Schoolfeest per trekschuit SINT PANCRAS Wordt de meelmolen gesloopt? Spuit nu Donderdag 19 Juni 1941 Tweede blad ten Frr wil het dei Kis ter gel Fri tro yai I toe wo dei laa 4 bei de Da teg on; Sy: sta krt me Fri Uit het aai scl ber vli« all. Fri DE MOLEN „DE DAVID". (Foto Fred. Groot). Er zijn in Xoordholland nog maar enkele meelmolens, telkens wanneer er een ver dwijnt bel,eekent dat een verarming van het heem, telkens wordt het platteland iets eigens ontrukt. In het verleden is gebleken dat behoudens in een enkel geval de sloopplannen meestal doorgang vonden. Waren in 1935 de onder handelingen tusschon de fa. Timmerman en den slooper niet afgebroken, de -molen zou reeds lang verdwenen zijn, want de offici- eele instanties lieten zich aan de zaak niets gelegen liggen of gaven een vrij naif advies Burgemeester Krooncnburg. die het ver lies van den molen zeer tor harte zou gaan heeft zich destijds tot de ver. „De Holland- sehe Molen" in Amsterdam gewend. Deze schreef terug niet over fondsen tot aankoop te beschikken en gaf den burgemeester den raadde fa. Timmerman te bewegen den molen aan een collega te verhuren, die hem dan in bedrijf kon nemen. Van deze onza kelijke en hopeloos naive opdracht heeft de burgemeester zich maar niet gekweten.,.. Het betreffende departement verwaardigde zich niet op den dringenden brief om hulp te antwoorden. Het komt. ons voor. wanneer Sint Pancras nog steeds prijs stelt, op behoud van den molen een actie, die van de burgerij uitgaat meer succes zal hebben dan vroeger, al thans wanneer deze actie werkelijk een ac tie is en niet. ontaardt in praten en niets doen. Het zal natuurlijk de fa. Timmerman tenslotte onverschillig zijn. wat. er met de molen gebeurt, wanneer die zijn prijs maar 'opbrengt, en de oude molenaar, zal tenslot te waarschijnlijk liever uit'zijn huis bot ge zicht op den dan natuurlijk te restauree- ren-molen hebben dan op een paar mooie burgerhuisjes, welke dan op de opengeko- men plek liet dorp wel leelijker zullen ma ken. Hoe het zij, wil incn behoud, dan moet men aanpakken, niet morgen, maar nu. LANGENDIJK dri Irini _dat !vai dei eer sta der bes 1. gel de dat Du 3. Vei idee jvar SCHAGEN STAND DER WERKLOOSHEID. Op Zaterdag li Juni stonden i werkloo- zen ingeschreven, waarvan 3 in de centrale werkverschaffing, terwijl 1 werkloozc een wachtweck doormaakte. STAND DER ARBEIDSBEMIDDELING. Op Zaterdag 14 Juni stonden aan het Bij kantoor Schagen van het Gewestelijk Ar beidsbureau ingeschreven 8 werkzoekende arbeiders t.w. 1 timmerman, 1 landarbei der, 1 tuinman, 1 paardenknecht en 4 ar beiders-chauffeur. In de overeenkomstige week in 1940 be droeg dit aantal 30; in 1939 33 en in 193S 30. RAADSVERGADERING. Op Vrijdag 27 Juni a.s. zal de Raad dezer gemeente in openbare vergadering bijeen komen. BOUWVERGUNNING. Aan den heer P. Voorthtiizen te. Barsin gerhorn is door Burgemees)er en Wethou ders vergunning verleend voor het bouwen van een woonhuis aan het Wad. Naar Langendijk een Conferentie wan den Secfc.-Gene- raal van Binnenl. Zaken met de B. en W.'s. Gisteren heelt de Secretaris-Generaal van. Binnenlandschc Zaken in verschillende Noord-Hollanclsche gemeenten -bezocht, in verband met de aanhangige plannon tot sa menvoeging van gemeenten. Z.Exc. heeft een bezoek gebracht aan de gemeenten Ven huizen en Wijdenes en .de gemeenten van De Streek. Gistermiddag was Z.Exc. ten gemeeritchuizc te Broek óp Langendijk', in verband met de plannen lot samenvoeging van de Langen dijker gemeenten. Voor deze bijeenkomst waren de clagelijksche besturen van de Langen dijker gemeenten en van Sint Pancras, Koedijk en Oudorp uitgenoodigd. Zooals te begrijpen is, zullen ook, als liet tot samenvoeging komt, verschillende wij zigingen in de grenzen van de gemeenten, moeten worden aangebracht. Wij nemen aan, dat daarvoor de omlig gende gemeenten ook zijn uitgenoodigd, op dat een en ander met de belanghebbenden kan worden besproken. Nadat eerst een vergadering was gehou den met de burgemeesters, werd een bijeen komst gehouden, waarin de voltallige colle ges van B. en W. aanwezig waren, om met den' sccr.-generaal van gedachten te wisse len Dit bQzoqJv vand en secretaris-generaal Heeft bij de Lungendijker bevolking, die na alle gissingen, welke tenslotte vergissingen bleken te zijn, de belangstelling voor de kwestie van cic samenvoeging doen herle ven. Zou het nu toch nog per 1 Juli a.s.tot samenvoeging komen. Men heeftd en indruk gekregen, dat de plannen thans in een vergevorderd stadium zijn. NOORDSCHA R WOU DE ^CCOORD. Tusschen die besturen van de tuinbouwor ganisaties aan de Langendijk^ en de verte genwoordigers van de landarbeidersbonden, heeft opnieuw een bespreking plaatsgebon den over de afsluiting van e,en collectieve arbeidsovereenkomst \oor het tuinbouwbe drijf aan de Langendijk voor 1941/1942. Tus schen de wederzijdsehe besturen werd ón der nadere goedkeuring van de leden, over loonen en arbeidsvoorwaarden overeenstem ming verkregen. Bij aanvaarding door de leden en goedkeuring door het. College van Rtjksbemiddeluars, zal bet weekloon voor de volwaardige mannen bedragen f 20.—, met een weekloon van f 23.voor de G oogstweken. BARS1NGERHORN LEIDING DISTRIBUTIEDIENST KRING BARSINGERHORN. Door den Burgemeester van Barsinger- horn is, als Hoofd van den Distributie- dienst voor de gemeenten Barsingerhorn, Wieringerwaard cn Winkel, met ingang van 16 Juli 1941. in zijn plaats -met de lei ding \an den dienst belast, ,de heer A. Wiedijk, kassier van de Boerenleenbank aldaar, een en ander behoudens goedkeu ring door den Secretaris-Generaal van het Departement- van Handel, Nijverheid Scheepvaart. HOOGWOUD MIDDENSTANDSDIPLOMA. Geslaagd; Jan van der Plaat, Den Helder; Roinmert Poïsma, Aartswoud; Sijfke Pranger, Oud karspel; Cornelis Pronk, Den Helder; Cor- nelis Raa, Anna Paulowna; Georg Rente naar, Schagen; Jacob van 'tRiet, Broek op Langendijk; Anna C,. Rimrner, Hoorn; Jan Bijs, Burgervlotbrug; Jacob van Scheijen, Groote Koeten; Abrant Schoon, Broek .op Langendijk; Ariën F. van Sikkelerus, Anna N Paulowna; Marius Slot, Schoorl; Aricna Slij- Enaboom, Winkel; Dieuwertje Smit, Hauwert; strePict Smit, Den Helder; Anna Stapel, Hau- pen wert; Willem van der Steen, Slootdorp; Fin Christiaan F. Steitberg, Den Helder; yon Cornelis Saierveld, Hauwert; llendnk Syts- AARTSWOUD GOED ZOO! Alhier is opgericht een flinke adgpiran- ten-afdeeling van de Mandolineclub. Dit is voor de verecniging een reuze ver sterking en een bewijs van animo voor de ze muziek. SCHOOR l. NEDERLANDSCHE UNIE. H. Leeuw over het Ned. Socialisme; Gisteravond sprak in bet Oude Raadhuis de beer D. Leeuw uit Alkmaar -voor een achttiental genoodigden over „I-Iet Nederl. Socialisme". Een geanimeerde gedachten- wisseling volgde. ma, Winkel; Philip Timmerman, Kolhorn. Afgewezen 2. Josephus K. Totté, Anna Paulowna; Klaas Tuinman, Wcrwcrshoof; Age Uitterdijk, Wieringerwaard; Antje Veen, Spanbroek; Cornelis Veerman, Westwoutf Afgewezen 1. Maarten Taniis, Slootdorp. Afgewezen 1. Pi eter Veerman, Westwoud: Jan van der Vcgt, Schoorl; Jan Verhoef, Benningbrock; Gerrit Verkroost, Oudkarspel; Jacob Vis, Bergen; Cornelis Visser, Benningbrock; Jo- han H. Visser, Oostwoud; Arie Vlaming, Den Helder. Cornelis Vos, Hoorn; Cornelis Vos, Bur- gerbrug; Bert ha- de Vries," Schagen. Afge wezen 1. Andreas Wiersma. Den Helder; Willem A. Wilms. Barsingerhorn; Maart je Winkel, Hauwert. Afgewezen 3. Hendrik Wit. Winkel; Hendrik de Wit. Hoorn; Mar- tinus de Wit,Heerhugowaard; Nceltje dc Wit. I-Ioogwoud; Nico Wijn, Winkel; Baukc Zon, Anna Paulowna. Geëxamineerd 56, geslaagd 48. afgewezen 8. De tweede medaille van dc Kamer van Koophandel is toegekend aan den heer Ch ristiaan F. Steitberg uit Den Helder, die met 4 tienen uit het strijdperk trad. De medaille werd met een toespraak van lof. uitgereikt door den heer Hojsmüller, adj.- secr. K. v. K. uit Alkmaar. THEATER ROYAL. Harem-geheimen. Theater Royal brengt ons deze week de schitterende Spaansehe film „Harem-gehei men" met in de hoofdrol de bekende zan geres Iinperio Argentfha. Met „Harem-Geheimen" een der eerste films van de jonge, doch reeds bloeiende Spaansehe nationale filmindustrie, waar mede N.V. SonorarFilmbedrijf obs land laat kennis maken gaat zelfs voor den meest verwenden bioscoopbezoeker een ge heel nieuwe wereld open. Niet alleen brengt deze film nieuwe gezichten op het witte doek. nieuwe acteurs cn actrices waar onder de bij naqpn reeds vei' buiten Span- je's Iandsgrcni7.cn bekende zangeres Imperio Argentina doch zij voert ons tevens naar een dor meest romantische oorden ter we reld; Spaansch-Marokko. ST. MAARTENSBRUG. De in beslag genomen 2000 paar schoenen te Den Helder Omtrent het bericht in ons nummer van Dinsdag j.I. waarin sprake was van de in •beslagname van 2000 paar schoenen bij de firma H te Den Helder, deelt de lieer Dek ker, te Schagcrbrug, wiens naam in dat be richt eveneens genoemd wordt, ons bet volgende mede: Met verbazing, las ik het bericht, in uw blad van Dinsdag, aangaande de in beslag genomen schoenen, in Den Helder. Daar staat, dat ik op brutale en naïeve wijze te werk bon gegaan, niet de verkoop van schoenen. Ook staat er. dat de politie ambtenaren, terstond het vermoeden kre gen, dat de schoenen, van diefstal afkomstig waren; Het is echter zoo gegaan: Maandagmorgen reed ik met oen pak schoenen en pantoffels, in Den Helder, op weg naar^ïuis. Een kennis van mij riep: heb je geen maat 33, ik zeg nee, maar stak haar een paar 32 toe.1 Gelijk, kwamen er een paar agenten, en vroegen, of ik een ventvergunning had, en of dc juffrouw een bon had. Van diefstal was in dit geval dus geen sprake „De tijd" stelt, de schoolfeestcommissies voor „hoe" opgelost, door de kinderen per eenigszins gemoderniseerde trekschuit Mees volle actie op de commandobrug. CALLANTSOOC SCHOOLZWEMMEN. Binnenkort zal in deze gemeente een aan vang gemaakt, worden met „Stelioolzwem men" voor de leerlingen van de Ö.L. School. Als zwembad zal de kolk bij het polderge maal benut worden. Van gemeentewege zal daar een kleedgelegenheid geplaatst worden. Door een lid van het onderwijzend personeel zal tweemaal per,week drie kwar tier zwemles worden gegeven. SCHOOLTIJDEN. Naar we vernemen zal volgende week weer een wijziging in de schooltijden wor den ingevoerd. De lessen zullen dan weer om 9 uur 's morgens aanvangen tot kwart over twaalf cn 's middags van half twee tot half vier. STRANDEXPLOITATIE. Dooi' de omstandigheden is het niet wel mogelijk de siranclcxploitatie zooals andere jaren uit te voeren. Naar we vernemen zal de groote consump.t.ictent gesloten blijven. Voor zoover de behoefte daaraan/bestaat zullen wel de strandtentjes worden ver huurd. Op een klein gedeelte na is het strand buiten het. verpachte strand geheel vrij. HINDERWETVERGUNNING. Door Gedep. Staten van Noordholland is aan het bestuur van den polder Callanls- oog vergunning verleend ingevolge de Hin derwet voor hel plaatsen van een electri- M-he vijzelinslallatie voor de bemaling van den polder. INSCHRIJVINGEN HANDELSREGISTER van 10 tot 17 Juni 1941. Bestuurswijzigingen; Alkmaar; N.V. Alkmaarsche Post. Lange- straat 97. Den Helder: N.V. Gebr. Bisselipffs Klee ding-. manufacturen- en tapijten Mij., Zaandam. Uitgevers Mij. .I-Iollands Noorderkwartier N.V.. Koningstraat 7S— 80. Schoorl: Coöp. Zuivelfabriek „De Goede Ver wachting" G.A., *Ca trijp B 10. Texel: Coöp. Boerenleenbank- te Texel, Vischmarkt 7. Wigringermeer: Coöp. Weegbruggen „Ieder Het Zijne" G.A.. Kolhornerweg C 1.6. Zuidscharwoudc: Het Onderlinge Begrafe nisfonds, Dorpsstraat Wijk B 132. groote problemen! Hier is het vraagstuk trekschuit te vervoeren, zij het dan een er was vlootvoogd en we zien hem hier in (Foto Fred. Groot) Statutenwijzigingen: Schagcp: Coöp. Boerenleenbank „Schagen", Lage Noord F 55. Barsingerhorn: Coöp. •Boerenleenbank „Barsingerhorn" Dorpsstraat C 6. Heerhugowaard: Coöp. Boerenleenbank „Heerhugowaard", Middenweg G 127. De Rijp: Q)öp. Boerenleenbank „De Rijp". Rechtestraat 74. N.V. Fabriek van Melkproducten „Dc Nieuwe Bcemstcr". Tuingracht 403. Alkmaar: R.K. Coöp. Boerenleenbank, Laat 194. Andere wijzigingen: Bergen: Pension „Mascotta", Hoflaan 12— 14, pensionbedrijf; overgegaan aan een vennootschap onder firma. Bergen aan Zee: Hotel Pension „Bakhuis", Pier Panderstraat 6. kokerij enz.: fili aal gevestigd: Bergen. Breelaan"55. Schoorl: M. K. Kroon. 'Groet A 75, melk handel; overgegaan aan Mw. de Wed. A. Kroonde Geus. Opheffingen: Alkmaar: TI. J. Hazes v/'h Wed. J. van Eijk, Nieuwstraat 8, elcctrischc kistenfabriek Den Helder: J. de Jongh. Emmastraat 53, meubelzaak.. Ter bestrijding van draaihartig- heid in de kooL Wij zitten weer in den tijd. dat ieder goed tuinder vrijwel dagelijks met de rugpuïve- risateur of de rugspuit op zijn rug te zien is. Wij moeten immers aardappelen spuiten, uien spuiten en kool spuiten om nog maar niet te spréken over andere gewassen die voor een. besproeiing in aanmerking kun nen komen. De bezitters van fruitboomen moeten ook „tegen de klippen" op spuiten om goed fruit te telen. Verder spuiten wij de zetkool tegen de aardvlooien, koolzaad- glanskevers. mosterd kevers, koolsnuitke- vers enz. Ook de groote boonch moeten een beurt hebben zoodra er bladluizen ver- De asperge-tijd is aangebroken. Vlijmen in de Langstraat heeft de laatste jaren voor al door de asperge-teelt zeer veel bekend- schijnen. Wellicht ook heeft iemand erw ten of boonen, die last hebben van de blad randkevers die het gewas zoo kort kunnen houden, dat er van een oogst geen sprake zal zijn als wij niet bijtijds ingrijpen en spuiten met een maaggif om dc kevers te dooden. Nu zal het wel duidelijk zijn, dat wij op verschillende manieren moeten spuiten om dat wij verschillende dingen bestrijden. Wij kunnen spuiten ter bestrijding van een zwamziekte, zooals b.v. de gewone aard appelziekte of de valsche meeldauw in de uien. In zulk een geval is het voldoende dat het blad bestoven wordt met een zeer dun laagje van de spuitvloeistof. De bovenkant van het blad is dan de hoofdzaak. De vloei stof behoeft niet van de bladeren af te drui pen. Soms spuiten wij tegen dieren die aan de bladeren zuigen, steken of vreten. Ook dan is het voldoende als hot blad goed bedekt wordt. Vreet c-cn dier dan van dat vergif tigde blad dan sterft'het. Soms spuiten wij hoofdzakelijk om bot dier zelf 1e raken. Dat geldt, hoofdzakelijk voor bladluizen en aardvlooien of soms ook koolrupsen. Dat hangt niet alleen af van het dier maar ook van de manier, Waarop wij het dier 'dooden willen Willen wij het vergiftigen, dan moet; bet blad goed bedekt worden. Willen wij het dooden door een contactgif, dan moeten wij het dier zelf hoofdzakelijk raken. Het spreekt wel vanzelf, dat als wij het dier goed raken cn meteen het blad goed bedekken, dat wij dan dubbele kansen heb ben. In al die gevallen „sproeien" wij echter terwijl er ook gevallen kunnen zijn, dat. wij niet van sproeien kunnen spreken maar dat wij beter over „spuiten" zouden kunnen spreken. Ik bedoel bier hoofdzakelijk het spuiten ter bestrijding van de draaihartig- heid. Wij spuiten de kool met de bedoeling om de eieren, die zich diep in het hart van de koolplaiït bevinden, te raken en te dooden en ook wel om de nog jonge larven te doo den. Zouden wij nu gaan „sproeien," dan zou dat weinig effect geven omdat dan de vloei stof niet tusschen de johgge hartblaadjes te recht zou komen. Wij moeten dus bier met kracht spuiten en wél zoodanig, dat de hartblaadjes geheel met de vloeistof om spoeld Worden. Er mag dus gerust wat vloei stof uit hei hart loopen en wij moeten dus wel degelijk de planten stuk voor stuk ra ken.. Wij spuiten de planten dus niet en massa zooals wij dat bij aardappelen doen maar wij spuiten ze een voor een. Dat gaat tamelijk vlug maar tocli naar sommige rriensrhen nog niet vlug genoeg. Wellicht komt dat ook, omdat wij tot nu toe op een dergelijke manier in den tuinbouw nog nooit gespoten hebben. Wij „sproeien" tot nu toe altijd. Voor dit spuiten is bet ook wel goed. dat men over een speciale drukknopafsluiter beschikken kan. Dat bespaart, veel vloeistof en heeft ook nog wel andere voordeden. Spuiten met een atraalverstuiver is aan te bevelen. Dus geen nevelvcrstuiver gebrui ken. Vragen op dit gebied worden gaarne be antwoord door den ambtenaar bij den Plan ten ziektenkundigen dienst, den heer van I-Ierwijnen, St. Pancras. Onderhandelingen mei den sloo per thans in vergevorderd sta dium. Naar wij verhemen onderhandelt Tirnmer- mans Graan en Meelhandel N.V. met een J|| sloópersbedrijf over verkoop van den aafi de III N.V. behoorenden meelmolen te Sint Pan- cras en staat hel vrijwel vast dat de molen eerstdaags zal verdwijnen. Reedsvroeger is over sloopen gesproken doch konden de partijen bet niet eens worden, thans zou de zaak in kannen cn kruiken zijn. Hoewel men natuurlijk de firma Timmeri man haar goed recht den tamelijk bouw- valligcn molen, waarvan de omloop reeds EE verdwenen is. van de hand te doen niet kan -yj betwisten, zullen velen den loop van zaken betreuren. Het mooie dorp Sint Pancras pp raakt een zijner karakteristiekste gebou wen kwijt, er komt tusschen Boven- en SC; Benedenweg een leelijk gat.

Schager Courant | 1941 | | pagina 5