de Noordgrens Ket Scheveningsche „s e i z o e n" DAGBLAD VOOR HOLLAND'S NOORDERKWARTIER Fransch protest Splitsing der onderwijzers opleiding BESPREKINGEN TE BATAVIA OP DOOD SPOOR? Verduisteren 10.00 uur Extra rantsoen suiker Hoofdredacteur: J. KEESMAN, Schageu. PINSDAG 10 JUNI 1911. 85e Jaargang. No. 11515, Uitgave der N.V. Uitg.-Mif. „Hofland» Noorderkwartier" Schagen Duidelijk beeld van de situatie, is moeilijk te vormen TEGENSPRAAK, ALS ZOU DE FRANSCHE VLOOT NAAR SY RIË ZIJN UITGEVAREN EN ALS ZOUDEN 4000 FRANSCHE SOLDATEN ZlJïf OVERGE- LOOPEN. Het S.P.T. imeldt uit Berlijn: Uit de berichten uit Syrië, Turkije, Lon den en Vichy kan men zich op het oogen- bli'k nog moeilijk een duidelijk beeld van de situatie vormen. Zoover men kan nagaan, ia het volgende gebeurd: Zaterdag j.I. is te Jeruzalem een bespre king gehouden tusschen de generaals Wa- vell, Wilson, De Gaulle en Catroux, waar in de laatste voorbereidingen voor den aan val werden getroffen. Te 3.45 Zondagmor gen hebben daarop de eerste troepen de grens van Syrië overschreden. Volgens het officieele communiqué uit Vidhy zijn de Britsche strijdkrachten kort daarna in con tact met Fransche voorposten gekomen. De Engelschen opereeren van Palestina en van Transjordanië uit. Omtrent de nauwkeurige opstelling der troepen is tot nu toe slechts zeer weinig be kend. Het doel van den opmarsch, schijnt voorloopig te zijn om, ondersteund door de Britsche vloot, Beiroet te bezetten, terwijl een andere colonne, die oprukt ten Oosten van de Dzjebel Droez met sterke gemotori seerde eenheden de grens heeft overschre den en oprukt in de richting van Damas- cus. Berichten over gevechten zijn tot nu toe niet ontvangen. In het dal van de Jordaan hebben de Franschen eenige t.roepenafdee- lingen samengetrokken,, zoodat daar dus, indien er wordt gevochten, een treffen kan worden verwacht, als dit niet reeds is bé- gonnen. Samenvattend werd hedenmiddag in de Wilhelmstrasse gezegd: Militair hebben de Franschen 't moeilijk, Indien de verhoudingen blijven zooals zij zijn. Politiek is de situatie nog vrij ondui delijk. Een verandering van den politieken toestand kan natuurlijk van groot belang voor de militaire situatie zijn. In de 2000 meter hooge Dzjebel Droes strijden de Fransche troe pen tegen de strijdkrachten van de Gaulle. Men bericht te Vichy, aldus een be richt van United Press, dat in de 2000 m. hooge Dzjebel Droes, ten Zuid-Oosten van Soeida buitenge woon hevige gevechten tusschen Fransche Syrische troepen en strijd krachten van de Gaulle plaats vin den. Het tooneel der gevechtshande lingen bevindt zich ongeveer 40 km. ten noorden van de SyrischPale«r tijnsóhe grens. In bevoegde Fransche kringen t« Vichy, ildus D.N.B., spreekt men het Amerikaan- »che bericht, volgens hetwelk de Fran sche vloot naar Syrië zou zijn uitgeloopen, iegen. Eveneens tegengesproken wordt het in het buitenland verspreide bericht, als zou den 4000 Fransche soldaten in Dzjebel Droes Haar de Engelschen zijn overgeloopen. De plaatsvervangende minister-president, Darlan, zal Dinsdagavond een radio-toe spraak houden. In politieke kringen neemt nen aan, dat hij een verklaring zal afleggen ttver den toestand, ontstaan door den Brit- ichen aanval op Syrië. Fransch communiqué over den strijd in Syrië. „Hardnekkig verzet tegen nummeriek ster kere tegenstander." Hét D.N.B. meldt uit Vichy: Het Fransche ministerie van oorlog heeft e 20.25 uur het volgende communiqué over le militaire operaties in Syrië gepubliceerd. „De Britsche en Gaullistische troepen, die bondag over de Syrische grens zijn gerukt, lebben hun aanval in den middag van den !en en in den ochtend van den 9en Juni versterkt ln de streek tusschen den Dzjebel Iroes en de uitloopers van het Hermonge- lergte zijn de aanvallen ondernomen door lanzienlijke strijdkrachten van alle wapens, vaaronder een groot aantal pantserwagens Onze dekkingsafdeelingen hebben, met steun van artillerie en luchtmacht, eiken meter Rronds verdedigd en den tegenstander ern- itige verliezen toegebracht. Een aanzienlijk tetal pantserwagens is vernield. Langs de kust van'den Zuidelij-ken Liba non zijn afdeelingen cavalerie en gepantser- le strijdkrachten over de rivier de Litoni teruggeslagen. Een verbitterde strijd duurt voort langs de hoofdlinie Litoni-Merdsi- Ajoem-Koeniétra-Sieik Maskin. Enkele Brit sche vliegtuigen hebben de vliegvelden van Aleppo. Rajak en Damascus en de bases van Merdsj Ajoem gebombardeerd. Onze jagers I lebben drie Hurricanes neergeschoten. Onze Pskaders bommenwerpers zijn in valle actie De inval in Syrisch gebied De Fransche regeering ziet zich in verband met den Engelschen aanval op Syrië en den Libanon genood zaakt, haar ambassadeur in Madrid, Francois Pietri opdracht te geven bij de Engelsche regeering een ener giek protest in te dienen. De Fran sche ambassadeur heeft gisteravond den Engelschen ambassadeur te Ma drid, Sir Samuel Hoare, een bezoek gebracht en hem het protest van de Fransche regeering overhandigd. gekomen tegen vijandelijke strijdkrachten die in gevecht zijn met onze plaatselijke afdeelingen. Tijdens een gevecht tusschen onze vloot- strijdkrachten en een sterkere vijandelijke vlootmacht hij de Libaneesche kust is een Britsche torpedobootjager ernstig bescha digd. Getrouw aan hun militairen plicht bie den onze strijdkrachten overal ëen hardnek kig verzet tegen de numeriek sterkere en krachtig gewapende vijandelijke strijd krachten." „Uitsluitend een Fran sch - Bri tsche kwestie" Berlijn, 9 Juni (A.N.P.)I Duitschland slaat met buitengewone be langstelling de militaire gebeurtenissen in het Nabije Oosten gade en registreert met nog meer belangstelling den politieken ach tergrond der acties, die door de Engelschen tegen Syrië zijn aangevangen, naar vandaag in de Wilhelmstrasse werd meegedeeld. Er bevonden en er bevinden zich nog steeds geen Duitsche troepen in Syrië, zoo vervolg de man van Duitsche zijde. Dit Is uitsluitend een kwestie, die Frankrijk en Engeland aangaat. Duitsche pers over den Britschen aanval op Syrië. De belangrijkste reden voor den Britschen aanval op Syrië, ziet de Duitsche pers in het feit, aldus D.N.B. uit Berlijn, dat het voor de Britsche regeering steeds dringen der nopdig is geworden de wereld en het En gelsche volk er van te overtuigen, dat En geland' nog niet aan het einde van zijn krach ten is. In scherpe bewoordingen spreken de bladen over „Engelands nieuwste rooftocht", over een „gemeenen overval" en „een nieu wen aanslag", op den vroegeren Franschen bondgenoot, waarbij zij speciaal verwijzen naar het standpunt der regeering te Vichy Melk is goed voor elk en daarom is ze het troetelkind van de Keurings diensten (Pax-Holland) ten aanzien van de gebeurtenissen in Syrië. De Deutsche Allgemeine Zeitung noemt de actie tegen Syrië „een schakel in den ke ten van verwerpelijke oorlogshandelingen tegen den vroegeren bondgenoot". Het blad herinnert aan Oran, Dakar en de Engelsche aanvallen op Sfax en Syrische steden. Andere Engelsche middelen zijn de druk der blokkade, het beslag op Fransche koop vaarders en de poging, Washington tegen Vichy m het veld te brengen. Het Hamburger Fremdenblatt noemt den aanval op Syrië geen „militaire heldendaad", maar een met een overmacht ondernomen actie tegen een vroegeren bondgenoot, die thans Tmiten den oorlog staat. Daarom moet de aanval militair en moreel veroordeeld worden. De Boersenzeitung zegt, dat Engeland zich aan de veroordeeling door de wereldmeening en de geschiedenis tracht te onttrekken dooi de leugen, dat zich in Syrië Duitsche troepen bevinden. Het laatste hoofdstuk van den grooten strijd tusschen het Europa onder leiding van Duitschland en het Britsche rijk zal leeren, dat Churchill zich ook niet door de Syrische misdaad van een militair fiasco kan redden. Ontwikkelend onderwijs vooraf. Er bestaan, naar ons ter oore komt, plannen om de opleiding van onder wijzers té splitsen in algemeen ont wikkelend onderwijs, gedurende twee jaren, en daarna het onderricht in de speciale onderwijsvakken, zulks met name om den aanstaande onderwij zers, wien het na eenigen tijd aan de noodige paedagogische eigen schappen blijkt te ontbreken, nog gelegenheid te geven, tijdig vóór de eigenlijke specialiseering, zich ver der voor een andere werkkring voor te bereiden. HET WACHTEN ZOU ZIJN OP NIEUWE INSTRUCTIES VAN MATSOEOKA Japan zou in zijn houding volharden Tokio, 9 Juni (Domei) De vertegenwoordigers van alle betrok ken regeeringsdepartementen zijn gistermiddag om 2 uur in een ge meenschappelijke conferentie bij eengekomen om de houding van Japan tegenover het antwoord van Nederlandsch-Indië op' de Japan- sche voorstellen te bespreken. De conferentie duurde tot aan den avond. Voordat de gemeenschappelijke conferen tie begon, hadden de uitvoerende ambtena ren van het departement van buitenland- sche zaken gistermorgen om 10 uur een gedachtenwisseling, waarvan het resul taat zou geweest zijn, dat zij in hun hou ding volharden. Hoewel er geen officieele aanwijzingen beschikbaar zijn, meent men in welingelichte kringen, dat de besprekin gen te Batavia haar laatste stadium bereikt hebben en dat er over het uiteindelijke re sultaat nog niets met zekerheid te zeggen valt. Antwoord van Batavia ontvangen. Het Japansche blad Nitsji-Nitsji meldt, dat de volledige tekst der antwoordnota van de Nederlandsch-Indische regeering alsme de een boodschap van de Japansche dele gatie in Batavia, waarin de regeering in Tokio om nieuwe instructies verzocht wordt Zondag te Tokio is ontvangen. De telegra fische boodschap van Kenkitsji Josjizawa, den leider der .Japansche delegatie, hoewel niet bekend gemaakt, schijnt zeer uitvoe rig te zijn. Naar in bevoegde kringen van Tokio ver luidt. kan men voor heden geen beslissing verwachten, temeer, daar hier sprake is van een uitvoerig document, welks onderzoek geruimen tijd vereischt Over den inhoud van het antwoord van Batavia bewaart men in Tokio evenwel een volkomen stilzwijgen, hoewel de pers van een „volledig onbevre digend antwoord" blijft spreken. Het blad Tokio Asahi. Sjimboen verwijt aan Batavia opnieuw onoprechtheid en schrijft: daar hier blijkbaar sprake is van het laatste woord van Nederlandsch-Indië, zijn naar de meening van bevoegde Japan sche kringen, nieuwe onderhandelingen vol komen overbodig. Nieuwe Instructies van Matsoeoka. Officieele Japansche kringen blijven zich uiterst gereserveerd toonen ten aanzien van de beweerde crisis in de besprekingen te Vanavond gaat do verduistering in om en duurt tot morgenochtend 5.18 uur VOOR DEN INMAAK. Er zal een extra rantsoen suiker van één kilogram, te gebruiken bij den inmaak, beschikbaar worden ge* steld. In verband hiermede wordt de geldigheids duur van de met „42" genummerde bon van de bonkaart algemeen van vier weken inge kort tot twee weken. Bon „42" geeft der halve niet, zooals dezer dagen is bekend ge maakt, tot en met 6 Juli a.s., doch slechts tot en mei Zondag 22 Juni a.s. recht op het koopen van één kilogram suiker, waarna voor het tijdvak van Maandag 2 Juni tot en met Zondag 6 Juli a.s. wederom een bon ter verkrijging van één kilogram suiker zal wórden aangewezen. In totaal wordt dus gedurende het vier-wekelijksche tijdvak van 9 Juni tot en met 6 Juli a.s. twee kilogram suiker beschikbaar gesteld, terwijl het ge bruikelijke rantsoen één kg. per vier weken bedraagt. Batavia. Een onbevestigd bericht houdt in, dat Matsoeoka. de minister van buitenland se he zaken voornemens is nieuwe instruc ties te sturen aan de Jaapnsche delegatie te Batavia. Dit zou over enkele dagen gebeu ren. Hiermede zou de weg geëffend worden voor nieuw contact tusschen de delegaties van Japan en Nederlandsch-Indië. V erkeersongevallen - in DEN HAAG Het aantal Is nog vrij groot. Het aqntal verkeersongevallen blijft oo.k in den Haag, ondanks het ge- ringére aantal auto's in de straten, vrij groot. Voor het eerste kwartaal 1941 bedraagt het 394 tegen 912 ver leden jaar. Er waren 11 doodelijke ongelukken, 68 met ernstig-, 44 met licht letsel, 271 met uitsluitend ma- terieele schade. 12 ongelukken von den oorzaak in niet rechtshouden, 90 kwamen door verkeerd uitwijken of geen voorrang verleenen. 40 door slippen, 10 door op hol slaan van paarden, 33 door verkeerd overste ken van voetgangers, 2 door onvoor zichtig spelen, 2 door klimmen op tram of voertuig, 1 door springen van rijdende tram. WANNEER BEGINT HET? UIT DE GESCHIEDENIS VAN DE BAD PLAATS. In 1470 bestond reeds bet visschersdorp (Van onzen Haagse hen correspondent). Wat is eigenlijk het Scheveningsche sei zoen Er zijn zoo van die dingen, begrippen, welke niet eenvoudig te omschrijven zijn en zeker niet voor den buitenstaander, die er niet geregeld mede te rnaken heeft Een vasten begindatum is er niet voor aan te geven. Moet men den dag nemen, dat de eerste officieele baders zich in het kille vóórzomersche water wa,^n, of den eersten Zondag, dat de trams met open bijwageus rijden? Of is de operting van de groote ho tels het teeken dat het begonnen is, ook al zijn er dan meestal voorloopig nog wei nig of geen logeergasten? Voor velen be gint het seizoen' al met het eerste concert in de groote Kurzaal. dat is dus op den laatsten Vrijdagavond van de maand Mei. Er is inderdaad iets voor te zeggen óm aan te nemen, dat het Residentie-orkest, telken- jare het Scheveningsche seizoen feestelijk opent. Maar dan moet men zich voor het begrip „seizoen" los maken van de gedachte aan een invasie van vreemdelingen. Want in dezen tijd van het jaar worden de con certen nog uitsluitend bezocht door Hage naars, een enkele vroeg-verdwaalde mu ziekliefhebber buiten beschouwing gelaten. Een merkwaardigheid hierbij is dit jaar. dat deze concerten er zijn er vier in de week: Zondagmiddag en Zondagavond. Woensdag- en Vrijdagavond, alsmede een volksconcert iederen Maandagavond van den aanvang af zeer druk bezocht zijn. Zij die het weten kunnen, zeggen dat nu vele muziekliefhebbers met de lange avonden graag naar Scheveffingen komén die in den afgeloopen winter met de vroeg donkere avonden maar' liever niet de deur uitgingen. Verder zijn de zomerconcerten nog al wat goedkooper dan di'e 's winters in het Ge bouw voor Kunsten en Wetenschappen, een omstandigheid, welke tegenwoordig ook voor velen weegt, en tenslotte zijn er blijk- ,baar ook nog al wat menschen die nu flink wat muziekgenot willen hamsteren, omdat men nu eenmaal niet kan zeggen, hoe alies er in den komenden winter zal uitzien. Nemen we voor het gemak nu maar aan. dat het seizoen begint met de Kurhauscon- cerfcen. dan is Scheveningen dus nu aan zijn 55ste seizoen begonnen. Op 18 Juni 1887 werd immers het huidige Kurhaus met een luis terrijk feest geopend, waaraan de Berlijn- sche „Philharmoniker" onder leiding van prof. Franz Mannstadt medewerkten, welk beroemd orkest toen voor de eerste maal voor den geheelen zomer geëngageerd was. ■en sedertdien is dit ensemble ieder jaar, tot 1911. teruggekomen. Uit die jaren leven bij de oude muziekvrienden nog steeds de namen van groote dirigenten als Gustav Kogel. prof. Josef Rebicek, Ernst Kunwald en andere bekende Duitsche orkestleiders. Na 1911 kwam het Fransche tijdperk met de groote successen van het Lamoureux-' orkest uit Parijs en dirigenten als Camille Chevillard en René Baton, waaraan door den wereldoorlog een abrupt einde kwaim, toen op 1 Augustus 1914 deze musici hals over kop naar hun land moesten teruekee- ren. velen om terstond in militairen dienst ie gaan. Het Residentie-orkest was toen red der in den nood en is tot den huidigen dag onbetwist meester van het Kurhauspodium gebleven. Aanvankelijk Scheveningen is nu eenmaal een internationale badplaats onder leiding van denzelfden René Baton, van prof. Geore Schneevoigt. die gedurende tien jaren uit. Finland overkwam en een buitengewoon populaire verschijning was geworden, van Hans Weisbach en Hermann Abendroth. beiden Rijnlanders, en tenslotte v(in den grooten Carl Schuricht. die ook dit iaar een deel der concerten zal leiden. De laatste jaren hebben gelukkig ook onze ei gen orkestleiders de hun toekomende plaats aan den lessenaar gekregen. Wij noemen slechts Eduard van Beinum, Frits Schuur man. Jan van Epenhuijsen en Willem van Otterloo. Iets nieuws is dit jaar bovendien, dat het Rotterdamsch Philharmonisch Or kest onder leiding van den promotor der moderne muziek, Flipse. een deel der con certen heeft overgenomen. In die 55 jaren zijn heel wat beroemdhe den hier als solist opgetreden en velen hunner hebben op het Kursaalpodiumde eerste stap op den weg naar wereldfaam gezet. Zoo is van den grooten violist Thi- baud bekend geworden, dat hij pas een en gagement voor een tournée door Amerika kon krijgen wanneer zijn optreden te Sche veningen een doorslaand succes zou zijn geweest. Nu, dat was het en Thibaud heeft nadie, als het even mogelijk was, geen jaar Scheveningen meer overgeslagen! Vijf en vijftig officieele Scheveningsche seizoenendat wil niet zeggen, dat er hier voor dien niets te doen was! We den ken dan niet aan de groote brand op 1 Sep tember 1886, waardoor tengevolge van de onvoorzichtigheid van een badgast het toen nog gloednieuwe, immers pas in 1885 in gebruik genomen, Kurhaus geheel in asch werd gelegd, om binnen het jaar door bet tegenwoordige gebouw welks koepel nog steeds het silhouet van Neèrlands eer ste badplaats beheerscht, te worden vervan gen. Ook zonder dat eerste Kurhaus was Sche veningen al jaren lang een zeebadplaats van' naam.^Maar wél was het cachet toen wel heel anders. Veel buitenlanders kwa men hier nog niet, al had men Den Haag- aan-Zee ook over de landsgrenze al wel ontdekt. Met de muziek was men onge veer het midden van de vorige eeuw begon nen, maar hoe primitief en gemoedelijk! Aan het einde van de Keizerstraat, waar nu hotel „Zeerust" staat, bevond zich toen een uitspanning van landelijke allure, waar de brave Haagsche huisvaders met de hun nen om houten tafeltjes in het mulle zand zaten, rumgrokjes dronken en af. en toe ook wel eens even niet praatten om dan te luisteren naar de acht rondreizende Duit sche^ blaasmuzikanten, die paarsch werden van^den strijd het geraas van de nabije Zee en keisteenen moesten gebruiken om ^ïun muziekpartijen een beetje in de buurt te houden! Het gemeentebestuur van 's-Gravenhage exploiteerde wel het Groot Stedelijk Badhuis, maar hier voelde de Haagsche burger zich niet thuis, hier kwa men meer de lieden wier nakroost nu des Zondagsmorgens nog de Pier frequenteert, vanwegê'het „zien en gezien worden" en om dat hij die hier niet komt niet „iets" is. Dat Groot Badhuis, waar de muziek van de Schutterij des Zondags speelde, heeft tenslotte in 1885 plaats gemaakt voor het hierboven genoemde eerste Kurhaus, dat het volgende jaar al afbrandde. Met de ge meentelijke exploitatie was 't toen ook af- geloopen. In 1470 bestond er reeds een visschers dorp Schevelingen, later Scheveningen, waarvan herhaaldelijk deelen door de aan de duinen knabbelende zee zijn verzwol gen. De Hagenaars kregen er hun visch vandaan, men ging wel eens jagen in de duinen, die toen nog heel wat breeder wa ren dan tegewoordig, en een héél erg on dernemende kwam wel eens aan zee, maar daarbij bleef het ook. Het moest ongeveer de helft der 17de eeuw worden, aleer de Hagineezen meer geregeld de zee gingen opzoeken. In 1643 ving n.1., Jacob Cats den aanleg van zijn buitenplaats Sorgvliet aan en zoo ontstond ook het verlangen naar een beteren weg door de duinen ter vervan ging van het mulle slingerende pad dat zoolang de eenige verbinding van Den Haag met de zee was geweest. Ondanks veel be zwaren en tegenwerking kwam Constantijn Huygens met zijn ontwerp voor een kaars rechten weg van 930 roeden lang, beginnen de waar nu het Vredespaleis staat en eindi gend bij het oude kerkje aan zee dat nu nog achter Me zuidelijke Boulevard aan de Keizerstraat staat. Om de kosten, door Hiiygens op niet meer dan 23000 gulden begroot, kom daar nu eens om!, ging dit plan niet door, maar na eenige jaren heeft Cornelis Zoetens Michielszoon, Rentmees ter van Delfland, het project weer voor den dag gehaald en op 1 Mei 1664 is een aan vang gemaakt met dit voor dien tijd inder daad groote werk. Op 5 December van het volgende jaar was de weg met aan beide zijden een doornenhaag en zes rijen elzen- hoornen, gereed, tot groote voldoening voor den toen 69-jarigen Huygens, die nog twin tig jaar. in zijn karos naar Scheveningen heeft kunnen rijden. Scheveningen was uit zijn isolement ver lost, maar tóch heeft het nog meer dan twee eeuwen geduurd aleer Scheveningen een beroemde badplaats werd. Het zou te materialistisch wezen in dit verband nog verder iets te vertellen van de moeilijkheden en tegenwerkingen, wel ke nog overwonnen moesten worden aleer Scheveningen een plaats werd waar inder daad gebaad werd.

Schager Courant | 1941 | | pagina 1