De welstand St Vincentsnacht Gratis «au den plantenzisktin- kundigen dienst ie Schagen in 1168 Mededeelingen Polder sche Prikjes en Preekjes Inkomens en vermogens der belastingplichtigen In een vorig artikel hebben wij de ver anderingen belicht, die in de welstandsver breiding van een zestiental gemeenten uit onze streek in het laatste jaar aan den dag zijn getreden. Ditmaal willen wij aandacht schenken aan een tweede factor in de wel standsbepaling der bevolking, n.1." aan het gemiddelde inkomen en het gemiddeld ver mogen ^ér aangeslagenen in de rijksinkom- stenbelasting en de vermogensbelasting. In onderstaanden tabel vermelden wij, af- zorideriijk_ voor het voorlaatste en het laat ste belastingjaar, het gemiddeld inkomen van de aangeslagenen in de rijksinkom stenbelasting. Gemiddeld inkomen 1939 1940 Wi gingen f 1544 f 1484 Wieringërmeer f2097 f 2322 Hoogwoud f1868 f1759 Nieuwe Niedorp f 1493 f 1441 Oude Niedorp Winkel Heerhugowaard St. Pancras Broek op Langendijk Zuidscharwoude Noordscharwoude Oudkarspel, Bfarenkarspel Schoorl Zijpe Bergen f1467 f 1550 f1626 f2022 f1701 f1721 f1998 f 1655 f1575 f1681 f1700 f2477 f1407 f1465 f 1528 f1784 f1674 f1731 f1961 f1758 f1543 f1729 f1524 f2459 Uit onze artikelen over den welstand in Schagen en de omliggende gemeenten zal men zich kunnen herinneren, dat zoowel ean een stijging als aan een daling van'het gemiddeld inkomen volstrekt tegenoverge stelde oorzaken ten grondslag kunnen lig gen en dat men om die reden "de verande ringen in het gemiddeld inkomen steeds moet bezien in samenhang met de wijzigin gen in het aantal aangeslagenen, welke wij zigingen wij in ons vorig artikel hebben vermeld en toegelicht. Uit onze artikelen over den welstand in Schagen en de omliggende gemeenten zal men zich kunnen herinneren, dat zoowel aan een stijging als aan een daling van het gemiddeld inkomen volstrekt tegenoverge stelde oorzaken ten grondslag kunnen lig gen en dat men om die reden de verande ringen in het gemiddeld inkomen steeds moet bezien in samenhang met de wijzigin gen in het aantal aangeslagenen, welke wij zigingen wij in ons vorig artikel hebben vermeld en toegelicht Alvorens nu deze cijfers aan een nadere beschouwing te onderwerpen, vermelden wij eerst nog het gemiddeld vermogen van de ingezetenen uit elke gemeente, die in de vermogensbelasting waren aangeslagen, en wij stellen ook daarbij de gemiddelde ver mogens van beide belastingjaren naast el kaar. Gemiddeld vermogen 1939 1940 Waringen f32.000 f 32.000 Wieringermeer f 29.000 f31.000 Hoogwoud f42.000 f44.000 Nieuwe Niedorp f29.000 f 30.000 Oude Niedorp f26.000 f 30.000 Winkel Heerhugowaard St. Pancras f42.000 f34.000 f49.000 f42.000 f35.000 f52.000 Broek op Langendijk f37.000 f 36.000 Zuidscharwoude f28.000 f 28.000 Noordscharwoude f 49.000 f51.000 Oudkarspel f32.000 f 36.000 Harenkarspel Schoorl Zijpe Bergen f32.000 f39.000 f38.000 f76.000 f33.000 f39.000 f37.000 f74.000 versterkt in gelijke mate als het zielental. Wat het volksinkomen bétreft, geldt voor Heerhugowaard hetzelfde als voor Winkel; wat het vermogen betreft is de toename van het gemiddelde geringer dan uit de daling van het aantal aangeslagenen in de vermogensbelasting te verwachten viel, hetgeen op een ongunstiger geworden positie wijst. In S t. Pancras viel na de stijging van het aantal belastingplichtigen een daling van het gemiddelde inkomen te voorzien; de daling is intusschen beduidend grooter geweest dan op den genoemden grond te verwachten viel en ook in deze gemeente on derging het volksinkomeh dus een wijziging ten nadeele. Ook de stijging van het gemid delde vermogen dient ten volle op rekening geschreven te worden van de vermindering van het getal aanslagen en mag dus niet als.een goed symptoom bezien worden. De daling van het getal belastingplichti gen in Broek op Lange n d ij k had normaal eenige stijging van het gemiddeld inkomen kunnen doen ontstaan. Dit gemid delde daalde, evenwel en ook hier ontwik kelde het volksinkomen zich dus allerminst bevredigend. De vermogenspositie daarente gen bleek een belangrijke versterking on dergaan te hebben, daar de daling van het gemiddeld vermogen der in de vermogens belasting aangeslagen ingezetenen in deze gemeente veel gexinger is dan de zeer be duidende toename van het aantal aangesla genen tot gevolg had kunnen hebben. In Zuidscharwoude steeg het ge middeld inkomen, echter in mindere mate dan uit de daling van het getal belasting plichtigen' afgeleid kon worden; het ge middeld vexmogen bleef ongewijzigd bij een toegenomen aantal kapitaalkrachtigen. Ook hier hebben wij dus te doen met een ecni- germate verzwakt volksinkomen en een versterkt volksvermogen. Noordscharwoude evenwel kan wijzen op een zoowel versterkt volksinko men als vergroot- volksvermpgen, daar ëenerzijds een sterke stijging van het getal belastingplichtigen slechts een matige ver laging van het gemiddeld inkomen ten ge volge had, terwijl een matige verlaging van het. getal kapitaalkrachtigen tot een be duidende vergrooting van het gemiddeld vei*mogen leidde. In Oudkarspel bleef het aantal be lastingplichtigen gelijk; terwijl het. gemid deld inkomen behoorlijk steeg. Dit. is gun stig. Nog gunstiger echter is het beeld, dat de vermogenspositie van de bevolking in deze gemeente biedt. Immers, een behoor lijke stijging van het getal aangeslagenen in de vcrmogcnsbelasting gaat gepaard aan een stevige vergrooting van het gemiddeld vermogen.1 In Haren k a r spel zijn de stijging van ln Wieringen is een geringe verla ging van het aantal belastingplichtigen, die" in ieder geval eenige vergrooting van het gemiddeld inkomen der aangeslagenen kon doen. verwachten, gevolgd door een vrij ge voelige verlaging van het gemiddelde, het geen op een ongunstige ontwikkeling van het plaatselijk volksinkomen wijst. In de veraiogenspositie kwam geen wijziging van heteekenis. In Wi eringer-meer stegen zoowel het gemiddeld inkomen als het gemiddeld vermogen. In normale gevallen zou dat op een hoogst bevredigende ontwikkeling van hftt plaatselijk bedrijfsleven etc. wijzen. Txpns is het echter evenzeer mogelijk, dat de veranderingen geheel aan de vestiging van reeds beter-gesitueerden valt,toe te schrijven. Ook in dit opzicht laten de cij fers van deze gemeente daarom geen be hoorlijk gefundeerde conclusie toe. De daling van het gemiddeld inkomen in Hoogwoud moet als een ongunstig symp toom voor het volksinkomen in deze ge meente beschouwd worden; wat de vermo genspositie betreft gaan intusschen een ver- gi'ooting van het aantal aangeslagenen en een stijging van het gemiddeld bezit sa men; dit is uitei-aard alleszins bevi'edigend-. In Nieuwe Niedorp heeft de terug gang van het aantal belastingplichtigen niet geleid tot eenige stijging van het gemiddeld inkomen, hetgeen ongunstig is te achten. De daling van het aantal gegoeden en de stij ging van het gemiddeld vermogen in deze gemeente zijn vrijwel met elkaar in even wicht, zoodat de feitelijke vermogenspositie vrijwel onverandei'd gebleven zal zijn. In Oude Niedorp, waar het aantal belastingplichtigen gelijk bleef, is de vrij beduidende daling van bet gemiddeld inko men als een ongunstige aanwijzing te be schouwen; de geringe teruggang van het aantal gegoeden in deze gemeente mocht een eveneens geringe verhooging van het ge middeld vermogen doen verwachten; in plaats daarvan kwam echter een zeer aan zienlijke stijging van dit gemiddelde tot stand. Voor de vermogenspositie der bevol king in deze gemeente zijn de cijfers der halve heel gunstig, voor het volksinkomen niet. In Winkel viel eenige stijging van het gemiddeld inkomen te verwachten; er ont stond echter een gevoelige daling; klaar blijkelijk heeft het volksinkomen in deze gemecnet zich in ongunstigen zin ontwik keld. De vermogenspositie daarentegen werd (Vervolg). Op den dag, waarop de Heer van Scagen met de zijnen de gevangenen op Egmonds kasteel bevrijden, zijn in het Grafelijke le gerkamp in de groot e en prachtige tent van den Drossart. Gerrit Spijsdrager, de meeste der Kennemer en Hollandsche Edelen en Ridders bijeen; ook de Vlaamsolie en Gel- dcnsche Edelen maakten mede deel uit van het feest, dat de Drossart gaf. Het ging er vroolijk toé en lustig deed de beker de i*on- de. Hoe ook de strenge winterkoude én de gevallene sneeuw zich in de eenvoudige ten ten der vassallen en dorpers nijpend en on aangenaam deed gevoelen, hier in deze weelderige en gemakkelijk ingerigte tent van den Drossart dachten de Edelen en Ridders aan geen koude noch gebrek. De maaltijd was ruim voorzien geweest van al wat die tijd kon opleveren, een keur van fijne wijnen werd in overvloed aan de gas ten geschonken; de pages vlogen heen en weer op de wenken hunner Edele meestei's. Reeds was de avond gevallen en nog wer den de smakelijkste en keurigste gebakken bij tussehenpozen op zilveren schalen in de tent rondgediend'; de vroolijke scherts ging over tot levendigheid en allengs klom deze, onder het veelvuldige gebruik der verhitten de wijnen tot hooge opgewondenheid. Ook de Graaf was deelgenoot aan het banket. Uit eerbied voor zijnen persoon, had even wel tot nu toe niemand zijn ongeduld dur ven te kennen geven over het uitstel van den inval in Westfriesland, ofschoon de meeste Edelen van oordeel waren, dat zij veilig de meren en moerassen zouden kun nen overtrekken. De fiere en trotsche Egmond', volstrekt niet kunnen vermodeen. wat er op dit oogen- blik op zijn kasteel voorvalt, verhaalt met zelfvoldoening, hoe hij Heer Bolcko van Ha- rinxhuizen, eenen der Friesche stroopers, met zijn kleindochter, de aanstaande echt genoot van den allergeduchtsten dier stroo pers dén vreeselijken Poedestaat van Scagen op zijnen Burgt in verzekerde bewaring heeft, en hoe bij. wanneer zij Westfriesland hebben veroverd, een boven matigen losprijs zal eischen. Reeds lang had alle spel opgehouden en was het ge sprek algemeen geworden, toen op Heer Eg monds verhaal. Heer Gerbrand van Alk maar eri Bruno van Castercom voorstellen om ook dien trotschen Magnaat van Scagen te vangen. Wie- toch zou er in Kennemer- land kunnen zijn, die niét groote veten met hem te beslechten had? Bovenmate opge wonden staat daarop'Drossart op en drinkt een beker ter ee.re van Holland en op den ondergang van Westfriesland. Met uitbundig gejuich wordt deze dronk beantwoord. Na weinige oogenblikken. hoort men elkander uitdagen en aanzetten en over niets anders spreken, dan orp nog dezen nacht ter eere van den Heiligen Vincent in Scagen een vuurtje- te stoken. Al dadelijk verzoeken zij den Graaf zijne toestemming en medewerking voor deze nachtelijke on derneming. m: wil ejchter npg -van niets weten: hij w|l;nog'wachten tot sterker vorst, want ii{gé\*al; het ijsmiet; s-tei'k genoeg mogt zijn, zouden ..zij in tijd-van nood niet spoedig genoeg kunnen terugtrekken, zooals hij meermalen had ondervonden, dat, die niet bezweek onder de Friesche strijdbijl, zijnen dood vond in hunne meren en moe rassen. Toch zóü'hij gfiarne vóór den algémeenen aanval weheenig vast punt in Westfrieslftnd willen hebben", en géén geschikter"wijze'dan om in deri nacht hij verrassing eene plaats zooals; Scagen te winnen en denkende dat misschien slechts enkele heethoofdige Ede len de onderneming willen wagen, geeft.hij zijn toestemming eri - belooft zelfs, ingeval van nood. hulp en bijstand Tot zijne verwondering Ziet hij echter, dat alle de daar verzamelde Edelen bij handslag en zwaardgerammel beloven el kander trouw te zullen bijstaan, en zóó scheiden zij op staanden voet óm zich ge- reed te maken. Egmond zal het opperbevel op zich nemen. De avond was donker; de zware mist ver borg de sterren en verhoogde de duisternis; het licht van de wachtvuren kon nauwelijks het getal belastingplichtigen1 en dé daling van het gemiddeld inkomen vrijwel in even wicht; in het volksinkomen ter plaatse kwam dus weinig verandering. Daarnaast daalde het aantal vermogenden in deze gemeente sterk, terwijl het gemiddeld ver mogen der aangeslagenen slechts weinig steeg, hetgeen op een beteekenende ver zwakking van het plaatselijk volksvermo gen wijst. In Schoorl gaan een toename van het getal belastingplichtigen samen met een stijging van het gemiddeld inkomen, het geen gunstig is. In de vermogenspositie kwam practisch geen wijziging. Z ij p e blijkt weer een gemeente, waar het volksinkomen zich belangrijk ongunstiger ontwikkelde dan het volks vermogen. De aanzienlijke teruggang van het gemiddeld inkomen wijst op. een beduidende verzwak king der koopki'acht in deze gemeente; de stijging van het gemiddeld vermogen ech ter wijst op een krachtiger worden van de vermogenspositie. In Bergen tenslotte daalde het ge middeld inkomen minder dan de toename van het getal belastingplichtigen kon doen verwachten, zoodat ook hier van een ver sterking van het volksinkomen sprake is; het volks vermogen in Bergen blijkt daaren tegen verzwakt te zijn, daar het getal aan geslagenen in de vermogensbelasting per duizend zielen gelijk bleef en. het gemid deld vermogen der aangeslagenen met tweeduizend daalde. In een laatste artikel zullen wij het to tale plaatselijk inkomen en vermogen als mede het hoofdelijk inkomen der bevol king in de besproken gemeenten bezien. tot op eenigen afstand! doordringen en slechts een roodachtig schijnsel wierpen zij op de tenten en duinen. De omstandigheden waren alleszins gunstig; de duisternis zou hen aan het oog van wachten of spionnen onttrekken en de sneeuw zou het geluid van het getrappel der paarden verdooven. Nauwelijks was een uur verloopen of het grootste gedeelte van het leger en daaron der de vassallen en poorters van Haarlem en Alkmaar stonden marschvaardig. Daar klinkt 'de trompet tot den opmarsch en niettegenstaande de zware en dikke mist weerklinken de toonen tegen die hooge dui nen. Langzaam en voorzigtig begeeft zich de bende voorwaarts. Eerst komen zij aan het Reekerwad en ofschoon het ijs reeds stérk en deugdzaam is, kraakt en buigt het gewel dig onder het centenaai-s gewigt van het le ger. Zonder ongeval bereiken zij echter den overkant. In alle stilte trekken zij door Warmenhuizen. Aan lien die meenen dat het Warmenhuizen zou gelden, wordt bevel gegeven' om rustig de plaats door te trek ken. Zoo naderen zij Haringcarspel. Nog al tijd zijin ér Edelen diie niet behoorden tot de genoodigden van den Drossaart, dus met he1 doel onbekend waren, of die in deze streken onbekend zijn en daarom gelooven. dat zij bij Haringcarspel hun doel hebben bereikt eri willen reeds aanstalten maken, om met hiinne vassallen engewapende dorpers de plaats in nadere pogenschouw te nemen. Andermaal klinkt het bevel van dén aan voerder om door te trekken tot pereiking van een gi*ooter doel. Daar stuitten zy yopr het' groote Witsmeer zwin, Dat z\vi.n, waarvan voor ruim een hal- Zij, die zich thans 0| de Schager Couran abonneeren, ontvangei de no's tot 1 Juli a.s. ve eeuw terug nog de sporen aanwezig w& ren tussc-hen Valkoog'en Toïkerdijk en dal toen nog bestond, gedeeltelijk uit een lan« werpig water en gedeeltelijk uit moerassig land, was te dien tijde een breed en steri stroomend water. Aan de eene zijde in ver binding met de Scagerwaard. en verschei dene andere meren, aan de andere zijidie mei de Zijpe en Burghorn. was het gewoonlijl door den sterken stroom niet spoedig met, iji overdekt, Wel was aan de overzijde 't doel van hun streven, doch eerst moest dooi eenige waaghalzen wordien onderzocht, ol het ijs houdbaar was. Hoe gevaarlijk ooi om over te trekken, er Was geen andere uit weg: aan de eene zijde de uitgestrekte me ren, die tot aan den Heer Hugowaard reik ten, aan den anderen kant de Zijpe ei Burghom. die bruischten en golfden ah eene onstuimige zee, waar zich de losge broken en drijvende ijsschollen opeenstapel den. Daarom werden eenige vooruit,gezon den, om te beproeven het dichtgevrorei zwin over te trekken, en met gejuich betra den zij de overzijde. De sterke vorst vai weinige dagen, in het hart van den winter bleek genoeg te zijn geweest om. niettegen staande de sterke strooming, het zwin me een dikke ijskorst te bedekken. Langzaam begaf zich niet het geheele leger, doch in wijd uitgestrekte gelederen, om alle druk king op één punt te vei-mijden, over het ijs en zonder tegenspoed kwam de bende aar den overkant. Daar stonden zij op de hooge landen ei terpen, tussehen Tol leer en Cornelissenkaaj tot digt bij hun doel. Geen beletsel was ei meer te overwinnen en niet het minste ge luid duididè aan, dat er ergens wacht wen gehouden, slechts werd de stilte afgebroker door het ratelen en schuiven der drijvende ijsschollen op de wateren van Burghom er Zijpe. Geen enkel licht drong tot hen dooi en de duisternis werd altijd nog verhoogc door den steeds hangenden en zwaren mist Egmond verzamelde de Edelen rondom zich en deelde zijn plan medé, om eers Scagen in te nemen, en dan, als het noj tijd is.'onverwijld op den Burgt des Heerer van Scagen aan te vallen om tegen het aan breken van den dag naar het legerkamp terug te koeren. Vier lange en moeijelijk« uren hadden zij noodig gehad om zoovem te komen; nu was het oogenblik daar, om zich voor die vermoeijenissen ecnigsints t< vergoeden. Nog weinige oogenblikken en he' lót van Scagen zal beslist zijn. (Wordt vervolgd). HET SPROEIEN VAN AARDAPPELEN. Van enkele zijden is mij verzocht eens iets te willen schi'ijven over de bespuitin gen ter bestrijding (liever het voorkomen) van de aardappelziekte, aldus schi-ijft ons den Heer v. I-Ierwijnen, ambtenaar Plan- tenziektenkundigen dienst. Dit naar aanlei ding van het feit, dat in het afgeloopen jaar klachten zijn binnengekomen over zieke aardappelen, die in liet buitenland zouden ANNA PAULOWNA, 13 Juni 19M. Beste Reintje Ik weet het niet met jou, maar k ge loof, dat je de vorige wee.lt een vroolij- ken Donderdagavond hebt gehad. Je schreef je brief op Vrijdagmorgen (welke huisvrouw heeft er dan tijd om brieven te schrijven?en je was in zoo'n jolige stemming! Of was het hatzen- jammer? Heelemaal helder leek je me tenminste niet, want je onderleekende je brief niet met je eigen, m,aar met mijn naam. Nou. moet 'f niet, erger worden, hè? Of moeten we den zetter maar weer eens de schuld geven. Die heeftiiogal een breeje rug, is 7 niet? De schuld geven! Wat doen we dat toch altijd graag aan nee, natuurlijk niet aan onszelf maar aan een ander. Wat we zelf doen is altijd even best, en braaf. Maar die anderen, hè? En dan ben je vanzelf aan je prestige, ver plicht., nooit eens met een stil schouder ophalen of een binnenlachje dien an der te laten doorslaan, als 'f zonder schade kan maar eens te laten doen wat-ie graag wil, of 7 maar niet zoo zwaar te nemen als hij niet. precies volgens de letter te werk gaat. Niks hoor. Jouw zin doordrijven, jij hebt het recht en dat m.oet zegevieren, jouw haan moet koning kraaien! Nou ben ik een liefhebster van een mooi concert. Maar een hanenconcert? k Vond er niks an, toen dat van de week over Den Beider en Anna Pau- lowna klonk. Je begrijpt, wat ik bedoel, hè? De inenting-localüeit-kwestie! 'k Heb de advertentie gelezen van burgemeester Bit-meester, die geen recht streeksere aanval was, m.aar m.et z'n, mededeeling gewild of ongewild een steek gaf, waar onze Poldersche prikjes lief- koozende kittelingen bij zijn. 7c Las hel stukje in de HelderscKe Courant dat een houw was naar den burgemeester hier. En het stuk in de Schager, dat je natuur lijk ook las en waar je zelf je conclusies uit getrokken hebt,. Je zou zoo zeggen, meer dan genoeg om te begrijpen, waar om er dus niet ingeënt is. Nou, laat ik je zeggen, dat ik juist ddt (en dat is toch de hoofdzaakniet snap. Ik begrijp natuurlijk ook wel, dat er, laten we maar weer zeggen misverstanden, zijn geweest, maar nog nooit waarom die niet zonder burenruzie zijn opgelost ter wille van de goede, zaak, nog winder, waarom,, als er dan één of twee lokalen niet be schikbaar of minder geschikt -waren, de inenting niet in een ander hokje toch plaats vond. Die misverstanden zijn voor mij maar bijzaak, het inenten had moeten doorgaan! Moesten er diverse haantjes koning kraaien en hindert het minder als ten gevolge daarvan later misschien (en naar we vanzelf hopen nooit natuurlijk) een kraaienmarscli geblazen wordt? En over misverstanden gesproken. Hoe is 7 mogelijk, dat die ontstaan als en nou volg ik. het stuk in de Schager): Dokter De Vries, spreekt met Ds. Vorst man, Ds. Vorstman niet burgemeester of president-kerkvoogd Mr. Mijnlieff. De laatste er dan niets meer van hoort en dus maar deze schakel ontbreekt Waarschijnlijk Ds. Vorstman weer spreekt met, ja, met wien roeet ik niet, maar voor de hand ligt dokter De Vries; dan komt dokter Rienks er nog aan te pas, één of meer ambtelijke ravport.en en tenslotte burgemeester Ritmeester. En dal alles, om, een paar uurtjes over eenlo kaaltje te beschikken! Stel je voor, als er in de burgermaatschappij voor zoo'n akkefietje zóóveel "omslag gemaakt moest worden. Dan roept buurman Rit meester natuurlijk, even over de heg te gen buurman Mijnlieff: „Zeg, mag ik je pullerennetje even te leen", en 'f is klaar. Maar als er een ristje loop jongetjes aan te pas moet komen, krijg je inplaats van je pullenren- netje een huurcontract voor de een of anderen wölkenkrabebr thuis of een ambtelijk rapport met niks En nou weet ik wel, dat burge meesters zich niet overal persoonlijk mee kunnen bemoeien, maar k snap niet, dat dan voor zulke onbenullige zaakjes niet even een mannetje uit Den Helder en een mannetje van hier met elkaar den boel kunnen regelen, zonder daar tenslotte toch weer de menschen bij te moeten halen, die zelf geen tijd hebben om zich' met dergelijke kleinigheden in te laten. En als ik dan alles gelezen' heb en nog vit Brcezand hoor, dal het. genoemde vei linggebouw niet is gebruikt, maar er in geënt is in het me esterskamertje van de r.k. school, wordt me nog meer duister en heb ik er genoeg van. k. Wacht nou „het staartje van het muisjemaar af en de volgende revue van Buziau, die ze ker wel een praclitscène in zal lasschen over den koristen am.btelijken weg, om géén kamertje te huren of te leenen. Of hier den laatsten tijd geen lolletjes meer zijn, vroeg je. Nee kind. niks van dat. ln Breezand. wou Concordia de men schen wat opvroolijken met een buiten- concert, maar 7 laatste nieuws hierover is: gaat niet door. k Las het wel niet in de krant, m,aar 7 is toch zoo en tus sehen haak jes gezegd, 7 is ook beter, dat voortaan zulke dingen er maar niet meer .inkomen. Niet. meer die met redenen om.kleede" berichtjes om bij voorbaat een kalmeerend drankje in te geven. Dan komen er vanzelf stekelige advertenties los en veel meer copy en de krant wordt veel aardiger! Ook hier is verder niet veel nieuws, behalve dan van het. soort, dat je me vermoedelijk onder de roos met Schager Kermis wou vertellen. Die gaat, niet door! Nou, ik kom dan toch evengoed maar eens overvnppen. Tot ziens dus, JE STIJNTJE. zijn aangekomen. Die zieke knollen wer den dan hoofdzakelijk aangeti'offen in di« vroege partijen aardappelen, die zöo vroeg waren, dat men spuiten voor dat vroege gewas niet noodig oordeelde. Inderdaad hebben wij bij de veldcoritrole die immers vanwege de plaatselijke tuin- bouwverenigingen, op verzoek van de vei lingen, werden uitgevoerd, kunnen consta teeren, dat de bespuitingen bij de later< aardappelen redelijk goed waren uitgevoerd terwijl die bij de vroegste veel te wenscher overliet. Men ging immers van de gedachtenganj uit, dat die vroege aardappelen wel wef zouden zijn voor het optreden van „d( ziekte" maar toen kwam er een kink in d< kabel en de export verliep niet zoo vlot ei het gevolg was, dat de vroegste aardappe len veel later van het land waren dan mer vroeger gewoon was. Nu, nu er reeds een rooi- en veilverbod ii voor de vi'oege aardappelen is er dus te meer aanleiding ook veel aandacht te be steden aan het spuiten van die vroege ak kers; Men veronderstelt soms, dat het bespui ten oorzaak ^is, dat de planten na het be spuiten eenige dagen stil staan en dat dien tengevolge de oogst wat later valt. Inder daad kan bet (soms) voorkomen, dat d,t planten na het bespuiten een paar dageii stil staan maar dit kan nooit een rol spe len als ieder spuiten moét.. Bovendien moei men zich dat „stil staan" niet overdreven voorstellen. Op dagen, dat er niet veel zon is staan de planten soins in het geheel niet stil. Daarbij komt dan nog, dat door het be spuiten de aardappelen veelal veel langer groen blijven zoodat uiteindelijk de oogst veel krooter kan zijn dan van niet bespo ten planten. Dit verschijnsel nemen wij trouwens niet alleen bij aardappelen waar. Nu moge het waar zijn, dat het econo misch niet te verdedigen is om teveel malen te spuiten en dus arbeidsloon voor niets uit te geven en sproeistof nutteloos te ge bruiken, nog meer is het waar, dat dat al les niet opweegt tegen het gevaar dat er in ligt als men een keer te weinig of te laat spuit. Het is immers niet zoo gemak kelijk om uit te maken, wanneer men met spuiten moet beginnen.. Weliswaar zou men met spuiten kunnen wachten tot de eerste radiowaarschuwing gekomen is maar als men dan binnen zeer korten tijd groote oppervlakten moet spuiten zou mén wel eens te laat klaar kunnen zijn terwijl bovendien de kans groot is, dat het weer na een waai-schuwing slecht is zoodat men niet aan spuiten toe kan komen. Dit geldt natuurlijk nog meer voor diegenen, die er altijd zooveel zijn, die geen radio hebben en die geen dag- of weekbladen lezen. Zelfs diegenen, die wel een vakblad lezen zijn daarmede in dit geval nog niet klaar omdat die vakbladen slechts eens per week verschijnen. De kans, dat die waarschuwin gen op tijd gelezen worden is dus bij dag bladen het grootst. Een dagblad is dus onmisbaar! Dit geldt niet. alleen voor de aardappelziekte maar straks ook voor de waarschuwingen voor de bespuitingon tegen de draailiartigheid in de kool. Wie over bespuitingen zelf inlichtingen, vei'langt, kan die gratis hij den heer Van: Herwijnen verkrijgen.

Schager Courant | 1941 | | pagina 6