SINGAPORE, N1PPER EN PELLE Yl.U.R. unn hgt moGRfls Zal DTS 3e klasser worden? hglgi1 Man VOETBALPROGRAMMA VOOR ZONDAG Nog steeds sensatie-wedstrijden op het programma De beslissingen nu toch in het zicht Ondanks het reeds warme weer vinden er toch nog voetbalwedstrijden plaats, welke aller aandacht verdienen en ook Inderdaad krijgen. Het einde komt nu toch in zicht, hoewel het Zuiden pas eind Juli is uitgespeeld. Morgen kunnen zich twee nieuwe eerste klassers aanmelden en zelfs de kampioen van Nederland kan morgen bekend zijn. De kampioenswedstrijden. De eenigste tegen-candidaat van Heracles is nog PSV. De Eindhovenaren moeten dan allereerst van VSV winnen, welke wedstrijd morgen in de Philipsstad plaats vindt. Nu treffen de Eindhovenaren het niet erg, dat hun voorlaatsten wedstrijd juist tegen de Vel- senaren is. Deze laatste zijn n.1. allerlei om standigheden onderaan geraakt, en zullen zeker daarin nóg verandering willen brengen. En eerlijk gezegd, zijn zij o.i. nog niet kans loos den dans te ontspringen. We achten ze in leder geval wel in staat een gelijk spelletje te bereiken, in welk geval Heracles kampioen ls. ADO speelt zijn laatsten wedstrijd en daar het tegen Be Quick gaat, dat Zondag j.1. den Hagenaars de eerste nederlaag op eigen veld bezorgde, zullen zjj er zeker prijs op stellen revanche te nemen. Hoewel ADO in de kam pioenscompetitie faalde, komt het ons voor, datrevanche wel mogelijk is. Prom. comp. 2e klasse. Afd. I. De Zaansche clubs ZFC en KFC ontmoeten elkaar voor den tweeden maal. De laatste kans voor de Zaandammers en pok voor de Koogers. Een Zaandamsche overwinning maakt EDO praktisch kampioen, terwyl bij een Koogsche zege de strijd nog niet beslist is. Als we een voorspelling moeten doen, heb ben we ondanks de nederlaag van KFC tegen EDO toch meer vertrouwen in de Koogers. Afd. n. Ook hier ontmoeten de twee clubs elkaar, die op de leiders achter staan en, waarin de krachtsverhouding t.a.z. van de leiders nog grooter is dan in afd. I. Overmaas staat nog slechter dan CW en de kans is dan ook groot dat de eerste Rotterdammers gaarne revanche ^villen nemen, in welk geval Emma de lachende derde zou zijn. Ver van een gelijk spel zal het resultaat niet af zijn. Afd. ra. Door een overwinning op Go Ahead kan Vitesse morgen eerste klasser worden. Op Go Ahead rust dus nog alleen een sportieve taak, als afscheid van de eerste klasse. Toch dienen we rekening te-houden met een 'gelijk spel en dan heeft PEC nog een kans. De Zwollenaren moeten n.1. naar Rigtersbleek en daar hebben ze nog een appeltje mee te schil len. Trouwens o.i. zijn de Zwollenaren niet zwakker als Vitesse, getuige de 51 over winning en het 11 gelijke spel tegen de Arnhemmers, zoodat bij een eventueele mis stap der leiders PEC zijn verdiende kans nog krijgt, mits zij zelf in Enschede winnen. Afd. IV. RBC ontvangt PIcus en daar dezen wed strijd op het Roozendaalsche veld wordt ge speeld hebben de Eindhovenaren nog lang niet gewonnen. Miranda uit Chévremont, een klein plaatsje op de Zuid-Limburgsche grens, moet naar Standaard uit Maastricht en als het werkelijk ernst is met de Chévremonters, dan zullen zij ook dezen tweeden wedstrijd winnen. Prom. 3e klasse. Santpoort zal met WZ wel raad weten, dit tenminste aangenomen, wanneer we de ge speelde wedstrijden in acht nemen. Een nieuwe nederlaag der Zaandammers brengt hun echter zoo goed als zeker naar de 3e klasse, zoodat de tegenstand nog wel eens mee kon vallen. In de andere prom. afd. van deze klasse, welke uit drie clubs bestaat, vindt één der belangrijkste wedstrijden plaats n.1. Elinck- wykde Volewijckers. Uit twee wedstrijden wisten ze beiden 3 punten te boeken en in Utrecht zal dus nu voorloopig beslist worden, wie lijstaanvoerder wordt. Wij voor ons den ken aan een geiijk spel of een Volewijckers- overwinning. Van dezen wedstrijd kan HFC profiteeren, want de Haarlemmerskrijgen bezoek van Rapiditas. De tweede klassers moeten dezen wedstrijd in ieder geval winnen en dat is ook wel mogelijk. Prom. res. 2e klasse. VSV 2't Gooi 2; Stormvogels 2KFC 2. Prom. res. 3e klasse. QSC II—Alcmaria Victrix II; WA II— WFC H. Prom. competitie 4e klasse. Voor de 3e achtereenvolgende keer zullen morgen DTS en St. George elkaar ontmoeten.- Thans is het Alkmaarsche sportpark het ter rein van den strijd. De groote overwinning die DTS verleden week behaald heeft, zal haar zeker het zoo noodige zelfvertrouwen geven. St. George zal zich echter allerminst een gewillig slacht offer toonen. O.i. heeft DTS de meeste kans en een kleine zege is reeds voldoende om haar het zoo fel begeerde 3e klasse-schap te brengen. ONDER-AFDEEMjN G NOORD HOLLAND. Prom. Competitie lc. Egmondia ontvangt Vrone. Beide clubs heb ben Winkel reeds ontmoet en dit als maatstaf aannemend, zou Vrone dezen wedstrijd moe ten winnen. Het terreinvoordeel van Egmondia zal er echter toe bijdragep, dat de le klasser de handen vol zal krijgen en een gelijk spel ligt zeker in het bereik van de thuisclub. IVE. Barsingerhorn—Oudèsluls 2; Schagen 3Winkel 4. ADSPIRANTEN. Afd. N. Süèces bSchagen a. AFD. BIJZONDER VOETBAL. HA. Geel Zwart—VZV. grootste zeevesting van het Britsche imperium EEN GROOTE VLOOTBASIS MAAR DE VLOOT ONTBREEKT. Engeland rekent op hulp van de Vereenigde Staten. BANGKOK, Juni (V.P.B.). De spanning in Zuidoost-Azië, neemt, voortdurend toe. Al le landen, die bij doze gobieden geïnteres seerd zijn, bereiden zich koortsachtig voor op een eventueele bolsing. Indien ook hier vijandelijkheden mochten uitbreken, zal de groote zeevesting Singapore ongetwijfeld een groote rol spelen ais de voornaamste basis van de Engelsche vloot en luchtmacht. Singapore, gelegen op het zuidelijke uit einde van het schiereiland Malakka, is de hoeksteen van het Britsche imperium in het oosten. Verreweg het grootste gedeelte van het zeeverkeer tusschen den Stillen en den Indischcn Oceaan moet de betrekkelijk nau we doorgangen tusschen Borneo, Sumatra en Malakka passeeren. In het middelpunt van deze nauwe passage ligt Singapore, dat zoodoende het. zeeverkeer kan conlroleeren en desgwenscht afsnoeren. Maar niet alleen op zichzelf ook in grooter verband ver vult deze stad een belangrijke functie in het Engelsche verdcdigingsstclsel in het Oosten. Zij vormt een der hoekpunten van den driehoek SingaporeHongkongPort Dar- win. We! is waar daalt de beteekenis van Hóngkong door het met succes optreden van Japan in China en Indo-china voortdu rend, zoodat op den duur Manilla of de Philippijnen wellicht de plaats van Hong kong zal gaan innemen, maar de Engelsche en Amerikaansche strategen schijnen wel van plan té zijn, een van de beide in de Japansche „levensruimte" Vooruitgeschoven posten te behouden. Behalve in strategisch opzicht is Singa pore ook uit economisch oogpunt belangrijk. JVIalakka is een van de grootste wereldpro ducenten van tin en rubber, die in toene mende mate naar 'de V. S. worden ver scheept. Deze producten zijn onontbeerlijk voor de Amerikaansche bewapeningsindu strie. Dit heeft ten gevolge, dat de V. S. een tegen Japan gerichte politiek voeren en op alle mogelijke wijzen de tegenstan ders van Japan trachten te steunen. Van vlsschersdorp tot belang rijke haven. In de geschiedenis van het schiereiland Malakka spelen ook de Nederlanders een rol. In de 17e eeuw vestigde de .Oost-Indi sche compagnie zich ter plaatse. In den Franschen tijd ging het voor ons verloren. Wel is waar werd het in 1841 door Enge land teruggegeven, doch Raffles, die gedu rende ecnige jaren gouverneur-generaal van Ned. Indië was geweest, zag het belang van deze streek te goed in, om er geen ge bruik van te maken. In 1819 stichtte hij, op wederrechtelijk aan Nederland ontno men' gebied, de stad Singapore. De huidige ontwikkeling van de stad toont, dat hij een scherpen voornitzienden blik heeft, gehad,. Singapore telt thans ruim 430.000 inwo ners. w.o. meer dan 300,000 Chineezen. Ver der wonen er Britten, Maleiers en 'n ge ring aantal Europeanen. Over het algemeen wonen de menschen van verschillende land aard in afzonderlijke wijken. Do Chineezcn- wijk is natuurlijk het grootste en het druk ste. De Enropeesche wijk, ruim en voornaam aangelegd, is de zetel van de regceringsgc- bouwen, kerken, clubs, enz. De havemvijik vormt het hclangrijksle gedeelte van de stad. Onafzienbare kaden en loodsen dienen voor opslag en verscheping van de goede ren. Schepen worden hier geladen en ge lost. Duizenden Chinecsche koelies altijd even bedrijvig, zijn hier onafgebroken aan het werk. Singapore als strategisch centrum. Zooals wii reeds opmerkten is Singapore de grootste zecvesting van het Britsche im perium. Hoewel reeds in de 19de eeuw steunpunt van de Britsche vloot, blééf de stad langen tijd verstoken van verdedigings werken. Als pnbeperkt machthebber ter zee achtte Engeland deze overbodig. Na den wereldoorlog kwam daarin verandering. De tot 1936 van kracht zijnde verdragen verboden de verdere versterking van Hong kong, zoodat Engeland besloot, Singapore tot het voornaamste centrum van zijn macht in het Verre Oosten te maken. In 1920 werd niet de werkzaamheden een aan vang gemaakt. Doch deze werden telkens onderbroken. In 1938 was de vlootbasis ein delijk gcrcod. Bij de feestelijkheden ter ge legenheid van de opening waren drie Auneri-' kaansche kruisers aanwezig, doch geen en kel Japansch oorlogsschi-p. Reeds toen maals hield' men in Engeland rekening met eventueele Amerikaansche hulp. In het Lagerhuis werd verklaard, dat Engeland in geval" van oorlog bereid was, de vloot basis aan de Vereenigde Staten te verpach ten. (Historisch). Als bijna j'n studentje bent, Van omstreeks zestien jaren. Je krijgt twee kwartjes in de week, i Waarvan je nog moet sparen. Wannéér je met je „zestien" jaar, De meisjes leuk gaat vinden. En na de schooltijd wand'len gaat, M e t haar en zonder vrinden. Wanneer je .als een man' gevoelt, Gekleed in nieuwe kleeren; Een lange broek en geen plus-four, Dan donk je o o k aan „scheren". Je staat je 's middags héél' parmant, Met Pa's gegapt' Gillette, Te krabben als een ouwe man, Je baard? Ach'., korte metten! Je strijkt gewichtig langs je kin, Geen haar meer te bekennen, Geen snee gemaakt, geen dropje bloed, O, 't zal gerust wel wennen. Je lacht jezelf bcminlijk toe, Wat zal je meisje kijken. Zoo'n fijne, zachte, gladde kin, Dat zal haar ook wel lijken, 't Studentje, O, pardon, de man, Is netjes voor een poosje Legt 't scheergerei met teed're blik, Bchoedzaani in Pa's doosje. Studentje, zestien jaren oud, Ontving helaas een lesje. Ilij schoor zich als een echte man Vergat alléénhet mesje. GRE DE REUS. De oorlogsinstallaties liggen voornamelijk aan het kanaal, dat het eiland, waarop de stad is gebouwd; van het vasteland scheldt. Dokken, werven, arsenalen en vliegvelden vullen dit deel van Singapore. Daar ligt ook het groote dok. dat door NoJerlandsche sleepbooten hierheen werd getransporteerd. Het is duidelijk, dat Engeland, wil het met eenige kans op succes operecren, hier een sterke vloot van groote eenheden rnoet concentreeren. Deze groote eenheden echter ontbreken ten-©enenmale. Engeland heeft al zijn slagschepen in.de Middellanclsche Zee n in den Atlantischen Oceaan noodig. Wei is waar zijn enkele jaren geleden 5 slag schepen op stapel gezet, om in het Verre Oosten dienst te doen maar ook deze waar toe o.a. de „Prinee of Wales" behoort., die niet de „Bismarck" is slaags geweest, doen thans diénst in den Atlantischen Oceaan. 211. Pelle krijgt heimwee 1. Ik wil nu wel eens naar huls, Nlpper! Ik snak er naar, onze belevenissen aan de a) dere jongens te ver tellen!" 2. „Nou, zijn we startklaar? Dan gaan we!" 212. Een onderaardse tocht 1. „Deze weg gaat zeker naar Afrika! We kunnen daar mooi Wawhoo afzetten, want die schijnt ook al ver langen naar zijn geboorte grond te krijgen!" 2. „Wat zijn dit nou weer voor vervaarlijke steen klompen? Zullen we eens naar boven klimmen?" Feuilleton Door Monica Hart 34 Het spijt me erg, Helen, zei hfl ik zal naar binnen moeten. Er is iemand om mfl over iets heel belangrijks te spreken. Wil jb naar den salon gaan en zonder dat de anderen het merken, aan mijn vader zeggen, dat mijn- heer Stevens er is en dat ik bij hem ben in de eetzaal Helen knikte bereidwillig. Ze ging in de richting van de openslaande deuren van den salon, maar Philip, ongewonden als hij was, wachtte niet tot hij haar zag binnengaan. In werkelijkheid voldeed ze niet aan zijn ver zoek, want ze was verlegen als een kind in tegenwoordigheid van vreemden, zb maakte van de gelegenheid gebruik naar haar eigen kamer te ontsnappen! En Stevens, wat is er? Wat brengt u in 'a hemelsnaam zoo laat op Wimbleton? Stevens, een kleine, ernstig uitziende man, keek nerveus op. Het is een zaak van groot belang, mijn heer Philip. U begrijpt wel, dat ik anders niet hier was gekomen. U herinnert u de zending naar Parijs, dat wb gisteren verstuurden? Drie kisten waren het en uzeif collationeerde de factuur. Zeker. Goederen die wij gekocht hebhen voor Dubois en Cie in Versaiiles, op de boedel veiling van Stuart. Ze waren geadresseerd aan ons Parijsch filiaal. Het zijn een partijtje snuifdoozen, een paar antieke vazen en een collectie oude wapens? Is er iets niet in orde met die kisten? Om de waarheid te zeggen, mijnheer Philip, twee van de kisten zyn aangehouden door de douane. De wapens zyn doorgelaten, maar de ambtenaren wilden het andere niet laten passeeren. Waarom niet in 's hemelsnaam Dat is juist wat ik niet weet en daarom kwam ik hier om te vragen of u er misschien een verklaring voor weet. Ik was er niet ze ker van of u morgen op kantoor komt. Heb je verder geen bijzonderheden ge hoord Neen, alleen een telegram van Franks; hb seint dat de douaneambtenaren de twee kisten zonder onderzoek aanhielden. Zij open den de derde en toen zy zagen, dat er wapens inzaten, hebben zij die doorgelaten, maar de beide anderen hebben zij verzegeld. Meer weet ik niet. Philip trok zijn wenkbrauwen op. Wat heeft dat te betéekenen, Stevens? Ik zou willen, dat ik het u kon zeggen! Ik begrijp,, er niets van. Zooiets is nog nooit voorgekomen zoolang ik me kan herinneren. Op dat moment hoorde Philip opeens zijn vader roepen. -- Philip! Het geluid kwam van boven, van de trap, en er klonk iets van schrik in. Wij zyn klaar, Stevens. Ga rustig naar huis, maar drink eerst wat. Ik zal er op het oogenblik mijn vader nog niets van zeggen. Morgen kom ik vroeg op kantoor en dan zullen er waarschijnlijk wel bijzonderheden bekend zb'n. Het zal wel de een of andere formaliteit wezen, die wy over het hoofd hebben gezien. Maar het is toch heel goed dat je gekomen bent. Maak je overigens maar niet bezorgd en tot morgen. Philip! John Arkwright riep weer. Philip begreep, dat zyn vader boven was, inplaats van in den salon. Waren de gasten dan allemaal al ver trokken Hij had wel de auto met den Graaf en Lord Raynour hooren wegrijden en het had hem gespeten, dat hij geen gelegenheid had om afscheid van hem te nemen. Hij was van plan geweest tegen zijn vader te zeggen dat Stevens slechts was gekomen in verband n?et een groote order. Pihlip ging de hall door en liep de trap op, maar halverwege deinsde hy terug toen hy het gezicht van zijn vader zag. Vader, wat is er in Godsnaam? Dora heeft een ongeluk gehad, jongen. Er is een vaas naar beneden gevallen en die hèeft haar aan den slaan gevond, Is het erg Ze is toch niet dood Philip greep de trapleuning om steun te zoeken. Neen, het is vrij goed afgeloopen. Harry en ik hebben haar naar haar kamer gedragen. Door den slag en den schrik is ze flauw ge vallen. Ik heb Dokter Horton opgebeld en «die zal dadelijk wel hier zijn. Maar Dora zal wel gauw weer opknappen. Maar waarom ziet u er dan zoo bleek en ontsteld uit Bent u zoo geschrokken Ik zal wat drinken voor u halen John Arkwright deed de deur van zyn slaapkamer open. Philip, ik heb je wat te zeggen. Philip gehoorzaamde met beklemd hart. Wat voor een nieuwe verschrikking was er nu weer, die zijn vader over al zijn leden deed beven en hem deed uitzien als een oud, gebroken man? Philip, Dora heeft tenslotte den diamant van Lady Kentard toch weggenomen. Een van beide; ze is èf een dievege öf ze is het slachtoffer van een soort verstandsverbijste ring. Er is geen andere verklaring mogelijk. Ik geloof er niets van vader. Ik k&n het niet gelooven. Vertel me wat er ge beurd is. Zij draagt hem, Philip, op haar borst, in de plooien van haar japon. Ik heb het ge zien; wy hebben het allemaal gezien, dat groene, gemeene ding. Het was verborgen tusschen de bloemen en toen zij viel, kwam het te voorschijn. Wij droegen haar naar haar kamex*. Harry en ik... Armé Harry! Dat angstaanjagende ding op haar borst... het cheen niet tot hem door te dringen wat dat beteekende! Ik heb het haar afgenomen; het brandde in myn hand, toen ik het mee naar beneden nam om het terug te geven aan Lady Kentard. Er moet een verschrikkelijk misverstand in het spel zijn. Zij droeg het, Philip, op haar horst. Zou zij het vanavond gedragen hebben of misschien altijd, vader, als zij het gestolen had Geen sprake van, vader! Maar dan is zij krankzinnig... onbewust een dief... een kleptomaan. Philip legde zijn hand op zijn vaders schou der. Blijf kalm, vader. Ook dit zal opge helderd worden. Ik zou liever sterven dan dat ik mijn geloof in haar zou opgeven. Wie is op het oogenblik bij haaf?' Miss Franklyn. En in den salon Harry en de Kentards. Lord Kentard weet er nog ni§ts van; hij denkt dat we alleen zoo onder den indruk zijn van Dora's onge luk, en. zij is een' lieve, goede vrouw, een echte lady. Zij verklaarde direct niets te zul len zeggen en ze denkt... en dat moeten we allemaal aanemen... dat Dora niets weet van wat zij deed, dat zij aan een soort klep- tomanie lijdt. Maar ik vraag me af, zou een kleptomaan een imitctie laten maken van een gestolen voorwei-p? De hemel ver geve mij, maar ik begrijp het niet. John Arkwright viel or een stoei neer en begroef zijn hoofd in zijn handen. Philip keek een oogenblik .nadenkend voor zich heen n vroeg toen: Viel Dora flauw, voor dat zij iets wist van die ontdekking? Ja. Laten w(j haar dan niets ervan hertel len, Er is niemand die haar aanklagen kan, nu lady Kentard dit niet doen zal. Dora is noch een dief noch een kleptomaan, daar wil ik een eed op dotn. Het zal moeilijk vallen, vader, die rol te spelen, maar wij moeten het doen. Dora mag geen verandering voelen in onze verhouding tegenover haar. Je hebt gelik, jongen, mompelde John Ai*kwright. Ik zal 'mijn best doen. En als ik er somber zal uitzien zal Dora denken^ dat het onaangenaamheden in mijn zaken zyn. Philip liep langzaam naar de deur. Ik ga naar Harry en Lady Kentard. Zij zal het ana haar man moeten vertellen; hij moet toch weten, dat de echte diamant gevonden, is. Maar ik zal ook hèm vx'agen het geheim te houden, en ook Greta, daar twijfel ik niet aan, zal 'dkcreet zijn. Hy ging langzaam naar beneden, waar hij de andei-en bijeen vond. Lord Kentard be loofde, zooals hij verwacht had. geheimhou ding. Kort daarna vertrokken Lord en Lady Kentard, beiden sympathiek gestemd. Harry deed hen uitgeleide. Alleen achtergebleven zat Philip enkele oogenblikken apathisch in een stoel, met het gevoel alsof rondom, hem vreemde krachten, die hij niet vermocht te doorgronden, aan het werk waren. Plotseling werd zijn opmerkzaamheid ge trokken door de schittering van een klein voorwerp op de plek waar het ongeluk ge beurd was. Het glansde te veel om een stuk van dë gebroken vaas te kunnen zijn. Zijn apathie verdween; hij liep erheen en raapte het op. Wat het ook mocht geweest zijn, het was blijkbaar nrecies in twee helften gebro ken; deze waren van een schitterend, on doorzichtig blauw, dun, broos, glasachtig materiaal. Na een aandachtige beschouwing concludeerde Philip,'dat de stukjes moesten behooreh t.ot de ornamentatie van de gebro ken vaas. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1941 | | pagina 10