kromme sprongen Houtgas veilingen brengt weer romantiek in 't vak Hooi op het laad de visch van den kant GROENTEN Langendijker Meesters maken Dinsdag 10 Juni 1941 Tweede blad H.A.B.O. HEEFT, T VERKJLERS- VRAAGSTUK VOOR NOORDHOL LAND-NOORD OPGELOST. ER MOET VEEL GEBEUREN VOOR DE WAGENS THANS RIJKLAAR ZIJN! OOK NA DEN OORLOG DE KETELS NOG OP DE WAGENS? Bij gebrek aan brood eet men. korstjes van ipasterin en bij gebrek aan benzine stopt men blokjes hout in een groote ketel, steekt er de vlam in, leidt het gas naar den motor en daar doet die het dan wel op. Maar blokjes hout tap je niet uit een kraantje en zooals men in Amerika de olie raffinaderijen heeft, kunnen we in óns land langzamerhand van „houtraffinaderijen" spreken Het is allemaal niet zoo eenvoudig, de zaak slaat of valt met de vochtigheidsgraad van het hout. De H.A.B.O., de groote auto- busondernemme te Alkmaar met filialen te Schagcn, Langendijk en elders, laat haar bussen, noodgedwongen ook op houtgas lo pen. We zijn in Oudkarspél geweest en de bedrijfsleider daar, de heer A. Kooij, liet ons zien, dat er nog heel wat moet gebeu ren, vóór de chauffeur 's morgens zijn wa gen rijklaar in ontvangst, kan nemen In September 1910 heeft de H.A.B.O. de koe hij de horens gevat en is het bedrijf grootendeels omgeschakeld op houlgaslrac- tie. En daar stonden we, vertelt de heer Kooij, de importeurs hadden de generatoren geleverd; en de rest moesten we zelf maar uitzoeken. Natuurlijk waren er de eerste dagen tallooze moeilijkheden, maar 't wen de gauw en nu .komen de chauffeurs precies al^ vroeger op de minuut binnen en zelden staat er nog een bus aan den kant. 't Is allemaal wat. moeilijker, er is meer onderhoud, de handen worden wat gauwer vuil. maar het vakmanschap.' de rijvaardig heid spreekt ook een woordje mee. Er' is weer wat romantiek in het autobedrijf gekomen Hoe komt U aan het hout? Dat koopen we. desnoods bij heele bos- scheh tegelijk, zooals laatst in Friesland een beukenbosch, want beukenhout is 't beste voor ons doel. We laten het kappen en ha len bet zelf met onze trekkers, die ook al op houtgas loopen. Wat wii zelf niet klein kunnen krijgen, gaat eerst, naar de fabriek van de firma Eccen. Die firma zijn we veel dank verschuldigd tusschen haakjes, van haar vakkennis en ervaring konden wc ruimschoots profiteeren. En wat Jiier ge beurt kunt u zelf zien. Eerst het. zagen. Op liet terrein naast de kerk ligt een enorme stapel hout! Drie mannen zijn er bezig met de elcctrisch aangedreven kettingzaag en die snijdt door de harde stammen of 't koek is. De blokken gaan naar de voormalige caros- seriefabriek, waar nu de cirkelzaag giert om de blokken, kleiner tp krijgen. Een man of acht zit de hompen hout met de handbijl té kloven en als de stukjes klein genoeg zijn gaan ze in de oven. Die is nog primitief, lijkt het meeste op een broedmachine, met de groote kolomkachel (met afvalhout ge stookt!) in het midden en de rokken met houtblokjes er om heen. 't Is er echter be hoorlijk heet en daar gaat het om. Plan is om tegen den winter, wanneer het hout veel gauwer weer vochtig en daar door onbruikbaar wordt, met heete lucht te verwarmen. En na den oorlog, vragen we, gaat dan de heele boel weer weg? Ik weet het niet zegt..de heer Kooij, u moet niet vergeten, dat de motoren, die we nu gebruiken, eigenlijk niet voor houtgas geschikt ajn. Er werd altijd rekening ge houden met de mooie vlakke wegen, waar betrekkelijk weinig kracht noodig was. Als er nu speciale houtgasmotoren in den han del komen, weet ik het nog niet. Speciaal voor bedrijven waar de chauffeurs niet al tijd een wit boordje hoeven te'dragen, zie ik in houtgas nog wel wat. Neem een bedrijf als Eecen, die kan zijn eigen afvalhout ver stoken! Maar dat is allemaal toekomst:'we draai en nu in elk geval op houtgas en daarmee is het verkeersvraagstuk voor een groot deel van Noordholland opgelost! WIERINGEN Minder bot, minder schar, afloo- pende ansjovisvangsten, De makreel is vroeg. De visch vangsten op de Waddenzee, wel ke gedurende dit voorjaar bevredigend ver liepen, zijn. bij het warmer wordende weer van de laatste dagen, beduidend gedaald, waarmede andermaal de juistheid van het misschien wel eeuwenoude spreekwoord: „Hooi op het, land, de visch van den kant" is aangetoond-. Inzonderheid valt. in de bot- visscherij een flinke teruggang te con-sta- teeren. Overigens is dit normaal want ieder jaar komt, na één goede voorjaarsvïsscherij, gedurende de zomermaanden, een inzin king. Eerst tegen den herfst nemen de vangsten weer toe. Bot wordt, dus schaar- scher. De prijs handhaaft zich en varieert, al naar de grootte van 4060 ct. per pond. Ook schar wordt thans minder gevangen. De ansjovisvangsten zijn hier dit jaar niet zoo best geweest. Deze visch kwam zeer laat zoodat de vangsten nog slechts enkele we ken aan den gang zijn. De hoop op gelei delijk betere resultaten is reeds opgegeven. De aanvoer bedroeg slechts enkele honder den Kilogrammen en en neemt thans reeds af. Slechts enkele dagen, omstreeks Pink steren, werd pl.m. 2000 K.G. per dag aange voerd. Voor ansjovis is vorige week ook een prijsregeling in het leven geroepen. De maximumprijs aan den afslag bedraagt thans 55 cent. per kilo. Tevoren werd 6535 ct per ki,lo besomd. een aanmerkelijk ver- 't Gaat er door als koek met de electrisch gedreven kettingzaag. Op den achtergrond de Heer Kooy, bedrijfsleider van de HABO te Oudkarspel. (Foto Fred Groot.) Schil dus, dat zeker van beteekenis is, als zooals b.v. te Harlingen regelmatig aan voeren van 34000 kg. p. d. voorkomen. Toch is de vastgestelde maximumprijs goed te noemen. De consument ontdekt over het algemeen weinig van.de ansjovis daar zij als „ver- sche visch" niet wordt genuttigd. Ansjovis, een slanke, blank» visch, iets kleiner dan haring, wordt in hoofdzaak verduurzaamd. Onmiddellijk na, 'aanvoer wordt zij ingezou ten en daarna in vischconservenfabriekqn al of niet gefileerd ingelegd. De ansjovisvisschers vinden misschien nog weer een kleine tegemoetkoming in hun tegenslag door het plotseling verschijnen van makreel, die normaal in Juli wordt gevangen. De vangsten waren de laatste ja ren gering. Af en toe werd eens een kistje aan den afslag gebracht. Vorige week echter brachten verschillen de visschers kleine kwantums binnen. Een verrassing dus. Uit het feit dat alle vangsten hadden, zou kunnen worden afgeleid, dat de vangst niet toevallig is geweest, zoodat misschien nog een regelmatige visscherij op makreel kan worden tegemoet gezien. Ook makreel is als vcrsche visch niet voor de consumptie geschikt. Zij is te.gra- terig en te tranig. BERGEN GRASDROGERIJ. Thans is bij de Berge* HPluimveevoeder- fabrick aan den Oosterweg alhier, een gras drogerij in -werking gesteld. Hét is één van de zeer weinige in geheel Nederland, welke thans in werking is en beoogt in korten tijd voldoende voedsel voor de dieren te hebben inzonderheid voor het pluimvee, om deze dieren van behoorlijke nachthokken te voor zien. PERSOONSBEWIJZEN. Van Rijkswege is men thans in deze ge meente ook begonnen met de afgifte van Persoonsbewijzen, welke zooals men weet, in Januari 1942 door een ieder bij zich dient te jvorden gedragen. De operatie is geheel pijnloos en duurt korter dan wc gedacht hadden Per dag worden 'ongeveer veertig personen eraan onderworpen, zoodat het wel eenige maanden duren zal, voordat alle ingezetenen in het bezit zijn van een per soonsbewijs met portret en twee vingerdruk ken v<in het slachtoffer erop. Omzetten stijgen toch op den goeden weg het dubbele van in slechte jaren niet verge lijkbaar met mobilisatie] aren bedrijfskosten ook gestegen en de bollenteelt is slecht! be- t vredigende prijzen noodzakelijk organisatieleiders houden een oogje in 't zeil die voor de vroege aardappelen nu onder de loupe redelijke prijzen ver wacht dit mogen de telers ook eischen intusschen rooiverbod afgekondigd de „noordelijken" nu gelijk bedeeld in het be lang van kwaliteit en kwantiteit aardappels sproeien tegen ziekte deze week gold rooi verbod nog niet en er werd gerooid hooge prijzen werden betaald tot boven 140 daal den echter tot ruim f20 geen toenemende aanvoer van bloem kool voor maximumprijzen goede rabarber ook maxi mumprijs toename in toma- tenaanvoer bijna alles brengt maximumprijs op. „Omzet sterk gestegen", zoo heet het in een vergadering van de veilingsvereeni- gin-g te Noordscharwoude den Noordermarkt bond: en hetzelfde zou ongetwijfeld ook wel gezegd kunnen worden van de Langendijker Groen-tenccntralc. Het seizoen is achter den sug en de tuinders hebben hun verlies en winstrekening, reeds kunnen opmaten.* De omzet aan den Noordermnrktbond steeg van f 2.060.000 tol; f 2.460.000, alzoo met iets min der dan 20 Dat dc tuinders met deze stij- Nog niet een Dorado ging nog niet in een Dorado zijn aangeland- is voor insiders wel duidelijk, doch dat er heel. wat verbetering is gekomen, zal men moeilijk kunnen ontkennen, als men be denkt.'dat. de omzet in de slechte jaren om het millioen schommelde. De omzetcijfers vergelijken met die uit de mobilisatieiaren van den wereldoorlog, toen er over de 4 millioen werd verhandeld, is ook geen juis te maatstaf, omdat toen voor sommige pro ducten exhorbitante prijzen konden worden bedongen en er toen geen tecltbeperking was.. Nu- echter de bedrijfsonkosten, waaronder de loonen. ook vrij wal hoogcr zijn dan verleden jaar. is de bovengenoemde omzetstijging nog ni.et als weelde aan te merken. Bo vendien vergete men niet., dat tal van tuinbouwers ook nog bollen- kweekers zijn. welk vak al bij zon dei' slechte resultaten heeft opgeleverd. Begrijpelijk is ,het daarom, dat de leiders der tuindersorganisatics met Argusoogen de verschillende prijzen- regelingen nagaan, die zoo nu en dan verschijnen. Als ze mccnen dat de prijzen te laag zijn, dan dienen ze daar hun bezwaren tegen in bij de bevoegde instanties cn meerma len is het hun gelukt een kleinere of grootere verbetering te vei'krij- gen. Blijkbaar was men ook niet tevreden met de onlangs gepubliceerde prijzen van poot- aardappelen, maar later bleek, dat voor on gerustheid te dezen aanzien nog geen aan leiding was, daar de prijzen betrekking had den op de voor export afgeleverde pootaard- appelen, gerooid in 1940. Thans is rtien weer druk bezig met de prijsregeling der vroege aardappelen, waarvan in de afgeloopen- week al enkele partijtjes werden aange voerd. Voorloopig zal er echter niet meer worden aangevoerd, omdat intusschen een rooiverbod is afgekondigd. Sommigen von den dit niet prettig, anderen namen er met voldoening kennis van. Dc hoogste opbrengst is steeds voor de vroegst aangevoerde aard appelen. Een belangrijk deel van het Geest- merambacht komt met zijn aardappelen en kele weken later aan dc inarkt, doorgaans als het vet al van den pot is% Nu zal dit anders zijn. Alle aardanpelver- bouwers zullen nu. tegelijk met het rooien kunnen beginnen, aannemende, dat het nog minstens een paar weken zal duren, eer het rooi- en veilingverbod zal worden opgehe ven. De organisaties hebben voor de vroege aardappelen al een kostprijsberekening op gezet en het is duidelijk, dat die zoodanig is berekend, dat er door de bouwers „brood" wordt verdiend. Het is ook niet noodig. dat de consumenten aardappels voor f 4 kun nen koopen. ver beneden den kostprijs, ter wijl dc bouwers met hard - werken steeds achteruit boeren. Van welingelichte zijde vernamen wc. dat de prijzen zeer bevredigend zullen zijn. Hierbij mag men hopen, dat alle voorzorgs maatregelen tegen de gevreesde ziekte zul len worden genomen, waarvan het optre den, zooals men weet, sterk afhankelijk is van atmosferische invloeden. Met den aanvoer van vroege aardappelen die eerder kwam dan algemeen verwacht werd. liep het. wat de prijzen betreft, bijzon der naar wensch. Een pr's toch van ruim f40, voor drielingen werd'zelf tot f41.20 be taald. is niet zoo mis. Het zal wel zeer zel den in de 50 jaar. die de veiling bestaat, voorgekomen zijn. dat zoo'n prijs is besteed. Prijzen van tUsche.n de f20 en f30 berinne ren we ons nog wel. maar meer dan f40' Zoo iets kan dunkt ons alleen in bijzondere tijden voorkomep. Toen er echter den vol genden dag al ongeveer 1000 kg. aan de markt kwamen, allicht aangemoedigd door de hooge prijzen, zakten deze met ongeveer 25 pet. in en den daarop volgenden dag werd voor groote Schotsche muizen f 19.90 f22.10 betaald, voor drielingen f20.50f24.10 en voor kriel f 16.80—f21. Dit zijn nog beste prijzen. Voorloopig is dit nu afgeloopen. In verband met de distribuiieregeling. waaron der de „oude" aardappels vallen, moest cr wel ingegrepen worden tegen den vrijen ver-1 De eindles van de oriëntatiecursus onderwijzers Uitstekende resultaten, aan 105 van de 114 cursisten een diploma uitgereikt. De heer Feringa, inspecteur bij liet lager onderwijs heeft ter gelegen heid van de uitreiking der diploma's deelnemers oriëntatiecursus voor on derwijzers een rede gehouden, en daarin op twee voorname punten de aandacht gevestigd: Het ideaal van de lichamelijke opvoeding in de la gere scholen moet zijn die opvoeding door een vakonderwijzer. Deze is, zoo noodig, aan te stellen door een combinatie van gemeenten en in zijn rayon dienen eenige centra te wor«- den aangewezen waar de leerlingen ■het onderwijs kunnen ontvangen en de lecraar over alle hulpmiddelen kan beschikken. De toestand als thans geschapen is. is dirt een over- gansperiode. waarin de klasse-onder wijzer 't geleerde op den oriëntatie cursus zoo goed mogelijk moet toe passen en waarin hun de consulen ten, ervaren vaklieden, hem bijstaan en adviseeren. Het buitenspel ont aarde niet altijd in vodtbal of kQrf- bal. Dat is niet de lichamelijke op voeding, welke veeizijid'iger kan zijn. De heer Feringa ving zijn rede aan, met de velen, die in het gymnastieklokaal van de openbare lagelre school aanwezig wauen, te verzoeken, staande de nagedachtenis te ceren van den heer Kortleven, hoofd der C-hr., school te Sint Pancras, deelnemer aan den cursus, die, zooals men weet bij een zeiltocht om het leven-is gekomen. Hij was, aldus de inspecteur, een ijverig, tpegewijd werker, die zijn leven in dienst van het kind had gesteld. De tijd gaat voort, vervolg de spr. en 't is moeilijk zich voor te stellen dat de op 1 Maart begonnen cursus reeds voleindigd is. Het was een oriëntatiecursus, omdat gij bijna allen wel bevoegd zijt. het lichamelijk onderwijst$ geven, doch alleen de kennis van de moderne oefenstof nog moest worden bijgebracht. Dat de resulta ten zoo goed zijn is verheugend, van de 114 candidaten kan aan 105 het diploma worden uitgereikt. Groot was de deelname, groot liet enthousiasme, goéd het resultaat, dank zij de bekwame leiding van de leeraren Berre- vóets en Ockhuysèn. Zeker zal de cursus' vruchten dragen. Nu, hetgeen de wet van '1920 reeds voorschreef, werkelijkheid is ge worden, rust op> den klasseonderwijzer de taak, in de school cn daarbuiten onder nog vaak slechte omstandigheden, de kinderen lichamelijk op te voeden. Ik hoop dat, het geen hier is geleerd op niet-cursistcn zal worden overgedragen,, de consulenten zullen U terzijde staan en in aansluiting op dezen cursus wordt begonnen met een cursus over het spel in en buiten de school, 't Verheugt spr. dat men op de ULO-scholcn reeds vak onderwijzers aanstelt, ook voor de lagere school zal dit het beste zijn. Nadat spr. de keurige uitvoering der di ploma's door de drukkerij Trapman N.V. had geprezen, dankte hij allen, die aan het welslagen van den cursus hadden medege werkt, in het bijzonder de heeren Brouwer, dc Nooij en Settels (commissie van voorbe reiding), Mej. Bartels, en de hccrcn Binnen- kade en de Groot, (secretariaat cn fin. ge deelte), het gemeentebestuur van Schagcn, dat de school gratis beschikbaar had ge steld, en de gemeentebesturen welke een bijdrage hebben geschonken. Met blijdschap, aldus eindigde de heer Feringa zijn betoog, heb ik geconstateerd dat een zoo heterogene groep (er waren dames met het. korte turn- broekje, tot-een non toe versl.) het onder wijs gevolgd heeft, blij en vroolijk als de kinderen zelf.- Laat hiervan een góede geest koop van nieuwe. De nieuwe aardappels mogen nu nog wat groeien, wat zoowel de kwaliteit als de kwantiteit ten goede zal komen. Bloemkool kwam er ongeveer evenveel als de vorige week. Dat viel niet mee. Niet alle kassenhoudem hebben blijkbaar een tame lijk kwantum bloemkool geteeld. Voor dit product was dc prijs voor export naar Duitschland bepaald op f 16 tegen f 18 de vo rige week, voor exemplaren met een mid dellijn van meer dan 20 c.M., terwijl voor die van 1620 c M. een maximumprijs van f 12 was vastgesteld, tegen f 13.50 vorige, week. Zoo goed als al het aangebodene bracht f 10 of 12.80 op, dat is n.1. S0 van den' gestelden prijs der eerste kwaliteit voor afwijkend goed. Aan beide veilingen kwam rabarber.. De maximumprijs was deze week op f6 ge- bra'cht, alzoo f2 minder dan dc vorige. De kwaliteit van het aangebodene was óver 't algemeen zeer bevredigend. Veel werd dan ook met f6 betaald cn een kleiner gedeelte met f40.80. d.i. weer 80 pet. van den prijs der goedgekeurde. De tomatenaanvoer begon flink toe te ne men. Al meer dan 4000 kg. werden aange boden. Ze moesten worden aangevoerd voor 50 pet. in houten en voor 50 'pet. in karton nen pootiesbnkken met een inhoud van 12X' kg. De maximumprijs was van f iS op f44 gebracht, voor alle tomalen. dus ook voor de volrijpe. Werden ze ongesorteerd aangevoerd, dan werden ze als afwijkend gekwalificeerd en werden dan met slechts 80 pet. van den vastgestelden maximumprijs uitbetaald. Verenveg het grootste deel bracht f44 op en een zeer klein gedeelte f35.20. Witlof kwam er niet.. De tijd daarvan loopt ten einde Ook sla en spinazie ontbraken Als een bijzonderheid zij nog verfneld, dat. het vorige iaar de eerste vroege aardappe len aan do veiling te Noordscharwoude ver schenen 10 Juni cn dit jaar op 7 Juni, dus vroeger dan verleden jaar. De jeugd vindt het prachtig, de meesters in actie te zien en ook de vrouwelijke collega's volgen gespannen het spel. (Foto Fred. Groot). uitgaan, laten wij dit gedeelte van het onder wijs op de beste wijze behartigen, daartoe wek ik U allen op. (Applaus). Het verloop van den middag. Begonnen werd met een voetbalwedstrijd] tusschen een onderwijzersëlftal en een Spar- tacombinatie. De jeugd vond het natuurlijk' prachtig de meesters in actie te zien en, door haar en de vrouwelijke collega's aange vuurd, vochten zij als duivels om de winnen de puntjes,welke zij volkomen verdiend hebben. Het eerste kwartier werd slap spel te zien gegeven, een wedcrzijdsch verken nen was hét, doch na 27 minuten maakte Hazeloop uit een goede voorzet van Bak de eerste goal (10),. Hierna brachten de geel zwarten de onderwijzers meermalen in het nauw, en kropen de laatsten door het be kende oog! Een kwartier na de rust scoorde van Haren den gelijkmaker met een pracht kópbal. De spanning steeg, doch toen vijf minuten later Noe met een ver schot Haze loop toespeelde, zette deze voor, en via den schoen van Overtoom belandde de bal in het open doel, daar keeper Kort te ver was uitgcloopen. Met den stand 21 voor de on derwijzers kwam het einde. In de gymnastiekzaal vereenigden zicK daarna alle deelnemers en werd begonnen mét demonstraties door achtereenvolgens een ploeg dames on der leiding van Mej. Mulders van Wieringen, een een ploeg heeren onder leiding .van den heer Smeddes, Waarland. De léerstof leek ons ongeveer bedoeld voor de zesde klasse en bestond zoo te zien uit een inleidende, een vormende, een behendig heids- en een evenwichtsoefening, afgewis seld door een spelletje. Niet altijd gelukte het de ellebogen op den grond te krijgen, be ter werd het bevel: kraken, nagekomen. Het bleek echter, dat de oefeningen hun nut hadden gedaan, 't is immers niet de bedoe ling gymnasten, maar leiders te kweeken, hetgeen in de gymnastiekwereld veelal .toch niet hetzelfde is. De heer Bcrrevoets, een der leiders, gaf nog een toelichting. De moderne gymnastiek aldus spr., is niet enkel spieroefening, doch moet men vooral zien vanaf het stand punt der opvoeding; zonder de hygiënische en practische zijde uit het oog verliezen. De gymnastiek is noodig voor het lichaam en het hangt af van dengene, die het onderwijs geeft, of zij ook geestelijke waarde zal heb ben. De oefengelegenheid is in vele scholen nog gebrekkig, doch de moderne gymnastiek is niet meer geheel aan de toestellen gebon den. Spr. besloot zijn vlotte speech met den heer Feringa cn de consulenten de heeren Roggeveen en van Ommen te danken voor do medewerking en -wenschte zijn leerlingen verder veel succes! Met het uitreiken van.de diploma's werd deze uitstekend geslaagde middag besloten. HARENKARSPEL DIRKSHORN EERSTE WEDSTRIJD VAN „DE DOBBER" Begunstigd door heerlijk zomerweer hield, onze vischclub „De Dobber" haar eersten wedstrijd in de ringvaart van den Woud meerpolder. Blijkbaar had de visch goeden zin, of de mannen hadden dezen keer bijzonder lek kere pieren, in ieder geval werd er „rijk" gevischt. Niet minder dan 147 stuks van diverse soorten werden aan den haak ge slagen, w.o. een paar kanjers van maat- baarzen. Als Piet Kant voor de laatste maal zijn scheepstoeter over het water laat klinken, als teeken dat de spannende maar vreed zame wedstrijd is beëindigd komen de win naars naar voren. Dit zijn: D. de Boer le prijs met 10 stuks en tevens de grootste baars; P. de Vries Czn. 2e prijs met 23 stuks W. Kistemaker 3e prijs met 16 stuks; R. Yp- ma 4e prijs met 15 stuks; G. Kant 5e prijs; met 11 stuks; .Tb. Paarlbcrg 6e prijs met 10 stuks; P. Stroet 7e prijs met 9 stuks; A. van Dijk 8e prijs met 7 stuks, terwijl Maarten IJff als gewoonlijk de troostprijs verwierf. Na afloop bègaven de mannen zich naar het „clubgebouw" alwaar de prijzen wer den uitgereikt. Tevens werd de winnaar van het vorige seizoen de heer R. Ypma de kampioensprijs bestaande uit een fraaie medaille met in scriptie vergezeld van een toepasselijk woord door dén voorzitter aangeboden. Onnoodig te zoggen dat de leden van „De Dobber" na het welslagen van dozen eer sten wedstrijd voldaan huiawaarU keerden.

Schager Courant | 1941 | | pagina 5