Alle distributiekaarten in één boekje Franschen blijven tegenstand bieden DAGBLAD VOOR HOLLAND'S NOORDERKWARTIER Kroatië Clandestiene slachters naar concentratiekamp Japan-Ned. Indië Syrië AMERIKA BLOKKEERT: Verduisteren 10.04 uur Geen Turksche inmenging in Syrië Meer aardappelen Fransche vloot uit Toulon vertrokken Hoofdredacteur: J. KEESMAN. Schagen. MAANDAG 16 JUNI 1941. 85e Jaargang. No. 11520. Uitgave der N.V. Uitg.-Mif. „Hollands Noorderkwartier" Schagen tYfein'oiil I VEREENVOUDIGING EN VERBETERING. Zooals men kan .lezen in de bekend making van de departementen lan landbouw en visscherij van van han del, nijverheid en scheepvaart, be treffende de uitreiking van nieuwe distributiekaarten, ontvangt het pu bliek ditmaal niet, zooals de vorige keer, een pakje losse kaarten, maar boekjes, die alle kaarten en bonnen bevatten, welke voor één persoon noodig zijn. en Dat is wel zoo handig. De uitreiking kan hierdoor nog vlotter gaan en er is ook min- ek der kans op abuizen. Daarbij zijn de kaarten tf© voor zoover dat mogelijk was, vereenvoudigd, ir- De broodkaart bijvoorbeeld is aanmerkelijk lw kleiner geworden door invoeren van bon tien, welke recht geven op vier rantsoenen, Öat is dus 4 x 100 gram brood. |le I Aangezien een half brood pl.m. 400 gram :s* Ireegt, zal men dus op een van bovenbedoelde ;n, bonnen een half brood kunnen koopen. Daarnaast blijven er ook een aantal bonnen fan 100 gram bestaan. 'ar I De geheele broodkaart is gesplitst in twee jonbladen. Van elk nummer zullen 4 bonnen 1W »lk recht geven op 4 rantsoenen en 4 bon- re- ken elk op 1 rantsoen. Men zal ervaren, dat en lit beter voldoet en het heeft een belang rijke papierbesparing. Ook de bonkaart alge neen is aanzienlijk verkleind, terwijl de jloem-, kaas- en eieren-bonnen, met die voor Jardappelen, vereenigd zijn op een kaart „di- iersen". Men behoeft zich dus in he vervolg tiet meer af te vragen of een bepaalde bon lu eigelijk voor kaas of koffie is. Verder is de vleeschkaart voor kinderen ge- pmbineerd met Je halve papkaart, zoodat er Binder kans bestaat, dat deze laatste zoek aakt. Verbetering. ll met al beteekent de invoering van deze ij2. onboekjes een verbetering. Mocht men ech- er de voorkeur geven aan losse kaarten, lan is er geen bezwaar tegen, dat ze geschei- len worden. Het eenvoudigste zou natuurlijk zijn, dat edere Nederlander hetzelfde boekje kreeg, naar aangezien rekening moet worden ge- iouden met den leeftijd der menschen en den iard van hun arbeid, moesten er toch nog 'erschillende soorten boekjes komen, daar in is het verstandig aan de hand van bo- «- engenoemde bekendmaking zorgvuldig na e gaan, wat men voor zichzelf en voor ie- o- ere huisgenoot ontvaneen moet en de boek- es onmiddellijk bij de uitreiking aan het lo- ;et zorgvuldig door te zien. Het Is helaas verre van overbodig or nog ens op aan te dringen, dat men maatregelen eemt tegen verlies. Verloren bonnen kunnen 113 u eenmaal niet vervangen worden en wie ihi boekje verliest, is meteen alles kwijt, tier is nu eenmaal niets aan te doen. Hg. Hpt distributiesysteem is uiterst gecompil eerd. Het centraal distributiekantoor is er chter van overtuigd, dat elke vereenvoudi- ing van groote waarde is en uit deze wijze an bundelen der kaarten blijkt, dat men ooveel mogelijk het belang van het publiek 1 het oog houdt en niets verzuimt om tot en eenvoudiger opzet te komen. Opnieuw een onderhoud. Berlijn acht Japansche standpunt het e juiste. (TOKIO, 14 Juni (D.N.B.). Generaal Pabst eeft vandaag met den leider van de af- jeeling Zuidzee van het ministerie van bul- jnlandsche zaken. Saito, een onderhoud ge ad, dat een uur heeft geduurd. Van welingelichte zijde wordt uit Berlijn tm het A.N.P. gemeld: 255 vra{?en van buitenlandsche journa- Bten naar den stand der onderhandelingen jsschen Japan en Nederlandsch Indië is eau- de Wilhelmstrasse geantwoord: „Wij heb 'oor- en onze problemen en onze Japansche bond ing) Bnoot heeft de zijne in het Verre Oosten." :urs- jverigens beperkte men zich er toe, de Ja- ansche opvatting van deze kwestie als de >reid te kenmerken. Men gaf uiting aan jjn overtuiging, dat Japan er naar streeft, eze problemen in den geest van vrede en t-de op te lossen. Koning van Zweden 83 jaar STOCKHOLM, 15 Juni (D.N.B.). Koning iustaaf van Zweden viert heden zijn 83sten ferjaardag. De koninklijke familie zal op et slot Drottningholm bij Stockholm bij en zijn. Engelschen veroveren Saida. De Fransche troepen blijven volgens be richten uit Vichy, tegenstand bieden tegen de gecombineerde geweldige krachtsont wikkeling van de Britsche vloot en de strijdkrachten te land. Aan de Libaneesche kust werden zij in den afgeloopen nacht op noordelijker stellingen teruggetrokken, na dat zij aanvankelijk Saida heroverd en zich daar gisteren den geheelen dag gehand haafd hadden. In het gebied van Merdsj Ajoem en ten zuiden van Damascus konden de Engelsche en Gaullistische strijdkrachten geen vorde ringen maken. Een Britsche pantserafdee- ling, die uit Irak kwam en 10 Juni met de Fransche voorposten te Aboe Essal in con tact was gekomen, heeft deze vooruitgescho ven steunpunten ingenomen. De Fransche troepen werden bij hun tegenstand doeltref fend gesteund door het optreden van het luchtwapen. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag hebben Fransche luchtstrijdkrachten den vijand zeer gehinderd door herhaalde bom bardementen ten zuiden van Saida. Giste ren hebben eskaders Fransche bommen werpers om den druk van den tegenstan der op Fransche strijdkrachten aan de kust te verlichten twee vermetele aanvallen op de Britsche schepen uitgevoerd en deze daardoor genoopt zich tijdelijk van de kust te verwijderen. Deze acties hebben in groo te mate bijgedragen tot het feit, dat de Franschen Saida tot den nacht konden hou den om daarna zich volgens bevel van den tegenstander los te maken. Het luchtwapen heeft nieuwe versterkin gen uit het moederland gekregen. Fransch commentaar op de En- gelsohe antwoordnota. Naar aanleiding van de antwoordnota van het Foreign Office op de door den Fran schen ambassadeur te Madrid aan den En gelsehen ambassadeur aldaar overhandig de protestnota van de Fransche regeering inzake den aanval op Syrië, verklaart men in bevoegde Fransche kringen het volgende: De in de Britsche nota vervatte bewering, dat de Engelsche regeering zich vrij acht den vijand overal aan te vallen waar hij zich bevindt, is ontoelaatbaar én vormt een aan matiging, die slechts te verklaren is uit den wensch van Groot Brittannië den oorlog te brengen in gebieden, waar men zulks uit sluitend en alleen in Engelands belang acht. Geheel afgezien hiervan echter mist de Engelsche aanval op Syrië iedere rechtvaar diging, daar Engeland zelf toegeeft, dat op het oogenblik van den aanval Duitsche noch Italiaansche troepen in Syrië lagen. De Britsche regeering zou ook den indruk wil len wekken, alsof de regeering van maar schalk Pétain middelen zoekt om de Fran sche strijdkrachten in Syrië aan te sporen aan de Britsche strijdkrachten geen tegen stand. te bieden. Een dergelijke veronderstelling wordt door de Fransche regeering met verontwaardi ging van de hand gewezen. Niemand kan van Fransche soldaten verlangen, dat zij hun posten verlaten en de door hen be schermde gebieden prijs geven op het oogen blik, waarop zij het voorwerp zijn van een ongerechtvaardigden schandelijken, overi gens sedert maanden voorbereiden, aanval. Wanneer de Britsche regeering werkelijk, zooals zij beweert, het bloedvergieten wenscht te beeindigen, dan bezit zij hiertoe de mogelijkheid. Daar zij niet meer aan de bewering vasthoudt, dat zich Duitsche troe pen in Syrië bevinden, behoeft zij niets an ders te doen, dan haar dwaling te bekennen en haar troepen terug te trekken. Bij de kaart: Op de kaart zijn met zwarte pijltjes de opmarschrichtingen der Britten in het Zui delijkste deel van Syrië aangegeven. De opmarsch der hoofdlegers begon in Pa lestina en Transjordanië, later verdeelde zich de hoofdmacht in 5 colonnes; een co lonne opereerde langs de kust in de richting van Sidon (Saida) een tweede in de rich ting van Merdj-Ayoem, een derde via Banias in de richting van Keunetra, terwijl twee kAARr VAN PELT" colonnes via Dera de hoofdwegen naar Da mascus volgden. De meeste gevechten hadden plaats ten Zuiden van Sidon ten noorden van Merdj- Ayoem, ten westen van het Hermon geberg te en bij Sassa. Hardnekkige tegenstand on dervonden de Britten langs de hoofdwegen naar Damascus vooral bij Kiswe (Kissoue) waar de Franschen de Britten een viertal dagen ophifelden. Sanamein, Gabaghib en Keunetra werden door de Franschen herhaaldelijk uit de lucht gebombardeerd. tot driemogendheden- verdrag toegetreden Plechtigheid te Genève. Kroatië voelt zich Innerlijk verbonden met de as. Venetië, 15 Juni (D.N.B.) In het historische dogenpaleis Is heden te 12 nar het protocol getee- kend, waarbij Kroatië tot het drie- mogendhedenverdrag toetreedt. Het protocol werd geteekend door den Duitschen minister van buitenland sche zaken, von Ribbentrop, zijn Italiaansche ambtgenoot, graaf Cia- no, en de vertegenwoordigers der andere landen, die tot het driemo- gendhedenverdrag zijn toegetreden Graaf Ciano en Dr. Pavelitsj hielden har telijke toespraken 1 Wij hebben aldus Ciano de onafhankelijk heid van Kroatië toegejuicht als een daad van gerechtigheid, als een der vele da den van gerechtigheid waardoor de fouten en de schuld van het systeem van Versail les hersteld worden en#dank zij de Ijzeren wil van den Fuehrer en den Duce. Dr. Pavelitsj zeide dat de Kroaten er trotsch op zijn mede te werken in deze ge meenschap van mogendheden, nadat Kroa tië zich reeds door de daad zijner verrij zenis ziqh bewust had geschaard aan de zijde der staten, de de oude democratisch parlementaire stelsels verwerpen en hun hooge politieke taak vervullen met een groot rechtvaardigheidsgevoel. De toetreding van Kroatië tot het drie- mogendhedenverdrag heeft bij het Kroati sche publiek de grootste voldoening ge wekt. Het geheele tegoed van Dultsch- land, Italië en de bezette landen. President Roosevelt heeft de onmid dellijke blokkeering gelast van alle Duitsche en Italiaansche tegoed, als mede dat van alle bezette Europee- sche landen, voor zoover dat nog niet eerder geschied was. Naar Associated Press meldt, be ruste Roosevelts beschikking op zijn volmachten krachtens de wet op den noodtoestand. De noodige maatrege len worden door het ministerie van financiën ten uitvoer gelegd. De president heeft, aldus Associated Press verder, opdracht gegeven tot inventarisee- ring van alle buitenlandschen eigendom in de Vereenigde Staten. In een verklaring van' het Witte Huis wordt gezegd, dat alle financieele transacties onder toezicht der regeering zullen worden geplaatst. De bladen te New York publiceeren de blokkeering met vette letters en maken zeer uiteenloopende berekeningen van het be drag der gelden, die geblokkeerd worden Associated Press meldt, dat ook patent rechten en opdrachten van Duitsche en Ita liaansche firma's onder de bepaling vallen. Toilet voor den zomer. - De tallooze bruggen van Amsterdams grachten en parken hebben successievelijk een schoonmaakbeurt gehad en het laatste werk, een extra verfje, voltooit deze welkome restauratie (Pax-Holland) Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 5.16 uur Ook Engeland zon er tegen ge kant zijn. De verklaring, die de Berlijnsche correspondent van het officieele Turksche persbureau uit Duitsche officieele bron heeft ontvangen, zegt S.P.T., heeft aan vele geruchten een einde gemaakt. Duitschland, aldus is deze corres pondent gemachtigd te verklaren, heeft er nooit aan gedacht om van de Turksche regeering den doorvoer van troepen en materiaal te eischen. Deze duidelijk woorden, de passage over Turkije in de laatste rijksdagrede van Hit- Ier en de vriendelijke woorden in de jong ste rede van Mussolini zullen, zoo meent men te Berlijn, het hunne er toe bijdragen tot verbetering in de betrekkingen van de asmogendheden met een land. waar de be volking nog steed9, onder Engelschen in-, vloed, op de overwinning van Engeland hoopt. De houding van Turkije tegenover Syrië is aanleiding geweest tot enkele geruchten, die echter in Engeland zelf weinig geloof vinden. Van buitenlandsche zijde te Berlijn is op een artikel in de „Times" gewezen, waarin gezegd is. dat het feit. dat Turkije troepen aan de Syrische grens heeft samen getrokken, niet beteekent dat. zooals vele geruchten willen, de Turksche regeering Zomerkamp voor journalisten geopend Belangrijke rede van Dr. Goede- waagen. Op het kasteel de Cannenurgh te Vaas- sen is door den secretaris-generaal van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten een zomerkamp van journalisten goepend. Dr. Goedewaagen hield een be langrijke. rede. waarin hij den volksvoor lichter een „kunstenaar" noemde, voor wien het „nu" de leiddraad moet zijn. Wii komen morgen op een en ander uit voeriger terug. RANTSOEN MET EEN HALF K.G. VERHOOGD. De secretaris-generaal van het departe ment van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat met ingang van Maandag 23 Juni as. het aardappelrantsoen zal worden verhoogd met een half K.G., derhalve! van IV?. tot 2 K.G. per week. In verband met dezen maatregel zullen de detaillisten in de gelegenheid worden gesteld op de aan hen uit te reiken toewijd zingen 2 K.G. inplaats van. zooals voor heen. 1 V-> K.G. per op de toewijzing ver* meld rantsoen te betrekken. In verband hiermede is bepaald, dat de plaatselijke verkoopkantoren van de V.F N. A. op toewijzingen, welke zijn geldig klaard tot 23 Juni a.s. of een lateren da tum 2 K.G. per op de toewijzing vermeld rantsoen aan de detaillisten zullen afleve ren. Voor toewijzingen, welke zijn geldij? verklaard tot 22 Juni a.s. of een vroegeren. datum blijft de af te leveren hoeveelheid gesteld op 1*4 K.G. per rantsoeh. het gebied rond Aleppo wil bezetten. Het is verder de vraag of Engeland, dat Turkije op het oogenblik als een slagboom tusschen bijn bezit in het Naburige Oosten en de le gers van de asmogendheden beschouwt, een Turksche inmenging in Syrië, die op Duitschland geen goeden indruk zou maken, zou goedkeuren. Geen nienwe Duitsche eischen aan Rusland „BOOSAARDIGE FANTASIEËN." „Alle Russische radiostations heb ben, volgens U. P., een officieele ver klaring uitgezonden, waarin werd ge zegd, dat Duitschland geen nieuwe eischen heeft gesteld en dat er geen nauwere overeenkomst tusschen Duitschland en de Sowjet-Unie wordt beraamd. Sowjet-Rnsland Is overi gens zeer tevreden over het feit, dat Duitschland zonder aarzelen het non agressiepact handhaaft. De geruchten, die zeiden dat men fn Sowjetkringen van meening zon zijn dat Duitschland een aanval tegen Rusland beraamde, zijn niets dan boosaardige fantasieën. Naar uit welingelichte kringen te Vichy verluidt, is de Fransche vloot Zaterdag uit de Fransche oorlogshaven Toulon vertrok ken. Duitsche politie grijpt in. Harde maatregelen tegen de a- sociale elementen. 's-Gravenhage, 14 Juni. Het Rijkscom missariaat maakt bekend: Daar de gevallen van verboden slachtin gen een dergelijken omvang hebben aange nomen, dat de belangen eener stelselmatige verzorging met levenspniddelen voor de Ne- derlandsche bevolking en vooral een onvol doende verzorging met vleesch hierdoor in gevaar gebracht kunnen worden, heeft de „Generalkommispar fuer das Sicherheitswe- sen" zich thans genoodzaakt gezien, tegen de aanstichters van dergelijke sabotagehan- delingen krachtig op te treden. Dientengevolge heeft de Duitsche „Si- cherheitspolizei" in een bijzonder ernstig geval van verboden slachtingen op groote schaal te Utrecht de volgende personen, die als daders en helers hieraan deel' hadden, voor onbepaalden tijd naar een concentratie kamp in Duitschland gestuurd. Het betreft: 1. W. G. van Wees: 2. B. K. Tj. Visscher; 3. M A van Wees; 4. J K. van der Heiden; 5. J. W Soesbergen. Afle betrokken personen wonen te Utrecht. Het a-sociale optreden van elementen, die de volksgemeenschap schade berokkenen en die ondanks herhaalde waarschuwingen zui ver uit winstbejag een onbehoorlijken han del drijven met de levensmiddelen, welke ter beschikking staan van de geheele ge meenschap, moet hiermede in het openbaar aan de kaak worden gesteld. De genomen maatregelen moeten tevens als waarschu wing dienen voor al degenen, die nog steeds welbewust probeeren, de voorschriften te omzeilen, welke de overheid in het belang der waarborging van de levensmiddelenvoor ziening van de gemeenschap heeft uitge vaardigd. Ieder weldenkend Nederlander zal. hoe onaangenaam de maatregelen voor de be trokken landgenooten ook zijn, toejuichen, dat eindelijk eens krachtiger wordt opgetre den tegen elementen als in de officieele be kendmaking genoemd Het vleesch van de clandestiene slachtingen is niet gecontro leerd. levert dus groot eevaar voor de ge zondheid op en in den regel wordt het te gen zoodanige prijzen verkocht, dat alleen de goed gesitueerden het op tafel krijgen. De arbeiders, zij die zwaar werk verrichten, en dus feitelijk bet meest behoefte aan vleesch en vet hebben, worden tekort ge daan. hetrekkelijk een enkeling profiteert- Tenslotte stuit de gruwelijke manier, waarop de dieren door de clandestiene slachters doorgaans gevild worden, tegen de borst. Men zal moeten begrijpen, dat, meedoogen- looze vervolging noodig is, om te voorkomen dat de slachtingen een omvang aannemen, welke heillooze gevolgen voor ons volk en onze volkskracht zullen hebben.

Schager Courant | 1941 | | pagina 1