Zuiveringsactie inkomstenbelasting DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Irak geeft den ?strijd op Spit onder staatsleiding op Kreta geëindigd Distributie van vaste brandstoffen Balans der blauwe zeeridders Nieuwe ingevoerd Landbouwbezit uit Joodsche handen Verduisteren 9.54 uur Hitier en Mussolini aan den Brenner Ex-keizer Wilhelm ernstig ziek SitIhh Hoofdredacteur: J. KEESMAN. Schagen. DINSDAG 3 JUNI 1941. 85e Jaargang. No. 11509 Uitgave der N.V. Uitg.-Mif. „hollands Noorderkwartier" Schagen Dnitsch weermacbthericht SFAKIA, HET LAATSTE STEUN- PUNT DER ENGELSCHEN BEZET. B e r 1 ij n, 2 Juni: Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: De strijd om Kreta is geëindigd. Het geheele eiland is van den vijand be vrijd. Duitsche troepen hebben gis teren het laatste steunpunt van de verslagen Britten, de haven van Sfakia bezet. Bergtroepen hebben in het bergland ten noorden van Sfakia het laatste.Britsche verzet neergesla gen en daarbij weer 3.000 gevange nen gemaakt. Het Duitsche luchtwapen heeft deze laatste miveringsactie doeltreffend gesteund. In het eegebied tusschen Kreta en Alexandrië heb- ien Duitsche gevechtsvliegtuigen met drie olireffers een Britschen torpedojager, welke deel uitmaakte van een vlootformatie, ver nietigd. In Noord-Afrika activiteit van artillerie en verkenners voor Toebroek. Duitsche en Italiaansche gevechtsvliegtuigen brachten in de haven van Tobroek vijf vrij kleine ransportschepen tot zinken en beschadigden net goede uitwerking vijf vijandelijke lucht doelbatterijen. Vrij* sterke formaties gevechtsvliegtuigen bestookten in den den afgeloopen nacht de 1 Britsche ravitailleeringsliaven Manchester niet talrijke Brisant- cn brandbommen. He vige ontploffigen en uitgebreide branden ver- uorzaakten nieuwe, groote verwoestingen in ndustriebedrijven cn opslagplaatsen. Andere tichtaanvaHèn waren gericht op havens aan de Zuidwest- en Zuidkust van Engeland. Ten if tuidoosten van Aberdeen en ten noorden van d Schotland vernietigde het luchtwapen twee vijandelijke koopvaardijschepen met tezamen 6,000 b.r.t. en beschadigde een ander groot toopvaardijschip op ernstige wijze. Noch iverdag noch des nachts hebben gevechts- tendelingen van den vijand boven het ge- lied van het Duitsche rijk plaats gevonden. Uitsluitend voor kookdoeleinden in bép aaide gevallen. De secretaris-generaal van het de partement van handel, nijverheid en scheepvaart maakt bekend, dat ge durende het tijdvak van Zondag 1 Ju ni 1941 tot en met Maandag 30 Juni 1941 de met „02 k.f." gemerkte bon nen van de kaarten m en n, welke zijn nitgereikt aan verbruikers, die voor kookdoeleinden op het uitslui tend gebruik van vaste brandstoffen al dan niet in combinatie met pe troleum zijn aangewezen, recht geven op het koopen van één eenheid vaste brandstoffen. Gedurende bovengenoemd tijdvak geven de met .jgeneratoranthraciet vijfde periode" gemerkte bonnen recht op het koopen van 1 HL. (max. 75 kg.) anthracietnootjes V of 50 kg. turfcokes, terwijl de met „generator- turf vijfde periode" gemerkte bonnen gedu rende dit tijdvak recht geven op het koopen van 50 stuks baggerturf. Wapenstilstand met Engeland. Koning van Irak naar Iran. Nadat Zaterdag was medegedeeld dat de toestand in Irak zich snel ontwikkelde in het voordeel van de Engelschen werd la ter gemeld dat Bagdad gecapituleerd iad om bloedvergieten te voorkomen. Zon- Jag berichtte het D.N.B. dat de jonge ko ning Faisal in gezelschap van den premier ra andere hoogwaardigheidbëkleeders in Iran yvas aangekomen en dat na hun ver trek een veiligheidscommissie een wapen stilstand met de Engelschen heeft gesloten. De vroegere regent van Irak, de Engelsch gezinde Emir Abdoellah is vqlgens de Brit sche berichtendienst in Bagdad aangeko men. De onderhandelingen te Batavia JAPAN HEEFT ZIJN HOUDING NOG NIET BEPAALD. De woordvoerder van het inlichtin genbureau der Japansche regeering heeft bevestigd, dat de handelson derhandelingen met Nederlandschi- Indië op een critiek punt zijn geko men. Hij verweet het bestuur van Nederlandsch-Indië onoprechtheid, omdat het dc gegeven beloften niet gehouden had. Over de verdere hou ding van Japan is nog niet beslist. Nederlandsch-Indië moet besluiten, of het oprecht met Japan wil onder handelen of niet. JAARVERSLAG OVER 1940 VAN DE N.Z.H.RJ&. De Noord- en Zuid-Hollandsche Redding- maatschappij heeft haar jaarverslag over 1940 uitgeoracht. In het afgeloopen jaar heeft de N.Z.H.R.M. bewezen, dat zij niettegen staande de moeilijke omstandigheden haar werk kan volbrengen. De bemanningen heb ben nimfner geaarzeld in zee te gaan. al dreigden hun ook nog andere gevaren dan die van de branding alleen. De reddingsboo ten van de N.Z.H.R.M. kwamen 108 keer in actie en 244 menschen konden door de be manningen der booten in veiligheid worden ebracht. Dit zijn, zoo zegt het jaarverslag, recordcijfers, waaruit duidelijk blijkt, welke hooge eischen in 1940 aan personeel en ma terieel werden gesteld De toestand liet niet na een merkbaren in vloed te doen gelden op de inkomsten in het afgeloopen jaar. Aan jaarlijksche bijdra gen ontving de N.Z.H.R.M. ruim f 11.000 min der dan in 1939. Doch de paraatheid der met motorredding- booten uitgeruste stations is belangrijk opge voerd, het materieel voldoet aan hooge eischen en de bemanningen zijn bereid om zich met inzet van al hun krachten te geven. De Noord- en Zuid-Hollandsche redding- maatschappij ziet de toekomst dan ook met vertrouwen tegemoet Aanzienlijke verzwaring van de hoogere inkomens, groote gezinnen ontzien Op basis van de loonbelasting. Speciale regeling voor den landbouw HET AFZETTEN VAN GENERATOR- GASMOTOREN. Het telkens stil zetten van den mo tor van een wagen met gasgenerator, waarvan de aard van den dienst her haaldelijk kort stoppen meebrengt, levert vanwege de eigenaardigheden vanhet generatorbedrijf veelal be- drijfstechnische moeilijkheden op. De K.N.A.C. heeft den secretaris-ge neraal van het departement van wa terstaat verzocht, den bestuurders van motorrijtuigen met gasgenerator ontheffing te verleene van het ver bod gedurende een kort oponthoud den wagen met draaiende motor te laten staan. Bedoeling: Boerenland en boe renhand. Verordening nr. 102, welke Zaterdag ver scheen en „de aangifte en de behandeling van landbouwgronden in Joodsche handen" regelt, verplicht iederen Jood en iedere Joodsche onderneming, welke op eenigerlei wijze met landbouwgrond van doen hebben, om zich tot en met den 30sten Juni bij het desbetreffende pachtbureau aan te melden. Zijn sinds 9 Mei 1940 landbouwgronden in andere handen overgegaan, dan moet tot en met 31 Juli 1941 dienaangaande een goed keuring zijn aangevraagd. Deze goedkeuring kan geweigerd worden. Landbouwgrondbe- zit, waarbij Joden of Joodsche ondernemers eigenaars zijn, moet tot en met 1 September 1941 bij notarieele acte in andere handen zijn overgegaan. De verordening is, volgens het A.N.P., een verdere zelfstandige stap tot verwijdering van de Joden uit het economische leven. Nieuw en beteekenisvol is echter de weg, die bij het overdoed van landbouwgrondbe- zit, afkomstig uit Joodsche hand, ingeslagen wordt. Bij deze taak wordt voor de eerste maal in de praktijk in grooten omvang die grondpolitiek en grondverdeeling toege past, welke haar eerste uitdrukking vond in de verordening over het verhandelen van landbouwgrond. Het principe „boerenland in boerenhand" is in volle kracht tot toepas sing gëbracht Door de mogelijkheid het voldoen van den huurprijs uit te stellen en het vervallen van hypothecaire vorderingen een jaar uit te stellen, wordt den ijverigen pachter de ge legenheid gegeven den grond zelf te ver werven, ook als hij niet kapitaalkrachtig is. Hiertoe behoort de mogelijkheid, een belangrijk deel van den koopprijs in den vorm van een crediet op langen termijn ter beschikking te stellen, zoodat ook de ijveri ge landman zónder kapitaal als kooper op treden kan. BELASTING NIET MEER NAAR GESCHAT, MAAR NAAR WER KELIJK GENOTEN INKOMEN. De reeds lang aangekondigde in komstenbelasting naar nieuwe nor men is met ingang van Zaterdag jd. ingevoerd. Het uitgangspunt van de ze belasting is de reeds bestaande loonbelasting, waaromheen de bouw van de nieuwe belasting is opgetrok ken. De belasting béteekent in de eerste plaats een verzwaring van het belastingtarief in de hoogere in komstenklassen en verlichting in 't tarief van de lagere klassen, vooral waar het de groote gezinnen betreft. De belasting wordt geheven naar 't werkelijk genoten inkomen inplaats zooals nu naar een geschat inkomen, afgeleid uit de vermoedelijke op brengst van een bepaald tijdstip aan wezige bron van inkomsten. De fis cus put uit drie bronnen, namelijk in de eerste plaats nit de loonbelas ting, in de tweede plaats nit een dividendbelasting en in de derde plaats uit een voorloopige aanslag over de rest van het inkomen. Per sonen, die minder d?.n f 4000.loon verdienen en niet meer dan f 200. andere inkomsten hebben, zuilen in den regel niet worden aangeslagen en zij blijven dus zooals thans reeds enkele maanden het geval is, de in komstenbelasting direct betalen door inbonden van een gedeelte van het loon of salaris. Wat Is inkomen? Tot het inkomen rekent het besluit al datgene wat is opbrengst van een onderne ming of arbeid, opbrengst van vermogen periodieke uitkeeringen. en inkomsten uit speculatie. Aftrek wegens onderhoudsuit- keeringen aan familieleden is voortaan niet meer toegestaan, omgekeerd zullen deze uitkeeringen niet worden beschouwd als inkomen van degenen, die ze ontvan gen. Is de uitkecring betrekkelijk hoog. dan zal de door den uitkeerder verschul digde belasting wel verminderd worden, dan treedt de bepaling in werking welke toestaat rekening te houden met buiten gewone lasten, welke op den belastingplich tige drukken. Vroeger mocht men periodie ke uitkeeringen aan studeerende meerder jarige kinder en aftrekken, dat is thans niet meer het geval. Daarentegen wordt thans voor meerderjarige studeerende kinderen kinderaftrek toegepast, zoolang deze kin dleren nog geen 25 jaar oud zijn. Verheu gend nieuws voor de huiseigenaren is. dat voortaan bij het bepalen van het inkomen zal worden afgeschreven op huizenibezit, ook al exploiteert de belastingplichtige dit bezit niet in de uitoefening van een bedril f. Tot 65 van het inkomen. Ongehuwden zijn nooit meer inkomen belasting verschuldigd dan 65 van het inkomen, voor de andere belastingplichti gen bedraagt hetmaximumpercentage 55 Natuurlijk gelden deze percentages slechts voor de zeer hooge inkomens, want tot-een inkomen van f 12000.— is het tarief van de inkomstenbelasting nagenoeg ge lijk aan dat van de loonbelasting. Het ta rief begint vopr ongehuwden met f 475. inkomen, voor gehuwden zonder kinderen bij f 775.voor personen met twee kin deren bij f 1175.voor personen met vijf kinderen bij f 1975.— en voor personen met zeven kinderen bij f 4525.om maar enkele voorbeelden te noemen. In deze ge vallen bedraagt de belasting over een vol jaar slechts f 16.— Men ziet hieruit hoe zeer het gezin is ontzien. In menig geval zal het nieuwe stelsel verlaging beteeke- nen. maar ook in menig geval. vooral voor degenen met kleine gezinnen en hoo ge inkomens een zeer aanzienlijke verhoo- ging. In ons nummer van morgen zullen wij een staat afdrukken waarvan men het algemeen zal kunnen aflezen, welk be drag man aan belasting verschuldigd zal zijn. Voor landbouwbedrijven een clale regeling. spe- Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 5.22 uur BRITSCHE ARBEIDER#ACHTER DE REGEERING. Het „vredesdoel" van Labour. In de gisteren geopende bijeenkomst van de Britsche Labourpartij te Londen, heeft de afgevaardigde Walker meegedeeld, dat de partij de regeering in haar oorlogsvoornemen onvoorwaardelijk zal steunen. Het „vredes doel" van de Labourpartij is de „volledige vernietiging van het nationaal-socialisme." Lichamelijke opvoeding zal sterk gesteund worden. De regeling van de sportbeoefening in het sportwedstrijdwezen in Nederland is bij verordening onder de zorgen van het departement van opvoeding, wetenschap en cultuurbescherming geplaatst. Onder sport beoefening verstaat het besluit, iedere bezig heid op het gebied van de lichamelijke op voeding. Verecnigingen of personen, die in strijd met te geven voorschriften handelen kun nen van het beoefenen van een bepaalden, dan wel van eiken tak van sport worden uitgesloten. Een college van drie gevolmachtigden be staande uit de heeren K. J. J. Lotsy, H. A. Stuling en J. de Valk, zal den secretaris generaal terzijde staan. De staatsleiding stelt zich voor in de meest ruime mate de gezondheid van ons volk te bevorderen, de zelfbewuste kracht van de natie te wekken en te verstevigen en ons tot de rechtmatige levensvreugde van allen een positieve bij drage te leveren. De opbrengst van landbouwbedrijven wordt afzonderlijk geregeld. Landbouwbedrijf in den zin van dit besluit is elk bedrijf dat gericht is op het met behulp van na tuurkrachten winnen van planten of plan- tendeelen. dan wel op het fokken, telen of houden van dieren, indien daarbij hoofd zakelijk voortbrengselen van het eigen land bouwbedrijf worden verbruikt, zooals ak kerbouw, tuinbouw, fruitteelt, bloembollen teelt en boomkvveekerijen. veehouderij, vet- weiderij en pluimveehouderij. Als land bouwbedrijf of onderdeel van een lanidt- bouwbedrijf worden mede beschouwd bin nen vissch er ij en vischteelt, nevenbedrijven van den landbouw met inbegrip van de jacht, indien het jagen met een landbouw bedrijf in verband staat; het gebruik van een eigen woning indien dit met de uit oefening van een landbouwbedrijf recht streeks verband houdt De afwikkeling van de oude be lasting. De belasting over de laatste vier maan den van het belastingjaar 19401941 der oude inkomstenbelasting wordt geheel met de belastingplichtigen verrekend of aan hen teruggegeven. Gedeeltelijk, namelijk voor de loontrekkenden berust deze verre kening of teruggaaf op het besluit op de loonbelasting. Voor zoover dit het geval is wordt een ontheffing verleend welke op den ouden aanslag wordt afgeboekt of anders wordt teruggegeven. Voor het overige gedeelte dit betreft dus de inkomsten niet uit loon wordt 'n ontheffing afgeboekt op den voorloopigen aanslag in de nieuwe inkomstenbelasting over 1941. De oude aanslag 1940—1941 moet dus, voorzoover hij niet betrekking heeft op loon, geheel worden betaald. Voor belasting plichtigen die boven hun loon niet meer dan f 500.— andere inkomsten hadden wordt de geheele ontheffing verleend, als of deze inkomsten ook loon waren, Verdere bijzonderheden. De voornaamste verdere bijzonderheden van het besluit zijn in het kort nog de vol gende: Belastihg van z.g. «peculatiewinsten, d. vv.z. winsten behaald op aan- of verkoop van aandeelen of vaste bezittingen binnen een jaar. waarbij de speculatieverliezen in aanmerking worden genomen. In aanmer king nemen van drukkende buitengewone lasten welke op het vermogen om belas ting te betalen een aanmerkelijke invloed hebben, zooals uitgaven voor ziekte, over lijden, invaliditeit enz. Mogelijkheid om nog andere soorten van inkomsten dan dividen den bij de bron te belasten, bijvoorbeeld huur- en pachtinkomsten. Ten behoeve van den aanslag '41 kunnen bestanddeelen van het inkomen, over het jaar 1940 worden over geheveld naar het jaar 1941, indien zij aan merkelijk mëer bedroegen dan in 1941. Men heeft 't namelijk niet billijk geacht, dat per sonen die in 1940 aanzienlijke bedrijfswins ten hebben behaald over deze winsten geen belasting zouden betalen, omdat bij de overgang van het oude in het nieuwe sys teem het werkelijk inkomen in 1940 niet tot maatstaf voor de belastingheffing zou kunnen strekken. Voor elk geval afzonder lijk kan een regeling getroffen worden. ONDERHOUD VAN EENIGB UREN. Aan den Brenner, 2 Juni (D.N.B.): De Fuehrer en de Duce zijn van daag aan den Brenner bijeengeko men en hebben in tegenwoordigheid van den rijksminister van huiten- landsche zaken, von Ribbentrop, en den Italiaanschen minister van bni- tenlandsche zaken, graaf Ciano, 'n onderhoud gehad over den politieken toestand. Het onderhoud heeft eenige uren geduurd. De besprekingen werden gevoerd in den geest van de hartelijkste vriendschap, waarbij de volledige overeenstemming van opvattingen van de regeeringsleiders der beide verbonden landen tot niting kwam. Engelsch-Amerikaansche bespreking Ambassadeur Winant heden bif Roosevelt. De ambassadeur Winant. die te New-York uit Londen is aangekomen, zal heden Dins dag, een onderhoud hebben met president Roosevelt zoo meldt de New York He rald Tribune waarvan, naar het blad meent, de definitieve beslissing over een. interventie van de Vereenigde Staten zou afhangen, aldus een bericht van D.N.B. uit New York. Volgens den International News Service heeft ambassadeur Winant van de Britsche regeering de opdracht ontvangen, president Roosevelt te verzoeken om de on verwijlde tienvoudige versterking van de tot dusver verleende hulp. Het Duitsche succes op Kreta heeft toonaangevende En- gelsche kringen in de meening versterkt, dat Groot-Brittannië alleen door een actief ingrijpen van de Vereen. Staten gered kan worden. De Britsche regeering verlangt thans op zoo snel mogelijke wijze zoo veel mogelijk vliegtuigen, tanks, stukken ge schut en automatische wapenen. Naar uit Doorn wordt vernomen, laat de gezondheidstoestand van den vroegeren. Duitschen keizer den laatsten tijd veel te wenschen over. Over het verloop van zijn DE ONLUSTEN IN PALESTINA. Volgens een bericht uit Beiroet, aldus het D.N.B. uit Vichy hebben Arabische opstande lingen aan huizen en moskeeën te Haifa en Jaffa anti-Engelsche vlugschriften aange plakt, die zijn onderteekend door Rasjid Fauzi, leider van den Palestijnschen op stand van 1936. Fauzi moet verklaard heb ben, dat hij op bevel van den groot-moefti de opstandige beweging hervat heeft. Te Tel-Aviv heerschte groote ongerustheid ten gevolge van de berichten over de herleving van de opstandige beweging. EX-KEIZER WILHELM. (Foto Pax)" ziekte wordt medegedeeld, dat zijn toestand als ernstig beschouwd moet worden. De vroegere kroonprins werd Zaterdagochtend in Doorn verwacht.

Schager Courant | 1941 | | pagina 1