•chitterende itrijdgeest dagblad voor hollands noorderkwartier dagblad voor hollands noorderkwartier der Fransche troepen JAPAN bepaalt Qthtrl. Sa! gedeputeerde zijn houding Verduisteren 10.01 uur Het Britsche kabinet in geheime zitting bijeen Roemeeosch staatsleider in Duitschland Admiraal Luetjcns omgekomen Uitbreidiag van de vlootbasis Singapore Amerikaansch expeditiecorps op oorlogsvoet _§cImi e i9 Co ii iil_ Hoofdredacteur: J. KEESMAN. Schagen. De strijd in Syrië EGENSTAND NIET GEBROKEN. ^ngelschen op enkele ilaatsen lichtelijk pgerukt KABINETSZITTING IN VICHY. Men loopt zich, volgens D.N.B., in Fransche militaire kringen zeer voldaan over het verloop van de operaties in Syrië. Als voornaam ste indruk wijst men erop, dat op het geheele' front tegenstand wordt geleverd en-dat de Fransche posi ties konden worden gehouden. Voor de eerste maal worden thans ook vechten, aan de Syrisch-Iraksche grens •meld. Zoo is in de buurt van Aboe'Kemal in den Euphraat, op het punt waar deze ier de naar Tripolis loopende Fransche t^troleumleiding snijdt, met steun van de tillerie een aaval gedaan op een gemoto- seerde vijandelijke ardeeling. Reeds is «•binding tot stand gebracht met de ransche verdedigingsstrijdkrachten. Aan le fronten hebben de Engelschen aanzien- verliezen geleden. Talrijke vijandelij- pantserwagens werden vernield en een intal Britsche vliegtuigen neergeschoten. In militaire kringen te Vichy legt men m nadruk op den schitterenden strijd- ;est der Fransche troepen, waarop de En- ilschen blijkbaar niet gerekend hebben. Het Fransche ministerie van oorlog te ieh.v deelde gisteravond over de militaire tuatie in Syrië mede. dat in den middag den tienden Juni en in den ochtend in den erfden Juni den Engelschen, na ver- erking van hun stellingen en het in het ild brengen van nieuwe.strijdkrachten felle invallen hebben ondernomen op de Fran- :he posities!" In het zuiden van den Litoa- jn gelukte het Australischen troepen met eun van de artillerie van een sterk eska- ei\ dat door de Fransche weerstandscen- i ra onophoudelijk onder vuur genomen U[erd. langs de kust ten noorden van de vier Lïtani lichtelijk op te rukken. De ransche troepen, bieden, ondanks zware jerliezen.aan den in aantal superieuren genstander verbitterden tegenstand. Ten westen van het Hermon-gehergte de Fransche strijdkrachten, die Aoyem verdedigden, teruggenomen den naar de hoogte van Asbaja. Tus- ïn den Hermon en de Djeben Droes ben Fransche afdeelingen Dinsdagmid- met steun van het luchtwapen. ver- ridene succesvolle afzonderlijke aanval- uitgevoerd en ten zuiden van Kissuje in tegenstander, die tracht op te rukken lar Damascus. tegengehouden. De strijd ing Dinsdag voort. Verbitterd verdedigen e Fransche troepen zich tegen de felle, oor pantserwagens ondersteunde aanvallen er vijandelijke infanterie. !Èen uit Irak oprukkende Britsche pant- ?rafdeeling is met Fransche troepen aan 9 Syrische grens bij Aboe Kemal in contact ókomen. Het Fransche luchtwapen grijpt veral buitengewoon doeltreffend in de efensie in. 'door de strijdkrachten te land B de scheepseeniheden van den tegenstan- er met bommen te bestoken. Op 8 en 9 Juni zijn 9 Britsche vliegtui- ?n neergeschoten. Het aantal van de op en 11 Juni vernietigde Britsche machi nes kon nog niet worden vastgesteld. In tegensteling tot de berichten van den Londenschen zender, die willen doen geloó- ven. dat de Britsche tx-epen 'in Syrië en den Libanon oprukken, zonder tegenstand te ondervinden, kan geconstateerd worden, dat de Fransche troepen overal hardnekkig verzet bieden tegen het opdringen der vij andelijke strijdkrachten, aldus D.N.B. Aan het. zuidelijke front in Syrië heeft een artil- lerie;afdeeling zeven vijandelijke pantser wagens vernield. De bevolking van Beiroet en Damascus slaat de ontwikkeling der oorlogsverrichtin gen rustig gade. in volledig vertrouwen op de Fransche strijdkrachten, die de taak op zich hebben genomen, het gebieid van de Levant te verdedigen. Zeegevecht bij de Libaneesche kust. Het Fransche persagentschap Ofi meldde gisteren uit Beiroet: Gistermiddag kruisten twee torpedoboot- jagers der Fransche Levantvloot voor de Li baneesche kustter hoogte van Saids, toen zij in het zuidwesten op een afstand van 20 km. drie Engelsche torpedobooten zagen, die in noordelijke richting voeren. Onze schepen begonnen onmiddellijk den strijd. Na eenige minuten zag men op een der vijandelijke schepen een sterke rookontwikkeling. Twee Engelsche torpedobooten trachtten het getrof fen vaartuig achter een rookgordijn te ver bergen en zetten den strijd voort. Zij wer den gesteund door nieuwe Britsche schepen. Onze beide schepen zetten koers naar Bei roet en trachtten aan de beschieting door de vijandellijke vaartuigen te ontkomen. Door het vuur van onze jagers werd het voorste der achtervolgende vijandelijke schepen ge troffen: het maakte plotseling zware slagzij en verdween achter een rookgordijn. Fransche ministers beraadslagen. De Fransche ministers en staatssecreta rissen zijn gisterochtend om 11 uur voor een ministerieele beraadslaging onder voorzitter schap van maarschalk Pétain bijeengekomen. Amerikaansche bewapening niet schitterend Aan de uitrusting mankeert veel. NEW YORK, 11 Juni (D.N.B.). Dij de manoeuvres van het zevende legercorps wor den nog steeds schijnmitrailleurs en stuk ken geschut gebruikt, meldt de Chicago Tribune. Verder schrijft het blad, dat. bijna iedere soort bewapening ontbreekt, te be ginnen met artillerie tot aan de uniformen. Bij de meeste eenheden ontbreken vracht auto's. Soldaten, die reeds vier maanden in actieven dienst zijn, hebben nog geen ge weren. De afgevaardigde Thomas heeft ge constateerd, dat de stukken geschut van twaalf duim in de haven van New York zijn gedemonteerd en naar New Foundland en de Bermuda eilanden zijn overgebracht. De luchtdoelartillerie beschikt over luister apparaten noch richttoestellen, waardoor zij practisch waardeloos is. De gedachte, zoo gaat, de afgevaardigde voort, dat lieden, die meer belang stellen in andere landen dan hun eigen land, deze niet uitgeruste Amerikanen in de hel van een oorlog wil len sturen, is verschrikkelijk. Scherpe Amerikaansche waarschuwing aan Frankrijk DIPLOMATIEKE BETREKKIN GEN ZEER GESPANNEN. Staatssecretaris Huil heeft tijdens zijn on derhoud met den Franschen ambassadeur in Washington Henry Haye, waarbij deze uitdrukking gaf aan de verontwaardiging van Frankrijk over den niet.geprovoceerd.en aanval vari Engeland op Syrië, een nieuwe, ernstige waarschuwing gericht aan de re geering in Vichy betreffende de voortzet ting van de samenwerking met Duitschland. Frankrijk zou geneerlei tegenstand hebben gebode tegen Duitsche bezeting van de mi litaire en luchtsteunpunten in Syrië. Huil duidde bij deze gelegenheid op de mogelijk heid, dat ook in andere Fransche be:|ttin- gen een soortgelijke situatie zou kunnen ontstaan. In diplomatieke kringen alhier heeft de scherpe verklaring van Huil groot opzien gebaard. Er wordt op gewezen, dat de Fransch-Amerikaansche diplomatieke be trekkingen uiterst gespannen zijn. ZEER WAARSCHIJNLIJK VERTREKT DE JAPANSCHE DELEGATIE UIT BATAVIA- In een zitting, die ruim vier nur geduurd heeft, heeft het Japansche kabinet, naar of ficieel wordt medegedeeld, de definitieve hou ding van Japan tegenover Nederlandsch Indië vastgelegd. De publicaties van de nieuwe instructies voor de Japansche delegatie zou binnenkort verwacht knnnen worden. In welingelichte kringen verluidt, dat be sloten is tot terugtrekken van de Japansche delegatie en dat alle daaruit voortvloeiende gevolgen besproken zijn. Gisteren geinstalleerd. Kameraad J. Saai, aldus het Nat. Dabblad, gouwleider van het N.A.F. en lid van de Prov. Staten van Noordholland, die door den commissaris der provincie, mr. A. J. Backer, werd benoemd tot gedeputeerde, is gistermid dag 12 u. ten kantore van de „Beaufragte des Reichskommissaris" aan het Kenaupark te Haarlem als zoodanig geinstalleerd. Hij woonde gisteren reeds de eerste zitting van het College van Gedeputeerden bij. Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 5.18 uur Voorstel tot oonferentie van alle dominiale ministers. De Britsche berichtendienst deelt, mede, dat gistermiddag een geheime zitting is gehouden door het Engelsche kabinet. In deze zitting werd voorgesteld alle dominiale ministers bijeen te roepen voor een confe rentie. Churchill zou hebben geantwoord, dat hij weliswaar een dergelijke ontmoeting verwelkomen zou, maar dat dit toch met moeilijkheden verbonden is. aangezien nau welijks alle dominiale ministers tegelijker tijd in Londen zouden kunnen aankomen. ZWITSERSCH COMMUNISTISCH BLAD VERBODEN. BERN, 11 Juni (D.N.B.)De Zwitsersche bondsraad heeft vandaag krachtens een besluit van den nationalen raad de partij van Nicole, de Federation Socialiste, ver boden wegens haar communistische, tegen den staat gerichte politiek. Dezer dagen zullen de vier afgevaardigden van deze par tij vervallen verklaard worden van hun ze tels. Antonescu confereert met von Ribbentrop. Muenchen, 11 Juni (DNB.) De leider van den Roemeenschen staat, generaal An tonescu, is vanmiddag per vliegtuig alhier aangekomen. Op het vliegvled werd hij wel kom geheeten door minister von Ribben trop. De Roemeensche staatsleider, generaal An tonescu heeft na zijn aankomst in het hotel ,vier Jahreszeiten" een eerste bespreking gevoerd met den rijksminister van buiten- landsche zaken, von Ribbentrop. Naar men verneemt, verliep het gesprek in den geest van de hartelijke vriendschap, die beide lan den verbindt. In aansluiting gaf de rijks minister ter eere van den gast een diner, waaraan het gezelschap van den Roemeen schen staatsleider en talrijke prominente Duitsche persoonlijkheden uit staat, partij en weermacht deelnamen. Opvolger benoemd. De vlootvoogd, admiraal Luetjens, heeft bij den ondergang van het slagschip Bis- ïnarck den heldendood gevonden. Tot zijn opvolger heeft de Fuehrer en opperbevel hebber der weermacht den chef van den staf der oorlogvoering ter zee, admiraal Schnië- wind, benoemd. Amerikaansoh materiaal aange komen. Berlijn, 11 Juli (D.N.B.) De Engel sche berichtendienst heeft een uitlating van den Britschen opperbevelhebber in Oost- Azië weergegeven, volgens welke de vloot basis Singapore voor een eventueel georuik door een geallieerde vloot vergroot zal worden. Jacht- en gevechtsvliegtuigen, als mede scheepsmateriaal, dat op grond va.n dè leen en pachtwet door Amerika wordt geleverd, zijn reeds in Singapore aangeko men. Ook de oudste Inwoonster, de 103-jarige mej. G. Freihaus, ontbrak niet op het feest, toen deze week de directrice van het rusthuis Vredenhof" te Amsterdam, mej. R. Lautenschutz (rechts) haar zil veren jubileum vierde (Pax-Holland) 1800 arrestaties in Kaboel De Indische autoriteiten te Kaboel hebben, naar uit Delhi wordt gemeld, medegedeeld, da zij tot 10 Juni 1800 arrestaties hebben verricht en dat 21 inboorlingen bij botsingen met de politie zijn gedood. Ook in Ahmeda- bad is de toestand nog ernstig. Uit talrijke plaatsen, vooral in de provincies Sind en Pendsjab, komen nog berichten over daden van geweld der opstandelingen. In de nabij heid van Lahore is een station vernield. Aan gezien de autoriteiten de wet op de speciale omzetbelasting nog niet hebben ingetrokken dreigen de Indische zakenlieden hun zaken te sluiten. „Tusschen FRANKRIJK en DUITSCHLAND geen kloof meer" Oordeel van de Parijsche pers. De verklaring van den Franschen vice- premier, admiraal Darlan, wordt door de Parijsche pers groot opgemaakt. Het op schrift van de Matoin luidt: Er bestaat tus schen Frankrijk en Duitschland geen kl oof meer, die hen scheidt. De andere bladen hebben markante zinnen -uit den oproep van Darlan als opschrift gekozen. De tegenstand van de Fransche troepen in Syrië tegen de Engelsche indringers blijft hei voornaamste thema voor de ochtendbla den, waarin de verontwaardiging der Fran schen over Engeland steeds meer aan den dag treedt. De Oeuvreschrijft, dat Enge land zich vooral niet meer op zijn eigenschap van „bondgenoot" moet beroepen. Het heeft sedert den wapenstilstand aan niets anders gedacht dan aan een aanval op Frankrijk. In versneld tempo. NEW YORK, 11 Juni (D.N.B.). United Press beweert in welingelichte congreskrin gen te hebben vernomen, dat een divisie rnarineinfanlerie en legerinfanterie in ver sneld tempo op oorlogsvoet gebracht wor- den om een expeditiecorps te vormen. Men betoogt, dat welisw.ar niet gedacht wordi aan het zenden van troepen buiten het land maar dat de vorming van dit expeditiecorps geschiedt „voor onvoorziene gevallen". Een eeuwenoud handwerk, dal meer en meer verdwijnt en dal men nog sporadisch in Drente hen vinden, Is het eekschillen De jonge eikenboomen worden gekapt da set-rs wor* «geklopt, om naar den Canadeesche oorlogsleeoiog „Overwinningsleening" heeft niet veel succes Berlijn, 11 Juni (ANP). In Canada is op 11 Juni de inteekening op een nieuwe oor- logsleening ten gunste van de Britsche schat kist opengesteld. Deze leening werd gelan ceerd onder den naam „overwinningslee ning" en niet alleen in Canada, maar vooral ook via alle Londensche propagandakana- len is hiervoor een grootsche propaganda gemaakt. Zelfs Churchill en een reeks van zijn kabinetsleden hebben in radioredevoe ringen naar Canada ingegrepen en deze pro pagandacampagne en daarmede ondubbel zinnig te kennen gegeven, van welk belang het voor den leegen Britschen schatkist is, dat de dominions zorgdragen voor vulling. Minister Beaverbrook heeft deze opvatting bevestigd door in zijn rede tijdens het week einde zich tot Canada te wenden en vier kant te verklaren: wij hebben niet alleen uw vliegtuigen, uw pantserwagens, uw tanks, maar ook uw geld noodig. Het feit, dat bijzonder krachtige propaganda ge maakt wordt bij het Canadeesche volk vormt echter tegelijkertijd een bewijs voor de na tuurlijke reserve van Canada jegens de uit gebreide Londensche ondersteuningswen- schen. Zulks te meer, wanneer men zich her innert, dat, de reeds voorafgegane twee eer ste Canadeesche oorlogsleeningen slechts met de grootste moeite gesloten konden wor den op het voorgenomen inteekeningsresul- t.aat. Een bericht van de Times, volgens hetwelk twintig duizend propagandisten in Canada vanaf 1 Juni van huis tot huis trek ken om de Canadeczen te winnen voor de inteekening op de overwinningsleening, waarvoore en bedrag van zeshonderd mil- lioen .dollar is vastgesteld, geeft duidelijk genoeg te kennen, dat de financieele offer vaardigheid voor Engeland in Canada in die tusschentijd klaarblijkelijk niet grooter is geworden. Er heerscht klaarblijkelijk een zeer bescheiden overwinningsstemming, wanneer men met behulp van 20.000 propa gandisten, ongetwijfeld met toepassing van alle denkbare moreele en economische mo gelijkheden van druk de bevolking moet bewegen tot inteekenen op een „overwin ningsleening". De nieuwe Bouwmeesterrevue met Buziau „SPROOKJESLAND". (Van onzen Haagsehen correspondent.) Na gedwongen werkeloosheid sedert ein- de November komt er nu weldra weer een: nieuwe Bouwmeester-revue met Buziau. Eind Juli gaat in den Amsterdamschen Stads* schouwburg de première van dit nieuwe schouwspel, dat „Sprookjesland" zal heeten. Mevrouw Bouwmeester-Sandbergen heeft ons een en ander van haar nieuwe plannen verteld. Tegenspeler van Buziau zal Con stant van Kerkhoven 'zijn, de bekende blij spelacteur en veder zijn o.m. geëngageerd de beroemde chanteuse Rita Geore, Ernmy Ar- bous, Willy van Hemert, vroeger aan de Fr. Hirsch-operettë verbonden, Henk Bood, Hans Kaart, Ém. Buziau e.a. Er is het volledige corps de ballet met de solodansercssen Rïmskaia en Jenne Roders, voorts Rodney and Bradny en het bekende danspaar Gloria et Resco. Ontzettend veel moeilijkheden zijn moeten worden overwonnen met name ook wat de costumes en sommige décors betreft, doch er is de laatste maand hard gewerkt en met volle medewerking van de distributie instan ties is men er in geslaagd voor een uitne mende aankleeding te zorgenen 100 pro cent Nederlandsch fabrikaat! De muzikale leiding is bij Ben Geysel itf beproefde handen. In de proloog zal men: Buziau zien als het „mannetje van Stavo ren", meer zullen wij er thans niet van zeg gen! Alle leden van hot 80 personen tellende gezelschap zijn blij weer aan het werk te kunnen gaan. Er wordt overdag in het Haagsche Scala gerepeteerd en Buziau steekt het niet onder stoelen of banken, dat hij zich gedurende den afgeloopen winter dood verveeld heeft. Nadat zes weken in Amsterdam gespeeld is. komt „de provincie" aan de beurt. Deze tournée duurt to't het einde van het jaar, en daarna krijgt het. gezelschap twee maan den „rust" in het Haagsche Scala. Onnoodig te zeggen, dat, de transport moeilijkheden veel grootèr zijn dan voorheen.

Schager Courant | 1941 | | pagina 1