N1PPER EN PELLE De groote frauduleuze slachting in de Zijpe Radioprogramma Arrondissementsrechtbank te Alkmaar MEERVOUDIGE STRAFKAMER. (Zitting van Dinsdag 27 Mei.) Verkooper der varkens in de rechtszaal gevangen genomen, van meineed verdacht De BENIGE VRAAG: WIE WAS DE KOOPER VAN DE TWINTIG VAR KENS? EEN BEWOGEN ZITTING, WELKE GEEN OPLOSSING BRACHT. TRIEST SPEL VAN LEUGEN EN BEDROG NOG VIJF VARKENS GESLACHT? De rechtszaak tegen drie ingeze tenen van Den Helder, er van be schuldigd debet te zijn aan ont trekken van een groot aantal var kens aan beslag en andere feiten, welke gevolgd zijn door het fraudu leus slachten van deze dieren in de stal van den heer Slijkerman in de Zijpe, waar de resten later in de lerput werden teruggevonden heeft een verrassende wending genomen. Na een bewogen zitting zijn de za ken tegen Pieter W,, slager in Den Helder en Simon T. veehouder al daar geschorst en is een der getui gen, de veehandelaar T. H. uit Eg- mond aan Zee op vermoeden van meineed staande de zitting in hech tenis genomen Voorloopig is de kar dinale vraag, wie de kooper was van de varkens welke oorspron kelijk toebehoorden aan den in hechtenis genomen getuige H., nog niet opgelost. Zoowel W. als T., ontkennen gekocht té hebben. De eerste beweert nergens iets mee noodig te hebben, de tweede als tusschenpersoon te zijn opgetreden De duistere achtergrond van deze zaak is een civiele actie, te voeren door getuige H., den verkooper te gen T. dien hij als kooper doodverft en met welke verklaring hij ver dachte W. natuurlijk zeer ontlast. De rechtbank heeft blijkbaar de verklaringen van H. naar deze te voeren civiele actie afgemeten, en zelfs een heftige scène tusschen H. en T., waarin de eerste de laatste beschuldigde hem te hebben willen omkoopen kon H. niet redden. Eerst zal nu de meineedzaak worden uit gezocht, daarna verschijnen de dra matis personae opnieuw. Voorloopig is dus alleen getuige H. de dupe: Hij heeft nog steeds geen geld voor de verkochte var kens en heeft in de cel tijd daar over na te denken. Het is zichtbaar een stel gladde jongens, waarmede de Meervoudige Strafkamer de zen morgen te maken heeft, maar de pre sident, baron van Tuyl van Sero'oskerken, weet er raad mee, eb telkens loopen de •heeren in een handig opgesteld valletje! Het verhoor begint met den slager Pieter W. De feiten waarvan hij verdacht wordt, kunnen hem op acht en drie jaar gevange nisstraf komen te staan: hij wordt beschul digd goederen, in dit geval varkens, te hebben gehouden zonder vergunning, ze te hebben onttrokken aan beslag en ze te hebben doen vervoeren. De Heldersche politie was op het spoor van de ongeoorloofde handelingen gekomen door een anoniem briefje. onderteekend met de letters E.N.B.-er (Eer zaam Neder! andsch Burger?!!), waarin werd medegedeeld, dat aan een bepaaldi adres aan den Jan Verfailleweg varkens ge slacht zouden worden. De ijverige Helder sche politie aarzelde niet en zond twee ha- rer mannen naar de plaats des onheils. Zij vonden in de boet op het erf van den heer Stroomer een twintigtal varkens, maar ge zegde heer Stroomer had de boet verhuurd aan S. T„ een dergenen, die dus vandaag terecht staan. De dikhuiden werden voor loopig in beslag genomen en bij ontstentenis van Stroomer, diens vrouw als bewaakster aangesteld. Niemand mocht de boet naderen en de politie zou weer terugkomen. Toen zij terugkwam, waren de varkens verdwenen, Stroomer's vrou-w had met vrouwenmoed ve len belagers geweigerd op bet erf te komen, doch was. toen later vier kerels tegelijk kwamen, voor 't teveel aan mannelijk schoon en overredingskracht bezweken. Tijdens de verhooren merkte een der rechters, mr. Ubbeiis, op, dat de po litie verstandiger had gedaan, zelf bij zulke waardevolle objecten als varkens te blijven, hetgeen grif werd toegegeven. De dramatische tocht der twintig Icnor- beesten beschreven wij eerder, zij trokken per vrachtauto, bestuurd door den chauffeur Smit en vergezeld van den heer C. Bontes, als belangstellend toeschouwer van boerderij tot boerderij, tot ze eindelijk kondon worden uitgeladen op de hoeve van Slijkerman, waar ze bezweken onder de liajners en mes sen der firma Tamis en compagnie. In de zaak tegen W. trad eerst, zijn groote tegenstander Simon Tesselaar als getuige voor de balie. Hij had getuige Half op de Schager markt ontmoet en die had hem ge- v-raagd of hij nog varkens wilde hebben. Er werd gepraat over een prijs, maar tot zaken kwam bet niet, aldus Tesselaar. Toen hij thuis kwam, werd door een afgezant, van slager W. geinformeerd of hij nog varkens had. Tesselaar dacht aan Halff en zei, dat hij „wel wat wist",.maar 't was een stijf prijs je, 52 cent per pond. Wit hapte toch toe, Halff bracht de varkens, Wit kwam ze in ontvangst némen, maar omdat hij geen geld bij zich had. schoot Tesselaar van. de koop prijs van f 2221.50, f 221.50 voor, Wit zou dan de rest wel op de volgende Schager markt voldoen en hij Tesselaar, zou commissieloon van een tientje per varken'krijgen. En hiermede was de verdediger van ver dachte W„ Mr. D. Buiskool het' heelemaal niet eens en hij brandde los met een serie korte venijnige vragen, welke bij den welge- danen Tesselaar de zweetdruppels op de koonen deden verschijnen en verdachte W. een slim knipoogje in de richting van de perstafel deed geven. Maar één ding liet Tesselaar niet los: W. en niet hij was de kooper van de varkens. De verdachte verklaarde, dat alles gelogen 'was, niet hij, maar Tesselaar was de kooper, en wel werd hij vaak op zijpaden gedreven, doch wakr het om ging, óf hij en niet Tes selaar gekocht had, was er niet uit te krij gen. Het verhoor der andere getuigen zou uit komst moeten brengen. De zoon van Tesselaar bracht die uit- komst niet, zijn verklaringen maak ten de zaak nog duisterder, en be gonnen bedenkelijk in de richting van meineed te gaan. Enkele malen stoof de president öp en verzocht hem als getuige niet zoo erbarmelijk te staan liegen. Wat hij straks als ver dachte deed, moest hij zelf weten. In het nauw gebracht moet deze getui ge tenslotte bekennen, dat hij wel dege lijk wist, waarom het ging en zijn moeder hem wel degelijk over het genomen beslag en andere zaken had ingelicht.. Het eerste Intermezzo. Het eerste intermezzo komt na het verhoor van den getuige Baars, vrachtrijder te Heerhugowaard als deze verklaart, dat niet W. maar 'T. de kooper was. Hij zou dit hebben ervaren toen hij de varkens in opdracht van den verkooper Halff ver voerde, en na bij den buurman Raayma- kers bot gevangen te hebben, de dikhuiden bij Stroomer in de boet van Tesselaar te hebben afgeleverd. Hij had gehoord, dat Tesselaar en Halff het over een bedrag van f 2221.50 hadde* en gezien dat Tesse laar aan Halff voorloopig f 221.50 betaalde, en de rest wel. zou komen. Tesselaar zat wat krap, omdat hij landhuur had be taald. De president zegt dan heftig, dat Baars duidelijk een valsche verklaring aflegt, op instigatie van de partij W. en schorst de zitting. Na heropening wordt Baars uit de zaal ge leid en moet in de veldwachterskamer zijn verder lot afwachten. Nieuwe sensatie brengt het verhoor van getuige Halff, die heftig gebarend beweert, dat Tesselaar en niet W. de kooper is. Na de voorloopige telefonische overeen komst, is de koop gesloten en in het huis van Tesselaar heeft hij wel acht keer gezegd zich aan Tesselaar „vast te houden." Wit kende hij zelfs niet. Zijn verklaring, evenals die van den vo- rigen getuige, is in strijd met zijn uiteen zettingen tegen de politie. Op dramatischen toon staan Halff en Tes selaar elkaar voor het hekje verwijten te maken en opgewonden roept, Halff' tenslotte uit dat Tesselaar hem heeft willen omkoo pen in het café van Baars te Schagen. Tes selaar had hem gezegd, dat het geld wel in orde zou komen wanneer hij, Hallf maar ver klaarde. dat Wit de kooper was. Baars, de chauffeur was er zelf bii geweest De president maakt aan den woordenvloed een einde, door nuchter op te merken: O, Baars, die andere geloofwaardige getuige? Halff moet nogmaals zijn verklaring af leggen, de griffier notuleert ze, hij teekent ze en dan gaat de rechtbank opnieuw in raadkamer. Na heropening wijst de president Halff erop, dat hij van meineed wórdt verdacht en geeft hem kans zijn verklaring te her roepen. Halff blijft echter bij zijn verkla ring, de officier vraagt vervolging op ver- moedien van meineed, de rechtbank staat dat toe, onmiddellijke inhechtenisneming wordt geëischt en toegestaan. De heftig protesteerencle getuige wordit weggeleid en de zaak geschorst. Gedurende zijn verhoor deed getuige Tesselaar nog .een opzienbarende me- dedeeling. Steeds'was sprake ge weest van 20 varkens, maar Halff had er volgens hem 25 meegebracht, 20 zijn er gebracht in de boet bij Stroomer en 5 toch bij Raaijmakers en deze 5 varkens zijn daar volgens T. denzelfden dag door verdachte W. en getuige Halff geslacht. Getuige Halff, op wien deze aanval blijkbaar gemunt, was, kon niet ontkennen dat bij R. ook 5 varkens waren afgezet, doch wat er verder met die dieren gebeurd was, was hem onbekend. Verdachte W., die op de sarcastische vraag, of hij het geheel met de ver klaring van (de hem zoo ontlasten de) getuige Halff eens was, natuur lijk volmondig „ja edelachtbare" had geknikt, deed er na deze nieuwe be schuldiging maar het zwijgen toe. De rollen omgekeerd. Hierna werden de rollen omgekeerd; ver dachte was nu Simon T., hoofdgetuige P. Wit, verdachte uit de vorige zaak. T. ont kende varkens in voorraad te hebben ge had, hij wist van niets, was hoogstens tus schenpersoon geweest. Met een traan in zijn stem betoogde de verdachte dat hij toch de- waarheid vertellen moest. Dat vond de pre sident goed, maar dat moest T. straks als getuige zeker ook. Deed hij dat toen wel? T. had alleen maar den leegen wagen zien te rugkomenwat er nu precies met de vijf varkens van Raaymakers gebeurd was, wist hij ook eigenlijk niet zóó precies meer, eigenlijk had hij alleen maar van „hooren zeggen" dat er geslacht was. Wie heeft dat dan gezegd, vroeg de pre sident. Zuchtend sprak T.: Ja, dat mag ik niet zeggen edelachtbare. Toen vond men het ook hier welletjes, ook deze zaak welke zoo nauw met de vorige samenhangt, werd geschorst, tot de meineed kwestie van getuige Halff is uitgeplozen, rfiaar niet nadat de president verdachte T. ernstig had vermaand, omdat het lot van Halff ook T. kan wachten. Inderdaad, wanneer Halff blijkt de waarheid gesproken te hebben, heeft Tesselaar gelogen en is Wit ontlast, heeft Halff een meineed afgelegd, is Wit, wat de politie noemt „zuur" én zal ook met getuige Baars, die hetzelfde vlotte verhaaltje als Halff voordroeg, maar na een uurtje in de veldwachterskamer gezeten te heb ben voorloopig weer naar huis werd gestuurd, wel een appeltje geschild worden. Met belangstelling mag men de volgende ronde van dit trieste spel van leugen en bedrog tegemoet zien. De zoon van getuige Tesselaar, A. T. stond daarna terecht. Hij had de varkens uit de boet bij Stroomer gehaald, schoon hij wist dat op de dieren beslag was gelegd en ze helpen vervoeren. Zoo was het niet, zei ver dachte, hij had van 't beslag gehoord en was alleen maar naar de vrouw van Stroo mer gegaan om daarover te praten. Later had hij de andere mannen geholpen, omdat ze dat vroegen. Hij dacht er een fooitje voor te krijgen. Precies, zei de officier van justitie, mr. de Bruyes Tack, in zijn requisitoir, jullie trok ken er allemaal aan, jullié wilden er alle maal wat aan verdienen, en wat ieders aan deel nu precies was, doet minder ter zake. En na alzoo het deksel opgelicht te hehben van het potje, dat voor de comparanten te vuur staat, eischte de officier vijf maanden. De verdediger, Mr. Scholten, ging uitpuzz- len wat nu een beslag eigenlijk wel was, en dat dit beslag geen écht beslag geweest was, hij trachtte voorts de heeren aan de andere zijde te vermurwen door op verdachtes on schuldige jeugd te wijzen. Nadat de officier nog weer zijn woordje had gedaan, vertelde de president over 14 dagen uitspraak te zullen doen. Voor de tweede maal in het eerste be drijf traden immers reeds de ridders v$n het hotte mes en de roestige hamer op viel 't scherm in diit drama van zwijnen en mensehen. Wel jammer dat een der ac teurs van dezen dag, de heer C. Bontes niet aan het woord kwam, de zaak was lekker nèt geschorst voor hij zijn opwachting zou komen maken Den Helder. GELD UIT LOONZAKJES GENOMIEN. Na deze varkensaffaire moest terecht staan een zekere P. Z. uit Den Helder, thans gedetineerd in liet Huis van Bewa ring te Alkmaar, die ervan werd verdacht in de maanden 16 Nov. tot 22 Dec. in dienst van de firma Vermeulen en Ran, loonzak jes waarin zich geld der arbeiders bevond, verduisterd te hebben. Hij had schulden en wilde, met dit geld die schulden afdoen. Als eerste getuige kwam voor het hekje een. zekere W. A. R. uit Anna Paulowna, deze was in November en December in dienst van de fa. Vermeulen en Ran. Verd. was boekhouder bij genoemde firma en be last met het uitgeven der loonzakjes. De volgende get. was J. B., boekhouder te Den Helder. Deze verklaarde mede belast te zijn met het vullen der loonzakjes. Verdachte door den pres. verdér onder vraagd, erkende loonzakjes, waarin zich geld bevond voor arbeiders die er niet meer wérkten, zichzelf toe te eigenen. De Officier achtte bewezen, diat in het tijd vak van 16 Noy. tot 27 Dec. toen de arbei ders V. en P. niet meer in dienst waren van de firma Vermeulen en Ran verd. de loon zakjes ten eigen bate in ontvangst genomen had. Tot ongeveer f 180.— had ver. zich toe geëigend. Op ergerlijke wijze is dus oplich ting gepleegd. Mr. de Brueys Tack eischte Op het nippertje... 1. „Je had geljjk, Pelle,, d.c drie kruisen kondigdei niets goeds aan!" 2. Wawhoo deed als bij inge- ving wat in deze situatie nodig was: hij sprong aan land en hield met zjjn réu- zeiikraeht de boot vast, zodat gijn kleine vrienden nog net op tijd van boord konden springen. Toen dreef de boot, als door een onzichtbare kracht getrok ken, weg... In de druipsteengrot. „Ziezo, daar gaat nou onze boot! Gelukkig, dat we niet meer aan boord zijn!" „Wawhoo heeft gelijk, we moeten hét i.oofd niet laten hangen. Deze druipsteengrot ziet er echter niet gezellig genoeg uit, om hier al te lang tr blijven. We gaan er van door!" een gevangenisstraf voor den tijd van ne gen maanden. De verdediger van verd., mr. Schuim man, wees op de slechte controle hij de fa. Vermeulen en Ran. Verd. zit sinds twee maanden in preventieve hechtenis. I-I. wees erop, dat de omstandigheden thuis zijn cliënt zeer zorgwekkend waren en ook nu nog zijn. Het bedrag van f 180 is idie fa. afbetaald. Pleiter vroeg daarom de üitersle clementie van de Rechtbank. Uitspraken: Vóór den aanvang der zitting deed de Rechtbank uitspraak in de volgende zaken: KI. A. I-I. en L. M. te Den Helder werden veroordeeld wegens diefstal met braai in "vereeniging en tezamen tot één jaar ge- vangènisstraf. (De eisch luidde: 1 jaar en 6 maanden.) W. J. te Texel, werd wegens diefstal van geld veroordeeld tot 4 maanden gevangeni straf. Conform den eisch van den Officii van Justitie. P. R. uit Den Helder werd wegens diefstal, meermalen gepleegd, veroordeeld tot 1 jaar en 6 maanden, conform den eisch van den Officier van Justitie. ii» iet Winkeldieven aangehouden In een warenhuis in de Ferd. Bolstraat ts Amsterdam is een 73-jarige. bewoner van di Von Zesenstraat aangehouden, verdacht van diefstal van winkelgoederen. Oolc zijn echt genoote, die in het bezit was van goederen die eveneens van diefstal afkomstig waren, is later gearresteerd. Een huiszoeking in di woning van het echtpaar gehouden, brachl nog nieer gestolen goederen aan het licht. In een damesmodemagazijn aan het Dam rak heeft de politieeen 23-jarige vrouw ge arresteerd, die zich zonder betaling en zon der punten eenige artikelen had toegeëigend DIEFSTAL UIT EEN OPSLAGPLAATS. 21 Mei 'deed een expediteur te Den Haag bi de politie aangifte van diefstal van 14 kistei welke elk 48 blikjes caramella inhielden, ui een opslagplaats in de Piet Heinstraat. Eé onderzoek werd ingesteld, terwijl een recliei cheur bij. verschillende leveranciers de vooi raden naging. Inderdaad werden hierbij ec aantal van deze blikjes bij een winkelier i de binnenstad aangetrQffen. De winkelie had deze blikjes van een 20-jarigen arbeidt en van een 23-jarigen expeditieknecht gt kocht, doch wist niet, dat de blikjes van die stal afkomstig "waren. Uit de verhooren kwam vast te staan waa de verschillende kisten waren afgegeven e zoo konden bij drie winkeliers een tienti kisten in beslag worden genomen. Een 31 jarige transportarbeider had zich ook ovl een aantal kisten ontfermd, 'doch deze ha den inhoud langs de huizen verkocht. DONDERDAG 29 MEI 1941. Hilversum I. 415.5 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Dagopening (voorbereid do©r het Vrij Prot. Kerkcomite). 8.25 Gewijde muziek (gr.pl.). 8.45' Gramofoonmuziek. (9.159.20 Voor de huisvrouw). 10.00 Orgelspel. 10.30 Gramofoonmuziek. 11.00 Voor de boer. 11.20 Zang met pianobegeleiding en gram foonmuziek. 12.00 Amusementsorkest. 12.42 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws-,en economische-ber. I.00 Omroeporkest met piano-intermezzi. 2.10 Voor de vrouw. 2.30 De Arnhemsche orkestvereeniging gramofoonmuziek. 4.00 Revida-sextet. 4.30 „Muziekcentra in het verleden: Rusla: vóór 1914", causerie met gramofoonmuzü 5.15 BNO: Nieuws- economische en beursbi 5.30 Ensemble Erica Helen. 6.00 Gramofoonmuziek. 6.15 Cyclus „Sport en lichamelijke ópvoedinj 6.30 Ensemble Bandi Balogh. 7.00 BNO: Vragen van den dag. 7.15 „Musica Antiqua". 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Spiegel van den dag. 8.30 Concert voor de leden van dè Duitse! Weermacht. 9.30 Berichten (Engelsch). 9.45 Gramofoonmuziek. 10.0010.15 BNO: Engelsche berichten. Hilversum H. 301.5 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgendienst (voorbereid door Christ, Radio-Stichting). 10.20 Gramofoonmuziek. II.00 Fluit, piano en gramofoonmuziek. 11.30 Declamatie. 11.45 Gramofoonmuziek. 12.00 Berichten. -12.15 Ensemble Jack der Kinderen en solt 12.45 BNO: Nieuws- en- economische-ber. 1.00 Ensemble Bart Ekkers. 1.40 Gramofoonmuziek. 2.00 Piano voordracht. 2.30 Gramofoonmuziek. 2.45 Orkest Eloward. 3.30 Vreugdestonden aan ziekensponden. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.30 Voor de jeugd. 5.00 Christ. lectuur (voorbereid door Christ. Radio-Stichting). 5.15 BNO: Nieuws- economische en beursl 5.30 De Ramblers. 6.00 U hebt 't gehad op de lagere school. 6.15 Orgelspel. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 BNÖ: Persoverzicht voor binnen buitenland. 7.15 Gramofoonmuziek. (7.307.45 „ik was er zelf bij", causerii 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Spiegel van den dag of gramofoonmuz 8.30 Omroepssymphonie-orkest en soliste. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.00 BNO: Nieuwsberichten: sluiting.

Schager Courant | 1941 | | pagina 6