NIPPER EN PELLE Een interessant Pinkster-programma ïl.U.R. neten unn HeT moenns Zal W.-waard ook de tweede maal van Schagen winnen? A.D.O. en jé.S.V. ontmoeten elkaar tweemaal Z.F.C. ontmoet E.D.O. DE BESTE STUURLUI STAAN AAN WAL Het Pinksterprogramma staat In het teeken van promotie en degradatie. In alle afdeelirigen wordt nog heftig ge streden, hoewel de kampioenscompetitie al aardig het einde nadert. Kampioenschap van Nederland. De twee Zondagen worden tén volle benut en zooals vroeger wel meer werd gedaan, vindt ook nu plaats, n.1.: De twee clubs, die den eersten Zondag tegen élkaar uitkomen, hebben reeds den volgenden dag de rèturn- match. Het zijn zware wedstrijden, doch voor- of nadeel zit er voor beide kanten niet in. ADO moet tegen PSV en nu de Hagenaars Zich zoo knap aan het herstellen zgn, dient de overwinningenreeks te worden voortgezet. In Den Haag zijn we daar ook wel vrij zeker van, doch of in Eindhoven ook gewonnen kan worden, dient nog afgewacht. Toch is dat noodig, want Heracles heeft tweemaal tegen Be Quick voor den boeg en de kans is groot, dat de Almeloërs alle vier punten in de wacht sleepen. VSV is vrij! Al met al schiet na de Pink sterdagen deze kampioenscompetitie al flink op en is er dan nog hoogstens drie weken mee gemoeid, Prom.-competitie 2e klasse Afd. I. Hier vindt dé tweede wedstrijd plaats in den vorm van ZFCEDO'. Voor de Zaan dammers hangt heel yeel van deze match af, een nieuwe nederlaag maakt hen vrijwel kansloos. Het" zit de Zaandammers anders niet erg mee; allereerst zijn 'zij nog steeds gehandicapt door de schorsing van Beuker, terwijl vorige week het rood-witte bestuur zich genoodzaakt zag hun eminente linksbin nen Mol te schorsen. Dat men zooiets in der gelijke omstandigheden doet, wijst wel op een: ernstig feit. EDO zal zich zeker zoo maar niet laten overspelen en o.i. hebben de Haar lemmers de beste voorhoede van het drietal. De vraag is nu maar: Zal ZFC de overige deelen der ploëg weten uit te buiten. Wij voor ons zien een moeilijke wedstrijd voor de Zaandammers, met EDO als favoriet. Afd. n. Overmaas verloor Zondag j.1. met 40 van CVV en nu krijgt de Rotterdamsche kampioen -bezoek van Emma. Voordat er één wedstrijd gespeeld was hadden wij in ons brein den naam Emma steeds als de sterkste dezer drie. Nu CVV zoo glorieus heeft ge wonnen zijn we even .geschrokken, hoewel we vanzelf in den wedstrijd van Makndag Emma als overwinnaar te voorschijn zien komen, zoodat Overmaas dan 'zoo 'göéd'als Uitgescha keld is. Nogmaals wijzen we er op, dat Emma een Dordtsche tweede klasser is, waar Du- kers, een vroegere Nieuwedieper, de doelver- dediger van is. Afd. ra. De returnwedstrijden van Zondag j.1. staan hier alweer op 't programma. In dat verband zijn we ten aanzien van Rigters- hleekGo Ahead al heel gauw uitgepraat, want o.i. zal Rigtersbleek ook nu weer kun nen winnen. Anders is het met Vitesse PEC. De Zwollenaren wonnen Zondag j.1. bij verrassing van de Arnhemmers. Dat deze laatste op revanche belust zgn staat vast, temeer daar hun positie bij een eventueele nieuwe nederlaag danig verzwakt wordt. Om die reden is revanche wel mogelijk. Afd. IV. In deze groote afdeeling spelen de clubs tot eind Juli en zijn dan nog lang niet aan het eind. 'Morgen komen de winnaars en verlie zers van verleden week tegen elkaar in het veld. Miranda, ondertusschen kampioen no. 4 en dus de vijfde gegadigde, heeft nog een week rust, dus speelt na 1 Juni nog 8 wed strijden. Limburgia ontvangt het Eindhovensche Plcus en de eerste klassers zijn zoo. goed ge start, dat wij ze nu zonder aarzelen weer de punten toedenken. De andere wedstrjjd is RBC—Standaard. De Maastrichtenaren moe ten dus even naar Rooze^daal, wat niet alleen een verre reis is, doch wat nog wel een ver- geefsche reis ook kan worden, hoewel verras singen niet uitgesloten zijn. Afd. V. LSC ontvangt GRC en de Sneekers, die alreeds een overwinning op hun naam hebben staan, kunnen als het een beetje wil de volle honderd procent ten tweede male binnenhalen. Voor de spanning zou het beter zgn als GRC won, want dan staan alle drie clubs precies gelijk. Prom.-coinp. Se klasse. HFC moet alreeds morgen in 't veld ter verdediging van zijn tweedeklasserschap. Op bezoek komt de Amsterdamsche club De Vole- wijckers, oftewel de eeuwige kampioen. Vast staat, dat HFC een zware dobber krijgt, want qua spel is De Volewijckerr zeker tweede klas ser en wat sterkte betreft niet minder. De Amsterdammers hebben echter ieder jaar weer een nerveuze stemming bij zich, welke zoodanig werkt, dat altijd teleurgesteld werd in de prom.-wedstrljden. Ditmaal zal HFC er goed aan doen daar geen rekening mee te hou den, want De Volewijckers zal eens toch pro- moveeren en o.i. de kans dit jaar daar bij zonder groot op, waarmede we willen zeggen, dat HFC met een gelijk spel al erg blij kan zijn. De tweede wedstrijd is hier Rapiditas (Weesp)Elinckwgk (Amsterdam). De clubs zijr ons niet zoo goed bekend, doch doorgaans zgn de Amsterdamsche derde klassers sterke clubs. Prom.-comp. res. 2e klasse. I Stormvogels 2 ontvangt VSV 2 en de Storm- pieten krijgen waarschijnlijk hun derde neder laag, of de derby moet een woordje mee spreken. KFC 2 ontvangt 't Gooi 2 en de Koogers dienen ook de Hilversummers van zich af te schudden, want de kans is nu te fraai om deze voorbij te laten gaan. Momenteel hebben KFC 2 en VSV 2 met drie punten uit twee wedstrijden de leiding, 't Gooi 2 volgt met 2 punten, terwijl Stormvogels 2 nog geen enkel punt heeft. 193. m Nieuwe kennissen. 1. „Neen, we zijn om de drom mel geen engelen, in ieder geval, nóg niet! We hebben alleen maare,en verenpakje aan," dat moeder voor onk gemaakt heeft, omdat we dan haar boodschappen met recht vliegensvlug kunnen .oen!" 2. „Zeg, hebben jullie geen zin, om het ook eens te proberen!" 194. Nipper vliegt 1. „Ja, waarom niet? Dit is de kans van mijn leven, om zelf ook eens te vliegen, Ik zal die niet laten voorbij gaan. 2. „Nipper, Nipper, je moet je vleugels uitslaan, en op en •neer bewegen, net als de vogels!" 4e klasse a. Dat het in 4 A aan spanning niet heeft ont broken, blijkt wel uit het feit, dat zoowel de kampioen als de definitieve hekkensluiter pas op het laatste oógenblik bekend worden. Bracht verleden week in den Poldér de match BKCDTS aan laatstgenoemde den titel, thans zal hoogstwaarschgnlijk in Schagen de strijd om de onderste plaats beslist worden. Allereerst hebben we SchagenWieringer- waard. De strijd tusschen beide clubs ver- léden'week in Wieringerwaard gespeeld, ein digde in een uitstekende W.W.-zege. Het zal echter de Schagensche eer te na zijn, om thans voor den 2en keer aan het kortste eind te moeten trékken. O.i. zal Schagen de pun ten dan ock wel thuis kunnen houden, waar mee Wieringerwaard dan gelijk met Nieuwe Niedorp zou eind'gen. Of hier ook een be slissingswedstrijd gespeeld zal worden is ons ;tot op heden niet bekend. Watervogels ontvangt Succes en zal, wan néér de W'ern.gers volledig uitkomen, wel niet veel kans hebben. Succes is echter de laatste weken maar matig op dreef. Mis- schien dat Watervogels hierdoor nog een puntje in de wacht kan sleepen, hoewel er voor beide clubs niets meer op het spel staat. onderafdeeling noordholland. Prom.-degradatie I C. De beide 2e klasse kampioenen, Winkel en Egmondia ontmoeten elkaar Maandag op het terrein van eerstgenoemde. Verleden week heeft Winkel in den wedstrijd tegen Vrone danig teleurgesteld. Wij zijn echter van meening, dat deze 'nederlaag er toe zal mee werken, dat thans alles op alles wordt gezet en hoewel wij Egmondia's kracht niet goed kennen, gelooven we wel dat er voor Winkel een kansje aanwezig is. Prom.-degradatie I D. Thans reeds de returnmatch HemHFC 2. Verleden week was Hem de winnaar, dit in tegenstelling tot ons bericht van Maandag j.1. Nu Hem op eigen terrein speelt en tevens aan een gelijk spel genoeg heeft, staat zij er wel .ieel goed voor. i d. Andgk 2West-Frisia 3. n d. Alkm. Boys 4XLT.SI 2. 10 uur. m Vrone 2Alkmaar 3. iv d. Ursem 2Alkm. Boys 6. iv e. Schagen 3BKC 3, 11 uur; Callantsoog Barsingerhorn. Als ik toch eens een slager was, ik zou .'t gerust wel weten. Ik zorgde wel dat iedere klant, z'n portie kreeg te eteh. Dat kwam bij mij wel voor elkaar, Ik zou 'tzoo'n toer niet vinden. Geen booze woorden, geen gezeur, Wij bleven dikke vrinden. Gunst nu een winkelier te zijn, me dunkt, dat is een leven. Je hebt je waren héél. gewoon, op bonnen af te geven. Daarbij een beetje spaarzaamheid, wat handigheid in zaken, en liep 't een ietsje minder aan, nu, 't zou mij heusch niet raken. Als ik een rijwielzaakje had, dan zou je eens even kijken. Ik deed het zus, ik deed het zoo, dat zou me best wat lijken. En had ik niet veel banden meer. Ik zou 't gerust wel redden. Ik kocht wat rubber, ging aan 't werk, en maakte een bandje. Wedden? Indien ik een garage had, 'k ving niet v.eel centen binnen, dan prakkezeerd' ik dag en nacht, Ik zou wel wat verzinnen. Ik pakte 't zaakje handig aan, je kunt me best gelooven. Ik, als garagehouder, nu, Ik kwam het wel te boven. Ik zus, ik zoo, ik doe, ik deed, Ik kan, ik zou zoo zeggen. Denk eerst, voordat je praten gaat, ga dan aan 't overleggen. Gij, beste stuurlui aan den wal, Gij, menschen van yeel woorden, Wanner zou jullie eindelijk eens weten, hoe het hoorde. GRÉ DE REUS. ADSPIRANTEN. Afd. N. OudesluLs aSucces o, 10.30 uur. AFD. BIJZ. VOETBAL. H A. Hol r\ndiaGeel Zwart; LSW 2—St. Victor. Ook Amerika gaat agrarisch producten beschermen Binnenlandsche producten veilig gesteld. Uit de Vereenigde Staten van Amerika H men 'marktberichten, waaruit blijkt, dat de regeering te Washington door verschillende maatregelen, meer in het bijzonder door een toeslag op de prijzen, de binnenlandsch agra rische productie wil opvoeren. De akkerbou- wers' hebben een betere regeling voor hug afzet gekregen en ook de katoenverbouwers hebben dooi- het feit, dat de regeering zich borgslelt voor de credieten een beter uitzicht op goede prijzen. Dergelijke maatregelen zijn in staat om de boeren voor de politiek van Jiet Witte Huis gunstig te stemmen, maar bovendien wordt de binnenlandsche produc tie veilig gesteld voor het geval, dat Ameri ka in dezen oorlog intervenieert. Het is opvallend, dat de Amerikaan- sehe .economische kringen zich niet verzetten tegen deze steunmaatrege len van de regeering, want een der gelijke agrarische politiek is in schrille tegenstelling met de tot nu toe gevolgde richtlijnen der Ameri- kaansche regeering en met de offi- cieele uitspraken, welke Washington over deze kwestie bij vroegere gele genheden heeft gedaan. Alleen kan men hier en daar een schuch tere poging constateeren om deze politiek té rechtvaardigen met een beroep op overmacht en onvoorziene omstandigheden. Toen Duitschland in 1934 zijn bekende deviezen- maatregelen trof en de buitenlandsche han del aan een scherpere controle onderwierp, was Washington hoogst verontwaardigd. De Aiherikaansche zakenlieden verklaarden toen, dat de Duitsche 'maatregelen ter be- schexming van de binnenlandsche industrie en van den inheemschen landbouw een vij andige daad was, ten opzichte van de econo- mie van andere landen, maar Duitschlami verkeerde toen eveneens in een dwangposi tie. Er is zelfs nog een aanmerkelijk onder scheid tusschen de dwangpositie der Ver eenigde Staen en die van Duitschland. Duitschland was in 1934 door de houding zij ner crediteuren gedwongen de binnenland sche productie met bepaalde maatregelen te beschermen, terwijl Amerika zich geheel uit vrije beweging in een dergelijke dwangpositie begeven heeft. Feuilleton Door Monica Hart 23. Het is een wonder dat ik die twee ellendelin gen niet neergeslagen heb. Ze waren veel ouder dan mgn vrouw, ongenietbare, verzuurde kerels, dien ergens op hun plaats waren, be halve mischien in hun eigen Sehotsche moe rassen. Ik heb nooit geweten wat ze ertoe ge bracht heeft naar Devonshire te komen en met hun zuster in het eenzame huis aan den weg' naar Lydford te gaan wonen. Ik moet je in dit verband nog vertellen dat zoowel mijn ontmoeting met Helen als ons huwelgk alle maal heimelijk plaats hadden. En toch was ik Spencer, Tarrant van Wendlesham, een man met een stamboom, die met de beste in het land kon wedijveren en in die dagen iemand van geld en positie! Ik zou nu achteraf gaan gelooven dat die twee naarlingen van broers het tweede gezicht hebben gehad! Maar om op mijn onderhoud met die 2 heeren terug te komen, ik verdacht ze er min of meer van. dat zij mijn vrouw van mij had den wegge troggeld. Doch na veel praten slaag den zij erin mij in den waan te brengen dat het waar was wat ze beweerden... dwaas, driedubbele dwaas, die Ik was, dat ik ooit aan de liefde van mijn Vrouw getwijfeld heb. want ze is nooit naar het buitenland geweest, Philip! Dat ben ik een paar dagen geleden gewaar geworden; ze was al dien tijd in het huis verborgen, schreiend/klagend en vruch- telooze pogingen aanwendend om mij te be reiken. Ik ging heen, bitter ontgoocheld door wat ik het verraad van mgn vrouw noemde. Het kon me verder niet schelen wat er met me gebeurde en ik denk dat het de onver schillige wanhoop, die in mgn hart was. ge slopen, is geweest, die me dreef tot den aan slag, waarvoor ik voor den tweeden keer werd gearresteerd en kbrt daarna tót levenslangen dwangarbeid werd veroordeeld. Maar ook de beide broers ontliepen hun gerechte straf niet. Toen ik een paar maanden in dé Princetown- gevangenis gezeten had, hoorde ik van een pas veroordeeld gevangene, waarom hij ver oordeeld was. Hij had ergens ingebroken, ver telde hij, in een eenzaam huis in de streek van Dartmoor en uit zijn beschrijving begreep ik, dat het huis van mijn zwagers moest zijn. Hij had weten weg te komen mét een rijken buit en zgn vlucht was "erhaast door de plot selinge verschijning van een vrouw, waarvan hij vermoedde dat ze niet wel bij het hoofd was. Hg had de deur van een kamer gefor ceerd en die vrouw was naar buiten gerend. Van hem had ze nauwelijks notitie genomen; ze was naar buiten geglipt en verdwenen in het moerasland. Het was mijn vrouw geweest die hij zonder het te willen de vrijheid had gegeven, maar ik had toen nog geen vermoe den van de waarheid. Ik dacht niet anders dan dat hij het over de oude huishoudster had. die sinds hun komst in Devonshire bij mijn zwagers in betrekking was. De inbreker werd kort daarop gearresteerd, nog in het bezit van al het gestolene. Maar mijn zwagers hadden er niet veel meer aan, want ze verdwenen van dé wereld op denzelfden-morgen dat ze hun- verlies bemerkten en naar het schijnt door éigen hand. Een van hen werd gevonden lig gend óp een bed, blgkbaar gestikt, terwgl de ander met afgesneden hals in .dezelfde kamér op den vloer lag. Paul Morley hield even op. aangegrepen door dè verschrikking van zgn verhaal, en Philip maakte van de ingetreden stilte gebruik om een vraag te doen. Vertel u mij eens, zèi hg opgewonden, waar lag het huis waar u het over had? U zei dat het dicht bg Wendlesham was, aan den weg naar Lydford. Ik ben ervan overtuigd, dat ik dit .£uis ken. Ik heb al eerder gehoord van de tragedie, die u bedoelt. Het huis is jarenlang: na het gebeurde leeg blijven staan; ongeveer anderhalf jaar geleden werd het gekocht door een zekeren Marden, die er een herberg van gemaakt heeft. Harry en ik heb ben daar den nacht dat ik u op het moeras ontmoette, gelogeerd. In dat huis, dat al ih zulk een slechten roep stond, stierf de broer van Marden, blijkbaar óók gestikt, net als die zwager van u. En in de zoogenaamde spook- kamer van het huis, waar Harry en ik zouden slapen, vonden we een vreemd meisje, waar van niemand kon zeggen waar ze vandaan kwam, Ik heb er u ai iets van verteld, geloof ik. Ze lag op een bed, dat afkomstig moet zijn uit uw eigen huis uit Wendlesham Manor, op hetzelfde bed, waarin een van uw zwagers werd gevonden. Zeg mg,- weet u van dat Pro- crustes-bed HOOFDSTUK XXXIII. Het Procrustes-bed Paul Morle. herhaalde de woorden pp peinzenden toon. Ik ^veet alleen dat er een familielegende is, die handelt over een bed, dat zoo genoemd werd. Je kent de geschiede nis, nietwaar? Philip stond op en leunde tegen den boom. Hij was vreemd ontroerd, want hg voelde dat er een sensationeele onthulling zou komen. Lord Raynour heeft ons die geschiede nis verteld, antwoordde hij. Al mijn eigendommen op Wendleshem Manor werden op een particuliere veiling •verkócht, kort voordat Cecil Franklyn het huis kocht. Het is best mogelijk, dat mijn zwagers oflder meer dat bed gekócht hebben. Ze waren er dol op, bij veilingen te gaan snuffelen, vooral als er koopjes waren te halen. Wat weet u zelf over dat bed?, vroeg Philip. Volgens die legende vonden de menschen, die er in sliepen, den dood.. Wij kennen nu twee gevallen, waarin dat index-- daad gebeurd is en dan is er nog het mysterie van het vreemde meisje, dat wij vonden. Ze was bewusteloos, maar misschien was ze wel half gestikt. Het is lang niet onmogelijk, dat onze tusschenkomst haar op het laatste oogenblik het leven gered heeft. Er kwam een droevige glimlach op Mor- ley's gezicht. Dit gedeelte van het raadsel kan ik wel voor u oplossen. Toen je me die- geschiedenis vertelde van die mysterieuze slaapster in de herberg, wist ik dadelijk wie het was. U weet het! U weet wie ze is, waar. ze vandaan komt, hoe ze op het bed kwam? U weet niet hoe verlangend ikben naar bijzon derheden over dit meisje! Laat mij alles op mijn manier vertellen, antwoordde Morley, en dan zul je zien hoe de stukken van de puzzle in elkaar pas sen. Neem u me niet kwalijk als ik u ge stoord heb, zei. Philip opgewondert, terwijl hij weer naast Morley in het gras ging zitten, maar het vooruitzicht om iets over dat vreemde meisje gewaar te worden, heeft me een beetje van mijn stuk gebracht. En nu... nu kan ik al half vermoeden wat u me zult vertellen... Kan het waar zijnkan het waar zijn?, zei hij meer tegen zichzelf dan tegen zij metgezel. Laat ik je eerst van dat zoogenaamde Procustesbed vertellen, vervolgde Morley. De geschiedenis ken je. Ik hoorde die in mgn jeugd van mgn vader en de familiekronieken, waarover Lord Raynour gesproken heeft, ken ik ook. Eeuwenlang is er een kamer op Wendlesham Manor geweest, die altijd geslo ten is gehouden, die nooit werd gebruikt en die de „spookkamer" werd genoemd. Daar stond ook dat bewuste bed en alle verhalen over dat meubel en de kamer dateeren uit den tgd van Godfrey. Dat is alles wat ik er van weet, maar een veilinghouder heeft na tuurlijk geen respect voor spookbeelden en zoo moet het gekomen zijn, dat mijn beide zwagers het in handen kregen en dat het later in de herberg stond. Dat er echter wer kelijk geheimzinnige dingen mee gebeurd zgn, verwondert me en ik zou je daar ook geen verklaring van kunnen geven. Maar om nu tot mijn eigen geschiedenis terug te keeren. De lange, eindelooze jaren in de gevangenis kropen voorbij. Tenslotte kwam de langver beide gelegenheid... en ik ontsnapte. Je weet wat er volgde. Hoe ik Wendlesham bereikte en mij op genade of ongenade aan Lord Ray nour wilde overgeven. De wil om te leven is onbewust toch altijd buitengewoon sterk in een mensch! Een knecht zag mg en ik vluchtte weer terug naar het moeras, van plan een schuilplaats te zoeken in een grot van een ondergrondsche kamer, die ik als jongen ontdekt had en waarvan het bestaan toentertijd aan niemand anders bekend was. In den mist verdwaalde ik aan den rand van de Torren Miré. Daar vond zij me! Hoe zou ik mgri vrouw herkend hebben in dat woeste, heksachtige wezen, waarvan ik het gezicht bovendien in den mist nauwelijks kon onder scheiden! Ze leidde me over het moeras en ik kreeg den indruk dat ze wilde, dat ik haar zou volgen, maar ik was bang voor een val strik en toen ik veilig aan den anderen kant was, haastte ik mij weg om mijn gids te ont vluchten. Zoo kwam ik aan de plaats waar jij me gevonden hebt en van jou hoorde ik, hoe een krankzinnige vrouw mgn gevange niskleren gestolen had en in mijn plaats den dood had gevonden in de Torren Mire. En ook toen had ik er nog niet het flauwste idee van, dat het Helen was geweest, die haar leven voor mij had gegeven. Hij zweeg en veegde met den rug van zgn hand over zijn oogen. Een heele poos bleef het stil, tot eindelgk Philip het stilzwggen verbrak met een eenigszins bedremmelde vraag: Hoe kwam u dan achter de waarheid? Wordt vervolgd

Schager Courant | 1941 | | pagina 10