documentatie Economische unn HeT moeuns WEST-AFRIKA Amsferdamsche effectenbtur DE JAARBEURS JUBILEERT upipn Rijks! uchtbeschermings- school opgericht ton per uur de Nederlandsche tarwe en •die Nederlandsche rogge zoodanig droogt, dat ze langen tijd houdbaar is en niet on derdoet voor ovcrzcesche granen. Achter het grooie silogebouvv van de Ne derlandsche silo-, elevator- en graanfacter- maatschappij bij den Westerdoksdijk is een een groot «ebomV van staal en beton verre zen.waarin het droagproccs volgens het cas" cadie-systeem geschiedt. Bij de keuze tüsschen drie systemen, va- quumdrogimg, verwarming in draaiende trommels en het-c^ëbadèsysteerh koos Mén liet laatste, dat zich het Bëstê leende voor dit geval. Uit den bunker, boven in hei- nieuwe gebouw? valt het graan na gereinigd te zijn langs schuitvormig opgestelde roos ters. waardoorheen vèrhilie lücht wordt ge voerd volgens het tegenstroomprincipe. Het graan wordt tëri slotte door koude lucht af gekoeld, waarna het langs jacobsladders en transportbanden droog en. koel in de silo's terugvloeit. De korrel is dan heel wat har der geworden; maai- het is de ktiilist om 't graan ook weer niet al tè sterk iri te laten drogen. Het. vochtigheidisgehalte wordt ver minderd van '17 a 18 tot 14 en deze vermindering is- voldoende om de hoeveel heid van het graan te verzekeren. De groote installatie werd gisteren in werking gesteld voor het. drogen van een flinke partij iri- iandschè rogge. Ambtenaren van de Nedier- latidsche Akkerbouwcentraie waren aanwe zig hij het in gebruik stellen va.n de droog- inrichting, die zoo perfect gemechanisëerd is. dat het als continubedrijf door kan wer ken onder toezicht van één arbeider, die door een ingenieus controlestelsel het ge heele overzicht over die drooginstallatie met, haar grooten verwarmingsketel heeft. De bouw geschiedde in opdracht van de regee- ring en nam bijna vijf maanden in beslag. Ook te Rotterdam is een dergelijke instal latie in bedrijf. Franschcn versterken 314 milliard voor economische en militaire vet sterking be- ichllcbaar gesteld. Geringe affaire. Verdee markt Slechts onbeteekem de variaties. Onbewogen km verloop. Nederlandsche leggingen vast. OBLIGATIES STAATSLEENINGEN. v.k. li Nederland 1941 I 4 98 5/16-98i/2 Nederland 1940 I 4 100 8/16 100 Nederland 1940 II 4 971/16 97 3 Idem met bel. fac. 1001/16 99% Nederland 1938 3.3V2 89 1/16-88 7/16 89y2-89a Oost Indië 1937 3 91 91% Oost Indië 1937 A 3 89 89% PROVINCIALE EN GEM. LEENINGE* A'dam '37 I 3% 89% 90 's Grav. '37 I 3% 945/r 93% N HolL '38 3 85% N-Holl. '38 II (3%) 3 8811/16 88% R'dam '37 I III 3% 8713/16 88 Z.-Holland 1937 3 91 HYPOTHEEKBANKEN. Ned. Hypb. Veendam 3% 95% 95% AANDEELEN. BANK- EN CRED.-INST. Binnenland. Koloniale Bank A 193% 191 Ned. Ind. Handelsb. A 133 130 Ned. Handel Mij. c.v. A 135% 136% INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN. Binnenland. A.K U. 129-129% 128%42 Centr. Suiker Mij. 194-19414 Fokker g. A 178 178 Lever Bros en Unilever cv.A 117-118% ll9i/2-U Ned. Ford 295 299 Philips G B.v.A. 209%-211% Schakel tüsschen weteaschap en bedrijfsleven Een énorm wérk reeds verzet. (Van onzen Haagschen correspondent. Schier met den dag belangrijker wordt de arbeid van den Econoniischen Voorlichtings dienst, welke in 1930 in het. leven Is geroe pen om het Departement van Handel, Nij verheid en Scheepvaart te helpen bij zijn moeilijken arbeid, in dezen tijd het econo mische leven te stimuleerën en te schragen. Welhaast de belangrijkste afdeeling van de- Zen Dienst is hui ten kijf de Documentatie. Deze is gevestigd op de bovenste verdieping van het gebouw Rijnstraat 24, schuin- tegen over liet I-Iaagsche - Staatsspoorstation. Een enorm werk is hier reeds verzet, en wordt dagelijks uitgebreid- en bijgehouden, ten be hoeve van den zakenman in- de eerste plaats. Doch ook studeerenden kunnen hier terecht De afdeeling Documentatie van den E. D. wil een betrouwbare schakel zijn tusschen wetenschap en handel. Hiertoe wordéil aller lei publicaties bijeengebracht en geordend op een wijze, dat een belanghebbende in den kortst mogelijken tijd in staat is, zich te ver gewissen van hetgeen over een bepaalde eco nomische aangelegenheid verschenen is. De Documentatiedienst is geabonneerd op onge veer 900 binnen- en buitefilandsche tijschrif ten en eenige tientallen dagbladen, welke door een deskundige en geroutineerde staf nauwkeurig wordt, doorgéspétird. Van alle beschouwingen, welke van eenige blijvende waarde zijn, worden dan korte samen vattin* gen gemaakt welke systematisch worden op geborgen, zöodat per oiiderwcrp snel alles wat van bcteekenis is, opgezocht kart wor den. De sleutel tot deze economische schatka mer is de z.g. universeele decimale Classifi catie, iets dat op het eerste ge2icht even ge- heimzinig klinkt als: „SCSam open U!", döèh welke gebruiksaanwijzing eigenlijk even een voudig is als het ei van Columbus. Het is duidelijk, dat een onderwerp vaak onder meer dan één hoofd' geboekt moet wörden en dal fnen steeds ook de neven terreinen be gaanbaar moet maken; zoo zal één artikel vaak drie, vier of meer malén geclassificeerd moeten worden. Ieder begrip, b.v. wol, steen kool, diamant, blokkade kunsthars, én zoo- VIJF EN TWINTIG JAAR GELEDEN GESTICHT. Van expositieruimte tot interna» tionaal handelscentrum. Heden is het 25 jaar geleden, dat een der belangrijkste Nedèrlandschê instellingen, dé Nederlandsche jaarbeurs,; officiéél gesticht werd, De taak, die- men op zich Had genomen, was geenszins gemakkelijk. Men begon vol komen blanco, men kende niet veel meer van een jaarbeurs dan de L^onsehe houten monsterskamers. Men moest dus tastend voorwaarts gaan, zoo vertelde ons de heer Mr. J. Milius, die thans zakelijk directeur is \an de jaarbeurs, doch de geschiedenis van die dagen heeft meegemaakt. Men begon met niets en moest van den grond af alles opbouwen en dat was oor zaak, dat in September de beurs niet ge houden kon worden, maar dat zij ongeveer eèn half jaar moest worden uitgesteld. Maar toen werd dan ook tot een zoo dave rend succes, dat Utrecht nog nimmer zulke drukke dagen had beleefd. En de menschen, die het werk hadden verricht, waren in die dagen zoo moe, dat zij niet meer spreken konden. Tot het succes heeft in sterke mate bij gedragen de steun van de spoorwegen, dié op verton van het toegangsbewijs vrij vér voer verleende. Kapers op de kust! Het spreekt vanzelf, dat er kapers op de kust kwamen. Amsterdam vond, dat de hoofdstad recht had op de jaarbeurs en er is ook propaganda voor gemaakt, maar die propaganda mislukte. In de eerste plaats doordat de. feiten deden blijken, dat Utrecht zeer geschikt was, maar ook doordat oud burgemeester de Vlugt ook eens verklaar de, dat hij nimmer bereid zou zijn de jaar beurs te Amsterdam te openen. F euilleton Door Monica Bart 21. Ik weet het, zei Harry en in zijn stem klonk groote dankbaarheid. Niet één vrouw op de honderd -cou gedaan nebben wat u deed. De meeste menschen staan direct gereed met een vernietigend oordeel. Ik houd van Dora klonk het ;envoudig; sedert onzen kostschooltijd in Parijs 'zijn we onafscheidelijke vriendinnen geweest. We vertrouwden elkaar altijd alles toe; daarom kan ik ook niet gelooven, dat ze iets voor mij verbergt. Ik zou Dora nooit in den steek laten en u zult het toch ook niet doen? Ze keek hem angstig aan, bang dat er nog meer leed over haa„ vriendin zou- komen. Natuurlijk niet!, riep Harry heftig, ik zal nooit van Dora weggaan. Schuldig of onschuldig, ik houd ran haar. Ze betee- kent alles voor mij.. Maar ik wil niet geloo ven dat. ze schuldig is, ging hij voort, opge wonden de kamer op en neer loopend. Als zij tegenover mij, wanneer wij alleen zijn, haar onschuld volhoudt, dan zal mijn geloof onwankelbaar zijn en dan zal ik niet nieten voor ik het bewijs van de onschuld van het arme kind aan het licht heb gebracht. Dat is goed van <j, zeide Marion en zij stond op en stak hem de han' toe. Nu zal ik Dora gaan roepen; neemt u haar dan rus voort, enzoovoort, heeft krachtens internati onale- overeenkomst een decimaal nummer en op deze wijze wordt het zoeken in de Karlotheek ih belangrijke mate vereenvou digd. De .sleutel tot dit uitgebreide kaart systeem yormt de Roteerende Index, voor dagelijkéch gebruik Rodex geheëten, welke het stimirtum is van volledige kortheid. Allebinnenkomende tijdschriften, kran- téh, brochures ea andere geschriften wor den eerst grof geschift, waarna een volgen de dfüe'ellng naar vaste economische Maat staven) de, artikelen aanwijst, wélke voor classificatie ip aanmerking komen en te vens óhdér welke olicterwérpèn dè vèrwij- zing èf haat* in het kaartsysteem ihoet wor den- opgenomen. Al deze gegevens AVörden Op blaadjes doorschijnend papier, ongeveer ter grootte van een briefkaart, getikt, de zoogonaairidë „fichés" welke, na nog eeni- gé. administratieve bewerkingen te- hebben ondergaan, tenslotte plaats krijgen in een of meer.la'adjes" Vaii de kartotheék, volgens het „on.dopriht-systeefn," één Néderland- séhe Vinding. Van alle artikelen en andere geregis treerde gegevens worden fotografische re producties vervaardigd, zoodat Me.fi niet alleen de böi'spróhkelijke beschouwing kart lezen, eventueel tér leen krijgeh, dóch te gen een matige vergoeding een fotócopiè kart meënemen en behouden, wanneer het gegevens betreft, welke men gaarne blij vend bij de hand heeft. De Service van den Economisèhen Voorlichtingsdiehst is zó4 gepérfectiohneerd, dat mén niet eèns zélf naar de Rijnstraat behoefte té gaan, doCh Zelfs telefonisch (720000) dergelijke Copieën kan bestellen. De zakenman, dié in zijn vak „bij" Wil blij ven doet het-' beste* een fiéhc-a'bonftefheht voor de onderwerpen, welke hem intei'essee- rert, te nemén. Ook leésZöleh kuntien zich de geregelde toezending van alle uitbrei dingen der kartotheek van dert E.V. verze keren, zoodat de mogelijkheid bestaat alle materiaal van Rijnstraat 24 overal waar men wil, over hét geheele land, te Qécëhtra- liseerén. Het is teekehend en vërheugend, dat zelfs in dezen oorlogstijd de belangstelling voor dé economische documentatie groeiende is, al heeft de E.V. natuurlijk ook last van dé onvermijdelijke beperkingen, weikê aan het internationale postverkeer zijn opgelegd. Overigens zitten de stoere werkers van dé E.V. reeds te popelen om de dóeumcnt&tie- slag over de geheele linie te Ontketenen, zoo gauw het krijgsrumoer verstomd is en het bedrijfsleven zich - weer kan ontplooien. Een andere strijd is geweest, die om de internationalisatie. De beurs. nationaal óp- gezet in de daarvoor geschikte tijden, zou len onder möèten gaan in de gewijzigde omstandigheden. Vooral in de departemen ten van de maatschappij voor nijverheid is daarover warm gediscussieerd, maar in de algemeene vergadering van deze vereéni- ging in 1919 gehouden, sprak men zich. met 220-113 stemmen uit voor de internationa- liseering. De algemeene vergadering van de jaarbeurs nam dan oök het besluit tot internationaliseerjng en de vijfde beurs, die deels gehouden Werd In het eerste vaStë gebouw, was internationaal. Ondanks de conjunctuurswisseling heeft de jaarbeurs zich goed ontwikkeld. De ver steviging van haar positie weerspiegelt zich in de stichting van de vaste gehouwen. Op internationaal gebied hééft de beurs goed Wérk èvrricht voor de Nederlandsche handel en industrie door de organisatie van deelname aan de buitenlandsche beurzen. Ter beurze zelf is veel veranderd. Stond de eerste beurs sterk in het teeken va.n dè expositie, dit karakter is allengs en terecht veranderd. Het instituut is al sinds vele ja ren een zuivere handelsinstelling. De heer Graadt van Roggen is van het begin af tot 1 Mei 1940 een der drijvende krachten geweest, aanvankelijk als een dier secretarissen, /naar van 1Ö18 af als secreta ris-generaal. von bardossy naar rome. Naar in welingelichte ITongaarsche krin gen verluidt, begeeft de minister president en minister v. buitenlandsche zaken. Von Bardossy, zich Dinsdag voor een officieel bezoek naar Rome. straatversperringen in gibraltar. De Staatscourant van Gibraltar heeft een decreet gepubliceerd, waarbij de militaire overheid het recht krijgt straatversperrin- gen op openbare wegen aan te leggen. Er zal terstond begonnen worden met den aanleg. tig mee, want ze wil mij of iemand anders niet zien. Eenigé oogénblikken later, toen Lady Ken/tard was heengegaan, kwam Dora in het boudoir. HOOFDSTUK XXX. Het was een droeve thuiskomst. Dora leunde, uitgeput van het schreien,, achterover in de auto, de óogen half gesloten, het hoofd in de kussens gedxukt. Ze had weinig gezegd. Toen ze het boudoir was binnengekomen, had Harry haar in zijn armen genomen en haar toegefluisterd, dat hij altijd van haar zou blijven houden en dat het hem niets kón schelen wat de wereld zei. Je bent lief, Harry, was alles wat ze had kunnen zeggen en hij had haar zwijgen geëerbiedigd toen ze door de volle, drukke straten reden. Pas toen ze Wimbledon nader den, boog Harry zich tot haar over, nam haar koude hand in de zijne en zei: We zijn ïu bijna thuis, Dora. Kom, kind, het is allemaal niet zoo erg als het nu wel lijkt. Je vader en Philip staan klaar om je hartelijk te ontvangen. Je hebt hun liefde... je hebt de mijne. Wat komt de rest er verder op aan. Zeg me dat je onschuldig bent, Dora, vervolgde hij ernstig. Ik wil dat je die voorden tegen mt zegt. Ik ben onschuldig, maar, Harry, is niet het feit dat jij dit vraagt het bewijs dat je twijfelt? Ik neem het je niet kwalijk, want het is logisch; a weet dat je me zoudt helpen, zplfs al zou ik schuldig zijn. Dat is het niet wat me hindert. Maar wat dan? Luister, het is met jou net als met Ma rion gisteravond. Jullie willen mij allebei ge looven, maar tegelijkertijd zegt je gezond ver- doel; Eenheid in opleiding, organisatie en voorlich ting der gehëëlë bëvölking op luchtbeschermingsge- bied. (Van onzen Haagschen correspondent.) Dezer dagen is vanwege de Rijksinspectie voor de besclierniing van de burgerbevol king tegen lüch(aanvallen de Riiltsltichtbè- schermingsschool, onder leiding van den heer L; J. M? Koremans, opgericht. Deze sötiool, të s Gfavënhage gevestigd, beoogt het brengen van eenheid in de opleiding, de organisatie en de vóórlichting van dé geheele bevolking op luchtbesehermingsge- bieidi. Hier,toe leidt de" school instructeurs ch leiding gevende functionarissen op bet ter rein dei- luchtbescherming op, die de ver kregen kennis weder aan anderen over brengen. In het onderwijs is uiteraard een zekere differentiatie: de,lessen voor hoofden van gemeentelijke luchtbeschermingsdiensten zijn b.v. geheel anders dan dié voor per soneel dér politie eii deze laatste calêgörie iëerpn weer andere dingen dan dokters, on derwijzers ëii veeartsen. Een zeer aparte óplè'idiiig is die Van gasinstructêur. dat is de Mart. die "plaatselijk Wéér hét personeel van een Luchtbe$cherhiingsdiehst hét noo- dige móét bijbrengen óvêr gasbesdherrriing in het algêrneen, gasvéfkehriing. gasont- smetting ertz. Ook dé propagandisten dei- Ned.- Vër. voor Lüfch tb es c h e inning zullen aan de rtieuwé schóól uniform opgeleid worden tébeindé eén zóo doeltreffend mogelijke voorlichting te Vbrkrljgen. Er zijii aan de school twéé vaste en eeni ge tijdelijke -leerkachten voor technische vakken, verbonden. Bij de opleiding, welke van ruim twee wékèn tót drie dagen kan duren, WörMt vooral veel aandacht geschonken aan de vlotte organisatie van concrete, hulpvèrlee- riing, waarbl^le bevelstechüièk op den Voorgrond De schóól legt voorts een nauwere baüWrasscihen de Rijksinspectie en de plaatselijke leiders eii brengt teVens waar noodig, meer het besef bij. dat men allen voor een gètrtéertschappelijk doel wërkt." Rechercheur schiet ontvluchtend arrestant neer Door het Hol vrijgesproken. Öp 28 September van het vorige jaar'wer den te Rotterdam eenige arrestanten over gebracht naai- de terechtzitting. Een van deze arrestanten zag kans te vluchten, waar bij de rechercheur D. H. een achtervolging inzette. In de Burgemeester de Roosstraat lostte de rechercheur twèe schoten, waarbij hét tweede schot den vluchteling zoodanig trof, dat hij kort daarna overleed... Door de rechtbank te. Rotterdam wés de rechercheur wegens dood cloor schuld veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf, van wélk vonnis hij in hooger beroep was gegaan bij hét I-Iaagsche Gerechtshof. Het Hof heeft aangenomen, dat de politie man niet de opzet heeft gehad den arres tant van het leven te berooven en als poli- lie-ambtenaar den plicht had, niets na te laten om den arrestant in handen te krij gen. Het Hóf sprak den verdachte dus vrij. Inlandsch graan wordt gedroogd Door verlaging vochtgehalte ver hooging der houdbaarheid. Het inlandsehe graan moet Nederland voeden en goed! Maar het inlandschc graan bereikt in onze gematigde zomers, anidiers dat dé granen die in een vastelandsklimaat rijpen, niet die mate van hardheid dat het langdurig bewaard kan blijven. .Wij moeten met het inlandsche eraan nu een vol jaar toe. en schimmel verschijnselen, die zich door het hooge Vochtgehalte na eenigen tijd de- monstheei-en, vormen vooral thans al te kost bare verliezen. Ten einde de houdbaarheid van het graan te verhoogen. moet het ge droogd worden. Sedert gisteren is. volgens het Hsb., in Amsterdam een inrichting in werking, die mét een capaciteit van tien stand, dat het bewijs tegen mij is. Ik weet het. Ze, trok haar hand uit die van Harry en drukte die tegen het voorhoofd. Ik geloof in je, absoluut; er is geen spoor vah twijfel in mijn gedachten. Maar desondanks blijft de schijn toch tegen pilj én zoolang niet bewezen is dat een ander het gedaan heeft, mag iedereen mij met dêtt vinger nawUzen en roepen: Dief! Neen!, riep Hairy, zoo mag je niet over jezelf spreken. Je bent jezelf niet van daag. Als je eerst een kalm over alles hebt nagedacht, zul jé het wel anders zien. Ik hoef er niet verder óver na te den ken. Ik wil niet nog eens de ellende door maken, die ik gisteravond heb uitgestaan. Mijn besluit staat vast; ik neem den last op mij dien ik te dragen heb gekregen en dien moet ik blijven dragen zoolang ik leef, tenzij mijn onschuld bewezen kan worden. Marion wil, dat ik met haar blijf verkeeren, alsof er niets gebeurd was, maar dat wil ik niet. Ik wil niet met schele oogen worden aangezien. Ik zou niet weten hoe ik mij moest houden onder de dubbelzinnige blikken van allerlei kwaaddenkende menschen. Of ik ben schul dig of ik ben onschuldig, een middenweg is er niet. Je zult moeten toegeven, Harry, dat ik gelijk heb. Wat wil je dan doen? 'Ik weet het nog niet. Ik denk, dat ik eerst wat thuis blijf en dan naar Frankrijk ga. Ik heb daar goede kennissen, die blij zullen zijn mg weer eens te zien. En daar zou ik niet het gevoel hebben dat ik gebrand merkt ben als dievegge. Ik kan daar bezig heid vinden Je mag niet van mij weggaan, viel Harry haar in de rede Dora, begrgp je niet hoeveel ik van je houd, en dat dit alles niets voor mjj beteekent? Al. was je duizend- De Fransche regeering heeft 3,25 milliard Francs ter beschikking gesteld voor de eco nomische en militaire Versterking van Ft-ansch West-Afrika. In deze som zijn o.nl. opgenomen 700.millioen francs voor de uit breiding van havens eh t-ivieren, 1600 mil- lioen voor den bouw van bruggen en den aanleg van Wegen, 400 millioen voor de irrigatie-installaties en de Niger en350 millioen voor de opvoering der agrarische en industi-ieele productie. DE REIS VAN WINANT NAAR WASHINGTON. Ten aas-zien van de reis van den Amieri- kaanschen ambassadeur in Londen, Winant naar Washington, meldt de Associated Press, dat de ambassadeur in gezelschap reist van deii economisch en adviseur Cohen. Winant heeft besloten tot de reis na het bekend worden-van het in den grond boren van den Bi-itschén slagkruiser Rood. duitsche successen in noord- afrika. BERLIJN, 28 Mei. (D.N.B.) De Londen- sche berichtendienst meldt, dat in Noord- Af rika de Duitschers met tanks en artille rie nieuwe vorderingen hebben gemaakt. HET VOLK DER V.S. TEGEN OORLOG. Het instituut, van Gallup heeft een en quête naar de meening dier Amerikanen over deelneming aan den oorlog ingesteld. Tachtig procent van de antwoorden keer de zich tégen deelneming, twintig procent was voorstander van deelneming aan den oorlóg. DE OVEREENKOMST TUSSCHEN SPANJE EN HET VATICAAN. Naar in de persconferentie is medegedeeld heeft de Spaansche minister van buiten landsche Zeiken, Suner, den Pauselijken nuntius ontvangen om met hom don dag vast te stellen voor de onderteekening van de kortelings tüsschen Spanje en de H. Stoel gesloten overeenkomst. De ondertee kening zal öVêr ènkélê dagen geschieden. 214—21 Philips pref. A. 153 155 PETROLEUMONDERNEMINGEN. Binnenland. Kon. Petr. 24iy2-2381/2 239%- SCHEEPVAARTMAATSCHAPPIJEN. Holland Amérlkaiijn A. 114J4-114 11 Kon, Ned. Stoomb. Mij. nét bez. v. A. 161 160 Kon. Paketvaart A 235 236 Ned. Schêepv. Unie A. 176V2-175V2 1751/2-lf SUIKER-ONDERNEMINGEN. H.V.A. 423-429 427-4? Javasche Cultuur 255 254 N.I.S.U. 254 252 TABAKSONDERNEMINGEN. Dell Batavia Mij. 2Ö2 DeÜ Mij. cv. A. 2783% 279% Senembah 220 218 RUBBER-ONDERNEMINGEN. Amsterd. Rubber 268%-268% 267-261 Deli Batavia Mij. A. 211 213 AMERIKAANSCH OORLOGSMATERIAJ VOOR CHINA. De regeering van dé Ver. Staten zal a de regeering te Tsjoengking oorlogsman eel ter waarde van 100 millioen dollar 1c ren, meldt de New York Times uit Tsjoe king. De eerste scheepsladingen zijn rei in China aangekomen. In dit bericht w0 betoogd, dat deze leveranties vallen ön de leen- en pachtwet. TROEPENTRANSPORTSCHEPEN VOÖ AMERIKA. Het Amèrikaansche ministerie van oor heeft, volgens Associated Press, het pas giersschip „Si-Bonéy" (6938 brt.) dat tot d ver voor de American Export Linè den die tusschéh New York eh Lissabon onderhi( gekocht. Het schip zal dienst dóen. als tl pen transportschip. Het aantal troepentral portschepen bedraagt thans twaalf. maal schuldig inplaats van onschuldig, ik zou nog willen dat je mijn vrouw werd. We houden van elkaar! Je hebt misschien gelijk, dat je buiten Engeland rust zult vinden, maar waarom wil je alléén gaan? Laten we zoo gauw mogelijk trouwen; er is niets dat mij aan Engeland bindt. Neen, Harry! Zoolang deze verdenking op mij rust zal ik je vrouw niet worden. Terwijl de wagen de oprijlaan inreed, sloot Harry het meisje in zijn armen en ondanks haar tegenstribbelen kuste hij haar. Luister eens, kind; ik laat je niet los. De liefde van een man laat zich maar niet terzijde schuiven. Eén ding weet ik zeker: dat ik niet zal rusten voor ik je onschuld aan het licht heb gebracht. Philip en Harry liepen langzaam het grind pad in den tuin van Pembroke Lodge op en neer. Zij hadden elkaar hun wedervaren ver teld sinds zij in den vroegen ochtend na de soiré op Grosvenor Square afscheid hadden genomen. John Arkwight was verslagen geweest door het treurige nieuws dat zijn zoon hem had gebracht, naar zijn geloof in Dora's on schuld was even onwrikbaar als dat van Philip. Ook hij was overtuigd, dat er een noodlottig misverstand in het spel was. Het scheen alsof er een wolk boven de hoofden van de familie Arkwright was losgebarsten, want de berichten, die hg uit Parijs had ge kregen, waren verre van géruststellend. Als resultaat van haar nasporingen was de politie van oordeel dat Francis Paillon verwikkeld was in een web van duistere ondernemingen. Tot dusverre was zij er nog niet in geslaagd meer dan een tipje van den dichten sluier, die dit goed-georganiseerde stuk misdadigheid bedekte, op te lichten en zij stelde alles in het werk om Paillon te pakken te krijgen. Inmid dels was het komen vast te staan dat deze firma Arkwright voor duizenden ponden nadeeld'had. Philip had tegenover zgn vad die reeds zoo onder den indruk was van j gebeurde met Dora, liever gezwegen over) bedreigingen van Ruthven, maar het nieii uit Parijs had het noodig gemaakt dat hij vader van het gesprek op Grosvenor Squl öp de hoogte bracht. Het stond vast dat| nog niet aan het einde van alle ellende wal en dat zijal hun geestkracht noodig zoud hebben om die dapper onder de oogen te zil Er was nog méér nieuws. Spencer Tarrl was namelijk op Pembroke Lodge aangel men; hij had den naam van Paul Morley ai genomen en onder dien naam zou hij voorts bekend zgn. Spencer Tarrant was dood! Voorloopig zal hij oij ons blijven, verte Philip, want htj heeft natuurlijk geen peni dat wil zeggen, hg durft natuurlijk het gj niet op te vragen dat óp naam van Tarrant] de bank staat, maar hij zal zich bij ons nuttig weten te maken. Er is werk genoeg vd hem om te doen. Bovendien hebben we iemsl aan onze zijde staan als het uitdraait op fj strijd met dien schurk van een Ruthven, wa Spencer Tarrant ik bedoel Paul Morley is er rotsvast van overtuigd dat Ruthven oorzaak is van al onze ellende. Harry schudde ongeloovig het hoofd. Morley is natuurlijk voor-ingenomen, zei I Hij schrijft zijn eigen ellende op rekening ii Ruthven - en is natuurlijk geneigd hem v< alles en nog wat aansprakelijk te stellen. I is onmogelijk, absoluut onmogelijk dat Ru ven, op welke manier dan ook, ln verband s staan met de geschiedenis van den diamant Morley zal jezelf vertellen dat hij 1 niet onmogelijk vindt, zei Philip; daar ko hij juist aan. Wordt vervolgi

Schager Courant | 1941 | | pagina 2