NIPPER EN PELLE h6lgi1 unn hst mosRRS Bagdad-spoorweg, slagader van het nabije Oosten Reddingsboeien uit de lucht Radioprogramma DE Van toenemende beteekenis voor de Engelsche oorlogvoering KORTSTE VERBINDING TUSSCHEN PERZISCHE GOLF EN SYRI6 TUR KIJE. ISTANBOEL. Juni 1941. (V.P.B.) Nu Kreta in Duitsehe han den is. worden de Engelsche verbindings wegen door de Middel landsche Zee met het Nabije Oosten wel in zeer ernstig ge vaar gebracht. Nog m.eer dan toch reed6 het geval was. zullen dc Engelse hen daar om trachten, het voor de oorlogvoering bc- noodigde materiaal langs andere wegen aan te voeren: tiaar Egvpte. Palestina en Transjordanië door de Iloode Zee en naar Irak en eventueel Svrië door de Perzische Golf en verder per spoor naar het Noorden. - Waarschijnlijk zal dus de Bagdadspoorwag, die reeds zooveel stof heeft doen opwaaien, weer eens sterker de aandacht trekken. Omstreeks 1000 vatte men het plan op, om dezen spoorweg aan te leggen. Aan sluitend op het spoorwegnet in het eigen lijke Turkije zou de lij,n over Mosoel en Bagdad naar Basra aan de Perzische Golf loopen. Zoodoende zou men een snellere verbinding krijgen tusschen Europa en Indië, terwijl levens de welvaart van die landen, door welke de lijn liep, zou wor den vorhoogd. Na een feilen strijd tus schen Engeland en Frankrijk wist Duitsch- lawl in 1903 de concessie los te krijgen van Turkije, dat vóór den Wereldoorlog al de landen tusschen Istanboel en de Per zische Golf in bezit had. De wereldoorlog maakte aa.n het werk, dat vrij voorspoedig verliep, oen einde. Het traject van Istanbool tot Nisibin, aan de huidige Zuidgrens van Türkije, was ge reed. Het middenstuk tot Bagdad ontbrak en gedurende den oorlog hadden de Engei- schon een lijn aangelegd van Bagdad naar de Perzische Golf. De verdeeling van het Turksche rijk had op den verderen aanleg van den soporweg een zeer nadceligen in vloed; niemand had eigen 1,ijle belang bij het transitoverkcer door het gevormde complex van landen. Toch is de spoorweg ten slotte gereed gekomen: in juli 1940 werd op de grens van Svrië en Irak het laatste traject voltooid. Aan die snelle vol tooiing was do oorlog niet vreemd. De bezetting van Kreta heeft den Bagdad- spoorwog weer sterk in beteekenis doen stij gen als verbindingsweg tusschen de Perzi sche Golf cenerzijds en Svrië en Turkije anderzijds. Ongetwijfeld kan deze spoor lijn met haar bewogen geschiedenis, als deze landen in den maalstroom van den oorlog mochten worden meegesleept, nog een belangrijke rol spelen. en r ee fet htij eeld vzas, tebu 30.8 n bi oiini •r Oj is d intei zee Mei die EEN BEKNOPT INTERIEUR VOOR VIER TOT TIEN PERSONEN. VOORZIEN VAN ALLES* (V.P.B.) Wat zijn de kleine, gele stippen, die men vanuit de lucht kan onderschei den te midden van de woelige golven in het grijze Kanaal? Het zijn boeien, die door de goede zorgen van het Duitsehe luchtwa- pen zijn uitgezet voor verongelukte vliegers, vriend zoowel als vijand. Op de vier zijden van den toren, die uit het midden omhoog rijst en die ecnigszins aan de uitkijktoren van een onderzeeër herinnert, teekent zich een rood kruis op witten ondergrond af. Hier is redding voor den vlieger, die. om Nipper vindt geen rust. 1. „Het is maar goed, dat we in het gewone leven geen vleugels hoeven te dragen, want ze zitten erg in de weg, wanneer je eens een middagdutje wil doen!" 2. „Op je buik gaat het ook al niet!" 3. „Hoe doen de kippen thuis het toch ook alweer?" 4. „Wat komt daar aan...? Als Nipper slaapt. L. Nipper is in een diepe slaap gevallen en heeft er zodoende geen flauw ver moede. van. dat vlakbij hem een beer zich de muil aflikt... Wawhoo is echter altyd op zijn post. Hij ziet het gevaar, dat daar beneden in de kloof Nipper bedreigt! Zonder zich te bedenken, waagt hij de sprong over de afgrond om Nipper te hulp te snellen! onverschillig welke reden, genoodzaakt is zijn toestel boven de zee te verlaten. Als een gele keten strekken zij zich uit over de gcheele breedte van het Kanaal, tot vrij dicht onder de Engelsche kust. Door een stevig anker worden zij op hun plaats gehouden, zoodat zij zelfs bij een flinken storm niet kunnen wegslaan. Rond om het goheèle toestel, dat op een boei van flinke afmetingen gelijkt, loopt een ijzeren reeling, die de schipbreukeling kan grij pen. om zich aan boord te hijschen. Zoodra hij eenmaal op de boei is aangeland, vindt hij alles binnen zijn bereik dat in zijn toe stand nuttig en noodig is: eten. drinken, kleeding. slaapplaats... Aan letterlijk alles is gedacht, tot zelfs aan een signaalpistool met ammunitie. Door middel van een alarmtoestel, dat inge schakeld moet worden, wordt automatisch de ..zeenooddienst" gewaarschuwd, dat het toevluchtsoord bezet is. waarop onmiddellijk een vaartuig zee kiest om hulp te verleencn. IntusscJien kan de schipbreukeling het zich gemakkelijk maken. Hij yindt electrische verlichting en, mocht deze weigeren, dan zijn er een paar met petroleum gevulde lampen aanwezig drinkwater, cognac, chocolade, biscuits, zelfs sigaretten. Voor het geval hij geblesseerd is. vindt hij een doos met verbaridstoffen, zoodat hij zich voorloopig kan vei binden. De ruimte is vol doende om vier tot tien man te kunnen ber gen. Onnoodig te zeggen dat ailes ter dege is vastgeschroefd of vastgesjord in de op de golven dansende boei. Dnitsch weermachthericht Italiaansch weermachtbericht Feuilleton Door Monica Hart 27. Neen, het is onmogelijk dat dit aan myn vrouw behoord heeft; die steen is een ordinaire imitatie en de heele broche een waardeloos prul. Helen had prachtige juweelen. Maar het is vreemd, dat zoo'n goeckoop ding in een zak doek van zulk fijn weefsel geborgen is. Heb je gezien dat die zakdoek niet gemerkt is? Ik. vond in de schuilplaats van mijn vrouw een paar zakdoeken die ik bij me gestoken heb. Al het andere, behalve het dagboek natuurlijk, heb ik achtergelaten. Mag ik dezen zakdoek eens vergelijken met die ik in myn bezit heb? Philip knikte toestemmend en Morley stopte den zakdoek in zijn zak. Terwijl hij dat deed, werden zij verrast door de onverwachte komst van Harry. In zijn verrassing over de ver schijn ng van zijn aanstaanden zwager dacht Philip niet verder over de broche of den zak- il doek met bloedvlekken, Wat is er aan de hand, Harry? vroeg hij. Ik heb belangrijk nieuws; daarom kom ik maar eens binnenvallen. Belangrijk nieuws? Ja, over den groenen diamant. Ik heb Grale vandaag gesproken en hij denkt... we denken... dat we een sleutel gevonden hebben! HOOFDSTUK XXXIX. Ze kwamen bij elkaar in de zitkamer. Ark- wright en Dora hadden zich bij de anderen ge voegd. Wel, Harry. zei John Arkwright, toen i allen gezeten waren, wat heeft Grale te vertellen Wil je je nog eens goed dien avond van het bridgen herinneren? Dien herinner ik mij maar al te goed, BRITSCHE BOMMEN OP RHODOS. In het Italiaansche weermachtsbericht nummer 365 maakt het Italiaansche opper bevel het volgende bekend: In Noord-Afrika heeft onze artillerie aan zienlijke schade veroorzaakt aan de instal laties en de versterkingen van de vesting Tobroek. Onze vliegtuigen hebben opnieuw schepen en installaties van die basis ge bombardeerd. In de Aegoische Zee hebben vijandelijke vliegtuigen vannacht bommen geworpen op het eiland Rohdes en eenige schade aange richt. In Oost-Afrika hebben twee van onze co lonnes in een gezamenlijk optreden de vij andelijke strijdkrachten op de vlucht ge dreven »n het gebied van Galla en Sidamo. fn een anderen aanval hebben onze koloni ale afdeelingen zware verliezen toegebracht aan het regiment Nigeria. Onze jagers heb ben een vliegtuig van het lijpe Hurricane neergeschoten. Een ander vliegtuig is door onze machinegeweren neergehaald. MILITAIRE ACTIE BIJ TOBROEK. Het opperbevel van de Duitsehe weer macht maakt bekend: Onze duikbooten hebben in het noorden en in het centrale deel van den Atlanti- schen oceaan vijandelijke koopvaardijsche pen met een gezamenlijken inhoud van "24.400 brt. tot zinken gebracht. Motortorpe- dobooten vielen aan de Engelsche kust een formatie lichte Britsche zeëstrijdkrachten aan en brachten uit deze formatie in een stoutmoedigen aanval een door torpedoj^ gers krachtig beschermd Britsch hulpoor logsschip van ongeveer 6.000 brt tot zinken. Tegenaanvallen van de vijandelijke torpedojagers bleven zonder succes Het luchtwapen bombardeerde in den af- geloopen nacht voor den oorlog belangrijke installaties in midden- en Zuid-Engeland. Bijzonder doeltreffend waren de aanvallen op de industrieele installaties van Birming- ham en de haveninstallaties van Chatham. Overdag werd aan de Schotsche oostkust het vliegveld Wiek succesvol met hommen bestookt. Bij den aanval op een fabrieks- installatie in Noord-Schotland werd .een werkplaats door- voltreffers vernield. Het aantal gevangenen en de hoeveelheid oorlogsbuit op Kreta nemen toe. In Noord-Afrika hebben batterijen van het Duitsehe Afrikacorps concentraties vij andelijke voertuigen bij Tobroek, alsmede verscheidene in de haven liggende Britsche transportschejjen doeltreffend onder vuur genomen. Aan het front van Solloem werd een vijandelijke stoottroep afgeslagen. Duitsehe luchtdoelartillerie en jachtvlie- gers hehhen op 2 Juni Britsche aanvallen op een vliegveld bij Tobroek afgeslagen en drie der aanvallende vijandelijke jacht vliegtuigen vernietigd. Do vijand heeft gistermiddag en gister avond tevergeefs getracht naar de bezette gebieden te vliegen Hierbij kwam het tot verschillende luchtgevechten, in het ver loop waarvan zes vijandelijke gevechtsvlie- tuigen werden neergeschoten. Een enkel vliegtuig drong tot Sleeswijk Holstein door. In den afgcloopcn nacht heeft de vijand noch hoven hel Duitsehe rijksgebied, nóch hoven de bezette gebieden gevlogen. GUNSTIGE VISSCHERIJ-RESULTATEN. De huidige resultaten der zccvisscherij zijn over het algemeen zeer bevredigend te noe men. De vraag naar visch blijft groot. De visschers maken uitstekende prijzen voor hun zeebanket, dat nog steeds zonder bon verkocht kan worden. De omzet aan den rijksvischafslag te IJmuiden over de afgcloo pcn maand heeft een bedrag bereikt van bij na f600.000.—, hetgeen ruim het drievoudige is van den omzet in Mei 1940. Thans wordt de visscherij uitsluitend be oefend door kustvisschers-vaartuigcn, die dicht onder dc kust blijven visschen. Welis waar zijn de aangevoerde vischsoorten niet groot van stuk. doch daar de kusttreilers. loggers en kotters na enkele dagen visschen weer aan dc markt zijn, is dc doorsnee kwa liteit der aangevoerde visch uitstekend te noemen. 600 CHOCOLADEREEPEN IN BESLAG GENOMEN. De Naardensche politie had vernomen, dat een winkelier chocoladereepen verkocht voor 20 cent per stuk. Daar hier van prijsopdrij ving gesproken kon worden, stelde de po litie een onderzoek in waarbij aan het licht kwam, dat de winkelier de recpen betrok van een ander voor 12 cent per stuk en deze laatste had de recpen tegen den normalen prijs van U/2 cent per stuk gekocht. Bij hem werden nog 600 chocoladereepen aangetroffen en in beslag genomen. Proces verbaal werd opgemaakt wegens prijsopdrij ving. ZATERDAG 7 JUNI. Hilversum I. 415.5 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B.N.O.: Nieuwsberichten 8.15 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.25 Gramofoonmuziek. 10.00 Ernstige muziek (opn.). 12.00 Viola d'amore, clavocimbel en gramo foonmuziek. 12.40 Almanak. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en economische be richten. 1.00 Omroeporkest en gramofoonmuziek. 2.00 Voor het gezin. 2.20 Gevarieerd programma. 4.00 Bijbellezing. (Voorbereid door de Chris telijke Radio Stichting). 4.20 Zang met pianobegeleiding en pianovoor dracht. 5.15 B.N.O.: Nieuws-, economische en beurs berichten. antwoordde het meisje bitter. Jij en ik speelden samen, jij zat tegenover mij, rechts van mij zat Marion, en links mijnheer Staun- ton Heath. juist, stemde Harry toe. Herinner jy je dat je zei, toen de steen ontdekt werd, dat het beursje geen moment uit je handen was gegaan Ja, dat heb ik toen gezegd en dat zeg ik nu nog. Maar dat is onjuist, viel Harry haar triomfantelijk in de rede. Het beursje is wèl in andere handen geweest en zelfs met jou medewerken. Wanneer dan? vroeg Dora verwonderd. Wel, aan het bridgetafeitje zelf! Her inner je je niet dat iemand tegen je zei dat het een aardig beursje was en dat hij vroeg of hij het niet eens even mocht zien? Mijnheer Staunton Heath?! Maar... je verdenkt hem toch niet? Wacht even! Je geeft dus nu zelf toe, dat het beursje even uit je handen is geweest. Ik herinner me de toedracht ook weer heel pre cies, ofschoon het toen geen bijzonderen in druk op mij maakte. Als Grale's vermoeden juist is was het Staunton Heath, die den diamant in je beursje stopte op het oogenblik, dat hij daar met opzet voor uitgekozen had. Maar waarom zou hij dat in 's hemels naam gedaan hebben? vroeg het meisje uiterst verbaasd. O, daar is wel een motief voor. Je hebt het ons zelf aan de hand gedaan, Dora. Je hebt ons dien avond verteld dat hij je ten hu welijk had gevraagd, en uit wraak dat je hem hebt afgewezen heeft hij dit gedaan. Hij zag een kans en gebruikte die. Dat lijkt me moeilijk te gelooven, Harry. mengde Arkwright zich in het gesprek. En het is zeker geen voldoend bewijs om een ander van zijn schuld te overtuigen. Meen je werke lijk dat hij dien steen gestolen heeft om op zoo'n krankzinnige wijze wraak te nemen? Zoo bedoel ik het niet, antwoordde Har ry. Ei is méér dat tegen hem pleit Grale kwam op zijn spoor toen hij informeerde wie aan de bridgetafel hadden gezeten Toen hij hoorde dat Heath er ook bij was, ging hij op onderzoek uit naar de antecedenten van den jongen man en deze waren niet schitterend. O. ik weet wel dat hij moeilijkheden heeft, viel Dora in. Hy heeft er mij alles van ver teld. Zijn vader en moeder stierven, toen hij nog te jong was om op zichzelf te passen. Hij "krijgt een groot vermogen in handen als hij vijf en twintig jaar wordt en tot dien tijd heeft hij maar een heel zuinige toelage. De arme jongen verkeert in allerlei deftige kringen en om dat te kunnen volhouden moest hij op alle mogelijke manieren geld zien op te nemen op zijn toekomstig kapitaal. Hij is nu drie en' twintig en moet nog twee jaar wachten en hij zit zoo over de ooren in de schulden dat hij niet weet hoe hij zich keeren of wenden moet. Hij is in handen van woekeraars gevallen en hoe meer hij zijn best deed om zich uit het moeras te werken, hoe dieper hij er in is ge raakt. Hij jei en het meisje bloosde een beetje toen ze dit vertelde dat als hij maar iemand had om hem overeind te houden, alles nog wel terecht zou komen; hij had behoefte aan de sympathie en de liefde van een vrouw. Om haar mee te trekken in Je modder! zei Hary grimmig. Ook Grale heeft al die bijzonderheden gehoord, maar helaas nog een heeleboel meer. In de eerste plaats heeft meneer Staunton Heath zooveel opgenomen van zijn kapitaal, dat er nog maar 'n schijntje van over is als hy vijf en twintig wordt. En verder geeft het te denken dat hij bijzonder goede maatjes is met onzen vriend Pierce Ruthven. Maar zooals Dora al zei, op het oogenblik zit hij er verbazend slecht by en tracht hy op ale mogelijke manieren aan geld te komen. Onder andere heeft hy herhaaldelijk juweelen verpand en eenige malen schynt hy niet in staat geweest te zn'n de nieuwsgierig heid van den pandhuishouder naar de hei-komst van de panden te bevredigen. Dat lykt me héél erg verdacht, meende John Arkwright Onder meer schijnt hij den dag na het bal bij Lady Kentard eenige diamanten wegge bracht te hebben naar een pandjeshuis in een afgelegen deel van Londen, waar men ze ech ter niet wilde nemen. De eigenaar kon Grale niet meer vertellen, hoe de diamanten eruit zagen; hy wist alleen dat het te kostbare arti kelen voor hem waren. Den dag daarna heeft Heath het nog eens in een andere buurt gepro beerd, doch hij kon alleen geld krijgen op een paar kleinere dingen, terwijl de diamanten op nieuw en om dezelfde reden geweigerd werden. Onder meer herinnerde de panJjesbaas zich een broche van buitengewone grootte en waar de. Hij wilde eerst niet gelooven dat de steen echt was, doch zijn bezoeker wist hem daar van te overtuigen. Ik geloof dat dit nogal ver dacht is. HOOFDSTUK XL. Ik geloof dat Grale de waarheid ontdekt heeft, zeide Arkwright. En als de man schuldig is, dan moet hij gestraft worden; dan hoort hij uit onze kringen te worden gebannen. We kunnen niet straffeloos onzen goeden naam in opspraak laten brengen en een onschuldig meisje zoo laten behandelen! Laat hem loopen, vader! pleitte Dora, Als hij het gedaan heeft, is hij niet» wel bij het hoofd geveest op dat oogenblik. Dan moet hij ergens opgesloten worden, waar hy verder geen kwaad meer kan doen, 5.30 Orgelspel. 6.00 Gramofoonmuziek. 6.15 Voor den binnenschipper. 6.30 Musiquette. 7.00 B.N.O.: Vragen van den dag. 7.15 Romancers en soliste. 7.45 Voor den boer. 8.00 B.N.O.: Nieuwsberichten. 8.15 Spiegel van den dag. 8.30 Köllner Kammersinfonieorchester. 9.30 Berichten (Engelsch). 9.45 Gramofoonmuziek. 10.00-10.15 B.N.O.: Uitzending in de Engel sche taal: Dutch News Reel. Hilversum II. 301.5 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B.N.O.: Nieuwsberichten. 8.15 Gewijde muziek (gr.platen). 8.40 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. (Voorbereid door het Vrijzinnig Protestantsch Kerkcomité). 10.20 Gramofoonmuziek. 10.30 a. Ons Schemeruurtje (opn.). b. Eugen Wolffen en zyn orkest (gr.platen). 12.00 Berichten. 12.15 Ensemble Erica Helen. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en economische be richten. 1.00 Het Nieuw Hollandsch Strijkkwartet en solist. 1.40 Voor de rijpere jeugd. 2.00 De Hohe Messe, Bach. 4.20 Melodisten, solist en piano-intermezzi. 5.00 Bijbelvertellingen (Voorbereid door het Vrijzinnig Protestantsch Kerkcomité). 5.15 B.N.O.: Nieuws-, economische en beurs berichten. 5.30 Viool, piano en grampfoonmuziek. 6.15 Het Haagsch Vocaal Dubbelmannen- kwartet en gramofoonmuziek. 6.45 Reportage. 7.00 B.N.O.: Groningsch praatje. 7.15 Nieuws van de platenmarkt. 7.30 Werkers ontmoeten elkaar. 7.45 Nieuws van de platenmarkt. 8.00 B.N.O.: Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.30 Gevarieerd programr.. 9.45 Gramofoonmuziek. 9.55 Dagsluiting. (Voorbereid door de Chris telijke Radio-Stichting). 10.00 B.N.O.: Nieuwberichten; Sluiting. antwoordde haar vader. Wat denk jy ervan, Morley Hij sprak den naam eenigszins aarzelend uit; hij kon nog steeds niet wennen aan den nieuwen naam van zijn vriend. Ik vind het een buitengewoon lastig ge val, antwoordde Morley ernstig, want wie /moet Staunton Heath laten vervolgen? Lady Kentard heeft haar kleinood terug en het is bijna onmogelijk te bewyzen, dat Heath het gestolen heeft. Ook is Miss Dora door niemand openlijk beschuldigd: dus een proces wegens smaad is ook uitgèsloten. Ik geloof dat het 't beste is wanneer wij het geheim, voor het oogenblik althans, onder ons houden. Wij voor ons zijn nu overtuigd wie de dader is. Dus daarmee erkent u, zei Philip lachend, dat uw conclusie omtrent Ruthven onjuist is. Ben je daar wel zeker van? Wij hebben gehoord dat Ruthven en Heath op vriendschap- pelyken voet met elkaar staan. Kan het niet zijn dat Heath de medeplichtige van Ruthven is en misschien zelfs in opdracht van hem werkte? Welücht heeft Ruthven hem het plan aan de hand gedaan. Dit schynt me het meest aannemelijk, hoewel ik moet toegeven dat er een zwak punt in mijn redeneering is. Als Ruthven in het complot was zou Heath geen moeite hebben gehad om van den diamant af te komen. Je wilt toch niet zeggen, dat Ruthven In gestolen goederen handelt? vroeg mijnneer Arkwright. Ik ben er zeker van, was het kalme ant woord. En nu weten jullie ook waarmee ik Ruthven in de val hoop te krygen. Het is niet maar een verdenking; ik weet het absoluut zeker! Ik zeg jullie, dat van alle misdadigers 111 Engeland Ruthven de sluwste is. Ofschoon 'e politie het nog niet weet, de menschen d>e voor hem werken weten het drommels goed! Maar hun beiang brengt mee te zwijgen als hei graf. D«t geheim wordt met de grootste zorg bewaard Als het bekend werd dat ik r Pgmgen In het werk stel om Pierce Ruthven naar den keUcr te helpen, zou mijn leven geen *••»+<- meer waard zyn. Wordt veroolgd 00» t"

Schager Courant | 1941 | | pagina 7