De Britsche nederlaag HeLen unn h@t moenns Radioprogramma Al het Engelpche materiaal achtergebleven op .Kreta Reacties der Britsche regeering, verlies zeer smartelijk genoemd. In het officieele communiqué van het Britsche ministerie van oorlog over het terugtrekken der Britsche troepen van Kreta wordt, naar Reu ter meldt, gezegd: „Na een strijd van twaalf dagen, die ongetwijfeld de meest verbitter de worsteling in dezen oorlog was, heeft men besloten de Britsche troe pen van Kreta terug te trekken. On geveer 15000 man konden naar Egyp te gebracht worden^ Toegegeven moet echter worden, dat onze ver liezen zwaar waren." Dood van generaal Freyberg te gengesproken. Plet uit Engelsche bron afkomstige be richt, dat de opperbevelhebber der Britsche troepen op Kreta, de Nieuwzeeiandsche lui tenant-generaal Freyberg, bij een vliegtuig ongeval om .het leven zou zijn gekomen, wordt thans door Reuter officieel tegenge sproken. De Britsche berichtendienst heeft ver klaard, dat de vastberadenheid, de dapper heid en de capaciteiten der Duitsche val schermjagers op Kreta bewonderenswaar dig zijn. De onophoudelijke Duitsche bom aanvallen hebben tot de successen bijgedra gen. Sedert hei begin van den oorlog maakt Duitschland gebruik van den factor der verrassingen. Voor den omroep te Londen heeft Ed- ward Ward mededeeling gedaan van de verklaringen van een Engelsch officier, die van Kreta te Cairo is aangekomen en die vertelde, dat de trefzekerheid der s'tuka's verbazingwekkend is. Zij deden bijvoorbeeld, aldus' deze officier een aanval op een weg met zooveel nauwkeurigheid, dat men op een afstand van 20 meter volkomen veilig was. Valschermjagers mishandeld. In een laagte bij het vliegveld Maleme op Kreta hebben Duitsche soldaten de lij ken van 15 Duitsche valschermjagers ge vonden. De lijken waren naakt en vertoon den de sporen van de ergste verminkingen en martelingen. Op de met bloed bedekte li chamen zag 'men ernstige, door zweepsla gen veroorzaakte, wonden. Hals en hoofd waren bedekt met schotwonden. Klaarblij kelijk hebben de moordenaars hun weerloo- ze slachtoffers na onmenschelijke martelin gen door talrijke schoten gedood. Deze af schuwelijke vondst bewijst, aldus besluit het D.N.B. dit bericht, dat de bevolking van Kreta alle bepalingen van het volkenrecht genegeerd heeft. Bij de inneming van Herakleion zijn tien vrouwen gevangen genomen, die met sadis tische wreedheid Duitsche valschermjagers hebben vermoord. Deze vrouwelijke bandie ten hebben de uniformen van gesenuvelde soldaten aangetrokken en vervolgens Duit sche soldaten, die zij tot dichtbij lieten na deren, met pistoolschoten vermoord. Dagorder van Goering. De Rijksmaarschalk van het Grootduit- sche Rijk en opperbevelhebber der lucht macht. heeft een dagorder uitgevaardigd, waarin hij o.a. zegt: „Een groote en roemrijke daad in de ge schiedenis van ons jonge wapen is vol- Nieuwe onlusten in Britsch Indië Scherpe politiemaatregelen.. Volgens een bericht uit Delhi is de hoop der Engelschen, dat zij de bevolking va.i Bombay met geld tot rust zouden kunnen brengen, door nieuwe onlusten den bodem ingeslagen. De toestand te Bombay is nog even ernstig, zoodat de meeste fabrieken en zaken geslo- t"'i blijven. De heropeningder scholen is uitgesteld. Er.zouden 39 dooden en 142 gewonden zijn. De noiitie verscherpt haar onderdrukkings maatregelen. bracht. Op Kreta waaien onze overwinnings- vlaggen. Gij, mijn valschermjagers en lucht landingstroepen, gij, mijn vliegers, hebt in samenwerking met uw kameraden van het leger onder uw beproefde aanvoerders van alle rangen voorbeeldelooze daden volbracht ;Met ongekende trots en diep gelukkig meld ik den Fuehrer de tenuitvoerlegging van zijn bevel. Voor de geheele wereld hebt gij het woord van den Fuehrer bewezen: „Ei- zijn geen onneembare eilanden." Al het Britsche materiaal achter gebleven. De Duitsche troepen hebben na de bezet ting van Kandia kunnen constateeren, dat de Britten bij hun vlucht al hun oorlogs materiaal op Kreta hebben achtergelaten. De verlaten stellingen gaven een beeld van haast, waarmede de Engelschen waren ge vlucht.. Londen kenschetst de gebeurtenissen, ron dom Kreta, zoo meldt Aftonbladel uit Lon den, met de volgende woorden: De Duitschers hebben hun eerste zoutwa ter-overwinning behaald. Kreta is een eiland en dat voorbeeld werkt deprimeerend. Eva cuatie en terugtocht, steeds weer hetzelfde, zoo zegt „the man in the street" te Londen. FELLE TAAL VAN DARLAN „Frankrijk is nog sterk genoeg een beleediging van zijn vlag niet te aanvaarden." In een scherpe rede heeft admiraal Dar lan Engeland de aanval op Sfax verweten, welke volgens hem, door niet. gerechtvaar digd wordt. In werkelijkheid, aldus Darlan heeft dit brutale optreden slechts.één doel: Engeland wil de Fransche macht ter zee vernietigen, het moederland van zijn kolo niën scheiden en Frankrijk van de rest der wereld isoleeren. Even scherf gispte Darlan de overval op Dakar en dé' aanval op de gestrande krui ser Dunkercjue. Na het bombardement van Sfax, aldus Darlan ben ik meer dan ooit besloten om Frankrijks recht tot vrije be schikking over zijn havens en verbindings wegen te doen eerbiedigen. Ons land is nog sterk genoeg om een ge welddadige schending van zijn gebied of een beleediging van zijn vlag niet te aan vaarden. De woorden van Darlan hebben in de Parijsche pers diepe weerklank ge vonden, aldus het D.N.B. De Cri du Peuple schrijft dat Frank rijk tusschen Engeland en Europa, had te kiezen en vrijwillig Europa heeft gekozen, omdat het wil dat Frankrijk leeft. Inmid dels is de Tunesische havenstad Sfax op nieuw door de Engelschen aangevallen. Hongaarsche premier naar ROME Hongaarsche politiek geheel in overeenstemming met de spil. De Hongaarsche minister-president en mi nister van buitenlandsche zaken, Bardossy,- is gisteravond per spoor naar Rome vertrok ken om de Italiaansche regeering. een offi cieus bezoek te brengen. Hij wordt vergezeld van den ltaliaanschen gezant te Boedapest, Telami, en eenige hooge ambtenaren. Op 5 Juni zal de'paus den Hongaarschen ministerpresident in officieele audiëntie ont vangen. Een traditioneel gebruik. Voor zijn vertrek naar Rome heeft Bar dossy tegenover het Hongaarsche telegraaf- agentschap verklaard, dat hij door zijn be zoek aan Rome een traditioneel gebruik volgt, dat in overeenstemming is met den geest van het driemogendhedenverdrag. Dat hij deze reis niet eerder heeft ondernomen, is een gevolg van de oorlogsgebeurtenissen der laatste weken. Hij dentk twee dagen te Rome te blijven. Zijn bezoek is in de eerste plaats een beleefdheidsbezoek. Hij zal gele genheid hebben om in persoonlijk contact te treden met Mussolini en Ciano. Politieke gis singen ten aanzien van zijn reis zijn volko men overbodig, daar de Hongaarsche poli tiek, zooals bekend is, geheel de lijn van de Duitsche en Italiaansche volgt. Radiotoespraak van den PAUS „Alle rechtsnormen moeten stre ven naar vervolmaking van het gezinsleven". VATICAANSTAD, 1 Juni: Ter gelegenheid van den 50en verjaardag van de encycliek Rerum Novarum van Paus Leo XIII, heeft Paus Pius XII een radiotoe spraak gehouden. Hij herinnerde er aan, dat Leo XIII, toen hij zijn encycliek uitgaf, er van overtuigd was, dat de kerk zich over de maatschappelijke vraagstukken moest uit spreken om vast te stellen, of de grondsla gen van een bepaalde sociale organisatie in overeenstemming waren met-het natuurrecht en de goddelijke openbaring. De encycliek had een grooten weerklank, want vele landen hebben maatregelen genomen om verbetering te brengen in de levensvoorwaarden der ar beiders. Paus Pius noemde nieuwe richting gevende en moreele beginselen voor de drie fundamenteele waarden van het maatschappelijke en economische leven. n.1. voor het gebruik van stof felijke goederen, voor den arbeid en het gezin. Hij sprak den wensch uit, dat de goederen, door God voor ieder een geschapen, ook volgens de begin selen van rechtvaardigheid en naastenliefde aan ieder ten goede zullen komen. Het recht én de plicht, den arbeid te or- ganiseeren, komen vooral den werkgevers en den werknemers toe. Als zij hun taak niet kunnen volbrengen, moet de staat tusschen- beide komen om den arbeid te regelen en te verdeplen. Volgens de leerstelling van de encycliek Rerum Novarum heeft de natuur een nauwen samenhang gelegd tusschen den privaten eigendom en het bestaan der men- schenmaatschappij, in het bijzonder het be staan en de ontwikkeling van het gezin. Het gezin is de vruchtbare grondslag van de grootheid en de macht van een volk. Alle rechtsnormen, die regels voor den privaten eigendom opstellen, moeten streven naar de vervolmaking van het gezinsleven. De Paus sprak den wensch uit, dat deze beginselen thans reeds leiding zullen geven bij de organisatie van de nieuwe orde. Dagorder van admiraal Raeder Herinnering aan den slag bij Jutland. De opperbevelhebber der marine groot admiraal Raeder, heeft ter gelegenheid van den 25en verjaardag van den slag bij Jut land eeri dagorder tót de marine gericht, waarin hij onder meer zegt: „De slag bij Jutland was een mijlpaal in de geschiedenis van den oorlog ter zee, doch tevens heeft hij eèrl hieuw tijdperk in den strijd om de vrijheid der zee ingeluid. Wij, die thans opnieuw in een strijd op leven en dood tegen de Engelsche tyrannie ter zee gewikkeld zijn, hebben in den geest van mannen, die 25 jaar geleden lauweren oogstten, den vijand voortdurend zware slagen toegebracht. Wij zullen, vertrouwen de op onze kracht en ons vermogen, den vijand blijven aanvallen en onze sterke wa penen voeren, tot de overwinning ons is." EX-KONING VAN SIAM OVERLEDEN. De vroegere koning van Siam, Prajadhipok, is, naar de Britsche nieuwsdienst meldt, gisteren in zijn woning in het graafschap Surray in Engeland aan een hartverlamming overleden. De ex-koning, die 47 jaar oud is, had in 1935 afstand gedaan van den troon ten gunste van zijn neef Ananda Mahidol, den tegen- woordigen koning van Thailand. HANDELSOVEREENKOMST TUSSCHEN DUITSCHLAND EN MANDSJOEKWÓ. Officieel wordt gemeld: Het verdrag over het goederen- en beta lingsverkeer tusschen het Duitsche rijk en Mandsjoekwo is na onderhandelingen tus schen de beide regeeringen op 31 Mei door een te Hsinking gesloten overeenkomst op nieuw verlengd. DE HULPVERLEENING AAN ENGELAND. New York, 2 Juni (D.N.B.) Onder het opschrift, „de geheele industrie op oorlogsvoet" publiceert de New York World Telegram een bericht uit Hyderpark, waar Roosevelt het Pinksterweekeinde heeft doorgebracht, volgens, hetwelk de president een prioriteitswet heeft geteekend, op grond waarvan de regeei'ing gemachtigd is de prioriteit toe te passen op alle orders, welke in het kader van de leen- en pachtwet ter ondersteuning der democratieën dienon, en op opdrachten van regeering en particulie ren, welke door het wapeningsbureau waar dig gekeurd worden om voorrang boven de oorlogsprocjuctie te hebben. Leider van de prioriteitsafdeeling in het federale productiebureau is Edward Stet- tinius. POLITIEKE CRISIS IN AUSTRALIË VERWACHT. D.N.B. meldt uit Genevè: Naar de Daily Mail meldt, verwacht men in Australië een politieke crisis, daar de regeering het over principieele punten, zooals de vorming van een nationale regeering, niet heeft kunnen eens worden met de arbeiderspartij. De arbeidersafgevaardigden toonden zich zeer opgewonden, toen Menzies zeide het te be treuren, dat er in Australië nog geen poli tieke eenheid bestaat. JAMES ROOSEVELT WEER HUIS WAARTS. Naar de Londensche nieuwsdienst meldt, is kapitein James Roosevelt uit Cairo ver trokken om naar de Ver. Staten terug te keeren. Hef opgehaalde vrouwenhoofd Verdachte gearresteerd. Gelijk wij Donderdag gemeld hebben, is bij de keersluis MerwedekanaalNieuwe Diep in Oost het afgesnedlen hoofd van een vrouw van vermoedelijken middelbaren leeftijd opgehaald. Naar het Hsb. verneemt heeft de politie van het bureau-Linnaeusstraat te Amster dam op grond van haar verschafte inlich tingen en een daarop gebaseerd nader on derzoek, te Rotterdam een 52-jarigen, uit Amsterdam afkomstigen man gearresteerd», die ervan verdacht wordt de vrouw te heb ben vermoord. Daar het onderzoek nog geenszins volledig is. kunnen thans geen nadere bijzonderheden worden bekend ge maakt. Commissarissenbelasting ingevoerd MET DE HOOGTE VAN HET Di KOMEN STIJGT HET PERCEN TAGE BELASTING DAT VEE SCHULDIGD IS. Tegelijk met de nieuwe inkomstenbelas ting is ingevoerd een com missarissenibo lastirig. Onder commissarissen worden vq gens het besluit verstaan „natuurlijke o! rechtspersonen, die onder welken naam ooi belast zijn met bet toezicht op het bestuit van een onderneming, ongeacht of zij bij komstig ook aan de bestuurstaak des heb'l>en". Commissarissenbelasting word geheven over het totale bedrag van be commissarisloon dat in het kalenderjaat dioor den commissaris wordt genoten. Cotü missarissenbelasting is niet verschuldigd indien het commissarisloon in een kalen derjaar niet meer bedraagt dan honderd gulden. Van 100 tot 1000 gulden bédraagi de belasting 20 van f 1000 tot f 50iï f 180 plus 30 van het bedrag waarmedi het commissarisloon f 1000 te boven gaal meer dan f 5000 f 1380, vermeerderd nu 50 van het bedrag waarmedie het com missarislöon f 5000 te boven gaat. Verschil lende bepalingen maken finantieele maai pulaties, waardoor ontduiking van het b« sluit mogelijk zou zijn, zeer moeilijk. Evew als bij die inkomstenbelasting is men dm ook bij deze belasting^ van het &tand,punj uitgegaan dat het geld gehaald moe.t worj den, waar het te krijgen is. en beeft mei naarmate het inkomen uit commissaris! functies hooger wordt, het percentage dal wordt ingehouden, ook verhoogd. Gebruik van opgelegde plezierboofen als woonschip Uit het bericht in de dagbladen, volgen! het^velk houders van pleziervaartuigen hutf boot op eèn vaste ligplaats als woonschip mogen gebruiken zonder hun aanspraak o| ontheffing van personeele belasting te ver liezen, hebben sommigen gelezen een algej meene opheffing van het verbod om in ka| juiten van jachten den nacht door te bren gen. Dit is echter niet juist. De mededeeling van het departement vai financiën heeft, zooals iiit den tekst blijk) uitsluitend betrekking op het standpun! van financiën met betrekking tot de persfi neele belasting. WOENSDAG 4 JUNI. Hilversum I. 415.5 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B.N.O.: Nieuwsberichten. 8.15 Gewijde muziek (gr.platen). 8.25 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Gramofoonmuziek. 10.00 Het Sylvestre Trio en gramofoonmu ziek. 11.00 Voor de kléuters. 11.20 Omroeporkest. 12.00 Orgelspel. 12.25 Voor den boer. 12.40 Almanak. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en economische berich ten. 1.00 Maastrichtsch Stedelijk orkest, solist en Gramofoonmuziek. 2.15 Amusementsorkest en solist. 3.00 Voor de vrouw. 3.20 Pianovoordracht en gramofoonmuziek. 4.00 Bijbellezing (Voorbereid door de Chris telijke Radiostichting). 4.20 Voor de jeugd. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 B.N.O.: Nieuws-, economische en beurs berichten. 5.30 Voor de jeugd. 5.45 Orkest Eloward. 6.15 Voor den binnenschipper. 6.30 Omroeporkest. 7.00 B.N.O.: Economische vragen van den dag. 7.15 Voor de kleuters. 7.25 Gramofoonmuziek. 7.30 Volkszang met pianobegeleiding. 8.00 B.N.O.: Nieuwsberichten, 8.15 Spiegel van den dag. 8.30 Gevarieerd programma. 9.30 Berichten (Engelsch). i 9.45 Gramofoonmuziek. 10.00—10.15 B.N.O.: Uitzending in de Engel sche taal: The dutch achievements in thi Netherlands Indies. Hilversum II. 801.5 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B.N.O. Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. (Voorbereid door hel Vrijzinnig Protestantsch Kerkcomité). 10.20 Pianovoordracht. 10.40 Declamatie. 11.00 Gramofoonmuziek. 12.00 Berichten. 12.15 Romancers. 12.45 B.N.O.Nieuws- en economische be richten.. 1.00 Omroeporkest. 2.00 Voor de jeugd. 2.30 Verkorte opera: „Don Pasquale" (opn.) 4.00 Het Haagsch Trio en gramofoonmuziek 5.00 Cursus: Het geestelijk karakter van onl volk (voorbereid door het Vrijzinnig Pro testantsch Kerkcomité). 5.15 B.N.O.: Nieuws-, economische en beur» berichten. 5.30 Salonorkest. 6.15 Ensemble Bandi Balogh. 6.45 Reportage. 7.00 B.N.O.: Brabantsch praatje. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.30 De vestigingswet Kleinbedrijf 1937 (III) causerie. 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 B.N.O.: Nieuwsberichten. 8.15 Het Residentieorkest en solist. 8.55 Declamatie. 9.15 Het Residentieorkest. 9.55 Dagsluiting. (Voorbereid door de Chris telijke Radio Stichting). 10.00—10.15 B.N.O.: Nieuwsberichten; Slul ting. F euilleton Door Monica Hart Dat zal ik je vertellen. Nadat jij van me was weggegaan, probeerde ik Tavistock te bereiken. Maar ik was doodop en verging bovendien van honger, want sedert mijn ont vluchting had ik vrijwel niets gegeten. Myn voeten waren pijnlijk en gezwollen en ik klappertande van koorts. Byne werktuiglijk vond ik, wankelend en strompelend, den weg naar het hol. Daar ontdekte, ik, dat de ge heime kamer niet langer een geheim was, want ik zag sporen, dat er nog njet lang ge leden menschen in waren geweest. Maar ik was zoo volkomen uitgeput, dat ik geen voet meer kon verzetten; ik moest eerst slapen, wét er ook de gevolgen van mochten zijn. Daarop kroop ik op handen en voeten naar binnen en toen begreep ik, dat de geheime kamer de schuilplaats van die verwilderde vrouw was geweest, van wie je mij verteld had en als dit zoo was. zou ik er voorloopig veilig zijn, meende ik. Ik vond lucifers en een paar stukjes kaars. Ook eten, dat ze blijk baar van boeren uit den omtrek had gekre gen. ïk stilde mijn razenden honger en zag onderwyl dat in een hoek van de kamer een hoop vrouwenkleeren lag, de meeste tot op den draad versleten en bedekt met slijk uit het moeras. Ik viel in slaap en ik vermoed, dat ik uren achtereen geslapen héb. Toen ik wakker werd nam ik mijn omgeving wat nauwkeuriger op en ontdekte dat ik op een soort van strbo en varens lag... en dat aan de andere zijde van het vertrek er net zoo een gespreid was! Philip kon zich haast niet inhouden. Het was haar bed! riep hij uit, van die sprookjesprinses uit het moeras; het meisje, dat we in de herberg vonden! Die huisde dus bij wilde Barbara, tusschen de puinhoopen van een dood verleden! Geen wonder dat ze niets tegen ons kon zeggen, -dat ze niet kon vertellen waar ze vandaan kwam! Zij is het kind van Wilde Barbara, zei Paul Morley met langzamen nadruk. Zij is het kind van mijn vrouw, van Helen. Ze is mijn dochter. HOOFDSTUK XXXIV. Er was iets aangrijpends in den eenvoud, waarmee Paul Morley deze bekentenis deed. Zij is mijn dochter, herhaalde hij eenige malen, alsof hij niet in staat was, het zelf te omvatten. Plotseling greep hij Philip bij den arm. Denk eens wat dat beteekent, zei hij bitter. Ik heb een dochter teruggevonden, die het recht heeft mijn naam te dragen, en ik kén, ik még geen aanspraak op haar ma ken. Haar vader, Spencer Tarrant, is dood, en ik, Paul Morley, ben niets en' mag ook niets anders voor haar zijn dan een vreemde. Philip hield zijn oogen op het water geves tigd; hij durfde Morley niet aanzien. - Toen ik u op het moeras 'ontmoette, sprak u alleen over uw vrouw, niet over uw dochter, zeide hij eindelijk. Toen wist ik nog niet dat ik een doch ter had, zei hij, want het kind werd ge boren een paar maanden nadat mijn vrouw van me weggetroond was, en er is mij nooit meegedeeld, dat ze een kind het leven had geschonken. Ook al werk van die twee broers! Maar hoe ontdekte u? dat de andere bewoonster van het hol uw dochter was? Hoe kwam u er achter, dat Wilde Barbara en uw vrouw een en dezelfde persoon waren? Ik heb je verteld, dat ik, toen ik wakker werd, zag dat er twee bedden van stroo en bladeren in het hol waren. Toen vermoedde ik natuurlijk nog niets van dat meisje uit de herberg en evenmin dat Wilde Barbara mijn vrouw was. De waarheid leerde ik eerst ken nen uit een soort dagboek, dat zy in de eerste jaren yan haar verblijf op het moeras had bijgehouden. Het begin was duidelijk en uit voerig, maar de latere bladzijden toonden reeds meer hun toenemende geestelijke ach teruitgang. De laatste jaren van haar ver blijf op het moeras had zij het niet meer bijge houden. Het bestond uit een aantal gewone schoolschriften. Uit verwodering en pure nieuwsgierigheid begon ik erin te lezen, maar stel je mijn ontzetting voor, toen ik begreep, dat Wilde Barbara, de vrouw die mij over het moeras had geleid, niemand anders was dan mijn eigen vrouw; dat ik zonder dat ik er ooit iéts van geweten had een dochter be zat en dat beiden als wilden geleefd hadden, op enkele mijlen afstand van het landgoed, dat hun rechtmatig eigendom behoorde te zijn! Denk je een oogenblik in het leven, dat mijn vrouw moet hebben geleid! Zy was uit het huis van haar broers ontsnapt, toen de inbreker toevallig de deur van de kamer, waar zy opgesloten was, had geopend... Zij was naar deze schuilplaats gevlucht, waar van zij toen haar verblijf gemaakt had. Die schuilplaats had ik indertijd ontdekt en nie mand anders dan zij wist ervan af. Zij wist, dat ik gevangen zat in Princetown en be greep, dat ik kwaad van haar moest denken. Ze verkeerde overigens in de meening, dat haar broers mij op den mouw hadden gespeld dat zy kort na mijn gevangenneming gestor ven was. Zij had graag willen schrijven, maar vond het tenslotte beter, mij in den waan te laten, dat zij dood was, want de wetenschap dat zy leefde zou voor mij een nieuwe marteling zijn geweest. Daarnaast bl'èef de liefde voor haar kina, Dat was door haar broers, die niet van kinderen hielden, uit huis gedaan en werd grootgebracht bij een boerenfamilie in de buurt. Men had aan de boeren verteld, dat het een wees was. Zoo werd mijn dochtertje dus grootgebracht en het ware misschien beter voor haar geweest als haar moeder er nooit in geslaagd was haar te vinden. Maar het gebeurde wèl. Het kind zal omstreeks twaalf jaar zyn geweest, toen mijn vrouw Laar vond en meenam naar het moeras, waar zij haar gevangen hield in de schuilplaats. Er werd overal naar het ver miste kind gezocht, maar natuurlijk werd zij niet gevonden. Kort daarop schijnen 1 haar pleegouders de streek te hebben verlaten. Langzamerhand verwilderde de kleine Helen net als haar mooier. Ze verloor haar spraak vrijwel geheel, daar haar moeder door de lange jaren van absolute eenzaamheid ook het spreken verleerd had. Het is een wonder dat de kleine Helen in het begin nooit ge tracht heeft te ontvluchten of dat de men schen in de buurt nooit een vermoeden kre gen van haar bestaan. Maar zy ./as ook pas twaalf jaar, te jong en te zwak om zich te verzetten. Haar moeder liet haar dikwijls alleen, maar ik ben overtuigd, dat zij op de een of andere wijze het kind gevangen wist te houden. En later verlangde de klein Helen ongetwijfeld niet meer te ontvluchten En als de boeren haar op het moeras zage in haar vreemdsoortige witte py, dachten zi bijgeloovig als zij nu eenmaal waren, dat he de een of andere geest was. En nu komen we tot den dood van mijl vrouw; wat ik je nu vertel is natuurlij! alleen maar een gissing van mijn kant. Toei zij mij zag,, heeft ze mij natuurlijk herkend. Z had misschien gehoord dat er een gevangeni ontsnapt was, en met een glimp van haa oude intelligentie had ze wellicht aan de mo gelijkheid gedacht, dat ik dat kon zijn. had naar mij gezocht met de bedoeling m\ veilig in het hol te verbergen, maar zooals i" je verteld heb, ontsnapte ik haar in den mist Ze wist my terug te vinden terwijl ik lag t< slapen en toen ze geen ander middel zag mij te redden, pakte ze mijn gevangenisklee ren en ging haar noodlot tegemoet. Dat I althans myn veronderstelling. Er viel een lang zwijgen. En Helen?, vroeg Philip tenslotte. zy is natuuriyk bang geworden door hel lange uitblyven van haar moeder; zij is uit gegaan en aan het dwalen geraakt, maai hoe zij in het huis waar zij geboren is, ei op Het bed van Procrustes terecht is geko men dat is een raadsel, dat ik niet vooi je kan oplossen. Nu weet je alles. Philip stond op. Uw dochter leeft, dat is de hoofdzaak zei hij, met iets plechtigs in zijn stem. - Zij is by Lord Raynour en daar is zy in goede handen. Ea spoedig zal ze niet meer een ver waarloosd en verwilderd meisje zijn. Wordt vervolgd

Schager Courant | 1941 | | pagina 2