Finnen Het Sovjetfront overal doorbroken De strijd in Syrië DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER trekken ten strijde Front tegen Japan Het Duitsche troepen transport door Zweden Verduisteren 10.06 uur Opnieuw DANSVERBOD Hoofdredacteur: J. KEESMAN, Schagen. VRIJDAG 27 JUNI 1941. 85e Jaargang. No. 11530. Uitgave der N.V. Uitg.-Mif. „Hollands Noorderkwartier" Schagen I Nieuwe vrijheidsstrijd tegen de Sovjet-Unie De president der Finsche republiek, Ry- ti, heeft gisterenavond een radiotoespraak gericht tot het Finsche volk,-waarin hij in lijn inleiding verklaarde, dat het vredelie vende Finland opnieuw het doel van een wreeden aanval is geworden. Onmiddellijk na het uitbreken van den oorlog tusschen Duitschland en de Sovjet-Unie is de Fin sche grens herhaaldelijk door de Sovjet- Unie geschonden. Het protest, dat hierover werd ingediend, was tevergeefsch. Sedert gisteren hebben de strijdkrachten van de Sovjet-Unie zoo verklaarde president Ryti, zonder zich om verdragen te bekommeren en zonder oorzaak op aanwijzing van haar regeering uitgebreide oorlogshandelingen in alle deelen van het land, vooral tegen open dorpen en vreedzame inwoners ge pleegd. Nauwelijks negentien maanden na den eersten aanval is zoodoende onze twee de verdedigingsstrijd begonnen. De aanval van de Sovjet-Unie op Finland vormt als het ware het sluitstuk van een politiek, die na den vrede van Moskou beoogde de zelf standigheid van ons land te vernietigen en ons volk in slavernij te brengen. De president der republiek gaf vervol gens een nauwkeurige opsomming van de verschillende door de Sovjet-Unie tegen Finland gerichte intrigues en maatregelen, zooals reeds medegedeeld in het Finsche Blauw-witboek. Onder verwijzing naar de vergeefsche pogingen van de Finsche regeering om met den oostelijken buur tot een vergelijk te komen, zeide de president voorts, dat de liefde voor den vrede en de wil tot vrede van het Finsche volk zijn afgestooten op het voornemen van de Sovjets, de zelfstan digheid van Finland te vernietigen. Bezield door dit voornemen, eischte de volkscommisaris van buitenlandsche zaken Molotov bij de onderhandelingen te Berlijn van 12 en 13 November 1940, dus nauwe lijks zeven maanden na het sluiten van den vrede te Moskou, van Duitschland de vrije hand 'om zijn rekening met Finland af te sluiten en dit land te kunnen liquidee ren. Wij zijn den Duitschen Rijkskanselier den diensten dank verschuldigd voor het feit, dat hij zich toentertijd tegen deze ei- schen der Sovjet-Unie heeft verzet. Vervolgens legde president Ryti den na druk op den plicht van Finland om zich thans te verdedigen met alle ter beschikking staande moreele en militaire middelen. Hij wees op het eensgezinde front, dat zich vanaf de. IJszee tot aan de Zwarte Zee tegen de Sovjet-Unie heeft gevormd en gaf uiting aan zijn geloof in de overwinning en zijn vertrouwen in de Finsche weermacht en haar veldmaarschalk Mannerheim. President Ryti besloot zijn toespraak met de volgende woorden: PRESIDENT RYTI. (Foto Pax-Holland) „De eeuwen hebben bewezen, dat op de plaats, waarop het lot ons heeft geplaatst, geen blijvende vrede te bereiken is. Steeds staat ons een druk van het Oosten in den weg. Om dezen druk te verlichten, om de eeuwige bedreiging te verwijderen en om de komende geslachten een gelukkig en vreedzaam leven te waarborgen, strijden wij onzen verdedigingsstrijd." Luchtaanval op Turku. Helsinki, 26 Juni (D.N.B.) Nader wordt over een aanval van Sovjetvliegtuigen op Turku bekend, dat zeven personen gedood en 27 gewond werden. O.m. werden arbeiders op weg naar hufa werk met bommen be stookt. De Finsche jagers verdreven de Sov- jetrussische bommenwerpers en verhinder den een tweeden aanval. De aanval werd verricht in drie. golven, waarbij in totaal 38 toestellen boven de stad verschenen. De Sovjetaanvallen op Finland. Helsinki, 26 Juni (D.N.B.) De wanda den van de Sovjet vliegers worden voortge zet, de bolsjewisten bombardeeren Helsinki, zoo luiden de geweldige opschriften in de Finsche kranten. Het verwoestende bom bardement op Turku heeft volgens de bla den ononderbroken twee en een half uur geduurd, waarbij naar het blad Upa Sano- mat schrijft, twee woonwijken volkomen vernield zijn. Omtrent het aantal slachtof fers zijn nog geen definitieve cijfers ontvan gen. Hetzelfde blad schrijft over de gisteren afgelegde verklaring van den minister-pre sident Rangell voor den Rijksdag: „Ons recht en onze onwrikbare nationale plicht is het thans ons met alle militaire ihiddelen ter beschikking staande te verdedigen. Ons volk talmt geen oogenblik om deze taak aan te vatten, zooals het er ook in het najaar van 1939 niet voor terugschrikte alleen te strijden tegen een veelvoudige overmacht" Duitschland heeft reeds de heerschappij in de lucht Luchtaanvallen op Hongarije Het Duitsche oppeihevel, dat zich geduren de vier dagen in een diep stilzwijgen had ge huld over het verloop der militaire operaties in het Oosten, heeft aldus het D.N.B., in de persconferentie der buitenlandsche journa listen een tipje van den sluier opgelicht, waaronder de successen van de Duitsche weermacht verborgen liggen. Hoewel de ver tegenwoordiger van het opperbevel niet in bijzonderheden afdaalde, kunnen de volgende vijf punten uit zijn betoog gedistilleerd wor den: 1. Het verrassende element, dat ook de zen keer niet aan den aanval ontbrak, heeft flinke successen opgeleverd. 2. Het Sowjet-leger is reeds gedurende de eerste dagen van den strijd zwaar getroffen. Ondanks een localen heftigen weerstand kon den de Sowjet-troepen de Duitsche bewegin gen niet belemmeren. Over het geheele front werden alle grensstellingen van den vijand doorbroken, waarna men diep in het Sowjet- gebied kon doordringen. 3. Het Duitsche luchtwapen slaagde er in aan het Sowjet-luchtwapen zware verliezen toe te brengen. Duitschland heeft de heer schappij in de* lucht tusschen de IJszee en de Zwarte Zee. >r 4. Nadat Finland besloten had, actief aan den strijd deel te nemen, zijn ook door de Finsche troepen reeds successen geboekt. 5. Tot nu toe zijn de verliezen van Duit sche zijde buitengewoon gering. Voorts werd öog medegedeeld, dat ook de marine in de Oostzee en in de Zwarte Zee groote succes sen behaald heeft. Militaire kringen te Berlijn zijn de vaste meening toegedaan, dat de eerste resultaten van dien aard zijn eeweest, dat zij 'n beslis sen den invloed op het verder verloop van den veldtocht zullen hebben. Sowjetaanvallen op Hongaarsch gebied. Boedapest, 26 Juni (D.N.B.) Naar van bevoegde zijde wordt medege deeld, heeft het Sowjet-luchtwapen aanvallen ondernomen op Hongaarsch territoriaal ge bied. Gebombardeerd werden de plaatsen Raho, en Kasjau, waar vrij zware verwoestin gen werden aangericht. Ook hebben Sovjet-vliegtuigen een aanval gedaan op den sneltrein KoeroesMezoe Boedapest, Sovjet-vliegtuig boven Bulgarije. Sofia, 26 Juni (D.N.B.): Boven de Bulgaarsche Donauhaven Rusbe verscheen vandaag een Sovjet-vliegtuig, dat echter door de luchtdoelartillerie verdreven werd, zonder dat het bommen had neerge worpen. Door granaatsplinters van de lucht doelartillerie werden drie personen gewond. Felle luchtaanvallen op Leningrad. Berlijn, 26 Juni (DNB.) Op industrieele doelen in Leningrad zijn de beide laatste da gen buitengewoon felle luchtaanvallen ge richt, zoo verneemt het D.N.B. van bevoegde zijde. In Leningrad bevinden zich groote metaalfabrieken, werfinstallaties, de groot ste vliegtuigonderdeelenfabrieken en fabrie ken voor springstoffen en werktuigen, welke de stad tot het middelpunt van de oorlogs industrie der Sovjet-Unie maken. Duitsche troepen in Baltisch gebied. Berlijn, 26 Juni (DNB.) Over slechte, stoffige wegen zijn Duitsche troepen, naar aan het DNB. gemeld wordt, tot het vroe ger door de Sovjets bezette Baltische gebied doorgedrongen. Door de bevolking met ver bazing aangekeken, trekken zij steden en dorpen binnen. Terwijl de eerste boerenhoe ven langs de grens kennelijk geëvacueerd zijn, stonden eenige kilometers daarachter boeren, werklieden en visschers voor hun huizen en gaven levendig uiting aan hun blijdschap dat de Sovjets verdwenen zijn. Crediet voor stoom- visschers-vaartuigen Van bevoegde zijde deelt men ons mede, dat van overheidswege credieten kunnen worden verleend voor het uitrnsten van stoomvisschersvaartuigen, indien de eige naar zelf niet over voldoende middelen be schikt. In verband met de gasoliepositie zullen uitsluitend ten behoeve van stoomvis- schersvaartuigen credieten worden ver leend. Het zal dientengevolge mogelijk zijn een aantal stoomschepen voor de visscherij ge reed te maken, hetgeen de vischvoorziening zeer ten goede zal komen. Aanvragen voor het verkrijgen van een crediet moeten schriftelijk worden inge diend bi] de Nederlandsche visscherijcen- trale, Juliana van Stolberglaan 34 te 's-Gravenhage. VEREENIGDE STATEN, CHINA EN ENGELAND ZOUDEN EEN MILITAIR BONDGENOOTSCHAP HEBBEN GESLOTEN, Tokio, 26 Juni (D.N.B.) Vol gens het Japansche blad, de „Jo- mioeri Sjimboen" heeft de Britsche ambassadeur in China, Sir Archi- baud Clark Kerr, op een ontvangst van Chineesche functionarissen ver klaard. dat de onderhandelingen over een militair bondgenootschap tusschen Engeland, de Vereenigde Staten en China reeds zijn voltooid. Zoodra er in den Stillen Oceaan een conflict uitbreekt, zal de Ameri- kaansche vloot China te hulp ko men. De Japansohe regeering, aldus het blad, hecht aan deze verklaring veel beteékenis en overweegt reeds tegenmaatregelen. Verder meldt S.P.T., dat het Japansche kabinet in zijn zitting van Woensdagmid dag heeft besloten maatregelen te treffen, om in geval dit noodzakelijk mocht zijn, het kabinet zoo snel mogelijk bijeen te doen komen. Deze maatregel is genomen met het oog op den steeds spannender wordenden internationalen toestand ten gevolge van den oorlog tusschen Duitsch land en de Sowj et-Unie. Toklo's politie waarschuwt tegen verspreiden van geruchten. Tokio. 26 Juni (United Press). De politie van Tokio heeft bekend gemaakt, dat alle verspreiders van onverantwoorde lijke geruchten zich aan zware straffen blootstellen. Het wetboek van strafrecht be vat een maximumstraf van vijf jaar gevan genis of een geldboete van 5000 yen voor „het verspreiden van valsche berichten, met het doel het volk in verwarring te brengen". In de kennisgeving van de politie wordt nog gezegd, dat zij niet zal aarzelen hooge regeeringsambtenaren te arresteeren. In het bijzonder worden de employé'6 van aandeelen- en deviezenbanken gewaar schuwd. VICHY, 26 Juni (D.N.B.). Volgens het officieele communiqué over den militairen' toestand in Syrië blijven de Britsche troe pen voor Palmyra sterken tegenstand ont moeten. De vijand tracht thans in andere sectoren van het front den druk op de flank van zijn verbindingslinies te breken. In Zuid-Syrië heeft de vijand aanzienlijke strijdkrachten in het vuur geworpen in de richting van Soeida, de hoofdstad van Dje- beldroes, en Donderdagmorgen met afdee- lingen infanterie en cavalerie de Fransche positie ten noorden van Catana en bij Da- mascus aangevallen. De gevechten duren hier voort In het gebergte van den zuidelijken Liba non hebben Britsche strijdkrachten om de achterwaartsche verbindingen te ontlasten, ten oosten van Merdsj-Ajoem, op de hellin gen van den Hermon, en bij Djezzim aan vallen ondernomen, welke werden afgesla gen. De gevechten bij Djezzin waren hevig. Beide partijen leden zware verliezen. Aan de kust heeft de Britsche vloot de Fransche stellingen beschoten, waarop de vijand hier een nieuwe opmarschpoging on dernam. Het Fransche luchtwapen heeft de aanval len op vijandelijke colonnes in het geheele operatiegebied voortgezet In den afgeloopen nacht en vanmorgen vroeg zijn Beiroet en Homs door Britsche vliegtuigen gebom bardeerd. Er werd slechts materieele scha de aangericht, De Duitsch-Nederiandsche samenkomst te Amsterdam Voldoende gelegenheid terug te keeren. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, kan erop gerekend worden, dat voor dege nen, die met speciale treinen van de Duitsch Nederlandsche samenkomst te Amsterdam naar hun woonplaatsen terugkeeren, vol doende verkeersmiddelen ter beschikking zullen staan. Desbetreffende besprekingen zijn gehouden met de hiervoor in aanmer king komende tram-, autobusondernemingen e.<L Slechts 48 uur op Zweedsch gebied. Van Duitsche steun punten in Zweden geen sprake. Stockholm, 26 Juni (DNB.) Alle bladen te Stockholm publiceeren groot opgemaakt het communiqué van het Zweedsche ministe rie van buitenlandsche zaken over de neu trale houding van Zweden ten aanzien van het tusschen Duitschland en de Sowjet Unie bestaande conflict en over de toestemming, door de Zweedsche regeering verleend om een Duitsche divisie uit Noorwegen naar Finland over Zweedsch gebied te brengen. „Dagens Nyheter" voegt daaraan toe, dat een woordvoerder van het Zweedsche mi nisterie van buitenlandsche zaken Woens dagavond o.a. aan vertegenwoordigers van de buitenlandsche pers in een gesprek heeft medegedeeld, dat de treinen met troepen zonder bijzonder oponthoud door Zweden zullen gaan en dat. elke trein zich ongeveer 48 uren op Zweedsch gebied zal bevinden. Detreinen staan tijdens het rijdein onder Zweedsch bevel. Van deze uitzondering afgezien, zijn alle kwesties, die met Duitschland in verband met den oorlog tusschen Duitschland en de Sowjet Unie ter sprake zijn gebracht, volko men op den grondslag van de gewone neu- tralitèitsbepalingen behandeld. De woord voerder van het ministerie van buitenlandsche zaken onderstreepte nog in het bijzonder blijkbaar naar aanleiding van buitenlandsche geruchten dat er van steunpunten in Zweden in het geheel geen sprake geweest is. Britsche vliegtuigen boven Dnitschland B e r 1 ij n, 27 Juni (D.N.B.) De R.A.F. vloog in den afgeloopen nacht naar SleeswijkHolstein en naar het RijnschWestfaalsche industriegebied. Zij wierp op verschillende plaatsen lukraak een aantal bommen, die eenige materieele scha de van niet-militairen aard en geringe ver liezen aan personen veroorzaakten. Nacht jagers schoten een vijandelijk toestel omlaag. Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 5.20 uur 's-Gravenhage, 26 Juni Op grond dei verordening van den Rijkscommissaris no. 20/41 beveelt de commissaris-generaal voor de openbare veiligheid, S.S. Gruppenfueh- rer, het volgende: 1) tot nader order is het dansen ia het openbaar verboden. Reeds verstrekte vergunningen worden hiermede ongele dig. 2) overtredingen worden volgens de des betreffende bepalingen van de ver ordening gestraft. Deze verordening treedt met de bekend* making voor de radio en in de pers ia werking. Motorschip uitgebrand Ongeveer 30.000 kg. stroo door da vlammen verteerd. Gistermiddag 4 uur is te Hoogkerk bij Gro ningen, tengevolge van het vlamvatten door vonken uit de pijp van den motor in het ijze ren motorschip „Dollard", eigenaar Anton Abels, gedomicilieerd te Nieuweschans, brand ontstaan. Binnen korten tijd stond de geheele lading, bestaande uit 800 pakken stroo, wegende in totaal 32.000 kg., in lichter laaie. De brandweer uit Hoogkerk verleende assistentie, doch kon niets anders uitrichten dan de lading overboord werpen. Alles werd een prooi der vlammen, alleen het ijzeren ge raamte is intact gebleven. Verzekering dekt de schade. AARDSCHOKEEN IN MAROKKO. Te Rabat zijn aardschokken in de streek van Talsint en Beni Tadsjid, in het Oosten van Marokko, geregistreerd. Volgens binnen gekomen berichten is, de schade aanzienlijk, doch het aantal slachtoffers zou gering zijn. Een dwerg In reuzenland. Zomer tusschen de hoog opgeschoten halmen der golvende koren «alden in het Limburgsche land bij Bemelen (Het Zuiden)

Schager Courant | 1941 | | pagina 1