Tegenstand op Kreta gebroken De rede van Roosevelt DAGBLAD VOOR HOLLAND'S NOORDERKWARTIER Engelschen hambardeeren Fransche hanen Duitschland. thans op alles voorbereid Spoelwater bij de melk gedaan Verduisteren 9.48 uur Brandstoffen- bevoorrading in den zomer Engelsche opschriften in Irak verboden Pétain over het luchtwapen Amerikanen in Singapore Lente in het Vondelpark te Amsterdam. De jeugd is met de schapen en lammeren van de weide midden in de hoofdstad beste vrienden. (Pax-Holland) Hoofdredacteur: J. KEESMAN, Schaeen. DONDERDAG 29 MEI 1941. 85e Jaargang, No. 11506. Uitgave der N.V. Uitg.-Mij. „Hollands Noorderkwartier" Schagen 0E SNELHEID WAARMEDE DUITSCHLAND DE KOOPVAAR IIJSCHEPEN VERNIETIGT IS IRIEMAAL ZOO GROOT ALS HET VERMOGEN TOT AAN- I0UW VAN NIEUWE. Wanneer Duitschland bedreiging voor Westelijk halfrond vormt zal worden ingegrepen. President Roosevelt begon zijn aangekondigde redevoering met op nieuw de bewering te uiten, dat Duitschland naar de wereldheer schappij streeft en het Amerikaan- sche continent onder „slavernij" tracht te brengen. Dit is het princi- pieele „feit", waarop de politiek van de Vereenigde Staten wordt opge bouwd. Met bijzonder toegenomen kracht hebben de Ver. Staten en de andere Amerikaansche republieken thans hun weg in den toestand van dit oogenblik bepaald. Voor Amerika, zoo vervolgde Roosevelt de vrijheid der zeeën en de vrijheid van «ja handel een levensnoodzakelijkheid. daar et niet alle goederen, welke het voortbrengt ilf kan verbruiken. Indien Duitschland e renwel de overwinning behaalt, zou de merikaansche productie van de wereld- ar'kt worden afgesloten, terwijl de „nazi- e lederen" onbelemmerd Amerika zouden nnenkomen. Dit gevaar is. thans reeds zeer ooi, daar het grootste deel van Europa ,f een deel van Afrika door de asmogend- 8 kien militair bezet is. Wanneer het den mogendheden gelukt, ook Dakar, de Azo- n en de Kaap Verdische eilanden te be tten, zou de oorlog den rand van het wes- lijk halfrond naderen. De techniek van de- n tweed Sri wereldoorlog plaatst, de Vex-- nigde Staten voor veel grootcre vra'agstuk- n dan in den eersten wereldoorlog. De irnietiging van koopvaardijschepen ge- hiedt thans over een veel grooter gebied n toen, ja zelfs binnen de wateren van t westelijk halfrond. De. snelheid, waarmede de koop vaardijschepen tot zinken gebracht worden, is driemaal zoo groot als het vermogen van de Britsche scheepswerven om nieuwe schepen te bouwen. Zij is meer dan tweemaal zoo groot als de Britsch-Amex-ikaan- sche productie van schepen op dit oogenblik. Wij kunnen aan dit gevaar met behulp a twee gelijktijdige maatregelen het lofd bieden: 1. door ons groote scheeps- jtrwprograóania te bespoedigen en uit te eiden '2. door ertoe bij te dragen de ver zen op zee te verminderen. Wij hebben arom onze patrouille in de wateren van >t noordelijke en zuidelijke deel van den llaxitischen Oceaan uitgebreid en wij ver- ooten deze patrouilles meer en meer met hepen en vliegtuigen. Plet is algemeen be- nd, dat de kracht van onze Aanerikaan- he vloot tijdens het afgeloopen jaar aan- snlijk vergroot werd. Deze schepen en iegtuigen stellen ons op de hoogte van aanwezigheid van aanvallende schepen iven zee, onder zee en op zee. COMMENTAREN OP ROOSEVELT'S REDE. Teleurstelling in Engeland, rede te negatief geacht. Overeenkomstig de verwachtingen, is de reactie van Bei-lijn op de radiorede van Roosevelt gering, daar deskundige instan ties eerst willen beschikken over de authen tieke tekst, alvorens zij meer uitgebreide commentai-en geven. De argumentatie van den Amerikaanschen president is volkomen i in overeenstemming met de vroegere Ame rikaansche verklaringen, i Men blijft rustig op alle eventualiteiten voorbereid. Met belangstelling heeft de Wil- heimstrasse kennis genomen van de Engel- sche reacties op de rede van den president. De buitengewone corespondent van Reuter te Washington schrijft, dat de rede van dien president voor velen een teleurstelling be- teekent. omdat Roosevelt zioh niet definitief over het voor Engeland meest belangrijke feit heeft uitgesproken. Achtervolging van terug wijkende Britsche en Grieksche troepen De Duitsche troepen hebben, naar D.N.B. meldt, op Kreta den tegen stand van den vijaiid. die zich taai verdedigt, gebroken. De achtervol ging van de terugwijkende Britsche en Grieksche eenheden is aan den gang. Talrijke gevangenen zijn bin nengebracht, waaronder de Griek sche marinecommandant van Kreta. Een kleine Duitsche stormafdeeling heeft naar aan het D.N.B. wordt gemeld, in den sti-ijd tegen Britsche ax-tilleriestellingen op Kreta groote verdiensten verworven. Zij ging. verdeeld in verscheidene stoottroepen tot den aanval over en stelde vier batte- rijen, die zich op een bezet vliegveld had den ingeschoten, buiten gevecht. Infanterie- geschut, granaatwerpers en machinegewe ren ondersteunden deze actie De vuur kracht van het zware Duitsche 'infanterie- wapen en de bliksemsnelle aanvallen vanuit verscheidene richting-en waren zoo doeltref fend. dat de Britten na zware verliezen de witte vlag heschen en zich overgaven. De zender van Ankara meldt, uit Cairo dat bij de gevechten om Kreta de Engel- sche verliezen aan schepen en menschen zeer aanzienlijk zijn. DE BEHANDELING VAN VAL SCHERMJAGERS OP KRETA. Het oppex-bevel der Duitsche weermacht heeft kennis gekregen -- zoo iè gisteravond van militaire zijde aan vertegenwoordigers der pers medegedeeld van vele gevallen van bijzonder ernstige in strijd met het vol kenrecht zijnde behandeling van Duitsche valschermjagers op Kreta. Een officieel standpunt te dien aanzien, zoo verklaarde men verder, zal spoedig gegeven worden Nadere mededeelingen kunnen thans nog niet worden gedaan. Wat te doen valt. Onze nationale politiek is thans als volgt: 1. Wij zullen aan elke poging of bedrei ging van Hitier, om zijn heerschappij tot hel westelijk halfrond uit te breiden met al le ons ter beschikking staande hulpmidde len en met actieven tegenstand het. hoofd bieden. Nadrukkelijk volharden wij in de vitale noodzakelijkheid, het „Hitlerisme" van elk punt der .wereld verwijderd te houden, waarvan men zich als steunpunt voor een aanval op de beide Amerika's zou kunnen bedienen. 2. Van het standpunt der absolute nood zakelijkheid uit, zullen wij Groot-Brittannië elke slechts mogelijke hulp verlcenen en evenzeer alle anderen, die het fascisme met geweld van wapenen tegenstand bieden. Al le andere maatx-egelen welke noodig zijn om Groot-Brittannië de noodige aanvoeren te doen toekomen zullen genomen worden, en De herder van de Gooische schaaps kudde zal zijn ka rakteristiek ambt kunnen blijven uitoefenen,, na het voortbestaan van deze kudde verze kerd is. (Pax-Holland) alle andex-e methoden, welke gebruikt moe ten worden, zullen door onze deskundigen worden bestudeerd en in daden omgezet worden. Vervolgens keerde Roosevelt zich tegen de tegenstanders van zijn politiek en kondig de hij aan, dat de regeering alle haar ter beschikking staande middelen zal gebruiken om aan elke storing in de productie van oorlogsmateriaal -het hoofd te bieden. De president sloot zijn redevoering met de volgende woorden: „Wij zullen niet aai-zelen onze wapens te gebruiken, om aan een aanval het hoofd te bieden. Daarom heb ik gisteravond den onbepei'kten nat ionalennoodtoestand afge kondigd en de versterking van onze verde diging tot aan de uiterste grenzen van on ze nationale macht en bevoegdheid ver langd." Groote verontwaardiging in Vicby. Het Engelsche luchtwapen heeft, naar officieel uit Vichy wordt medegedeeld, gis teren de Fransche haven Sfax in Tunis ge bombardeerd. Het in de haven liggende Fransche vrachtschip „Rabelais" werd zwaar getroffen. Bovendien kregen de ad ministratiegebouwen van de fosfaatmaat schappij eenige treffers. Eenige gewonden waren bij het bombar dement te betreuren. In Fransche kringen heeft deze Britsche overval op een haven, die op geenerlei wijze militaire doeleinden dient, groote verontwaardiging gewekt. Men verklaart, dat deze nieuwe schanddaad van Engeland zich schaart in de reeks, die in Dakax-, Mers el Kebir en Nemours is ge pleegd. Tachtig deelen water. De melkhandelaar van der Z. te Delft stond gisterochtend terecht voor den Delft- schen Kantonrechter, omdat hij melk op zijn kar voor den verkoop aanwezig had gehad waaraan niet minder dan 80 deelen water waren toegevoegd. Verdachte vertelde, dat hij meende verzuimd te hebben, na het spoe- Roosevelt zou willen, dat Engeland den oorlog won, maar aan den an deren kant zou hij ook weer niet willen, dat Engeland den oorlog zoo won. dat de V.S. aan het einde niet grondig de erfgenamen konden wor den van het Britsche wereldrijk. Met deze woonden begint de Völkische Beobachter een hoofdartikel over de rede van Roosevelt. waarin het blad de uiteenzet tingen van Roosevelt punt voor punt be spreekt. Het blad schrijft, dat ook de Joodsche raadgevers van Roosevelt nauwkeurig wis ten, dat wanneer het Jodendom definitief verdreven zal zijn van het Europeesche vas teland. het ook voor altijd gedaan is met zijin zoo vurig begeerde financieele wereld heerschappij. Het blad wijst er op, dat Roo sevelt zeer goed weet. dat een militaire aan val van Europa uit ziekelijke fantasie is. Maar hij wil immers niet beter weten, aan gezien hij niet uit nationaal verantwoorde lijkheidsgevoel jegens zijn land spreekt. Hij heeft integendeel deze veronderstelling noo dig voor zijn interventionhistische plannen, waarvoor hij anders geen motiveering kan vinden. Ook de economische uiteenzettingen van den president noemt !>-^t blad „krassen on zin". Natuurlijk kunnen de Amerikaansche burgers hun producten niet alleen opeten. Een deel daarvan kunnen zij stellig naar België. Nederland. Frankrijk en ook Duitsch land verkoopen en de rest zouden de 45 millioen ondervoede Amerikanen stellig wel willen opeten. Deze interesseeren den heer Roosevelt naar het schijnt echter zeer wei nig. De korte beteekenis der lange rede. aldus de Völkische Beobachter. is. dat Roosevelt aan iedere Duitsche poging om de nazi- heerschappij tot het Westelijke halfrond uit te breiden, actief tegenstand wil bieden. Hij wil Groot-Brittannië iedere slechts mo gelijke hulp verleenen, terwijl wij daarente gen er een vitaal belang bij hebben, dat En geland zoo min mogelijk van deze hulp ont vangt. Zoo staan de zaken. De rest van de rede van Roosevelt kan ons koud laten. TELEURSTELLING IN LONDEN. Een eigen correspondentié van Aftonbla- det uit Londen doet een zekere teleurstel ling over de rede van Roosevelt blijken. Men heeft te Londen zoo sterk verlangd naar deelneming van de Ver. Staten aan den oorlog, dat de rede aan dermate hoog gespannen verwachtingen geen voldoening kon schenken. In officieele kringen was het standpunt volgens het blad gistermorgen „tastend", d.w.z. onzeker. Weerklank in Frankrijk gering. De weerklank in de Parïjsche pers op de rede van Roosevelt is gering. De Paris Soir schrijft o.m.: de drang der Amerikanen in de V.S. om hun goederen te willen verkoo pen, drijft hen er toe den oorlog te verlen gen. Begrijpt het Amerikaansche volk, dat men zich van dit volk wil bedienen, zooals men dat ook met het Fransche volk heeft gedaan, om de lagere instincten der macht hebbers in de V.S. te bevredigen? China teleurgeseid. Volgens een United Pressbericht uit. Tsjoeng- king hebben kringen aldaar uitdi'ukking ge geven aan hun teleurstelling over de rede van Roosevelt, aangezien de px-esident geen nauwkeuriger bijzonderheden heeft gegeven over een Amerikaansche hulp in verband met China. Amerikaansche commentaren. Ten aanzien van de rede van Roosevelt heeft senator Nye vex-klaard, dat de uiteen zettingen van den president berusten op een beroep op de vrees. Roosevelt heeft er in het bijzonder naar gestreefd vrees te wekken on der de arbeiders, boeren en andere klassen. Opmerkelijk is daarbij, dat de rede geener lei verwijzing behelst, dat men de V.S. buiten den oorlog zal houden. Afgevaardigde Fish verklaarde, dat het hier een typische rede van Roosevelt betreft, die ten doel heeft den wil van ruim 80 van het Amerikaansche volk te bi-eken, welke 80 tegen de oorlogsvex-wikkeli'ng gekant zijn. Landon, die eens candidaat is geweest voor het presidentschap der V.S., heeft volgens een bericht van de Associated Press in To- peka in Kansas over de ïede van Roosevelt verklaard, dat het thans uit is' met den de- mocratischen xegeeringsvonn in de V.S. Roo sevelt heeft' thans een absolute macht in han den en kan van nu af aan doen wat hij wil. Japan niet verrast. Uit de eerste reactie in politieke kringen te Tokio op de rede van Roosevelt spreekt geenerlei verrassing. Men ki-ijgt den indruk, dat in de houding van Amerika, resp. in de kringen van persoonlijkheden rondom Roo sevelt tegenover den Europeeschen oorlog px-actisch nauwelijks iets veranderd is. Ge constateerd wordt, dat de rede o.a. een ver sterkte poging behelst om de Amerikaan sche openbare meening. welke opvatting, zooals bekend, zeer verdeeld is, in den geest van de door Roosevelt beoogde deelneming aan den oorlog te beïnvloeden. Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 5.26 uur Extra regeling voor groote huizen. Naar wij vernemen, komt er bij de steen- kolendistiibutie voor den aanstaanden win ter een extra regeling voor bewoners van huizen, waarvan de inhoud meer dan 300 M3. bedraagt en voor woningen welke drie of vier buitenmui-en hebben. Hiervoor zullen naderhand extra bonnen worden verstrekt. De uitreiking van de gewone bonkaarten geschiedt ditmaal zoo vroeg, omdat de be doeling is, de bevoori'ading zooveel mogelijk, gedurende de zomermaanden te doen geschie den. Er komen niet weer afzonderlijke cokes bonnen. Op iedei-e bon kan men anthraciet of de dubbele hoeveelheid cokes betrekken. Met eventueel van den afgeloopen winter overgehouden voorraden wordt bij de uitrei king van de bonkaarten ditmaal geen reke ning gehouden. Voor haarden en kachels krijgt men bij vier of minder kamers 15 bonnen, daarbo ven 20 (vorige jaar 16 en 21), voor central© verwarming 44 bonnen (vorige jaar 36 en 48. Groote gezinnen kxijgen 3 of 6 bonnen méér. De overgebleven bonnen van de oude kaart moet men nog niet weggooien, hierover komt weldra een officieele mededeeling. Een bijzondere regeling tenslotte is in voorbereiding voor kamerbewoners, pension houders, flatgebouwen e.d. Britsch vliegveld overstroomd. Volgens berichten uit Bagdad is het Brit sche kamp bij Habbanijah door een ernsti ge overstrooming geheel geisoleerd, zegt het D.N.B. Uit Amman wordt gemeld, dat de Iraak- sche luchtmacht zeer ernstige schade aan het vliegveld van Amman heeft toegebracht De Iraaksche x-egeering, aldus wordt uij Bagdad vernomen, heeft bepaald, dat alle vrijmetselaarsloges onmiddellijk ontbonden moeten worden. Alle Engelsche opschriften in Irak zijn verboden. Engelsche vestinglinie in Trans- jordanië. Het Fransche persbureau Ofi eldt uit Bei roet, dat in Transjordanië een versterkte li nie van Amman tot de Syrische grens wordt gebouwd. De Engelsche autoriteiten hebben hiervoor talrijke arbeiders aan het xVerk ge zet. len van de kan het spoelwater weg te wer pen. Het O.M. veronderstelde echter, dat het hier geen vergissing betreft, omdat ver dachte al eens eerder voor een soortgelijke overtreding was veroordeeld vorderde de ambtenaar twee weken hechtenis. De kantonrechter wilde het nog eenmaal met den melkboer probeeren en vonniste met 75 gulden, subs. 20 dagen hechtenis. Het belangrijkste waven van de toekomst. Maarschalk Pétain heeft bij zijn bezoek van gisteren aan het vliegerkamp bij Cler- mont Ferrand in een korte toespraak den staatssecretaris voor luchtvaart, generaal Bergeret, en den aanwezigen hoogex-en of ficieren van het luchtwapen zijn dank uit gesproken voor het door hen gepi-esteei-de werk voor den wederopbouw van het Fan- sche luchtwapen. Reeds voor vele jaren, zoo zeide de maarschalk heeft hij vex-klaard, dat het luchtwapen het belangrijkste wa pen van de toekomst zal zijn en dat het het kader van den oorlog zou doen barsten. Het luchtwapen is de schoonste school der discipline en van moed. Juist in dezen oorlog is dat gebleken. S.P.T. bevestigt thans het Dinsdag gepu bliceerde bericht dat Amerikaansche troe pen te Singapore zijn aangekomen. Het, betreft hier een bataljon, dat van Tientsin afkomstig is.

Schager Courant | 1941 | | pagina 1