De llsselmeervissclierij NEERLANDS natuurschoon bedreigd legerle over de rede an ROOSEVELT Is IJSLAND bestaanbaar als LINDBERGH wil geen oorlog Meeoiogsverschilleo ia de V.S. ie Alkmaar. Zaterdag 31 Mei 1941 Derde blad AFD. NOORDHOLLAND VAN DE HEIDEMAATSCHAPPIJ DRINGT BIJ HET ALGEMEEN BESTUUR AAN DE NATUURMONUMENTEN TE SPAREN. Onder leiding van haar voorzitter, den heer G. Nobel, vergaderde gistermorgen de afd. Noord holland boven het IJ van de Neder- landsche Heidemaatschappij, in café Homan te St. Maartensbrug. De bijeenkomst was zeer druk bezocht De voorzitter zeide in zijn openingswoord, it de animo voor dezen dag zeker ver poot was. door het aantrekkelijke pro- pamma. dat een excursie naar Wildrijk en het Zwanenwater vermeldde. Het is heden (en bijzondere dag. aldus de heer Nobel, een lag. waarop wij de ellende kunnen ont- vluchten en weer vrede kunnen krijgen net het leven, omdat thans zal blijken, dat 1 milen alle kwaad ook zooveel schoons in de ««reld overblijft Hartelijk dank bracht spr. Jhr. v. dv Poll, kfigenaar van het Zwanenwater, voor de F lereidwilligheid het gezelschap bii hooge i litzondering toe te staan het Zwanenwater c bezichtigen en heette nog bijzonder wel- ;om den heer Van Honschoten, jachtopzie- ler cn gids op dezen dag. Met een opwek king het werk van de afdeeling te steunen, loor als lid toe te treden, besloot spr. zijn peningswoord. Nadat de notulen, gelezen door de secre- iresse, mej. Peeck te Schoorl, waren oedgekeurd. werden enkele ingekomen tukken behandeld. De stichting „Het joordhollandsc'he Landschap" heeft, toege- taaoi Wildrijk dezen dag te bezoeken. Voor- itter brengt de stichting daarvoor hartelijk ank en herinnert aan het waardeerende trtikel in het dagblad de Schager Courant, n het behoud van het bosch een zeer alukkige gebeurtenis wordt genoemd. Het bestuur van de afdeeling heeft aan et algemeen bestuur verzocht op de alge- ïecne vergadering het punt: de jachtwet, behandelen. En ook zooveel mogelijk terreinen te sparen bij het. in cYütuur brengen van gronden, wanneer deze terrei nen als natuurmonumenten kunnen worden beschouwd, of wanneer civi liseering een groot verlies aan na tuurschoon zou beteekenen. De af deeling acht' daarmee een groot volksbelang gediend en snel ingrij pen gewcnscht. Zoo noodig wordt geadviseerd' terreinen aan te koopen of particulier initiatief te steunen. Het in cultuur brengen van de gronden neemt in verband1 met de werkverschaffing snel toe. Zeker 50.000 arbeiders zijn bij de cultiveering werkzaam, groot gevaar dreigt voor het natuurschoon, aldus voorzitter. Ei- wordt wel gezegd, dat er ander natuur schoon voor in de plaats komt, maar wat verloren is.' kan niet meer worden hersteld. De heer Fuhri Snethlage. die van den economisch-technologischcn dienst, te Haar lem komt is het met voorz. eens. hoezeer hij ook werkverruiming toejuicht. Over 50 jaar zal men nog grooter behoefte hebben aan natuurterreinen dan thans, omdat ons land dan dichter bevolkt zal zijn. Men moet deze zaak zien uit een oogpunt van algemeen Nedcrlandsch belang en zegt ook namens den heer Bons. commissaris van de schade vordering voor de inundatie. De heer baron van Frklagh wijst op het Nationale Plan en adviseert zich met de contactcommissie te verstaan. Voorzitter merkt op,, dat. men zeker naar concentratie zal streven en allereerst de officieele instanties zal raadplegen. Onder applaus wordt het bestuursvoorstel aangenomen.. Verkiezing bestuurslid. De heer H. K Koster, bestuurslid, wordt bij acclamatie herkozen. Het jaarverslag, dat getuigt van den bloei der afdeeling, wordt onder dank aan de samenstelster, mej. Peeck goedgekeurd. De rekeningen 1940 en 1939 worden goed gekeurd. Het batig saldo 1939 bedroeg f 97.01 en van 1940 f 84.93. Tot afgevaardigde naar de alg. vergade ring Netdt Heidemaatschappij wordt de se cretaresse mej. Peeck gekozen. De beer Nobel zal het afdeelingsbestuurs- Vóorstel inzake het natuurschoon verdedi gen. De rondvraag levert niets op, waarna sluiting volgt. „Voor wien spreekt Roosevelt?" vraagt de Ijiplomatieke medewerker van de „Boersen eitung" Dr. Karl Megerle, in een hoofdar- kl van dit blad. Door zijn aanmakende 311 onnatuurlijke politiek Hee'ft KÓosê.velt de areenigde Staten juist in één eigen afzon- iring gemanoeuvreerd Van de zeven groote Bgendheden der aarde is alleen Engeland aor hem genaakbaar. Alle overigen voe rt zich door hem bedreigd, uitgedaagd of oor het hoofd gestooten. Van de groote ogendheden spreekt Roosevelt dus slechts ior Engeland. Maar ook tegenover Enge- nd bevindt Roosevelt zich in de grootste erlegcnheid. Aan de eene zijde moet hij ngeland afschilderen als verlegen om ulp, opdat de steun dien het van Amerika l iu krijgen, plausibel lijkt, aan de andere jde moet hij evenwel den indruk wekken, at Engeland sterk is. Daarmede roept hij venwel de vraag op, of Amerikaansche ulp noodig is. Of de verwachtingen van de ngelschen vervuld worden, moet ook nog gewacht worden. Want ten slotte komt et tijdstip naderbij, waarop de Engelsch- lan zich moet afvragen, waarheen de Ame- kaansche oorlogsophitsers hem en zijn nd willen brengen. De Engelsche patriot loet constateeren, dat hoe meer men uït- uitend op de Ver. Staten aangewezen is, es te meer men van de Ver. Staten afhan- elijk wordt en des te twijfelachtiger de ithoudingspolitiek wordt. Want ten slotte oert Engeland den strijd niet om voortaan bestaan te leiden als jongste firmant als vazal van de Ver. Staten doch om in en kring der volkeren weer een rol als nafhankelijke, op zich zelf aangewezen logendheid te spelen. Voor een souverein ngeland heeft de totale afhankelijkheid, elfs van een helper en bondgenoot, geen ekoring. Ook den Spaansch-Amerikaanschen Sta- m heeft Roosevelt niets bijzonders kunnen eden, want verlenging van den oorlog en 6t ophitsen van tegenstellingen tot Europa het Verre Oosten, beteekent voor hen en winst. Noch zij, noch de rest van de meld, kunnen derhalve Roosevelt een mdaat toekennen van namens hen te reken. Zelfs tegenover het eigen volk, iat Roosevelt in tegenspraak. Terwijl hij nerzijds Amerika voorstelt als zwak en icireigd, zoo vervolg Megerle, moet hij an- yzjjds om op de wereld indruk te ma- in, de Ver. Staten als een geweldige on verslaanbare macht voorstellen, welke ge- epen en in staat is, aan de geheele we id haar wil op te leggen en haar voor de litvouwing der onbeperkte machtsmidde- n te laten sidderen. Amerikaansche bezetting van „Atlantische eilanden" De goed ingelichte overzichtschrijvers. Alsop en Kintncr declcn in de Washington Post mede, dat Roosevelt wel niet gezegd heeft, dat hij zoo noodig de eilanden in den Atlantischen Océaan zal bezetten, doch dal. hij inderdaad daartoe besloten is. Na langt wikken en wegen van het voor'en tegen'is hij eindelijk tot dit groote besluit gekomen. Wel: moet hij rekening houden met de opposiicj doch dat is gemakkelijker te verduren dan wanneer hij niet gehandeld en daardoor zijn geheele politiek had opgegeven. Daarom heeft hij besloten de oppositie te negceren. ENGELSCHE PERS EISCHT BEZETTING VAN SYRIË. Eenige Engelsche bladen eischen de bezet ting van Syrië door Engelsche troepen. De Daily Telegraph grondt dezen eisch daarop, dat/ Engeland ook in dit deel der aarde naar buiten zichtbaar succes noodig heeft. Terwijl Duitschland thans nog met Kreta bezig is,- biedt zich voor Groot-Brittannië een uiterst gunstige gelegenheid, om Syrië te bezetten. De New Chronicle schrijft: Wij hebben Sy rië noodig, het bezit daarvan is voor Enge land van onschatbare waarde. GELIJKSTELLING VAN BELGISCHE EN DUITSCHE DIPLOMA'S. De Belgische secretaris-generaal van on derwijs" heeft krachtens een verordening van 20 Mei 1941 alle diploma's van de Duitsche scholen in Brussel gelijk gesteld met die van alle Belgische scholen. Daarmede krijgen de houders van dit diploma 't recht, deel té ne men aan de wettige examens van de Belgi sche universiteiten, hetgeen voor heil tot dus ver niet mogelijk was. onafhankelijke, republiek NA DE OPZEGGING VAN HET BONDGENOOTSCHAP MET DENEMARKEN Steunpunt op den handelsweg van de V.S, naar Engeland. (Van een V.P.B.-medewerker.) IJsland is van oudsher een sprookjesland geweest. Door de ouden werd het Tule ge noemd, het „laatste .land aan den rand der aarde", gelegen aan den oever van den rusteloos vliedenden wereldstroom Okea- nos. Hier werden de liederen van de Edda gezongen. Ook een moderner dichter heeft gezongen van een koning van Thule, die „trouw bleef tot in het graf Thans echter hebben de burgers van Thule, die „trouw tot in het graf" plotse ling den rug toegekeerd. Zij hebben den koning van Denemarken, wiens onderda nen zij waren, de trouw opgezegd. Het IJs- landsche Altliing heeft besloten, de bonds- overeenkomst tusschen Denemarken en IJs land niet te vernieuwen en IJsland tot zelfstandige republiek uit te roepen. Thule zal dus voortaan een president hebben. Nu is het algemeen bekend; dat IJsland sedert Mei 1940 door de Britsche troepen is bezet. Er werd een aanzienlijk aantal troepen geland, voornamelijk Canadeezen. Er. werden groote versterkingen aangelegd. Dit alles geschiedde, naar het heette, om het eiland te beveiligen tegen een aanval, die van de zijde der spilmogendheden dreig de. De hoofdzaak echter was, dat Groot- Brittannië op dit gebied een steunpunt heeft ingericht ter beveiliging van zijn han del op Amerika. Dit is dan ook de reden, waarom Duitschland het eiland heeft be trokken in zijn blokkade. Thans hebben de Britten door het Althing IJsland laten uit roepen tot republiek. Wat wil men daarmede bereiken? IJsland is een gebied, dat in economisch opzicht van het buitenland afhankelijk is. Van de 120.819 vierkante kilometer, die het beslaat kunnen slechts 43.365 vierk. km. voor den landbouw worden aangewend. Deze opper vlakte wordt gebruikt voor veeteelt en het verbouwen van aardappelen, rapen en kool. Meer dan de helft van het eiland is een ijs- moestijn met uitgebrande vulkanen, die tot een' hoogte van 2.000 meter omhoog rijzen. Van autarkie kan onder zulke omstandig heden geen sprake zijn en IJsland kan niet hopen, ooit buiten de hulp van het buiten land te kunnen bestaan. Pleidooi voor onderhandelingen. In een massavergadering van het comité „America First" heeft Lindbergh verklaard, dat indien Amerika de door president Roose velt voorgestelde politiek volgt, er een oor log tusschen het oostelijke en het westelijke halfrond zal ontstaan, welke wellicht gene raties lang zal duren. Lindbergh critiseerde vooral de bewering van Roosevelt, dat de controle over dé Kaap Verdlsche eilanden de voorwaarde vormt tot de veiligheid van Amerika. Opnieuw waarschuwde hij tegen een inmenging in den Europeeschen oorlog. Wanneer het Amerikaansche volk zich aan een dergelijk kvontuur waagt,, moet het eerst eens de balans naslaan van de politiek der interventionisten, een balans van onafgebro ken nederlagen, beginnende bij Polen, via Finland, Noorwegen, Nederland, België, Frankrijk tot aan Joegoslavische en Grie kenland. Desondanks verlangen de interven- tionïsten, dat ook Amerika onvoorbereid aan den oorlog deelneemt. Engeland heeft het beste menschenmateriaal van Europa in den strijd geworpen cn toch is zijn positie van maand tot maand slechter geworden. In de zelfde mate zijn de Engelsche verzoeken aan Amerika toegenomen. Vervolgens hield Lindbergh opnieuw een pleidooi voor een vrede door onderhandeling, welke Engeland niet zou vernietigen. Ecu dergelijke vrede was na het einde van den Poolscïien veldtocht mogelijk geweest, doch door de interventionisten stelselmatig gesa boteerd. Het volle wil thans niet meer bedro gen worden, doch het wil de waarheid van de regeering vernemen. De regeering moet duidelijk laten weten, wat zij denkt te doen. WIERINGEN Amerikaansche troepentransporten Het s.s. America Ijlings terugge roepen. Het ministerie van marine der V. S. heeft iet passagiersschip „America", dat op reis is laar West. Indië en door de regeering van f United States Lines is overgenomen, te- grafisch bericht gezonden terstond terug keeren. s.s. „America" (27.000 ton) heeft op- icht gekregen om na een kortstondig ver- jf in Havana, de reis af te breken, en passagiers in Newport-News in plaats jui in New York af te zetten. De New Y'ork rörld Telegram vermoedt, dat deze maat- doet voorzien, dat het schip marine- Httnteriè naar een Ongenoemde plaats van festemming moet vervoeren, daar Newport- !ew» veelvuldig als haven van inscheping oor troepentransporten gebruikt wordt. UIT DE AMERIKAANSCHE PERS. Terwijl de New Y'ork Post in verband met de rede van President Roosevelt en zijn pers conferentie er over spreekt, dat er in het politieke klimaat van Amerika een funda- menteele verandering is ontstaan, zijn an dere bladen van een volkomen tegenoverge stelde meening. De New York World Telegram schrijft, dat er in het congres en in het geheele land over de beteekenis der redevoering van Roosevelt grondige meeningsverschillen bestaan. Het valt te betreuren, zoo schrijft het blad, dat de rede de reeds heerschende verwarring nog vergroot heeft. Dat de Engelschen, afge zien van hoffelijke officieele reacties, teleur gesteld zijn, noemt het blad begrijpelijk, waarna het vervolgt: De persconferentie van gisteren heeft de hoop der interventionisten nog meer doen bekoelen. Ook de New Y'ork Sun schrijft, dat de pers conferentie van gisteren op de openbare mee ning teleurstellend en verwarrend gewerkt heeft. In de New York Journal schrijft Hearst: Er zijn in Amerika nog altijd twee gedachten- gangen. De eene meent, dat Duitschland van alles de schuld draagt, de andere huldigt het standpunt, dat Engeland de ontwikkeling niet duldt van een land, dat de Engelsche wereldoverheersching en handelshegemonie kan bedreigen en dat Engeland den oorlog verklaard heeft omdat Duitschland weer als wereldmacht en als mogelijke handelsrivaal van Engeland is opgestaan. De eerste ge- dachtengang vereischt de deelneming van de Ver. Staten aan den oorlog, terwijl de tweede richting de meening vertegenwoordigt, dat Duitschland naar het voorbeeld van de Mon- roeleer, de Vereenigde Staten van Europa wit oprichten, welke van Britsche inmenging bevrijd zouden moeten zijn. Roosevelt is door het volk der Vereenigde Staten gekozen tot zijn leider. Men mag echter hopen, dat on der zijn leiding de Vereenigde Staten even groot, vrij en bloeiend blijven als onder de minder imperialistische beginselen van de stichters. Verlangens van minister lek es. De Amerikaansche minister van binnen- landsche zaken, Ickes, heeft geëischt, dat voortaan des avonds geen wedstrijden meer gehouden zullen worden, als baseball e.d., teneinde electriciteit te sparen voor de be wapeningsdoeleinden. Voorts heeft Ickes de invoering van den zomertijd verlangt, alsmede benzinelooze Zondagen en dergelijke matregelen om te voorzien in het dreigende tekort aan olie en electriciteit. Deze verklaring van den mi nister is van bijzondere beteekenis als aan vulling op een medcdeeling van de federale commissie voor den aanvoer van brandstof fen, volgens welke het ernstigste gebrek aan brandstoffen in de geschiedenis van de Ver eenigde Staten te verwachten is. HET OOG GERICHT OP DE SNOEKBAARS. Omtrent te verwachten resulta ten tast men in het duister. Nog slechts enkele dagen, en tegelijk met de opening van het hengelseizoen, kan ook de vangst op verschillende vischsoorten in het IJsselmeer weer een aanvang némen. Enkele visschers hebben daartoe hun voor bereidingen reeds getroffen. Het oog is voorloopig voornamelijk ge richt op de snoekbaars, een thans zeer ge wild artikel, dat ook al als gevolg van de vischschaarschte, een plaats op de markt heeft veroverd. Een van hoogerhand gesti muleerde propaganda, in den vorm van voorlichting, heeft de gewènsclite uitwerking gehad en deed snoekbaars grif ingang vin den. Snoekbaars is ongetwijfeld in groo- ten getale in het IJsselmeer aanwe zig, doch omtrent de resultaten van de visscherij daarop tast men nog volkomen in het duister. Zoolang de Waddenzeevisscherij bevredigend blijft zal de belangstelling voor de IJsselmeervisscherij slechts matig zijn, tenzij de vangsten overvloedig zijn. Voor de voormalige Zuiderzee- gemeenten 'hangt er natuurlijk veel meer van af daar deze uitsluitend op de IJsselmeervisscherij zijn aan gewezen. Doch ook voor de Wieritigers moet het be lang niet worden onderschat. Vorig jaar werd té Wieringen b.v. ruim 155000 pond snoekbaars aangevoerd. Zevenduizend gulden boete voor prijsopdrijving In een tapijt-: en béddenhandel te 's-Gra- venhage bleek men zich niet te houden aan de prij svoorschri f tenEen onderzoek,, dat op verzoek van den inspecteur voor de prijsbe- heersching te 's-Gravenhage werd ingesteld door deskundigen van het rijksbureau voor textielproducten en door den rijksaccoun tantsdienst, bracht aan het licht, dat de prij zen van vele goederen uit .pude voorraden verhoogd waren, terwijl bij gestegen verkoop prijzen van nieuwe goederen dezelfde winst percentages werden.gehandhaafd. Zooals be kend is, mogen slechts de in geld uitgedruk te winstmarges worden aangehouden. 'Verdachte L., directeur van het bedrijf, gaf de overtreding toe. Hij werd veroordeeld tot ce,n geldboete van f 7000.— Wijziging ten ongunste. Door de inmiddels vastgestelde prijsrege ling voor zoetwatervisch is er ten opzichte van vorig jaar echter een belangrijke wij ziging ten ongunste ingetreden. Men zal zich herinneren dat vorig jaar de ongelimiteerde prijzen den p?4js van snoekbaars tot ongekende hoogte deed op- loopcn, n.1. tot gemiddeld 80 cent per pond, terwijl ook prijzen van f 1.— per pond zijn voorgekomen. Door een dergelijke opbrengst was het mogelijk tot laat in het seizoen door te visschcn. Ondanks Steeds minder wordende vangsten* bleef het bedrijf loo- nend. Thans is er de maximumprijs voor snoek baars van 34 cent per pond aan den afslag. De detaillist betaalt 41 cent aan den gros sier, terwijl den consument uiteindelijk 55 cent per pond wordt berekend. Slechts de consument juicht. Ondanks haar goede zijde, zal slechts de consument, in wiens belang zij in de eerste plaats in liet leven werd geroepen, deze prijsregeling kunnen toejuichen. Do/.e toch is er mee gebaat, want de practijk heeft wel bewezen dat zonder die regeling ook hoogere prijzen, misschien ongaarne, toch worden besteed. Een eenvoudig rekensom metje geeft ons, gerekend naar de vangst van vorig jaar, het enorme bedrag, dat de visschers dit jaar minder zullen ontvangen. In visscherskringen vraagt men zich werke lijk af of bij dezen prijs, van 34 cent per pond, hetgeen toch goed betaald mag hee- ten, de snoekbaarsvisscherij wel loonend zal zijn. Bij ruime aanvoer kan het juist vol doend zijn, doch bij geringe vangsten is de prijs absoluut onvoldoende. Gewone baars en blei, welke tegelijk wordt gevangen, en waarvan vorig jaar nog ruim 68000 pond binnen kwam, kunnen resp. 18 en 10 cent. per pond max. besommen, het geen voor deze artikelen uitstekende prij zen zijn. De consument betaalt resp. 37 en 26 cent p. p. (Zitting van Vriidag 30 Mei 1941. Zuidscharwoud e. GEEN IDEALE INRICHTING. Het was niet direct een ideale inrichting voor iemand die zich meikslijter noemt. In een gammele schuur te Zuidscharwoude dreef mej. E. v. D.'haar bedrijf. Zelf was dc ze juffrouw niet verschenen, doch uit de stukken bleek, dat zij in de Dorpsstraat al daar werd aangehouden met melk waarin veel te weinig vetgehalte zat. Dr. Mol uit Alkmaar als get.-desk. gehoord, zeide, dat deze juffrouw feitelijk geen melk- slijtster was. Dc lokaliteit voldeed ook heel£ maal niet aan de eischen en 't zou goed zijn, als hier streng gestraft werd. De keurmeester P. A. B. had op 9 Decem ber verd. op straat aangehouden; zij was bezig melk te venten en get. had een mon ster genomen. De Ambt. van het O. M. Mr. Royaards vroeg, of verd. koeien had? Get.: Nee, dat niet en ze woont in bij haar broer en die heeft koeien. De Ambtenaar vordering nemend, achtte het tenlaste gelegde wettig en overtuigend bewezen cn vroeg f 15.boete, subs. 10 da gen hechtenis. Conform dezen eisch werd verd. door den Kantortrechter Mr. Boerrigter veroordeeld. Winkel. HET MUISJE. De landbouwer J. B. uit Winkel, moest zich verantwoorden, omdat, hij 80 K.G. tarwe had afgeleverd zonder daartoe vergunning te hebben van den voedselcommissaris. Verd. vertelde, dat hij aan een zekeren Q. P. B. gezegd had, dat hij die tarwe krijgen kon, maar toen die B. kwam, was verd. niet aanwezig. Toen hij terugkwam, was de tar we verdwenen. Get. J. C. B. had op 20 Nov. tijdens het ver voer proces-verbaal opgemaakt. Hij had deze tarwe niet in :slag genomen, omdat het zaai-seizoen al voorbij was. De jeugdige tuinbouwer C. P. BI. uit Noordscharwoude had de tarwe weggehaald en zonder geleidebiljet vervoerd. Toen get. b'» de schur kwam van verd., was deze niet aanwezig. De Ambtenaar vordering nemend, vroeg f 15.— boete, Slibs. 10 dagen. Verd. vond deze boete erg hoog, in verband met het feit, dat hij handelde in belang van de voedselvoorziening en niet er tegen. De Kantonrechter uitspraak doende, ver oordeelde verd. tot f 10.boete subs. 6 dagen. En het staartje! Toen kwam het staartje van het muisje en werden de rollen omgedraaid. De getuige in de vorige zaak C. P. B. uit Noordscharwoude, kwam toen als verd. voor het hekje. Hem werden twee feiten ten laste gelegd en wel, ten eerste, dat hij tarwe in voorraad had gehad zonder de vereischte ver gunning en deze zonder geleidebiljet had ver voerd. De keurmeester der Warenwet had op zol der bij verd. vier zakken tarwe gevonden en bovendien de twee zakken, welke hij van J. B. uit Winkel had betrokken. Ik had zelf geen wintertarwe, daarom heb ik die gekocht; zeide verd. Het was te goeder trouw. De Ambt. van het O.M. wilde deze goede trouw niet direct aannemen en eischte twee geldboeten, n.1. van f 15.subs. 10 dagen en f 10.subs. 5 dagen. Verd. merkte op, dat hij 75 K.G. tarwe in voorraad mocht hebben. De controleur merkte op, dat verd. zulks dan had moeten aanvragen. Mr. Boerrigter deed uitspraak en veroor deelde verd. tot twee geldboeten, elk van f10.subs. tweemaal vijf dagen. Bergen. EEN PRINCIPIEEL GEVAL! Daarna -werd een-principieel geval behan deld. Terecht moest staan een zekere A. G._ v. d. H., tandteehnicus te Bergen, wien ten laste, was gelegd, dat hij de tandheelkunde had uitgeoefend. Daar ben ik het absoluut niet mee eens. zeide verd. Ik heb alleen kunstgebitten en kunsttanden gemaakt; het trekken deed een tandarts, die voor mij werkte. Deze had voor het trekken een vast salaris, dat door mij werd uitbetaald, was verdachte's verdedi ging. Kreeg die tandarts telkens salaris als hij kwam? vroeg mr. Boerrigter. Nee, pardon, hij had een vast salaris, was het antwoord van verd. Drie getuigen. Mei. M. D. en D. H. K. met diens dochtertje, alle woonachtig te Bergen, kwamen getuigen, dat verd. niet getrokken had, .maar alleen kunstgebilten en kunst tanden en kiezen had gemaakt. Vordering nemend, meende de Ambte naar van het O.M., dat hier wel degelijk sprake was van de uitoefening der tand heelkunde en wel zulks op grond van de wet van Mei 1933 (13 Mei). Mr. Roijaard vorderde f200 boete, subs. 3 weken hechtenis. Verd. zeide het hiermede niet eens te zijn. Door een tandarts is raad en bijstand ge geven. Zoo zijn er in den lande massa's technici» die op die manier werken. Ik heb me stipt aan de wét gehouden en nooit een kies of een land getrokken. Dus ook nooit een wond gemaakt. De Ambtenaar merkte op. dat dc strafver volging niet tegen verdachte persoonlijk ging, doch gericht was tegen alle technici. De Kantonrechter wilde de zaak nog eens nader bekijken en zal vandaag over een week schriftelijk vonnis wijzen. Bergen. HIER STAAN KLEMMEN. Op 25 April jl., 's avonds om zeven uur had een zekere J. H. uit Bergen zich met een klem in hét veld bevonden. Verd. erkende het feit, doch zeide(, dat hij op het land was van den heer v. Meurs, waar verd. het beheer over had. Kant.: Het mag niet. U zet toch ook geen bordje voor de konijnen neer: „Hier staan klemmen!" (Gelach). De .Ambtenaar vroeg f6!— boete., sijbs. 3 dagen en conform dezen eisch werd verd. door mr. Bberrigtcr veroordeeld. De klem werd verbeurd verklaard. UITSPRAKEN. De Kantonrechter, mr. Boerrigter. deed de 'navolgende schriftelijke uitspraken: C. Sn. uit Koedijk, die een hoeveelheid haver in voorraad had gehaa. zonder ver gunning. werd veroordeeld tot f 10 subs. 5 dagen hechtenis, met bevel tot teruggave van de haver. W. G. te Ileerhugowaard had capucijners in voorraad gehad, eveneens zonder vergun ning, f 10 boete, subs. 5 dagen met ver- beurverklaring van de in beslag genomen capucijners. Th. J. L. te Noordscharwoude, had 300 Kg. kool in voorraad gehad en werd veroordeeld tot f 100 boete, subs. 50 dagen hechtenis.

Schager Courant | 1941 | | pagina 9