Westelijk Kreta Duitsch Grootste Britsche slagkruiser vernietigd DAGBLAD VOOR HOLLAND'S NOORDERKWARTIER Valschermjagers bezetten alle strategische punten De verdediging van Nederlandsch-Indië BOTSINGEN IN BOMBAY Verduisteren 9.44 uur Een ei extra! Meer brood Zomerkleeding zonder punten Hoofdredacteur: J. KEESMAN. Schagen. MAANDAG 26 MEI 1941. 85e Jaargang. No. 11503. Uitgave der N.V. Uitg.-Mif. „Hollands Noorderkwartier" Schagen MOEILIJKE AANVAL MET SUCCESVOLLE AFLOOP. BRITSCHE VLOOT VERLAAT KRETA. Het opperbevel der Duitsche weer macht maakt bekend: Duitsche valschermjagers en uit de lucht gelande troepen zijn sedert de vroege ochtenduren van 20 Mei op het eiland Kreta in gevecht met deelen van het Britsche leger. In een koenen aanval uit de lucht veroverden zij, gesteund door forma ties jagers, torpedo toestellen, ge vechtsvliegtuigen en duikbommen werpers, tactisch belangrijke pun ten van het eiland. Na verdere versterking door forma ties van het leger zijn de Duitsche troepen tot den aanval overgegaan. Het westelijke deel van het eiland is reeds hecht in Duitsche handen. Het Duitsche luchtwapen heeft de po ging van de Britsche vloot om in te grijpen in de beslissing om Kreta neergeslagen, verdreef haar uit het zeegebied ten noorden van Kreta, bracht een aantal vijandelijke oor logsschepen tot zinken of beschadig de ze en veroverde de heerschappij in de lucht boven het geheele ge- vechtsgebied. Het geheel der operaties verloopt verder lgeiis het opgestelde plan. De verklaring van Churchill, dat op Krtï: Duitsche troepen afgezet zijn, gekleed in euw Zeelandsche uniformen, isonwaar, ocht zij er aanleiding toe zijn of er een otivéering achteraf voor geven, dat Duit- valschermjagers niet volgens de regels ■j n het volkenrecht worden behandeld of handeld zijn, dan zal het opperbevel der lermacht last geven tot overeenkomstige rgelding jegens het tienvoudige aantal itsche krijgsgevangenen, e landing van Duitsche valschermjagers Kreta is ingeleid door aanvallen van vechtsvliegtuigen, duikbommenwerpers, ;ers en torpedo vliegtuigen, die in ononder )ken reeks vliegvelden, kazernes, scheeps elen, luchtafweerstellingen, en andere be- igrijke doelen op het eiland met bommen stookten. De vijandelijke afweer door af- «rgeschut en jagers stortte ineen onder lawineachtige bestorming van het Duit- te luchtwapen, dat sedert ruim twee we- n den verslagen resten van het Britsche xeditiecorps dag aan dag harde slagen aft toegebracht. Het maakte Kreta storm- bp voor de valschemvtroepen, £ie op 20 i in bliksemsnellen aanval de belangrijk- vijandelijke steunpunten bezetten en in en optreden de Britten steeds verder in nauw drijven. Strategisch punt bezet Duitsche valschermjagers die veilig ge ëscorteerd door Duitsche duikbommenwer pers, gevechtsvliegtuigen en torpedovliegtui gen in de nabijheid van een vliegbeld aan de Noordkretènische kust waren geland, hebben in bliksemsnellen opmarsch het be langrijke steunpunt van de R.A.F. in korten tijd kunnen bezetten. Terwijl nog honderden valscherm jagers in de lucht zweefden na men de eerste groepen in stoutmoedigen aanval reeds de westelijke helft van het vliegveld in bezit. Met steun van het lucht wapen gelukte hetvervolgens den verbe ten tegenstand van den vijand, die zich ge nesteld had in de hangars en vliegtuiglood- sen, te breken. Een wapenarsenaal, waarin de tegenstander zich had verschanst, werd met handgranaaten en vlammenwerpers vernietigd. Aanval was bijzonder moeilijk. Van Duitsche zijde wordt met betrekking tot de operaties rondom Kreta op het vol gende den nadruk gelegd op: 1. Be belangrijke voordeelen. welke de verdedigers van het eiland Kreta bezitten. De afstanden hebben een actie van Duitsche valschermjagers en uit de lucht gelande troepen bijzonder moeilijk gemaakt. Aange nomen kan worden, dat niet alleen de eilandhczetting versterkt is, daar de Britten met een Duitschen aanval rekening moes ten houden, doch dat ook het geheele eiland in een vestingachtigen toestand is gebracht. Terwijl de Duitschers met moeite onvoorbe reide landingsplaatsen onder het vuren van het afweergeschut moesten zoeken, stond den Britten een aantal goede vliegvelden ter beschikking. Ook vliegtuigmoederschepen konden den verdedigers hulp vanuit de lucht brengen. Tenslotte kon de vloot den verdedigers van het eiland voortdurend hulp brengen. De prestatie van de Duitsche ver overaars kan derhalve niet hoog genoeg worden aangeslagen. 2. De beteekenis van het eiland Kreta voor de strategische positie van de Britten in de Middellandsche Zee. zooals zij van Engelsehe zijde wordt opgegeven. In Londen wordt er op gewezen, dat. in geval Kreta in Duitsche handen zou vallen. Suez reeds voor.de helft bereikt, zou zijn, waardoor de Britsche positie in Irak, Egypte en in het Nabije Oosten in het algemeen aan ernstige gevaren zou zijn blootgesteld. 3. In Duitsche militaire kringen verheelt men deze mogelijkheden niet. Er wordt echter op gewezen-, dat Duitschland nog an dere pijlen op zijn boog heeft en dat er nog in het geheel geen zekerheid bestaat over de vraag of de Duitsche leiding juist waarde zal hechten aan de door Engeland aange duide gevolgen van een inneming van. Kre ta. Nog steeds hullen kringen van de opper ste oorlogvoering zich in een geheimzinnig zwijgen. Britsche vloot heeft Kreta verlaten." De Britsche vloot heeft, naar aan het D. N.B. gemeld wordt, het gevechtsgebied' rond om Kreta verlaten. Zii is gevlucht voor het Duitsche luchtwapen en heeft zich met de overblijfselen naar haar steunpunten terug getrokken. De Britsche vloot heeft verliezen geleden, die binnen afzienbaren tijd niet. zijn aan te vullen en die de strijdvaardigheid van de Middellandsche Zeevloot aanzienlijk heb ben verminderd. E STRATEGISCHE POSITIE VAN KRETA Het kaartje geeft een uitstekend beeld in het eiland Kreta, dat als springplank kan dienen voor een aanval op Syrië en alestina en de omgeving van het Suezkanaal. (Kaart v. Pelt) De .jongens", die binnenkort in den Noord Oostpolder aan het werk zullen gaan, wprden nu te Wanneperveen opgeleid voor hun taak. Het werk is zwaar, maar na gedanen arbeid i> het goed schaften (Pax-Holland) ZAANDAM ZONDER WETHOUDERS De laatsté twee bedanken. Op hun verzoek heeft de regeeringscom- missaris voor Zaandam aan de beide wet houders R. Plooyer en L. Kelder per 1 Juni a.s. ontslag verleend» Zaandam heeft nu geen wethouders meer. eerder waren een paar andere functionarissen ontslagen. Lugubere vangst LIJK IN NET. Tijdens het paling visschén kreeg schip per H. Wakker van de U.K. 38 het lijk van een man in zijn net» Hij is terstond naar Urk opgestoomd om hiervan aangifte 'aan de autoriteiten t,e doen. Het lijk is naar het Urker lijkenhuisje overgebracht. Dienstplicht voor Inheemsche bevolking? Volgens een Domei-bericht heeft de regee- ring van Nederlandsch-Indië ter versterking van de landsverdediging in den volksraad een voorstel ingediend om den dienstplicht voor de inheemsche bevolking in te voeren, daar heit. systeem van vrijwillige aanmelding onvoldoende is. Massa-arrestaties. Aantal dood en en gewonden. In Bombay is het gisteren wederom geko men tot hotsingen. Indische betoogers tracht ten een Britsch gebouw in brand te steken. De Britsche politie opende herhaaldelijk het vuur op de menigte. Het totaal aantal slacht- o'fférs bedraagt 19 dooden en ruim 200 ge wonden. Ruim- 500 Indiërs werden door de Britsche politie gearresteerd. Ook in Ahmeda- bad zijn wederom incidenten voorgevallen, die verscheidene slachtoffers hebben gekost. De Engelsche. pers tx-acht deze ongeregeldhe den voor te stellen als botsingen tusschen Hindoes en Mohammedanen. In Indische kringen wordt hierover verklaard, dat dit steeds dezelfde Britsche manoeuvre is. In feite leven Hindoes en Mohammedanen vreedzaam naast elkaar. Het gaat integen deel bij de ongeregeldheden om anti-Engel- sche betoogingen in het bestek van Gandhi's politiek van weigering van gehoorzaamheid. Het is kenmerkend, dat ook de Britsch-Indi- sche omroep tot dusver nooit gesproken heeft van gevechten tusschen Hindoes en Moham medanen maar van tegen de regeering ge richte betoogingen. Dc „Hood" in de lucht gevlogen BEMANNING VAN 1300 KOPPEN OMGEKOMEN. Zeeslag bij IJsland. Het opperbevel der Duitsche weer macht maakt bekend: Een op den Atlantischen Oceaan o pe ree rende Duitsche gevechtsfor matie onder leiding van den vloot- chef admiraal Luetjens heeft in het zeegebied rondom IJsland zware En gelsche zeestrijdkrachten ontmoet. Het slagschip Bismarck heeft hierbij den Engelschen slagkruiser „Hood1" vernietigd. Een tweede En- gelsch slagschip werd gedwonaen van koers te evranderen. De Duit sche zeestrijdkrachten zetten zonder noemenswaardige beschadigingen hun operaties voort. De Britsche admiraliteit heeft het Duit sche bericht bevestigd, en bekend gemaakt dat de „Hood", door eon treffer in de kruit kamer in de lucht is gevlogen en binnen enkele minuten is gezonken. De uit meer dan 1300 koppen bestaande bemannig is waarschijnlijk om het leven ge komen. Met de Hood heeft Groot-Brittannië twee slagschepen verloren. Tijdens dezen oorlog zijn er in Engeland twee slagschepen in dienst gesteld. Vijf andere bevinden zich in aanbouw. Met zijn 42.100 ton fvas de Hood het groot ste oorlogsschip ter wereld. Het ontwikkel de een snelheid van 31 zeemijlen en was met acht 38 cm., twaalf 14 c.m., acht 10 cm. kanonnen en een ovei'eenkomstige luchtaf weer. henevens zes torpedolanceerbuizen be wapend. Het tweede zeegevecht. Dé zeeslag bij IJsland vormt het tweede gevecht, dat Duitsche en Engelsche slag schepen in dezen oorlog hebben geleverd. De eerste ontmoeting, waarbij de Duitsche slagschepen „Scharnhorst" en „Gneisenau" hun vuurdoop ontvingen, vond plaats op 9 April 1940 bij het begin van den Noorschen veldtocht, toen aanzienlijk sterkere Brit sche vlootstrijdkrachten de Duitsche slag schepen probeerden af te snijden. In het ge vecht, dat hierbij ontstond, kwam het tot- een artilleriestrijd met den Britschen slag kruiser „Renown", dat door. voltreffers van het zwaarste kaliber werd beschadigd en moest omkeeren. Ook deze operaties stonden onder leiding van vice-admiraal Luetjens als plaatsvervangend vlootchef. De indruk ln Amerika. De Londensche correspondent van United Press spreekt van een „schok voor het Brit sche rijk", die bijzonder gevoelig aankomt daar de Hood tot zinken is gebracht pp den verjaardag van koningin Victoria, die' in het geheele Britsche wereldrijk als empire day wordt gevierd. Het verlies van de Hood. zoo vei*volgt de ze correspondent, is slechts te vergelijken met de Britsche verliezen in het. Skagerak Onverklaarbaar blijft nog hoe de Duitsche granaat de munitiekamer, die diep in het binnenste van het schip lag. kon bereiken, daar de Hood juist hiertegen bijzonder zwaar gepantserd was. De vernietiging van de „Hood" heeft op de Amerikaansche openbare meening een buitengewoon sterken indruk gemaakt. Voor al het feit, dat de „Hood" het grootste schip van de Britsche vloot was, 'wordt steeds opnieuw door pers en radio naar voren ge bracht. T Vanavond gaat de verduistering in om en duurl tot morgenochtend 5.29 uur Aanvulling van. het vleesch» rantsoen. Het rijksbureau voor voedselvoorziening in oorlogstijd maakt bekend, dat ter aan vulling van het bestaande vleeschrantsoen gedurende eenigen tijd wekelijks een extra ei zal worden gedistribueerd. In de week vóór Pinksteren zal deze ex tra verstrekking op een nader aan te wij zen bon voor de eerste maal plaats hebben^ Twee kilo ln de vier weken extra. De secretaris-generaal' van het departe ment van landbouw en visscherij maakt bekend, dat ter aanvulling van het aard appelrantsoen voor het tijdvak van Maan dag 26 Mei t.m. Zondag 22 Juni a.s. nog maals een extra broodrantsoen van 2000 gram beschikbaar wordt gesteld. In verband hiermede is bepaald, dat ge durende het tijdvak van Maandag 26 Mei t.m. Zondag 22 Juni elk d§r met 24 genum merde bonnen van de broodkaart recht geeft op het koópen van 100 gram brood of een rantsoen gebak. De aandacht wordt er op gevestigd dat bon 24 dus niet zooals met bon 21 het geval is recht geeft op 200 gram brood of 2 rantsoenen gebak. De directeur van het rijksbureau voor dé distributie van textielproducten door den handel deelt mede, dat met ingang van he den wordt bepaald, datg ekocht en afgele verd mag worden zonder inname van tex tielpunten op bon „k" van de textielkaart voor vrouwen en meisjes van 15 jaar en ouder bruine kaart) een zomerjapon van bedrukte kunstzijde of stof daarvoor, en op bon „a" van alle textielkaarten een bad- costuum of zwembroek. Oprichting Nederlandsche arbeidsdienst Heden nieuwe verordeningen. Heden zal het verordeningenblad no. 23 het licht zien. 't Zal vier nieuwe vex-ox'deningen bevatten. Nr. 97 is de verordening over de oprichting van een Nederlandschen Arbeids dienst. Nr. 98 brengt de gelijktijdige ophef fing van den Nederlandschen Opbouwdienst, Nr. 99 geeft een aanvulling op vei-ordening nr. 1081940 over benoeming en ontslag door den rijkscommissai'is. In plaats namelijk van den commandant van den Opbouwdienst, wordt de commandant v. d. Arbeidsdienst in de lijst der door en Rijkscommissaris te benoemen personen opgenomen. Nr. 100 is een samenvatting van de tot dusver in twee verordeningen neergelegde bepalingen over de bepei'kingen van de kustvaart en maakt de mogelijkheid van het hebben van buiten boordmotoren van officieele toestemming af hankelijk. Algemeene dienstplicht Ierland 1 in De Valera roept de Dail bijeen. Iersche minister-president in Londen. De eerste minister, Churchill, heeft naar de Britsche berichtendienst meldt, een be spreking gevoerd met de regeeringsleden van Noord-Ierland Andrews en Gordon over de invoering van den algemeenen dienst plicht in de zes I.erlandsche graafschappen. Volgens een bericht uit Dublin heeft de Valera onverwacht de Dail voor heden bij eengeroepen. In dit bericht wordt er op ge wezen, dat de Valera een verklaring zal af leggen, over hel bovengenoemde voornemen van Londen om in Noord Ierland den dienst plicht in te voeren. De premier zal verder een standpunt bepalen ten aanzien van de verdediging van Ierland en de toenemende moeilijkheden van zijn land. De Noord^Iersche mi nister-president An drews is, naar de Londensche berichten dienst meldt, naar Belfast teruggekeerd, na in Londen met Churchill onderhandelingen te hebben gevoerd over de invoering van den dienstplicht in Noord-Ierland. De Noord Iersche ministers van landbouw, handel en openbare veiligheid die Andrews op zijn reis naar Londen hebben vergezeld, zijn in Londen gebleven om aan verdere besprek in gen over den oorlogstoestand deel te ne men.

Schager Courant | 1941 | | pagina 1