Nederlandsche Gilden Uit de geschiedenis der Zóó gaat men uit elkaar Marktberichten (Slot). Wij beëindigen onze reeks arti kelen „Uit de geschiedenis der Nederlandsche Gilden" met on derstaande bijdrage. Bescherming tegen vreemdelingen en „beunhazen? Loon-kwesties kwamen dikwijls voor, met name in de vakken dei- lakenbereiding, die vanouds door de rumoerigheid der gezellen bekend waren: wevers, vollers, ververs van laken zijn ook in de 17de en 18de eeu w, in weerwil van alle verbodsbe palingen en andere door de overheid genomen maatregelen, herhaaldelijk - om loonkwesties overgegaan tot werkstakingen, zooals reeds in de Middeleeuwen dikwijls waren voor gekomen. Dergelijke „courten", „complotterijen" of hoe ze meer mochten heeten, waarbij bedreigin gen jegens meesters of gildebestuur. ja stadsregeering niet zeldzaam wa ren, werden streng gestraft, als men de belhamels in handen kon krijgen: openbare geeseling, tuchthuisstraf en geldboeten werden in zulke ge vallen zonder veel omslag toegepast. Ook „vuil" verklaring van winkels of werkplaatsen, tegen welker mees ters men bezwaren had. bemoeilij king van werkwilligen door werk lozen in zulke gevallen kwam niet zelden voor en de overheid stond dikwijls verlegen, hoe zij aan de ge rezen bezwaren 'n einde zou maken, waarbij zij in den regel aan de zijde der meesters stond. Elk gezel was genoodzaakt het ,',gild te winnen", d.i. in het gild te treden en zijn contributie te betalen, zoodat men hem op grond der keuren in be dwang kon houden. leder gezel kon het onder voor hem gun stige omstandigheden tot het meesterschap brengen. Sedert de 16de eeuw was het daar bij regel, dat hij ten overstaan van het gildebestuur of wel van daartoe aangewe zen „proefmeesters" zijn „meesterproef" moest leveren door het zelfstandig bewer ken van een daartoe door die mannen aan gewezen stuk. Gewoonlijk geschiedde dit binneneen bepaalden termijn bij een der proefmeesters aan huis, in ieder geval on der behoorlijke controle, waarvoor de proef meesters uit de gildckas of van den „proe- vcling" zeiven eene vergoeding ontvingen, daar het „schouwen" (controleeren en on derzoeken) van de proef dikwijls heel wat tijd! kostte. In de 17de en 18de eeuw steeg deze vergoeding aanzienlijk, in verband we der met de verandering der geldswaarde in de steeds rijkere Republiek. Niemand werd tot de proef toegelaten dan tenzij hij poorter der stad was geworden en een bewijs kon 'laten zien, dat hij als gezel zijn meester had voldaan, terwijl bij verschillende gilden een termijn was gesteld, gedurende welken de proeveling in het vak gewerkt moest heb ben. Het proef- of meesterstuk was voor ieder gilde nauwkeurig omschreven; bij sommige gilden, b.v. dat der barbiers en chirurgijns, werd daarbij een formeel exa men afgenomen in de theorie van het vak. Liep de proef goed af, dan werd de nieuwe meester in het „meesterboek" inge schreven en betoonde soms zijn dankbaar heid nog door een gezelligen maaltijd, een „warschap"; mislukte zij,- dan werd de man na een zekeren termijn, een jaar of langer, opnieuw in de gelegenheid gesteld om zijn bekwaamheid te toonen. Eerst dan was de ambachtsman volgerechtigd gildcbroeder en kon hij zelfs tot voorman van het gild op klimmen, wat voor geen gewoon gezel was weggelegd. Bescherming. Het gildelidmaatschap beschermde den gildcbroeder zowoel tegen de mededinging van vreemdelingen niet-stadgenooten. als togen de „onvrijen" of „beunhazen", de niet- poorters, die ecnige nering of ambacht bin nen de stad zelve trachtten uit te oefenen. Voor bijna ieder gild was wel de bepaling gemaakt, dat het betrok ken ambacht alleen door poorters mocht worden uitgeoefend, maar niet alle gilden hadden het recht, dat het ambacht niet buiten het gild mocht worden uitgeoefend „gildedwang" al hebben verre weg de meeste gilden reeds oudtijds of op den duur dit recht wel weten te verwerven. Maar de beunhaas kwam al heel spoedig in strijd met de een of andere gildekleur en werd dan bij betrapping bekeurd, het zij door overlieden, hetzij door de gildebroeders zelf, die in sommige gilden daartoe het recht hadden. Niettegenstaande de strenge bepa lingen tegen hen kwamen echter, vooral in de grootere steden, steeds meer vreemdelingen en beunhazen met de gildebroeders mededingen en door goedkooper werk. zelfs ten dienste van gildebroeders zelf. werd de mededinging zoo gevaarlijk, dat men in de 17de en 18de eeuw steeds scherper keuren tegen hen richtte. Wat evenwel op den duur niet kon helpen, daar de goedkoopere werk kracht op den wei'kgever steeds een groote aantrekking oefende en de k09per in zijn eigen belang, ten minste naar hij meende, bij de beun hazen terecht kwam. Onherstelbare slagen. Die beunhazen en vreemdelingen waren het niet in de laatste plaats, die aan het gilde wezen onherstelbare' slagen toebrach ten. De gildebroeders waren door de scher pe uit de Middeleeuwen dagteekenende be perkende bepalingen aangaande de wijze waarop zij hun fabrikaat hadden te maken of hunne nering hadden uit te oefenen dikwijls tot in de kleinste, bijzonderheden gebonden aan bepaalde vormen en bepaalde werkwijzen, die het fabrikaat wel goed maar tevens hoog in prijs deden worden. Het toenemende verkeer, de toenemende vraag naar goedkoope, zij het dan minder deugdelijke waar, de toenemende mede dinging van buitensteedsche en buitenland- sche producten, konden on den duur die ouderwetsche beperkingen niet verdragen en talloos waren dan ook in de 17de eeuw de gevallen van beboeting van clandestien werkende gildebroeders. die de eigen gilde keuren ontdoken, van bekeuring van vreem delingen en beunhazen, die als concurren ten optraden. Zoo talrijk waren deze ge vallen, dat de gildebestuurders ten slotte geen kans meer zagen om de verouderde bepalingen te handhaven, dat zij de oogen sloten voor overtredingen en alzoo op den duur het recht van bestaan van het gild loslieten, aangezien toch het gildeverband op die wijze steeds slapper werd. Aardschokken in WeSt-Aoatolië Bevolking vlucht de huizen uit. In de districten van Denibli en Moegla in West-Anatolië, zijn in de beide laatste da gen verscheidene hevige aardschokken waar genomen Een 10de gedeelte der woonhuizen in deze gebieden is vernield en een vierde gedeelte van alle woonhuizen is onbruikbaar. De aardschokken duren voort. De bevolking bivakkeert onder den blootcn hemel. De „KING GEORGE" Naar het D.N.B. uit Londen meldt, heb ben de Britsche officieele instanties gewei gerd een verklaring af te leggen betreffen de het Duitsche bericht, dat het Britsche slagschip King George beschadigd is. JEUGDIGE INBREKERS AANGEHOUDEN. De politie heeft vier jongens, van twaalf tot veertien jaar oud, aangehouden. Zij wor den verdacht van verschillende inbraken in voetbalkeeten. waarbij meestal consumptie- en rookartikelen buit werden gemaakt. Het schijnt, dat zij reeds langen tijd deze dieverijen hebben gepleegd. LANGENDIJK OUDKARSPEL. NOORDHOLL. BRANDWAARB. MIJ. VAN 1816. Woensdag 21 Mei 1.1. werd door de Direc tie rekening en verantwoording gedaan over haar beleid over het boekjaar 1940 aag de Commissie, bestaande uit Commissarissen, twee hoogste deelhebbers en twee agenten. Op Maandag 26 Mei d.a.v. werd in de Al- gemeene Vergadering van Directie, Commis sarissen, Hoogste deelhebbers en agenten, na toelichting door de Commissie, de rekening en verantwoording met algemcene stemmen goedgekeurd. De toename van de premie ontvangst en het gunstige schade-cijfer ga ven reden tot volle tevredenheid. In verband met de tijdsomstandigheden zal het 125-jarig bestaan in October a.s. niet feestelijk herdacht worden. Tuinieren aan den voet van een bloeienden perelaar in 't Noord Westen van Overijsel. (Pax-Holland.) door JAAP BERTELMANS. Een klein, gezellig restaurant. Lichte si garet ten damp, gedempt stemmcngerucht en wat zachte muziek. Ik zit aan een klein tafeltje, drink koffie en lees mijn krant. Een tafeltje verder zit mijn vriend Ernst met zijn verloofde, Ans. Natuurlijk had ik ook bij hen kunnen gaan zitten, maar ik weet dat verloofden graag alleen zijn. Bo vendien is mijn vriend tooneelschrijver en neemt meestal met zijn verloofde de nieu- scènes door en daarbij is een vreemde ook al hinderlijk. Daarom zit ik maar alleen. Juist wil ik aan het hoofdartikel van mijn krant beginnen als Ernst en Ans opeens luider gaan spreken. Onwillekeurig luister ik. Ernst: Jou zal het dus geen moeite kosten om de mooie uren, die wij samen doorleef den ecnvöudlg t.e vergeten?" Ans: Kwel me niet, Ernst. Ernst: Je hebt nooit van mij gehouden! Ans: Toch! Ik heb werkelijk van je ge houden. Een kleine pauze volgt: „Stumperig dia loog", denk ik en ben nieuwsgierig naar het vervolg. Ernst: Zég dan waarom je onze verloving wilt verbreken! Weer een kleine pauze. Dan zegt Ans met een zeldzaam zachte stem: Het doet. mij zoo'n pijn dat. ik je verdriet moe.1 doen, maar wat kan ik er nu aan doen, dat ik hem heb leeren kennen. Ernst: (langzaam) Zoo... een man staat dus tusschen ons. Ans: (zacht) Ja. Ernst: Je houdt van hem? Ans: (nog zachter) Ja. Ernst: Ben je gelukkig? Ans: (fluisterend) Ja Weer pauze. „Kolossaal", zeg ik tegen mij zelf, „zooals die twee praten! Beroepstoo- ncelspelers kunnen 't hen niet verbeteren". Daar begint Ans weer te spreken met een zacht en smeekend stemmetje. Je moet niet boos zijn, Ernst. Ernst: (zucht) Neen kind, ik zal je ge luk niet in den weg staan. „Klets. Je reinste klets!" denk ik veront waardigd. Ans: Ik zal altijd aan je denken... als aan een broer. „Onmogelijk. Wat een bespottelijke sen timentaliteit", denk ik. „Ernst: En als je nog eens een... vriend, een oprechten hulpvaardigen vriend noo- dig hebt „Psychologisch volkomen verkeerd", stel ik vast. Ans: Dank je... en..het ga je geod, Ernst. Ernst: Jou ook, Ans... en... veel ge Dag Ans! „Wat een zwak einde", denk ik. Deze scène moet vallen, zij is niet levensecht. Zoo praten toch geen menschen, die uit elkaar gaan! Daar komt Ernst opeens op mijn tafeltje af. Hij steunt zijn kin in zijn hand en staart op het tafelkleedje. „Nu, zeg ik, „die scène die jullie daareven hebben doorgenomen, is niets waard. Hoe is het mogelijk. Mensclienkind, die dialoog is meer dan onmogelijk, totaal verouderd. Wie spreekt nu nog zoo!" Woedend valt Ernst mij in de rede: „Ezel dat je bent! Dat wat Ans en ik be spraken, was heelemaal geen scène, het was werkelijkheid, versta je? Wij zijn werkelijk uit elkaar gegaan, wij hebben werkelijk af scheid genomen. Onze verloving is werke lijk uit ca die... „onmogelijke dialoog" was echt!" Ik ben sprakeloos, begriploos. Ik vind het méér dan noodzakelijk dat de menschen méér naar de schouwburg gaan. Ze moeten toch eindelijk eens leeren hoe men van elkaar afscheid neemt alvorens uit elkaar te gaan! (Nadruk verboden) WIER1NGERMEER MIDDENMEER. COöp. BOERENLEENBANK WIERINGER- MEER W.A. Vergadering van bovengenoemde Bank in Hotel Smit te Middenmeer. Na opening blijken 44 leden aanwezig te zijn. Voorzitter deelt mede. dat als gevolg van de gunstige ontwikkeling aan 't eind van 1940 overgegaan werd tot het benoemen van den heer Ch. van Splunter als hulpkas sier. Spreker herdenkt het sneuvelen van het lid. den heer J. Koolhaas. De notulen der vorige vergadering wor den goedgekeurd, waarna het jaarverslag wordt voorgelezen. De rekening en balans geven geen aanlei ding tot opmerkingen of vragen. De ontvangsten bedragen f8315907.10, de pitgaven f8315907,10. Aantal leden is 206, spaarders 424, reke ning-houders 280. Bestuursverkiezing. De periodiek aftredende bestuursleden, de heeren J. G. Addens en Jac. Dieleman wor den beide herkozen. In de vacatures N. van Bergen en U. van Splunter worden resp.. gekozen de heeren J. P. Kits en A. C. de Graaf, beiden bij eer ste stemming. De heer De Graaf neemt zijn benoeming aan, terwijl den hr. Kit, die niet ter vergadering was, bericht zal worden ge zonden. Het aftredende lid van den Raad van Toe zicht, de heer P. G. Luth, wordt eveneens bij eerste stemming herkozen en neemt de herbenoeming aan. Alvorens tot de rondvraag over te gaan, brengt de voorzitter nog een hartelijk woord van dank aan den heer U. van Splunter welke betrekkelijk kort bestuurslid is ge weest, maar door het benoemen van zijn broer tot hulpkassier meende te moeten heengaan. De heer Van Splunter dankte voor deze woorden. Hierna sluiting. TANKWAGEN IN DE SLOOT. Gisterenmorgen ongeveer. 10 uur geraakte de tankwagen van ESSO bij Middenmeer in de sloot, denkelijk bij het te laat nemen van de bocht. Gelukkig dat de sloot droog was, zoodat de auto weer spoedig op den weg kon worden gebracht. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. ZUPE BRIDGEN. De bridgeclub „Up and Down" organiseer de j.1. Zondag 25 Mei een drive. De belangstelling was zeer bevredigend. Uitslag. Serie A. N. Z. G. v NulandJ. Preyde A. StrooderC. Rudolf Mevr. den BrasemJ. v Schie A. Deutekom—S. Lenting N. SchagenL. Konijn II. C. MachielseJ. C. Hoppe C. de JongT. Blokland O. W. C. Schoonheden—C Bregman G. Jong—Mevr. Jong W. Veltman—A. Roozen D. de Graaf—C. Bregman PronkMevr. Pronk M. Oosterkamp—D. Jongejan W a lboomV e rberne Serie B. N. Z. De SnaayerA. v. Gelder Polet—C. Speur De VriesMevr. de Vries G. AppelMevr. Appel M. GoudsbloemJ. Zijp J. KweldamJ. de Vries P. DekkerMevr. Dekker O. W. D. den BrasemP. Bosman P. de WitJ. Bommer G. BosmanW. de Wit Pzn. N. Tesselaar—Tr. de Wit S. RieuwertsL. Volkers De Boer—Jansma G. Preyde—H. Ruysenaers 27 m.p. 27 m.p. 36 m.p. 35 m.p. 26 m.p. 21 m.p. (Ie prijs) 24 m.p. (2e prijs) 24 m.p. 21 m.p. (2e prijs) 35 m.p. 19 m.p. (Ie prijs) 27 m.p. 28 m.p. 42 m.p. 26 m.p. 31 m.p. 34 m.p. 27 m.p. 22/4 m.p. (ie prijs- 30 m.p. 25)4 m.p. (2e prijs) 22 X m.p. 26 m.p. 33 m.p. 40)4 m.p. 16 m.p. (ie prijs) 40)4 m.p. 17)4 m.p. (ie prijs) BENOEMD. De heer A. Hoef, welke als plaatsvervan ger werkzaam is aan de zuivelfabriek „Nieuw Leven", is deze dagen benoemd tot botermaker aan de zuivelfabriek „Hollan- dia". EEN EERSTE PRIJS. Onze plaatsgenoot de sportman G. Tuin heeft weer een succesvolle Zondag gehad. Hij behaalde de eerste prijs met hardloo- pen in de nationale athletiekwedstrijden welke in Haarlem werden gehouden. De afstand van 5000 M. A-klasse legde hij af in 'n tijd van 17,40,2 sec. Voor dezen wed strijd, evenmin als voor andere waarin hij als eerste uitkwam, heeft hij getraind, 't Is jammer dat hij niet in de gelegenheid ge steld wordt om zich door intensieve trai ning op te werken, daar hij zich dan vrij zeker in zeer korten tijd in de sportwereld een groote plaats zou kunnen verwerven. NEDERLANDSCHE UNIE. Dezer dagen is te 't Zand een plaatselijk comité van „De Nederlandsche Unie" ge vormd en geinstalleerd, bestaande uit 8 personen tw.: N. D. M. Dekker, voorzitter; A. de Kager secretaris-penningmeester; C. Veul en W. Baars propagandaleiders. Verder als leden Mevr. N. Jimmfnk-Bakker, Zr. M. Dijkema, Alb. J. Schilder Pz. en G. Slijkerman Pz. Op deze bijeenkomst waren twee vertegen woordigers van het gewestelijk secretariaat aanwezig, die op onderhoudende wijze het doel en de werkwijze van de Nederlandsche Unie uiteenzetten. Tal van vragen werden naar genoegen der aan wezigen beantwoord Met ijver en bekwame spoed is het comité aan den arbeid ge gaan, terwijl het zich voorstelt in de naas te toekomst per advertentie bekendmakin gen te doen. 't Zand telt reeds een groot aantal leden van de Unie. HOOGWOUD BILJARTEN. In het café van den heer D. Bakker heeft Zondag j.1. een onderlinge wedstrijd plaats gehad tusschen leden van de sociëteit „Niet Klappen" alhier en tusschen leden van de sociëteit uit Oostwoud. Deze wedstrijd, die een zeer vriendschap pelijk verloop had, heeft voor beide par tijen succes opgeleverd. Met biljarten slaagden de gasten er in de overwinning te behalen met 555 tegen 530 caramboles. Er werden 10 partijen ge biljart van 60 caramboles. Met kolven bleek Hoogwoud de sterk ste en won met 1353 tegen 1135 punten. De prijswinnaars waren: le pr. K. Hoek (Hoogwoud) 176 punten in vier partijen. 2e prijs K. Coevert (Oostwoud) 172 punten; 3e prijs L. M. v. d. Steenhoven (Hoogwoud) 164 punten; 4e prijs H. Reek (Oostwoud) 158 punten; Serieprijzen: le se rie G. Rooker 42 punten, 2e serie: G P. Roo- ker 51 punten, 3e serie G. Bos 48 punten. Op een nader vast te stellen datum zal in het café van den heer Kromheer te Oost woud de revanchewedstrijd plaats hebben. PERSOONSBEWIJZEN. Met de uitreiking van de persoonsbewij zen zal Woensdag a.s. een begin worden gemaakt. De menschen worden in alfabeti sche volgorde opgeroepen. Degenen, die dus nog niet in het bezit zijn van een foto, die aan de gestelde eischen voldoet, zullen zich moeten haasten. NIEUW WERKOBJECT. De werkloozen uit deze gemeente zijn aan een nieuw werkobject tewerkgesteld, n.1. het verbreeden van de Gouwe. Op Maan dag 26 dezer waren er 7 werkloozen uit Hoogwoud tewerkgesteld. AARTSWOUD. KERKELIJK LEVEN. Het was j.1. Zondag voor ons kerkelijk le ven een bijzondere dag. Er werden n.1. ze ven personen bévestigd met een leeftijd tus schen de 25 en 50 jaar. De namen waren: Mej. G. Silver, Mevr. Adema, Mevr. J. Leeuwerik en de heeren G. Wagenaar. C Polsma, H. Hamming en M. Andringa, waarvan twee uit Hoogwoud en de overigen van bier. Er waren 75 personen in het kerkgebouw. Nadat er nog een viertal werd gedoopt, kregen de aannemelingen ieder afzonderlijk nog een aparten toespraak. Diegene die Woensdag 1.1. na aankomst der 12 uur treinen, per abuis een RIJWIEL van het perron heeft meegenomen, ver zoek ik beleefd, dit terug te wil len brengen. Mijn doofstomme broer is er erg door gedupeerd. Chef Station, Anna Paulowna. Te koop: Beste BOERENWAGEN, met beun, touwen, enz. bij A. MOSTERT—de Vries, Wester- land 25, Wieringen. Te koop: DIVAN, f12. Roosstraat C 154, Schagen. BERGEN FRAUDULEUZE SLACHTINGEN. Door de politie dezer gemeente is in sa menwerking met die te Alkmaar en ambte naren van den C.C.D. klaarheid gebracht in enkele frauduleuze slachtingen van var kens. Nadat de slachtplaats was opgespoord kon proces verbaal worden opgemaakt te gen N. V. en J. L. alhier wegens onbevoegd slachten en op ongeoorloofde wijze. Een partij vleesch van ruim 200 pond kon worden in beslag genomen. Hetzelfde ge schiedde met een nog levend varken, wel ke voor hetzelfde doel bestemd was. VERLAGING RIOOLBELASTING. Door den Secretaris-Generaal van het Departement van Binncnlandsche Zaken is goedgekeurd de verordening op de heffing en invordering van de Rioolbelasting, vol gens welke deze belasting, ingaande 1 Jan. 1941, wordt verlaagd en gebracht van 6 op 4% der kadastrale huurwaarde der voor be lasting in aanmerking komende perceelen. WINKELSLUITING. Op verzoek der gezamenlijke slagerspa troons zullen Burgemeester en Wethouders den Raad voorstellen tot sluiting van de slagerswinkels op Maandagmorgen. Naar aanleiding van een verzoek van de afd. Bergen van „De Hanze" en der Berger Winkeliersvereniging zal den Raad worden voorgesteld tot tijdelijke buitenwerkingstel- ling van de verordening ingevolge art. 9 der Winkelsluitingswet en voor het a.s. seizoen de volgende regeling te treffen. Op alle werkdagen, dus ook op Zaterdag zullen de winkels geopend zijn tot 8 uur 's avonds en gesloten tusschen 1 en 2 uur. Des Zon dags zullen de winkels geopend zijn van 9 tot 1 uur, -te Bergen aan Zee als in de week tot 8 uur. SCHAGEN. ZWIJNTJESJAGERS IN ACTIE. Toen de heer B. Schouten, alhier, van morgen op zijn fiets zou stappen, kwam hij tot de onaangename ontdekking, dat onge- wenschte bezoekers zijn karretje meegepikt hadden. •Dit is nog eens een waarschuwing om de fietsen vooral goed op te bergen. TEXEL. TWEEDE GROOTE LAMMERENMARKT. Ook op de tweede Lammerenmarkt is gis ter de aanvoer niet zoo groot geweest als we dat gewoon zijn. Er werden pl.m. 4100 stuks verhandeld, zoodat dit jaar de tweede markt vermoedelijk wel niet de grootste zal zijn, zooals anders altijd het geval is. De kwaliteit der lammeren was iets beter dan vorige week en daar de middenprijs niet van beteekenis hooger was, kon van een gering terugloopcn der prijzen worden gesproken. De handel begon aanvankelijk stug: om tien uur was nog zoo goed als niets verkocht; later ging de verkoop iets vlugger niettegen staande de markt iets terugliep en sommige veehouders 50 ct. tot f 1.— hebben vermarkt. De prijzen liepen van f21.tot f28.Mid denprijs f24.tot f25. Verder werden aangevoerd: 7 koeien f200 tot f400.—; 20 kalveren f 12 tot f26.—; 26 biggen f30.— tot f45.—. ZWAAG. 26 Mei. Veilingsvereen. „Bangert en Omstreken". Aardappelen f 3239. kleine aardappelen f 37—40. kriel f 35—41, spinazie f 7.pos telein f 12—16. bieten f 6.10. peulen f 67—69, witlof f 14.40—21.50. tomaten f 51.bospecn f 9.4015. andijvie f 10—16. sla f 3.10—5, bloemkool f 1220. komkommers f 8.50—17, radijs f 1.80, rabarber f 6.308. perziken f 1733. aardbeien f 1.10—1.42. blauwe prui men 12 ot. per stuk, raapstelen f 10.rood- de bessen f 1.60. selderie f 8.10, Asperges f 31—40. ALKMAAR, 26 Mei. Aardbeien f 2041 per 100 doos. andijvie f 16—25 per 100 Kg., asperges f 26—66 per 100 bos. bloemkool I f 15—20. idem II f 8 12 per 100 stuks, kropsla f 1.50—5 per 100 stuks, komkommers f 919 per 100 stuks, prei f 27.1036.20 per 100 Kg., peterselie f 4.60 per 100 bos. postelein f 0.99—1.31 per bakje, rabarber f 6.40—8 per 100 K"raap stelen f 11.per 100 Kg., radijs f 1.80 per 100 bos. selderie f 4.20—6 per 100 bos, spina zie 45—56 ct. per 16 p. bak; tomaten f 25.50 per 100 pond. uien f 11.40—16 per 100 bos, witlof f 912. idem II f 47 per 100 pond. PURMEREND. 27 Mei. Koeien, totaal 400 stuks; 95 vette koeion voor de levering, gelde koeien f 300—395, melkkoeien f 350—550. 6 stieren voor de le vering. 5 vette kalveren voor de levering, 560 nuchtere kalveren: v. d. slacht voor le levering, voor de fok f 30—58. 18 vette var kens voor 'de levering. 20 magere varken» f 25^—48 per stuk. 400 biggen f 1834 ner stuik, 300 schapen f 30—45, 155 bokken f 25 65 per stuk. 800 lammeren'f 20—28 per stuk, 30 pinken f 200—260 per stuk. (Officieele notêerinnl BROEK OP LANGENDIJK. 26 Mei. Aanvoer: 500 stuks bloemkool f 20.2« soort f 16.—. 33 Kg. tomaten: A f 51.C f 51.—. CC f 51.—. 29700 Kg. rabarber f 8.—, 120 Kg. witlof f 14—15. 320 Kg. sla f 5.—. Voorloopfge noteering (hedenochtend VA uur dooreehpld). Officieele prijzen en aaneevoerdp kwantum9 van vandaag publi- •epren wij morgen. BROEK OP LANGENDIJK. 27 Mei. Aanvoer: 6000 ICg. rabarber le soort f 8. afwijkend f 6.40. 5 Kg. tomaten A f 48.—. 88 Kg. spinazie f 7.—. 240 stuks sla f 4.—. 20 Kg. witlof le soort f 14.—, 2e soort f 6.90.

Schager Courant | 1941 | | pagina 3