N1PPER EN PELLE hglgi1 unn hgt moGRAS Onderwijzer in de klas mishandeld Uitbreiding van de Duitsche koolteelt Radioprogramma Booze vader deelde klappen uit. Strenge straf geëischt. 't Gebeurde op een wintermorgen in de maand Januari van dit jaar in Rijswijk. I)e lagere school stond op liet punt aan te gaan de kinderen krioelden nog op de speelplaats Een der jongens stond in een gang bij de school, waar hij niets te maken had en waar hij eigenlijk ook niet mocht zijn. Een onderwijzer, die dit zog, ging naar het ventje toe en beduidde hem, dat hij naar de speelplaats moest gaan. Dé jongen voelde er blijkbaar niet veel voor en bleef met de handen in de zakken rustig staan. De on derwijzer legde een hand op den rug van het kind om op cle?e wijze duidelijk Ie maken, dat het hem ernst was en dat de jongen niet koppig moest zijn, maar naai de speelplaats diende te gaan. Het kind ver wijderde zich, doch ging niet naar de speel, plaats, maar naar huis. Wat er thuis is voorgevallen, is niet precies bekend, maar wel staat vast, dat de vader van dén knaap, een' 39-jarige los-werkman, een uur •later de klas van den bcwusten on derwijzer als een brieschende leeuw kwam binnenstormen. In tegen woordigheid der ongeveer 10 jaar oud zijnde leerlingen schold hij den onderwijzer uit voor alles wat slecht en leclijk is. Maar daarbij bleef het niet. Hij ging den hoogst ontstelden onderwijzer ook te lijf en deponeer de een serie linksche en rechtsqhe kaakstooten op het gelaat van zijn slachtoffer, hetgeen hard aankwam, want deze vader is het type van een zwaar-gewicht, terwijl de onder wijzer een model voorbeeld is van een lichtgewicht. Ook dreigde de vader met een stoel, wel ke hij reeds in de hand had genomen om hem naar het hoofd van den onderwijzer to slingeren. Tenslotte verhinderde hij een lereling, die door denonderwijzer naar het hoofd der school werd gestuurd, de klas te verlaten. Het hoofd was intusschen reeds uit eigen beweging op hét tumult afgeko men. waarmede het drama dan ook eindig de. De. onderwijzer ondervond echter nog langen tijd de gevolgen van de stompen, die op zijn gezicht waren geplaatst. Wegens mishandeling veroordeelde de politierechter den los-werkman onlangs tot- drie weken gevangenisstraf. De laatste ging van dit vonnis in hooger beroep, om dat hij de straf te hoog vond. Gisteren werd deze zaak voor liet Haagsche gerechtshof behandeld. De onderwijzer vertelde hoe het drama zich had afgespeeld en een 10-jarige leerling van hem kwam het bevestigen. De procureur-generaal oordeelde het von nis van den politierechter veel te mild. Hij achtte de mishandeling en vooral .de manier waarop, zeer ernstig en vroeg een gevange nisstraf voor den tijd van drie maanden. Daitsch weermachtbericht DOORBRAAK BIJ EGYPTISCHE GRENS VERIJDELD. Berlijn, 18 Juni (D.N.B.) Het opper bevel van de weermacht maakt bekend: De met' het zwaarste gebruik van gepant serde strijdkrachten ondernomen poging van den vijand, om door ons front aan de Egyptische grens heen te breken, en daar door de omsingeling van Tobroek te verijde len, is onder buitengewoon hevige .Britsche verliezen, vooral aan pantserwagens, mis.- lukt. De tegenaanval van het. Duitsche Afri- ka-corps, versterkt door Italiaansehe troe pen, is geëindigd met een volledige overwin ning der vereenigde troepen. De vijand is verslagen en trekt zich terug. De bevel voering en de troepen hebben gedurende deze gevechten welke drie dagen duurden zich in de woestijn hijzonder onderschei den en geweldige dingen gepresteerd. Het Duitsche en Italiaansehe lucht wapen droeg aanmerkelijk tot het succes bij. In den loop van den 17en Juni werden 11 Britsche vliegtuigen neergeschoten en werd de vijand door onophoudelijke aanvallen van gevechtsformaties en duikbommenwerpers op verschillende plaatsen genoodzaakt te wijken. Duikbooten brachten in het noordelijke .en centrale deel van den Atlantisehen oceaan vijf vijandelijke koopvaardijschepen met tezamen 31.939 b.r.t. tot zinken. Duitsche jagers behaalden ook gisteren hij luchtge vechten aan de kilst van het Kanaal een overtuigende overwinning op liet Britsche luchtwapcn. Bij de poging van don vijand om met gevechtsvliegtuigen onder krachtige bescherming v.an jagers naar de bezette ge bieden te vliegen, werden 21 Britsche jagers neergeschoten, en wel 15. van het type Hur- ricane, vijf van het type Spitfiré en een van het type Brewster. Het. luchtwapcn bombardeerde vliegvel den, luchtdoelstellingcn en havenwerken in het oosten en zuidoosten van het Britsche eiland. Ten oosten van Sunderland geraak te een groot tankschip in brand door de uit werking van bommen. De vijand liet vannacht met zwakke strijdkrachten in West-üuitsehland brisant en brandbommen vallen, waardoor ver scheidene burgers werden gedood of ge wond. Er ontstond uitsluitend rnaterieele schade in woonwijken. Nachtjagers en luchtdoelartillerie schoten twee der aanval lende toestellen omlaag. Daarmede" verloor de vijand gisteren en vannacht tezamen 37 vliegtuigen. Drie der eigen toestellen gingen verloren. ffaliaansch weermachtbericht Rome, 18 Juni (Stefani) In zijti weer machtsher icht no. 378 maakt het italiaan sehe opperbevel het volgende hekend: In den nacht van 18 Juni hebben de ita liaansehe vliegtuigen de vliegvelden van Malta gebombardeerd. In Noord-Afrika is de strijd voor Solloem geëindigd met een volkomen succes, na drie dagen van hevige gevechten tusschen eenerzijds de gepantserde Engölsche strijd krachten, die gesteund-werden door de hes- te formaties der luchtmacht uit het 'midden costen en anderzijds de Italiaansch-Duit sche strijdkrachten te land en in de lucht. Nadat de vijandelijke aanval gebróken was, werd terstond met een onweerstaanbare^ onstuimigheid door de Italianen en Duit- sehers een tegenaanval ontketend, welke de vleugels en cle achterhoede van de aan vallers bedreigt. De Èngclschen leden zware verliezen, speciaal aan gepantserde 'strijd middelen.. Veertien Britsche vliegtuigen werden neergehaald. Onze vliegtuigen zijn alle op hun punt van uitgang tefuggekeercl. De resten van de vijandelijke strijdkrach ten pl-obeerden terug te keeren tot het punt van vertrek. Zij worden achtervolgd door de strijdkrachten te land en bestookt, door de Itaiiaansch-Duitsche luchtmacht. In Oost-Afrika.: Niets nieuws te vermel den. REGENT VAN IJSLAND AANVAARDT BEWIND. Stockholm, 18 Juni (D.N.B.) De eerste regent van IJsland, de vroegere IJs- laiKlsche gezant-in Kopenhagen, éven Björn- son, heeft, naar de Engelsche nieuwsdienst meld;!, zijn ambt aanvaard. In de rede wel ke hij ter gelegenheid daarvan heeft uit gesproken, heeft Björnson zich uitgesproken voor een samenwerking met de democra tieën. Toch behoeft Nederland niet on gerust te zijn. Het Necl. perskantoor meldt: Dezer dagen had te Einden een vergade ring van do „Landesbauernschaft Weser- Kms" plaats. Oöst-Friesché boeren waren van heinde en ver .naar Emden gekomen, cm de laatste snufjes op het gebied van cien'.luinbouw te -vernetnen. Het belangrijk ste waren nadere bijzonderheden over ie culturen in cle op de zee veroverde gebie den. Evenals aan de Groningsche kust tracht, men ook aan de Oost-Friesche kust stelselmatig wadden aan de baren te ont worstelen. De land verovering in het Oost- Friesche waddengebied is op de aanslibbing gebaseerd. Iedere vloed brengt vruchtbaar slijk medé, dat langzaam bezinkt en dat hij de eb slechts ton dele mee naar zeë terug getrokken wordt. De me.nsch helpt de na tuur een handje: het slik bezinkt n.1. .ook in den toegang tot de haven van Emden, waar groote baggermolens steeds aan het werk zijn. om het water op de vereischte diepte te houden. Deze modder wordt in groote bakken naar de nabije wadden ge bracht en door elevators op het wad ge spoten. Dit nieuwe land bevat alle vereisch te voedingsstoffen voor de planten. Op dezen boerendistrict,slanddag werd er nu de aandacht op gevestigd, dat dit nieuwe land veel vjugger in cultuur kan worden gebracht, dan vroeger algemeen gedacht werd. Vroeger nam men aan, dat men het nieuwe land eerst een jaar aan de zee aster en andere wilde planten moest over laten. Do deskundigen van de „Reichsnaehr- stand" wezen er echter op, dat met de cul tuur dadelijk na de doogwoi'ding kan wor den begonnen. Weliswaar is't. bewerken van den grond den eersten tijd nog moeilijk. De bodem is nog week. De paarden zakken er in weg. Dan moet men ze echter moeras schoenen aan de pooten binden. Vroeger verbouwde men gedurende de eerste twee jaren vooral groote beetwortelen. Latei- volgde graan. Eerst daarna werd kool uit gezaaid. Eindelijk kwamen de andere land houwgewassen en de aardappelen. Thans is in Duitscliïand de tuinbouw zoo belang rijk geworden, dat men met de groenten zoo spoedig mogelijk wil beginnen. De nieu we wad cl en polders blijken voor den kool- bouw buitengewoon geschikt te zijn. Uit de nieuwe Oost-Fri.ösche polders werd in 1940 niet minder dan 2500 wagon sluitkool ge produceerd. De grond blijkt zoo vruchtbaar te zijn, dat men nog een andere groente als voorproduct kan aanbouwen. Men kan, wan neer het weer een beetje mee loopt, op dit nieuwe land dus tweemaal per jaar oogsten ,Wij hebben den indruk gekregen, dat het tempo der inpoldering nog belangrijk zal worden vergroot. Nederland moet er dan o.i. ook óp rekenen, dat- de Duitsche sluit kool productie godurende de eerste jaren zal blijven toenemen. Dit beteekent echter niet., dat de Nederlandsche sluitkool in Duitsc'hland minder welkom zal zijn. Ook op dezen bocrenlanddag konden wij weer vernemen, dat de Duitsche eetlust in groen ten geregeld blijft toenemen. Dé vitaminen- leer is thans gemeengoed van het gcheele Duitsche volk geworden, én wanneer er nog Buitschers mochten zijn, die geen groenten eten, omdat het hun niet smaakt, dan kan men er zeker van zijn, clat zij groenten eten omdat het voor hun gezondheid noodzake lijk is. Het groent.everbruik per hoofd in DuitschJand moet sedert den wereldoorlog tenminste verdubbeld zijn. In vergelijking tot de 70éi' jaren moet het zelfs meer dan vervijfvoudigd zijn. De toenemende groen teteelt, in DuitschJand is, zoo zeide onze deskundige, eigenlijk een. reclame voor den Nederlandschcn groentenuitvoer. Wij geloo- vcn inderdaad, dat deze deskundige gelijk Hèèft. VRIJDAG 20 JUNI 1941. Hilversum H. 301.5, m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Schriftlezing en meditatie (Voorbèreid door de Christ. Radio Stichting). 8.25 Gewijde muziek.' (gr.pl.). 8.45 Gramofoonmuziek. (9.159.20 Voor de huisvrouw). 10.40 Declamatie. 11.00 Jac. Stoffer's Sextet en gramofoonmuz, 12.00 Ramblers. 12.30 Gramofoonmuziek. 12.40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- en economische ber. 1.00 Romancers. I.30 Orgelconcert.» 2.00 Gramofoonmuziek. 3.00 Kamerorkest „Ars Nova et Antiqua" en solisten. 4.00 Lezen in den Bijbel (Voorbereid door het Vrijz. Prot. Kerkcomité). 4.20 Omroeporkest. 5.15 BNO: Nieuws- economische en beursb, 5.30 Voor cle jeugd. 5.45 Haarlemsche Orkestvereeniging soliste en gramofoonmuziek. 7.00 BNO: Vragen van den dag. 7.15 Voor de kleuters. 7.25 Gramofoonmuziek. 7.30 Causerie: De sport der Friezen: Het Kaatsen. 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Spiegel van den dag. 8.30 Groot Amusementsorkest en Ensemble Bandi Balogh. 9.30 Berichten (Engelsch). 9.45 Sportnieuws. 10.00—10.15 BNO: Uitzending ln de Engel, sche taal: Economie News from Holland. Hilversum I. 415.5 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.0 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.20 Orgelconcert. II.00 Twintig minuten in de Kleuterklas. 11.20 Zang en pianobegeleiding en gramofoon- muziek. 12.00 Berichten. 12.15 Omroeporkest. 12.45 BNO: Nieuws- en economische ber. 1.00 Gevarieerd programma. 3.00 Voor de vrouw en gramofoonmuziek. 3.45 Gevarieerd programma (gr.pl.). 4.30 Voor de jeugd. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 BNO: Nieuws-, economische en beursb, 5.30 Orgelconcert. 8.00 Voordracht (Voorbereid door de Christ Radio Stichting). 6.15 Omroeporkest. 6.45 Toeristische raadgevingen. 7.00 BNO: Economische vragen van den dag. 7.15 Omroeporkest. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Residentieorkest (Om 8.45 Voor den boer). 9.45 Gramofoonmuziek. 9.55 Avondwijding (Voorbereid door het Vryz. Prot. Kerkcomité). 10.00 BNO: Nieuwsberichten. Sluiting. 217. Een oude vriend in nood. 1. „Hoor je wel, hij seint S.Ö.S.! Hij is vast in ge vaar!" 2. „Hier hangt een „radio toestel"!!" 3. „Ik zal hem seinen, dat wij hem zo gauw mogelijk te hulp zullen komen. Roep jij dan intussen Wawhoo erbij!" 218. Het weerzien. 1. „Wat is er aan de hand? 2. „Dag jongens! Weer wel kom, hoor, in Afrika! Je moet me echter niet kwa lijk nemen, dat ik op 't ogenblik nog geen tijd voor jullie heb, want die ver wenste krokodillen 'schijnen het op mijn houten been voorzien te hebben!" - Feuilleton Door Monica Bart 38 HOOFDSTUK LI. Vier maanden later, in het begin van den herfst, was een klein gezelschap op Wendles- hairi Manor bijeen om het jonggetrouwde paar, Harry en Dora, te ontvangen, die voor dat zij hun huwelijksreis zouden beginnen eerst een paar dagen zouden doorbrengen bij hun vriend Lord Raynour. Ze waren een week tevoren getrouwd; John Arkwright en Philip waren er ook, eveneehs Helen die nu openlijk den naam Tarrant droeg. Greta be reidde haar gasten een hartelijk welkom en liet niets achterwege om het hun aangenaam en gezellig te maken in het groote huis, Nog een andere gast zou dien avond arriveeren. Niemand anders dan Spencer Tarrant, nu niet langer Paul Morley meer, nu hij, na kor ten lijd gevangen te hebben gezeten, weer in vrijheid was gesteld. Er was een campagne te zijnen gunste ontstaan, toen zijn aandeel in het tot klaarheid brengen van de reeks in braken en- van de ontdekking van den hoofd1- schuldige bekend werd. I.Ien stond verbaasd, over de koelbloedig heid, waarmee al deze grenzeloos onbe schaamde misdrijven waren uitgevoerd. En het was Spencer Tarrant geweest, die dit alles aan het licht had gebracht. .Het was alleen maar jammer, dat het Ruthven toch nog gelukt was den dans teontspringen. Hij was spoorloos verdwenen, en sedert den dag dat hij Tarrant aan dé politie overgeleverd had was niet het geringste spoor meer van hem ontdekt. Uit zijn huis in St. James Wood bleken alle kunstvoorwerpen en antiquiteiten verwijderd, evenals van zijn kamers in Picca- dilly. Hij had er blijkbaar op geregend, dat hij op een gegeven moment zijn heil -in de vlucht zou moeten zoeken. Tarrant had wel gelijk met zijn bewering, dat een nauwgezet onderzoék zou leiden tot de ontdekking van nog veel meer misdrijven. Niet alleen opltooper van gestolen goed bleek Ruthven te zijn, maar ook oplichter en af perser. Daar Spencer Tarrant dit alles aan het licht had gebracht en daar bovendien bij een hernieuwd onderzoek bleek dat zijp vroe ger vergrijp niet zoo ernstig was geweest omdat Tarrant de dupe was geweest van Ruthven's praktijken, gaf dit''aanleiding tot een actie, die tot resultaat had dat de ver dere straf hem werd kwijtgescholden. In de oogen van het publiek kreeg zijn figuur zelfs iets aantrekkelijks, vooral toen de romanti sche details van zijn lotgevallen bekend wer dén: het offer van zijn vrouw en het terug vinden van zijn dochter. En als hij niet op de bres had gestaan voor zijn vrienden John en Philip Arkwright, dan had dezen wellicht een lot getroffen zooals jarenlang het zijn" was geweest. Bjj de reeks van processen, die het gevolg waren van Taarant's ontdekkingen, werden Paillon en de pakknecht tot "zware straffen veroordeeld. Er volgde echter vrijspraak voor Staunton Heath, die slechts een werktuig bleek geweest te zijn in de handen van Ruth ven, evenals vroeger Tarrant. Heath had geld opgenomen van Ruthven, welke accep ten zouden vervallen als hij vijf en twintig jaar was. Door de verdwijning van Ruthven en het feit, dat niemand anders eenige rech ten deed gelden, werden deze accepten nooit aangeboden. Bovendien bleek Ruthven's groote rijkdom niet te bestaan; hy scheen financieel gesteund te zijn door de Londen- sche misdadigerswereld, want er was geen spoor van bezit of belegging te vinden. Er "was geen enkel bewijs dat Staunton in derdaad de dief van Lady Kenard's diamant was en bij het proces werd over de verdwij ning van den steen en de onverklaarbare imi tatie niet gerept. De justitie droeg geen kea- nis van de heele geschiedenis, omdat de Ke- nards terwille van Dora er verder over had den gezwegen. En Dora zelf was er zich niet bewust van, dat cle steen nu, de echte ten tweede male bij haar gevonden was. Nadat ze weer bij' bewustzijn was gekomen, had iedereen haar met de vriendelijkste deelneming be handeld; niemand had met haar gesproken over de vermoedens, die ten opzichte van haar opnieuw gerezen waren. Philip en Harry hadden al het 'mogelijke beproefd om het mysterie op te lossen, maar zonder resultaat. Tarrant hield Ruthven of een van z'n helpers voor den schuldige. Het was hem onder de strikste geheimhouding meegedeeld, hoe de diamant gevonden was, maar ook hem lukte het niet een aanneme lijke, verklaring „te construeeren. Het liet zich aanzien, dat het probleem onoplosbaar zou blijken. Dora, van dit alles onbewust, was eenige malen van plan geweest aan Marion te vra gen of zij a.1 iets ontdekt had van den dia mant en of Heath den diefstal wellicht be kend had, maar het onderwerp was haar te pijnlijk, dus zweeg zij er maar liever over. Ze veronderstelde, dat Heath bekend eri den echten s.teen teruggegeven had en dat daar mee de zaak was afgeloopen. Dat wét de waarheid omtrent Dora's aandeel ln deze ge schiedenis ook mocht zijn, vader en broej: bleven, onwankelbaar in hun toewijding en Harry bewees de oprechtheid van zijn liefde door hattr tot zijn vrouw te maken. Helen werd na de arrestatie van haar va der aan de hoede van de dames Brierley toe vertrouwd, zooals oorspronkelijk was afge- en had daar een rustig en aangenaam tehuis gevonden. Lord Raynour had, zooals hij ver klaarde, niet de minste moeite gehad om met Fletcher tot een overeenkomst te komen, maar ongetwijfeld had hij den man daarvoor een schadeloosstelling gegeven. Hij maakte Philip een vriendelijk standje omdat hij de identiteit van Morley voor hem geheim had gehóuden. Waarom hebben jullie mij niet in ver trouwen genomen?, had hij gevraagd. Je weet, dat ik altyd sympathie voor Spencer Tarrant heb gehad en dat ik alles gedaan zou hebben om hem, te helpen, vooral als ik geweten had dat hij achter dien Ruthven aanzat. Ik zal het mezelf nooit vergeven dat het fatale onderhoud plaats had in mijn hotelkamer, en dat dit mogelyk was, omdat de omstandigheden mg verhinderden om op tijd te zijn. Lord Raynour had actief deelgenomen aan de campagne voor de vrijlating van Tarrant er; aan de pogingen om Ruthven op te spo ren; zelfs loofde hij een som gelds uit voor aanwijzigen, die tot zijn arrestatie zouden kunnen leiden. Philip maakte goede vorderingen bij Helen en het was tusschen hem en haar vader reeds uitgemaakt, dat zij te zijner tijd zijn vrouw zou worden. Het meisje ontwikkelde zich snel; er was niets meer dat herinnerde aan den tijd van haar verwildering. De stemming onder de gasten van Wend- lesham was bijzonder opgewekt, toen Spen- - eer Tarrant 's avonds verscheen. Hij was op gehouden, vertelde hij, door een zwaren mist, zooals ook Philip en Harry hadden meege maakt by hun eerste bezoek aan het moeras. H(j was erg vermoeid en daar het al vrij laat was. vroeg hij verlof zich te mogen terug trekken om naar bed te gaan. Kom even in mijn kamer, Philip, fluis terde Tarrant, nadat hij het gezelschap goe- dennacht gezegd had. Ik heb je iets te vertellen. Een half uur later ging Philip naar de slaapkamer, uiterst benieuwd naar hetgeen deze te vertellén kon hebben. Tarrant lag boven op het bed en het electrische licht brandde nog. Het bed was groot en breed en zag er comfortabel uit, zooals alle bedden op Wendlesham Manor. Tarrant ging overeind zitten. Ik ben big dat je komt. Ik heb een ont dekking gedaan! Ik moest hier eigenlyk heelemaal niet zijn. Wat is er ckn? Niets meer of minder dan clat alles mij nu duidelgk is. Ik weet nu hoe Ruthven in staat was zoo spoorloos te verdwijnen en waar hij zich nu óp het oogenblik bevindt... Wat zegt u? En weet u ook hoe dat met dien diamant zit? Ook dét! Het heele mysterie is opge helderd en het zal je direct wel duidelgk zijn. Er is nog maar één ding, dat ik niet weet te verklaren. En dat is? Het bed van Procrustes en hoe het kwarn, dat Helen erin gevonden is. Maar misschien... Plotseling en met een luiden kreet sprong hij van het bed, met een uitdrukking van af grazen op zijn gezicht. Goeie hemel!, schreeuwde hg, ook dat weet ik nu! Worit venolai.

Schager Courant | 1941 | | pagina 6