lereeniging tot ootwikkotin; Laogendijker Groentencentrale Uit Alkmaar KiBtongaricht Dm Htldir Tweede blad van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier In de groote zaal van het Gulden Vlies (werd gisteren de voorjaarsvergadering gehou- Wn van Hollands Noorderkwartier. I De lieer, P. Blaauboer heette de aanwezigen |liartclijk welkom. Nadat de notulen zijn goedgekeurd, volgen |de Mededeellngen. Hieruit stippen we aan: I Nieuwe leden. In den loop van het af- heloopen jaar zijn 3 nieuwe leden toegetre den. Adviseerend lid bestuur. Ir. Bausch heeft zich bereid verklaard om, zoolang hij hls schadecornmissaris in Noord-Holland fcerkzaam is, als adviseerend lid van het be- ptuur op te treden. 7 Afscheid Ir. S. Smeding. In verband bet het vertrek van Ir. S. Smeding zal, in Samenwerking met andere organisaties, een jenvoudige afscheidshuldiging plaats hebben Cp 11 Juni te 2Yo uur, in het Noordliollandsch offichuis te Schagen. Huldiging wijlen D. de Boer Dz. De com missie, die haar werkzaamheden door den (orlog heeft stopgezet, heeft deze hervat en bopt spoedig te kunnen komen met plannen Dl het plaatsen van een gedenkteeken op iet graf. Noord-Hollandsche Gemeenschap. Het ilan om te pogen een Noordhollandsche Ge meenschap voor te bereiden, blijft, als zijnde i idealistisch, voorloopig rusten. Samenvoeging gemeenten. Aangezien et plan in zijn geheel wel van de baan is, is r alle tijd voor de noodig geachte rustige (estudeeiing. Vakonderwijs landarbeiders. Het be- uur heeft zich, ter bevordering van het bede melken en van een goede opleiding t bouwknecht, in verbinding gesteld met -ui Nederl. Bond van Arbeiders in het Land ouw-, Tuinbouw- en Zuivelbedrijf. Het Krooistelsel of het Koppelbaassysteem. Dit systeem vindt toepassing in Gronin- E, West-Brabant, Oost-Zeeuwsch-Vlaande- en bij Franeker. In verband met het be- g van de Wieringermeer bij de vlascul- mr, is ten deze door een daartoe benoemde jmmissie een rapport opgemaakt, dat door »t bestuur is overgenomen en gepubliceerd. [Samenwerking Ver. v. Oudleerlingen der jjkslandbouwwinterschool te Schagen. porzitter en secretaris woonden de bekende jrsusvergadcringen van gpnoemde vereeni ng zooveel mogelijk bij. Plaatsing van jongelui gedurende de va atje in den landbouw. Landbouwers, die lor plaatsing op hun bedrijf voelen, worden pocht zich in verbinding te stellen met [n secretaris. idedeelingen van de consulenten. Ir. inesch vestigt de aandacht op de plaat- jg van een grasdroger te Bergen, die [zeboinvd volgens een nieuw systeem. De voorzitter hoopt t.z.t. een dag te kunnen [ststellen voor een excursie naar Bergen. Najaarsvergadering. Besloten wordt ee te Hoorn te houden. Rekening en Begrooting. De rekening 10 sluit met een bedrag aan inkomsten uitgaven ad f 1043.74 bij een batig saldo f28:>.osy2- j)e inkomsten en uitgaven over 1941 wor- n begroot op f 1.213.58V&. De rekeningen worden goedgekeurd en de pningmeester gedechargeerd. herkiezing van drie bestuursleden. In fats van de heeren. P. Blaauboer, E. Dz. [vers en E. Koster Dz., worden gekozen de eren P. Bührmann, Stompetoren, J. Best L Berkhout en P. Visser Az., Wieringer- jard. Papport van de Noordhollandsche melk- pimissie door den heer Ir. H. J. Huis- Bpr. beperkt zich tot eenige korte mede- plingen. In de commissie hebben enke mutaties plaats gehad. De commissie, j werkt met subsidies, ontving dit jaar fchts in totaal f 19.Anderzijds brach- de tijdsomstandigheden een aanzien- :e daling van de belangstelling met zich ,e. Voor het komende jaar ziet het er lier wat dit betreft weer veel beter uit. t aantal cursisten op de melkcursus be- jagt thans 45 50 De beperkte reisgele- hheid brengt enkele moeilijkheden ten pzien van het afnemen van examens, die |n hoopt te ondervangen door de exa- s meer centraal te laten plaats vin- cn door hel begin eenigen tijd b.v. half uur te vervroegen, en der aanwezigen vraagt het woord de voorzitter dankt spr. voor zijn me- leelingen. Icholing van landarbeiders inleiding or Ir. G. J. Lienesch. f. begint met te wijzen op de z.g. „bouw- echtencommissie, die nog wel eenig nut- werk verricht, maar toch nog onvol- nde om van .scholing" van landarbei- s" te kunnen spreken. Iet mag een gemis worden genoemd, er geen bepaalde opleiding wordt ge- ulon. tij wijst hier op een voorbeeld door Gro- gen gegeven, waar met hulp van de vincie een stichting in liet leven is ge pen ter opleiding van werknemers in bedrijf. Dit in afwijking van de meeste lerc cursussen, die allen zijn gericht op vorming van bedrijfsleiders en niet van lerpeschikten. )e stichting gaat zelf zoover, dat ze ook Plaatsing van geschoolde arbeiders wil orderen. Hij vraagt zich af of dit wel !t is. aangezien het hier gaat om theore- h geschoolde arbeiders. Beter gezien t hij het principe van den Noord-Hol- ilsche bouwknechtcommissie, die de tschen wil testen in de practijk, terwijl meent, dat tegenover een zoo goed gelijke scholing een waardeèring van de van den werkgever te staan, in den w van zekere emolumenten. geheel juist acht spr. het. dat het feitelijk alleen rekening rit met den vasten landarbeider en nau welijks of niet met den lossen arbeider, 't Di ploma bouwknecht wordt utigereikt. wan neer de arbeider van de 6 vakken, welke vermeld staan en die o.a. bestaan uit ploe gen, wieden, maaien, werken met de motor trekker. het plaatsen van schelven, er drie naar behooren afbrengt. Resumcerend acht hii het noodig: le. overbrengen, van de aangelegenheid naar de centrale organisaties v. werkgevers en werknemers; 2e. het aandacht schenken aan de eischcn van de practijk; 3e. bereidwilligheid tot het waardeeren van het bezit van het vakdiploma. Korte inleiding over de belasting op de gebouwde en ongebouwde eigendommen, door mir. P. S. Winkel. Verschillende oorzaken hebben deze be lastingen in het leven geroepen, als be scherming tegen het zeewater, later kwa men daarbij de kosten der waterschappen, aanleg van wegen, straatrechten, grondbe lasting. De wegenzorg was vroeger vrijwillig. Tot in den tcgenwoordigen tijd heeft hier geen bepaald stelsel bestaan. Thans ligt er een heele serie lasten op de grond. Behoort dit in de toekomst zoo te blijven. Naar sprekers opvatting staat aan een verandering ten aanzien van de bannen vooral in den weg de algemeen heerschen- de zucht om overal de zorg voor een be paald gebied in eigen hand te houden. Spreker meent wel, dat een groot lichaam de zaken heter zou kunnen behandelen en tevens, dat dit een bezuiniging zou betee- kenen. Het zal echter vermoedelijk dan zoo ko men, dat er twee lichamen noodig zijn, één voor waterzorg en één voor wegen zorg. Deze laatste zou wellicht provin ciaal, wellicht landelijk kunnen zijn. Zoolang echter de heilige huisjes blijven bestaan, lijkt het niet mogelijk aan de cu mulalie een eind te maken. De werkgelegenheid in en de verwerking van het vlas inleiding door Ir. W. Fuhri Snethlage. De vlascultuur heeft zich langzamerhand verplaatst naar de goede gronden, aldus spr. Het areaal schommelt sterk, het varieert van 2.000 tot 25.000 H.A. per jaar. De groo ts producent is Rusland met 1.000.000 H.A., Duitschland heeft thans ca. 60.000 H.A. Bij de werkgelegenheid moet men echter ook rekening houden met de opbrengst aan vezels. In Nederland en België is deze be trekkelijk zeer hoog, b.v. 3 maal zoo hoog als Rusland. Nederland voerde in 1939 aan zaailijnzaad uit 500 ton ter waarde van f 800.000.—. De ze export kan nog worden vergroot. Wat de werkgelegenheid betreft, zij opge merkt, dat vlas veel arbeid vraagt. Het moet worden gerepeld, geroot, gebraakt of gerumpeld en gehekeld. Tot voor kort exporteerde Noord-Holland al zijn geproduceerde arbeid. Ook het spinnen biedt groote perspec tieven ten aanzien van de werkgelegenheid. Intusschen dienen daarbij de fabrieken eerst te verrijzen, terwijl daarnaast het ge schoolde personeel ontbreekt. Spr. meent resumeerend, dat het de moei te waard is het vlas, dat een mooi Neder- landsch product is, in eere te herstellen en in eere te houden. Uit de discussie blijkt de groote belang stelling, die verschillende aanwezigen voor dit onderwerp bezitten. De rondvraag levert niets op, waarna de voorzitter kan sluiten. wegen gedane verzoek, dat betrof het laten stoppen van enkele treinen te Breezand. Men deelde ons mede hieromtrent officieel nog niets te hebben gehoord. Intusschen zijn er aanwijzingen, die er op duiden, dat de di rectie der spoorwegen tegenover deze aan vraag minder tegemoetkomend staat. JAARVERGADERING WONINGBOUW VER. „ROCHDALE." De Dinsdagavond gehouden jaarvergade ring van bovengenoemde vereeniging was heel matig bezocht. In zijn openingswoord schetste de voorz. de moeilijkheden, welke voor woningbouw- ver. bestaan door de tijdsomstandigheden, zooals de sohaarschte aan materialen en de hooge prijzen daarvan. De jaarverslagen van den secretaris en den penningmeester werden goedgekeurd. De aftredende bestuursliden, de heeren Schermer, Kaagman, Couwenhoven en van Dijk werden bij acclamatie herbenoemd. Na een bespreking van het wel en wee van de volkstuintjes, sloot de voorzitter de ver gadering. W1ERINGERWA A RD Verhoogd marktpercentage met 1 pet., met terugwerkende kracht tot 1 Januari. Geen mooi bericht voor de tuinders. Zullen de exporteurs nu 1 pet. krijgen uit gekeerd van hun aankoopen? Cultuurscholen nog niet direct klaar. De witte koolpot valt tenslotte nog mee. Het bestuur der Langendijker Groenten- Centrale vergaderde gistermiddag onder leiding van Burgemeester Schelhaas. De voorzitter opende de vergadering met woorden van welkom, in het bijzonder tot de nieuwe bestuursleden de heeren W. J. Bal der, Sinnige, A. Jongsma en J. Wage naar. Alvorens de secretaris, de heer W. Visser de notulen der vorige vergadering voorlas, bedankte de heer Visser den voorzitter en het marktbestuur voor de betoonde belang stelling bij zijn 40-jarig huwelijksfeest. De omzet over de maand Maart was f 395011.55, in het vorige jaar f 279386.55. In April was de omzet f 219795.37, tegen f 235839.95, in dezelfde maand van verleden jaar. De heer S. de Boer Kz. gaf een uiteenzet ting van de plannen om te komen tot de stichting van scholen. tuinbouwcultuur- Wij publiceerden hierover reeds een uit voerig artikel. Het zal nog wel een jaartje duren, eer men tot de stichting dezer scho len zal komen, bleek uit deze tóelichting. De Prov. Commissie uit de Veilingen ad viseerde een clausule op de veilingnota's af te drukken ter voorkoming van fustmis- bruik. Deze clausule zal worden aangebracht Voorts is van de Prov. Comm. een brief ont vangen, t.a.v. de tuindercredieten. De Commissie verwacht weinig succes. Geadviseerd wordt, zich tot de gemeente besturen te wenden, om afwikkeling te ver krijgen van die credieten, waarvan toch niets, terecht zal komen. Men kon zich er mee vereenigen, dit ad vies van Ged. Staten op te volgen. Hierna gaf de veilingleidgr een nadere toe lichting van de regeling t.a.v. het vervoer en de export. Het bestuur is genoodzaakt het veiling percentage te verhoogen met 1 en wel met terugwerkende kracht tot 1 Januari. Daaraan zal niet te ontkomen zijn, zeide de voorzitter. Ook besloot men, de fusthuurregeling in te voeren. Een voordeeltje voor de exporteurs? De mogelijkheid bestaat, dat. over het tijd vak van 1 Januari tot 1 Mei de 1 aan de exporteurs moet worden terugbetaald. Dat is nog in onderzoek, deelde de veiling- leider mede. De terugvordering van het 1 zal op soepele wijze geschieden, deelde de voorzitter mede. Men zal het niet ineens af houden. Salarisverhooging. Het bestuur stelde voor het salaris van den secretaris te verhoogen van f 450 tot f 600. en van den penningmeester van f 600.— tot f700.pér jaar. Conform besloten. Vervolgens werden de notulen van de al gemeene vergadering voorgelezen. De heer S. de Boer deed eenige mededee- lingen over de wittekooljiot. Deze zaak is nader onderzocht en daarbij is een herzie ning toegepast, waardoor het. overschot van ruim f 10.000.— tot f 28.000.is gestegen, waarvan f 21.000.voor N. Holland zal zijn. Dit bedrag zal worden verdeeld over de kool, die in September geveild is en ge middeld f 0.87 per 100 Kg. heeft opgebracht. Daarna was het gemiddeld f 1.43 p. 100 Kg. De toeslag zal dan ongeveer f 0.38 per 100 K,g. zijn. De resultaten van dit seizoen. In het tijdvak van 1 Dec. 1940 tot 30 Pril 1941 is voor f 991.000.geveild, tegen f 917.000.in hetzelfde tijdvak van een jaar geleden, ondanks omstandigheid, dat in het vorige tijdvak 285 wagons meer ge veild werden dan in het laatst verloopen seizoen. De gemiddelde prijs van 1 Jan. tot 30 April: roode kool f 7.25, gele kool f 5.75, Deensche witte kool f 5.29 per 100 Kg. De inventarisatiecijfers werden hierna meegedeeld. Er is weinig verschil uit het geen is afgeleverd. De oogst van de gele kool is te laag ge schat t.a. die der witte kool. Het gevolg is, dat de menschen meer Deensche -witten gaan telen in plaats van gelekool. Vervolgens gaf de voorzitter een toelich-1 ting van de noodzakelijkheid van fonds vor ming om de prijzen der producten te kun nen aanvullen, wanneer de prijzen zouden dalen bij te weinig vraag. Men zal daar wel toe moeten overgaan. Er gaan geruchten, dat anders van overheidswege aandrang zal worden uitgeoefend. De heer Jongsma. Koedijk, wilde spoedig met de fondsvorming beginnen. Hierop ,zal nog eens de aandacht worden gevestigd. Tenslotte kwam de regeling voor de vroege aardap pelen ter sprake. De heer De Boer gaf een over zicht van de hierover gevoerde besprekin gen. Een definitief besluit hoe een en ander zal worden geregeld is nog niet genomen. Er zal op worden aangedrongen, dat de aard appelen tot 15 a 20 Juni vrij worden gege ven. Na nog eenige besprekingen bij de rond vraag volgde sluiting. NOORDSCHARWOUDE TE WATER. Gistermorgen is het 2-jarig zoontje van den heer N. K. spelenderwijs te water ge vallen en tusschen een paar schuiten ge raakt. Mevr. K., die zich dadelijk te water be gaf, slaagde er in, de kleine op het droge te brengen. ZUIDSCHARWOUDE GESLAAGD. De heer S. Kruijer Hz. te Zuidscharwoude is aan de gemeentelijke universiteit te Am sterdam geslaagd voor het candidaatsexa- men scheikunde. EEN HOOGE PRODUCTIE. Bij de door den controleur van de Rund- veefokvereeniging gehouden controle van 26 Mei j.1. op het bedrijf van den heer Nic. Kaan Kz., Walingsweg. alhier, gaf een stamboekvaars „Maja" 31" 267557 NRS de geweldige daggift van 31 Kg. melk met een vetgehalte van 4,10% met totaal 1271 gram men vet,. De vaars heeft de normale leef tijd van twee jaar en de productie wordt verkregen zonder dat het dier* krachtvoer of iets dergelijks wordt toegediend. De koe is een afstamming van de bekende stam- boekstier „Atlas" 15G55 N.R.S.. Waar de normale daggift 15 Kg. is mag dit zeker een unicum worden genoemd. KOEGRAS JULIANADORP OPENING VAN DEN MELKCURSUS. Maandag namiddag werd op de hoeve „Weten en Werken" van den heer K. Hoornsman de melkcursus, uitgaande van de afdeeiing Den Helder en Omstreken van de Holl. Mij. van Landbouw, de L.T.B., de Zuivelfabrieken enz. tot verbetering van de melkwinning in deze provincie, geopend. Veel belangstelling was hierbij niet aan wezig, wat behalve de cursisten, waren dc heeren K. Hoornsman, J. Hendrikx en C. J. Mateis als dagelijksch bestuur der afd. en de heer Zeeman uit St Maartensbrug als voormelker. Als voorziter van de afd. zeide de heer Hoornsman dat het deze keer nogal wat moeite had gekost om het vereischte aan tal cursisten bij elkander te krijgen. Spr. zette in korte woorden het groote nut van de cursus uiteen. Verder vertrouw ik, aldus spr., dat de cursus evenals dat vorige jaren het geval was op aangename wijze zal ver loopen, en verklaar ik haar voor geopend. Daarna werden alle benoodigdheden bij het melken ter hand genomen en begon deze melkcursus, die eiken Maandagmiddag ge houden zal worden. BARS1NGERHORN P.W.N.FISCUS 2. Al glijdende en vallende hebben de wa terleidingmannen gisteravond onze belas tingambtenaren met 62 ingemaakt De belastingambtenaren hielden gedu rende de eerste helft flink stand en dat met tien man. Slechts eenmaal werd van Wezel in dpze periode gepasseerd door een tactisch schot van Rol, die heelemaal een tactische wed strijd speelde. Na de rust was het echter mis. De water leidingmannen drongen steeds op en de re sultaten bleven niet uit. Geleidelijk werd de score opgevoerd, waartegenover de man nen van de fiscus slechts twee doelpunten konden stellen, zoodat het einde kwam met een 6—2 overwinning voor het P.W.N.-team. OPENBARE VERKOOPING. Ten overstaan van den te Wieringerwaard gevestigde Notaris den hr. J. Koomen had in het Noordhollandsch Koffiehuis van den Heer J. Schenk alhier de openbare verkoo- ping plaats van: A Een woonhuis met garage. Schuurtje en erf aan de Roggeveenstraat, groot 2.31 Are en B Een belendend woonhuis met schuur tje en erf groot 1.32 Are. Perceel A is verhuurd voor f 5 per week aan den heer J. Ruig en perceel B is ver huurd voor f 3.25 per week aan den heer J. Wijbenga en eigenaar der beide huize was de heer A. Wijbenga c.s. te Hilversum. Perceel 1 kwam bij opbod tot f 2575 Hoog ste bieder was de heer .M Wissekerke al hier en bij afslag mijnde de heer H. M. Bos man te Schagerbrug met f 440 dit perceel kwam dus op f 3015. Perceel 2 kwam in opbod tot f 2230, Hier voor kwam het hoogste bod van den heer S. A. Knuwer, alhier en het werd gemijnd door den heer C. Bakker te Schagerbrug met t 240.Het kwam hierdoor op f 2470. Beide heeren kochten voor eigen reke ning. JAN KLAASEN VERKOOPT GRAPJES. Het was gistermiddag een geroezemoes van kinderstemmen in de stampvolle zaal van het Noordhollandsch Koffiehuis en geen wonder. De poppenkast was er. Zoodra de heer Slager uit den Helder op het tooneel verscheen, verstomde het ge praat en waren de kinderen muisstil. De heer Slager begon met den kinderen een en ander over Jan Klaassen te vertellen en hun op het hart te drukken, vooral stil te zijn. Daarna heeft Jan Klaassen de kinderen een paar uur vermaakt met zijn grapjes en vechtpartijen met den orgeldraaier, politie agent, Chinees en Katrijntje niet te vergeten en vele anderen. Heel aardig waren ook de avonturen van roodkapje in het bosch. Het geheel maakte een keurig verzorgden indruk en na afloop gingen de kinderen en ook de ouderen zeer voldaan naar huis. Ve le kinderen moesten nog teleurgesteld wor den, doch hedenmiddag vindt een tweede voorstelling plaats, zoodat ook zij nog van de malle capriolen van Jan Klaassen en zijn vrienden (en vijanden) kunnen genieten. JAN MUSCH IN 'T KROKODILLETJE. Het is al geruimen tijd geleden dat de tooneelliefhebbers van Alkmaar en omge ving het voorrecht hadden Jan Musch op de Alkmaarsche planken te zien. Tallooze jaren was hij hier een vaste verschijning, echter de laatste jaren was hij niet aan een vast gezelschap verbonden en dienten gevolge moesten wij het optreden van dezen knappen acteur noode missen. Nu is er gelukkig weer een mogelijkheid geschapen en kunnen wij hier Jan Musch twee avon den in een van zijn beste rollen bewonde ren. Beide Pinksterdagen zal hij met zijn gezelschap in 't Gulden Vlies opvoeren de bekende klucht ,,'t Krokodilletje". Hierin (reden op: Jan Musch, Mien Kerck- hoven-Kling, Mary Smithuijssen, Mies Pe ters. Pauky Bigot, John Gobau, Yark van Staalduynen, Lukas Wensing, Ad. Rijkens, Pierre Myin, Jan Richters, Wim Bredius, G. Willems, Albert Snelders e.a. Uit de verschillende namen kan men zien dat er tal van prominénte tooneelfi- guren aanwezig zijn, zoodat goede opvoe ringen verzekerd zijn. De voorstellingen vangen beide avonden precies half acht aan, zaalopening 7 uur, terwijl men Don derdag a.s. om elf uur gelegenheid heeft om kaarten te koopen en plaats te bespre ken. VERBETERING IN DEN TREINENLOOP ALKMAAR—AMSTERDAM. De Spoorwegen hebben aan het desbetref fend verzoek van de Kamer van Koophan del voldaan en met ingang van 28 Mei een trein ingelegd op het traject AlkmaarUit geest. die om 7.43 uit Alkmaar vertrekt en om 8.34 in Amsterdam arriveert. Bij het vernemen van dit bericht, maakten we van de gelegenheid gebruik bij dc Kamer van Koophandel te informeeren of reeds iets bekend was omtrent het andere tot de spoor KOLHORN. EEN AANRIJDING. Maandagmorgen reed de heer Belles uit Schagen op zijn gemak over de Kolhorner kade, toen een drietal werklieden hem wilde passeeren. Een van hen reed hem aan en daar duikelde de heer Belles het water in, om even later weer boven te komen met de modder op zijn hoofd. Het is wel gewenscht, dat de politie wat strenger toezie! op het meer dan twee fietsen naast elkaar rijden. ZIJPE POLITIE. Gevonden: Een zilverbon van fl.Inlich tingen ter gemeente-secretarie. Me). H. P. M. van Oppen, dochter van den oud-burgemeester van Maastricht, trad deze week in het huwelijk met den heer J. P. D. van Banning, burge meester van Gennep. Het bruidspaar na de huwelijksvoltrekking (Het Zuiden) DOODVONNIS VOLTROKKEN. Gisterochtend vroeg is op de binnenplaats van de gevangenis te Tirana het doodvon nis voltrokken aan Mihailoff Valpil Laci, die op 17 Mei een mislukte revolveraanslag heeft gepleegd op den Albaneeschcn minis ter-president Verlaci, toon deze koning-kei zer Victor Emanuel 3 bij zijn vertrek uit Albanië op het vliegveld van Tirana uitge leide deed. Zitting van Dinsdag 27 Mei 1041. BALDADIGHEID GESTRAFT. Twee jeugdige verdachten van Wieringen E. en K. werden wegens het moedwillig om- schoppen van een bak met aardappelen en daar zij niet verschenen waren om hun von nis aan te hooren, bij verstek veroordeeld tot een boete van f5 subs. 3 dagen knorren. NOG ZOO IETS. De Wieringer slager G. P. had op verkla ring van den getuige-deskundige ongekeurd vleesch in zijn slachtplaats, dat volgens zijn verklaring van een huisslachting afkomstig was. Het blijft eenig heen en weer gepraat dat echter geen vruchten voor den slager af werpt. Hij wordt veroordeeld tot 50 gulden boete of 15 dagen. Dit schijnt hem te veel te ziin. want hij in formeert naarstiglijk waar hij moet zijn om hooger beroep aan te teekenen. DEZE BAAS WIST VAN NIETS. De bakker K. K. te Middenmeer had vol gens zijn zeggen tegen een zijner bedienden eens gezegd. Als je wat koopen kunt (het ging blijkbaar over tarwe), moet je het maar doen. De knecht had dat gezegde 5 maan den onthouden en op zekeren dag kon hij twee zakken tarwe voor f 40 koopen. De koop werd onderweg gesloten en even later werd hij aangehouden, aangezien hij tarwe ver voerde zonder geleidebiljet. Dit was wel een tragische omstandigheid, aangezien de baas zijn opdracht alweer vergeten was en de toestand zich inmiddels gewijzigd had. De kantonrechter geloofde echter niet veel van deze verontschuldiging en vooral de knecht, die absoluut uiet wist van wien hij het graan gekocht had, werd danig aan den tand gevoeld. In ieder geval was de overtreding begaan en de eisch van den ambtenaar luidde 1 week hechtenis. De kantonrechter hield re kening met den gang van zaken in het be drijf, indien de bakker een week moest zitten en wilde daarom geen principieele straf opleggen, doch veroordeelde verdachte tot een boete van 50 gulden of 10 dagen, met verbeurd-verklaring van het in beslag ge nomen graan. KLEINE ZAKEN. Winkelier B. te Breezand, lichtuitstraling f 4 of 2 dagen. D.D.D. te Middenmeer, het vervoeren van plm. 6000 kg. tarwe zonder geleidebiljet. Een zaak, die materieel in orde was, doch for meel niet. Dat gebeurt nogal vaak, was de opemrking van den ambtenaar O. M. 10 gulden boete of 5 dagen. ERNSTIG VERKEERSONGELUK. In Upper-Sandusky (Ohio) is gisteren een ernstig verkeersongeluk gebeurd. Een snel trein is met een auto in botsing gekomen. Van de inzittenden van de auto werden ne gen personen gedood, onder wie \ij' kin deren.

Schager Courant | 1941 | | pagina 5