3 Wederopbouw van verwoeste boerderijen Succesvolle aanval opBaifa Felle luchtaanval op Malta Misbruik van vertrouwen Een rechtskundig wonder Van de 530 thans 454 aanbesteed en gegund Naar 'het Rijksbureau voor de Voedsel voorziening ons meedeelt, is op het oogen- blik de wederopbouw van vierhonderd-vier envijftig van de vijf honderd dertig boerde rijen, verwoest ten gevolge van maatregelen door het Departement van Defensie ter verdediging des lands genomen, of ten ge volge van krijgsverrichtingen na het uit breken van den oorlog, aanbesteed en ge gund, tot een totaal bedrag van ruim zes imillioen. Ongeveer de helft der verwoeste boerde rijen is vernield als gevolg van onvermij delijke Defensiemaatregelen. De andere helft is het slachtoffer van krijgsverrichtin gen geworden. De herbouw geschiedt door het Bureau Wederopbouw Boerderijen, dat onder lei- dings taat van den heer A. D. van Eek, die als hoofd van den bouwkundigen dienst van de Wieringermeer een schat van erva ring op^ het gebied van den boerderijen- bouw heeft verzameld. Het Bureau Weder opbouw Boerderijen ressorteert onder het Bureau Ontruiming, dat, zooals men weet. een afdeeling is van het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening. Het bijzonder snelle tempo van den her- jbouw der boerderijen is zeer treffend. Het is te danken aan de omstandigheid, dat Jmen in het kader van den algemeenen we- "€*deropbouw voor ons land het boerenbedrijf jecn uitzonderingspositie heeft laten inne- |mcn. Dit is ten volle gerechtvaardigd, ge ien het primaire belang van een function- ieerend boerenbedrijf voor de voedselvoor ziening van ons volk. irerj Als men weet, uit welke districten het di0;Bureau Wederopbouw Boerderijen bestaat, •oeg'begrijpt men tevens, waar de boerderijen, moeten worden herbouwd, zich bevin den. Het zijn de districten Amersfoort, Mill (N.B.). Deurne (N.B.) en iiin-jDordrecht. Voorts in er voor verspreid-lig- vei-jgende boerderijen een district, dat, evenals sta-het hoofdbureau, te Amersfoort is gevestigd, tere Bij de plannen is men uitgegaan van de >erq veronderstelling, dat de vroegere oppervlak van bedrijf en woning eener vernielde boerderij zou worden gehandhaafd. (Onder „bedrijf" verstaat men het complex van wegschuren, stallen e.d.) De boer kan een groo- „dejter woonhuis en een grooter bedrijf krij- dé gen, wanneer hij het kostenverschil dade- t efllijk bijbetaalt. In enkele gevallen, niet dik- ppe-:wijls, wordt hiervan gebruik gemaakt, men De eigenaar draagt in de kos ten bij. is te- be- ak- pui- be- lien- der- de spe- noet zon niet be rger ogst spo- wij ge- al- t f te lak- met zou de is tijd men •wijl veer men eldt er zen. laar ('eek .vin- 3ag- eldt ïaar mor igen Van Een schilderachtig gelegen, nienwe boerderij (Hoogland). (Foto G. J. Lauwers, Utrecht). Dnifsch weermachtberichf De eigenaar van de verwoeste boerderij krijgt een deel te dragen van de som der wècleropbouwkosten en het honorarium van den architect. Zijn deel bedraagt tus-^ schen de tien en vijf-en-twintig percent. De' grootte van het percentage tusschcn tien en vijf-en-twintig wordt door den leeftijd van het verwoeste gebouw bepaald. Boven tien procent bedraagt het aandeel van den eigenaar een half percent voor elk jaar, dat het vernielde gebouw heeft bestaan. Heeft het minder dan twintig jaar be staan, dan bedraagt het aandeel van den eigenaar toch tien procent, het minimum. Heeft het verwoeste gebouw bij voorbeeld zestig jaar bestaan, dan draagt de eigenaar niet dertig percent bij, maar vijf-en-twintig, het maximum. Wanneer de schaderegelingscommissie de bijdrage heeft vastgesteld, beoordeelt de belastinginspecteur, of de eigenaar uit li quide middelen het bedrag geheel of ge deeltelijk aanstonds kan betalen. Blijkt dit het geval, dan is hij hiertoe verplicht Blijkt het niet mogelijk wat meestentijds het geval is, vooral, wanneer de eigenaar een boer is dan neemt hij een hypothecaire inschrijving, waarvan rente en aflossing vijf percent per jaar bedragen. De hypo theek wordt in dertig jaar afbetaald. Dit komt neer op 'n rente v. 2% pereent. De hypothecaire voorwaarden zijn dus billijk. Aanvankelijk hadden boeren er bezwaar tegen, dat zij een deel van de bouwkosten moesten dragen. Men wees hen er echter op, dat zij in plaats van het oude gebouw, dat verwoest was, een geheel nieuw ge bouw zouden krijgen, zoodat een bijdrage hunnerzijds in de kosten daarvan alles zins redelijk is,. Misschien zijn er hoeren, die alleen dooi* dezen rechtsgrond met aanstonds volkomen worden overtuigd. Maar de ervaring leert, dat hun stemming verbetert, naar mate het nieuwe gebouw hun voor oogen komt te staan Zij nemen ook in aanmerking, dat de onderhoudskos ten van het nieuwe gebouw veel geringer zijn en dat de wederopbouw van het be drijf aanleiding is tot een moderniseering, die een groote verbetering beteekent. Er zijn ongeveer honderd vijftig architec ten bij den herbouw betrokken. Toegelaten zijn die, welke in de laatste vijf jaar vol doende ervaring van boerderijenbouw heb ben opgedaan. Voor zoover noodig, worden hun aesthetische adviseiurs toegevoegd. Men acht Sohablonen-werk uit den booze en streeft ernaar, in elke streek des lands boer derijen van het streektype te bouwen. In het schetsplan der architecten moet het distributiebureau in vele gevallen de noodigc versoberingen aanbrengen. Men stelt zich op het standpunt, dat de bedrijven (dus de stallen, schuren, enz.) zoo goed ■mogelijk moeten zijn ingericht en dat bij het woongedeelte luxe behoort te worden vermeden. (Natuurlijk moeten de boerenwo ningen wel aan zekere hygiënische en aes thetische eischen voldoen). De boer wordt volledig in debouwplannen gekend en is, binnen het financieel-redelijke, bevoegd, den architect aanwijzingen betreffende de in richting van zijn bedrijf en woning te geven. Het komt voor, dat op zijn aandrang wijzi gingen in de plannen worden aangebracht. Begrooting en materialen. Het opmaken van de begrooting levert onvermijdelijk zekere moeilijkheden op, doordat de materiaalprijzen en de arbeids- loonen vrij sterk zijn gestegen. Wat de •ma terialen betreft, gedurende een zekeren tijd kon er weinig hout worden verwacht, zoo- dat het raadzaam was, ook in het woonge deelte steeneen vloeren te leggen. Nu de houtbehoefte voorloopig is gedekt, brengt men daar weer de normale, warmere, hou ten vloeren aan. In het begin, heeft men het stelsel van publieke aanbestedingen toegepast, maar na een korten tijd dreef het oude euvel van de opzetgelden de bouwkosten omhoog. De onderhandsche aanbestedingen, waarmee men nu werkt, geven een besparing op de bouwkosten. De aannemingssommen beloo- pen tus-schen acht- en vijf en veertig duizend gulden. Men komt, ondanks de tegenwoor dige, hoogc materiaalprijzen, tot een vrij behoorlijken, gemiddelden prijs per kubieke meter. Krachtig streeft men ernaar, alle boerde rijen dit jaar zoo ver gereed te krijgen, dat de oogst er in elk geval in zal kunnen wor den geborgen. Daarom gaat de bedrijfsbouw vóór, al moet het gezin misschien nog eeni- gen tijd in een noodwoning huizen. Onge twijfeld is dit laatste, vooral als de familie talrijk is, onaangenaam. Maar wat het zwaarste is, moet liet zwaarste wegen: in dit getfal een zoo goed mogelijke voedselvoorzie ning van ons .volk. Gelukkig zien de boeren gezinnen zelf dit over het algemeen zeer wel in. Vele boeren hebben na de verwoesting van hun oude boerderij aanstonds zelf nood woningen gebouwd. Met de verbetering hier van heeft het Bureau Wederopbouw Boer derijen den commissaris voor den afvoer der burgerbevolking geholpen. Het heeft deze noodwoningen, ongeveer honderd in getal, dubbelwandig* waterdicht en ook overigens meer bewoonbaar gemaakt. Ook heeft het Bureau ruim vijftig steenen noodwoningen opgetrokken, die later tot be drijfsruimten, als varkenshokken e.d. zullen worden verbouwd. Tevens heeft het in 1940, reeds vóór het najaar, tweehonderd vijftig noodstallen, voor vier duizend tweehonderd stuks vee, vervaardigd, van hout, door het Bureau Ontruiming uit de stellingen van De- Britsche luchtaanval op West- Duitschland. B e r 1 ij n, 13 Juni (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „In den handelsoorlog tegen Groot Brit- tannië heeft het luchtwapen nieuwe succes sen behaald.- Gevechtsvliegtuigen hebben in het Kanaal van St. George vier gewa pende vijandelijke koopvaardijschepen, met tezamen 28.000 brt., tot zinken gebracht en in hetzelfde zeegebied en aan de oostkust van Schotland vier andere groote vracht schepen beschadigd. Lichte gevechtsvlieg tuigen hebben in den afgeloopen nacht ver- schéidene vliegtuigen in Zuid- en Midden- Engeland met goed resultaat aangevallen en daarbij twee Britsche vliegtuigen neer geschoten. In het gebied van de Middellandsche Zee was een aanval van het Duitsche luchtwa pen op Haifa in den nacht van 11 op 12 Juni bijzonder succesvol. In Noord-Afrika geen bijzondere gevechts handelingen. Bij pogingen van den vijand om Noor wegen binnen te vliegen schoten jagers twee Britsche gevechtsvliegtuigen omlaag. De vijand liet vannacht op verscheidene plaatsen in West-Duitschland brisant- en brandbommen vallen, waardoor verschei dene burgers werden gedood of gewond. Eenige woonwijken werden verwoest of beschadigd. Branden konden door den vei ligheids- en hulpdienst en door den lucht beschermingsdienst spoedig worden ge- bluscht. Nachtjagers en luchtdoelartillerie schoten vier van de aanvallende vliegtui gen omlaag. In den tijd van 9 tot 12 Juni heeft de vij and bij elkaar zevenendertig vliegtuigen verloren. Hiervan werden 26 door nachtja gers en in luchtgevechten, zeven door lucht doelartillerie en vier door eenheden van de marine neergeschoten. In hetzelfde tijdvak gingen zeven eigen vliegtuigen verloren. Arrondissementsrechtbank te Alkmaar Boerderij met schuren In aanbouw. (Hoogland). (Foto G. J. 'Lauwers, Utrecht). Italiaansch weermachthericht Acht Hurricanes neergeschoten. Rhodos noor de Engelschen ge bombardeerd. Rome, 13 Juni (Stefani): Het Italiaansche weermachtsbericht van heden luidt als volgt: Onze jagers hebben Donderdag tijdens felle luchtaanvallen boven Malta, acht Hurricanes neergeschoten. Een roode kruis watervlieg tuig werd, ofschoon het duidelijk zichtbaar het internationale teeken van het roode kruis droeg, door vijf Engelsche jagers aangeval len, gedwongen neer te strijken, en daarna nog met mitrailleurvuur bestookt. Behalve het roode kruis vliegtuig worden twee van onze jagers vermist In de Egeïsche zee hebben Engelsche vlieg tuigen het eiland Rhodus gebombardeerd. Een vijandelijk vliegtuig is door onze lucht afweer neergeschoten. In Noord-Afrika, aan het front van To- broek. activiteit der wederzijdsche artillerie. Formaties van onze duikbommenwerpers heb ben stellingen, luchtafweerbatterijen, barak kenkampen en troepen bij Tobroek herhaal delijk gebombardeerd. Een batterij kreeg een voltreffer. Verder werden branden en ontplof fingen waargenomen. Een van onze vliegtui gen is niet teruggekeerd. Vijandelijke vliegtuigen hebben wederom eenige bommen geworpen op Benghasi en na burige plaatsen. In Oost-Afrika is in den och tend van 11 Juni een Engelsch—Indische vlootformatie voor Assab verschenen, heeft de' reeds door onze troepen ontruimde stad gebombardeerd en haar bezet. In de zone van Gondar pogingen tot aanvallen op onze stellingen van Woltsje. Zij werden volledig te niet gedaan en de vijand leed verliezen van honderden manschappen. Andere vij andelijke detachementen, gesteund door bom men en machinegeweervuur, hebben met talrijke strijdkrachten ons garnizoen van Tabor aangevallen. Zij werden afgeslagen, n^ togenaanvallcn achtervolgd en door onze jagers met maohinegeweervuur bestookt. In het gebied van Galla en Sidamo worden de bewegingen van onze troepen voortgezet, waarbij zij den vijand aanzienlijke verlie zen toebrengen. fensie gehaald, en van materiaal uit de af braak der verwoeste perceelen. Moge het bovenstaande den lezer overtui gen, dat het Bureau Wederopbouw Boerde rijen bezig is. in een ongekend snel tempo een veelomvattenden arbeid te verrichten, in het belang eener boerenbevolking van ette lijke duizenden personen en dit is onder de gegeven omstandigheden nog gewichti ge,. ten bate van de voedselvoorziening 1 van ons volk. f VOOR DEN POLI-yERECHTER. GEEN MENSCH SLAAT ZIJN EIGEN RUITEN INI Voor een jonge moeder had mej. H. K. zioh al heel zonderling gedragen! Geduren de 14 dagen was ze met haar kind van ongeveer 7 maanden in huis geweest bi.i den lieer T. te Schagen. Op een goede of zoo enen wil een kwade dag in Au gustus van het vorige jaar was ze 's mid dags omstreeks 4 uur uitgegaan en eerst teruggekomen te ongeveer middernacht in gezelschap van een man. Haar gemoedstoe stand was zeer opgewonden geweest. Het offeren aan den veel aanbeden god Bac- chus scheen daaraan niet vreemd te zijn geweest. In zulke omstandigheden doen de menschen rare dingen en zoo lcwam mei. K. om te beginnen haar kind halen. Dat de familie T. daartegen bezwaar maakte, is niet zoo heel zonderling. Maar per slot van rekening was mej. K. de moeder en waar die persé op deze ongewone tijd met haar spruit de straat op wilde, had de fa milie T. ten slotte toe moeten geven. Dit was echter niet gebeurd, dan nadat mej. K. had gedreigd de ramen te zullen in slaan, een bezigheid, welker bekoring voor mej. K. blijkbaar zoo groot was, dat ze er uiteindelijk toch maar een begin mee had gemaakt. Verdachte was zelf niet verschenen; uit haar verklaringen bleek echter, dat ze had beweerd, dat de heer T. dit zelf zou hebben gedaan. Uit het getuigenverhoor kwam duidelijk vast te staan, dat mej. K. hier vermoedelijk haar fantasie had laten werken en de poli tierechter achtte het al heel onwaarschijn lijk. dat iemand zijn eigen ruiten zou gaan insmijten. Het ten laste gelegde werd als bewezen aangenomen en mej. K. zag zich veroor deeld tot een geldboete van f 20.Dat beteekent een paar vroolijke avonden min der. Maar ze mag ook 10 dagen gaan zitten brommen. RIJWIELEN, DIE IN DEN POLDER GROEIEN. D. L. uit Den Helder was gedagvaard wegens helerij. Hij had van den getuige R. in het geheel 6 rijwielen gekocht, die af komstig waren van diefstal. Wel is waar had hij af en toe gevraagd, of alles met die rijwielen wel in orde was. maar getui ge R. die zelf wegens diefstallen der rijwielen reeds was bestraft had hem dan steeds verzekerd, dat alles goed was. L. leefde in de veronderstelling, dat R. de rij wielen opkocht in den polder en daar is altijd wel wat te scharrelen. De politie rechter kreeg zoo den indruk, dat ze in den polder groeiden. Het ergste was evenwel, dat beklaagde de gekochte rijwielen niet in het. daarvoor bestemde register had ingeschreven. Het eind van het lied was. dat L. 4 maanden tegen zich hoorde vorderen. De rijwieldiefstallen, zoo meende de officier, nemen hand over hand toe en zoo de mo gelijkheid te te verkoopen niet bestond, zou deze misstand spoedig geringer afmetingen aannemen. Beklaagde, die zeer doof was. had zich verzekerd van rechtskundigen bijstand. Zijn verdediger wees er op. dat de dag vaarding niet in orde was, zoodat daaiop ontslag van rechtsvervolging zou moeten volgen. Mocht de politierechter dit argument echter verwerpen, dan pleitte hij clementie. Uit informaties bij de politie te Den Helder was hem gebleken, dat men daar niet aan zijn schuld geloofde. Door het geregeld heen en weer trekken van menschen uit en naar Den Helder had beklaagde het zeer druik. zoodat. hij zeker niét'tot verkeerde practijken behoefde over te gaan. Hij had overigens aan de rijwielen niets veranderd cn ze met geringe winst weer van de handt gedaan. Uit alles bleek zijn goede trouw. De uitspraak werd bepaald op 20 Juni a.s. DE R.A.F. VERLOOR GISTERNACHT ACHT VLIEGTUIGEN. Naar het D.N.B. verneemt, heeft de Royal Air Force gisternacht acht vliegtuigen verloren. Hiervan werden zes bommenwer pers bij een aanval op Duitsch rijks •gebied door nachtjagers en lucht- doelartillerïe, twee vliegtuigen bij de poging om Noorwegen binnen te vliegen, neergeschoten. Mooi geschenk voor „A R T I S" Antilopen-verzameling met een witbaard-gnoe uitgebreid. Weer ïpocht „Artis" een waardevolle aan winst voor zijn antilopen-verzameling ont vangen. Ditmaal was het een prachtige, vol wassen witbaard-gnoe uit -het zuiden der Kenia-Colony in Oost-Afrika en geschonken door de vereeniging „Artisfonds", waaraan het genootschap al zooveel mooie en uit we tenschappelijk oogpunt bijzonder merkwaar dige dieren te danken heeft gehad. Karakteristiek voor de Zuid- en Oost-Afri- kaansche stepen zijn de gnoe's of wil de- beesten. t.w. de witstaatgnoe van Zuid-Afri ka. ook 't blauwe wildebeest gehèeten, leven noordelijk van de Vaalrivier tot aan den Kilimanjaro. de witbaard-gnoe van Tan- ganyika en Kenia-Colony en de Johnston's gnoe van Nyassaland. De witbaard-gnoe drukt in het bijzonder zijn stempel op de zuidsteppen van de mas- sai-hooglanden. Grooter en krachtiger dan het eveneens in „Artis" aanwezige witstaart- wildebeest, dat in het wild vrijwel uitge storven is, imponeert hij door zijn vreemd- langen kop met geelwitte „bakkebaarden" en horstmanen, krachtige, wijdgebogen ho rens en mooi zilvergrauwe, op de voorschoft fijn-zwartgestreepte huidkleur. Evenals zijn kleinere verwant, is hij dikwijls geneigd tot het uitvoeren van allerzonderlingste „bokke- spvongen", waartoe hij zich in „Artis" vaak laat opwekken, wanneer men, vóór zijn perk staande, eenige malen in de hoogte springt. Bovendien kan men hem soms prachtig door zijn ruime zandperk zien draven, waarbij hij krachtig snuivend, den opgeheven kop en ge maande hals rhvthmisch heen en weer zwaait, terwijl hij de sierlijke gevormde poo- ten veerkrachtig optrekt en neerzet als een schoolpaard, dat in den „Spaanschen tred" gaat. Reiziger licht zijn patroon op. De Rotterdamsche grossier B. Bouwman was het vorige jaar ernstig gedupeerd door zijn 47 jarigen, thans te Zutphen wonenden, ex-vertegenwoordiger IL W. C. van E. Die heeft namelijk voor een bedrag van onge veer zeshonderd gulden van zijn werkgever gestolen, door bij de klanten van den gros sier geld te innen voor gedane leveranties en die gelden niet af te dragen. Hij kwam bij de klanten met een verhaal, dat de Rot terdamsche firma door het bombardement was ten onder gegaan en dat de zaak nu naar Apeldoorn was overgeplaatst. Hij spe culeerde er op, dat bij de schade, welke de grossierderij inderdaad bij 't bombardement opgeloopcn heeft, ook de boeken zouden zijn vernietigd, zoodat niet meer zou kunnen worden nagegaan, of de klanten al of niet betaald hadden. Hij inde dan 'de gelden en zcide aan zijn patroon, dat de klanten voor het bombardement betaald hadden. Deze opzet mislukte echt.er, doordat de boeken behouden bleven. De officier van justitie, wees er op, dat verdachte al een reeks van veroordeelingen achter den rug had. In verband hiermee en omdat verd, ditmaal op zoo schandelijke wijze misbruik van vertrouwen heeft ge maakt, eischte hij een jaar gevangenisstraf met bevel tot onmiddellijke in hechtenisne ming van van E., die niet ter terechtzitting was verschenen. De rechtbank vaardigde dit hevel uit en bepaalde,-dat het vonnis over veertien dagen zal worden uitgespro ken. Op W-jarigen leeftijd voor het doctoraal examen geslaagd. Een simpele naam op de lijst van geslaag den voor het doctoraal rechtswetenschappen aan de Utrechtsche universiteit: D. Verloop en er zou geen enkele aanleiding zijn om aan dezen nieuwen meester in de rechten meer aandacht, te schenken dan aan den examen uitslag, ware het niet, dat bij dit doctoraal examen toch al iets bijzonders te vermelden valt. Mr. D. Verloop is n.1. eerst op 8 Januari 1921 geboren en heeft dus voor dat hij meer derjarig werd den meestertitel behaald, een prestatie, welke slechts hoogst zelden voor komt en aan de Utrechtsche academie een unicum is. Wie nu denkt, dat mr. Verloop nu niets anders heeft gedaan dan hard blokken, heeft het mis. Hij had een zeer groot aan deel in het sociëteitsleven en werd een uit stekend corpslid, die onder meer als ab ac- tis van het schaakgezelschap „Lasker" voor treffelijk werk heeft verricht. De sport vond bovendien in hem een trouw beoefenaar en met name als uitstekend zeiler wist hij in wedstrijden verschillende successen te boe ken. En passant haalde mr. Verloop het praktijkdiploma boekhouden, omdat hij het nuttig vond later ook een en ander daar van af te weten. Nieuwe Fransche jodenwefften VICHY, 13 Juni (D.N.B.)Naar de secre taris-generaal voor joodsche vraagstukken, Vallat, mededeelt, verschijnen heden in het staatsblad twee omvangrijke wetten, waar van de eerste aanmerkelijke verzwaring van den thans geldende jodenwetten bevat en de tweede een algemeene telling van de joden in geheel Frankrijk gelast. De verscherping bestaat hierin, dat tal rijke beroepen, vooral in het bank-, beurs en makelaarsbedrijf, voortaan niet moer voor joden toegankelijk zijn. Een volstrekt verbod bestaat ook. voor alle takken van werkzaamheid, die met radio, pers en film verband houden. Voorts wordt een numerus clausus voor joodsche studenten ingevoerd. Voor de pers heeft Vallat de nieuwe maat regelen toegelicht en verklaard, dat de de finitieve oplossing van het joocfeche vraag stuk in Frankrijk- pas na den oorlog kan worden bereikt, daar het thans onmogelijk- is de op Fransche gebied woonachtige joden te evacueeren. FRANSCHE ADVOCAAT IN SJANGHAI VERMOORD. De bekende Fransche advocaat Auxion de Ruffe is Vrijdagochtend op de trap van zijn in de Fransche nederzetting gelegen kan toor door een onbekend gebleven dader met drie schoten vermoord aldus een bericht van D.N.B. uit Sjanghai. De- dader wist te ontkomen. Omtrent de beweegredenen voor dezen aanslag op den advocaat, die reeds meer dan dertig jaar in China woont; en vroeger in consulaircn dienst was. tast men volkomen in het duister. Dit is reeds de 2de aanslag met doodelijken afloop, welke hier in kort tijdsbestek op vooraanstaande Franschen is gepleegd. BRAZILIAANSCH VLIEGTUIG VER LOREN GEGAAN. Van de 10 inzitenden er 4 gered. Een watervliegtuig van de Brazilinnn- sclie luchtbasis in Belem is bij liet dalen in de buurt van Belem verloren gegaan. Van de tien inzittenden, merendeels mili taire piloten, werden cr slechts vier gered.

Schager Courant | 1941 | | pagina 7