Kwart voor elf,.. Vollemelktijd Weinig zondaars bij de schouw Examens Alkmaarsche Kaasmarkt RUSTENBURG gemoderniseeerd Zaterdag 14 Juni 1941 Tweede blad Gezondheid bij rietjes. 's Ochtends om tién minuten over half elf heeft de klas van meneer Stuffers, het hoofd van de school te Koedijk even meer tijd dan gewoonlijk noodig om tot de con clusie te komen, dat 289 plus 28=317 in de klas van meester Schutte wordt bepaald gewiebeld en in de kleintjesklas van juf frouw Landman is het niet geheel schui- velvrij. Om kwart voor elf precies steekt meneer Stuffers zijn arm buiten de deur, en luid gaat de bel. Kwart voor elfvollemelktijd. Elk kind dat vergunning van de ouders heeft, krijgt dan zijn kwart liter volle melk gestandariseerde melk, welke men thans in de wandeling vol noemt in een hygiënisch afgesloten fleschje en het duurt geen vijf minuten, of de Koedijker spes pa tri ae zit vreedzaam de gezondheid door een rietje op te zuigen. Een festijn iederen morgen, die school- melkverstrekking en een succes ook, want 60% van het aantal leerlingen doet al mee. Na de groote vacantie, zegt de heer Stuf fers, hoop ik de 100% te halen. Het is zoo aardig, kinderen die thuis geen melk lus ten, drinken ze hier graag, 't Is ook natuur lijk véél mooier en gewichtiger, uit een fleschje-met-een-Ranjarietje, dan uit een doodgewone kroes. Was de gezondheidstoestand van de kin deren zoo, dat melk beslist noodig is? Dat niet, zegt het schoolhoofd, het Is voorzorg en die is voor het plattelandskind even noodig als voor de jeugd uit de stad. Men moet op Koedijk zijn, om zonder veel praten, „alle hoofden in een zak" te krij gen. Geen groot comité, weinig vergaderen, weinig praten, maar doen. De actieve bur gemeester, die, zooals wij reeds eerder kon den opmerken, zich in korten tijd burger- Polder Valkkoog De polder moet maar een laarzen winkeltje beginnen. Er komt geen eind aan de kosten. Nn weer het sneeuwruimen voor rekening van den polder: het zint de heeren slecht: Bestuur Ver. van Noordh- Waterschappen te eenzijdig? Inva sie van „kattestaarten". Gistermiddag vergaderden het dagelijksch bestuur en de hoofdingelanden van den polder Valkkoog. Voorzitter was de dijkgraaf de heer T. Rens Azn. Ingekomen stukken. Brief van den rijksdienst voor de werk verruiming inzake gebruik van laarzen bij objecten van werkverruiming; Provinciaal blad tot wijziging van het wegenreglement, waardoor de kosten van sneeuwruimen en strooien bij gladheid der wegen voor rekening van de waterschap pen komen; Brief van Ged. Staten, waarbij de regelin gen van de vergoeding voor reis- en verblijf kosten bestuursleden is goedgekeurd; Brief van hetzelfde college houdende goedkeuring van het besluit tot het aan gaan van een kasgeldleening; Brief van het Hoogheemraadschap N.H. Noorderkwartier inzake overneming wegen en bruggen; naar aanleiding van het in vorige vergadering beslotene. Brief van Ged. Staten inzake vervreem ding van landbouwgronden. Alg. toestem ming is noodig. Brief van diverse polderbesturen betref fende de verkiezing van bestuursleden der vereeniging van Noordhollandsche water schappen. Voor zoover niet anders vermeld voor kennisgeving aangenomen. Voorzitter merkt op, dat de polder nu wel een Jieele bezending laarzen in voor raad mag hebben, nu het verplicht is, ze aan de arbeiders eventueel te verstrekken. De deur staat open! De heer Gootjes vraagt of de polder, het moet aanvaarden, om de kosten van sneeuwruimen alleen te betalen. Het zint spr. slecht, de polder moet toch alle onder houd reeds betalen. Opgemerkt wordt, dat nu er een nieuwe Het middelste jongentje: Mijnes zit toch véél meer in den jouwes. Het meisje: Ja maar mijnes is toch véél lek kerder (Foto Fred. Groot.) vader heeft getoond, is voorzitter, de heer Stuffers waakt over de finantien, Mevr Kramer is secretaresse en het onderwijzend personeel is in algemeenen dienst. Dat is alles, en het loopt uitstekend. De kinderen betalen 12, 10, 8, of 4 cent per week, al naar draagkracht der ouders, en vier da gen krijgen zij het kostelijke kwart voor elfje. De melk kost het comité 11,25 cent, dus te veel betalen de kinderen zeker niet. Dit is ook mogelijk, door den steun, wel ke verschillende vereenigingen verleenen. Zoo draagt het'Witte Kruis bij, de Floralia- vereeniging „doet wat", en ook de Onder linge Hulp bij Ziekte heeft zich niet ka rig getoond. We worden iederen dag handiger, vertelt de heer Stuffers, in vijf minuten zijn de fleschjes over de klassen gedistribueerd. Koedijk was toch de eerste gemeente in deze buurt, mijnheer Stuffers? Ik meen van wel, maar lang niet de eerste in het land, er wordt thans In 5000 scholen melk uitgedeeld. Ik hoop, dat we het voort kunnen zetten, ook wanneer straks zooals in de vergadering van de zuivelfabrieken is gezegd nog slechts afgeroomde melk wordt gedistribueerd Wij hopen met den Heer Stuffers, dat voor de schoolkinderen het fleschje melk- met-vet kan blijven. De schoolmelkvoorzie- ning is een niet onbelangrijke bijdragé tot de volkskracht en het is toch zoo, dat wó,t er ook verandert, voor onze kinderen het beste nauwelijks goed genoeg is. tijd komt het verouderde stelsel van we- genonderhoud wel eens gewijzigd mag wor den. Voorzitter deelt mede, dat aan de bepa ling niet getornd kan worden. Verschillende waterschappen ach ten hetb estuur van de Ver. van Nrd.-Hollandsche waterschappen te eenzijdig, omdat dit geheel bestaat uit voorzitters van waterschappen. Voorgesteld wordt op de a.s. verga dering te Amsterdam de candidatu- ren van enkele waterschapssecreta rissen te steunen. De afgevaardigden zullen naar bevind van zaken handelen. De heer Glas: Er zal wel een achtergrondje zijn. Voorzitter: Gevolg van de vorige verga dering, toen is er van de secretarissen ge weldig tegen de concentratie van de inning te keer gegaan. De voorzitter wordt tot afgevaardigde be noemd. Verslag schouw. Verschillende kleine herstellingen aan de kade moeten plaats hebben. Bij de riet- schouw is weinig bijzonders gebleken, over het algemeen was de zaak ook in orde. En kele ingelanden zullen gewaarschuwd wor den, ernstige feiten zijn niet gebleken. Invasie van kattestaarten. De heer Rens merkt tijdens de rondvraag op, dat de „kattestaarten" veel last ver oorzaken, hier letten velen nietg enoeg op, met alleen loshakken komt men er niet, ze moeten er uit getrokken worden, sommige wijde slooten lijken wel landerijen. Voorzitter merkt op, dat de keur alleen spreekt van hakken, 't is inderdaad een groote bende in de slootén, maar de men- scheri kunnen het er moeilijk uit krijgen. Men zal naar een middel zoeken; het regle ment spreekt van snijden en op den wal halen van kroosflap ..en ander ontuig", mis schien kunnen de kattestaarten tot dat „ontuig" gerekend worden. Hierna sluiting. KOEDIJK GESLAAGD. De heer Jan Raspe, bakkersknecht bij den heer P. van Twuijver, slaagde voor het middenstandsexamen, spoedcursus. Hij was opgeleid door den heer Woldendorp te Alk maar. W1ER1NGEN POLITIE. Verloren een zilveren broche, een kinder jasje en een portemonnaie inhoud eenig geld en een suikerbon. Inlichtingen gem. bode. SCHAGEN DE VERDUISTERING BIJ DE P.T.T. Een 19-jarige hulpbesteller van de P.T.T. te Schagen ging geregeld om met vrienden, die groote verteringen maakte in café's. De jongeman kon met zijn niet al te ruim zak geld onmogelijk hun voorbeeld volgen en op een keer was hij voor de verleiding be zweken. Hij hield een bedrag van f 274.50, dat hij af moest dragen, op zak. Hij had er echter niet lang plezier van; hij werd ge arresteerd, moest voor de Alkmaarsche rechtbank terecht staan en hoorde zich daar veroordeelen tot een gevangenisstraf van twee maanden, nadat de officier vijf maanden had gerequireerd. In hooger beroep voor het Amsterdam- sche hof terecht staande, aldus de A.C., gaf hij alle feiten toe. De omgang met verkeer de vrienden had hem in het ongeluk- ge stort. Hij was nu schippersknecht gewor den. Zijn ouders hadden aanstonds alle schade vergoed. President: Waarom is u nu in hooger beroep gekomen? Verdachte: Ik wil liever niet in de ge vangenis. Procureur-generaal: Verduistering van geld in staatsdienst is buitengewoon ernstig De officier heeft vijf maanden geëischt. Mr. van Dullemen nam echter aan, dat het 'n gelegenheidsmisdrijf was en kon met het vonnis van de rechtbank accoord gaan. De verdediger, mr. Buiskool uit Hoorn, pleitte clementie. De verdachte ziet zelf zijn fouten heel goed in; hij heeft diep berouw over het feit, waaronder zijn ouders zeer gebukt gaan. Over veertien dagen zal het Hof arrest wijzen. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Jacob Pieter, zoon van Hendrik Johannes Boskamp en van Maria Margare- tha van den Hooff (woonplaats Den Hel der). Ondertrouwd: Jan Wardenaar, oud 25 ja ren, graanhandelaar, en Anna Margrieta Wissekerke, oud 24 jaren, z. ber., beiden te Schagen. BOUWVERGUNNING. Aan den heer A. Kapitein alhier is door Burgemeester en Wethouders vergunning verleend tot het bouwen van een garage aan het Noord. NIET TOEGESTAAN. De Algemeen gemachtigde voor den We deropbouw en de Bouwnijverheid heeft af wijzend beschikt op het verzoek van J. Rog geveen alhier om vergunning tot uitbreiding van zijn banketbakkerij. POLITIE. Gevonden: een heerenrijwiel, een kinder schoentje (bruin), een bruine glacé hand schoen. Verloren, een portemonnaie, 2 badpakken en een paar kinderschoentjes. Vermist: een zeug (letter D rood). V. V. SCHAGEN NIEUWS. Wedstrijd voor Zondag a.a: Succes BSchagen A 1 uur. Vertrek 11 u. P. Kort A. Molenaar H. Kaper G. Bos G. Anneveldt C. Anneveldt J. Koning A. v. Nieuwkoop H. de Graaf Jac. v. d. Pijl AM). Schot Reserve: P. Kip, C Krijgsman K. Borst LANGEND1JK De vereeniging der gemeenten CONFERENTIE IN DEN HAAG. De Secretaris Generaal van het Departement van Binnenlandsche Zaken heeft de dagelijksche besturen der 4 Langen dijker Gemeenten naar we vernemen, nitgenoodigd tot een bespreking in verband met de voor genomen vereeniging der Langen- dijker Gemeenten. BROEK OP LANGENDIJK. KOSTELOOZE INENTING. Naar wij vernemen, zal er op Donderdag 17 Juni a.s. ten gemeentehuize, om drie uur 's middags, gelegenheid zijn tot kostelooze vaccinatie. NOORDSCHARWOUDE. CONCERT „EXCELSIOR". Onder leiding van den heer P. Pranger heeft de harmonie „Excelsior" in den mu- ziektuin een goedgeslaagd concert gegeven. De belangstelling van het publiek was be vredigend. Er werden een aantal muziek nummers op verdienstelijke wijze uigevoerd, w.o. de beide stukken, waarmee men op het te Broek op Langendijk gehouden concours zoon groot succes heeft behaald. Het was een mooie avondl ALKMAAR BEVORDERD. Bij besluit van de secretarissen-generaal van de departementen van Waterstaat en van financiën is te rekenen van 1 Januari 1941 de opzichter le klasse bij den dienst der Zuiderzeewerken P. Tijm te Alkmaar, met toekenning van eervol ontslag als zoo danig benoemd tot bouwkundig hoofdamb tenaar bij het openbaar lichaam „De Wie- ringermeer." ANNA PAULOWNA RIJKSWERF VERSUS B.K.C. L Het Rijkswerf elftal, dat Zondag j.1. tegen Succes speelde en met 30 won, speelt mor gen (Zondag) te 2.30 uur tegen B.K.C I te Anna Paulowna in de volgende opstelling: Kenter (Helder 1) J. Stins Buitenhuis (HRC 2) (HRC 1) Zuidema Roomeyer Kok (ex-HRC 1) (HRC 1) (HRC 2) Bijl Vonk v. Pelt Does Krab (HRC 3) (Held-2) (exHRCl) (BEM1) (Stormvogels) HARENKARSPEL Ze staat omvangrijk in de krant. Met allerhande namen. De rijpe helft van Nederland, Die straks vraagt bij 't examen. De and're helft bereidt zich voor. Om o zoo veel te weten, Opdat ze bij het resultaat Niet zwijgend wordt vergeten! Er wordt instilte hard gewenkt, Men hoopt op rijke rente, Al worden ook de boomen groen. Wie let nog op de lente? 't Examen heft zijn vinger op. Daar zijn zoovele plichten, Er is geen tijd voor droomerij. Of mooie vèrgezichten! De driehoek houdt de teugels vast. De thema knoopt connecties, Mien voedt den wat ge jaagden geest Met cirkels en projecties. De Hertzsche golven rollen aan. Ze doen de spanning stijgen. En phosphor en arsenicum Staan om den hoek te dreigen*! Er gaan door menig huisgezin Zoo velerlei gedachten Van hoop, van vrees of nieuwen moed Bii allerhand verwachten. En ze beroeren zelfs 't bestaan Van opa's en van oma's Die droomen midden in den nacht Van cijfers en diploma's! Er hangt een sluier over 't licht Van deze voorjaarsdagen. Er komt iets langzaam naderbij, Dat straks iets heeft te vragen! En heel de jeugd van Nederland Schoolt wat onthutst, tezamen. Al is de Junimaand ook in 't land. Er staan commissies in de krant STRAKS IS HET WEER EXAMEN!! Juni 1941. KROES. (Nadruk verboden). DIRKSHORN. D.F.C. 1—CON ZELO 1. Hedenavond om 8.15 uur komt de voethal- club Con Zeelo 1 uit Waarland een vriend- schappelijken match spelen tegen Dirks- horn 1, op het voetbalveld alhier. Daar Con Zelo een sterke club is zal het aan span ning niet ontbreken. CONCERT „ONDER ONS". Blijkens adv. in dit blad zal de muziek- vereen. „Onder Ons" Maandagavond een concert in den tuin van den heer IJff geven. Er was gisteren, vergeleken bij Vrijdag j.1. weinig verandering. De aanvoer was met ongeveer 65.000 Kg. iets, doch niet noemens waard hooger. Wel was er betrekkelijk iets meer 40 plus kaas aan de markt, een en an der in verband met het feit, dat thans ca. 25 pet. van de productie uit 40 plus kaas mag bestaan. Intusschen bleven de vettera soorten betrekkelijk schaarsch, terwijl, waar juist hierin door de verschillende fabrieken steeds het een en ander wordt vastgehouden, de verhouding van 1 op 3 wel nimmer zal worden bereikt. De kwaliteit blijft goed. Nu men de slag eenmaal te pakken heeft, blijken de groot ste moeilijkheden te zijn overwonnen. En zoo ziet men het, aantal afwijkingen aan de markt geregeld verminderen. De hoogste prijzen waren uit den aard der zaak gelijk aan de maximum-prijzen, tw. f 35.25 voor 40 plus en f 22 voor 20 plim kaas. Afwijkende soorten lagen iets daan. onder. Hoewel misschien overbodig, melden wij nog even dat de toegang vrij is. Laten wij hopen op een zoelen zomer avond, dan zullen zeker velen van de gele genheid gebruik maken om het concert bij te wonen. Heerhngowaard Wie maken door wel het vruchtbaarste gedeelte van den polder het laatste gedeelte van de klim naar de brug te Rustenburg. De kluft, oftewel in goed Noordhol 1 andsch "de klucht", eischt een tamelijke portie uit houdingsvermogen, als de oostenwind sdijf- en strak ie recht tegen je body blaast. Maar je komt er al peddelend en dan wordt je moeite ook beloond. Rustenburg is een mooi plekje en met weinig moeite kun je je nog indenken de toestand van dergelijke oorden vóór de inpoldering van de aan den voet van hun bedijking spoe lende meeren. Thans nog zijn er de beide café's. die een groot gedeelte van hun be drijf gegrondvest hebben op den verhuur van bootjes aan de talrijke liefhebbers van de- hengelsport, die voor dag en dauw geko men, hoofdzakelijk uit Amsterdam, er al vertier en genoegen zochten achter de wuivende rietpluimen van het particulier verpachte stuk vischwater. De laatste jaren heeft Rustenlburg al een groote verandering ondergaan en hij. die er in geen tien jaren is geweest, zal voor namelijk het stukje „Naamlooze weg" er niet meer terue kennen. Thans zal de kanalisatie het stuk smalle landtong, waarop de vier molens van den polder Heerhngowaard staan, nog meer veranderen. Het typisch Noordhollandsche het kleine, het burgerlijke, het intieme, het ziich aan on-ze volksaard aanpassende en er uit voortgekomen zijnde, zal ook daar ver vangen worden door iets. dat grootere idee- en oproept. De kleine sluis is al vervangen door een grootere. de brug. die zich thans bevindt ten oosten van het gehucht, is grootsch van stijl en voornaam-eenvoudig van opzet, een stuk waterbouwwerk, waar het oog met genoegen en trots op rust. Het landschap krijgt door deze veranderingen een ander cachet. Men ziet, dat men in een Holland is, dat de aanraking voelt van de stuwende geest van de moderne techniek, als een boerenmeisje, dat de hand heeft gevat van een jongeman, die aan een tech nisch hoogeschool zijn opleiding heeft ge noten en haar thans al wandelend door de met zomergeuren bezwangerde dreven een blik doet slaan in het, machtige kunnen van den tegenwoordigen menschelijken geest. Alweer Holland op z'n best. trots al de misère en narigheid van den tijd, die niet stil wil zitten, al zijn zijn vleugels dan ook door vele beperkingen wat inge snoerd. Rechts, op de smalle landtong, enkele honderden meters lang. staan de vier mo lens, stervende molens, zou men kunnen zeggen. Het nieuwe kanaal dringt zich dwars door dezen landtong heen. De meest oostelijke molen, gebouwd in 1705, waarvan de molenaar enkele jaren geleden „de wu- ken" verspeelde, en die nadien niet meer in dienst is geweest, staat terecht in het hart van het nieuwe kanaal. Spoedig zal men met den sloop beginnen. Van de an dere drie, respectievelijk gebouwd in 1723. 1804 en 1717. is nog niets naders bekend. Met de molens sterft ook het ras van de watermolenaars uit. Gebonden aan hun mo len, hadden ze toch een vrijgevochten le ven en dit drukte een stempel op hun we zen. dat zich onderscheidde van dat van de gewone boerenbevolking. Met den wind en hun molen voelden ze zich koning op bun verhoogde erven. De wind was hun grootste vijand en ook weer hun grootste vriend. Spoedig handelen was dikwijls geboden en groote omzichtigheid altijd gewenscht, alfl men èn met dezen grilligen meester èn den dijkgraaf op eenigszins vriendschappelijkeni voet wilde blijven voortleven. Freek uit de tweede molen kan er langa verhalen van vertellen. Van vader op zoon ging het over, geslacht na geslacht Als klein kind leerde je al dei behandeling van den molen, als je er ten minste „zjenie" in had. Want er waren er die het nooit leerden. En bang moest je heelemaal niet zijn als het heele gevaarte stond te kraken. Naar boven moest je altijd durven, net als met een schip en een roer, net als met een boer en een ploeg. Jei moest de zaak atijd net even op voor we» zen. dan hield je het. In den vorigen oorlog is er nog gestaakt. Toen kreeg iedereen meer loon. En wij vroegen ook meer. Enfin we hebben het gekregen. Miaar dat is weer een heele ge schiedenis op zichzelf en later werd ik weef de beste maatjes met den dijkgraaf. Even later staan wij in den kop van den molen. Mooi is Noord holland toch 'wol van zoo'n punt gezien. Als een breed lint, glan: zend in de zonneschijn slingert zidh de ring" vaart door de groene polders. Molens verdwijnen, en daarmede weer een stukje typisch polderlandschap. De vier molens te Rustenburg (nog in de gemeente Heerhugowaard) waarvan in dit artikel sprake is. (Foto Fred Groot.)

Schager Courant | 1941 | | pagina 5