heer R. Laan een bijeenkomst, gehoudlen van de afd. Winkel van den Ned. Bond van ZIJN GEEN Daarvoor zijn ze te kostbaar. Wij stellen daarom voor onze lezeressen een uiterst practische beschikbaar, waarin alle kaarten keurig en overzichtelijk kunnen worden opgeborgen. PRIJS 35 CENT Boerinnen e. a. Plattelandsvrouwen. De Presidente. Mevr. K,ectmanSchoorl, opende deze bijeenkomst en heette allen welkom, in het bijlzonder Dr. Broekens en sprak haar voldoening uit, dat thans de opkomst grooter was dan de vorige. Dr. Broekens, hierna het woord verkrij gende, hield een interessante lezing over „Besmettelijke Ziekten", welke door allen zeer aandachtig werd gevolgd. Een en an der werd door de microscoop toegelicht. De Presidente dankte Dr. Broekens hartelijk voor zijn belangrijke uiteenzettingen, waar na slutiing volgde. De bodem moet toch. geëxploi teerd worden! Het wegvallen van het gebruikelij ke krachtvoer is mede oorzaak van een zeer ingrijpende beperking van de pluimvee- en varkensstapel, ter wijl ook de rundveestapel hieraan niet is ontkomen en in den naasten toekomst nog meer zal moeten wor den ingekrompen. De veehouders ko men bij de exploitatie van hun be drijf voor nieuwe opgaven te staan. In streken met gemengde bedrijven zijn de gevolgen van de inkrimping der veestapel niet zóó ingrijpend als op de eenzijdige graslandbedrijven. Als eerste zeer begrijpelijke en ver klaarbare reactie op de verplichte veelevering zien wij, dat vrijwel in al le bedrijven meer, zelfs veel meer kalveren worden aangehouden dan normaal het geval was. Men rede neert aldus: ik kan voor elke koe, die ik minder heb dan een jaar te rug, wel eenige kalveren extra aan houden, en schep daarmede de mo gelijkheid om bij wijziging van de omstandigheden zoo spoedig moge lijk het bedrijf te herstellen. Toch dient men bij het aanhouden van meer kalveren eenige voorzichtig heid te betrachten en zich niet en kel blind staren op een zoo spoe dig mogelijk herstel wat betreft het aantal stuks vee, maar zoo mogelijk tegelijkertijd er voor te waken, dat dit herstel niet gaat ten koste van de kwaliteit, bedoeld tie productie viteit in de naaste toekomst. Om evenwel bij het aanhouden van kal veren rekening te kunnen houden, aldus de rijksveeteeltconsulent te Alkmaar, met de productie van moeder m.m. en v.m., is en kel mogelijk voor bedrijven met productie- en melkcontrole in een of anderen vorm, hetzij via de zuivelfabriek, controle- of fok vereen, of stamboek. Het aantal dezer 'be drijven bedraagt in N.H. zeker niet zooveel meer dan 20%, waarbij wij wel moeten bedenken, dat dit cijfer voor de geheele provincie zoo laag is, tengevolge van het consumptiemelkgebied, met een groot aan tal melkkoeien en zonder melkcontrole. Wanneer wij het percentage kalveren waarvan men niets omtrent de productie capaciteit van de moeder weel, om niet verder te gaan, schatten op 80%. zullen wij niet zoo erg ver mis tasten. Van op de markt gekochte kalveren kan men vrijwel zeker zijn, dat zij van slechte moeders af komstig zijn. Hoe het zij, in N.-H. zullen thans wel veel kalveren worden aangehouden op bedrijven waar men vroeger geen of zeer weinig kal veren aanhield en waarvan men niets weet omtrent de toekomstige productie-capaci teit. Een deel van de thans aangehouden kalveren zal het in 1943 niet tot melkvaars brengen, maar een niet onbelangrijk deel wel. Zeer wenschelijk zoo niet noodzakelijk is, dat vóór dien de deelname aan de melk controle veel meer algemeen wordt dan thans het geval is, om dan de onproductieve dieren zoo spoedig mogelijk te kunnen onderkennen. Veel sop die de kool niet waard is. Wij zijn er van overtuigd, dat thans veel kalveren worden aangehouden, die de melk, karnemelk, welke zij reeds verorberd hebben en het gras en hooi, wat zij nog zullen consu- rneeren, niet waard zullen blijken te zijn. Ook mag men bij het aanhouden van extra veel kalveren niet vergeten, dat de weersomstan digheden reeds thans een bres hebben ge slagen in de hooi- en kuilgras-oogst; dat de kunstmestvoorziening minder dan normaal is, hetgeen vooral voor de lichte gronden een groot nadeel is; dat bij de afwezigheid van krachtvoer het melkvee en ook 't jongvee meer ruwvoer (hooi, kuilgras enz.) noodig zal hebben dan normaal. N'a'Augustus begin nen de kalveren merkbaar meer gras te eten en tijdens de komende stalperiode zal na Januari blijken, dat de benoodigde hoeveel heid hooi per dier per dag de helft van een volwassen koe reeds begint te overschrijden, zoodat te veel jongvee bij het voort blijven duren van de huidige vocderpositie de voed selvoorziening van het oudere vee in gevaar zal brengen en ondervoeding geeft niets dan schade. Al hoe begrijpelijk en zelfs ge- wenscht het is meer kalveren aan te houden, de veehouders dienen deze vrijheid toch met verstand te gebruiken, door zich zelf eeniger- mate te remmen en zoo mogelijk ook de kwa liteit van de toekomstige verjongde veesta pel mede in het oog te houden. Waarschijn lijk is, dat ook. in 1942 meer kalveren aange houden zullen moeten worden en daarom kan'men het allerbeste zoo spoedig mogelijk zorgen voor een geregelde melkcontrole, het zij door aansluiting bij bestaande controle- vereenigingen of door oprichting van nieu we. Inlichtingen worden dezerzijds gaarne verstrekt. De inkrimping van den veestapel is eener zij ds noodzakelijk als gevolg van de afwe zigheid van krachtvoer, waardoor de sterkte van de veestapel in overeenstemming zal moeten worden gebracht met de beschikbare hoeveelheid ruwvoer, anderzijds is zij een ge volg van de vleeschvoorziening. Het is mo gelijk, dat tengevolge van den duur van den oorlog de inkrimping verder zal gaan dan op grond van de afwezigheid van krachtvoer noodzakelijk zou zijn, waardoor op vele be drijven in verband met de productiviteit van het land te weinig rundvee zal komen. In dien zich dat voordoet', zal men de bodem ge deeltelijk op andere wijze moeten explöitee- ren en komt o.i. uitbreiding van de schapen houderij voor de eenzijdige graslandbedrij ven het eerst aan de beurt. (Slot volgt.) JOURNALISTIEKE BRAVOUR- STUKJES VROEGER EN NU Het merkwaardigste sportbericht. De Japansche journalist in den krater. Door de jongste afkondiging van het zgn. „journalistenbesluit"' is het persvak in het centrum der belang stelling gekomen. De journalistiek, is zij niet voor een deel de romanti sche jacht naar het nieuws, naar de „primeur", waarbij tact en vinding rijkheid een zqo belangrijke .rol spe len? (N.P B.) Voor den leek is en blijft de jour nalistiek het vak, dat omgeven is door een waas van aantrekkelijke mysterieusheid, een vak vol romantische avonturen, vol bewo genheden en sensaties. Zoo is het natuur lijk niet heelemaal, want voor alles is het persvak er een van nuchterheid, koele be rekening en verantwoordelijk optreden. Een andere kwestie is, dat dc beoefenaar der journalistiek dikwijls voor, soms pijnlijke, verrassingen komt te staan en dat heel wat journalisten menige gevaarlijke klip omzei len moesten, alvorens zij het eenvoudige be richtje konden „doorgeven" „Er is weinig nieuws", constateert de dag bladlezer gemelijk, wanneer hij zijn krant heeft doorgekeken en enkele oorlogsberich ten ziet staan en hoe weinig beseft hij, wel ke moeilijkheden en gevaren de verslagge ver te overwinnen had, alvorens hij die paar simpele regels aan zijn blad kon mel den. In dc vorige eeuw was het een medewerker van een groote Fransche krant, die zich den roem Verwierf van „koning der repor ters". Hij beschikte niet alleen over een verbazingwekkende moed, maar ook over ijzeren zenuwen. Onder de vele journalisten die gedurende den Krimoorlog in het hoofd kwartier van Sebastopol in functie waren, genoot hij bijzondere privileges. Hij kon zich volkomen vrij op het oorlogsterrein bewe gen en schrijven wat hij wilde. In geha vende kleeren, vuil en dikwijls hongerig, zwalkte hij over het gevechtsterrein en dik wijls genoeg trotseerde hij de gevaarlijke kogels Terwijl "de Russen woedend op hem schoten, maakte hij doodbedaard zijn aan- teekeningen. Resultaat van die bravour- stukjes waren prachtige dagbladberichten, waarin niet alleen het verloop van de ope raties nauwkeurig geschilderd werd, maar waarin bovendien alle feiten en gebreken der oorlogvoerenden in het licht gesteld wer den. De Russische opperbevelhebber gaf ten slotte onomwonden toe, dat hij meer leerde uit de reportages van den journalist dan van al zijn legercommuniqué's bij el kaar Een der moeilijkste problemen 'van de moderne oorlogsberichtgeving is de voortdu rende angst om de volle verantwoordelijk heid van een melding te aanvaarden. De nauwgezette persman is en blijft zich van uur tot uur van zijn verantwoordelijkheid tegenover de leiding van de krant en de le zers bewust en hij mag zich steebts door de waarneembare feiten laten lemen. In den vorigen wereldoorlog gebeurde het dat een Amerikaanse!) journalist een telegram naar zijn krant wilde zenden over een operatie op het gevechtsterrein, waar- legen de legerleiding alle bezwaren had. Het ging over een handeling, die voorafging aan een offensief, welke aanval in een suc cesvolle tegenaanval van den vijand eindig de. De journalist overtuigd van de onmoge lijkheid om permissie voor zijn oorlogsbe richt te krijgen, legde den militairen cen sor een manuscript voor, waarop te lezen stond: „Ik heb hier een voetbal bericht, dat ik gaarne naar Amerika wilde telegrafee- ren" Het was inderdaad een wedstrijdbe- richt, doorspekt met technische sporttormen en sportieve uitdrukkingen. De censor, die blijkbaar geen expert was in voetbal aan gelegenheden, liet 't tamelijk uitvoerige ar tikel doorgaan en in Amerika was men aan vankelijk ter redactie min of meer verbluft over den inhoud van dit verslag. Tóen ech- ler kwamen de collega's van den bericht gever achter het geheim van diens melding, en het bewuste dagblad had een kostelijke primeur en een ongekende sensatie Buitengewone moed bewees ook de Japansche journalist te bezitten die enkele jaren geleden met een jon gen geoloog in de krater van de be ruchte „vulcaan der zelfmoorde naars", de „Mihara Yama", afdaal de. Beiden hadden voor dezen tocht een kogelvormige stalen gondel met twee „patrijspoorten" van vuurvast glas laten bouwen. Dooi- middel van een telefoon, waarvan de kabel eveneens door een bijzondere gewa pende bekleeding tegen de hitte be schermd was, bleef het tweetal in voortdurende verbinding met de buitenwereld. Hun tocht naar de diepte werd een even sprookjesachtige als fantasti sche gebeurtenis, zóó dat zij hun ge vaarlijke omgeving geheel vergaten. De journalist wist de wereld te ver rassen met een reeks schilderingen van wat hij daar beneden gezien had, zooals voordien nog niet eerder in druk verschenen was. Tot een diepte van 430 meter waren de twee jonge mannen afgedaald en hun ervaringen bij de kokende lava-zee waren zoo indrukwekkend, dat men den adem erbij inhield. Tenslotte was de gloed evenwel zoo ondraag lijk geworden, dat zij volledig uitge put den terugtocht ondernamen. Ook de vrouwen tellen in de journalistiek mee. De Parijsche verslaggeefster Titavna en de ontdekkingsreizigster Rosita Forbes hebben daarvan getuigenis afgelegd. Titay- na's fantastische vliegtocht naar het hoofd kwartier van Abd del Krim gedurende den opstand van de Kabylën is heden ten dage nog niet vergeten. Zoo is daar de Ameri- kaansohe. journaliste Miss Bruce geweest, die in haar particulier vliegtuig een dic- taphoon liet bouwen en moederziel alleen met deze „stomme secretaresse" boven jung les en oerwouden vloog, die door nog geen menschenvoet betreden waren. In het bij zonder haar vlucht boven de bergen en dc jungle van Birma werd een uniek experi ment. Zij verstoorde de rust van groote kudden dieren; een tijaer, die zich juist op zijn prooi wilde laten vallen, schrok zoo hevig dat hij overhaast de vlucht nam en de in de dictaphone gesproken reportage was levendiger en boeiender dan eenig kran tenartikel, dat ooit verscheen. Plotseling, toen het. toestel boven een romantisch berg landschap vloog, weigerde de motor. Hot hart van de journaliste begon hevig te klop pen. Nog enkele seconden en de machine zou naar beneden storten. Met. een stem, die beefde van ingehouden spanning riep Miss Bruce in de dictaphone: „Goed! Liever zoo sterven dan in mijn bed!"Tot haar ge luk kwam het niet zoover; zij kreeg het toestel weer in haar macht en wist de tocht tot een goed einde te brengen. Als aanden ken aan haar ervaringen restte haar de opname van haar stem op het hoogtepunt van haar vliegreportage De journalistiek kan ook iets anders zijn dan het „verslaan" van een vergadering, een tentoonstelling of een voetbalwedstrijd!

Schager Courant | 1941 | | pagina 5