bedrijfsweeiiigiiig Kantongericht Den Hellef Naar een Premiekeuring warmbloed De bemaling in den polder Donderdag 26 Juni 1941 Tweede blad ANNA PAULOWNA VERGADERING HOLL. MIJ. VAN LANDBOUW. Een vergadering op een wat ongewone plaats, zooals de heer Lindenbergh in z'n openingswooi-d opmerkte: om de ronde ta fel, in wat ruimen zin dan genomen. Veer- burg kon ditmaal niets anders aanbieden. Na de goedkeuring der notulen, deelde vooiz. mede, dat de afd. Wieringerwaard de zer dagen over de oprichting van een Be drijfsvereeniging zou spreken, maar de ver gadering om een formaliteit uitgesteld moest worden. In Waard en Groet kan zeker op een deelname van ltedrijven tot 900 a 1000 bunder gerekend worden. Ook voor deze vergadering was de vraag, of men tot oprichting moest overgaan, het belangrijkste agendapunt. J>e secretaris leidde de besprekingen in. Ik voel me op 't oogemblik als een oud- cavaleriepaard, dat weer het trompet-sig naal: „ten aanval", hoort klinken, de ooren spitst en de staart omhoog steekt, zoo be gon de heer Raap. We zitten in den pro ductieslag en ik wil al ben ik dan oud, nog eenmaal meevechten. Allereerst zou ik ech ter willen opmerken, dat ik al 44 jaar ge vochten heb, voor wat men nu productie slag noemt. Hoe het wa« en is. Laten we eens oude koeien uit de sloot halen. Veertig jaar geleden hadden de Oost polderboeren een stal vol vee, want er moest mest gemaakt worden. Van de kunst meststoffen, voor zoover ze er toen al wa ren, werd .bijna geen gebruik gemaakt. We weten nog van een boer, die naar Van Wijk ging en zei: „Geef mij ook maar eens wat van die barrels" en het volgende jaar terug kwam met: „Nou wil ik het nog eens pro- heeren, maar je moet me niet weer bed en er klaverzaad tusschen doen, want ik heb nog nooit zooveel klaver gehad als het .vorige jaar." De vruchtopvolging was gebaseerd op 't gebruik van stalmest, de zaadkeuze was ge ring; één soort tarwe, één soort haver en gerst. Men kon advertenties lezen van: aardappelpoters te koop, maar van welke soort stond er niet bij. En nu: kunstmest, in soorten zooveel je maar wil. Geen koeien voor de mest -meer. Grondonderzoek op alles en nog wat. Vrucht opvolging naar keuze in den regel van wat het meest opbrengt. Een groot aantal soor ten in 'eenzelfde gèwas. Ziektebestrijding. Ook bij de veeteelt, waar vroeger alleen 't uiterlijk van belang was en men niet voor een gulden liet dekken als 't, ergens anders voor een kwartje kon, is veel veran derd. Heeft men echter al die veranderingen in zich op kunnen nemen, zoodat ieder het profijt er van trok wat kon? Hoe zal t dan in de toekomst gaan, als er nog veel meer zal zijn gevonden voor verbetering van de uitkomsten? Wie achter is, komt niet meer bij, wie bij is, zal de grootste moeite hebben, bij te blij- ,ven. We zullen steeds meer behoefte aan steun gevoelen. Voorlichting noodig. Er zijn proefstations, landbouwconsulen- ten, landbou wonder wijzers, cursussen, de plantenziektenkundigen dienst, de N.A.K., verschillende commissies, die ons helpen kunnen. De Rijkslandbouwconsulent moet voor heel N. Holland werken. Wie komt er bij hom? Zelf heeft hij geen tijd en gelegenheid te controleeren of z'n raad, zoo die ge vraagd is, ook is opgevolgd en heeft gehol pen. Beramen we middelen om bij te blijven, dan komen we tot de conclusie, dat we aan den R.L.C. een „verlengstuk" moeten maken. We moeten advies hebben van een consu lent, die bij ons op het bedrijf komt, zelf de proeven kan controleeren, die daar ge nomen worden. We dachten, daarvoor eerst iemand van Wageningcn te moeten hebben, maar met f 2000 is dit armzalig belaald. Je mag hopen hem langer dan 'n jaar te hou den, maar 't zal vaak zoo zijn: Als hij blijft voor dat geld, is hij niet best en was men hem misschien liever maar kwijt. De heer Lienesch, met wien over deze zaak is gesproken, adviseerde daarom dan ook liever iemand van de Middelbare Land bouwschool of een flinken jongen van een R. L. Winterschool te nemen. Kostenbsgrooting. De heer Raap gaf daarna een begrooting van kosten «voor aanstelling van zoo'n con sulent met bijkomende uitgaven voor zijn werk en ging daarbij uit van een rijkssub sidie, zooals die ook elders wordt gekregen, 't Is moeilijk een bedrag vast te stellen wat dan als „contributie" betaald moet worden. Gerekend wordt op deelname van boeren in Anna Paulowna, Waard- en Groet en Wieringerwaard, resp. met 1700, 1000 en 700 bunder, maar zeker is men daar nu nog niet van. Gaat dat alles door dan zal men misschien met ongeveer 25 cent per bun der kunnen volstaan. Inleider had ook al een naam bedacht voor de combinatie in A.P., W. en G. en W., n.1. „Alle Polderboe ren Worden Graag Wijs." Gedachtenwisseling en resultaat. Bij de gedachtenwisseling, merkte de heer C. Kaan op, dat de keuze van den juisten naam moeilijk zal zijn. Er zijn ve len, die niet met boeren om kunnen gaan. Treffen we er een, die even „stronteigen wijs" is als we zelf ook wel eens zijn, dan zijn we nog niet gelukkig, meende spr. De heer R. L. Waiboer plaatste daar te genover, dat het geen opzichter, geen dwars kijker, maar vooral een vraagbaak moet zijn. De heer G. H. Geerligs zou wel op z'n minst iemand van „Groningen" aan wil len stellen. De heer K. Kaan meende, dat men de contributie wel op f 1.— kon zetten. Maar voorzitter merkte op: daar zouden de aanwezigen misschien niet tegen zijn. doch juist zij, die niet op de vergaderingen ko men, hebben vaak het meest hulp noodig, maar ook het minst er voor over. Die moe ten er ook bij. De heer H. Wilms zou 't in de toekomst toch op een landbouwinge nieur aan willén hóuden en wees er óp, dat men eigen fouten meestal niet ziet en 't goed is, daarop attent gemaakt te worden. Gewezen werd ook nog op het groote profijt dat getrokken kan worden als proeven, in eigen omgeving genomen, ook in eigen kring besproken worden. Dat spreekt veel meer tot de menschen dan de kennisne ming van.de uitkomsten van een proefveld- je, eigens in Limburg of Zeeland. En voor zitter merkte tenslotte op, dat ook de vee houders veel zullen kunnen profiteeren. Wie van hen is goed op de hoogte van cn past toe de nieuwste vindingen voor hooi- winning, inkuilen, enz. De aanwezigen. 2$ boeren met ongeveer 1000 bunders, gaven zich op voor de te stichten vereeniging. Anderen zullen be werkt worden en, zei de heer Van Balen Blanken, als de heer. Raap in Scliagen achter 't biljart gaat zitten en zegt: „kom jij eens hier", zal hij de meeste leden wel werven. Er werd nog eenigen tijd gesproken over de contributie, .maar daar hierover toch geen definitief besluit genomen kon wor den, voor de gecombineerde vergadering met Wieringerwaard en Waard en Groet is gehouden, stapte men maar van dit punt af. Het is de bedoeling een vereeniging te stichten, los van de afdeelingen, maar het afdeelingsbestuur zal tot de algemeene op richtingsvergadering de leiding van deze zaak in handen "houden. Varslag brouwgarstcommissie oogstjaar 1940. Hoewel het niet op de agenda stond, bracht de heer P. Kooiman, nu er nog tijd over was, verslag uit voor de brouwgerst- commissie. Aan het verslag ontleencn wij. dat de gang van zaken t.a.z. van de opslag-toewij zing. bewerking en finantieele afwikkeling bevredigend is geweest. Het inname systeem was aanvankelijk niet gelijk aan vorig jaar. maar werd al spoedig veranderd, waardoor de speciale brouw- gerstpakhuizen weer den opslag en bewer king kregen. Brouwgerst is nu eenmaal een ander ar tikel dan voergerst. en al zijn er verschei dene behoorlijke boerenpartijen, dan toch moet deze gerst nog een flinke bewerking ondergaan, wil ze aan de hooge eischen voor brouwgerst voldoen. Noord-Holland heeft nogal te kampen met hooge vochtgehalten. Hierdoor is die gerat minder goed bewaarbaar en vaak de kleur minder mooi. Zooals bekend verondersteld mag worden, was aanvankelijk het toelaat bare vochtcijfer 1614 pet., maar door de vrij algemeene hoogere cijfers, vooral voor Noord-Holland is dat. cijfer tot 171/? pet. ver hoogd. Boven de 17V*P ct. kon door het (C)entraal (B)róuwerij (Klantoor. worden geweigerd. De bemonstering van de ge schoonde partijen gebeurde door de Graan- factor Petersan Co. te Rotterdam. Het C.B.K. analyseert de monsters. Bii het ver laden worden weer groote mengmonsters gemaakt, die opgezonden worden naar de Keuringscommissie voor Brouwgerst te Wa- genïngen. waar de prijsklasse wordt vast gesteld. Boeren-monsters worden gekeurd in Alkmaar. Onze commissie heeft een opslagtoewii- zing van 750 ton plus 100 ton voor uitval en eventueel afgekeurde boerenpartijen. De ze toewijzing is ongeveer ten volle benut. De boerenpartijen blijven in het pakhliis steeds gesepareerd opgeslagen, zoodat pen eventueel afwijkende partij uitgesloten kan worden van bewerking. Waaraan moet worden voldaan Er wordt naar gestreefd zooveel moge lijk gelijkwaardige partijen samen te voe gen. waardoor hetere en gelijksoortige par tijen ontstaan. Deze werkwijze wordt door de brouwerijen zeer gewaardeerd. omdat daardoor de minste moeilijkheden bij de verwerking ontstaan. Wanneer de partijen maar iets muf zijn. moeten ze afgekeurd worden, omdat hij ver menging met goede partijen de kiemkracht van-de geheele partii belangrijk terug kan loopen. en daardoor schade voor de N.Ï.C.A. en/of brouwerijen ontstaat. De minimum kiemkracht is vastgesteld op 97 pet., waar door het duidelijk is. dat er maar zeer wei nig aan mankeeren mag, of de partii wor.lt afgekeurd. Bij een grooten opslag eischt daardoor het samenstellen van mengpartijen groote zorg. Ook. dat de korrels gelijk van stuk zijn, is van. belang. De opölag vond wederom plaats in het pakhuis van G. J. J. Geertzema. Lotwe.g. An na Paulowna. Dit pakhuis voldoet in alle opzichten aan de eischen. die redelijk hier aan gesteld mogen worden. Een groote rui me. zeer drooge betonnen vloer, waarop ongeveer 600 ton opgeslagen kan worden. Een goede, ventilatiemogelijkheid. een hoog gebouw, zonder zolders, een- afzonderlijke ruimte, waarin de s'Chooningsmacliine staat opgesteld, waarvan het stof afzonderlijk wordt opgevangen, tevens kan het zeer lich te stof een uitweg vinden naar huiten, door een daarvoor apart aangebrachten koker. Hoeveel Is opgeslagen. De totaal opslag ongeschoond heeft be dragen: 714642 Ke.. waarvan Kenia 499264 Kg.. Miansholt 182491 Ke.. Saxonia 29134 Kg. en Spratt. Archer 3753 Kg. Alle partijen die voor bemonstering ziin aangeboden zijn goedgekeurd en afgeleverd. Het totaal aantal Kg. hiervan bedroeg 645345 Kg. Bii "den totaalonslae komen nog 1S190 Kg. welke voor de P.V.C. worden op geslagen. zoodat 732832 Kg. op- en afgesla gen werd. Door de gunstige ligging van het pakhuis zou alle gerst verladen hebben kunnen wor den aan de laadplaats bij de „Drie Molens", maar door den strengen en langduriger] winter moest veel ner wagon verladen wor den. wat vaak. door de bijna onberijdbare weeen. veel sneeuw, en beperking van benzine, groote moeilijkheden opleverde. De duur van den opslag, die voor den nakhuishouder een belangrijke finantieele factor is. is mede door den winter, in Noord Holland te kort geweest om goede finanti eele resultaten af te werpen. De bijzondere toestand in Zeeland, waai- door groote verkeersmoeilijkheden ont stonden. was oorzaak dat Zeeland tijdelijk van de gerst-voorziening moest worden uit- SCHAGEN Gisteren werd alhier een premiekeuring van warinbloedinateriaal gehouden. De uit slag was als volgt: (De grootte der premies wordt nader be kend gemaakt). Veulens. Premiewaardig: veulen van Jb. Eriks, Bar- singerhorn en een veulen van Jb. Swaan, Scbagerwaard. Een jarigen: Prcmiewaardig: Elerona van Jb. Struijf, Burgerbrug; Erga van P. J. Vlam, Burger- brug; Eulerpe van F. A. Meicliior, Winkel; Epetra van H. C. Kopij, Harenkarspel; Elza van N. Appel ,te Schagen en Emma van de zelfde. Twee-jarigen: Premiewaardig: Dilly van A. Spaans, Kol- hom. Drio-jarigen: Premiewaardig, Geldersch type: Numan- da van N. Appel, Schagen (werd tevens ster- menie); Cubalda van dezelfde; Croza van G. Mooij, Schagen. Groningsch type: Omentine van C. Mooij, St. Maarten; Corona en Creatie, beide van D. P. Timmerman, Schagen. Vier- t.m. zesjarige merriën met veulen: Premie waardig: Aldova van N. Donaber- ger, Kolhorn. Vier- t.m. zesjarige guste merriën: Premiewaardig: Geldersch type: Zubana van D. Vries Dz., Zijpe; Broziena van Sj. Koopmans, Barsingerhorn. Gron. type: Zonnekindje van H. C. Kooij, Harcnkarspel; Zandra van P. de Graaf, Seha- gerbrug. Anna Paulowna. Veulens. Premiew.. Willv, van N. W. Kaan, Wieringerwaard. Eén-jari- gen niet bekroond. Twee-jarigen. Premiew.: Daphne van N. J. Geerts^ma, Kolhorn. Drie jarigen. Premiew.: Cencta van N. J. Geertse- ma, Kolhorn. Vier t.m. zes-jarige guste merriën. Pre miew.. Zetty van G. W. Waiboer, Anna Pau lowna. Wierlngen. Veulens: Premiew. veulen van H. Luinenburg, Slootdorp; veulen van N. Rotgans, Wieringen; veulen van D. Jac. Mul der, Wieringen en een veulen van A. Borst, Wieringerwaard. Eénjarigen. Premiew.: Eekwerda van H. Luincnberg, Slootdorp. Twee-jarigen: Premiew. geen. Drie-jarigen: Premiew.. Celda van Jb. Dekker. Wieringen en een drie-jarige van P. C. Lont, Wieringen. Vier t.m. zes-jarige merriën met veulen: Premiew.: Aritta van .T. Breebaart, Winkel; Blanka van A. Borst, Wieringerwaard. Wieringermeer. Veulens: Prewiewü veulen van J. Kraaij- vanger, Wieringerwerf. Eenjarigen: Premiew. Edda van IJ. Vier- sen% Wieringerwerf en Wicrula van Ij. Doornbos, Middenmeer. Tweejarigen: Premiew. Dewa van IJ. Viersen. Wieringerwerf; Dahillie van J. Nieuwhof, Miiddcmmeer. Driejarigen: geen bekroningen. Vier Lm. zes-jarige merriën met veulen: Premiew. Zowinc van J. Nieuwhof, Mid denmeer. tevens ster-merrie geworden; Be- tania van K. Ch. Bischoff Tulleken, Wie ringerwerf; Arilita van Tj. Doornbos, Mid denmeer. Bolda van K. Cii. Bischoff Tulle ken, Wieringerwerf. Vier t.m. zes-jarige merriën zonder veulen: Premiew. Binila van H. Homan, Slootdorp; Bi'pa van diezelfde. Alle paarden zijn vermeld in de volgorde zooals zij door de jury's zijn geplaatst. Een critische beschouwing volgt geschakeld en aangezien Noordholland de tweede plaats inneemt bij de gerstleverin gen, moesten zeer spoedig partijen na be werking worden afgenomen, soms moest zelfs de samenstelling van een partij on derbroken worden om het reeds geschoon de deel te leveren. Tentoonstelling. Evenals vorige jaren is door het Naco- brouw weer een brouw gersttentoonstelling georganiseerd; nu in de nieuwe Beurs voor Koophandel te Rotterdam, alwaar 234 ver laad monsters waren geëxposeerd. Hiervan zijn er 9 bekroond. De prijswin naars ontvingen een diploma van het Na- cobrouw. Het stelde ook een aantal kunst voorwerpen ter beschikking. Het C. B. K. schonk den voornaamsten prijswinnaars nóg geldbedragen, in totaal f 450.terwijl voor de droogste gerst een fraai kunst voorwerp werd uitgeloofd. De partij van dezen laatsten prijswinnaar had een ge halte van 15,2% aan vocht. Onze commissie had ook de eer bij het 9-tal te behooren. Met een partij van 55 ton Kenia gerst >verd de Gewestelijke prijs Nrd. Holland gewonnen, benevens een diploma met f 50. We zijn daarmee zeer vereerd, omdat van alle geleverde Noord-Hollandsche gerst dit de ecnige partij was, die voor deze prijs in aanmerking kwam. Totaal heeft, Noord- Holland ongeveer 2500 ton geleverd. Aan de partij werden 51 punten toege kend, terwijl de partij met de hoogste pun ten van de tentoonstelling er 5244 toegewe zen kreeg. Bevredigende prijs? De heer R. L. Waiboer informeerde, of de prijzen voor de brouwgerst ten opzichte van die voor de gewone gerst bevredigend waren. De heer Kooiman deelde mede, da,t de C gekeurde niet afgenomen werd als brouwgerst en de f 0.50 die meer betaald wordt voor de A. in B. klasse, niet bevre digend is te noemen. De brouwgerstcommis- sie kan deze kwestie alleen aanhangig ma ken bij het Nacobrouw en bij een brouwe rij voelt men wel voor een verschil van bijv. 75 cent. maar in Den Haag wil men er niet van weten. Na dank aan den heer Kooiman voor z'n verslag en aan den heer Raap voor z'n betoog ten gunste van oprichting van een bedrijfsvereeniging. sloot de lieer Linden bergh de vergadering. Carbonade in de slaapkamer J. H. M. te Oudeschild, die het blijkbaar niet noodig vond aan de invitatie van de rechterlijke macht tot verschijnen gehoor te geven, werd er van beschuldigd een partij varkensvleesch op de slaapkamer te hebben gehouden, dat niet voorzien was van de ver- eischte wettelijke kenmerken en dat kenne lijk afkomstig was van een frauduleuze slachting. Na het verhoor van den getuige wordt er niet lang over gepraat en wordt verdachte overeenkomstig den eisoh veroordeeld tot 1 week hechtenis. ERG VERDACHT. Mcj. J. B., caféhoudster te Den Helder, had twee minderjarige meisjes, die van huis wa ren weggeloopen en wier opsporing door de kinderpolitie was verzocht, onderdak en voeding verleend. Dit feit was niet erg, doch ei-ger was, dat zij beide meisjes in het café liet zitten en liet genieten van door bezoe-, kers aangeboden consumpties. De verbali- seerende politieambtenaar kreeg dan ook sterk den indruk, dat de aanwezigheid van beide meisjes de caféhoudster niet onwelge vallig was. Verdachte beroept zich op aller lei omstandigheden en op haar goede hart. Zij heeft de meisjes aangespoord zich aan te melden bij de politie. De ambtenaar van het O. M., alsmede de kantonrechter vinden dit echter een zeer ernstig feit en zijn bijster weinig over de verdachte te spreken. Haar goede bedoelin gen zijn in tegenspraak met de feiten en de eisch luidt dan ook 2 x 200 gulden boete of vervangende hechtenis. De kantonrechter acht ook de overtreding zeer zwaar, doch is milder in de strafmaat, die hij stelt op 2 x 40 gulden of 2 x 20 da gen. EEN AANRIJDING. J. de J. reed als bestuurder van een vrachtauto in April van dit jaar in de Wieringermeer. Hij had een behoorlijke snelheid en een wielrijder, die van de te genovergestelde zijde naderde, vroeg zich THEATER ROYAL. Het Nederlandsch tooneel met „De Geheime Deur". „Loop naar den bliksem", zegt aan het eind van 't stuk de journalist Ronny Mar tin tegen den nachtredacteur van de Daily Express. Haal den hoofdredacteur uit z'n bed, ik heb nieuws.... En wat voor nieuws! Drie moorden, gestolen juweelen, een po- litie-inspecteur-medcplichtige van de boe ven, geheime kelders, bijna uitgebrande oogen van schoone meisjes, spoken die ake lig lachen in den nacht, een auto-ongeluk kortom minstens twee kolom supersensatie En dat alles omdat deze Ronny geen sen satieverhaal meer wist te bedenken en daar om maar besloot zijn zuster Sally zooge naamd te vermoorden, zichzelf op een pre senteerblaadje te zetten als verdachte, de zuster met behulp van beider vriend Bil- ly even voor de terechtstelling weer te voorschijn te tooveren en alzoo als geinter- vievvd opgeknoopte, die werd afgeknpopt, door dan stellig vrijgevige dagblad-direc teuren zijn zak te laten spekken. Buurman' Harry Kapel, de huisknecht Price ende inspecteur Spedding vor men een ander complot, dat op zoek is naar door hen gestolen juweelen, welke door een later vermoorden bentgenoot Stones in den geheimen kelder van 't door Ronny en Sally geërfde spookachtige land huis verborgen zijn. Het spel wordt ernst, Ronny, Sally en Dilly- komen in de moeilijkste situaties, tot dat Ronny, de boeyen ontmaskert, het ge heim van de geheime deur naar de gehei me bergplaats ontdekt, de premie in de wacht sleept, voor 't opsporen der juweelen plus een zoel rcgelprijsje voor zijn super- sensatieartikel: „Moord bij den vijver, ju weelen in den kelder, jong journalist lost gruwelijke misdaad op." Een stuk, naar betEngelsch, waarin het er wel wat erg dik op ligt, met wat veel goedkoope effecten. Veel geschiet, gesjouw met lijken op het tooneel, geflikker van zaklantaarns en lee- lijke gezichten om een hoekje. Te echt voor ironie, te ironisch om echt te zijn. Toch, door de vlotte dialoog (behal ve in het eerste bedrijf, waar wat heel lang geduscussicerd wordt), en de spannende ta- fereelen een gezellig stuk om naar te luis teren en te kijken, vooral wanneer het ge speeld wordt als gisteravond. Frits van Dijk (Ronny) Myra Ward (Sal ly) en Guus Öster (Billy) waren uitmun tend op dreef (vooral de eerste). Bijzonder goed was Louis van Gasteren als Price de lugubere traagdenkende huis knecht, met zijn steeds voor het gebruik gereed zijnde worgende handen. Een prach tig type! Henri Eerens was een zeer aannemelijke gentleman-boef. Spedding, de inspecteur-inbrekersmaat werd door Hans van Meerten goed gety peerd, Johan Elsensohn, maakte van den dorpsveldwachter een pias, op zich zelf wel aardig, maar wel wat goedkoop. De decors een Engelsch landhuisin terieur waren keurig en met de belich ting bereikte men echt griezelige effecten. Resumeerende: een avond, waar weinig volksopvoeding van uitging, maar waarop eens gezellig gegriezeld en gelachen is. THEATER ROYAL. CONCERT IN TIROL. Theater Royal brengt dze week de „Wie ner Sangerknaben" in de film „Concert ki Tirol". In de gemeenteraad van Zeil, een klein dorpje in de buurt van Kitzbühel is de jonge Toni Kern de hulpleeraar. Hij geeft de jongens niet alleen onderwijs in de ge wone schoolvakken, .maar geeft z eoolc zang les en leert ze skiën. Ofschoon de jongens dol op hun leeraar zijn, maken zij tijdens het zangonderricht lawaai en de kleine al angstig af hoe dat in de ter plaatse aan wezige bocht zou afloopen. Het liep inder daad verkeerd af. want daar ook nog do weg in de bocht door de nachtvorst glad ge worden was, kon de chauffeur aan slippen niet ontkomen en gleed hij naar de ver keerde zijde van den weg. daarbij de wiel rijder met zich mee sleurende. Deze wiel rijder werd vrij ernstig gewond, had een lichte hersenschudding en kon meer dan zes weken niet werken. Als verzachtende omstandigheid viel hier echter aan te voeren, dat de weg niet over al glad was en dat de chauffeur dan ook volkomen verrast was Bij normalen toe stand van den weg was de bocht met dpze snelheid goed te nemen geweest. De amb tenaar van het O.M. wilde verdachte, bui ten de straf, een jaar het rijbewijs ontne men, doch de kantonrechter meende, dat niet onvoorzichtigheid de hoofdoorzaak \va| doch de toestand van den weg. De uitspraak viel dan ook erg mee en luidde: 20 gulden of 10 dagen. PENIBEL GEVAL LE van M. te Julianadorp oefent daar he£ kappersbedrijf uit zonder in het bezit te zii.n van een door de Kamer van Koopbar^ del afgegeven toestemming in verband imen de Vestigingswet. Al eerder is verdachte voor dit feit voor den kantonrechter geweest -■■■' en toen licht bestraft, omdat de vergunning aangevraagd was. De vergunning is echter uitgebleven en de heer v. M. ging te Haar lem in beroep. Deze zaak loopt nog steeds en onderwijl is verdachte doorgegaan zijn bedrijf uit ie oefenen. De kantonrechter meent, dat dat niet opgaat. Overigens is het een moeilijk geval. De kapper voldoet aan de door de wet gestelde eischen en het uitblijven van de vergunning schijnt, slechts te berusten op het feit., dat een zaak ter plaatse geen volledige bestaansmogylijkheid zou bieden. Uitspraak 5 gulden of 2 dagen. KLEIN GOED. J. J. V. niet op rijwielpad gereden, 5 gld. of 2 dagen. M. C. idem, f 3.— of 1 dag. N. P. J. A., zonder bel, f 2.of 1 dag. C. D., geen richting aangegeven, f 3.— of 1 dag. C. S. met meer dan 2 personen naast el kaar 'gefietst, f '3.of 1 dag. H. A., dronkenschap, f 2.— of 1 dag. Xaverl Lahntaler schiet met. zijn katapult op een vriendje. Xaverl wordt de klas uit gestuurd. Voor de Zeiler bazar, waar dé rijke en eerzuchtige Wurzinger woont, komt een slee aan met de jonge elegante Sylvia von, Hansen met. haar broertje Guido, die in Kitzbühel de wintersport beoefenen. De koetzier deelt hen mede dat zijn paard een hoéf verloren heeft cn Xaverl wijst hem den weg naar den hoefsmid, terwijl Sylvia de bazar van Wurzinger binnengaat. Rij de hoefsmid besmeert. Xaverl het stadsjon- getje Guido zijn gezicht met roet. Xaverl is niet bang, want hij weet, dat zijn meester een oogje op zijn zuster Leni heeft. Sylvia verschijnt in de klas bij Toni Kdrn om zich te beklagen over Xaverl en de jong® leeraar bevalt haar. Na tal van verwikkelingen brengt het ein de toch een gelukkig paartje. Wie de „Wiener Sangerknaben" reeds eenmaal gehoord heeft, wil ze weer hooren en als men ze niet kent, dan is hier een kans om van hun zang te genieten. CALLANTSOOG „VELE „WAAROMS" Na het weigerende antwoord van den heer Ivruisveld, dijkgraaf van den polder Callantsoog op vragen van wethouder Mooy zullen velen zich afgevraagd hebben waarom de heer Kruisveld zich op zoo'n star standpunt stelde. Het is toch zooals de burgemeester opmerkte „gemeente belang" is polderbelang en polderbelang is gemeen tebelang. De klacht van den heer Mooy was gegrond, dit ontkende de heer Kruis veld geenszins, maar tenslotte had hij for meel het recht te zwijgen. Naar wij vernemen heeft hij ook later geen andere verklaring afgelegd, dan dat het polderbestuur zijn best had gedaan om aan olie te komen,' dat dit niet gelukt was, doch nu er toch eindelijk olie was, hij zou zorgen dat de zaak in orde kwam. Deze sobere en tenslotte afdoende me- dedeeling had ook in het openbaar gedaan kunnen worden, de heer Kruisveld heeft nu den schijn op zich geladen, den polder- functionnaris die voor de oliebestellingen zorgt te willen dekken, en daardoor ook op dezen functionnaris den schijn van fou tief beheer geladen. Waarom kon de polder geen olie krijgen, noodig om water in te malen, en waarom kon burgemeester Rehorst, die tenslotte door eenige ingelanden in de zaak gemoeid werd, dat wel en op zeer korten termijn? Misschien omdat de burgemeester lid van de z.g. st reekcommissie is, en daardoor meer invloed kan uitoefenen dan bijv. de secretaris van den polder, doch was het dan niet raadzaam geweest, wanneer het polderbestuur zélf en eerder met den heer Rehorst was gaan praten? Burgemeester Rehorst heeft duizend li ter olie gekregen op eerste verzoek en deze direct door een vrachtrijder, laten halen. Daarna is bij het polderbestuur er op aan gedragen het gemaal terstond in werking te stellen, en dag en nacht door te laten draaien, om de geheel droge slooten zoo spoedig mogelijk op peil te krijgen. Inderdaad is men beginnen te malen, doch 's nachts is het gemaal weer stilgezet zoodat den volgenden dag het water, dat hier en daar reeds weer 15 c.ra. hóóg stond, natuurlijk weer was weggezakt. Gistermiddag was er nog geen water. De dijkgraaf de heer Kruisveld heeft na de openbare raadsvergadering verzekerd, dat. het aan hem niet zal liggen. Het is voor de ingelanden te hopen, dat het nergens meer aan liggen zal, en dat er water komt, zoo veel en zoo spoedig moge lijk. Hier staan tenslotte belangen der voed selvoorziening op spel. en deze belangen be hooren thans in geen enkel opzicht ver waarloosd te worden.

Schager Courant | 1941 | | pagina 5